KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 10.9.2020
COM(2020) 490 final
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych, powierzonych Komisji zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 184/2005 w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowego handlu usługami i zagranicznych inwestycji bezpośrednich
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych, powierzonych Komisji zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 184/2005 w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowego handlu usługami i zagranicznych inwestycji bezpośrednich
1.WPROWADZENIE
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1013 dostosowało między innymi uprawnienia powierzone Komisji rozporządzeniem (WE) nr 184/2005 do postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Rozporządzenie (WE) nr 184/2005, ze zmianami, uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 TFUE w następujących celach:
Øzaktualizowanie poziomów podziału geograficznego, poziomów podziału według sektorów instytucjonalnych oraz poziomów podziału na rodzaje działalności określone w tabelach 6, 7 i 8 załącznika I do tego rozporządzenia, w celu uwzględnienia zmian gospodarczych lub technicznych (art. 2 ust. 3);
Øwyeliminowanie lub ograniczenie niektórych wymogów dotyczących kategorii danych w załączniku I, pod warunkiem że takie wyeliminowanie lub redukcja nie obniżają jakości statystyk tworzonych zgodnie z tym rozporządzeniem (art. 2 ust. 3); oraz
Øwydłużenie terminu przedłożenia sprawozdania określonego w art. 5 ust. 5 tego rozporządzenia w odniesieniu do wyników badań pilotażowych dotyczących rocznych statystyk bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) opartych na koncepcji właściciela ostatecznego i statystyk BIZ zawierających rozróżnienie między transakcjami BIZ realizowanymi od podstaw a przejęciami (art. 5 ust. 6).
Wykonując te uprawnienia Komisja powinna zapewnić, aby akty delegowane przyjmowane na podstawie tych przepisów nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie i na udzielające odpowiedzi jednostki organizacyjne wykraczającego poza to, co jest konieczne do celów rozporządzenia (WE) nr 184/2005, ani nie zmieniały mających zastosowanie podstawowych ram koncepcyjnych. Art. 10 ust. 4 tego rozporządzenia przewiduje systematyczne konsultacje z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie prowadzone przez Komisję w trakcie prac przygotowawczych przed przyjęciem aktu delegowanego, zgodnie z Porozumieniem międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa. Art. 10 ust. 5 tego rozporządzenia nakłada na Komisję obowiązek przekazania aktu delegowanego Parlamentowi Europejskiemu i Radzie niezwłocznie po jego przyjęciu.
2.PODSTAWA PRAWNA
Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 184/2005 uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia 19 lipca 2016 r. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na okresy pięciu lat, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż trzy miesiące przed zakończeniem każdego okresu.
Komisja ma obowiązek sporządzenia sprawozdania dotyczącego przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat.
Niniejsze sprawozdanie stanowi wypełnienie tego obowiązku.
3.WYKONYWANIE PRZEKAZANYCH UPRAWNIEŃ PRZEZ KOMISJĘ
Od czasu wejścia w życie rozporządzenia (UE) 2016/1013 Komisja przyjęła jeden akt delegowany – rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/505. Na podstawie art. 2 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 184/2005 w tym rozporządzeniu delegowanym zaktualizowano poziomy podziału geograficznego określone w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 184/2005 w celu uwzględnienia zmian gospodarczych lub technicznych.
Komisja uznała za konieczne skorzystanie z uprawnień przyznanych jej rozporządzeniem (WE) nr 184/2005 w ramach niezbędnych przygotowań do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE. Po zgłoszeniu przez Zjednoczone Królestwo (w dniu 29 marca 2017 r.) zamiaru wystąpienia z Unii na mocy art. 50 TUE Komisja określiła różne środki służące zapewnianiu gotowości
, w tym aktualizację składu agregatów na poziomie UE w statystykach Unii w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowego handlu usługami i zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/505 stanowiło część pakietu środków przyjętych przez Komisję w grudniu 2018 r. w odpowiedzi na wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE.
Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/505 zaktualizowano tabelę 6 „Poziomy podziału geograficznego” w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 184/2005 w następujący sposób:
1)Zjednoczone Królestwo zostało uwzględnione jako osobne państwo kontrahenta w kolumnie GEO 4, aby zapewnić ciągłość przekazywania danych przez państwa członkowskie do Eurostatu dotyczących Zjednoczonego Królestwa jako kontrahenta, po wystąpieniu tego państwa z UE.
2)Zjednoczone Królestwo zostało przesunięte do agregatu geograficznego „Pozostałe państwa europejskie” w kolumnach GEO 5 i GEO 6. Agregat „Pozostałe państwa europejskie” obejmuje wszystkie państwa europejskie, które nie są państwami członkowskimi UE ani EFTA. W związku z przewidywaniem, że Zjednoczone Królestwo, w następstwie jego wystąpienia z UE, stanie się państwem trzecim, należało odpowiednio zmienić jego pozycję w kolumnach GEO 5 i GEO 6.
Niniejsza aktualizacja nie ma wpływu na obciążenia sprawozdawcze ani na mające zastosowanie podstawowe ramy koncepcyjne.
W trakcie prac przygotowawczych do tego rozporządzenia delegowanego Komisja przeprowadziła konsultacje, w tym na poziomie ekspertów. Konsultacje przeprowadzono m.in. z grupą ekspertów Komisji ds. bilansu płatniczego i grupą ekspertów z krajowych urzędów statystycznych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego. W październiku i listopadzie 2018 r. skonsultowano się z nimi w drodze procedury pisemnej. Projekt aktu delegowanego został zaopiniowany pozytywnie przez obie grupy ekspertów.
Zarówno Parlament Europejski, jak i Rada zostały należycie poinformowane i niezwłocznie otrzymały wszystkie odpowiednie dokumenty.
Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane w dniu 19 grudnia 2018 r. i zgłosiła je Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie. Ani Parlament Europejski, ani Rada nie zgłosiły jakiegokolwiek sprzeciwu wobec aktu delegowanego w terminie trzech miesięcy, określonym w art. 10 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 184/2005. Po upływie tego okresu rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/505 zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 marca 2019 r. Rozporządzenie weszło w życie w dniu 28 marca 2019 r.
4.WNIOSEK
Komisja prawidłowo wykonała przekazane jej uprawnienia i zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o zapoznanie się z niniejszym sprawozdaniem.
Komisja uważa, że powinna w dalszym ciągu posiadać te uprawnienia, ponieważ w przyszłości może być niezbędne przyjęcie aktów delegowanych na mocy art. 2 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 184/2005, w przypadku gdy – wskutek zmian gospodarczych lub technicznych – poziomy podziału geograficznego, poziomy podziału według sektorów instytucjonalnych i poziomy podziału na rodzaje działalności określone w załączniku do tego rozporządzenia wymagałyby aktualizacji.