52015PC0060

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, protokołu zmieniającego umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej /* COM/2015/060 final - 2015/0035 (NLE) */


UZASADNIENIE

1) Kontekst wniosku

110 || · Podstawa i cele wniosku / Kontekst ogólny Umowa o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii została wynegocjowana na podstawie decyzji Rady z dnia 16 czerwca 2011 r. upoważniającej do otwarcia rokowań. Umowa została podpisana dnia 26 czerwca 2012 r.

120 || Republika Chorwacji przystąpiła do Unii Europejskiej dnia 1 lipca 2013 r. Na podstawie art. 6 ust. 2 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Chorwacja zobowiązała się do przystąpienia do umów zawartych lub podpisanych przez państwa członkowskie i Unię z jednym lub większą liczbą państw trzecich lub z organizacją międzynarodową. W wyniku rokowań sporządzono protokół, w którym uwzględniono niezbędne z uwagi na przystąpienie Chorwacji do UE zmiany dostosowujące umowę pod względem językowym. Zgodnie z wymienionym powyżej art. 6 ust. 2 oraz art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej podpisanie protokołu zostało zatwierdzone decyzją z dnia [...], a protokół został podpisany dnia [...]. Obecnie protokół należy zatwierdzić na podstawie art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 6 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z art. 6 ust. 2 Aktu przystąpienia.

130 || · Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek Postanowienia protokołu zastępują lub uzupełniają odpowiednie postanowienia umowy o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii.

140 || · Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii Umowa z Mołdawią stanowi część polityki zewnętrznej Unii w zakresie lotnictwa ustanowionej komunikatem Komisji COM(2005) 79: „Rozwój programu polityki zewnętrznej w zakresie lotnictwa wspólnotowego”, a ostatnio znowelizowanej komunikatem Komisji COM(2012)556: „Unijna polityka w zakresie zewnętrznych stosunków w dziedzinie lotnictwa – jak sprostać przyszłym wyzwaniom?” oraz powiązanymi konkluzjami Rady.

2) Konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz ocena skutków

· || · Konsultacje z zainteresowanymi stronami

211 || Metody konsultacji, główne sektory objęte konsultacjami i ogólny profil respondentów Nie dotyczy

212 || Streszczenie odpowiedzi oraz sposób ich uwzględnienia Nie dotyczy

3) ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

305 || · Krótki opis proponowanych środków Protokół zapewnia wprowadzenie do umowy o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii niezbędnych zmian w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE w dniu 1 lipca 2013 r.

310 || · Podstawa prawna Artykuł 100 ust. 2 i art. 218 ust. 6 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z art. 6 ust. 2 Aktu przystąpienia.

4) Wpływ na budżet

409 || Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Unii.

5) INFORMACJE DODATKOWE

570 || · Szczegółowe omówienie wniosku Do Rady kieruje się wniosek o zatwierdzenie protokołu zmieniającego umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii.

2015/0035 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, protokołu zmieniającego umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 6 lit. a),

uwzględniając Akt przystąpienia Chorwacji, w szczególności jego art. 6 ust. 2 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego[1],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Zgodnie z decyzją Rady 2014/.../UE[2] został podpisany, z zastrzeżeniem jego zawarcia, protokół zmieniający umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii[3] w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej („protokół”).

(2)       Protokół powinien zostać zatwierdzony,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Protokół zmieniający umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii, w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej zostaje niniejszym zatwierdzony w imieniu Unii i jej państw członkowskich[4].

Artykuł 2

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do złożenia w imieniu Unii i jej państw członkowskich aktu zatwierdzenia, o którym mowa w art. 3 protokołu.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

[1]               Dz.U. C z , s. .

[2]               Dz.U. L […] z […], s. […].

[3]               Tekst umowy został opublikowany w Dz.U. L 292 z 20.10.2012, s. 3.

[4]               Tekst protokołu został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Dz.U. L … wraz z decyzją o jego podpisaniu.

ZAŁĄCZNIK

Protokół zmieniający umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

do

wniosku dotyczącego decyzji Rady

w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich protokołu zmieniającego umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii, w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

PROTOKÓŁ

zmieniający umowę o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

REPUBLIKA AUSTRII,

KRÓLESTWO BELGII,

REPUBLIKA BUŁGARII,

REPUBLIKA CHORWACJI,

REPUBLIKA CYPRYJSKA,

REPUBLIKA CZESKA,

KRÓLESTWO DANII,

REPUBLIKA ESTOŃSKA,

REPUBLIKA FINLANDII,

REPUBLIKA FRANCUSKA,

REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC,

REPUBLIKA GRECKA,

WĘGRY,

IRLANDIA,

REPUBLIKA WŁOSKA,

REPUBLIKA ŁOTEWSKA,

REPUBLIKA LITEWSKA,

WIELKIE KSIĘSTWO LUKSEMBURGA,

REPUBLIKA MALTY,

KRÓLESTWO NIDERLANDÓW,

RZECZPOSPOLITA POLSKA,

REPUBLIKA PORTUGALSKA,

RUMUNIA,

REPUBLIKA SŁOWACKA,

REPUBLIKA SŁOWENII,

KRÓLESTWO HISZPANII,

KRÓLESTWO SZWECJI,

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ,

będące stronami Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz będące państwami członkowskimi Unii Europejskiej (zwane dalej „państwami członkowskimi”), i

UNIA EUROPEJSKA,

z jednej strony, oraz

REPUBLIKA MOŁDAWII,

z drugiej strony,

uwzględniając przystąpienie Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej dnia 1 lipca 2013 r.,

POSTANAWIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Republika Chorwacji jest stroną umowy o wspólnym obszarze lotniczym podpisanej przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie oraz Republikę Mołdawii w dniu 26 czerwca 2012 r. (zwanej dalej „umową”).

Artykuł 2

Tekst tej umowy w języku chorwackim, który został załączony do niniejszego protokołu, staje się autentyczny na tych samych warunkach co inne wersje językowe.

Artykuł 3

1.         Niniejszy protokół zostaje zatwierdzony przez strony zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi. Niniejszy protokół wchodzi w życie z dniem wejścia w życie umowy. Jednakże jeżeli niniejszy protokół zostanie zatwierdzony przez strony po dacie wejścia w życie umowy, wejdzie on w życie – zgodnie z art. 29 ust. 1 umowy – po upływie jednego miesiąca od daty ostatniej noty przekazanej w ramach wymiany not dyplomatycznych między stronami potwierdzającej zakończenie wszystkich procedur koniecznych do wejścia w życie niniejszego protokołu.

2.         Niniejszy protokół stosuje się tymczasowo od chwili jego podpisania przez strony.

Artykuł 4

Sporządzono w ............ dnia ............ 2014 r. w dwóch egzemplarzach w każdym z języków urzędowych stron, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

W IMIENIU PAŃSTW CZŁONKOWSKICH                                            W IMIENIU REPUBLIKI MOŁDAWII

W IMIENIU UNII EUROPEJSKIEJ