Bruksela, dnia 14.9.2016

COM(2016) 586 final

2016/0281(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) oraz w sprawie ustanowienia gwarancji EFZR i funduszu gwarancyjnego EFZR


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Dnia 7 czerwca 2016 r. Komisja przyjęła komunikat w sprawie ustanowienia nowych ram partnerstwa z państwami trzecimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji 1 . Oprócz zaproponowania różnorodnych środków mających na celu uwzględnienie najbardziej naglących potrzeb uchodźców oraz udzielenie wsparcia społecznościom przyjmującym Komisja wzywa do opracowania długoterminowej strategii, która umożliwi UE promowanie celów zrównoważonego rozwoju określonych w programie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 oraz dalsze eliminowanie pierwotnych przyczyn migracji.

Jest to również zgodne z globalną strategią na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej uwzględniającą wyzwania takie jak migracja w ogólnej polityce zagranicznej UE, zapewniającą spójność i synergię z europejskimi politykami rozwoju i sąsiedztwa oraz europejską dyplomacją gospodarczą.

Na posiedzeniu dnia 28 czerwca 2016 r. Rada Europejska poprosiła Komisję o przedstawienie do września 2016 r. wniosku dotyczącego ambitnego planu inwestycji zewnętrznych (PIZ). Podstawą PIZ będą trzy ściśle współpracujące ze sobą filary: nowy fundusz inwestycyjny (filar 1); pomoc techniczna (filar 2), aby pomóc samorządom terytorialnym i lokalnym przedsiębiorstwom stworzyć większą liczbę projektów opartych na zrównoważonym rozwoju i przyciągnąć inwestorów; oraz szereg dedykowanych, tematycznych, krajowych i regionalnych unijnych programów współpracy na rzecz rozwoju połączonych ze zorganizowanym dialogiem politycznym ukierunkowanym na polepszenie klimatu inwestycyjnego i ogólnego otoczenia politycznego w zainteresowanych krajach (filar 3). Filar 3 PIZ stanowi połączenie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) i szerokiego partnerstwa między UE a jej krajami partnerskimi. Partnerstwo to urzeczywistnia się w dialogach politycznym i merytorycznym, które Komisja nawiązuje poprzez delegatury i kontakty polityczne UE.

Filar 1 zostanie wdrożony poprzez EFZR. Głównym celem EFZR będzie zapewnienie zintegrowanej koperty finansowej na potrzeby finansowania inwestycji, w pierwszej kolejności w regionie Afryki i w krajach objętych polityką sąsiedztwa 2 .

EFZR będzie się składał z regionalnych platform inwestycyjnych, które połączą finansowanie przyznawane z istniejących instrumentów łączonych 3 oraz gwarancję EFZR. Będzie on funkcjonował jako „punkt kompleksowej obsługi” mający na celu odbieranie propozycji finansowania od instytucji finansowych i inwestorów publicznych lub prywatnych oraz zapewnianie szeroko zakrojonego wsparcia finansowego kwalifikującym się inwestycjom.

Głównym celem EFZR jest zapewnianie zintegrowanej koperty finansowej na potrzeby finansowania inwestycji, w pierwszej kolejności w regionie Afryki, dla krajów będących sygnatariuszami umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r. („umowa z Kotonu”) 4 , oraz w krajach objętych polityką sąsiedztwa, a tym samym stworzenie możliwości rozwoju i zatrudnienia, zmaksymalizowanie dodatkowości, dostarczenie innowacyjnych produktów i przyciągnięcie funduszy sektora prywatnego. Oczekuje się, że EFZR do 2020 r. uruchomi do 44 000 000 000 EUR inwestycji z funduszy pochodzących z budżetu ogólnego Unii oraz 3 350 000 000 EUR z innych źródeł.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Zgodnie z zasadami i celami działań zewnętrznych Unii, zmienionej europejskiej polityki sąsiedztwa 5 , Konsensusu europejskiego w sprawie rozwoju 6 i Programu działań na rzecz zmian 7 oraz jego późniejszych zmian i dodatków do niego, głównym celem współpracy w ramach niniejszego rozporządzenia powinno być zmniejszenie, a docelowo, likwidacja ubóstwa zgodnie z art. 208 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), a tym samym wyeliminowanie pierwotnych przyczyn migracji. Dodatkowo współpraca na podstawie niniejszego rozporządzenia przyczyni się również do: wspierania zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju gospodarczego, społecznego i w dziedzinie środowiska; konsolidacji i wspierania demokracji, praworządności, dobrych rządów, praw człowieka, równouprawnienia płci i odpowiednich przepisów prawa międzynarodowego; przyjmowania perspektywy praw człowieka w rozwoju uwzględniającej wszystkie prawa człowieka zgodnie z jej zasadami przewodnimi (przejrzystością, uczestnictwem, niedyskryminacją, odpowiedzialnością) oraz wdrażania Unijnego planu działania w sprawie równości płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet w kontekście współpracy na rzecz rozwoju 8 .

Celem EFZR jest wsparcie inwestycji, w pierwszej kolejności w regionie Afryki w odniesieniu do krajów będących sygnatariuszami umowy z Kotonu oraz w regionie sąsiedztwa, z zamiarem osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, a tym samym eliminacji pierwotnych przyczyn migracji oraz zapewnienia powracającym migrantom trwałej reintegracji w ich krajach pochodzenia. Jest on zatem zgodny z unijnymi instrumentami finansowania działań zewnętrznych oraz istniejącymi instrumentami inwestycyjnymi.

Wywierając nacisk na zaangażowanie sektora prywatnego, EFZR będzie również wspierał cele opisane w Komunikacie „Większa rola sektora prywatnego w osiąganiu trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu w krajach rozwijających się” 9 .

Spójność z innymi politykami Unii

PIZ stanowi część nowych ram partnerstwa z państwami trzecimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji.

Plan ten jest dostosowany do poddanej przeglądowi europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS) 10 , która skupia się na wspieraniu rozwoju gospodarczego w krajach partnerskich, aby z czasem osiągnąć stabilizację i przejście od działań w sytuacjach wyjątkowych do działań strukturalnych. Jest on również dostosowany do planu działania z Addis Abeby dotyczącego finansowania na rzecz rozwoju.

EFZR jest spójny z politykami UE w obszarze zmiany klimatu, ponieważ przyczyni się do wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża (COP 21) 11 , w tym do realizacji związanych z nim międzynarodowych zobowiązań w zakresie finansowanie działań w tym obszarze. Zgodnie z komunikatem Komisji „Po konferencji w Paryżu: ocena skutków porozumienia klimatycznego z Paryża” 12 porozumienie klimatyczne z Paryża stanowi okazję do transformacji gospodarczej, stworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Stanowi ono podstawę do realizacji szerszych celów zrównoważonego rozwoju, a także priorytetów UE, jakimi są inwestycje, konkurencyjność, gospodarka o obiegu zamkniętym, prace badawcze, innowacje i transformacja energetyki.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Ponieważ celem EFZR jest poprawa inwestycji zarówno w krajach rozwijających się, jak i w innych państwach trzecich, podstawą prawną dla działań w ramach współpracy jest art. 209 ust. 1 (dla krajów rozwijających się) oraz art. 212 ust. 2 (dla innych państw trzecich) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych) oraz proporcjonalność

Zgodnie z określonymi w art. 5 TFUE zasadami pomocniczości i proporcjonalności cele proponowanego działania nie mogą zostać osiągnięte w wystarczającym stopniu na poziomie państw członkowskich; mogą natomiast zostać osiągnięte lepiej na poziomie UE. Zamierzone cele mogą zostać lepiej osiągnięte w ramach działań na poziomie Unii ze względu na skalę i wpływ takich działań. W szczególności działania na poziomie UE spowodują pobudzenie inwestycji prywatnych z całej UE i państw trzecich, przy jak najlepszym wykorzystaniu do tego celu instytucji europejskich i ich wiedzy, w tym wiedzy fachowej. Ustanowienie rady strategicznej zapewni spójność i zgodność między różnymi programami i inicjatywami na szczeblu europejskim. Efekt mnożnikowy oraz wpływ na rzeczywistą sytuację będą zatem dużo większe niż rezultaty, które można by osiągnąć dzięki programowi inwestycyjnemu realizowanemu przez pojedyncze państwo członkowskie lub grupę państw członkowskich.

Wybór instrumentu

Sugerowane jest utworzenie EFZR i ustanowienie funduszu gwarancyjnego EFZR poprzez przyjęcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w drodze zwykłej procedury ustawodawczej. Gwarancję stanowiącą zobowiązanie warunkowe dla Unii musi utworzyć prawodawca. Komisja równocześnie proponuje przegląd rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012.

3.KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I GROMADZENIE WIEDZY EKSPERCKIEJ

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Przeprowadzono nieoficjalne konsultacje wyjaśniające z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), instytucjami finansowymi państw członkowskich, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Grupą Banku Światowego. Skonsultowano się również z unijną platformą na rzecz instrumentów łączonych w ramach współpracy zewnętrznej oraz z sektorem prywatnym i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej

Komisja ma bogate doświadczenie z podobnymi instrumentami, takimi jak Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) 13 w zakresie polityki wewnętrznej UE oraz szereg instrumentów finansowych i strukturyzowanych dotacji wspieranych przez unijne instrumenty łączone w zakresie polityki zewnętrznej UE 14 . Celem jest uruchomienie dodatkowych inwestycji, w szczególności ze strony inwestorów prywatnych, poprzez udzielanie gwarancji częściowych lub zabezpieczeń od ryzyka na zasadzie pierwszej straty lub równorzędności instytucjom finansowym; byłyby to zazwyczaj publiczne instytucje finansowe uczestniczące już w instrumentach łączonych UE wykorzystywanych w działaniach zewnętrznych, które to instytucje same udzielają wsparcia (za pośrednictwem pożyczek, gwarancji, inwestycji kapitałowych lub podobnych produktów).

Prawa podstawowe

Projekty korzystające z gwarancji w ramach EFZR zostaną poddane analizie pod względem ich wpływu na prawa podstawowe. Zgodnie z zasadami i celami działań zewnętrznych Unii, zmienionej europejskiej polityki sąsiedztwa 15 , Konsensusu europejskiego w sprawie rozwoju 16 i Programu działań na rzecz zmian 17 oraz późniejszych zmian i dodatków do niego: a) najważniejszym celem współpracy na podstawie niniejszego rozporządzenia jest ograniczenie, a w perspektywie długoterminowej likwidacja ubóstwa poprzez wyeliminowanie pierwotnych przyczyn migracji; b) współpraca na podstawie niniejszego rozporządzenia przyczyni się również do: (i) wspierania zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju gospodarczego, społecznego i w dziedzinie środowiska; (ii) konsolidacji i wspierania demokracji, praworządności, dobrych rządów, praw człowieka, równouprawnienia płci i odpowiednich przepisów prawa międzynarodowego; (iii) stosowania podejścia opartego na prawach człowieka z uwzględnieniem wszystkich praw człowieka z poszanowaniem charakterystycznych dla tego podejścia zasad przewodnich (zasady przejrzystości, uczestnictwa, niedyskryminacji, odpowiedzialności); (iv) wdrażania Unijnego planu działania w sprawie równości płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet w kontekście współpracy na rzecz rozwoju 18 . Postęp w realizacji tych celów mierzy się za pomocą odpowiednich wskaźników, w tym wskaźników rozwoju społecznego, w szczególności celów zrównoważonego rozwoju, a także innych wskaźników uzgodnionych przez Unię i jej państwa członkowskie na poziomie międzynarodowym (np. wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka).

4.WPŁYW NA BUDŻET

Na potrzeby gwarancji EFZR do 2020 r. Unia udostępni łączną kwotę 750 000 000 EUR pochodzącą zarówno z budżetu ogólnego Unii, jak i z 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) 19 . Można przewidzieć dodatkowe finansowanie. Komisja zamierza zaproponować mobilizację marginesu na nieprzewidziane wydatki, aby zapewnić 250 000 000 EUR. Inny wkład z budżetu Unii zostałby wniesiony w drodze przegrupowania lub reorientacji zaprogramowanych środków pieniężnych. Dodatkowe finansowanie mogłoby również objąć wkład innych uczestników, takich jak państwa członkowskie.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania

Za zarządzanie EFZR będzie odpowiadać Komisja, a za jego wdrażanie regionalne platformy inwestycyjne, które połączą finansowanie przyznawane z istniejących instrumentów łączonych dla Afryki i krajów objętych polityką sąsiedztwa oraz gwarancję EFZR.

Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

EFZR będzie się składał z regionalnych platform inwestycyjnych, które połączą finansowanie z istniejących instrumentów łączonych dla Afryki i krajów objętych polityką sąsiedztwa z gwarancją EFZR.

Regionalne platformy inwestycyjne będą skupiać się na działaniach prowadzących do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz skuteczniejszego eliminowania pierwotnych przyczyn migracji.

Na potrzeby inicjatywy EFZR cele Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki 20 oraz sąsiedzkiego funduszu inwestycyjnego 21 zostaną poddane reorientacji, instrumenty te staną się nowymi odpowiednimi regionalnymi platformami inwestycyjnymi opartymi na istniejących strukturach a ich nazwy zostaną odpowiednio zmienione. Zostanie to osiągnięte na mocy decyzji Komisji.

Regionalne platformy inwestycyjne będą miały taką samą strukturę, jak istniejące instrumenty łączone.

Komisji będą doradzać rada strategiczna oraz dwie rady operacyjne, po jednej dla każdej regionalnej platformy inwestycyjnej. Komisja będzie zarządzać sekretariatem EFZR, który zapewni realizację wszystkich zadań i funkcji niezbędnych do osiągnięcia celów PIZ. Rada strategiczna, której będą współprzewodniczyć przedstawiciele Komisji i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz w której skład będą wchodzić państwa członkowskie i EBI, zapewni wytyczne strategiczne i pomoże Komisji wyznaczyć ogólne cele inwestycyjne dotyczące stosowania gwarancji EFZR, zapewniając koordynację i spójność między regionalnymi platformami inwestycyjnymi oraz z upoważnieniem EBI do udzielania pożyczek na rzecz państw trzecich, inicjatywą na rzecz odporności i instrumentem inwestycyjnym AKP, zarządzanym przez EBI. EBI będzie aktywnie wspierać Komisję dzięki funkcjom doradczym w zakresie zarządzania operacyjnego gwarancją.

Zapewnione zostaną szczegółowa ocena techniczna i analiza due diligence, a także sprawne wdrażanie poszczególnych projektów. Opłacalność projektów i związane z nimi ryzyko zostaną ocenione przez kwalifikujących się kontrahentów, a także zweryfikowane przez niezależnych ekspertów, aby zapewnić wiarygodność wobec sektora prywatnego, zanim wnioski inwestycyjne zostaną zatwierdzone przez Komisję. Dla każdego okna inwestycyjnego zostaną ustalone szczegółowe procedury praktyczne dotyczące sposobu wdrażania gwarancji.

W przyszłości można rozważyć utworzenie dodatkowych platform inwestycyjnych.

Gwarancja EFZR jest jednym z elementów EFZR. Celem gwarancji EFZR jest ustanowienie zdolności gwarancyjnej dla wsparcia jakości kredytowej, która w ostatecznym rozrachunku wpłynie korzystnie na końcowe inwestycje i umożliwi podział ryzyka z innymi inwestorami, szczególnie podmiotami prywatnymi. Gwarancja EFZR pozwoli pozyskać dodatkowe finansowanie, w szczególności ze strony sektora prywatnego, dzięki uwzględnieniu kluczowych czynników umożliwiających przyciągnięcie inwestycji prywatnych.

Fundusz gwarancyjny EFZR zapewni płynność, na wypadek gdyby uruchomiono gwarancję EFZR na pokrycie strat zgodnie z umowami gwarancyjnymi. Fundusz gwarancyjny EFZR będzie zasilany z budżetu UE i EFR, a możliwe, że również przez innych uczestników, oraz wykorzystywany do pokrywania potencjalnych strat poniesionych przez kwalifikujących się kontrahentów, takich jak międzynarodowe instytucje finansowe, banki rozwoju i inwestorzy sektora prywatnego.

2016/0281 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) oraz w sprawie ustanowienia gwarancji EFZR i funduszu gwarancyjnego EFZR

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 209 ust. 1 i art. 212 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Konieczny jest ambitny unijny plan inwestycji zewnętrznych (PIZ) do wsparcia inwestycji, w pierwszej kolejności w Afryce i krajach objętych unijną polityką sąsiedztwa, jako środek promocji celów zrównoważonego rozwoju określonych w programie działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 („agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”), a także zobowiązań w ramach niedawno zmienionej europejskiej polityki sąsiedztwa, przyczyniający się tym samym do wyeliminowania pierwotnych przyczyn migracji. Ponadto PIZ powinien przyczynić się do wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża (COP 21).

(2)Powinien on również obejmować zobowiązania Unii w ramach planu działania z Addis Abeby dotyczącego finansowania na rzecz rozwoju. PIZ powinien także zapewnić inwestorom europejskim i przedsiębiorstwom prywatnym, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom, możliwość skuteczniejszego uczestnictwa w zrównoważonym rozwoju w krajach partnerskich.

(3)Jest to zgodne z globalną strategią na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej uwzględniającą wyzwania takie jak migracja i odporność w ogólnej polityce zagranicznej UE, zapewniającą spójność i synergię z europejską polityką rozwoju i europejską polityką sąsiedztwa.

(4)PIZ powinien zapewnić zintegrowaną kopertę finansową na potrzeby finansowania inwestycji, w pierwszej kolejności w regionach Afryki w odniesieniu do krajów będących sygnatariuszami umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r. 22 , oraz w krajach objętych polityką sąsiedztwa, stwarzając tym samym możliwości rozwoju i zatrudnienia, maksymalizując dodatkowość, dostarczając innowacyjne produkty i przyciągając fundusze sektora prywatnego.

(5)Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) powinien składać się z regionalnych platform inwestycyjnych, które będą łączyć finansowanie przyznawane z istniejących instrumentów łączonych oraz gwarancję EFZR. Istniejące instrumenty łączone dla Afryki ustanawia decyzja Komisji C(2015) 5210 oraz decyzja wykonawcza Komisji C(2016) 3436 dla krajów objętych polityką sąsiedztwa. Każda regionalna platforma inwestycyjna powinna mieć radę operacyjną, która wspiera Komisję w definiowaniu regionalnych i sektorowych celów inwestycyjnych, a także regionalnych, sektorowych i tematycznych okien inwestycyjnych, formułuje opinie dotyczące procesów łączenia oraz omawia stosowanie gwarancji EFZR zgodnie z oknami inwestycyjnymi, które mają zostać zdefiniowane.

(6)Co więcej, EFZR powinien funkcjonować jako „punkt kompleksowej obsługi” mający na celu odbieranie propozycji finansowania od instytucji finansowych i inwestorów publicznych lub prywatnych oraz zapewnianie szeroko zakrojonego wsparcia finansowego kwalifikującym się inwestycjom. Gwarancja EFZR powinna być wspierana środkami z funduszu gwarancyjnego EFZR. EFZR powinien stosować innowacyjne instrumenty mające na celu wsparcie inwestycji i zaangażowanie sektora prywatnego.

(7)Rada strategiczna EFZR powinna zapewnić koordynację i spójność EFZR z upoważnieniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) do udzielania pożyczek na rzecz państw trzecich, jak określono w decyzji [która zostanie przyjęta], w tym z inicjatywą EBI na rzecz odporności, a także z instrumentem inwestycyjnym AKP 23 .

(8)Co więcej, rada strategiczna powinna wspierać Komisję w ustalaniu strategicznych wytycznych i ogólnych celów inwestycyjnych. Rada strategiczna powinna również wspierać koordynację i spójność między platformami regionalnymi. Powinno to zapewnić komplementarność różnych instrumentów w działaniach zewnętrznych. Radzie strategicznej powinni współprzewodniczyć Komisja i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, aby zapewnić spójność i zgodność między celami unijnej polityki zagranicznej oraz ramami partnerstwa z państwami trzecimi.

(9)Gwarancja EFZR powinna być przyznawana kwalifikującym się kontrahentom w związku z działaniami w zakresie finansowania i inwestycji lub instrumentami gwarancyjnymi na początkowy okres inwestycji do dnia 31 grudnia 2020 r.

(10)W celu zapewnienia elastyczności, zwiększenia atrakcyjności dla sektora prywatnego oraz zmaksymalizowania wpływu inwestycji, należy przewidzieć odstępstwo od art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vii) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 966/2012 24 , dzięki czemu kwalifikującymi się kontrahentami będącymi podmiotami prawa prywatnego mogłyby być również podmioty, którym nie powierza się realizacji partnerstwa publiczno-prywatnego, oraz podmioty prawa prywatnego kraju partnerskiego.

(11)Komisja powinna zawrzeć umowy gwarancji z kwalifikującymi się kontrahentami, ustanawiające szczegółowe przepisy, na mocy których przyznawana im będzie gwarancja EFZR. Wspomniane umowy gwarancji powinny stanowić podstawę prawną dla odpowiedniego podziału ryzyka, tym samym zapewniając kwalifikującym się kontrahentom zachęty do finansowania, a także przewidywać mechanizmy i procedury na wypadek potencjalnego uruchomienia gwarancji EFZR.

(12)Unia powinna udostępnić gwarancję w wysokości 1 500 000 000 EUR, aby ustanowić gwarancję EFZR. Państwa członkowskie i innych uczestników zachęca się do dalszego wspierania funduszu gwarancyjnego EFZR w formie środków pieniężnych (państwa członkowskie i innych uczestników) lub gwarancji (państwa członkowskie), aby zwiększyć bufor płynnościowy, a tym samym umożliwić wzrost całkowitej kwoty gwarancji EFZR. Unia powinna udostępnić gwarancję w wysokości 1 500 000 000 EUR, aby ustanowić gwarancję EFZR. Należy zachęcić państwa członkowskie, publiczne instytucje finansowe i innych uczestników zachęca się do zapewnienia funduszowi gwarancyjnemu EFZR dodatkowej puli środków finansowych na warunkach, które należy ustalić w umowie zawieranej między Komisją w imieniu Unii i wszystkimi uczestnikami.

(13)Fundusz gwarancyjny EFZR powinien służyć jako bufor płynnościowy na wypadek wezwania do zapłaty z gwarancji EFZR. Aby osiągnąć poziom, który odpowiednio odzwierciedla zobowiązania finansowe UE w związku z gwarancją EFZR, Unia powinna udostępnić 750 000 000 EUR.

(14)W celu zwiększenia wpływu gwarancji EFZR, w świetle potrzeb zainteresowanych regionów, państwa członkowskie powinny mieć możliwość wnoszenia wkładu w formie gwarancji lub środków pieniężnych. Wkład ten mógłby być przypisany do okna regionalnego, sektorowego lub inwestycyjnego.

(15)Ponieważ środki pieniężne z EFR będą wykorzystywane przez kraje kwalifikujące się w ramach 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) 25 , należy przeznaczyć minimum 400 000 000 EUR z pokrycia gwarancji EFZR na inwestycje w okresie wdrażania tej gwarancji. Gwarancja EFZR powinna zostać udostępniona dopiero po przydzieleniu 400 000 000 EUR ze środków pieniężnych 11. EFR na fundusz gwarancyjny EFZR.

(16)Komisja powinna składać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdania z działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR, aby zapewnić odpowiedzialność względem obywateli Unii. Sprawozdanie to należy podać do wiadomości publicznej, aby umożliwić odnośnym zainteresowanym stronom, w tym społeczeństwu obywatelskiemu, wyrażenie poglądów. Komisja powinna również składać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdania z zarządzania funduszem gwarancyjnym EFZR w celu zapewnienia rozliczalności i przejrzystości.

(17)Aby uwzględnić zdobyte doświadczenie i umożliwić dalszy rozwój EFZR, Komisja powinna przeprowadzać oceny funkcjonowania EFZR i wykorzystywania funduszu gwarancyjnego EFZR. Stosowanie niniejszego rozporządzenia powinno zostać poddane odrębnej ocenie, aby ocenić stopień zgodności wdrażania z podstawą prawną, ale również aby zapewnić możliwość stosowania i wykonalność niniejszego rozporządzenia pod względem realizacji zakładanych celów.

(18)W celu ochrony interesów finansowych Unii Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest uprawniony do prowadzenia dochodzeń zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 26 , rozporządzeniem Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 27 i rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 28 , w celu ustalenia, czy w związku z działaniami w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia miało miejsce nadużycie finansowe, korupcja, pranie pieniędzy lub inne niezgodne z prawem działanie mające wpływ na interesy finansowe Unii.

(19)Aby przyczynić się do międzynarodowej walki z oszustwami podatkowymi, uchylaniem się od opodatkowania i praniem pieniędzy, kwalifikujący się kontrahenci nie powinni wspierać działań prowadzonych w celach niezgodnych z prawem i nie powinni uczestniczyć w żadnych działaniach w zakresie finansowania lub inwestycji realizowanych przez podmiot znajdujący się w jurysdykcji niechętnej współpracy.

(20)W celu spełnienia zobowiązań politycznych UE dotyczących energii odnawialnej i zmiany klimatu należy przeznaczyć co najmniej 20 % puli środków finansowych przydzielonych w ramach EFZR na działania w zakresie finansowania i inwestycji istotne dla tych sektorów,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY WPROWADZAJĄCE

Artykuł 1
Przedmiot

1. Niniejsze rozporządzenie ustanawia Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR), gwarancję EFZR i fundusz gwarancyjny EFZR.

2. Do celów ust. 1 niniejsze rozporządzenie upoważnia Komisję w imieniu Unii do zawierania umów gwarancji z kwalifikującymi się kontrahentami zdefiniowanymi w art. 10.

Artykuł 2
Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1) „regionalne platformy inwestycyjne” oznaczają instrumenty łączone, zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. e) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2014 29 oraz z art. 40 rozporządzenia Rady (UE) 2015/323 30 w odniesieniu do wkładu w ramach 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR), w połączeniu z gwarancją EFZR, jak określono w art. 6;

2) „okno inwestycyjne” oznacza docelowy obszar wsparcia z gwarancji EFZR udzielanego portfelom inwestycyjnym w konkretnych regionach, krajach lub sektorach, wdrażany za pośrednictwem regionalnych platform inwestycyjnych;

3) „uczestnik” oznacza państwo członkowskie, międzynarodową instytucję finansową lub instytucję publiczną państwa członkowskiego, agencję publiczną lub inny organ wnoszący wkład do funduszu gwarancyjnego EFZR w postaci dotacji pieniężnych lub gwarancji;

4) „kraje partnerskie” oznaczają kraje będące sygnatariuszami Umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Kotonu 23 czerwca 2000 r. 31 , kraje wyszczególnione w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 232/2014 32 , a także kraje kwalifikujące się do współpracy geograficznej na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 233/2014 33 ;

5) „dodatkowość” oznacza zasadę mającą zapewnić, aby celem wsparcia w ramach gwarancji EFZR nie było zastąpienie wsparcia państwa członkowskiego, prywatnych środków finansowych ani innej interwencji finansowej Unii oraz aby celem tego wsparcia było wyeliminowanie niedoskonałości rynku i uniknięcie wypierania innych inwestycji publicznych lub prywatnych.

ROZDZIAŁ II

EUROPEJSKI FUNDUSZ NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Artykuł 3
Cel

1. Celem EFZR jako zintegrowanej koperty finansowej jest wsparcie poprzez zapewnienie zdolności finansowania w formie dotacji, gwarancji lub innych instrumentów finansowych inwestycji kwalifikujących się kontrahentów oraz zwiększonego dostępu do finansowania, w pierwszej kolejności w partnerskich krajach afrykańskich oraz partnerskich krajach objętych polityką sąsiedztwa.

2. EFZR przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju określonych w agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 ze szczególnym naciskiem na zrównoważony wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, sektory społeczno-gospodarcze oraz na wsparcie mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw, tym samym eliminuje pierwotne przyczyny migracji i przyczyniają się do trwałej reintegracji powracających migrantów w ich krajach pochodzenia, jednocześnie maksymalizując dodatkowość, dostarczając innowacyjne produkty i przyciągając fundusze sektora prywatnego.

Artykuł 4
Struktura EFZR

1. EFZR składa się z regionalnych platform inwestycyjnych, które połączą finansowanie przyznawane z istniejących instrumentów łączonych oraz gwarancję EFZR.

2. Za zarządzanie EFZR odpowiada Komisja.

Artykuł 5
Rada strategiczna EFZR

1. W zarządzaniu EFZR Komisję wspomaga rada strategiczna.

Rada ta zapewnia wytyczne strategiczne i wspiera Komisję w ustalaniu ogólnych celów inwestycyjnych dotyczących korzystania z gwarancji EFZR. Rada strategiczna wspiera również ogólną koordynację i spójność między regionalnymi platformami inwestycyjnymi i z upoważnieniem EBI do udzielania pożyczek na rzecz państw trzecich, w tym z inicjatywą EBI na rzecz odporności.

2. W skład rady strategicznej wchodzą przedstawiciele Komisji i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (Wysoki Przedstawiciel), państw członkowskich i EBI. Komisja może zaprosić innych uczestników do członkostwa w radzie strategicznej, uwzględniając w stosownych przypadkach opinię rady. Kraje partnerskie i właściwe organizacje regionalne, kwalifikujący się kontrahenci oraz Parlament Europejski mogą w razie potrzeby otrzymać status obserwatora. Radzie strategicznej współprzewodniczy Komisja i Wysoki Przedstawiciel.

ROZDZIAŁ III

GWARANCJA EFZR I FUNDUSZ GWARANCYJNY EFZR

Artykuł 6
Gwarancja EFZR

1. Unia zapewnia nieodwołalną i bezwarunkową gwarancję na żądanie kwalifikującym się kontrahentom na działania w zakresie finansowania i inwestycji objęte zakresem niniejszego rozporządzenia, w pierwszej kolejności w partnerskich krajach afrykańskich i partnerskich krajach objętych polityką sąsiedztwa.

2. Gwarancję EFZR przyznaje się jako gwarancję na żądanie w odniesieniu do instrumentów, o których mowa w art. 9, i zgodnie z kryteriami kwalifikowalności, o których mowa w art. 8.

Artykuł 7
Wymagania dotyczące korzystania z gwarancji EFZR

1. Przyznanie gwarancji EFZR jest zależne od zawarcia odnośnej umowy gwarancji EFZR między Komisją w imieniu Unii i kwalifikującym się kontrahentem.

2. Początkowy okres inwestycji, w którym można zawierać z kwalifikującymi się kontrahentami umowy gwarancji EFZR w celu wsparcia działań w zakresie finansowania i inwestycji , trwa do dnia 31 grudnia 2020 r.

3. Maksymalny dozwolony okres zawierania umów przez kwalifikujących się kontrahentów z instytucjami pośrednictwa finansowego lub beneficjentami końcowymi wynosi cztery lata od zawarcia odnośnej umowy gwarancji.

Artykuł 8
Kryteria kwalifikowalności dotyczące wykorzystania gwarancji EFZR

1. Działania w zakresie finansowania i inwestycji kwalifikujące się do wsparcia w ramach gwarancji EFZR są zgodne z politykami Unii, w szczególności unijnymi politykami rozwoju i sąsiedztwa, oraz ze strategiami i politykami krajów partnerskich i są do nich dostosowane, a ich celem jest wsparcie następujących celów ogólnych:

a)przyczynienie się do rozwoju gospodarczego i społecznego, ze szczególnym naciskiem na jego zrównoważony charakter i tworzenie miejsc pracy (zwłaszcza dla osób młodych i kobiet), a co za tym idzie do wyeliminowania pierwotnych przyczyn migracji i wniesienia wkładu w trwałą reintegrację powracających migrantów w ich krajach pochodzenia;

b)ukierunkowanie na sektory społeczno-gospodarcze, w szczególności infrastrukturę obejmującą zrównoważoną energię, wodę, transport, technologie informacyjno-komunikacyjne, środowisko, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i „niebieski” wzrost, infrastrukturę społeczną i kapitał ludzki, w celu poprawy środowiska społeczno-gospodarczego;

c)zapewnienie finansowania na rzecz mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym naciskiem na rozwój sektora prywatnego;

d)zapewnienie instrumentów finansowych mających na celu zlikwidowanie wąskich gardeł w inwestycjach prywatnych, w tym zapewnienie gwarancji z tytułu pierwszej straty obejmujące portfele gwarancji udzielanych na potrzeby realizacji projektów sektora prywatnego, takich jak gwarancje kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gwarancje z tytułu szczególnego ryzyka dla projektów infrastrukturalnych i innego kapitału wysokiego ryzyka;

e)zmaksymalizowanie dźwigni finansowej sektora prywatnego dzięki zlikwidowaniu wąskich gardeł w inwestycjach.

2. Gwarancja EFZR wspiera działania w zakresie finansowania i inwestycji, które w szczególności:

a)zapewniają dodatkowość;

b)gwarantują dopasowanie interesów dzięki zapewnieniu odpowiedniego podziału ryzyka wśród odnośnych kwalifikujących się kontrahentów i innych potencjalnych partnerów;

c)są wykonalne pod względem finansowym i gospodarczym, uwzględniając również możliwość wsparcia i współfinansowania przez prywatnych i publicznych partnerów danego projektu;

d)są wykonalne pod względem technicznym i zrównoważone z perspektywy środowiskowej i społecznej; oraz

e)maksymalizują mobilizację kapitału sektora prywatnego.

3. Komisja może pozwolić na wspólne finansowanie z różnych instrumentów Unii w indywidualnie rozpatrywanych przypadkach.

4. Komisja może zdefiniować okna inwestycyjne dla konkretnych regionów lub partnerów inwestycyjnych, lub dla jednych i drugich, dla konkretnych sektorów, konkretnych projektów lub dla konkretnych kategorii beneficjentów końcowych, lub dla jednych i drugich, które mają być finansowane w ramach instrumentów, o których mowa w art. 9, objętych gwarancją EFZR do określonej kwoty. Wszystkie wnioski o wsparcie finansowe w ramach okien finansowych przedkładane są Komisji.

Artykuł 9
Instrumenty kwalifikujące się do gwarancji EFZR

1. Gwarancję EFZR stosuje się do pokrycia ryzyka z tytułu następujących instrumentów:

a)pożyczek;

b)gwarancji;

c)kontrgwarancji;

d)instrumentów rynków kapitałowego;

e)wszelkich innych rodzajów środków finansowych lub wsparcia jakości kredytowej, udziałów kapitałowych lub quasi-kapitałowych.

2. Instrumenty wyszczególnione w ust. 1 mogą zapewnić kwalifikujący się kontrahenci lub uczestnicy, w tym inwestorzy publiczni w ramach okna inwestycyjnego lub projektu indywidualnego zarządzanego przez kwalifikującego się kontrahenta na rzecz państw partnerskich, w tym dla krajów niestabilnych i dotkniętych konfliktem, oraz dla instytucji tych krajów partnerskich, w tym ich publicznych banków krajowych oraz prywatnych banków lokalnych, a także dla instytucji finansowych oraz podmiotów sektora prywatnego tych krajów partnerskich.

Artykuł 10
Kwalifikowalność i wybór kontrahentów

1. Do celów gwarancji EFZR kwalifikujący się kontrahenci to:

a)Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny;

b)podmioty prawa publicznego;

c)organizacje międzynarodowe i ich agencje;

d)podmioty prawa prywatnego realizujące misję publiczną, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

e)podmioty prawa prywatnego państwa członkowskiego, które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe, w drodze odstępstwa od art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vii) rozporządzenia nr 966/2012;

f)podmioty prawa prywatnego kraju partnerskiego, które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe, w drodze odstępstwa od art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vii) rozporządzenia nr 966/2012.

2. Kwalifikujący się kontrahenci przestrzegają zasad i warunków określonych w art. 60 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

3. Komisja wybiera kwalifikujących się kontrahentów zgodnie z art. 61 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

Artykuł 11
Zakres i warunki umów gwarancji EFZR

1. Gwarancja EFZR w żadnym wypadku nie przekracza 1 500 000 000 EUR bez uszczerbku dla ust. 2.

2. Państwa członkowskie mogą wnosić wkład do funduszu gwarancyjnego EFZR w formie gwarancji lub środków pieniężnych. Inni uczestnicy mogą wnosić wkład w formie środków pieniężnych, pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję.

Kwota gwarancji przekraczająca kwotę wskazaną w ust. 1 przyznawana jest w imieniu Unii.

Zagregowane płatności netto z budżetu ogólnego Unii w ramach gwarancji EFZR nie przekraczają 1 500 000 000 EUR. W stosownych przypadkach państwa członkowskie lub inni uczestnicy dokonują płatności z tytułu uruchomienia gwarancji na zasadzie równorzędności z Unią, bez uszczerbku dla ust. 4.

Porozumienie w sprawie wkładu zawierane jest między Komisją, w imieniu Unii, a uczestnikiem i zawiera, w szczególności, postanowienia dotyczące warunków płatności.

3. Gwarancję EFZR udostępnia się dopiero po zatwierdzeniu wkładu w formie środków pieniężnych w wysokości 400 000 000 EUR z 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) 34 do budżetu ogólnego Unii.

Państwa członkowskie mogą wnosić wkład do gwarancji EFZR w formie gwarancji lub środków pieniężnych.

Komisja informuje Parlament Europejski i Radę o zatwierdzonych wkładach.

4. W przypadku wkładu wnoszonego przez państwa członkowskie w formie gwarancji uruchomienie gwarancji jest możliwe jedynie po tym, jak pula środków finansowych z budżetu ogólnego Unii zwiększona w wyniku innego wkładu w formie środków pieniężnych zostanie wykorzystana na płatności z tytułu uruchomienia gwarancji.

Na wniosek państw członkowskich wniesiony przez nie wkład może zostać przeznaczony na rozpoczęcie projektów w konkretnych regionach, krajach, sektorach lub oknach inwestycyjnych.

Każdy wkład może zostać wykorzystany do pokrycia uruchomienia gwarancji niezależnie od przeznaczenia.

5. W okresie wdrażania gwarancji EFZR co najmniej 400 000 000 EUR z pokrycia gwarancji EFZR przeznacza się na inwestycje w krajach partnerskich kwalifikujących się w ramach 11. EFR.

Artykuł 12
Wdrażanie umów gwarancji EFZR

1. Komisja w imieniu Unii zawiera z kwalifikującymi się kontrahentami wybieranymi zgodnie z art. 10 i ust. 4 umowy gwarancji EFZR w sprawie przyznania wybranym kwalifikującym się kontrahentom bezwarunkowej i nieodwołalnej gwarancji EFZR na żądanie.

2. Dla każdego okna inwestycyjnego zawierana jest co najmniej jedna umowa gwarancji między Komisją a wybranym kwalifikującym się kontrahentem lub kwalifikującymi się kontrahentami. W celu uwzględnienia szczegółowych potrzeb gwarancja EFZR może być przyznana na indywidualne działania w zakresie finansowania lub inwestycji. Porozumienia mogą być zawierane z konsorcjum składającym się z co najmniej dwóch kwalifikujących się kontrahentów.

3. Umowy gwarancji zawierają, w szczególności, postanowienia dotyczące następujących kwestii:

a)szczegółowych zasad udzielania gwarancji EFZR, w tym metod objęcia gwarancją i zdefiniowanych w niej limitów dla portfeli i projektów poszczególnych rodzajów instrumentów;

b)wynagrodzenia z tytułu gwarancji;

c)wymagań dotyczących wykorzystania gwarancji EFZR, w tym warunków płatności, takich jak konkretne ramy czasowe, odsetki należne z tytułu wymagalnych kwot, koszty i koszty odzyskiwania środków, a także ewentualnych niezbędnych ustaleń dotyczących płynności;

d)postanowień i procedur dotyczących dochodzenia roszczeń;

e)postanowień dotyczących monitorowania, sprawozdawczości i oceny zobowiązań zgodnie z art. 15 i 16.

4. Komisja podejmuje decyzję, czy zawrzeć umowy gwarancji z kwalifikującymi się kontrahentami, uwzględniając należycie:

a)cele okna inwestycyjnego;

b)doświadczenie oraz zdolność operacyjną i finansową kontrahenta;

c)ilość zasobów własnych, które kontrahent jest gotów uruchomić na potrzeby okna inwestycyjnego.

5. Kwalifikujący się kontrahent zatwierdza działania w zakresie finansowania i inwestycji według własnych zasad i procedur oraz zgodnie z warunkami umowy gwarancji.

6. Gwarancja EFZR może obejmować:

a)w przypadku instrumentów dłużnych – kwotę główną i wszystkie odsetki oraz kwoty należne względem wybranego kwalifikującego się kontrahenta, lecz nie dostarczone mu zgodnie z warunkami finansowania w wyniku niewykonania zobowiązania;

b)w przypadku inwestycji kapitałowych – środki zainwestowane i związane z nimi koszty finansowania;

c)w przypadku innych działań w zakresie finansowania i inwestycji, o których mowa w art. 8 ust. 2, kwoty wykorzystane i związane z nimi koszty sfinansowania;

d)wszystkie stosowne wydatki i koszty odzyskiwania środków związane ze zdarzeniem niewykonania zobowiązania, o ile nie zostały one odliczone od wpływów z odzyskania środków.

7. Umowy gwarancji ustanawiają szczegółowe zasady dotyczące zakresu, wymogów, kwalifikowalności, kwalifikujących się kontrahentów oraz procedur.

Artykuł 13
Fundusz gwarancyjny EFZR

1. Fundusz gwarancyjny EFZR stanowi bufor płynnościowy, z którego dokonywane będą płatności na rzecz kwalifikujących się kontrahentów w przypadku uruchomienia gwarancji EFZR zgodnie z odnośną umową gwarancji EFZR.

2. Fundusz gwarancyjny EFZR jest zasilany z:

a)wkładów z budżetu ogólnego Unii i z innych źródeł;

b)możliwych wkładów państw członkowskich i innych uczestników;

c)zwrotów z zainwestowanych środków funduszu gwarancyjnego EFZR;

d)kwot odzyskanych od dłużników, którzy nie wykonali zobowiązania, zgodnie z postanowieniami dotyczącymi odzyskiwania ustanowionymi w umowach gwarancji;

e)przychodów i wszelkich innych płatności uzyskanych przez Unię zgodnie z umowami gwarancji.

3. Przychody funduszu gwarancyjnego EFZR, o których mowa w ust. 2 lit. c) i e), stanowią wewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel zgodnie z art. 21 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

4. Środki funduszu gwarancyjnego EFZR, o których mowa w ust. 2, są zarządzane bezpośrednio przez Komisję i inwestowane zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami oraz zgodne z odpowiednimi normami ostrożnościowymi.

5. Wpłaty do funduszu gwarancyjnemu EFZR są wykorzystywane w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu rezerw, aby pokryć całość zobowiązań z tytułu gwarancji EFZR. Wskaźnik tworzenia rezerw wynosi 50 % całości zobowiązań z tytułu gwarancji EFZR pokrytych z budżetu ogólnego Unii.

6. Po dokonaniu oceny, czy wysokość funduszu gwarancyjnego EFZR jest odpowiednia zgodnie ze sprawozdaniem określonym w art. 15 ust. 3, dokonuje się następujących płatności:

a)ewentualne nadwyżki zwracane są do budżetu ogólnego Unii;

b)ewentualne uzupełnienie funduszu gwarancyjnego EFZR jest wpłacane w rocznych transzach przez okres maksymalnie trzech lat, począwszy od roku n+1.

7. Od dnia 1 stycznia 2021 r., jeżeli w wyniku uruchomienia gwarancji EFZR poziom środków w funduszu gwarancyjnym spadnie poniżej wartości 50 % wskaźnika tworzenia rezerw, o którym mowa w ust. 5, Komisja przedkłada sprawozdanie w sprawie nadzwyczajnych środków, które mogą być wymagane do uzupełnienia funduszu gwarancyjnego EFZR.

8. Po uruchomieniu gwarancji EFZR wpłaty do funduszu gwarancyjnego EFZR, o których mowa w ust. 2 lit. c), d) i e), przekraczające zasoby konieczne do osiągnięcia poziomu wskaźnika tworzenia rezerw, o którym mowa w ust. 5, wykorzystuje się w granicach początkowego okresu inwestycji określonego w art. 7 ust. 2, aby przywrócić początkową wysokość kwoty gwarancji EFZR.

Artykuł 14
Finansowanie funduszu gwarancyjnego EFZR z budżetu ogólnego Unii

Z budżetu ogólnego Unii zapewnia się wkład w wysokości 350 000 000 EUR.

ROZDZIAŁ IV

SPRAWOZDAWCZOŚĆ, RACHUNKOWOŚĆ I OCENA

Artykuł 15 Sprawozdawczość i rachunkowość

1. Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdania z działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR. Sprawozdanie to podaje się do wiadomości publicznej. Obejmuje ono następujące elementy:

a)ocenę realizowanych działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR, na szczeblu sektorowym, krajowym i regionalnym, oraz ich zgodności z niniejszym rozporządzeniem;

b)ocenę wartości dodanej, skali zaangażowania sektora prywatnego w finansowanie, oczekiwanych i osiągniętych wyników oraz skutków działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR w ujęciu zbiorczym, w tym wpływu na tworzenie miejsc pracy;

c)ocenę zgodności z warunkami dotyczącymi wykorzystania gwarancji EFZR oraz kluczowymi wskaźnikami skuteczności działania ustalonymi dla każdego przedłożonego wniosku;

d)ocenę efektu mnożnikowego osiągniętego w wyniku działań objętych gwarancją EFZR;

e)kwotę finansową przekazaną beneficjentom oraz ocenę działań w zakresie finansowania i inwestycji podejmowanych przez poszczególnych kontrahentów w ujęciu zbiorczym;

f)ocenę wartości dodanej działań w zakresie finansowania i inwestycji kwalifikujących się kontrahentów oraz łącznego ryzyka związanego z tymi działaniami;

g)szczegółowe informacje dotyczące przypadków uruchomienia gwarancji EFZR, strat, zwrotu z inwestycji, kwot odzyskanych i wszelkich innych otrzymanych płatności;

h)sprawozdania finansowe dotyczące działań kwalifikujących się kontrahentów w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia skontrolowane przez niezależnego audytora zewnętrznego.

2. Do celów rachunkowości i sprawozdawczości Komisji w zakresie rodzajów ryzyka objętych gwarancją EFZR oraz zarządzania przez Komisję funduszem gwarancyjnym EFZR, kwalifikujący się kontrahenci, z którymi zawarto umowę gwarancji, co roku przekazują Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu sprawozdania finansowe z działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, skontrolowane przez niezależnego audytora zewnętrznego i zawierające, między innymi, informacje dotyczące:

a)oceny ryzyka działań w zakresie finansowania i inwestycji kwalifikujących się kontrahentów, w tym informacje dotyczące zobowiązań Unii wycenianych zgodnie z unijnymi regułami rachunkowości określonymi przez księgowego Komisji w oparciu o przyjęte na szczeblu międzynarodowym standardy rachunkowości dla sektora publicznego;

b)pozostałych do uregulowania zobowiązań finansowych Unii wynikających z gwarancji EFZR udzielonych kwalifikującym się kontrahentom na potrzeby prowadzonych przez nich działań w zakresie finansowania i inwestycji, w podziale na poszczególne działania. Na wniosek Komisji kontrahenci przekazują wszelkie dodatkowe informacje niezbędne Komisji do wypełniania jej obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia.

3. Do dnia 31 marca każdego roku Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Trybunałowi Obrachunkowemu w związku z rocznym sprawozdaniem finansowym Komisji wymagane informacje na temat sytuacji funduszu gwarancyjnego EFZR. Ponadto do dnia 31 maja każdego roku Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Trybunałowi Obrachunkowemu roczne sprawozdanie dotyczące zarządzania funduszem gwarancyjnym EFZR w poprzednim roku kalendarzowym, łącznie z oceną adekwatności tworzenia rezerw, wysokości funduszu gwarancyjnego oraz szacowanym zapotrzebowaniem na jego uzupełnienie.

Sprawozdanie roczne obejmuje prezentację sytuacji finansowej funduszu gwarancyjnego EFZR na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, przepływy finansowe w poprzednim roku kalendarzowym, a także znaczące transakcje i wszelkie stosowne informacje na temat rachunków finansowych. Sprawozdanie to zawiera także informacje na temat zarządzania finansowego, wyników funduszu oraz ryzyka funduszu gwarancyjnego na koniec poprzedniego roku kalendarzowego.

Artykuł 16
Ocena i przegląd

1. Do dnia 31 grudnia 2020 r. Komisja przeprowadza ocenę funkcjonowania EFZR. Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie swoje sprawozdanie oceniające zawierające niezależną ocenę stosowania niniejszego rozporządzenia. Komisja przedkłada wspomniane sprawozdanie bezzwłocznie w przypadku, gdy zatwierdzone działania w zakresie finansowania i inwestycji wyczerpią całkowitą dostępną kwotę z gwarancji EFZR przed dniem 30 czerwca 2020 r.

2. Do dnia 31 grudnia 2020 r., a następnie co trzy lata, Komisja przeprowadzi ocenę wykorzystania funduszu gwarancyjnego EFZR. Komisja przedkłada swoje sprawozdanie oceniające Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Do tego sprawozdania oceniającego dołączana jest opinia Trybunału Obrachunkowego.

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 17
Przejrzystość i publiczne ujawnianie informacji

Zgodnie z unijnymi zasadami dotyczącymi przejrzystości i ogólnymi zasadami Unii w zakresie dostępu do dokumentów i informacji kwalifikujący się kontrahenci udostępniają na swoich stronach internetowych informacje dotyczące wszystkich działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR na mocy niniejszego rozporządzenia, w szczególności dotyczące sposobu, w jaki działania te przyczyniają się do realizacji wymogów niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 18
Kontrola prowadzona przez Trybunał Obrachunkowy

1. Trybunał Obrachunkowy przeprowadza zgodnie z art. 287 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) kontrolę zewnętrzną działań prowadzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

2. Do celów ust. 1 niniejszego artykułu Trybunałowi Obrachunkowemu zapewnia się – na jego żądanie i zgodnie z art. 287 ust. 3 TFUE – dostęp do wszelkich dokumentów lub informacji niezbędnych do wykonywania jego zadania.

Artykuł 19
Środki zwalczania nadużyć finansowych

1. Komisja lub kwalifikujący się kontrahenci niezwłocznie informują Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz przekazują mu wszelkie niezbędne informacje w przypadku, gdy na dowolnym etapie przygotowania, realizacji lub ukończenia działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia mają podstawy podejrzewać wystąpienie nadużycia finansowego, korupcji, prania pieniędzy lub innego niezgodnego z prawem działania, które może mieć wpływ na interesy finansowe Unii.

2. W celu ochrony interesów finansowych Unii OLAF może prowadzić dochodzenia, w tym kontrole i inspekcje na miejscu, zgodnie z przepisami i procedurami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013, rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 i rozporządzeniu Rady (WE, Euratom) nr 2988/95, w celu ustalenia, czy w związku z działaniami w zakresie finansowania i inwestycji objętymi zakresem niniejszego rozporządzenia miało miejsce nadużycie finansowe, korupcja, pranie pieniędzy lub inne niezgodne z prawem działanie mające wpływ na interesy finansowe Unii. OLAF może przekazywać właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich wszelkie informacje uzyskane w trakcie swoich dochodzeń.

W przypadku udowodnienia takich niezgodnych z prawem działań kwalifikujący się kontrahenci podejmują starania służące odzyskaniu środków w odniesieniu do swoich działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, których dotyczą takie niezgodne z prawem działania.

Artykuł 20
Wykluczone działania i jurysdykcje niechętne współpracy

1. Prowadząc działania w zakresie finansowania i inwestycji, kwalifikujący się kontrahenci nie wspierają żadnych działań podejmowanych w celach niezgodnych z prawem, w tym prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, korupcji i nadużyć finansowych mających wpływ na interesy finansowe Unii. Kwalifikujący się kontrahenci nie uczestniczą w żadnych działaniach w zakresie finansowania lub inwestycji realizowanych przez podmiot znajdujący się na terytorium jurysdykcji niechętnej współpracy, zgodnie z ich polityką w zakresie słabo uregulowanych lub niechętnych współpracy jurysdykcji opartą na polityce Unii, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

2. Prowadząc działania w zakresie finansowania i inwestycji, kwalifikujący się kontrahenci stosują określone w prawie unijnym zasady i standardy dotyczące przeciwdziałania wykorzystywaniu systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, w szczególności określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/847 35 i dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 36 . Kwalifikujący się kontrahenci uzależniają zarówno bezpośrednie finansowanie, jak i finansowanie poprzez pośredników na mocy niniejszego rozporządzenia od ujawnienia informacji o beneficjentach rzeczywistych zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/849.

ROZDZIAŁ VI

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 21
Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

1.4.Cele

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

1.7.Przewidywane tryby zarządzania

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

2.2.System zarządzania i kontroli

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki 

3.2.1. Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

3.2.3. Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.4. Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR)

1.2.Dziedziny polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa 37  

01 03 

Zadanie ABB: Międzynarodowe kwestie gospodarcze i finansowe

1.3.Charakter wniosku/inicjatywy

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy nowego działania będącego następstwem projektu pilotażowego / działania przygotowawczego 38  

 Wniosek/inicjatywa wiąże się z przedłużeniem bieżącego działania 

 Wniosek/inicjatywa dotyczy działania, które zostało przekształcone pod kątem nowego działania 

EFZR będzie się składał z regionalnych platform inwestycyjnych łączących istniejące instrumenty łączone wykorzystywane w działaniach zewnętrznych oraz nową gwarancję EFZR.

1.4.Cele

1.4.1.Wieloletnie cele strategiczne Komisji wskazane we wniosku/inicjatywie

Wsparcie inwestycji w regionach spoza UE jako środek mający na celu wyeliminowanie pierwotnych przyczyn migracji.

1.4.2.Cele szczegółowe i działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Cel szczegółowy

Zapewnienie zintegrowanego pakietu środków mających na celu finansowanie inwestycji w regionach spoza UE, a tym samym stworzenie możliwości rozwoju i zatrudnienia, zmaksymalizowanie dodatkowości, dostarczenie innowacyjnych produktów i przyciągnięcie środków pieniężnych sektora prywatnego.

Działania ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

01 03 Międzynarodowe kwestie gospodarcze i finansowe

1.4.3.Oczekiwane wyniki i wpływ

Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom / grupom docelowym.

Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) będzie obejmował nową gwarancję zapewniającą szereg innowacyjnych instrumentów mających na celu przyciągnięcie sektora prywatnego, takich jak gwarancje obejmujące ryzyka szczególne związane z realizacją projektów infrastrukturalnych.

Udzielenie gwarancji UE powinno przynieść efekt mnożnikowy. Podobnie jak w przypadku Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) i szeregu innych instrumentów finansowych wspieranych za pomocą instrumentów łączonych od 2007 r., celem funduszu gwarancyjnego EFZR jest uruchomienie dodatkowych inwestycji, w szczególności ze strony inwestorów prywatnych. Cel ten jest realizowany poprzez udzielanie gwarancji częściowych, na zasadzie pierwszej straty albo równorzędności, pośredniczącym instytucjom finansowym (zwykle międzynarodowym instytucjom finansowym), które z kolei udzielają wsparcia (za pośrednictwem pożyczek, gwarancji, inwestycji kapitałowych lub podobnych produktów) dalszym beneficjentom. Istnieją zatem dwie warstwy dźwigni finansowej między udzieloną gwarancją z budżetu UE a całkowitą wartością uruchomionej inwestycji. Na pierwszym szczeblu gwarancja UE umożliwia międzynarodowej instytucji finansowej zapewnienie kwoty dodatkowego finansowania („wewnętrzna dźwignia finansowa”). Na drugim szczeblu („zewnętrzna dźwignia finansowa”) finansowanie przez międzynarodową instytucję finansową uruchamia dodatkowe inwestycje na etapie projektu.

W ten sposób inicjatywa globalna obejmująca łączenie źródeł finansowania powinna pomóc uruchomić do 2020 r. inwestycje o łącznej wartości do 44 mld EUR.

1.4.4.Wskaźniki wyników i wpływu

Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

Zidentyfikowano wspólny minimalny zestaw wskaźników, które odzwierciedlają wyniki projektu i planowane rezultaty, dla działań w zakresie łączenia. Wskaźniki te można wykorzystać do celów monitorowania realizacji gwarancji Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR).

1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) stanowi środek wdrażania celów polityki planu inwestycji zewnętrznych (filar 1), jak określono w komunikacie Komisji z dnia 7 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia nowego partnerstwa z państwami trzecimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji. Głównym celem EFZR będzie zapewnienie zintegrowanej koperty finansowej, aby sfinansować inwestycje w regionach spoza UE. Cel ten obejmuje uruchomienie zarówno inwestycji publicznych, jak i prywatnych w Afryce oraz krajach objętych polityką sąsiedztwa.

1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

Celem Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) jest promowanie innowacyjnych i dodatkowych rodzajów wsparcia, szczególnie za pośrednictwem nowej gwarancji i wsparcia jakości kredytowej. Zakres nowej gwarancji będzie obejmował innowacyjne instrumenty, w szczególności mające na celu zlikwidowanie wąskich gardeł w inwestycjach prywatnych, których problemem nie zajmuje się jeszcze sam rynek, takie jak gwarancje z tytułu pierwszej straty obejmujące portfele gwarancji udzielanych na potrzeby projektów sektora prywatnego, kapitał wysokiego ryzyka, gwarancje kredytowe dla MŚP lub gwarancje z tytułu ryzyka szczególnego w projektach infrastrukturalnych.

Działania finansowane lub objęte gwarancją za pośrednictwem instrumentów Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) stanowią wyraźnie widoczne i skuteczne narzędzie mające na celu wsparcie działań zewnętrznych UE. EFZR zapewnia niezbędne wsparcie polityczne i finansowe UE dla działań w zakresie finansowania prowadzonych przez kwalifikujących się kontrahentów w poszczególnych krajach oraz dla projektów inwestycyjnych, które w przeciwnym razie nie byłyby w stanie spełnić wymogów zgodności z powodu wysokiego ryzyka.

1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

Komisja zdobyła cenne doświadczenie w zakresie innowacyjnych instrumentów finansowych.

Odkąd po raz pierwszy wprowadzono łączenie źródeł finansowania na początku trwania wieloletnich ram finansowych na lata 2007–2013 działanie to stopniowo przekształciło się w istotne narzędzie zewnętrznej współpracy UE uzupełniające inne metody wdrażania. Regionalne instrumenty łączone UE stworzono we wszystkich regionach zewnętrznej współpracy UE. Do końca 2015 r. wsparcie zatwierdzone w ramach tych instrumentów z budżetu UE oraz środków EFR osiągnęło kwotę około 2,7 miliarda EUR, uruchamiając w sumie około 50 mld EUR inwestycji.

Poprzednik platformy inwestycyjnej dla krajów objętych polityką sąsiedztwa, sąsiedzki fundusz inwestycyjny (NIF), może poszczycić się wieloma osiągnięciami: przydziały do NIF z budżetu UE od 2007 r. osiągnęły w sumie 1,432 mld EUR. Co więcej, państwa członkowskie wniosły do funduszu powierniczego NIF wkład w wysokości ponad 80 mln EUR. Dzięki temu możliwe było wdrożenie 112 projektów w ramach wsparcia NIF. Od 2008 r. NIF przyczynił się do skutecznego uruchomienia około 13,83 mld EUR finansowania ze strony europejskich i międzynarodowych instytucji finansowych oraz inwestycji o całkowitej wartości około 28,10 mld EUR, co oznacza 20-krotną dźwignię finansową w inwestycjach dla każdego euro przekazanego przez daną instytucję.

W Afryce w 2007 r. utworzono fundusz powierniczy UE na rzecz infrastruktury w Afryce, który od tego czasu zapewnił wsparcie projektom w wysokości ponad 500 mln EUR, głównie w sektorze energetycznym, transportu i gospodarki wodnej. W 2015 r. decyzją Komisji C (2015) 5210 39 stworzono Instrument Inwestycyjny dla Afryki.

W latach 2007–2013 przeglądowi śródokresowemu poddano dwa instrumenty: w 2012 r. fundusz powierniczy UE na rzecz infrastruktury w Afryce, a w 2013 r. sąsiedzki fundusz inwestycyjny (NIF). W wyniku obu przeglądów wykazano znaczenie i skuteczność tych instrumentów pod względem realizacji ich odnośnych celów: celów europejskiego sąsiedztwa i partnerstwa (ENP) oraz rozwoju infrastruktury w Afryce. W szczególności za pozytywne uznano identyfikację, znaczenie i strukturę projektów, a oba instrumenty osiągnęły swoje cele w zakresie mobilizowania istotnych zasobów finansowych. W przeglądzie śródokresowym wykazano również istotny wkład wniesiony na potrzeby rozwoju partnerstwa i wzmożonej koordynacji i współpracy między instytucjami finansowymi, a także z Komisją. Sformułowano szereg zaleceń, zwłaszcza w zakresie poprawy struktury decyzyjnej, w szczególności pod względem roli delegatur Unii i krajów partnerskich, przeanalizowano również możliwości zaangażowania sektora prywatnego, a także wykorzystanie instrumentów finansowych, takich jak instrumenty ograniczania ryzyka, oraz wdrażanie ram służących mierzeniu wyników.

Unijna platforma na rzecz instrumentów łączonych w ramach współpracy zewnętrznej, utworzona w grudniu 2012 r., wykorzystała te ustalenia oraz inne sprawozdania do sformułowania konkretnych zaleceń pod względem dalszego zwiększania skuteczności pomocy świadczonej przez UE za pośrednictwem łączonych źródeł finansowania. Trybunał Obrachunkowy w październiku 2014 r. opublikował sprawozdanie specjalne w sprawie łączenia źródeł finansowania. Jego wnioski były w dużym stopniu zgodne z powyższymi ustaleniami: uznano, że łączenie dotacji z regionalnych instrumentów inwestycyjnych z pożyczkami od instytucji finansowych w celu wsparcia polityki zewnętrznej UE jest ogólnie skuteczne, a projekty są odpowiednie. Zalecenia obejmowały następujące kwestie: zapewnienie udokumentowanej oceny dodatkowości wynikającej z dotacji UE, zagwarantowanie dojrzałości projektów przedkładanych zarządom, stworzenie wytycznych dotyczących działań UE w zakresie łączenia źródeł finansowania, zapewnienie bardziej aktywnej roli delegatur UE, uproszczenie procesu decyzyjnego, ulepszenie monitorowania projektów przez Komisję oraz zapewnienie odpowiedniej widoczności finansowania przez UE.

Niemal wszystkimi tymi zaleceniami zajmowała się już unijna platforma na rzecz instrumentów łączonych w ramach współpracy zewnętrznej, pracując nad stworzeniem zharmonizowanego i ulepszonego formularza wniosku projektowego oraz wytycznych w tym zakresie, a także nad opracowaniem ram służących mierzeniu wyników, w tym standardowych wskaźników.

Co więcej, zgodnie z wymogami art. 140 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002, mającego zastosowanie na mocy art. 17 i art. 40 rozporządzenia Rady (UE) 2015/323, w 2014 r. przeprowadzono ocenę ex ante Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki dotyczącą zgodności instrumentu z wymogami rozporządzenia finansowego (RF) w zakresie instrumentów finansowych. Na potrzeby zarządzania Instrumentem Inwestycyjnym dla Afryki uwzględniono zalecenia sformułowane w wyniku wspomnianej oceny; będą one miały znaczenie również dla platformy inwestycyjnej dla Afryki.

Wyniki oceny ex ante wykazały, że charakter, skala i punkt ciężkości wyzwań, przed którymi stoi Afryka (np. urbanizacja, pogarszający się dostęp do podstawowych usług, brak bezpieczeństwa żywnościowego, ubóstwo, skutki zmiany klimatu), obecne cele UE i krajów partnerskich (tj. zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu, integracja kontynentalna, eliminacja ubóstwa, zmiana klimatu) oraz konieczność uruchomienia dodatkowych zasobów finansowych wymagają nowych, elastycznych ram finansowania. Uwzględniając powyższe wyniki oraz dodatkowo mając na celu wyeliminowanie pierwotnych przyczyn migracji, platforma inwestycyjna dla Afryki może zapewnić wartość dodaną w sektorach stanowiących największe wyzwania w Afryce. Za pośrednictwem różnorodnych form pomocy, które należy dostosować do ryzyka danego kraju, poszczególnych projektów i sektorów, platforma inwestycyjna dla Afryki przyczyni się do wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, realizacji celów zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się tym samym do eliminacji pierwotnych przyczyn migracji.

Portfolio i zestaw projektów obecnie wykorzystywanych w Instrumencie Inwestycyjnym dla Afryki obejmują projekty, które przyczyniają się do realizacji celu dotyczącego eliminacji pierwotnych przyczyn migracji. Podczas gdy tworzenie miejsc pracy jest głównym celem projektów wspierających sektor finansowy, mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MMŚP) za pośrednictwem banków lokalnych lub dedykowanych funduszy powierniczych, lub projektów mających na celu wsparcie rolnictwa, finansowania i rozwoju obszarów wiejskich, w tym dróg i elektryfikacji, możliwości zatrudnienia mogą również być rezultatem realizacji konkretnych projektów infrastrukturalnych w sektorze energii (odnawialnej) lub szerszym sektorze transportu obejmującym nie tylko drogi na obszarach wiejskich, lecz również budowę i odbudowę dróg i portów. Tworzenie miejsc pracy i ograniczanie ubóstwa uznano za rezultaty niektórych projektów dotyczących energii wyszczególnionych w rocznym sprawozdaniu dotyczącym funduszu powierniczego UE na rzecz infrastruktury w Afryce.

Analiza portfela funduszu powierniczego UE na rzecz infrastruktury w Afryce i wykazu projektów Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki wskazuje, że te mechanizmy łączone przyczyniają się do realizacji celu dotyczącego eliminacji pierwotnych przyczyn migracji, mobilizując środki finansowe od zaangażowanych partnerskich instytucji finansowych. Analiza 150 projektów z bieżącego wykazu projektów Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki wykazała, że prawdopodobnie 30 % projektów może w sposób istotny przyczynić się do wyeliminowania pierwotnych przyczyn migracji. Głównym celem niektórych projektów jest tworzenie miejsc pracy i wsparcie MMŚP, jednak większość projektów ma na celu rozwój społeczno-gospodarczy i wzmacnianie odporności społeczno-gospodarczej, a w niektórych przypadkach również tworzenie miejsc pracy i ograniczenie ubóstwa jako efekt uboczny. Bieżący wykaz projektów Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki w odniesieniu do regionów Sahelu / jeziora Czad oraz Rogu Afryki dotyczy 18 z 23 krajów wyszczególnionych jako kwalifikujące się w ramach EFZR.

W wyniku dokonanego w 2015 r. przeglądu europejskiej polityki sąsiedztwa ponownie podkreślono, że rozwój gospodarczy i społeczny powinien stanowić podstawę wkładu UE w stabilizację krajów objętych polityką sąsiedztwa oraz tworzenie partnerstw. UE powinna uściślić współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, odnośnymi organizacjami międzynarodowymi zajmującymi się rozwojem sektora prywatnego oraz w ramach inicjatyw promujących wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu i zatrudnienie oraz poprawiających warunki życia. Ponadto należy propagować działania na rzecz wzmocnienia partnerstwa z sektorem prywatnym oraz wspierać wykorzystywanie innowacyjnych metod, takich jak łączenie dotacji i pożyczek, jako ważnego narzędzia mobilizacji dodatkowych zasobów i zwiększania skuteczności pomocy UE. W przeglądzie podkreślono również konieczność skoncentrowania wysiłków na rozwoju umiejętności, na kompetencjach i stwarzaniu możliwości, szczególnie młodym mężczyznom i kobietom.

Obecnie przeprowadzana jest nowa ocena instrumentów łączonych, a sprawozdanie końcowe powinno być dostępne przed końcem 2016 r.

1.5.4.Spójność z innymi właściwymi instrumentami oraz możliwa synergia

Jak określono w komunikacie z dnia 7 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia nowego partnerstwa z państwami trzecimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji, Komisja proponuje ambitny plan inwestycji zewnętrznych, który wyeliminowałby pierwotne przyczyny migracji.

Proponuje się ustanowienie nowych ram strategicznych o nowej strukturze zarządzania, obejmujących podejście „punktu kompleksowej obsługi”, które przewidują szereg innowacyjnych instrumentów finansowych mających na celu przyciągnięcie sektora prywatnego, aby wyeliminować pierwotne przyczyny migracji poprzez zwiększenie inwestycji, w pierwszej kolejności iw regionie Afryki oraz w krajach objętych unijną polityką sąsiedztwa. Podstawą dla tych ram będzie istniejąca struktura instrumentów i zasobów finansowych UE.

Głównym celem EFZR będzie zapewnienie zintegrowanej koperty finansowej, aby sfinansować inwestycje w regionach spoza UE, stwarzając tym samym możliwości rozwoju i zatrudnienia, maksymalizując dodatkowość, dostarczając innowacyjne produkty i przyciągając środki pieniężne sektora prywatnego. Oczekuje się, że do 2020 r. dzięki środkom pieniężnym z EFR i budżetu UE w wysokości 3,35 mld EUR (z których 0,75 mld EUR wstępnie przeznaczono na fundusz gwarancyjny EFZR) EFZR uruchomi inwestycje o wartości do 44 mld EUR.

Z kwoty 3,35 mld EUR na reorientację istniejących instrumentów łączonych zostanie przeznaczone 2,6 mld EUR. Niniejszy wniosek w sprawie rozporządzenia zakłada uruchomienie 350 mln EUR z budżetu UE oraz 400 mln EUR z EFR na potrzeby funduszu gwarancyjnego EFZR. Głównym elementem nowego planu inwestycyjnego jest EFZR, który zapewni ogólne ramy w oparciu o trzy filary: nowy fundusz inwestycyjny (filar 1); pomoc techniczną (filar 2), aby pomóc samorządom terytorialnym i lokalnym przedsiębiorstwom stworzyć większą liczbę trwałych projektów i przyciągnąć inwestorów; oraz szereg dedykowanych, tematycznych, krajowych i regionalnych unijnych programów współpracy na rzecz rozwoju połączonych ze zorganizowanym dialogiem politycznym ukierunkowanym na polepszenie klimatu inwestycyjnego i ogólnego otoczenia politycznego w zainteresowanych krajach (filar 3).

Powyższe trzy filary uzupełniają się i zapewniają szeroko zakrojone, skoordynowane podejście.

EFZR będzie obejmował poddane reorientacji istniejące instrumenty łączone oraz nową gwarancję zapewniającą szereg innowacyjnych instrumentów mających na celu przyciągnięcie sektora prywatnego, takich jak gwarancje obejmujące ryzyka szczególne w projektach infrastrukturalnych. Regionalne platformy inwestycyjne połączą istniejące instrumenty łączone, będą funkcjonowały jako „punkty kompleksowej obsługi” mające na celu odbieranie propozycji finansowania od międzynarodowych instytucji finansowych, inwestorów publicznych lub prywatnych oraz zapewnianie szeroko zakrojonego wsparcia finansowego kwalifikującym się inwestycjom.

Poprzez umożliwienie wspólnych działań europejskich (łączących dwustronne i unijne finansowanie dotacji z operacjami pożyczkowymi kwalifikujących się instytucji) platforma inwestycyjna dla Afryki stanie się bardziej spójna i zapewni lepszą koordynację między darczyńcami, zgodnie z zasadami Deklaracji paryskiej oraz rozporządzeniem finansowym UE. Środki państw członkowskich wspomogą starania UE, wzmacniając europejski wymiar współpracy zewnętrznej oraz zwiększając widoczność UE.

1.6.Okres trwania działania i jego wpływ finansowy

 Wniosek/inicjatywa o ograniczonym okresie trwania

   Początkowy czas trwania wniosku/inicjatywy: od 2017 r. do 2020 r.

Wpływ finansowy w latach 2017–2020 w odniesieniu do podpisania umów z kwalifikującymi się kontrahentami.    
Maksymalny czas trwania umów gwarancji EFZR, w ramach których możliwe jest podpisanie umowy między kwalifikującym się kontrahentem a beneficjentem lub pośrednikiem finansowym, wynosi cztery lata.

 Wniosek/inicjatywa o nieograniczonym okresie trwania

Orientacyjny okres wprowadzanie w życie z okresem rozruchu:

po którym następuje faza operacyjna.

1.7.Przewidywane tryby zarządzania 40  

X Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję (dla zarządzania funduszem gwarancyjnym EFZR):

X w ramach jej służb, w tym za pośrednictwem jej pracowników w delegaturach Unii;

   przez agencje wykonawcze.

 Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

 Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie zadań związanych z wykonaniem budżetu (dla instrumentów objętych gwarancją EFZR):

X organizacjom międzynarodowym i ich agencjom;

X EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;

X podmiotom prawa publicznego;

X podmiotom prawa prywatnego państwa członkowskiego, które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe, w drodze odstępstwa od art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vii) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012;

X podmiotom prawa prywatnego kraju partnerskiego, które zapewniają odpowiednie gwarancje finansowe, w drodze odstępstwa od art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vii) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012;

X podmiotom prawa prywatnego realizującym misję publiczną, o ile zapewniają one odpowiednie gwarancje finansowe;

◻ osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.

W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.

Uwagi

Za wprowadzenie w życie przepisów dotyczących funduszu gwarancyjnego EFZR i zarządzanie nim odpowiada bezpośrednio Komisja, natomiast instrumenty objęte gwarancją będą wdrażane w drodze zarządzania pośredniego.

2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Należy określić częstotliwość i warunki.

Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdania z działania w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR. Sprawozdanie to podaje się do wiadomości publicznej. Zawiera ono następujące elementy:

a)    ocenę realizowanych działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR, na poziomie poszczególnych działań sektora, państwa i regionu, oraz ocenę zgodności tych działań z niniejszym rozporządzeniem, w szczególności z kryterium eliminowania pierwotnych przyczyn migracji oraz wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego w świetle celów zrównoważonego rozwoju, wraz z oceną podziału działań w zakresie finansowania na potrzeby ogólnych celów określonych w art. 3;

b)    ocenę wartości dodanej, skali zaangażowania sektora prywatnego w finansowanie, oczekiwanych i osiągniętych wyników oraz skutków działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych gwarancją EFZR w ujęciu zbiorczym, w tym wpływu na tworzenie miejsc pracy;

c)    ocenę zakresu, w jakim działania objęte niniejszym rozporządzeniem przyczyniają się do osiągnięcia ogólnych celów określonych w art. 3;

d)        ocenę zgodności z warunkami dotyczącymi wykorzystania gwarancji EFZR oraz kluczowymi wskaźnikami skuteczności działania ustalonymi dla każdego przedłożonego wniosku;

e)        ocenę efektu mnożnikowego osiągniętego w wyniku działań objętych gwarancją EFZR;

f)        kwotę finansową przekazaną beneficjentom oraz ocenę działań w zakresie finansowania i inwestycji podejmowanych przez poszczególnych kontrahentów w ujęciu zbiorczym;

g)        ocenę wartości dodanej działań w zakresie finansowania i inwestycji kwalifikujących się kontrahentów oraz łącznego ryzyka związanego z tymi działaniami;

h)        szczegółowe informacje dotyczące przypadków uruchomienia gwarancji EFZR, strat, zwrotu z inwestycji, kwot odzyskanych i wszelkich innych otrzymanych płatności;

i)        sprawozdania finansowe dotyczące działań kwalifikujących się kontrahentów w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia skontrolowane przez niezależnego audytora zewnętrznego.

2. Do celów rachunkowości i sprawozdawczości Komisji w zakresie rodzajów ryzyka objętych gwarancją EFZR oraz zarządzania przez nią funduszem gwarancyjnym EFZR, kwalifikujący się kontrahenci, z którymi zawarto umowę gwarancji, co roku przekazują Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu sprawozdania finansowe z działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, skontrolowane przez niezależnego audytora zewnętrznego i zawierające, między innymi, informacje dotyczące:

a)        oceny ryzyka działań kwalifikujących się kontrahentów w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, w tym informacje dotyczące zobowiązań Unii wycenianych zgodnie z unijnymi regułami rachunkowości określonymi przez księgowego Komisji w oparciu o przyjęte na szczeblu międzynarodowym standardy rachunkowości dla sektora publicznego;

b)        pozostałych do uregulowania zobowiązań finansowych Unii wynikających z gwarancji EFZR udzielonych kwalifikującym się kontrahentom na potrzeby prowadzonych przez nich działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, w podziale na poszczególne działania.

Na wniosek Komisji kontrahenci przekazują wszelkie dodatkowe informacje niezbędne Komisji do wypełniania jej obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia.

3. Do dnia 31 marca każdego roku Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Trybunałowi Obrachunkowemu w związku z rocznym sprawozdaniem finansowym Komisji wymagane informacje na temat sytuacji funduszu gwarancyjnego EFZR. Ponadto do dnia 31 maja każdego roku Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Trybunałowi Obrachunkowemu roczne sprawozdanie dotyczące zarządzania funduszem gwarancyjnym EFZR w poprzednim roku kalendarzowym, łącznie z oceną adekwatności tworzenia rezerw, wysokości funduszu gwarancyjnego oraz szacowanym zapotrzebowaniem na jego uzupełnienie. Sprawozdanie roczne obejmuje prezentację sytuacji finansowej funduszu gwarancyjnego EFZR na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, przepływy finansowe w poprzednim roku kalendarzowym, a także znaczące transakcje i wszelkie stosowne informacje na temat rachunków finansowych. Sprawozdanie to zawiera także informacje na temat zarządzania finansowego, wyników funduszu oraz ryzyka funduszu gwarancyjnego na koniec poprzedniego roku kalendarzowego.

4. Do dnia 31 grudnia 2019 r. Komisja przeprowadza ocenę funkcjonowanie EFZR. Komisja przedkłada swoje sprawozdanie oceniające Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

5. Do dnia 30 czerwca 2020 r., a następnie co trzy lata, Komisja przeprowadza ocenę wykorzystania funduszu gwarancyjnego EFZR. Komisja przedkłada swoje sprawozdanie oceniające Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Do tego sprawozdania oceniającego dołączana jest opinia Trybunału Obrachunkowego.

6. Do dnia 30 czerwca 2020 r. Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie zawierające niezależną ocenę stosowania przedmiotowego rozporządzenia. Komisja przedkłada wspomniane sprawozdanie bezzwłocznie w przypadku, gdy zatwierdzone działania w zakresie finansowania i inwestycji wyczerpią całkowitą dostępną kwotę z gwarancji EFZR przed dniem 30 czerwca 2020 r.

2.2.System zarządzania i kontroli

2.2.1.Zidentyfikowane ryzyko

Ryzyko dla budżetu UE wiąże się z gwarancją budżetową udzielaną przez Unię kwalifikującemu się kontrahentowi z tytułu prowadzonych przez niego działań w państwach trzecich. Gwarancja zapewnia kompleksowe zabezpieczenie (którego górny limit określono poniżej) w odniesieniu do wszystkich płatności nieotrzymanych przez kwalifikującego się kontrahenta.

Gwarancja UE ogranicza się do kwoty 1 500 000 000 EUR.

Pozycja budżetowa (p.m.) przedstawiająca gwarancję budżetową z tytułu pożyczek udzielonych przez kwalifikującego się kontrahenta na rzecz państw trzecich zostanie uruchomiona tylko w przypadku skutecznego uruchomienia gwarancji przez kwalifikującego się kontrahenta, która nie może zostać w pełni pokryta z funduszu gwarancyjnego (finansowanie wynosi co najmniej 750 000 000 EUR). Wskaźnik tworzenia rezerw na poziomie 50 % wynika z wcześniejszych doświadczeń w zakresie systemów gwarancji zarządzanych przez kwalifikujących się kontrahentów; dotyczy to również systemów gwarancji z tytułu pierwszej straty. Nigdy jeszcze nie uruchomiono więcej niż 50 % zapewnionych środków finansowych. Wskaźnik tworzenia rezerw wyższy niż na przykład w przypadku niektórych instrumentów wewnętrznych wynika z potrzeby uwzględnienia faktu, że inwestycje w krajach partnerskich obarczone są większym ryzykiem.

2.2.2.Informacje dotyczące struktury wewnętrznego systemu kontroli.

Za zarządzanie gwarancją UE odpowiada Komisja. W kontekście przedmiotowego rozporządzenia działania w zakresie finansowania prowadzone są zgodnie ze wzorem regulaminu kwalifikującego się kontrahenta oraz należytą praktyką bankową. Kwalifikujący się kontrahent i Komisja zawierają umowę określającą szczegółowe postanowienia i procedury dotyczące wykonania przedmiotowego rozporządzenia. Zobacz również część „Zasady nadzoru i sprawozdawczości” powyżej.

2.2.3.Oszacowanie kosztów i korzyści wynikających z kontroli i ocena prawdopodobnego ryzyka błędu.

NIE DOTYCZY

2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony

1. Komisja niezwłocznie informuje OLAF oraz przekazuje mu wszelkie niezbędne informacje w przypadku, gdy na dowolnym etapie przygotowania, realizacji lub ukończenia działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia ma podstawy podejrzewać wystąpienie nadużycia finansowego, korupcji, prania pieniędzy lub innego niezgodnego z prawem działania, które może mieć wpływ na interesy finansowe Unii.

2. W celu ochrony interesów finansowych Unii OLAF może prowadzić dochodzenia, w tym kontrole na miejscu, zgodnie z przepisami i procedurami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 (15), rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 (16) i rozporządzeniu Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 (17), w celu ustalenia, czy w związku z działaniami w zakresie finansowania i inwestycji objętymi zakresem niniejszego rozporządzenia miało miejsce nadużycie finansowe, korupcja, pranie pieniędzy lub inne niezgodne z prawem działanie mające wpływ na interesy finansowe Unii. OLAF może przekazywać właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich wszelkie informacje uzyskane w trakcie swoich dochodzeń.

W przypadku udowodnienia takich niezgodnych z prawem działań kwalifikujący się kontrahenci podejmują starania służące odzyskaniu środków w odniesieniu do swoich działań w zakresie finansowania i inwestycji objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, których dotyczą takie niezgodne z prawem działania.

3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

Nowe linie budżetowe, o których utworzenie się wnioskuje

Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych

Dział wieloletnich ram finansowych

Linia budżetowa

Rodzaj
środków

Wkład

Numer
Dział 04 Globalny wymiar Europy

Zróżnicowane/niezróżnicowane

państw EFTA

krajów kandydujących

państw trzecich

w rozumieniu art. 21 ust. 2 lit. b) rozporządzenia finansowego

4

01 03 07 Gwarancja Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR)

Niezróżnicowane

NIE

NIE

NIE

NIE

4

01 03 08 Finansowanie funduszu gwarancyjnego EFZR

Niezróżnicowane

TAK

TAK

TAK

TAK

3.2.Szacunkowy wpływ na wydatki

3.2.1.Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram
finansowych

Numer

Dział 4 Globalny wymiar Europy

Dyrekcja Generalna: XX

Rok
2017 41

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

•Środki operacyjne

01 03 07 Gwarancja Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Środki na zobowiązania

(1)

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Środki na płatności

(2)

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

01 03 08 Finansowanie funduszu gwarancyjnego EFZR

Środki na zobowiązania

(1a)

275,000

25,000

25,000

25,000

p.m.

p.m.

p.m.

350,000

Środki na płatności

(2a)

275,000

25,000

25,000

25,000

p.m.

p.m.

p.m.

350,000

Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne 42  

-

(3)

0

0

0

0

0

0

0

0

OGÓŁEM środki
dla Dyrekcji Generalnej XX

Środki na zobowiązania

=1+1a +3

275,000

25,000

25,000

25,000

350,000

Środki na płatności

=2+2a

+3

275,000

25,000

25,000

25,000

p.m.

p.m.

p.m.

350,000



OGÓŁEM środki operacyjne

Środki na zobowiązania

(4)

Środki na płatności

(5)

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

OGÓŁEM środki
na DZIAŁ <4>
wieloletnich ram finansowych

Środki na zobowiązania

=4+ 6

275,000

25,000

25,000

25,000

p.m.

p.m.

p.m.

350,000

Środki na płatności

=5+ 6

275,000

25,000

25,000

25,00

p.m.

p.m.

p.m.

350,000

Jeżeli wpływ wniosku/inicjatywy nie ogranicza się do jednego działu:

• OGÓŁEM środki operacyjne

Środki na zobowiązania

(4)

Środki na płatności

(5)

• OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy operacyjne

(6)

OGÓŁEM środki
na DZIAŁY 1 do 4
wieloletnich ram finansowych

(kwota referencyjna)

Środki na zobowiązania

=4+ 6

Środki na płatności

=5+ 6





Dział wieloletnich ram
finansowych

5

„Wydatki administracyjne”

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2017

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

Dyrekcje Generalne: XX

• Zasoby ludzkie

3,264 (0,134*16+

0,07*16)

3,264

3,264

3,264

13,056

• Pozostałe wydatki administracyjne

0,5

0,5

0,5

0,5

2,000

OGÓŁEM Dyrekcja Generalna XX

Środki

3,764

3,764

3,764

3,764

15,056

OGÓŁEM środki
na DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych
 

(Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem)

3,764

3,764

3,764

3,764

15,056 43

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2017

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

OGÓŁEM środki
na DZIAŁY 1 do 5
wieloletnich ram finansowych
 

Środki na zobowiązania

278,764

28,764

28,764

28,746

365,056

Środki na płatności

278,764

28,764

28,764

28,764

365,056

3.2.2.Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych

X    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:

Środki na zobowiązania w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Określić cele i produkty

Rok
N

Rok
N+1

Rok
N+2

Rok
N+3

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

PRODUKT

Rodzaj 44

Średni koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba

Koszt

Liczba ogółem

Koszt ogółem

CEL SZCZEGÓŁOWY

Produkt

275,000

25,000

25,000

25,000

350,000

Produkt

Produkt

Cel szczegółowy nr 1 – suma cząstkowa

KOSZT OGÓŁEM

275,000

25,000

25,000

25,000

350,000

3.2.3.Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.3.1.Streszczenie

   Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych

X    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:

Wydatki administracyjne. W mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2017 45

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

OGÓŁEM

DZIAŁ 5
wieloletnich ram finansowych

Zasoby ludzkie

3,264

3,264

3,264

3,264

13,056

Pozostałe wydatki administracyjne

0,5

0,5

0,5

0,5

2,000

Dział 5
wieloletnich ram finansowych – suma cząstkowa

3,764

3,764

3,764

3,764

15,056

Poza działem 5 46
wieloletnich ram finansowych 

Zasoby ludzkie

Pozostałe wydatki
administracyjne

Poza
działem 5
wieloletnich ram finansowych – suma cząstkowa

OGÓŁEM

3,764

3,764

3,764

3,764

15,056

Potrzeby w zakresie środków na zasoby ludzkie i inne środki o charakterze administracyjnym zostaną pokryte z zasobów zarządzającej DG, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.

3.2.3.2.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie

◻ Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich

x    Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:

Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy

Rok
2017

Rok
2018

Rok 2019

Rok 2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

• Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)

XX 01 01 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)

16

16

16

16

XX 01 01 02 (w delegaturach)

XX 01 05 01 (pośrednie badania naukowe)

10 01 05 01 (bezpośrednie badania naukowe)

Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy, EPC)  47 :

XX 01 02 01 (CA, SNE, INT z globalnej koperty finansowej w centrali 48 )

16

16

16

16

XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT i JED w delegaturach)

XX 01 04 yy  49

- w centrali

- w delegaturach

XX 01 05 02 (CA, SNE, INT – pośrednie badania naukowe)

10 01 05 02 (CA, SNE, INT – bezpośrednie badania naukowe)

Inna linia budżetowa (określić)

OGÓŁEM

32

32

32

32

XX oznacza odpowiednią dziedzinę polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie

Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów zarządzającej dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz z uwzględnieniem istniejących ograniczeń budżetowych.

Opis zadań do wykonania:

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

Zarządzanie operacyjne i zarządzanie finansami Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju komunikacja i eksponowanie działań

Personel zewnętrzny

Zarządzanie operacyjne i zarządzanie finansami Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju komunikacja i eksponowanie działań

3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

   Wniosek/inicjatywa jest zgodny(-a) z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi.

X Wniosek/inicjatywa wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w wieloletnich ramach finansowych.

Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając linie budżetowe, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.

Wkład z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (rozdział 22.04) w finansowanie funduszu gwarancyjnego EFZR wyniesie 100 mln EUR w środkach na zobowiązania i środkach na płatności (25 mln EUR rocznie, w latach 2017–2020), jak pokazano w pkt 3.2.1.

X    Wniosek/inicjatywa wymaga zastosowania marginesu na nieprzewidziane wydatki w ramach wieloletnich ram finansowych.

Komisja zamierza uruchomić margines na nieprzewidziane wydatki na mocy art. 13 rozporządzenia nr 1311/2013 w kwocie 250 mln EUR w roku 2017.

3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu

Wniosek/inicjatywa nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich

X Wniosek/inicjatywa przewiduje współfinansowanie szacowane zgodnie z poniższym:

Środki w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Rok
2017

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

Ogółem

Określić organ współfinansujący Europejski Fundusz Rozwoju

150,000

150,000

50,000

50,000

p.m.

p.m.

p.m.

400,000

państwa członkowskie UE i inni uczestnicy

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem

150,000

150,000

50,000

50,000

p.m.

p.m.

p.m.

400,000



3.3.Szacunkowy wpływ na dochody

   Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody.

   Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:

   wpływ na zasoby własne

X    wpływ na dochody różne

w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)

Linia budżetowa po stronie dochodów

Środki zapisane w budżecie na bieżący rok budżetowy

Wpływ wniosku/inicjatywy 50

Rok
2017

Rok
2018

Rok
2019

Rok
2020

Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)

Nowy artykuł 635 Wkłady na poczet Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) – dochody przeznaczone na określony cel

Nowa linia budżetowa 6350 Wkład EFR na poczet EFZR

p.m.

150,000

150,000

50,000

50,000

Nowa linia budżetowa 6351 Wkłady państw członkowskich, w tym ich agencji, jednostek lub osób fizycznych, na poczet Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Nowa linia budżetowa 6352 Wkłady państw trzecich, w tym ich agencji, jednostek lub osób fizycznych, na poczet Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Nowa linia budżetowa 6353 Wkłady instytucji międzynarodowych na poczet Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Nowa linia budżetowa 836 Gwarancja UE dla Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR)

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

W przypadku wpływu na dochody różne „przeznaczone na określony cel” należy wskazać linie budżetowe po stronie wydatków, które ten wpływ obejmie.

01 03 07 Gwarancja Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR)

01 03 08 Finansowanie funduszu gwarancyjnego EFZR

Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

Wkład EFR stanowi wstępną wartość szacunkową określoną na podstawie możliwej zmiany nowej gwarancji EFZR.

(1) COM(2016) 385
(2) Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi Afryki w umowie z Kotonu (Dz.U. L 287 z 4.11.2010) oraz ustaleniami dotyczącymi krajów objętych unijną polityką sąsiedztwa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 232/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiającym Europejski Instrument Sąsiedztwa (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 27).
(3) W odniesieniu do Afryki zob. decyzję Komisji (2015) 5210, w odniesieniu do krajów objętych polityką sąsiedztwa – decyzję wykonawczą Komisji (2016) 3436.
(4) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, ostatnio zmieniona Dz.U. L 287 z 4.11.2010.
(5) JOIN(2015) 50 final
(6) Dz.U.(2006/C 46/01)
(7) COM(2011) 637 final
(8) SWD(2015) 182 final
(9) COM(2014) 263 final
(10) JOIN(2015) 50 final
(11) COM(2015) 81 final/2
(12) COM(2016) 110
(13) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 – Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych, Dz.U. L 169/1 z 1.7.2015.
(14) W odniesieniu do Afryki zob. decyzję Komisji (2015) 5210, w odniesieniu do krajów objętych polityką sąsiedztwa – decyzję Komisji (2016) 3436.
(15) JOIN(2015) 50 final
(16) (2006/C 46/01)
(17) COM(2011) 637 final
(18) SWD(2015) 182 final
(19) Dz.U. L 210/1 z 6.8.2013.
(20) C(2015) 5210
(21) C(2016) 3436
(22) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, ostatnio zmieniona Dz.U. L 287 z 4.11.2010.
(23) Załącznik II do umowy z Kotonu.
(24) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
(25) Umowa wewnętrzna między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranymi w Radzie, w sprawie finansowania pomocy Unii Europejskiej na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020 zgodnie z umową o partnerstwie AKP–WE oraz w sprawie przydzielania pomocy finansowej dla krajów i terytoriów zamorskich, do których stosuje się część czwartą Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.U. L 210 z 6.8.2013, s. 1).
(26) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).
(27) Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).
(28) Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1).
(29) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające wspólne zasady i procedury wdrażania unijnych instrumentów na rzecz finansowania działań zewnętrznych (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 95).
(30) Rozporządzenie Rady (UE) 2015/323 z dnia 2 marca 2015 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (Dz.U. L 58 z 3.3.2015, s. 17).
(31) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, ostatnio zmieniona Dz.U. L 287 z 4.11.2010.
(32) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 232/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Europejski Instrument Sąsiedztwa (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 27).
(33) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 233/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju na lata 2014–2020 (Dz.U. L 77 z 15.3.2014, s. 44).
(34) Umowa wewnętrzna między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranymi w Radzie, w sprawie finansowania pomocy Unii Europejskiej na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020 zgodnie z umową o partnerstwie AKP–UE oraz w sprawie przydzielania pomocy finansowej dla krajów i terytoriów zamorskich, do których stosuje się część czwartą Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dz.U. L 210 z 6.8.2013, s. 1.
(35) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 1).
(36) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73).
(37) ABM: zarządzanie kosztami działań; ABB: budżet zadaniowy.
(38) O którym mowa w art. 54 ust. 2 lit. a) lub b) rozporządzenia finansowego.
(39) C(2015) 5210 final z 29.7.2015, decyzja Komisji w sprawie indywidualnego środka „Stworzenie Instrumentu Inwestycyjnego dla Afryki” w ramach 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju.
(40) Wyjaśnienia dotyczące trybów zarządzania oraz odniesienia do rozporządzenia finansowego znajdują się na następującej stronie: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/PL/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(41) Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.
(42) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(43) Jeden pracownik kontraktowy będzie finansowany z budżetu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) celem wsparcia funkcji łącznikowych w zakresie polityki.
(44) Produkty odnoszą się do produktów i usług, które zostaną zapewnione (np. liczba sfinansowanych wymian studentów, liczba kilometrów zbudowanych dróg itp.).
(45) Rok N jest rokiem, w którym rozpoczyna się wprowadzanie w życie wniosku/inicjatywy.
(46) Wsparcie techniczne lub administracyjne oraz wydatki na wsparcie w zakresie wprowadzania w życie programów lub działań UE (dawne linie „BA”), pośrednie badania naukowe, bezpośrednie badania naukowe.
(47) CA = personel kontraktowy; LA = personel miejscowy; SNE = oddelegowany ekspert krajowy; INT = personel tymczasowy; JED = młodszy oddelegowany ekspert.
(48) Część wymaganej liczby pracowników zewnętrznych zostanie pozyskana dzięki wewnętrznemu przesunięciu personelu zewnętrznego finansowanego z linii wsparcia administracyjnego ENI / EFR, proporcjonalnie do środków operacyjnych przesuniętych na rzecz przedmiotowego działania.
(49) W ramach podpułapu na personel zewnętrzny ze środków operacyjnych (dawne linie „BA”).
(50) W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty celne, opłaty wyrównawcze od cukru) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.