Bruksela, dnia 17.8.2016

COM(2016) 508 final

2016/0248(NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

ustanawiająca stanowisko, jakie ma zostać zajęte przez Unię w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Celem wniosku dotyczącego decyzji Rady jest określenie stanowiska Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN), stosowanych od dnia 1 stycznia 2017 r.

Wyżej wymienione załączniki i rozporządzenia, powszechnie znane jako załączniki do ADR oraz rozporządzenia załączone do ADN, regulują międzynarodowy przewóz towarów niebezpiecznych drogą lądową i śródlądową drogą wodną pomiędzy członkami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ), które są także stronami ADR i ADN.

Rozwój drogowego i śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych, zarówno w Unii, jak i między Unią a sąsiednimi państwami, stanowi kluczowy element europejskiej wspólnej polityki transportowej i zapewnia właściwe funkcjonowanie wszystkich gałęzi przemysłu produkujących lub stosujących towary sklasyfikowane jako niebezpieczne zgodnie z ADR i ADN. Dostosowanie tych umów do postępu naukowo-technicznego ma zatem zasadnicze znaczenie dla rozwoju transportu i powiązanych gałęzi przemysłu w całym łańcuchu gospodarki. Celem zmian jest dostosowanie ADR i ADN do przepisów modelowych ONZ, w tym nowych definicji, kryteriów klasyfikacji i numerów ONZ, wymagań w zakresie pakowania / etykietowania, aktualizacji mających zastosowanie norm i przepisów technicznych, jak również poprawek redakcyjnych.

2.WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Międzynarodowe przepisy dotyczące transportu towarów niebezpiecznych zostały określone w ramach różnych międzynarodowych organizacji, takich jak Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) i różne wyspecjalizowane agencje ONZ, Międzyrządowa Organizacja Międzynarodowych Przewozów Kolejami (OTIF) oraz Centralna Komisja Żeglugi na Renie (CKŻR). Ponieważ należy zachować zgodność między tymi przepisami, organizacje zaangażowane w te działania opracowały kompleksowy międzynarodowy system do celów koordynacji i harmonizacji. Przepisy są dostosowywane w dwuletnim cyklu.

W trakcie przygotowywania obecnych zmian zasięgnięto opinii dużej liczby ekspertów z sektora publicznego i prywatnego. Podczas opracowywania zmian odbyły się następujące spotkania techniczne:

spotkania w ramach Podkomitetu Ekspertów ONZ ds. Przewozu Towarów Niebezpiecznych na

1) 43 sesji w Genewie w dniach 24–28 czerwca 2013 r.,

2) 44 sesji w Genewie w dniach 25 listopada – 4 grudnia 2013 r.;

3) 45 sesji w Genewie w dniach 23 czerwca – 2 lipca 2014 r.; oraz

4) 46 sesji w Genewie w dniach 1–9 grudnia 2014 r.;

spotkania komisji ekspertów RID i grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych w ramach wspólnego posiedzenia EKG ONZ – OTIF na

1) sesji jesiennej 2014 w Genewie w dniach 15–19 września 2014 r.;

2) sesji wiosennej 2015 w Bernie w dniach 23–27 marca 2015 r.;

3) sesji jesiennej 2015 w Genewie w dniach 15–25 września 2015 r.; oraz

4) sesji wiosennej 2016 w Bernie w dniach 14–18 marca 2016 r.;

spotkania grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15 na:

1) sesji wiosennej 2014 w Genewie w dniach 6–9 maja 2014 r.;

2) sesji jesiennej 2014 w Genewie w dniach 3–7 listopada 2014 r.;

3) sesji wiosennej 2015 w Genewie w dniach 4-7 maja 2015 r.;

4) sesji jesiennej 2015 w Genewie w dniach 9–13 listopada 2015 r.; oraz

5) sesji wiosennej 2016 w Genewie w dniach 9-13 maja 2016 r.;

spotkania komitetu administracyjnego Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN) na podstawie zmian zaproponowanych przez komitet ds. bezpieczeństwa na:

1) sesji letniej 2014 w Genewie w dniach 25–29 sierpnia 2014 r.;

2) sesji zimowej 2015 w Genewie w dniach 27–30 stycznia 2015 r.;

3) sesji letniej 2015 w Genewie w dniach 24-28 sierpnia 2015 r.;

4) sesji zimowej 2016 w Genewie w dniach 25-29 stycznia 2016 r.;

W trakcie tych spotkań poszczególne propozycje zmian były analizowane i przetwarzane przez komisje ekspertów. W większości przypadków zalecane działanie zostało uzgodnione jednomyślnie. Niektóre propozycje zmian były zalecane przez większość ekspertów. Grupa robocza ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15 podejmowała decyzje w sprawie tych propozycji podczas wszystkich wyżej wymienionych spotkań.

Procedura zmiany załączników do ADR i ADN

Zgodnie z rozdziałem VII – „Głosowanie” zakresu zadań i regulaminu grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych (WP.15), tylko pełnoprawni uczestnicy WP.15 dysponują jednym głosem, a decyzje tego organu są podejmowane przede wszystkim na zasadzie konsensusu. W ramach WP.15 głosuje przez podniesienie ręki.

Zgodnie z art. 14 ADR, po uzgodnieniu wszelkich proponowanych zmian załączników do ADR przez grupę roboczą ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15, zmiany te uznaje się za przyjęte, chyba że w ciągu trzech miesięcy od daty rozesłania przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych przynajmniej jedna trzecia umawiających się stron lub pięć z nich, jeżeli jedna trzecia stron przekracza tę liczbę, przekazała Sekretarzowi Generalnemu pisemne powiadomienie o swoim sprzeciwie wobec proponowanej zmiany.

Zmiany przyjęte obecnie przez WP.15, przedstawione w dokumentach zawartych w załączniku do niniejszego wniosku, zostaną przesłane do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak aby mogły zostać przedstawione do zatwierdzenia przez umawiające się strony ADR w dniu 1 lipca 2016 r. , zgodnie z procedurą określoną w art. 14 ADR; są one również dostępne w internecie 1 .

Zgodnie z art. 20 ADN, po podjęciu decyzji przez komitet administracyjny ADN, zmiany uznaje się za przyjęte, chyba że w ciągu trzech miesięcy od daty rozesłania przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych przynajmniej jedna trzecia umawiających się stron lub pięć z nich, jeżeli jedna trzecia stron przekracza tę liczbę, przekazała Sekretarzowi Generalnemu pisemne powiadomienie o swoim sprzeciwie wobec proponowanej zmiany.

Zmiany przyjęte obecnie przez komitet administracyjny ADN, przedstawione w dokumentach zawartych w załączniku do niniejszego wniosku, zostaną przesłane do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak aby mogły zostać przedstawione do zatwierdzenia przez umawiające się strony ADN w dniu 1 lipca 2016 r., zgodnie z procedurą określoną w art. 20 ADR; są one również dostępne w internecie 2 .

3.ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Unia Europejska nie jest umawiającą się stroną ADR i ADN. Niemniej jednak fakt, iż Unia Europejska nie jest stroną umowy międzynarodowej nie stanowi przeszkody w wykonywaniu przez nią kompetencji poprzez ustanowienie, w ramach swoich instytucji, stanowiska, jakie ma być zajęte w jej imieniu w ramach organu utworzonego tą umową, zwłaszcza za pośrednictwem państw członkowskich będących stronami tej umowy i działających wspólnie w interesie Unii (zob. wyrok w sprawie Niemcy przeciwko Radzie, C-399/12 („OIV”), pkt 52 i przytoczone tam orzecznictwo).

ADR ma obecnie 48 umawiających się stron, a wszystkie państwa członkowskie UE są umawiającymi się stronami tej umowy. ADN ma obecnie 18 umawiających się stron, a 13 państw członkowskich UE jest umawiającymi się stronami tej umowy.

Unia Europejska stosowała przepisy ADR w odniesieniu do transportu drogowego towarów niebezpiecznych na terytorium UE od dnia 1 stycznia 1997 r., początkowo na mocy dyrektywy Rady 94/55/WE z dnia 21 listopada 1994 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich w zakresie transportu drogowego towarów niebezpiecznych 3 . W 2008 r. dyrektywa 94/55/WE została zastąpiona przez dyrektywę 2008/68/WE, która ma takie same cele jak poprzedzający ją akt prawny. Od 1 stycznia 2009 r. Unia Europejska stosuje przepisy ADN w odniesieniu do transportu śródlądowego towarów niebezpiecznych.

Zgodnie z art. 4 dyrektywy 2008/68/WE dotyczącym krajów trzecich „transport towarów niebezpiecznych pomiędzy państwami członkowskimi a krajami trzecimi jest dozwolony pod warunkiem zgodności z przepisami ADR, RID lub ADN, o ile nie zastrzeżono inaczej w załącznikach”. Ponadto motyw 12 dyrektywy stanowi, że „powinno być dozwolone wykonywanie przez środki transportu zarejestrowane w krajach trzecich międzynarodowego transportu towarów niebezpiecznych na terytoriach państw członkowskich, pod warunkiem zgodności z odpowiednimi przepisami ADR, RID lub ADN oraz niniejszej dyrektywy”.

Oczekuje się, że odnośne zmiany na podstawie niniejszego wniosku wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. i staną się wiążące, chyba że strony zgłoszą wystarczającą liczbę sprzeciwów.

Podstawę prawną decyzji Rady, której dotyczy wniosek, stanowi art. 91 TFUE w związku z art. 218 ust. 9 TFUE.

Projekt wniosku zawiera w art. 1 szczegółowy wykaz planowanych zmian, określając, że zmiany mogą zostać przyjęte przez Unię. Planowane zmiany zostały uznane za właściwe do celów bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych w opłacalny sposób, biorąc pod uwagę postęp technologiczny, a zatem można je poprzeć.

4.    WDROŻENIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Wyżej wymienione zmiany w zakresie, w jakim staną się wiążące, będą musiały zostać włączone do dyrektywy 2008/68/WE w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych, która stosuje jednolite przepisy w odniesieniu do drogowego, kolejowego lub śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych w obrębie państw członkowskich lub między nimi. W tym celu Komisja została upoważniona do dostosowania do postępu naukowo-technicznego sekcji I.1 załącznika I i sekcji III.1 załącznika III do dyrektywy 2008/68/WE. Komisja rozpocznie proces dostosowywania po upływie terminu wyrażenia sprzeciwu w odniesieniu do powiadomienia przez Sekretarza Generalnego ONZ.

2016/0248 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

ustanawiająca stanowisko, jakie ma zostać zajęte przez Unię w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Działanie Unii w sektorze transportu towarów niebezpiecznych powinno mieć na celu poprawę bezpieczeństwa transportu, ochronę środowiska oraz ułatwienie transportu międzynarodowego.

(2)Unia nie jest umawiającą się stroną Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (zwanej dalej „ADR”) ani Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (zwanego dalej „ADN”). Jednakże fakt ten nie stanowi przeszkody w wykonywaniu przez nią kompetencji poprzez ustanowienie, w ramach swoich instytucji, stanowiska, jakie ma być zajęte w jej imieniu w ramach organu utworzonego tą umową, zwłaszcza za pośrednictwem państw członkowskich będących stronami tej umowy i działających wspólnie w interesie Unii.

(3)Wszystkie państwa członkowskie są umawiającymi się stronami ADR i stosują ją, a 13 państw członkowskich jest umawiającymi się stronami ADN i je stosują.

(4)Dyrektywą 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 4 ustanowiono wymagania dotyczące drogowego, kolejowego lub śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych w obrębie państw członkowskich lub między nimi, poprzez odniesienie do ADR i ADN. Ponadto zgodnie z art. 4 wspomnianej dyrektywy „transport towarów niebezpiecznych pomiędzy państwami członkowskimi a krajami trzecimi jest dozwolony pod warunkiem zgodności z przepisami ADR, RID lub ADN, o ile nie zastrzeżono inaczej w załącznikach”.

(5)Zgodnie z procedurami określonymi odpowiednio w art. 14 ADR i art. 20 ADN grupa robocza ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15 i komitet administracyjny ADN przyjęły w okresie 2014–2016 pewne zmiany, które mają wejść w życie w dniu 1 stycznia 2017 r.

(6)Zmiany te, które dotyczą norm technicznych lub ujednoliconych przepisów technicznych, mają na celu zapewnienie bezpiecznego i wydajnego transportu towarów niebezpiecznych przy jednoczesnym uwzględnieniu postępu naukowego i technicznego w tym sektorze oraz opracowywania nowych substancji i artykułów stwarzających zagrożenie podczas transportu. Rozwój drogowego i śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych, zarówno w Unii, jak i między Unią a państwami sąsiadującymi, stanowi kluczowy element wspólnej polityki transportowej i zapewnia właściwe funkcjonowanie wszystkich gałęzi przemysłu produkujących lub stosujących towary sklasyfikowane jako niebezpieczne zgodnie z ADR i ADN.

(7)Wszystkie proponowane zmiany są uzasadnione i korzystne, a zatem Unia powinna je poprzeć,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska w sprawie proponowanych zmian do załączników do ADR oraz rozporządzeń załączonych do ADN, jest zgodne z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Drobne zmiany w stanowisku mogą zostać uzgodnione bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł 2

Stanowisko Unii określone w art. 1 jest wyrażane przez państwa członkowskie, które są umawiającymi się stronami ADR i ADN, działające wspólnie w interesie Unii.

Artykuł 3

Decyzje grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych (WP.15) i komitetu ds. bezpieczeństwa ADN są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ze wskazaniem daty ich wejścia w życie.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

   W imieniu Rady

   Przewodniczący

(1) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/wp15/wp15rep.html.
(2) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/adn/adn_rep.html
(3) Dz.U. L 263 z 4.11.1995, s. 18–19.
(4) Dyrektywa 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 2008 r. w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych, Dz.U. L 260 z 30.9.2008, s. 13.

Bruksela, dnia 17.8.2016

COM(2016) 508 final

ZAŁĄCZNIK

do

wniosku dotyczącego decyzji Rady

ustanawiającej stanowisko, jakie ma zostać zajęte przez Unię w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)


ZAŁĄCZNIK

do

wniosku dotyczącego decyzji Rady

ustanawiającej stanowisko, jakie ma zostać zajęte przez Unię w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)

Wniosek

Dokument źródłowy

Powiadomienie

Wydanie

Uwagi

Stanowisko UE

1

ECE/TRANS/WP.15/231

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

Projekty zmian do załączników A i B do ADR

Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15

Zgoda na zmiany

2

ECE/TRANS/WP.15/231/Corr.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

Projekty zmian do załączników A i B do ADR

Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15

Zgoda na zmiany

3

ECE/TRANS/WP.15/231/Add.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

Projekty zmian do załączników A i B do ADR

Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych – WP.15

Zgoda na zmiany

4

ECE/ADN/36

C.N.444.2016.TREATIES-XI.D.6

Projekty zmian do rozporządzeń załączonych do ADN

Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach komitetu administracyjnego

Zgoda na zmiany