52014PC0358

Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii /* COM/2014/0358 final - 2014/0180 (COD) */


UZASADNIENIE

1.           KONTEKST WNIOSKU

W następstwie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE[1] (zwanej dalej „dyrektywą”) oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji[2] należy umożliwić stosowanie zasad zawartych w tych dyrektywach do zamówień udzielanych przez instytucje europejskie na ich własny rachunek.

2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Ze względu na fakt, iż niniejszy wniosek dotyczy jedynie wykonania nowych dyrektyw w sprawie zamówień publicznych oraz w sprawie udzielania koncesji, nie przeprowadzono konsultacji społecznych.

3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Zmiany wprowadzone do tekstu rozporządzenia finansowego (RF) można podzielić na trzy główne grupy.

Pierwsza grupa zmian jest związana z dostosowaniem do dyrektywy. Wprowadzono nowe przepisy, takie jak konsultacje rynkowe, nowe partnerstwo innowacyjne jako procedura, wprowadzenie zgodności z przepisami w zakresie ochrony środowiska, prawa socjalnego i prawa pracy jako istotny wymóg, ocena kryteriów w dowolnej kolejności, metodyka udzielania zamówień w oparciu o ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie. Ponadto koncesje na roboty budowlane i usługi są wprowadzane w RF po raz pierwszy i podlegają takim samym procedurom jak zamówienia publiczne.

Druga grupa zmian obejmuje artykuły dotyczące wykluczenia. Doprecyzowano podstawy wykluczenia oraz dostosowano je do dyrektywy, a także wprowadzono możliwość podjęcia środków zaradczych przez zainteresowany podmiot gospodarczy. Wykluczenie jest wyraźnie oddzielone od odrzucenia w ramach danej procedury w celu uniknięcia niejasności. W celu zwiększenia ochrony interesów finansowych Unii utworzono jednolity system, który uwzględnia istniejącą centralną bazę danych o wykluczeniach. Celem systemu jest zapewnienie wczesnego wykrywania zagrożeń i zapobiegania im, a także publikowanie informacji dotyczących wykluczonych podmiotów gospodarczych. Do podejmowania decyzji w sprawie wykluczenia powołuje się panel, który analizuje sprawę i zapewnia podmiotom gospodarczym prawo do obrony.

Trzecia grupa zmian dotyczy wyjaśnień tekstu i uproszczeń. W zakresie ustalonym przez dyrektywę oraz poniżej progów, do których ma ona zastosowanie, dokonano przeglądu przepisów dotyczących zamówień w celu zapewnienia spójności z terminologią wykorzystywaną w tym tytule oraz wyjaśnienia niektórych zasad. Wyjaśnienia i uproszczenia dotyczą działań promocyjnych powyżej oraz poniżej progów, wymogów dotyczących otwierania i oceny ofert, odrzucania ofert niespełniających wymogów, gwarancji bankowych na zamówienia dotyczące robót budowlanych i usług o złożonym charakterze, faktu, że zgodnie z dyrektywą instytucje Unii są uznawane za centralne instytucje zamawiające, odniesienia do obowiązujących progów określonych w dyrektywie, procedur elektronicznych i dopuszczenia organizacji międzynarodowych do udziału w zamówieniach udzielanych przez instytucje.

2014/0180 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 322, w związku z Traktatem ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 106a,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego[3],

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012[4] ustanawia zasady regulujące uchwalanie i wykonywanie budżetu ogólnego Unii Europejskiej. W szczególności zawiera ono także przepisy dotyczące zamówień publicznych. W dniu 26 lutego 2014 r. przyjęto dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE[5] w sprawie zamówień publicznych oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE[6] w sprawie udzielania koncesji. W związku z tym konieczne jest dostosowanie rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 w celu uwzględnienia tych dyrektyw w przypadku zamówień udzielanych przez instytucje unijne na własny rachunek.

(2)       Należy dodać kilka definicji i wprowadzić pewne uściślenia techniczne, aby zapewnić zgodność terminologii rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 z dyrektywami 2014/24/UE i 2014/23/UE.

(3)       Konieczne jest wyjaśnienie działań promocyjnych ex-ante i ex-post niezbędnych do rozpoczęcia postępowania o udzielenie zamówienia w przypadku zamówień powyżej i poniżej progów określonych w dyrektywie 2014/24/UE.

(4)       Rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 powinno zawierać wyczerpujący wykaz wszystkich rodzajów postępowań o udzielenie zamówienia, jakie są dostępne instytucjom Unii niezależnie od progu.

(5)       Zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 powinno umożliwiać konsultacje rynkowe przed rozpoczęciem postępowania o udzielenie zamówienia.

(6)       W celu zwiększenia ochrony interesów finansowych Unii należy utworzyć jednolity system, który będzie uwzględniał istniejącą centralną bazę danych o wykluczeniach. Celem systemu powinno być zapewnienie wczesnego wykrywania zagrożeń oraz gromadzenie informacji o wykluczonych podmiotach gospodarczych.

(7)       Za obsługę systemu wczesnego wykrywania i wykluczenia odpowiada Komisja, jednak inne instytucje i organy powinny bezpośrednio uczestniczyć we wczesnym wykrywaniu zagrożeń.

(8)       Aby zapewnić lepszą ochronę interesów finansowych Unii należy udoskonalić zasady dotyczące wykluczenia z udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia.

(9)       Nowo utworzony scentralizowany panel, ustanowiony przez Komisję, powinien podejmować decyzje o wykluczeniu podmiotów gospodarczych, w szczególności z udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia, i nakładać kary finansowe. W jego skład powinny wchodzić główne zainteresowane podmioty z Komisji oraz przedmiotowych instytucji, organów lub urzędów unijnych.

(10)     Zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 powinno zawierać wykaz niezgodnych z prawem działań, które stanowią podstawy wykluczenia, zwłaszcza dotyczących pracy dzieci lub innych form handlu ludźmi. Należy wskazać, że poważne naruszenie umowy stanowi podstawę wykluczenia.

(11)     Podmiot gospodarczy nie powinien podlegać decyzji o wykluczeniu, jeżeli jest w stanie wykazać swoją wiarygodność, podejmując działania naprawcze. Możliwość ta nie powinna mieć zastosowania w przypadku najpoważniejszych przestępstw.

(12)     Nowo utworzony panel powinien wykluczyć podmiot gospodarczy w przypadku poważnego uchybienia zawodowego, nadużycia finansowego, korupcji, udziału w organizacji przestępczej, prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, przestępstw związanych z terroryzmem, pracy dzieci lub innych form handlu ludźmi oraz poważnego naruszenia umowy na podstawie dowodów.

(13)     Panel powinien gwarantować podmiotom gospodarczym prawo do obrony. W przypadku nadużyć finansowych, korupcji lub wszelkiej innej nielegalnej działalności mającej wpływ na interesy finansowe Unii, które nie są jeszcze przedmiotem prawomocnego wyroku, panel powinien móc odroczyć możliwość przedstawienia uwag przez podmiot gospodarczy. Odroczenie to jest uzasadnione jedynie wówczas, gdy istnieją ważne przesłanki prawne dla zachowania poufności dochodzenia.

(14)     Podmiot gospodarczy powinien również zostać wykluczony przez instytucję zamawiającą po zapadnięciu ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego wyroku w przypadku poważnego uchybienia zawodowego, niewypełnienia obowiązków w zakresie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne lub płacenia podatków, nadużycia finansowego, korupcji, udziału w organizacji przestępczej, prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, przestępstw związanych z terroryzmem, pracy dzieci lub innych form handlu ludźmi.

(15)     Kryteria wykluczenia powinny być wyraźnie oddzielone od kryteriów prowadzących do ewentualnego odrzucenia w ramach danej procedury.

(16)     Wszystkie podmioty zaangażowane w wykonanie budżetu powinny dzielić się informacjami o podmiocie gospodarczym w momencie podjęcia samodzielnej decyzji w celu ochrony interesów finansowych Unii.

(17)     Czas trwania wykluczenia powinien być ograniczony w czasie, zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE.

(18)     W celu zwiększenia efektu odstraszającego zasad dotyczących wykluczenia i kar finansowych, informacje o wykluczonych podmiotach gospodarczych należy publikować na stronie internetowej Komisji, z poszanowaniem wymogów w zakresie ochrony danych określonych w rozporządzeniu nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady[7] i w dyrektywie 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady[8].

(19)     Zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 powinno umożliwić sprawdzenie wykluczenia, zastosowanie kryteriów wyboru i udzielania zamówień, jak również sprawdzenie zgodności z dokumentami zamówienia w dowolnej kolejności. W związku z tym powinna istnieć możliwość odrzucania ofert na podstawie kryteriów udzielania zamówień bez uprzedniego sprawdzenia kryteriów wykluczenia lub kryteriów wyboru w odniesieniu do danego oferenta.

(20)     Udzielanie zamówień powinno odbywać się na podstawie kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE.

(21)     Należy doprecyzować, że wszystkie oferty powinny być otwierane i oceniane w przypadku wszystkich procedur i niezależnie od tego, czy wyznaczono konkretną komisję otwierającą lub oceniającą. Decyzję o udzieleniu zamówienia należy zawsze wydawać w wyniku przeprowadzenia oceny.

(22)     Biorąc pod uwagę fakt, że kryteria są stosowane w dowolnej kolejności, należy umożliwić odrzuconym oferentom, którzy złożyli oferty spełniające wymagania, otrzymanie informacji o cechach charakterystycznych i względnych przewagach wybranej oferty, jeżeli wystąpią oni z takim wnioskiem.

(23)     Należy przewidzieć możliwość żądania gwarancji umownych w przypadku robót budowlanych, dostaw i usług o złożonym charakterze w celu zagwarantowania przestrzegania istotnych zobowiązań umownych zgodnie z praktyką przyjętą w tych sektorach, aby zapewnić właściwą realizację zamówienia przez cały czas jego trwania.

(24)     Należy przewidzieć możliwość zawieszenia wykonywania zamówienia w celu upewnienia się, czy nie wystąpiły błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe.

(25)     W celu określenia, jakie progi i procedury mają zastosowanie do instytucji unijnych, należy doprecyzować, że instytucje Unii należy traktować jako centralne instytucje zamawiające zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie 2014/24/UE.

(26)     Należy zawrzeć odniesienie do dwóch progów przewidzianych w dyrektywie 2014/24/UE mających zastosowanie do robót budowlanych oraz do dostaw i usług. W celu uproszczenia i zapewnienia należytego zarządzania finansami progi te powinny mieć również zastosowanie do koncesji, przy uwzględnieniu specyfiki potrzeb instytucji Unii w zakresie zamówień. Aktualizacja tych progów przewidziana w dyrektywie 2014/24/UE miałaby zatem bezpośrednie zastosowanie do zamówień udzielanych przez instytucje unijne.

(27)     Konieczne jest wyjaśnienie warunków stosowania okresu zawieszenia.

(28)     Należy określić, jakie podmioty gospodarcze mają dostęp do zamówień udzielanych przez instytucje Unii w zależności od ich siedziby, oraz wyraźnie przewidzieć możliwość takiego dostępu również dla organizacji międzynarodowych.

(29)     Stosowanie podstaw wykluczenia należy rozszerzyć na inne instrumenty wykonywania budżetu takie jak dotacje, nagrody, instrumenty finansowe i wynagradzani eksperci, jak również w przypadku zarządzania pośredniego.

(30)     Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 966/2012 wprowadza się następujące zmiany:

(1) w art. 60 ust. 2 akapit pierwszy lit. d) otrzymuje brzmienie:

„d) stosują odpowiednie zasady i procedury w celu zapewnienia finansowania działań ze środków unijnych w formie zamówień, dotacji, nagród oraz instrumentów finansowych, w tym obowiązków określonych w art. 108 ust. 5;”;

(2) nagłówek tytułu V części pierwszej otrzymuje brzmienie:

„TYTUŁ V

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE I KONCESJE”;

(3) w rozdziale 1 tytułu V części pierwszej, sekcje 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

„Sekcja 1

Zakres i zasady udzielania

Artykuł 101

Definicje do celów niniejszego tytułu

1. „Udzielanie zamówień” oznacza nabywanie w drodze umowy budynków, robót budowlanych, dostaw lub usług przez co najmniej jedną instytucję zamawiającą od podmiotów gospodarczych wybranych przez tę instytucję zamawiającą.

2. „Zamówienie publiczne” oznacza umowę o charakterze odpłatnym zawartą na piśmie pomiędzy co najmniej jednym podmiotem gospodarczym oraz co najmniej jedną instytucją zamawiającą w rozumieniu art. 117 i 190 w celu uzyskania, po dokonaniu opłaty w całości lub w części z budżetu, dostaw ruchomości lub nieruchomości, wykonania robót budowlanych lub świadczenia usług.

Zamówienia publiczne obejmują:

a) zamówienia dotyczące nieruchomości;

b) zamówienia na dostawy;

c) zamówienia na roboty budowlane;

d) zamówienia na usługi.

3. „Umowa koncesyjna” oznacza umowę o charakterze odpłatnym zawartą na piśmie między co najmniej jednym podmiotem gospodarczym oraz co najmniej jedną instytucją zamawiającą w rozumieniu art. 117 i 190 w celu powierzenia wykonania robót budowlanych lub zarządzania usługami podmiotowi gospodarczemu. Wynagrodzenie stanowi albo wyłącznie prawo do eksploatacji obiektu budowlanego lub korzystania z usług, albo prawo to wraz z odpłatnością. Udzielenie koncesji na roboty budowlane lub usługi wiąże się z przeniesieniem na koncesjonariusza ryzyka operacyjnego związanego z eksploatacją tych obiektów lub wykonywaniem tych usług i obejmującego ryzyko związane z popytem lub z podażą, albo oba te rodzaje ryzyka. Uznaje się, że koncesjonariusz przejmuje ryzyko operacyjne, jeśli w normalnych warunkach funkcjonowania nie ma gwarancji odzyskania poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów poniesionych w związku z eksploatacją przedmiotowych obiektów budowlanych lub wykonywaniem przedmiotowych usług.

4. „Umowa” oznacza zamówienie publiczne lub umowę koncesyjną.

5. „Umowa ramowa” oznacza umowę w sprawie zamówienia publicznego zawartą między co najmniej jednym podmiotem gospodarczym a co najmniej jedną instytucją zamawiającą w celu ustanowienia warunków regulujących zamówienia, które mają zostać udzielone w danym okresie, w szczególności w odniesieniu do cen i – w stosownych przypadkach – przewidywanej ilości.

6. „Podmiot gospodarczy” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną lub podmiot publiczny, które oferują dostawy produktów, wykonanie robót budowlanych lub świadczenie usług.

7. „Dokument zamówienia” oznacza jakikolwiek dokument sporządzony lub przywołany przez instytucję zamawiającą w celu opisania lub ustalenia elementów procedury, w tym działań promocyjnych określonych w art. 103, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub dokumentu opisowego, projektu umowy oraz zaproszenia do składania ofert.

8. Z wyjątkiem przepisów art. 106 do 108 niniejszy tytuł nie ma zastosowania do dotacji ani do umów dotyczących pomocy technicznej zdefiniowanej zgodnie z art. 125 ust. 8 zawartych z EBI lub Europejskim Funduszem Inwestycyjnym.

9. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do definicji i zakresu zamówień publicznych i umów koncesyjnych, jak również umów ramowych i umów szczegółowych, zgodnie z art. 210.

Artykuł 102

Zasady mające zastosowanie do postępowań o udzielenie zamówienia i umów

1. Wszystkie postępowania o udzielenie zamówienia i umowy są zgodne z zasadami przejrzystości, proporcjonalności, równego traktowania i niedyskryminacji.

2. Do wszystkich umów stosuje się w jak najszerszym zakresie tryb konkurencyjny, z wyjątkiem sytuacji, w których stosuje się procedurę negocjacyjną, o której mowa w art. 104 ust. 1 lit. d).

Instytucje zamawiające nie mogą wykorzystywać umów ramowych w sposób nienależyty ani w taki sposób, aby celem lub skutkiem było uniemożliwianie, ograniczanie lub zakłócanie konkurencji.

Sekcja 2

Promowanie

Artykuł 103

Działania promocyjne

1. W przypadku postępowań o wartości równej progom, o których mowa w art. 118 ust. 1 lub art. 190, lub od nich wyższej, instytucja zamawiająca publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej:

a) ogłoszenie o zamówieniu w celu rozpoczęcia postępowania, z wyjątkiem postępowań na mocy art. 104 ust. 1 lit. d);

b) ogłoszenie o udzieleniu zamówienia dotyczące wyników postępowania.

2. Postępowania o wartości poniżej progów określonych w art. 118 lub art. 190 ogłaszane są przy użyciu właściwych środków.

3. Niektórych informacji dotyczących udzielania zamówień można nie publikować, jeżeli ich ujawnienie mogłoby utrudnić stosowanie przepisów prawa lub byłoby sprzeczne z interesem publicznym, mogłoby zaszkodzić uzasadnionym interesom handlowym podmiotów gospodarczych, bądź mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między nimi.

4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do wymogów związanych z ogłaszaniem postępowań i publikowaniem ogłoszeń, zgodnie z art. 210.

Sekcja 3

Postępowania o udzielenie zamówienia

Artykuł 104

Postępowania o udzielenie zamówienia

1. Postępowania o udzielenie zamówień publicznych lub zawieranie umów koncesyjnych, w tym umów ramowych, przyjmują jedną z następujących form:

a) procedura otwarta;

b) procedura ograniczona w tym poprzez dynamiczny system zakupów;

c) konkursy;

d) procedura negocjacyjna;

e) dialog konkurencyjny;

f) procedura konkurencyjna z negocjacjami;

g) partnerstwo innowacyjne;

h) postępowania obejmujące zaproszenie do wyrażenia zainteresowania.

2. Jeżeli umowa lub umowa ramowa są przedmiotem zainteresowania co najmniej dwóch instytucji, agencji wykonawczych lub organów, o których mowa w art. 208 i 209, i gdy istnieje możliwość osiągnięcia większej wydajności, dane instytucje zamawiające mogą przeprowadzić postępowanie i zarządzać wynikłą z niego umową bezpośrednią lub ramową w trybie międzyinstytucjonalnym, pod przewodnictwem jednej z instytucji zamawiających.

Organy ustanowione przez Radę w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V TUE również mogą uczestniczyć w postępowaniach międzyinstytucjonalnych.

Warunki umowy ramowej mogą obowiązywać wyłącznie pomiędzy tymi instytucjami zamawiającymi, które określono do tego celu z chwilą rozpoczęcia postępowania o udzielenie zamówienia i tymi podmiotami gospodarczymi, które są stronami przedmiotowej umowy ramowej.

3. Jeżeli realizacja wspólnego działania jednej z instytucji i co najmniej jednej instytucji zamawiającej z państwa członkowskiego wymaga umowy lub umowy ramowej, to postępowanie o udzielenie zamówienia może przeprowadzić wspólnie dana instytucja i wspomniane instytucje zamawiające w niektórych sytuacjach, które zostaną określone w aktach delegowanych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia.

Wspólne udzielanie zamówień można prowadzić wraz z państwami EFTA i krajami kandydującymi do Unii, jeżeli możliwość taka została wyraźnie przewidziana w umowach dwu- lub wielostronnych.

4. Instytucja zamawiająca może stosować procedurę negocjacyjną tylko w przypadkach przewidzianych w aktach delegowanych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia.

5. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do rodzajów postępowań o udzielenie zamówienia, dynamicznego systemu zakupów, wspólnych zamówień, zamówień o niskiej wartości oraz płatności na podstawie faktur, zgodnie z art. 210.

Artykuł 105

Przygotowanie postępowania

1. W ramach przygotowania do udzielenia zamówienia instytucja zamawiająca może przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe.

2. W dokumentach zamówienia instytucja zamawiająca określa przedmiot zamówienia, przedstawiając opis swoich potrzeb i cechy charakterystyczne, jakie muszą mieć nabywane roboty budowlane, dostawy lub usługi, oraz określa mające zastosowanie kryteria. Wskazuje ona również, które elementy definiują minimalne wymogi, jakie muszą spełnić wszystkie oferty.

3. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad w odniesieniu do treści dokumentów zamówienia oraz wstępnych konsultacji rynkowych, zgodnie z art. 210.

Artykuł 106

Kryteria wykluczenia

1. Podmiot gospodarczy jest wykluczany z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, jeżeli:

a) znajduje się w stanie upadłości, jest niewypłacalny, wszczęto wobec niego postępowanie likwidacyjne, jego aktywami zarządza sąd lub likwidator, prowadzi postępowanie układowe z wierzycielami, zawiesił działalność gospodarczą lub zaistniała jakakolwiek analogiczna sytuacja wynikająca z podobnej procedury przewidzianej w krajowych przepisach ustawowych lub wykonawczych;

b) dopuścił się poważnego uchybienia zawodowego, co potwierdzają dowody zgodnie z decyzją panelu, o którym mowa w art. 108, lub z prawomocnym wyrokiem lub decyzją administracyjną;

c) nie wypełnia swoich obowiązków w zakresie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne lub płacenia podatków zgodnie z przepisami prawa kraju, w którym ma siedzibę, lub kraju instytucji zamawiającej lub kraju, w którym zamówienie ma zostać zrealizowane, zgodnie z prawomocnym wyrokiem lub decyzją administracyjną;

d) dopuścił się nadużycia finansowego lub korupcji, brał udział w organizacji przestępczej, praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu, popełnił przestępstwa powiązane z terroryzmem, pracą dzieci czy innymi formami handlu ludźmi, co potwierdzają dowody ustalone przez panel, o którym mowa w art. 108, lub potwierdzone prawomocnym wyrokiem;

e) poważnie naruszył umowę finansowaną z budżetu Unii, w następstwie decyzji panelu, o którym mowa w art. 108;

b) dopuścił się nieprawidłowości, co potwierdzają dowody zgodnie z decyzją panelu, o którym mowa w art. 108, lub z prawomocnym wyrokiem lub decyzją administracyjną.

2. Podmiot gospodarczy jest wykluczany w przypadku gdy osoba, która jest członkiem organu administrującego, zarządzającego lub nadzorczego tego podmiotu lub posiada uprawnienia reprezentacyjne, decyzyjne lub kontrolne, znajduje się w jednej z sytuacji wymienionych w ust. 1.

3. Z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ust. 1 lit. d), instytucja zamawiająca może podjąć decyzję, aby nie wykluczać zainteresowanego podmiotu gospodarczego, jeżeli podjął on działania naprawcze, aby wykazać swoją wiarygodność.

Na czas określony oraz do czasu podjęcia działań naprawczych, o których mowa w akapicie pierwszym, instytucja zamawiająca może podjąć decyzję, aby nie wykluczać zainteresowanego podmiotu gospodarczego, gdy jest to konieczne dla zapewnienia ciągłości świadczenia usługi. W takich przypadkach instytucja zamawiająca uzasadnia swoją decyzję.

4. Ust. 1 lit. a) nie ma zastosowania do zakupu dostaw na szczególnie korzystnych warunkach od dostawcy definitywnie likwidującego swoją działalność lub od likwidatorów w postępowaniu upadłościowym, w wyniku układu z wierzycielami lub podobnej procedury na mocy prawa krajowego.

5. Podmiot gospodarczy oświadcza, że nie znajduje się w żadnej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, lub że dotyczy go jedna z sytuacji, o których mowa w ust. 3 niniejszego artykułu. W stosownych przypadkach podmiot gospodarczy składa takie samo oświadczenie w imieniu podmiotu, na którego zdolnościach zamierza się opierać. Instytucja zamawiająca może jednak odstąpić od tych wymagań w przypadku zamówień o bardzo niskiej wartości.

6. Na każde wezwanie instytucji zamawiającej podmiot gospodarczy dostarcza odpowiednie dowody, że nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1.

Gdy instytucja zamawiająca ma wątpliwości, czy przestrzegane są przepisy ust. 2, podmiot gospodarczy dostarcza na wezwanie informacje na temat osób będących członkami organu administrującego, zarządzającego lub nadzorczego tego podmiotu lub posiadających uprawnienia reprezentacyjne, decyzyjne lub kontrolne. Dostarcza on również na wezwanie odpowiednie dowody na to, że żadna z tych osób nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1.

7. Instytucja zamawiająca może również sprawdzić, czy dany podwykonawca nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, lub że dotyczy go jedna z sytuacji, o których mowa w ust. 3 niniejszego artykułu.

8. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do definicji sytuacji wykluczenia, działań naprawczych oraz oświadczeń i dowodów na to, że podmiot gospodarczy nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, zgodnie z art. 210.

Artykuł 107

Odrzucenie w ramach danej procedury

1. Zamówienie nie jest udzielane w ramach danego postępowania podmiotowi gospodarczemu, który:

a) znajduje się w jednej z sytuacji powodujących wykluczenie, o których mowa w art. 106 ust. 1 i 2;

b) niewłaściwie zinterpretował informacje wymagane do udziału w postępowaniu;

c) był wcześniej zaangażowany w przygotowanie dokumentów zamówienia, co wiąże się z zakłóceniem konkurencji, któremu nie można zaradzić inaczej.

2. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 210, dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do środków mających na celu uniknięcie zakłócenia konkurencji oraz oświadczeń i dowodów na to, że podmiot gospodarczy nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu.

Artykuł 108

System wczesnego wykrywania i wykluczenia

1. Komisja ustanawia system umożliwiający ochronę interesów finansowych Unii i zarządza nim. System ten obejmuje wczesne wykrywanie zagrożeń dla interesów finansowych Unii, wykluczanie podmiotów gospodarczych, które znajdują się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w art. 106 ust. 1, i nakładanie kar finansowych na podmiot gospodarczy, który znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w art. 106 ust. 1 lit. b), d), e) i f).

2. Wczesne wykrywanie zagrożeń dla interesów finansowych Unii opiera się na przekazywaniu informacji przez którykolwiek z następujących podmiotów:

a) OLAF, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013*, w przypadku gdy z trwającego dochodzenia prowadzonego przez OLAF wynika, że wskazane może być podjęcie środków ostrożności w celu ochrony interesów finansowych Unii;

b) urzędnika zatwierdzającego Komisji lub agencji wykonawczej w przypadku domniemania poważnego uchybienia zawodowego, nieprawidłowości, nadużycia finansowego lub poważnego naruszenia umowy;

c) inną instytucję, organ lub urząd europejski w przypadku domniemania poważnego uchybienia zawodowego, nieprawidłowości, nadużycia finansowego lub poważnego naruszenia umowy.

Informacje, o których mowa w lit. a), b) i c) akapitu pierwszego, są niezwłocznie przekazywane za pomocą systemu rachunkowości Komisji urzędnikom zatwierdzającym Komisji oraz jej agencji wykonawczych, wszystkim innym instytucjom, organom oraz urzędom europejskim, aby umożliwić im podjęcie zapobiegawczych środków tymczasowych i zabezpieczających w zakresie wykonania budżetu. Środki te nie wykraczają poza to, co jest przewidziane w warunkach określonych w dokumentach zamówienia.

3. W sytuacjach, o których mowa w art. 106 ust. 1 lit. b), d), e) i f), Komisja powołuje panel na wniosek urzędnika zatwierdzającego Komisji lub agencji wykonawczej lub wspólny panel na wniosek innej instytucji, organu lub urzędu europejskiego. Panel, w imieniu Komisji i jej agencji wykonawczych, innych instytucji, organów lub urzędów europejskich, stosuje następującą procedurę:

a) wnioskodawca kieruje sprawę do panelu, załączając niezbędne informacje oraz wskazując sytuację wykluczenia;

b) panel niezwłocznie powiadamia podmiot gospodarczy o przedmiotowych faktach i ich wstępnej klasyfikacji prawnej, co może oznaczać stwierdzenie jednej z sytuacji wykluczenia wymienionych w art. 106 ust. 1 lub skutkować nałożeniem kary finansowej;

c) jeżeli wniosek urzędnika zatwierdzającego opiera się, między innymi, na informacjach przekazanych przez OLAF, Urząd współpracuje z panelem zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 883/2013;

d) panel może zdecydować o tymczasowym wykluczeniu podmiotu gospodarczego na okres do 6 miesięcy;

e) przed podjęciem tymczasowej lub ostatecznej decyzji panel daje podmiotowi gospodarczemu możliwość przedstawienia swoich uwag;

f) panel może podjąć decyzję o wykluczeniu, w tym w odniesieniu do okresu trwania wykluczenia, lub może nałożyć karę finansową na podstawie otrzymanych dowodów i informacji, uwzględniając przy tym zasadę proporcjonalności;

g) panel może zmienić swoją decyzję podczas okresu wykluczenia na wniosek wykluczonego podmiotu gospodarczego, jeżeli podmiot ten podjął działania naprawcze wystarczające, aby wykazać swoją wiarygodność lub przedstawił nowe elementy wskazujące, że sytuacja wykluczenia, o której mowa w art. 106 ust. 1, już nie istnieje;

h) w celu zwiększenia odstraszającego efektu wykluczenia lub kary finansowej, Komisja publikuje informacje związane z decyzją panelu na swojej stronie internetowej;

i) decyzję panelu przekazuje się podmiotowi gospodarczemu.

W przypadkach określonych w art. 106 ust. 1 lit. d) i f) powiadomienie, o którym mowa w niniejszym ustępie akapit pierwszy lit. b), oraz możliwość, o której mowa w niniejszym ustępie akapit pierwszy lit. e), mogą wyjątkowo zostać odroczone, jeśli istnieją istotne uzasadnione przesłanki do zachowania poufności dochodzenia lub krajowego postępowania sądowego.

W wyjątkowych przypadkach, w tym również gdy chodzi o osoby fizyczne lub kiedy jest to konieczne dla zachowania poufności dochodzenia lub krajowego postępowania sądowego, panel może podjąć decyzję o niepublikowaniu informacji o wykluczeniu lub nałożeniu kary finansowej, o których mowa w niniejszym ustępie akapit pierwszy lit. h), z należytym uwzględnieniem prawa do prywatności i przy należytym poszanowaniu praw, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 45/2001.

Podmiot gospodarczy wykluczony na mocy decyzji panelu lub obłożony karą finansową może złożyć skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zwrócić się o przeprowadzenie kontroli sądowej.

4. Czas trwania wykluczenia nie może przekraczać:

a) okresu ustalonego w prawomocnym wyroku, jeśli taki okres został ustalony;

b) pięciu lat w przypadku, o którym mowa w art. 106 ust. 1 lit. d);

c) trzech lat w przypadkach, o których mowa w art. 106 ust. 1. lit. b), e) i f).

Podmiot gospodarczy pozostaje wykluczony przez okres, w jakim znajduje się w jednej z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 1 lit. a) i c).

Akapitu pierwszego niniejszego ustępu nie stosuje się w przypadku, gdy o wykluczeniu informują organy i podmioty, o których mowa w ust. 5, które nie są objęte dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE**.

5. Władze państw członkowskich i państw trzecich, jak również EBC, EBI, Europejski Fundusz Inwestycyjny i podmioty uczestniczące w wykonaniu budżetu zgodnie z art. 58 i 61:

a) bezzwłocznie przekazują Komisji informacje o podmiotach gospodarczych, wyłącznie w odniesieniu do prawomocnego wyroku lub samodzielnych decyzji administracyjnych, które znajdują się w jednej z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 1 lit. a), b), c), d) lub f), w tym o czasie trwania wykluczenia;

b) sprawdzają, czy w systemie odnotowano wykluczenie i uwzględniają je przy udzielaniu zamówień związanych z wykonywaniem budżetu.

W ramach środków, o których mowa w art. 60 ust. 1 lit. c), Komisja może również wykluczyć podmiot gospodarczy lub nałożyć na niego kary finansowe na warunkach określonych w ust. 3 niniejszego artykułu.

6. Komisja publikuje na swojej stronie internetowej informacje dotyczące wykluczeń podmiotów gospodarczych, jakie otrzymała od organów, o których mowa w ust. 5. Komisja może publikować informacje o wykluczeniach otrzymane z innych źródeł.

7. Komisja co roku informuje Parlament Europejski i Radę o całkowitej liczbie aktualnych wykluczeń i o nowych decyzjach.

8. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do unijnego systemu ochrony interesów finansowych Unii, w tym jego znormalizowanych procedur i szczegółowych informacji podlegających wymogowi publikacji, terminów wykluczenia, zasad funkcjonowania panelu, czasu trwania wykluczenia oraz kar finansowych, zgodnie z art. 210.

Artykuł 110

Udzielanie zamówień

1. Zamówienia udzielane są na podstawie kryteriów udzielania zamówień, pod warunkiem że instytucja zamawiająca zweryfikowała łączne spełnienie następujących warunków:

a) oferta spełnia minimalne wymagania określone w dokumentach zamówienia;

b) kandydat lub oferent nie został wykluczony na podstawie art. 106 lub odrzucony na podstawie art. 107;

c) kandydat lub oferent spełnia kryteria wyboru określone w dokumentach zamówienia.

2. Udzielając zamówienia, instytucja zamawiająca opiera się na kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie.

3. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do kryteriów wyboru, kryteriów udzielania zamówień i oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, zgodnie z art. 210 Ponadto Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących dokumentów dowodzących możliwości prawnych, gospodarczych i finansowych oraz stanowiących dowód zdolności technicznej i zawodowej, a także szczegółowych zasad odnoszących się do aukcji elektronicznych oraz rażąco niskich ofert, zgodnie z art. 210.

Artykuł 111

Składanie i ocena ofert

1. Zasady składania ofert gwarantują rzeczywistą konkurencję oraz poufność treści ofert do momentu równoczesnego otwarcia wszystkich ofert.

2. Za pomocą właściwych środków i przy zastosowaniu art. 95 Komisja zapewnia oferentom możliwość przedłożenia treści ofert oraz wszelkich dokumentów potwierdzających w formie elektronicznej („elektroniczne zamówienia publiczne”).

Komisja regularnie przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdania z postępów we wdrażaniu niniejszego przepisu.

3. Instytucja zamawiająca może, o ile uzna to za właściwe i proporcjonalne, zażądać od oferentów złożenia z wyprzedzeniem zabezpieczenia gwarantującego, że złożone oferty nie zostaną wycofane.

4. Wszystkie wnioski o dopuszczenie do udziału i oferty otwiera instytucja zamawiająca. Odrzuca ona:

(a) wnioski o dopuszczenie do udziału złożone po upływie terminu;

(b) oferty złożone po upływie terminu lub takie, które wpłynęły już otwarte przez instytucję zamawiającą.

5. Instytucja zamawiająca ocenia wszystkie wnioski o dopuszczenie do udziału lub oferty nieodrzucone w trakcie fazy otwierania określonej w ust. 4, na podstawie kryteriów określonych w dokumentach zamówienia w celu udzielenia zamówienia lub przeprowadzenia aukcji elektronicznej.

6. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do terminów składania ofert oraz wniosków o dopuszczenie do udziału, dostępu do dokumentów zamówienia, terminów dostarczenia dodatkowych informacji, terminów w pilnych przypadkach, jak również uzgodnień dotyczących składania ofert oraz katalogów elektronicznych, zgodnie z art. 210. Ponadto Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych w odniesieniu do możliwości żądania wnoszenia gwarancji przetargowej, otwierania i oceny ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału oraz ustanowienia komisji otwierających i oceniających oferty, zgodnie z art. 210.

Artykuł 112

Kontakty w czasie trwania postępowania

1. Podczas trwania postępowania o udzielenie zamówienia wszelkie kontakty między instytucją zamawiającą a kandydatami lub oferentami muszą spełniać warunki gwarantujące przejrzystość i równe traktowanie. Po upływie terminu składania ofert kontakty te nie mogą prowadzić do zmian w dokumentach zamówienia lub do istotnych zmian w warunkach przedstawionych ofert, z wyjątkiem przypadku, gdy wyraźnie zezwala na to procedura określona w art. 104 ust. 1.

2. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących dozwolonych kontaktów między instytucją zamawiającą a kandydatami lub oferentami w trakcie trwania postępowania o udzielenie zamówienia, zgodnie z art. 210.

Artykuł 113

Decyzja o udzieleniu zamówienia oraz informowanie kandydatów i oferentów

1. Właściwy urzędnik zatwierdzający decyduje o tym, komu ma być udzielone zamówienie, zgodnie z kryteriami wyboru i udzielania zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia.

2. Instytucja zamawiająca powiadamia wszystkich kandydatów lub oferentów, których wnioski o dopuszczenie do udziału lub oferty zostały odrzucone, o podstawach podjęcia takiej decyzji oraz o okresie zawieszenia, o którym mowa w art. 118 ust. 2.

W przypadku udzielania konkretnych zamówień na mocy umowy ramowej z ponownym poddaniem zamówienia procedurze konkurencyjnej, instytucja zamawiająca informuje oferentów o wynikach oceny.

3. Każdemu oferentowi, który nie znajduje się w sytuacji wykluczenia, którego oferta jest zgodna z dokumentami zamówienia i który występuje z pisemnym wnioskiem, instytucja zamawiająca przekazuje wszelkie informacje na temat:

a) cech charakterystycznych i względnych przewag wybranej oferty oraz imienia i nazwiska lub nazwy oferenta, któremu udzielono zamówienia, z wyjątkiem konkretnego zamówienia na mocy umowy ramowej z ponownym poddaniem zamówienia procedurze konkurencyjnej;

b) postępów negocjacji i dialogu z oferentami.

Instytucja zamawiająca może jednak zdecydować o niepublikowaniu niektórych informacji, jeżeli ich ujawnienie mogłoby utrudnić stosowanie przepisów prawa lub byłoby sprzeczne z interesem publicznym, mogłoby zaszkodzić uzasadnionym interesom handlowym podmiotów gospodarczych, bądź mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między nimi.

4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do sprawozdania z oceny, decyzji o udzieleniu zamówienia oraz informowania kandydatów i oferentów, zgodnie z art. 210.

Artykuł 114

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia

Instytucja zamawiająca może przed podpisaniem umowy unieważnić postępowanie, przy czym oferenci ani kandydaci nie są uprawnieni do dochodzenia odszkodowania.

Decyzja musi być uzasadniona i jak najszybciej przekazana kandydatom lub oferentom.

__________________

* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).

** Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 65).”;

(4) W rozdziale 1 tytułu V części pierwszej, sekcja 4 otrzymuje brzmienie:

„Sekcja 4

Wykonanie zamówienia, zabezpieczenia i działania naprawcze

Artykuł 114a

Wykonanie zamówienia i zmiany w zamówieniu

1. Wykonywanie zamówienia nie może rozpocząć się przed podpisaniem umowy.

2. Instytucja zamawiająca może wprowadzić istotne zmiany do umowy lub umowy ramowej bez przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia tylko w przypadkach przewidzianych w aktach delegowanych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia oraz pod warunkiem, że taka istotna zmiana nie zmienia przedmiotu zamówienia lub umowy ramowej.

3. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do podpisywania i zmieniania umów, zgodnie z art. 210.

Artykuł 115

Zabezpieczenia

1. Z wyjątkiem zamówień o niskiej wartości instytucja zamawiająca może, jeżeli uzna to za właściwe i proporcjonalne w poszczególnych przypadkach i w oparciu o analizę ryzyka, zażądać od wykonawców złożenia zabezpieczenia w celu:

a) ograniczenia ryzyka finansowego związanego z wypłaceniem płatności zaliczkowych;

b) zapewnienia zgodności z istotnymi zobowiązaniami umownymi w przypadku robót budowlanych, dostaw lub usług o złożonym charakterze;

c) zapewnienia pełnego wykonania umowy po dokonaniu płatności salda.

2. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad, w tym kryteriów analizy ryzyka, odnoszących się do zabezpieczeń wymaganych od wykonawców, zgodnie z art. 210.

Artykuł 116

Istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe

1. W przypadku ustalenia, że w postępowaniu popełniono istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe, instytucja zamawiająca zawiesza postępowanie i może podjąć wszelkie niezbędne środki, łącznie z unieważnieniem postępowania.

2. Jeżeli po podpisaniu umowy okaże się, że w postępowaniu lub przy wykonywaniu zamówienia popełniono istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe, instytucja zamawiająca może zawiesić wykonanie umowy lub, w stosownych przypadkach, rozwiązać ją.

Realizację zamówienia można również zawiesić w celu sprawdzenia, czy wystąpiły domniemane istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe.

W przypadku gdy takie istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe powstały ze strony wykonawcy zamówienia, instytucja zamawiająca może dodatkowo odmówić dokonania płatności lub żądać zwrotu nienależnie zapłaconych kwot, proporcjonalnie do wagi istotnych błędów, nieprawidłowości lub nadużyć finansowych.

3. OLAF wykonuje powierzone Komisji w rozporządzeniu Rady (WE, Euratom) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami 1 uprawnienia do prowadzenia inspekcji i kontroli na miejscu w państwach członkowskich, a zgodnie z obowiązującymi porozumieniami w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy – w państwach trzecich i w pomieszczeniach organizacji międzynarodowych.

4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do zawieszania wykonywania umowy w razie istotnych błędów, nieprawidłowości lub nadużyć finansowych oraz definicji istotnego błędu lub nieprawidłowości, zgodnie z art. 210.

__________________

(5) 1 Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2.”; w art. 117 i 118 wprowadza się następujące zmiany:

„Artykuł 117

Instytucja zamawiająca

1. Instytucje uznawane są za centralne instytucje zamawiające w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/24/UE w przypadku zamówień udzielonych na swój własny rachunek. Delegują one, zgodnie z art. 65 niniejszego rozporządzenia, uprawnienia niezbędne do sprawowania funkcji instytucji zamawiającej.

2. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do delegowania funkcji instytucji zamawiającej, zgodnie z art. 210.

Artykuł 118

Obowiązujące progi i okres zawieszenia

1. Udzielając zamówień publicznych i umów koncesyjnych, przy wyborze procedury określonej w art. 104 ust. 1 niniejszego rozporządzenia instytucja zamawiająca bierze pod uwagę progi określone w art. 4 lit. a) i b) dyrektywy 2014/24/UE. Progi te określają ustalenia dotyczące publikacji, o których mowa w art. 103 ust. 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.

2. Z zastrzeżeniem wyjątków i warunków określonych w aktach delegowanych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia, w przypadku zamówień przekraczających progi, o których mowa w ust. 1, instytucja zamawiająca podpisuje umowę lub umowę ramową z wybranym oferentem dopiero po upływie okresu zawieszenia.

3. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do zamówień odrębnych i zamówień dzielonych na części, szacowania wartości zamówień publicznych i umów koncesyjnych oraz okresu zawieszenia przed podpisaniem zamówienia, zgodnie z art. 210.”;

(6) art. 119 i 120 otrzymują brzmienie:

 „Artykuł 119

Przepisy regulujące dostęp do zamówień publicznych

 W postępowaniach o udzielenie zamówienia uczestniczyć mogą na jednakowych warunkach wszystkie osoby fizyczne i prawne objęte zakresem stosowania Traktatów oraz wszystkie osoby fizyczne i prawne mające siedzibę w państwach trzecich, które zawarły specjalne porozumienie z Unią w dziedzinie zamówień publicznych, na warunkach określonych w tym porozumieniu. Uczestniczyć w nich mogą również organizacje międzynarodowe.

Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do dowodów, jakie należy przedstawić w związku z dopuszczeniem do udziału w udzielaniu zamówień, zgodnie z art. 210.

 Artykuł 120

Zasady zamówień Światowej Organizacji Handlu

Jeżeli zastosowanie ma Wielostronne Porozumienie w sprawie Zamówień Publicznych zawarte w ramach Światowej Organizacji Handlu, postępowanie o udzielenie zamówienia jest również otwarte dla podmiotów gospodarczych mających siedzibę w państwach, które ratyfikowały to porozumienie, na warunkach w nim ustanowionych.”;

(7) art. 131 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Art. 106 ust. 1, 2, 3 i 6, art. 107 i art. 108 mają zastosowanie także do wnioskodawców ubiegających się o dotację. Wnioskodawcy oświadczają, że nie znajdują się w żadnej z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 1 i art. 107, lub że dotyczy ich jedna z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 3. Art. 108 ma zastosowanie również wobec beneficjentów.”;

(8) w art. 131 skreśla się ust. 5;

(9) art. 131 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad regulujących ustalenia odnoszące się do wniosków o udzielenie dotacji, dowodów na niewystępowanie sytuacji powodującej wykluczenie, wnioskodawców niemających osobowości prawnej, osób prawnych składających się na jednego wnioskodawcę, decyzji o wykluczeniu i kar finansowych, kryteriów kwalifikowalności i dotacji o niskiej wartości, zgodnie z art. 210.”;

(10) w art. 138 ust. 2 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

„Zasady konkursu określają co najmniej warunki udziału, w tym kryteria wykluczenia, o których mowa w art. 106 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 107, kryteria przyznania nagrody, kwotę nagrody, tryb jej wypłacenia oraz uprawnienia do podejmowania decyzji o wykluczeniu i do nakładania kar finansowych.”;

(11) w art. 139 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

„5a. Wsparcia finansowego nie udziela się specjalnym instrumentom inwestycyjnym, pośrednikom finansowym ani odbiorcom końcowym, którzy znajdują się w jednej z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 1 lit. a), b) i d) oraz w art. 107 ust. 1 lit. b) i c).”;

(12) art. 183 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. W przypadku udziału w procedurach udzielania dotacji lub postępowaniach o udzielenie zamówienia zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu WCB nie podlega warunkom ustanowionym w art. 106, art. 107 ust. 1 lit. a) i b), art. 108 oraz art. 131 ust. 4, jeśli chodzi o przepisy dotyczące wykluczenia i kar w związku z zamówieniami i dotacjami.”;

(13) art. 190 i 191 otrzymują brzmienie:

„Artykuł 190

Udzielanie zamówień w ramach działań zewnętrznych

1. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do udzielania zamówień w ramach działań zewnętrznych, zgodnie z art. 210.

2. Przepisy zawarte w części pierwszej tytuł V rozdział 1 odnoszące się do przepisów ogólnych dotyczących zamówień mają zastosowanie do zamówień objętych zakresem niniejszego tytułu z zastrzeżeniem przepisów szczególnych odnoszących się do progów i ustaleń w sprawie udzielania zamówień zewnętrznych, które mają być ustanowione w aktach delegowanych przyjętych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Artykuły 117 do 120 nie mają zastosowania do zamówień określonych w niniejszym rozdziale.

Niniejszy rozdział ma zastosowanie do:

a) udzielania zamówień w przypadku gdy Komisja nie udziela zamówień na własny rachunek;

b) udzielania zamówień przez podmioty lub osoby, którym powierzono zadania zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c), w przypadku gdy jest to przewidziane w umowie w sprawie finansowania, o której mowa w art. 189.

3. Postępowania o udzielenie zamówienia są ustanowione w umowach w sprawie finansowania, o których mowa w art. 189.

4. Niniejszy rozdział nie ma zastosowania do działań podejmowanych na podstawie sektorowych aktów podstawowych dotyczących pomocy w zarządzaniu kryzysem humanitarnym oraz operacji ochrony ludności i pomocy humanitarnej.

Artykuł 191

Przepisy regulujące dostęp do zamówień publicznych

1. Udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia jest otwarty na jednakowych warunkach dla wszystkich osób objętych zakresem stosowania Traktatów oraz dla wszystkich innych osób fizycznych i prawnych, zgodnie z przepisami szczegółowymi zawartymi w dokumentach podstawowych regulujących dany sektor współpracy. Jest on również otwarty dla organizacji międzynarodowych.

2. W przypadkach, o których mowa w art. 54 ust. 2, w wyjątkowych okolicznościach, należycie umotywowanych przez właściwego urzędnika zatwierdzającego, możliwe jest podjęcie decyzji o zezwoleniu obywatelom państw trzecich innym niż ci, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, na uczestnictwo w postępowaniach o udzielenie zamówienia.

3. Jeżeli zastosowanie ma umowa w sprawie poszerzenia rynku zamówień na towary lub usługi, której Unia jest stroną, zamówienia finansowane z budżetu są również otwarte dla osób fizycznych i prawnych mających siedzibę w państwie trzecim innym niż te, o których mowa w ust. 1 i 2, na warunkach ustanowionych w tej umowie.

4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych dotyczących szczegółowych zasad odnoszących się do dostępu do postępowań o udzielenie zamówienia, zgodnie z art. 210.”;

(14) w art. 204 dodaje się ustęp w brzmieniu:

„Eksperci objęci są postanowieniami art. 106 ust. 1, 3 i 5, art. 106 ust. 6 akapit pierwszy, art. 106 ust. 7, art. 107 i art. 108.”.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego           W imieniu Rady

Przewodniczący                                             Przewodniczący

[1]               Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 65).

[2]               Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 1).

[3]               Dz.U. C […] z […], s. […].

[4]               Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).

[5]               Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 65).

[6]               Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 1).

[7]               Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

[8]               Dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych (Dz.U. L 281 z 23.11.1995, s. 31).