KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 13.9.2017
COM(2017) 493 final
ZAŁĄCZNIKI
do
zalecenia dotyczące decyzji Rady
upoważniającej do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Konwencji ustanawiającej wielostronny trybunał rozstrzygania sporów inwestycyjnych
{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}
ZAŁĄCZNIK
W odniesieniu do procesu negocjacji
1.Unia dokłada starań w celu zapewnienia, by w procesie negocjowania konwencji wszystkie zainteresowane państwa i organizacje międzynarodowe miały możliwość skutecznego udziału w negocjacjach i dochodzeniu do konsensusu.
2.Przez cały czas trwania negocjacji Unię reprezentuje Komisja. Zgodnie z zasadami lojalnej współpracy i jedności zewnętrznej reprezentacji, ustanowionymi w Traktatach, Unia i państwa członkowskie Unii uczestniczące w negocjacjach w zapewniają pełną koordynację i działają zgodnie z przyjętymi ustaleniami przez cały czas trwania negocjacji.
3.Negocjacje prowadzone są pod auspicjami Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL). W przypadku głosowania państwa członkowskie będące członkami Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego wykonują swoje prawo głosu zgodnie z tymi wytycznymi i uprzednio uzgodnionymi stanowiskami UE.
4.Unia dokłada starań w celu zapewnienia, by negocjacje były prowadzone w sposób przejrzysty, w tym w miarę możliwości za pośrednictwem internetowych transmisji audio lub wideo przesyłanych strumieniowo, a także by przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego mieli możliwość udziału w dyskusjach jako akredytowani obserwatorzy.
W odniesieniu do przedmiotu negocjacji
5.Konwencja powinna umożliwiać Unii poddawanie sporów wynikających z umów, których Unia jest lub będzie stroną, jurysdykcji wielostronnego trybunału. W związku z tym Unia powinna być w stanie przystąpić jako strona do tej konwencji, a postanowienia tej konwencji powinny być opracowane w sposób umożliwiający ich skuteczne stosowanie przez Unię Europejską.
6.Konwencja powinna również umożliwiać państwom członkowskim Unii i państwom trzecim poddawanie sporów wynikających z umów, których są lub będą stronami, jurysdykcji wielostronnego trybunału.
7.Główny mechanizm konwencji powinien polegać na tym, że jurysdykcja wielostronnego trybunału rozciąga się na umowy dwustronne, w których obie strony uzgodniły poddanie sporów z nich wynikających jurysdykcji wielostronnego trybunału. W przypadku umów wielostronnych konwencja powinna umożliwiać co najmniej dwóm stronom takich umów poddawanie sporów z nich wynikających jurysdykcji trybunału wielostronnego.
8.Trybunał wielostronny powinien składać się z sądu pierwszej instancji i sądu apelacyjnego. Sąd apelacyjny powinien mieć kompetencje do rozpatrywania odwołań od decyzji wydanych przez sąd pierwszej instancji z powodu błędów w stosowaniu prawa lub oczywistych błędów w ocenie okoliczności faktycznych. Sąd apelacyjny powinien być uprawniony do odesłania sprawy do sądu pierwszej instancji w celu dokończenia postępowania w świetle ustaleń sądu apelacyjnego („odesłanie do ponownego rozpatrzenia”).
9.Należy zagwarantować niezawisłość trybunału. Członkowie trybunału (zarówno sądu pierwszej instancji, jak i sądu apelacyjnego) powinni podlegać rygorystycznym wymogom w zakresie ich kwalifikacji i bezstronności. W ramach konwencji należy przewidzieć zasady dotyczące etyki i mechanizmy odwoławcze. Członkowie trybunału powinni otrzymywać stałe wynagrodzenie. Powinni być oni mianowani na ściśle określony, długi okres czasu bez możliwości przedłużenia kadencji, przy zapewnieniu nieusuwalności podczas kadencji oraz wszystkich niezbędnych gwarancji niezależności. Członkowie powinni być mianowani w oparciu o obiektywną i przejrzystą procedurę.
10.Konwencja powinna przewidywać niezbędną elastyczność umożliwiającą dostosowania wynikające ze zmieniającego się członkostwa i potencjalnie zmieniającego się charakteru umów, jakie mogą podlegać jurysdykcji trybunału. Konwencja nie powinna wykluczać możliwości korzystania przez trybunał ze wsparcia sekretariatów istniejących organizacji międzynarodowych ani możliwości późniejszego włączenia w struktury jednej z tych organizacji.
11.Postępowania przed wielostronnym trybunałem powinny być prowadzone w sposób przejrzysty, z możliwością dokonywania interwencji przez strony trzecie, podobnie do zasad i norm przewidzianych w zasadach UNCITRAL dotyczących przejrzystości w umownych postępowaniach arbitrażowych między inwestorem a państwem, bądź z wykorzystaniem tych zasad.
12.W odniesieniu do decyzji wielostronnego trybunału należy zapewnić skuteczny międzynarodowy system ich egzekwowania.
13.Jednym z celów negocjacji powinno być zapewnienie funkcjonowania trybunału wielostronnego w sposób racjonalny pod względem kosztów, a także zapewnienie jego dostępności dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób fizycznych. Stałe koszty trybunału, w tym koszty wynagrodzeń jego członków oraz koszty obsługi administracyjnej i sekretariatu, powinny być zasadniczo pokrywane przez umawiające się strony konwencji ustanawiającej wielostronny trybunał. Decyzje o podziale tych kosztów między umawiające się strony powinny być podejmowane zgodnie z zasadą słuszności, tj. przy uwzględnieniu m.in. czynników takich jak poziom rozwoju gospodarczego stron, liczba umów strony objętych konwencją, wielkość międzynarodowych przepływów inwestycyjnych danej strony lub wartość jej inwestycji międzynarodowych.
14.Unia powinna dołożyć starań, aby zapewnić wsparcie umożliwiające krajom rozwijającym się i krajom najsłabiej rozwiniętym skuteczne funkcjonowanie w ramach systemu rozstrzygania sporów inwestycyjnych. Taka inicjatywa może być elementem procesu ustanowienia wielostronnego trybunału inwestycyjnego lub może zostać przeprowadzona oddzielnie.
15.Możliwość podpisania i przystąpienia do konwencji ustanawiającej wielostronny trybunał powinna być otwarta dla każdego zainteresowanego państwa i regionalnej organizacji integracji gospodarczej, które są stroną umowy inwestycyjnej. Konwencja powinna przewidywać jej wczesne wejście w życie, niezwłocznie po złożeniu minimalnej liczby dokumentów ratyfikacyjnych.