Bruksela, dnia 9.11.2015

COM(2015) 556 final

Zalecenie

DECYZJA RADY

dotycząca przystąpienia Republiki Chorwacji do Konwencji z dnia 18 grudnia 1997 r. sporządzonej na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Akt przystąpienia Republiki Chorwacji 1 przewiduje uproszczony system przystąpienia Chorwacji do konwencji i protokołów zawartych przez państwa członkowskie na podstawie art. 34 Traktatu o Unii Europejskiej (dawnej art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej) lub art. 293 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Artykuł 3 ust. 4 Aktu przystąpienia przewiduje bowiem po prostu, że Chorwacja przystępuje do konwencji i protokołów na mocy tego aktu.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Artykuł 3 ust. 4 oraz ust. 5 Aktu przystąpienia przewiduje, że Rada przyjmie decyzję w celu określenia daty wejścia w życie konwencji i protokołów w stosunku do Chorwacji oraz dokonania wszystkich niezbędnych dostosowań powyższych konwencji i protokołów wymaganych ze względu na przystąpienie Chorwacji. Rada stanowi na zalecenie Komisji, po konsultacji z Parlamentem Europejskim.

Załącznik I do Aktu przystąpienia zawiera wykaz konwencji i protokołów w dziedzinie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Wykaz obejmuje Konwencję z dnia 18 grudnia 1997 sporządzoną na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi 2

Przystąpienie Chorwacji do wyżej wymienionej konwencji nie wymaga wprowadzenia w niej dostosowań.

W związku z powyższym niniejsze zalecenie Komisji w sprawie decyzji Rady ma na celu jedynie określenie daty wejścia w życie konwencji z dnia 18 grudnia 1997 r. w stosunku do Chorwacji.

3.WYNIKI OCEN EX-POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Ocena skutków

Ze względu na to, że Akt przystąpienia przewiduje przystąpienie Chorwacji do konwencji i protokołów wymienionych w załączniku I do Aktu przystąpienia, nie jest konieczne przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi stronami i sporządzenie oceny skutków przystąpienia.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Brak

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

Wzywa się Komisję do przyjęcia zalecenia w sprawie decyzji Rady i przekazania go Radzie i Parlamentowi Europejskiemu.

Zalecenie

DECYZJA RADY

dotycząca przystąpienia Republiki Chorwacji do Konwencji z dnia 18 grudnia 1997 r. sporządzonej na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu Republiki Chorwacji,

uwzględniając Akt przystąpienia Republiki Chorwacji, w szczególności jego art. 3 ust. 4 oraz ust. 5,

uwzględniając wniosek Komisji 3 ,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 4 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Konwencja sporządzona na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi (dalej zwana „konwencją”) została podpisana w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r. Wejdzie ona w życie 90 dni po dacie notyfikacji zakończenia procedur konstytucyjnych na potrzeby przyjęcia konwencji przez państwo, które – będąc członkiem Unii Europejskiej w dniu przyjęcia przez Radę aktu o sporządzeniu tej konwencji – jako ostatnie dopełni tej formalności.

(2)Zgodnie z art. 32 ust. 4 konwencji, do czasu wejścia konwencji w życie, każde państwo członkowskie może – przy okazji notyfikacji, o której mowa w art. 32 ust. 2 konwencji, lub w dowolnym późniejszym terminie – oświadczyć, że w zakresie dotyczącym tego państwa konwencję tę stosuje się w jego stosunkach z państwami członkowskimi, które złożyły takie samo oświadczenie.

(3)Artykuł 3 ust. 4 Aktu przystąpienia przewiduje, że Chorwacja przystąpi do konwencji i protokołów zawartych pomiędzy państwami członkowskimi, wyszczególnionych w załączniku I do Aktu przystąpienia, w tym m.in. do Konwencji z dnia 18 grudnia 1997 r. w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi. Te konwencje i protokoły mają wejść w życie w odniesieniu do Chorwacji w dniu określonym przez Radę.

(4)Zgodnie z art. 3 ust. 5 Aktu przystąpienia Rada podejmuje decyzje o dokonaniu dostosowań niezbędnych ze względu na przystąpienie Republiki Chorwacji do konwencji i protokołów, o których mowa w art. 3 ust. 4 Aktu przystąpienia. Akt przystąpienia nie wymaga dokonania dostosowań w Konwencji z dnia 18 grudnia 1997 r. w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Konwencja z dnia 18 grudnia 1997 r. sporządzona na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie pomocy wzajemnej i współpracy między administracjami celnymi wchodzi w życie w stosunku do Chorwacji w dniu, w którym niniejsza decyzja staje się skuteczna.

Artykuł 2

Tekst konwencji sporządzony w języku chorwackim 5 jest autentyczny na tych samych warunkach co pozostałe wersje językowe konwencji.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja staje się skuteczna następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

   W imieniu Rady

   Przewodniczący

(1) Dz.U. L 112 z 21.4.2012, s. 21.
(2) Dz.U. C 24 z 23.1.1998, s. 2. Zmieniona po raz ostatni decyzją Rady z dnia 6 grudnia 2007 r. dotyczącą przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji, Dz.U. L 9 z 12.1.2008, s. 21.
(3) Dz.U. C […] z […], s. […].
(4) Opinia z dnia XX.XX.XXXX
(5) Chorwacka wersja konwencji zostanie opublikowana w wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego w późniejszym terminie.