Bruksela, dnia 6.10.2015

COM(2015) 483 final

2015/0234(NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Celem niniejszego wniosku jest umożliwienie Unii przystąpienia do konsensusu w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie przyjęcia przez konferencję ministerialną WTO dwóch decyzji dotyczących 1) moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych („moratorium w sprawie handlu elektronicznego”) oraz 2) zastosowania art. XXIII pkt 1 lit b) i c) GATT 1994 dotyczących „skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami” do rozstrzygania sporów na podstawie Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej („TRIPS”).

Unia zawsze popierała przedłużenie „moratorium w sprawie handlu elektronicznego”, ponieważ handel elektroniczny jest usługą, a zatem nie powinien podlegać opłatom celnym. Moratorium przynosi ponadto znaczne korzyści ekonomiczne unijnym przedsiębiorstwom.

W porozumieniu TRIPS ustanowiono pięcioletnie moratorium, obowiązujące od daty wejścia w życie tego porozumienia w 1995 r., na zastosowanie art. XXIII pkt 1 lit b) i c) GATT dotyczących skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami do konsultacji i rozstrzygania sporów na podstawie porozumienia TRIPS (art. 64 ust. 2 porozumienia TRIPS). W tym okresie nie osiągnięto konsensusu w sprawie zakresu i sposobu stosowania skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami na podstawie art. 64 ust. 3 porozumienia TRIPS.

Po wygaśnięciu początkowego okresu pięciu lat konferencja ministerialna WTO stale przedłużała to moratorium decyzjami podejmowanymi w drodze konsensusu, zgodnie z art. 64 ust. 3 porozumienia TRIPS, aż do następnej swojej sesji. Ostatnie przedłużenie z dnia 11 grudnia 2013 r. obowiązuje do konferencji ministerialnej w 2015 r. Konferencja ministerialna WTO w swoich decyzjach nakazała Radzie TRIPS kontynuowanie prac nad badaniem zakresu i sposobu stosowania skarg przewidzianych w art. XXIII pkt 1 lit. b) i c) porozumienia GATT 1994 oraz sformułowanie zaleceń w tej sprawie na następną sesję. W decyzjach zapisano też, że uzgodniono, iż w międzyczasie członkowie nie będą wnosić takich skarg na podstawie porozumienia TRIPS.

Dotychczas nie osiągnięto konsensusu w sprawie zakresu i sposobu stosowania.

Niniejszy wniosek przewiduje upoważnienie Komisji przez Radę do zajęcia stanowiska w imieniu Unii Europejskiej w ramach WTO w celu przystąpienia do konsensusu dotyczącego przedłużenia „moratorium w sprawie handlu elektronicznego” na czas nieokreślony (lub w ramach każdej konferencji ministerialnej WTO, na której proponowane jest przyjęcie moratorium w sprawie handlu elektronicznego) oraz przedłużenia moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami na podstawie porozumienia TRIPS do czasu podjęcia przez konferencję ministerialną WTO decyzji w sprawie zakresu i sposobu stosowania skarg niezwiązanych z naruszeniem.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki i spójność z innymi politykami Unii

Inicjatywa ta jest w pełni spójna z przepisami obowiązującymi w tym obszarze polityki. Podobne decyzje przygotowano w odniesieniu do poprzednich konferencji ministerialnych WTO, w tym ostatnio na 9. konferencję ministerialną WTO w 2013 r.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Artykuł 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) stanowi, że gdy organ utworzony na mocy umowy międzynarodowej ma podjąć decyzję mającą skutki prawne, Rada na wniosek Komisji lub wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przyjmuje decyzję ustalającą stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii. Przedłużenie moratoriów jest objęte tym przepisem, jako że decyzja podejmowana jest przez organ (konferencję ministerialną WTO) utworzony na mocy umowy międzynarodowej mającej wpływ na prawa i obowiązki Unii.

Planowane moratorium w sprawie handlu elektronicznego dotyczy kwestii objętych zakresem wspólnej polityki handlowej (art. 207 TFUE), a w szczególności zobowiązań wynikających z Układu ogólnego w sprawie handlu usługami. Planowane moratorium w sprawie skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami również dotyczy kwestii objętych zakresem wspólnej polityki handlowej, a w szczególności zobowiązań wynikających z porozumienia TRIPS.

3.ZAKRES WNIOSKU

Zgodnie z art. 218 ust. 10 TFUE Parlament Europejski otrzyma niezwłocznie pełną informację.

2015/0234 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4. w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych („moratorium w sprawie handlu elektronicznego”) stanowiące, że członkowie WTO mają kontynuować istniejącą praktykę nienakładania opłat celnych na transmisje elektroniczne, zostało przyjęte w formie deklaracji podczas konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 1998 r. Obecnie moratorium to obowiązuje w formie decyzji konferencji ministerialnej WTO, która jest odnawiana co dwa lata, począwszy od roku 1998.

(2)Moratorium dotyczące skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami było stale przedłużane na konferencji ministerialnej WTO po wygaśnięciu pięcioletniego okresu na przyjęcie decyzji w sprawie zakresu i sposobu stosowania takich skarg na podstawie art. 64 ust. 3 porozumienia TRIPS.

(3)Te moratoria zostały ostatnio przedłużone na konferencji ministerialnej WTO w grudniu 2013 r. do roku 2015. Powinny one być dalej przedłużane przez każdą kolejną konferencję ministerialną WTO lub wprowadzone jako stale obowiązujące, jeśli w trwających lub przyszłych dyskusjach osiągnięty zostanie w tej sprawie konsensus.

(4)W interesie Unii jest poparcie przedłużenia moratorium w sprawie handlu elektronicznego na czas nieokreślony oraz przedłużenia moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami do czasu przyjęcia przez konferencję ministerialną zaleceń Rady TRIPS w odniesieniu do zakresu i sposobu stosowania skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami na podstawie art. 64 ust. 3 porozumienia TRIPS,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowisko Unii na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu przewiduje poparcie przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych („moratorium w sprawie handlu elektronicznego”) oraz moratorium dotyczącego skarg przewidzianych w art. XXIII pkt 1 lit. b) i c) porozumienia GATT 1994 („skargi niezwiązane z naruszeniem i skargi związane z innymi sytuacjami”) do czasu przyjęcia przez konferencję ministerialną WTO decyzji w sprawie zakresu i sposobu stosowania skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

   W imieniu Rady

   Przewodniczący