Bruksela, dnia10.8.2016

COM(2016) 507 final

2013/0226(COD)

KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

dotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1365/2006 w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi w odniesieniu do nadawania Komisji uprawnień delegowanych i wykonawczych do przyjęcia niektórych środków

(Tekst mający znaczenie dla EOG)


2013/0226 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej


dotyczący

stanowiska Rady w sprawie przyjęcia wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1365/2006 w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi w odniesieniu do nadawania Komisji uprawnień delegowanych i wykonawczych do przyjęcia niektórych środków

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

1.Przebieg procedury

Data przekazania wniosku Parlamentowi Europejskiemu i Radzie

COM(2013) 484 – 2013/0226 (COD)

28 czerwca 2013 r.

Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny:

nie dotyczy

Data uchwalenia stanowiska Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu:

11 marca 2014 r.

Data przekazania zmienionego wniosku:

nie dotyczy

Data przyjęcia stanowiska Rady:

18 lipca 2016 r.

2.Przedmiot wniosku Komisji

Jedynym celem wniosku Komisji jest dostosowanie rozporządzenia (WE) nr 1365/2006 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) w zakresie, w jakim dotyczy ono uprawnień delegowanych i wykonawczych.

Proponowane rozporządzenie uprawniałoby Komisję do przyjmowania aktów delegowanych w celu: i) dostosowania progu objęcia statystykami transportu wodami śródlądowymi, dostosowania istniejących definicji oraz przyjęcia nowych, a także ii) dostosowania zakresu gromadzenia danych oraz treści załączników.

Na mocy zmienionego rozporządzenia Komisja otrzymałaby również uprawnienia wykonawcze w celu zapewnienia jednolitych warunków w odniesieniu do: i) określania standardowych zasad dotyczących uzgodnień w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie danych obejmujących standardy dotyczące wymiany danych oraz uzgodnień dotyczących rozpowszechniania wyników przez Komisję (Eurostat), a także ii) opracowywania i publikowania wymogów i kryteriów metodologicznych ustanowionych w celu zapewnienia jakości wytwarzanych danych, zgodnie z procedurą sprawdzającą, określoną w art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 2 .

3.Uwagi dotyczące stanowiska Rady

3.1Uwagi ogólne

Stanowisko Rady odzwierciedla z jednej strony porozumienie osiągnięte przez Radę, Komisję Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego i Komisję w ramach trójstronnych rozmów, a z drugiej strony – nowe Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie lepszego stanowienia prawa, które zostało przyjęte w dniu 13 kwietnia 2016 r. 3  

W dniu 18 lipca 2016 r. Rada przyjęła swoje stanowisko w pierwszym czytaniu.

Stanowisko Rady jest dla Komisji do przyjęcia.

3.2Uwagi do poprawek przyjętych przez Parlament Europejski

3.2.1.Poprawki Parlamentu Europejskiego uwzględnione w pełni, częściowo lub co do zasady w stanowisku Rady w pierwszym czytaniu

Główną kwestią poruszaną w trakcie rozmów międzyinstytucjonalnych było wprowadzenie badań pilotażowych i ich charakter. Badania tego rodzaju zostały zaproponowane jako kompromis w odpowiedzi na wniosek Parlamentu Europejskiego o włączenie do rozporządzenia dodatkowych zmiennych dotyczących pasażerów transportu śródlądowymi drogami wodnymi.

Nowy art. 4a stanowi, że Komisja zainicjuje dobrowolne badania pilotażowe, które zostaną przeprowadzone przez państwa członkowskie, w celu uzyskania danych odnośnie do dostępności danych statystycznych dotyczących transportu pasażerów śródlądowymi drogami wodnymi i śródlądowymi drogami wodnymi w ramach usług transgranicznych. Komisja (Eurostat), będzie współpracować z państwami członkowskimi w celu określenia odpowiednich metod statystycznych. Ponadto budżet ogólny, w stosownych przypadkach i z uwzględnieniem unijnej wartości dodanej, zapewnia wkład w finansowanie tych badań pilotażowych. Nowy artykuł jest zatem do przyjęcia dla Komisji.

Poprawka nr 10 (art. 7, nowe ustępy 3a i 3b) w sprawie przepisów dotyczących kryteriów jakości jest do przyjęcia dla Komisji, ponieważ jest zgodna z rozporządzeniem (WE) nr 223/2009 4 . Przewiduje ona również określenie poprzez przyjęcie aktów wykonawczych szczegółowych zasad, struktury, okresowości i elementów zapewniających porównywalność w odniesieniu do sprawozdań na temat jakości.

Poprawka 11 (art. 8) nakłada na Komisję obowiązek przedkładania sprawozdań Parlamentowi Europejskiemu i Radzie co pięć lat, a nie co trzy lata, jak proponował Parlament Europejski.

3.2.2.Poprawki Parlamentu Europejskiego nieuwzględnione w stanowisku Rady w pierwszym czytaniu

Główne poprawki dotyczące wyraźnego dodania nowych zmiennych nie zostały uwzględnione w stanowisku Rady.

3.3Przepisy zmienione przez Radę i stanowisko Komisji

Artykuły 2 ust. 5, art. 3 i art. 4 ust. 4 odnoszą się do przekazywania uprawnień. Przekazane Komisji uprawnienia zostały utrzymane, ale z pewnymi ograniczeniami. Komisja będzie uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych wyłącznie w celu: i) podwyższenia progu; ii) dostosowania istniejących definicji lub przyjęcia nowych definicji w celu odzwierciedlenia zmian w definicjach przyjętych na szczeblu międzynarodowym oraz (iii) dostosowania załączników w celu uwzględnienia zmian kodowania i nomenklatury na szczeblu międzynarodowym lub we właściwym prawodawstwie Unii Europejskiej.

W stanowisku Rady sprecyzowano również, że wykonując te uprawnienia, Komisja zapewni, aby akty delegowane nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie ani na respondentów. Ponadto Komisja należycie uzasadnia środki przewidziane w tych aktach delegowanych, wykorzystując, w stosownych przypadkach, analizę ich opłacalności – w tym ocenę obciążenia respondentów i ocenę kosztów związanych z tworzeniem statystyk – o której mowa w art. 14 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

Standardowy motyw i art. 9 dotyczące wykonania przekazanych uprawnień są zgodne z nowym Porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa.

Komisja popiera powyższe zmiany.

4.Podsumowanie

Komisja popiera osiągnięty kompromis, ponieważ jest on zgodny z dążeniami Komisji do dostosowania prawodawstwa przedlizbońskiego. Pomimo pewnych ograniczeń kompromis zapewnia właściwą równowagę pomiędzy aktami delegowanymi i wykonawczymi. Ponadto badania pilotażowe stanowią odpowiednią odpowiedź na pierwotny wniosek Parlamentu Europejskiego. Tekst ten jest przykładem udanego stosowania nowego Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa.

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1365/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi, Dz.U. L 264 z 25.9.2006, s. 1.
(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
(3) Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.
(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).