52014PC0338

Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, jakie ma zostać przyjęte przez Unię na 25. sesji Komisji Rewizyjnej OTIF w odniesieniu do pewnych zmian w Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) oraz w jej załącznikach /* COM/2014/0338 final - 2014/0172 (NLE) */


UZASADNIENIE

1.           KONTEKST WNIOSKU

Celem proponowanej decyzji Rady jest ustalenie stanowiska Unii Europejskiej w ramach Komisji Rewizyjnej OTIF, której posiedzenie ma się odbyć w dniach 25–27 czerwca 2014 r., odnośnie do pewnych zmian w Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) oraz w jej załącznikach: B (Przepisy ujednolicone o umowie międzynarodowego przewozu towarów kolejami – CIM), D (Przepisy ujednolicone o umowach użytkowania pojazdów w międzynarodowej komunikacji kolejowej – CUV), E (Przepisy ujednolicone o umowie użytkowania infrastruktury w międzynarodowej komunikacji kolejowej – CUI), F (Przepisy ujednolicone o zatwierdzaniu norm technicznych oraz przyjęciu ujednoliconych przepisów technicznych stosowanych do urządzeń kolejowych przeznaczonych do międzynarodowego przewozu – APTU) oraz G (Przepisy ujednolicone o dopuszczeniu technicznym urządzeń kolejowych przeznaczonych do międzynarodowego przewozu – ATMF), które mają być przedmiotem decyzji wspomnianej komisji.

2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Zmiany w załączniku G (ATMF) oraz w załączniku D (CUV) były omawiane na kilku posiedzeniach specjalnych grup roboczych działających w ramach Międzyrządowej Organizacji Międzynarodowych Przewozów Kolejami (OTIF). Zarówno Komisja Europejska, jak i Europejska Agencja Kolejowa (ERA), uczestniczyły aktywnie we wszystkich tych posiedzeniach wraz z kilkoma państwami członkowskimi. Jednakże inne propozycje nie zostały omówione podczas spotkania przygotowawczego w OTIF przed przedstawieniem ich Komisji Rewizyjnej.

3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Unia przystąpiła do COTIF w lipcu 2011 r. na mocy decyzji Rady 2013/103/UE[1]. COTIF jest porozumieniem mieszanym, którego umawiającymi się stronami są zarówno Unia, jak i wszystkie państwa członkowskie posiadające sieć kolejową. Załącznik III do decyzji zawiera ustalenia wewnętrzne dla Rady, państw członkowskich i Komisji dotyczące procedur w ramach OTIF. W kwestiach, które wchodzą w zakres jej wyłącznej kompetencji, UE dysponuje liczbą głosów równą liczbie głosów wszystkich państw członkowskich, które są stronami COTIF. 26 państw członkowskich UE jest również państwami członkowskimi OTIF. Jednakże 3 państwa członkowskie UE nie ratyfikowały konwencji COTIF z 1999 r., 3 państwa członkowskie UE nie wycofały swoich oświadczeń dotyczących niestosowania załączników E (CUI) oraz F (APTU), a 4 państwa członkowskie UE nie wycofały swoich oświadczeń dotyczących niestosowania załącznika G (ATMF), które zostały złożone w czasie, gdy załączniki te były jeszcze niezgodne z prawem UE. W rezultacie wspomniane państwa członkowskie UE nie mogą głosować nad zmianami dotyczącymi przepisów, których nie stosują. OTIF zrzesza 46 aktywnych państw członkowskich (członkostwo 2 kolejnych członków zostało zawieszone do czasu przywrócenia międzynarodowego ruchu kolejowego).

Zgodnie z art. 35 tytułu VI COTIF, po uzgodnieniu zmian przez Komisję Rewizyjną wchodzą one w życie w odniesieniu do wszystkich umawiających się stron pierwszego dnia dwunastego miesiąca następującego po miesiącu, w którym Sekretarz Generalny OTIF powiadomił o nich umawiające się strony. Umawiająca się strona może wyrazić sprzeciw w terminie czterech miesięcy od dnia powiadomienia. W przypadku sprzeciwu jednej czwartej umawiających się stron zmiana nie wchodzi w życie.

Na terytoriach umawiających się stron, które wyraziły sprzeciw wobec decyzji w przewidzianym terminie, stosowanie całego danego załącznika zostaje zawieszone w zakresie, w jakim dotyczy on przewozów z i między tymi stronami, od momentu, w którym decyzje stają się skuteczne. W przypadku sprzeciwu dotyczącego zatwierdzenia normy technicznej lub przyjęcia ujednoliconych przepisów technicznych należy jednak zawiesić stosowanie tylko tej normy lub tych przepisów w odniesieniu do przewozów z i między państwami członkowskimi od momentu, w którym decyzje stają się skuteczne. Ta sama zasada ma zastosowanie w przypadkach częściowego sprzeciwu.

Oczekuje się, że odpowiednie zmiany na podstawie niniejszego wniosku wejdą w życie w dwunastym miesiącu następującym po miesiącu, w którym Sekretarz Generalny OTIF powiadomił o nich umawiające się strony, chyba że strony zgłoszą wystarczającą liczbę sprzeciwów. Od tej daty, staną się one wiążące dla Unii i państw członkowskich, stając się integralną częścią dorobku prawnego Unii.

Artykuł 38 tytułu VII COTIF stanowi, że w celu wykonywania prawa głosu i prawa złożenia sprzeciwu, o których mowa w art. 35 § 2 i art. 35 § 4, organizacja regionalna, w szczególności Unia Europejska, dysponuje liczbą głosów równą liczbie swoich członków będących jednocześnie państwami członkowskimi organizacji.

Wniosek opracowano w oparciu o przepisy decyzji Rady w sprawie przystąpienia UE do COTIF (decyzja 2013/103/UE). Podstawę prawną decyzji Rady, której dotyczy wniosek, stanowi art. 91 TFUE w związku z art. 218 ust. 9 TFUE.

Wniosek dotyczący decyzji Rady przewiduje w załączniku szczegółowy wykaz planowanych zmian, wskazując które zmiany przedstawione przez Sekretarza Generalnego mogą być zaakceptowane przez Unię, a które zmiany powinny zostać odrzucone na przedmiotowej sesji Komisji Rewizyjnej, ponieważ wymagają dalszego rozpatrzenia i/lub podjęcia dalszych środków w celu dostosowania ich do prawa UE. Dużą liczbę planowanych zmian uznaje się za odpowiednie na potrzeby bezpiecznego i wiarygodnego międzynarodowego transportu kolejowego, biorąc pod uwagę postęp technologiczny, a zatem możliwe jest udzielenie im poparcia, podczas gdy niektóre zmiany (w szczególności dotyczące finansowania OTIF bądź umów przewozu towarów) nie mają wpływu na prawo UE.

Jeśli zmiany przyjęte przez Komisję Rewizyjną nie będą zgodne ze stanowiskiem Unii określonym w załączniku do projektu decyzji, Unia powinna wyrazić sprzeciw zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 35 § 4 tytułu VI COTIF, aby zapobiec wejściu takich zmian w życie.

2014/0172 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

określająca stanowisko, jakie ma zostać przyjęte przez Unię na 25. sesji Komisji Rewizyjnej OTIF w odniesieniu do pewnych zmian w Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) oraz w jej załącznikach

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Unia przystąpiła do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami z dnia 9 maja 1980 r. zmienionej protokołem wileńskim z dnia 3 czerwca 1999 r. (zwanej dalej „konwencją COTIF”) na mocy decyzji Rady 2013/103/UE z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie podpisania i zawarcia Umowy między Unią Europejską a Międzyrządową Organizacją Międzynarodowych Przewozów Kolejami (OTIF) w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do wspomnianej konwencji[2].

(2)       Wszystkie państwa członkowskie (z wyjątkiem Cypru i Malty) stosują konwencję COTIF.

(3)       Komisja Rewizyjna, powołana zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. c) konwencji COTIF, na swojej 25. sesji zaplanowanej na 25–27 czerwca 2014 r., ma podjąć decyzję odnośnie do pewnych zmian w konwencji COTIF oraz w jej załącznikach: B (Przepisy ujednolicone o umowie międzynarodowego przewozu towarów kolejami – CIM), D (Przepisy ujednolicone o umowach użytkowania pojazdów w międzynarodowej komunikacji kolejowej – CUV), E (Przepisy ujednolicone o umowie użytkowania infrastruktury w międzynarodowej komunikacji kolejowej – CUI), F (Przepisy ujednolicone o zatwierdzaniu norm technicznych oraz przyjęciu ujednoliconych przepisów technicznych stosowanych do urządzeń kolejowych przeznaczonych do międzynarodowego przewozu – APTU) oraz G (Przepisy ujednolicone o dopuszczeniu technicznym urządzeń kolejowych przeznaczonych do międzynarodowego przewozu – ATMF).

(4)       Zmiany w konwencji COTIF mają na celu: a) aktualizację zadań Komisji Ekspertów Technicznych oraz wprowadzenie odniesienia do definicji „posiadacza” zgodnie z prawem UE oraz b) modyfikację niektórych przepisów dotyczących finansowania, audytu i sprawozdawczości OTIF, jak również wprowadzenie niewielkich zmian administracyjnych.

(5)       Zmiany w załączniku B (CIM) mają na celu uprzywilejowanie elektronicznego formularza listu przewozowego i dokumentów towarzyszących oraz wyjaśnienie niektórych przepisów umowy przewozu.

(6)       Zmiany w załączniku D (CUV), przedstawione przez Sekretarza Generalnego OTIF, mają na celu doprecyzowanie roli posiadacza oraz podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie w umowach użytkowania pojazdów w międzynarodowym ruchu kolejowym. Francja przedstawiła osobny wniosek dotyczący odpowiedzialności za szkody spowodowane przez pojazd.

(7)       Zmiany w załączniku G (ATMF) mają na celu aktualizację przepisów dotyczących dopuszczenia technicznego urządzeń kolejowych w ruchu międzynarodowym, wyjaśnienie roli umawiającego się państwa, właściwego organu i podmiotu dokonującego oceny oraz stosunków między nimi, jak również dostosowanie pojęć do przepisów UE.

(8)       Zmiany w załączniku F (APTU) mają na celu zachowanie spójności ze zrewidowanym załącznikiem G.

(9)       Zmiany w załączniku E (CUI), zaproponowane przez CIT, mają na celu rozszerzenie zakresu stosowania przepisów ujednoliconych o umowie użytkowania infrastruktury do krajowych przewozów kolejowych, stworzenie podstawy prawnej dla ogólnych zasad i warunków użytkowania infrastruktury kolejowej oraz rozszerzenie odpowiedzialności zarządcy infrastruktury za szkody lub straty spowodowane przez tę infrastrukturę.

(10)     Sekretarz Generalny OTIF proponuje także poprawki redakcyjne polegające na zastąpieniu terminu „Wspólnoty Europejskie” słowami „Unia Europejska” w całym tekście konwencji COTIF i jej załączników.

(11)     Większość proponowanych zmian jest zgodna z prawem oraz z celami strategicznymi Unii Europejskiej i w związku z tym powinna zostać poparta przez Unię. Niektóre zmiany nie mają wpływu na prawo UE i nie wymagają uzgodnienia na szczeblu UE. Ponadto niektóre zmiany wymagają dalszej dyskusji w ramach Unii Europejskiej i powinny zostać odrzucone na przedmiotowym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Jeśli te ostatnie zmiany zostaną zatwierdzone bez akceptowalnej dla Unii modyfikacji, Unia powinna sformułować sprzeciw zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 35 ust. 4 konwencji COTIF,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1 Stanowisko Unii Europejskiej

1.         Stanowisko, które ma zostać przyjęte przez Unię Europejską na 25. sesji Komisji Rewizyjnej w ramach Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami, jest zgodne z załącznikiem do niniejszej decyzji.

2.         Nieznaczne zmiany w dokumentach, o których mowa w załączniku do niniejszej decyzji, mogą zostać uzgodnione przez przedstawicieli Unii w Komisji Rewizyjnej bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł 2

Decyzja Komisji Rewizyjnej, po jej przyjęciu, zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 3 Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

[1]               Decyzja Rady z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie podpisania i zawarcia Umowy między Unią Europejską a Międzyrządową Organizacją Międzynarodowych Przewozów Kolejami w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) z dnia 9 maja 1980 r., zmienionej protokołem wileńskim z dnia 3 czerwca 1999 r., Dz.U. L 51 z 23.2.2013, s. 1.

[2]               Dz.U. L 51 z 23.2.2013, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

do wniosku dotyczącego

decyzji Rady

określającej stanowisko, jakie ma zostać przyjęte przez Unię na 25. sesji Komisji Rewizyjnej OTIF w odniesieniu do pewnych zmian w Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) oraz w jej załącznikach

1. Wprowadzenie

Sekretariat Generalny OTIF zwołał 25. sesję Komisji Rewizyjnej (RC) konwencji COTIF z 1999 r., która odbędzie się w Bernie w dniach 25–27 czerwca 2014 r.

Celem niniejszego dokumentu roboczego jest opracowanie skoordynowanego stanowiska UE, które zostanie przedstawione na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Dokument został przygotowany przez DG MOVE we współpracy z innymi zainteresowanymi służbami Komisji (TAXUD, SANCO, SJ, SG).

2. Dokumenty odniesienia

Dokumenty dotyczące punktów porządku obrad zostały przekazane państwom członkowskim OTIF w dniu 25 kwietnia 2014 r. i są dostępne na stronie internetowej OTIF pod następującym adresem: http://otif.org/en/law/revision-committee/working-documents.html.

3. Uwagi na temat poszczególnych punktów porządku obrad

Pkt 1. Otwarcie posiedzenia oraz ustalenie kworum

Dokument: brak.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: nie dotyczy.

Zalecane skoordynowane stanowisko: brak.

Wymagane jest kworum w Komisji Rewizyjnej w przypadku, gdy większość państw członkowskich, którym przysługuje prawo głosu, jest w nim reprezentowana podczas głosowania. Należy jednak wziąć pod uwagę art. 13 ust. 3 konwencji, który stanowi, że państwa członkowskie, które złożyły oświadczenie dotyczące niestosowania jednego lub kilku załączników, nie mają prawa głosu w kwestiach dotyczących zmian w danym załączniku.

Następujące państwa członkowskie nie wycofały swoich oświadczeń dotyczących niestosowania niektórych załączników:

Pakistan, Rosja (w odniesieniu do CIV, RID, CUV, CUI, APTU oraz ATMF), Gruzja (w odniesieniu do CUV, CUI, APTU oraz ATMF), Republika Czeska, Norwegia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo (w odniesieniu do CUI, APTU oraz ATMF), Francja (w odniesieniu do ATMF).

W przypadku dyskusji nad zmianami w odpowiednich załącznikach, liczba państw członkowskich, które złożyły oświadczenie dotyczące niestosowania danego załącznika, musi zostać odjęta od liczby aktywnych członków OTIF (46) w celu ustalenia kworum do głosowania na danym załącznikiem.

W przypadku kompetencji unijnej, UE może głosować w imieniu wszystkich swoich członków posiadających prawo głosu, niezależnie od fizycznej obecności tych członków podczas głosowania; w związku z tym kworum może być różne w przypadku UE reprezentującej jej państwa członkowskie oraz w przypadku państw członkowskich UE głosujących we własnym imieniu.

Pkt 2. Wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego

Dokument: brak.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: państwa członkowskie.

Zalecane skoordynowane stanowisko: brak.

Pkt 3. Przyjęcie porządku obrad

Dokument: CR 25/3.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: państwa członkowskie.

Zalecane skoordynowane stanowisko: brak.

Pkt 4. Częściowa rewizja COTIF – podstawowa konwencja

Dokumenty: CR 25/4, CR 25/4 Add. 1.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: państwa członkowskie.

Zalecane skoordynowane stanowisko:

należy poprzeć zmiany w art. 3 (współpraca międzynarodowa) wprowadzające poprawki redakcyjne w celu zastąpienia odniesienia do „Wspólnoty Europejskiej” odniesieniem do „Unii Europejskiej”.

Należy poprzeć zmiany w art. 12 (Wykonanie orzeczeń. Dodatek), ponieważ dotyczą zmiany definicji „posiadacza” zgodnie z prawem UE.

Należy poprzeć zmiany w art. 20 (Komisja Ekspertów Technicznych), ponieważ są one niezbędne do aktualizacji przepisów ujednoliconych APTU i ATMF w celu zapewnienia ich zgodności z prawem UE.

Pozostałe zmiany: przyjęcie przez UE stanowiska nie jest konieczne, ponieważ zmiany te odnoszą się do finansowania organizacji, jej audytu bądź uwzględnienia zmian administracyjnych dotyczących programu prac, sprawozdania rocznego oraz wykazów linii lub usług, które nie mają wpływu na prawo UE.

Pkt 5. Częściowa rewizja załącznika B (RU CIM)

Dokumenty: CR 25/5, CR 25/5 Add. 1, CR 25/5 Add. 2, CR 25/5.1.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: UE w odniesieniu do art. 6 i 6a; państwa członkowskie w odniesieniu do pozostałych artykułów.

Zalecane skoordynowane stanowisko:

zmiany w art. 6 oraz nowy art. 6a dotyczą prawa UE z uwagi na stosowanie listu przewozowego i dokumentów towarzyszących na potrzeby procedur celnych oraz procedur dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych (SPS). UE zgadza się z zamiarem OTIF dotyczącym uprzywilejowania elektronicznego formularza listu przewozowego. Jednakże w chwili obecnej przyjęcie tych zmian może przynieść niezamierzone skutki. Obecna uproszczona procedura tranzytu celnego dla kolei jest możliwa tylko w przypadku dokumentów papierowych. W związku z tym, jeżeli koleje wybiorą elektroniczny list przewozowy, będą musiały stosować standardową procedurę tranzytową oraz nowy skomputeryzowany system tranzytowy (NCTS). Komisja rozpoczęła przygotowania do grupy roboczej w celu omówienia stosowania elektronicznych dokumentów przewozowych dotyczących tranzytu w ramach unijnego kodeksu celnego. Wspomniana grupa robocza odbędzie swoje posiedzenie inauguracyjne w dniach 4–5 czerwca 2014 r. UE zgadza się również z zamiarem dostarczania dokumentów towarzyszących w formie elektronicznej. Jednakże w obecnym prawie UE brak jest podstawy prawnej dla dostarczania dokumentów (np. wspólnego dokumentu weterynaryjnego wejścia, wspólnotowego dokumentu wejścia), które muszą towarzyszyć towarom związanych z SPS, w formie elektronicznej i w związku z tym muszą być one dostarczane w formie papierowej. Komisja przygotowała projekt rozporządzenia, które będzie dotyczyć elektronicznej certyfikacji; jest on obecnie przedmiotem dyskusji w Radzie i Parlamencie Europejskim. Przewiduje się, że przedmiotowe rozporządzenie (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) zostanie przyjęte pod koniec 2015 r./na początku 2016 r., jednakże planuje się okres przejściowy dotyczący jego egzekwowania.

W związku z tym UE proponuje, aby nie podejmować żadnej decyzji w tej sprawie na obecnym posiedzeniu RC oraz aby OTIF kontynuowała współpracę z UE w tej kwestii w celu opracowania dobrego rozwiązania na potrzeby planowanej rewizji CIM. Najlepszym rozwiązaniem byłaby synchronizacja z nowym unijnym kodeksem celnym oraz jego przepisami wykonawczymi, które mają zacząć obowiązywać z dniem 1 maja 2016 r. Niektóre procedury elektroniczne mogą być wprowadzane etapowo w latach 2016– 2020, zgodnie z art. 278 unijnego kodeksu celnego.

Pozostałe zmiany: przyjęcie stanowiska przez UE nie jest konieczne, ponieważ przepisy te nie kolidują z prawem UE.

Pkt 6 Elektroniczne dokumenty dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych – informacje na temat prac Komisji Ekspertów RID

Dokument: CR 25/6.

Kompetencja: UE.

Wykonywanie praw głosu: nie dotyczy.

Zalecane skoordynowane stanowisko: przyjęcie informacji do wiadomości.

Pkt 7. Częściowa rewizja załącznika D (CUV UR)

Dokumenty: CR 25/7, CR 25/7 Add. 1, CR 25/7 Add. 2.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane stanowisko UE: należy poprzeć zmiany w art. 2 i 9, ponieważ doprecyzowują one rolę posiadacza oraz podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie zgodnie z prawem UE. Jednakże proponowana zmiana w art. 7, przedłożona przez Francję, dotycząca odpowiedzialności osoby, która przekazała pojazd do użytkowania jako środek transportu w przypadku szkody wynikającej z wad pojazdu, wymaga dalszych analiz, ponieważ nie można było ocenić w sposób dostatecznie szczegółowy jej ewentualnego wpływu na inne instrumenty COTIF, co może mieć również wpływ na prawodawstwo UE. Komisja uważa również, że propozycje państw członkowskich UE, które mogą mieć wpływ na prawo UE, powinny zostać omówione w ramach UE przed przekazaniem ich do OTIF. W związku z tym UE nie może poprzeć tej poprawki na przedmiotowym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.

Pkt 8. Rewizja załącznika G (ATMF UR)

Dokumenty: CR 25/8, CR 25/8 Add. 1, CR 25/8 Add. 2.

Kompetencja: UE.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane skoordynowane stanowisko: zob. dokument roboczy dot. COTIF-CTE7. Stanowisko będzie musiało zostać zaktualizowane z uwzględnieniem wyników posiedzenia CTE, które odbędzie się w dniach 4–5 czerwca 2014 r.

Pkt 9. Częściowa rewizja załącznika F (APTU UR)

Dokumenty: Nr ref.: CR 25/9, CR 25/9 Add. 1.

Kompetencja: UE.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane skoordynowane stanowisko: należy poprzeć poprawki redakcyjne.

Pkt 10. Mandat do konsolidacji sprawozdania wyjaśniającego

Dokument: CR 25/10.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: państwa członkowskie.

Zalecane stanowisko UE: należy poprzeć.

Pkt 11. Poprawki redakcyjne

Dokument: CR 25/11.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane skoordynowane stanowisko: należy poprzeć.

Pkt 12. Częściowa rewizja załącznika E (CUI UR)

Dokument: CR 25/12.

Kompetencja: UE.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane skoordynowane stanowisko: należy odrzucić zmiany. Przedmiotowe zmiany zaproponowane przez CIT obejmują rozszerzenie zakresu CUI na przewozy krajowe, wprowadzenie wiążących zasad i warunków ogólnych oraz rozszerzenie odpowiedzialności zarządcy infrastruktury z tytułu szkód. Kwestie te mogą wymagać dalszego rozpatrzenia, lecz z uwagi na to, że nie zostały one omówione na żadnym wewnętrznym forum OTIF przed przekazaniem Komisji Rewizyjnej, ich wpływu nie można było ocenić w sposób dostatecznie szczegółowy. Wydaje się, że zmiana CUI (obecnie zgodnego z prawem UE) na przedmiotowym posiedzeniu RC, bez odpowiedniego przygotowania, jest przedwczesna.

Pkt 13. Regulamin wewnętrzny grup roboczych Komisji Rewizyjnej ds. załączników A, B, D oraz E

Dokument: CR 25/13.

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: UE.

Zalecane skoordynowane stanowisko: należy poprzeć.

Pkt 14. Informacje na temat przyszłych prac.

Dokument: CR 25/14 (jeszcze niedostępny).

Kompetencja: dzielona.

Wykonywanie praw głosu: nie dotyczy.

Zalecane skoordynowane stanowisko: do ustalenia na miejscu.