52013DC0739

KOMUNIKAT KOMISJI Program prac Komisji na 2014 r. /* COM/2013/0739 final */


Wprowadzenie

Po raz pierwszy od pięciu lat, które minęły pod znakiem światowego kryzysu finansowego, w Unii Europejskiej zaczynają się pojawiać oznaki ożywienia gospodarczego. Są one jednak nieznaczne i mało odczuwalne dla tych, którzy najbardziej ucierpieli wskutek kryzysu, między innymi dla młodych bezrobotnych. Musimy wykorzystać dotychczasowe postępy i kontynuować proces reform w tych państwach członkowskich, które są pod największą presją. Niemniej jednak pojawiają się wyraźne sygnały wskazujące, że Europa wychodzi z kryzysu coraz silniejsza i sprawniejsza dzięki gruntownej reformie gospodarczej, finansowej i podatkowej, a także właściwie ukierunkowanym działaniom na poziomie europejskim i krajowym pobudzającym wzrost i zatrudnienie.

Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie. Rok 2014 powinien być rokiem osiągania rezultatów i wdrażania. W tym roku należy ukończyć trwający proces legislacyjny dotyczący wielu wniosków służących pobudzeniu wzrostu, a także przyspieszyć ich wdrażanie w państwach członkowskich. Bardzo silne skoncentrowanie na wynikach w nadchodzących miesiącach pozwoli europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom pewniej spojrzeć w przyszłość.

Wspieranie wzrostu i zatrudnienia będzie kluczowym elementem programu prac Komisji na 2014 r. Priorytety te będą elementem przewodnim zarówno planowanej przez Komisję analizy reform potrzebnych na szczeblu krajowym – gdzie należy kontynuować niesłabnące starania na rzecz naprawy finansów publicznych, przeprowadzenia reform strukturalnych w gospodarce oraz pobudzenia inwestycji sprzyjających wzrostowi – jak również inicjatyw na szczeblu europejskim, które będą służyły wsparciu ożywienia gospodarczego i tworzenia miejsc pracy oraz wyeliminowaniu społecznych skutków kryzysu.

W ostatnich pięciu latach byliśmy świadkami połączonych starań instytucji Unii Europejskiej oraz państw członkowskich, aby rozwiązać najważniejsze problemy, przed którymi stoi dziś Europa. W tym okresie odnotowano niemałe osiągnięcia: ochronę i wzmocnienie euro, a także wyposażenie Unii Europejskiej w usprawniony system zarządzania gospodarczego; ustanowienie nadzoru finansowego i regulacji finansowej nowej generacji oraz stworzenie fundamentów pod unię bankową; przyspieszenie prac nad pogłębieniem jednolitego rynku; a także zawarcie porozumienia politycznego w sprawie budżetu UE, a konkretnie europejskiego funduszu na rzecz wzrostu gospodarczego i inwestycji. Europejski Rok Obywateli stał się okazją do zastanowienia nad tym, w jaki sposób Unia pomaga Europejczykom w ich codziennym życiu, i do włączenia obywateli w bezpośredni dialog na temat przyszłości UE. UE już wiele razy udowadniała, że jest kluczowym graczem w dążeniu do wyeliminowania problemów dzisiejszego świata.

Istniejące nadal wyzwania są jednak niebagatelne. Stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród ludzi młodych, utrzymują się na poziomie, który jest gospodarczo i społecznie niedopuszczalny. Małe przedsiębiorstwa, będące siłą napędową europejskiej gospodarki, nadal doświadczają trudności w pozyskaniu finansowania, którego potrzebują, aby się rozwijać i tworzyć miejsca pracy. Mimo że dokonano już pewnych postępów, Europa nadal nie realizuje w pełni swoich ambicji, co do jednolitego rynku, szczególnie w najważniejszych obszarach, takich jak gospodarka cyfrowa, energia i usługi.

Wyzwania, przed którymi stoimy, nie ograniczają się jednak do gospodarki. UE powinna działać na rzecz ochrony wartości i wspierania praw obywateli: od ochrony konsumentów po prawa pracownicze, od równości po poszanowanie mniejszości, od norm środowiskowych po ochronę danych i prywatności. W celu wypełnienia pilnego zadania, jakim jest zarządzanie europejskimi granicami oraz zapewnienie ochrony potrzebującym, powinniśmy zaapelować do poczucia solidarności i odpowiedzialności. Doświadczenie potwierdza bowiem przydatność roli, jaką odgrywa Komisja w sytuacjach poważnego, systemowego zagrożenia dla rządów prawa.

Musimy równocześnie zająć się problemami strukturalnymi, oraz szansami, które się z nimi wiążą, takimi jak przeciwdziałanie zmianie klimatu, dostosowanie do starzenia się ludności, zapewnienie Europie potrzebnego wykształcenia i umiejętności, zbudowanie gospodarki efektywniej wykorzystującej zasoby, poszukiwanie nowych źródeł konkurencyjności i innowacji w erze globalizacji, a także przyczynienie się do ustabilizowania sytuacji na świecie. Komisja będzie się starała zagwarantować, by wyjątkowe możliwości wynikające ze współpracy na poziomie europejskim mającej na celu sprostanie wspólnym wyzwaniom zostały w pełni wykorzystane w nadchodzących latach. W większości przypadków są to globalne wyzwania, w obliczu których UE musi działać jako skuteczny podmiot międzynarodowy.

Program prac Komisji na 2014 r. będzie skoncentrowany na kontynuowaniu tych działań i zapewnieniu namacalnych rezultatów dla europejskich obywateli. W praktyce oznacza to współpracę z Parlamentem Europejskim i Radą w celu szybszego przyjęcia najważniejszych wniosków, terminowego wdrożenia nowych unijnych programów finansowania, a także zacieśnienia współpracy z państwami członkowskimi oraz współpracy między nimi, tak aby zrealizować strategię „Europa 2020” za pośrednictwem europejskiego semestru.

W 2014 r. przeprowadzone zostaną prace badawcze w szeregu dziedzin w celu przygotowania decyzji, które będzie musiała podjąć kolejna Komisja. Będą one obejmować dalsze dążenie do stworzenia pogłębionej i autentycznej unii gospodarczej i walutowej opartej na czterech filarach w postaci unii gospodarczej, fiskalnej, bankowej i politycznej. Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego będą doskonałą okazją do przeprowadzenia szeroko zakrojonej debaty na temat sposobów budowania Europy bardziej zjednoczonej, silniejszej i bardziej otwartej.

Najważniejsze wyzwania na 2014 r.

Na początku 2014 r. priorytetem dla Parlamentu Europejskiego i Rady będzie ukończenie negocjacji na temat szeregu przygotowanych już wniosków, które mogą pobudzić wzrost i tworzenie miejsc pracy. Komisja będzie ściśle współpracowała z obiema instytucjami, aby doprowadzić te negocjacje do pomyślnego zakończenia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W załączniku I przedstawiono wykaz wniosków, które zdaniem Komisji mają kluczowe znaczenie i które są wystarczająco zaawansowane, aby realne było ich przyjęcie w nadchodzących miesiącach. Chodzi tu o wnioski w takich obszarach jak unia bankowa, oba akty o jednolitym rynku, mobilność pracowników i agenda cyfrowa.

Równocześnie UE uzgodniła już rozbudowany program działań ustawodawczych, który musi zostać teraz wdrożony. Komisja będzie z całych sił dążyć do tego, aby obywatele UE jak najszybciej odczuli korzyści z tego tytułu. Będzie w dalszym ciągu współpracowała z państwami członkowskimi, aby zagwarantować prawidłowe wdrożenie i stosowanie przepisów UE, a także ścisłe ich egzekwowanie. Szczególnie priorytetowo potraktowana zostanie nowa generacja programów inwestycyjnych wspieranych przez wieloletnie ramy finansowe UE. Jeśli programy przewidziane w wieloletnich ramach finansowych na lata 2014–2020 rozpoczną się bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem, zapewnią prawdziwy bodziec do rozwoju europejskiej gospodarki. Aby było to możliwe, należy uzgodnić ramy legislacyjne, a także przygotować niezbędne struktury, procedury i programy na szczeblu krajowym, tak aby można było jak najszybciej zacząć realizować projekty w państwach członkowskich.

W 2014 r. Komisja będzie nadal rozwijać kluczowe procesy zakorzenione w obecnym systemie funkcjonowania UE. Należą do nich:

· wspieranie celów strategii „Europa 2020” za pośrednictwem europejskiego semestru koordynacji polityki gospodarczej;

· konsolidacja postępów w zakresie zarządzania gospodarczego;

· informowanie o postępach w zakresie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej;

· realizacja rocznego pakietu „Rozszerzenie” i europejskiej polityki sąsiedztwa.

Wykorzysta także nowe rodzaje podejścia, takie jak tablica wyników wymiaru sprawiedliwości, oraz inicjatywy, jak strategia integracji Romów.

Pozostałe kluczowe cele, które Komisja będzie się starała realizować, obejmują szereg ważnych negocjacji na szczeblu międzynarodowym, począwszy od transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji ze Stanami Zjednoczonymi, po międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Komisja będzie również gotowa, aby w pełnym zakresie odegrać rolę w rozwiązywaniu problemów rozwojowych oraz zażegnywaniu kryzysów humanitarnych i innych.

Oprócz konsolidacji trwających prac Komisja pracuje nad niewielką liczbą nowych inicjatyw, które przedstawi w 2014 r. (załącznik II). Niektóre z nich będą uzupełnieniem prac przewidzianych w programie prac na 2013 r., wyraźnie uwzględniającym inicjatywy, które zostaną przedstawione w pierwszej połowie 2014 r. Pozostałe wynikają z zobowiązań międzynarodowych lub z rocznych cykli politycznych. Z wyjątkiem zobowiązań prawnych, aktualizacji technicznych i sytuacji wyjątkowych Komisja nie zamierza przedstawiać innych nowych wniosków ustawodawczych.

Oprócz wymienionych nowych inicjatyw Komisja przeprowadzi szeroko zakrojone prace przygotowawcze i badawcze, aby pomóc w przygotowaniu warunków do przyjęcia w kolejnych latach pewnych kluczowych decyzji. Będą one obejmowały oceny wpływu i konsultacje społeczne, których celem jest wskazanie kluczowych zagadnień i decyzji oraz przeanalizowanie ich potencjalnych skutków.

Ważną częścią tego procesu refleksji jest świeże spojrzenie na obowiązujące już przepisy, tak aby zapewnić ich przydatność. W jednym z ostatnich komunikatów Komisji[1] przedstawiającym wyniki programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) przedstawiono szeroko zakrojony program analiz i reform ustawodawczych. Będzie to ważny temat w 2014 r. (załącznik III), natomiast w załączniku IV wymieniono wnioski, które należy wycofać.

Oprócz prawodawstwa dotyczącego rozpoczęcia programów na następny okres wieloletnich ram finansowych, a także przepisów znajdujących się w końcowym etapie procesu przyjęcia (w tym aktów wymienionych w załączniku I), w załączniku V wyszczególniono wybrane ważne akty ustawodawcze, które zaczną przynosić skutki w ciągu 2014 r.

Kluczowe priorytety na 2014 r.

Unia gospodarcza i walutowa

Zważywszy, że Łotwa stanie się wkrótce 18. członkiem strefy euro, Komisja będzie nadal dążyła do wzmocnienia zarządzania gospodarczego i ukończenia procesu tworzenia unii bankowej zgodnie z Planem działania na rzecz pogłębionej i rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej. W niedawno przyjętym komunikacie w sprawie wymiaru społecznego unii gospodarczej i walutowej Komisja podkreśliła znaczenie, jakie spójniejsza unia gospodarcza i walutowa miałaby dla całego europejskiego społeczeństwa. Unia gospodarcza i walutowa zakorzeniona w europejskiej strukturze demokratycznej będzie najlepszym sposobem na zdobycie zaufania obywateli – w 2014 r. kontynuowane będą rozważania na temat jej zacieśnienia.

Koordynacja polityki gospodarczej w ramach europejskiego semestru zostanie zwiększona w 2014 r. – drugim roku wdrażania tzw. dwupaku – który pomoże zagwarantować, że projekty budżetów krajowych będą zgodne z celami polityki fiskalnej strefy euro. Podobnie jak w poprzednich latach Komisja rozpocznie kolejny semestr w listopadzie, dokonując rocznej analizy wzrostu gospodarczego. Kolejna generacja programów polityki spójności będzie również ukierunkowana na wsparcie wdrażania zaleceń dla poszczególnych krajów.

Jeśli chodzi o sektor bankowy i nadzór finansowy, priorytetami na 2014 r. są jednolity mechanizm nadzorczy oraz porozumienie w sprawie tego mechanizmu. Komisja zamierza kontynuować gruntowny przegląd regulacji sektora finansowego i nadzoru finansowego poprzez działania w takich obszarach jak reforma strukturalna banków, równoległy system bankowy oraz finansowanie długoterminowe. Stabilny system finansowy oraz wykonanie wszystkich zobowiązań w ramach grupy G20 są nadal warunkami trwałego ożywienia gospodarczego oraz długoterminowej stabilności finansowej.

W kontekście ograniczonej podaży na rynkach kredytowych oraz ich rozdrobnienia w UE Komisja będzie starała się poprawić zdolność systemu finansowego do finansowania realnej gospodarki oraz zwiększyć wykorzystanie instrumentów finansowych w celu zmaksymalizowania efektu dźwigni w odniesieniu do budżetu UE. Kontynuowana będzie współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, aby ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) dostęp do finansowania, co powinno znacząco przyczynić się do przywrócenia wzrostu. We wszystkich tych obszarach kluczem do sukcesu będzie zdecydowane wsparcie ze strony państw członkowskich.

Kolejnym priorytetem jest aktywniejsze zwalczanie pracy nierejestrowanej, oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania. Komisja będzie w dalszym ciągu udzielać wsparcia dla tworzenia stabilnej i wydajnej platformy podatkowej dla finansów publicznych, a ponadto będzie badać, w jaki sposób struktura i realizacja polityki podatkowej mogą lepiej wspierać unijną gospodarkę.

Inteligentny, trwały wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu

Nowe programy na podstawie wieloletnich ram finansowych mają sprzyjać priorytetom strategii „Europa 2020” i obejmują szeroki wybór środków służących pobudzaniu inwestycji, wspieraniu zatrudnienia i włączenia społecznego, rozwijaniu kapitału ludzkiego oraz przeprowadzaniu w pierwszej kolejności reform mających bezpośredni wpływ na wzrost i zatrudnienie. Obecnie trwają prace w celu zagwarantowania pełnej operacyjności programów w 2014 r. Obejmują one sfinalizowanie nowych umów o partnerstwie i odpowiednich programów w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, tak aby osiągnąć konkretne i wymierne rezultaty w każdym państwie członkowskim. Przyjęcie pakietu dotyczącego inwestycji w innowacje pozwoli także na uruchomienie wielu partnerstw publiczno-prywatnych w kluczowych sektorach. Zreformowana wspólna polityka rolna zostanie również wprowadzona w życie, aby przynieść więcej miejsc pracy na obszarach wiejskich i zbudować silniejsze podstawy dla zielonej gospodarki.

Wzrost gospodarczy jest niezbędny dla tworzenia większej liczby lepszych miejsc pracy oraz większej spójności społecznej. Zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży jest zdecydowanie priorytetem – niedopuszczalnie wysoki poziom tego bezrobocia ma poważne skutki społeczne i może odbić się długofalowo na perspektywach osób nim dotkniętych, a także na dynamice rozwoju europejskiej gospodarki. Wdrożenie gwarancji dla młodzieży przez państwa członkowskie będzie niezwykle ważnym bodźcem do tworzenia miejsc pracy dla młodych ludzi oraz dla poprawy przechodzenia ze szkoły do pracy. Niezwykle istotne jest inwestowanie w edukację i umiejętności oraz zwiększanie mobilności siły roboczej, w tym poprzez zacieśnienie współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia oraz wyeliminowanie nieuzasadnionych lub nieproporcjonalnych przeszkód w dostępie do zawodów regulowanych i wolnych zawodów, a także przeszkód w swobodnym przepływie osób wykonujących takie zawody. Szczególnie priorytetowo należy potraktować wykorzystanie potencjału kluczowych dla wzrostu sektorów, takich jak zielona gospodarka, technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz opieka zdrowotna i socjalna. Ponadto, mimo że reformy fiskalne i gospodarcze zaczynają przynosić korzystne efekty, wykluczenie społeczne i nierówność są nadal istotnym wyzwaniem. Zmaksymalizowanie potencjału europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych także bardzo znacząco przyczyni się do ożywienia gospodarczego. Co więcej, bodźce do rozwoju kształcenia, szkolenia, umiejętności, zatrudnienia i spójności społecznej zostaną wzmocnione poprzez wdrożenie ogólnounijnych programów, takich jak Erasmus+, europejski program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji oraz Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Aby zachować swoją konkurencyjność w skali światowej UE musi wspierać inwestycje w innowacje i badania poprzez całkowite wdrożenie programu „Horyzont 2020”, stworzenie właściwych warunków rynkowych i gospodarczych oraz lepsze zsynchronizowanie działań krajowych. W celu ukierunkowania przyszłych priorytetów przeprowadzona zostanie pełna analiza określająca istniejące trudności i szanse. W celu skutecznego wspierania przedsiębiorstw potrzebna jest nowoczesna polityka przemysłowa. Komisja uwzględni strategiczne priorytety związane z obecnymi wyzwaniami, z którymi boryka się przemysł, szczególnie w kwestii standaryzacji. Dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, w pełni zintegrowany rynek energii oraz aktywna polityka handlowa to obszary, w których Komisja stara się wspierać wzrost gospodarczy i zapewniać równe warunki działania w rywalizacji z konkurentami na skalę światową.

Wsparciem dla tej polityki powinien być sprawnie funkcjonujący jednolity rynek oraz uczciwa konkurencja, skuteczna administracja publiczna oraz przewidywalne i nowoczesne przepisy. Takie jest najważniejsze zadanie Komisji. Zapewnienie pełnego wdrożenia zasad rynku wewnętrznego w kluczowych obszarach, takich jak usługi i energia, a także ukończenie modernizacji reguł pomocy państwa pozwoli znacząco zbliżyć się do ukończenia procesu tworzenia jednolitego rynku. Przyjęcie kluczowych środków w ramach aktu o jednolitym rynku II będzie bodźcem do rozwoju sektorów o strategicznym znaczeniu dla unijnej gospodarki, a także wyeliminuje utrudnienia w takich obszarach jak inwestycje transgraniczne. Komisja będzie kontynuowała prace nad europejskim towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w ramach starań o zapewnienie równych warunków działania dla wszystkich przedsiębiorstw.

W kontekście dążenia Komisji do zwiększenia konkurencyjności we wszystkich sektorach polityki, a zwłaszcza w ramach wspierania MŚP, szczególne znaczenie ma program REFIT. Komisja przeanalizowała całe unijne prawodawstwo i przedstawiła wykaz konkretnych działań, rewizji aktów ustawodawczych, aktów, które należy uchylić lub wycofać, a także ocen, aby zagwarantować przydatność unijnego ustawodawstwa. Znacząco przyczyni się to do wsparcia otoczenia przyjaznego dla biznesu poprzez uproszczenie i usprawnienie ustawodawstwa.

W pełni zintegrowany rynek wewnętrzny, w którym istnieje siatka wewnętrznych połączeń obejmujących sektory telekomunikacji, energii i transportu, wymaga niedrogiej, dostępnej, wydajnej i bezpiecznej infrastruktury sieciowej. Do tego z kolei potrzebne jest pozyskanie prywatnych i publicznych inwestycji, przejrzyste ramy regulacyjne, rozwój umiejętności i inwestycje w innowacje, badania i rozwój. Wdrożenie instrumentu „Łącząc Europę” będzie się wiązało z wykorzystaniem unijnego budżetu jako katalizatora inwestycji z sektora prywatnego w strategiczną infrastrukturę sieciową. Komisja będzie nadal działała na rzecz wspierania i rozwoju UE w zakresie turystyki.

Ponadto działania na rzecz powszechnej dostępności usług cyfrowych oraz transgranicznych rozwiązań interoperacyjnych będą sprzyjały modernizacji i transformacji administracji publicznej, przyczyniając się do większej otwartości i skuteczności służby publicznej z korzyścią dla przedsiębiorstw i obywateli. Nowoczesny sektor publiczny jest niezbędnym elementem reakcji Europy na wyzwania XXI wieku.

Do 2014 r. wszyscy konsumenci energii powinni mieć dostęp do całkowicie zintegrowanego rynku energii, a ich bezpieczeństwo energetyczne powinno być wzmocnione dodatkowymi połączeniami z innymi państwami członkowskimi. Należy w szczególny sposób skoncentrować się na rynku detalicznym, aby zagwarantować, że konsumenci będą mogli czerpać wszelkie korzyści związane z wewnętrznym rynkiem energii. Efektywność energetyczna będzie równie ważną kwestią w 2014 r. jako element sprzyjający poprawie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju.

W obszarze transportu należy zapewnić wydajniejsze siatki połączeń, a także umożliwić obywatelom łatwość przesiadania się pomiędzy różnymi środkami transportu. Przyjęcie wniosków dotyczących takich obszarów jak kolej, lotniska, zarządzanie ruchem lotniczym i porty otworzy nowe możliwości i przyczyni się do stworzenia bardziej konkurencyjnej infrastruktury.

We wrześniu Komisja przedstawiła wniosek przygotowujący grunt pod stworzenie jednolitego rynku telekomunikacyjnego. Przyjęcie tego wniosku przez organy ustawodawcze stanowiłoby ważny krok w kierunku stworzenia dynamicznego jednolitego rynku telekomunikacyjnego do 2015 r. Stanie się on podstawą prawdziwego jednolitego rynku cyfrowego, który zwiększy wydajność i zapewni Europejczykom szeroki dostęp do treści online w każdym miejscu i czasie, a także za pomocą każdego urządzenia. Ponadto szybkie przyjęcie wniosków ustawodawczych dotyczących bezpieczeństwa sieci i informacji, ochrony danych oraz dalszych prac nad modernizacją praw własności intelektualnej to istotne elementy agendy cyfrowej.

Pod względem strukturalnym gospodarka UE ma znaczny niewykorzystany potencjał zwiększenia wydajności przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów. Ograniczenie niekorzystnych skutków dla środowiska będzie niezbędne dla trwałego rozwoju. Bardziej efektywna gospodarka zasobami powinna przyczynić się do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i większej konkurencyjności, przy ograniczonych kosztach dla przedsiębiorstw, jak również znaczących korzyściach dla zdrowia i środowiska, niższych rachunkach za energię i nowych szansach dla innowacji i inwestycji. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu odpadów w dzisiejszym społeczeństwie i pełnego wykorzystania możliwości recyklingu. Zrównoważona gospodarka zasobami naturalnymi jest nie tylko kluczowym elementem zreformowanej polityki rolnej – jest też niezbędna dla reformy wspólnej polityki rybołówstwa, która zapewnia możliwość wzrostu gospodarczego, szczególnie w obszarach przybrzeżnych, a także w całym łańcuchu gospodarki rybnej.

Wnioski dotyczące polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030 określą ramy dla środków szczegółowych, które są potrzebne do wprowadzenia w przyjętym terminie ambitnych redukcji emisji gazów cieplarnianych przy równoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw energii po korzystnej cenie. Ramy te powinny również zwiększyć pewność prawa dla inwestorów i przynieść nowe miejsca pracy. W 2014 r. potrzebne będą nasilone starania, tak aby wykorzystać te ramy i pokazać, że UE działa jako pierwsza jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji dotyczących międzynarodowego porozumienia w sprawie klimatu w 2015 r.

Wymiar sprawiedliwości i bezpieczeństwo

UE musi chronić swoich obywateli i być gwarantem ich praw. W tym celu niezbędne jest skuteczne stosowanie unijnych przepisów oraz zacieśnienie współpracy między organami krajowymi w obszarach bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.

Dotyczy to między innymi pomocy w zwalczaniu przestępczości i korupcji oraz zagrożenia terroryzmem, a także zagwarantowania, że prawa podstawowe będą przestrzegane. Powtarzające się tragedie na Morzu Śródziemnym, między innymi ta ostatnia na Lampeduzie, wyraźnie świadczą o konieczności działania w europejskiej skali – potrzebne są skuteczniejsze sposoby zapobiegania utonięciom, wspierania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, zapewnienia ochrony granic UE i walki z handlem ludźmi, a także zacieśnienia współpracy z państwami trzecimi.

UE stara się chronić zdrowie, a także bezpieczeństwo żywności i produktów. Wdrożenie usprawnionych reguł dotyczących bezpieczeństwa produktów konsumpcyjnych oraz zdrowia ludzi, zwierząt i roślin ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia konkurencyjności, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Szczególną uwagę poświęci się ochronie najważniejszych elementów infrastruktury oraz zapobieganiu katastrofom i gotowości na nie, a także skutecznemu reagowaniu w przypadku ich wystąpienia. Chodzi tu między innymi o zagwarantowanie, że energia jądrowa będzie wykorzystywana przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony.

Skuteczny wymiar sprawiedliwości, bezpieczne otoczenie i wyraźne przeciwdziałanie oszustwom są wsparciem dla gospodarki, podobnie jak jest nim skuteczna polityka zwiększająca zaufanie konsumentów i poprawiająca ich stan zdrowia. Jeżeli obywatele oraz przedsiębiorstwa mają w pełni korzystać z przysługujących im praw, potrzebują łatwego dostępu do wymiaru sprawiedliwości na równych warunkach we wszystkich krajach, a zwłaszcza w przypadku transgranicznych sporów sądowych. Zaproponowane przez Komisję stworzenie Prokuratury Europejskiej pozwoli też skuteczniej ścigać przestępców naruszających interesy finansowe UE. Komisja planuje także dalsze usprawnienia systemowe w ramach rozporządzenia w sprawie OLAF, na wzór tych gwarancji proceduralnych zawartych we wniosku Komisji w sprawie Prokuratury Europejskiej, które można przenieść do dochodzeń administracyjnych prowadzonych przez OLAF i wdrożyć nawet przed ustanowieniem Prokuratury,

Wraz z zakończeniem okresu przejściowego przewidzianego w traktacie lizbońskim na 2014 r. współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych zostanie w całości włączona do porządku prawnego UE. Komisja przedstawi swoją wizję ewolucji i pogłębienia polityki w obszarze wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych po zakończeniu programu sztokholmskiego.

Unia Europejska została zbudowana na pewnych istotnych wartościach podstawowych. Opiera się na rządach prawa i dlatego Komisja otrzymała zadanie interweniowania, gdy tylko pojawia się podejrzenie naruszenia tej praworządności w państwach członkowskich. Komisja przedstawi ramy umożliwiające konsekwentne reagowanie na takie sytuacje na podstawie obiektywnych kryteriów i zasady równości państw członkowskich. Procedura ta byłaby uruchamiana tylko w sytuacjach poważnego zagrożenia systemowego dla rządów prawa, po przekroczeniu wcześniej określonych punktów granicznych.

Działania zewnętrzne

Unia zjednoczona jest równocześnie skuteczniejszym graczem na arenie światowej. Plan rozszerzenia UE pomaga utrwalić pokój i stabilizację na naszych granicach, a także propagować nasze wartości podstawowe i demokrację. Po przystąpieniu Chorwacji Komisja zamierza utrzymać swoje zaangażowanie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich i Turcji. W ramach swojej podwójnej roli wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Komisji stara się doprowadzić do znaczącego przełomu w stosunkach między Serbią a Kosowem. Unijna polityka sąsiedztwa służy tym samym celom w stosunkach z naszymi sąsiadami za wschodnią i południową granicą. Szczególne znaczenie w tym kontekście ma podpisanie umowy z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją na Wschodzie, a także wsparcie dla procesu demokratyzacji na Południu.

W trakcie obecnego kryzysu w Syrii wyraźnie widoczny jest niezwykle istotny wkład UE w zażegnywanie sytuacji kryzysowej. Działania ze strony UE w tym państwie są zresztą nadal potrzebne. Wspieranie pokoju i bezpieczeństwa jest filarem działań zewnętrznych Unii i dlatego nasze działania nie mogą się ograniczać do obszaru wyznaczonego granicami Europy. UE będzie nadal prowadzić działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, stosując podejście wszechstronne, koncentrując się równocześnie na inicjatywach strategicznych, takich jak ochrona na morzu, i zwiększając stabilizację w innych częściach świata. Wykorzystanie zespołów zadaniowych na rzecz wsparcia procesu demokratyzacji zostanie rozszerzone i obejmie, oprócz sąsiadów południowych, także takie kraje jak Birma.

Globalne wyzwania, np. wspieranie stabilności, zrównoważony rozwój i reformy polityczne, wymagają zjednoczonych działań służących ochronie i propagowaniu naszych interesów i wartości. W tym kontekście nasze stosunki gospodarcze z zagranicą są ważnym narzędziem wzmacniającym pozycję UE w świecie. Unia jest liderem w światowym handlu, zbudowała trwałe stosunki z wieloma strategicznymi partnerami i wdraża ambitny plan negocjacji handlowych, a ponadto wykonuje nowo wprowadzone w życie umowy i egzekwuje reguły handlowe. Komisja zamierza utrzymać tempo negocjacji z kluczowymi partnerami. Będzie też w dalszym ciągu działać na rzecz zawarcia porozumienia podczas 9. konferencji ministerialnej WTO w grudniu br. na temat ułatwień w handlu i zamierza ożywić negocjacje wielostronne. Przedstawiła wniosek w sprawie ochrony konsularnej, który pozwoli poprawić pomoc, jaką obywatele UE otrzymują w sytuacjach kryzysowych. UE odgrywa istotną rolę w światowym zarządzaniu gospodarczym i finansowym, a także przewodzi działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania zmianie klimatu. Prowadzona na całym świecie walka z uchylaniem się od opodatkowania i tajemnicą bankową jest obecnie ważnym punktem rozmów na forum grupy G20.

UE jako całość jest największym źródłem światowej pomocy rozwojowej i pomocy humanitarnej. Na szczyt w sprawie milenijnych celów rozwoju i celów zrównoważonego rozwoju Komisja przygotowuje nowe międzynarodowe porozumienie w sprawie klimatu i ramy zarządzania ryzykiem związanym z katastrofami, które zastąpią ramy przyjęte w Hyogo – są to ważne negocjacje, wymagające przygotowania w 2014 r. Potrzebna będzie również pewna refleksja nad przyszłością stosunków AKP-UE po 2020 r.

UE zjednoczona potrafi przynieść dużo większe skutki. Kluczem do sukcesu jest spójność jej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Działanie na rzecz jednolitego rynku obrony w celu stworzenia europejskiej bazy przemysłu obronnego odegra kluczową rolę i przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

[1] Sprawność i wydajność regulacyjna (REFIT): Wyniki oraz dalsze kroki, COM(2013) 685 z 2.10.2013.

Załącznik I: najważniejsze akty do przyjęcia przez prawodawcę

Akt. || Pełny tytuł || COM/SEC/odniesienie międzyinstytucjonalne || Data przyjęcia

Jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego bankowego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 || COM(2013) 520 2013/0253 (COD) || 07/2013

Ramy naprawy oraz restrukturyzacji banków || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniającej dyrektywy Rady 77/91/EWG i 82/891/EWG, dyrektywy 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE i 2011/35/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 || COM(2012) 280 2012/0150 (COD) || 06/2012

Systemy gwarancji depozytów || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemów gwarancji depozytów || COM(2010) 368 2010/0207 (COD) || 07/2010

MiFID || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynków instrumentów finansowych uchylającej dyrektywę 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady || COM(2011) 656 2011/0296 (COD) || 10/2011

Bankowość detaliczna (Akt o jednolitym rynku II) || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie porównywalności opłat za prowadzenie rachunku płatniczego, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego || COM(2013) 266 2013/0139 (COD) || 05/2013

Długoterminowe fundusze inwestycyjne (Akt o jednolitym rynku II) || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich długoterminowych funduszy inwestycyjnych || COM(2013) 462 2014/0214 (COD) || 06/2013

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu || COM(2013) 45 2013/0025 (COD) || 02/2013

Publiczne służby zatrudnienia || Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia || COM(2013) 430 2013/0202 (COD) || 06/2013

Delegowanie pracowników (Akt o jednolitym rynku I) || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług || COM(2012) 131 2012/0061 (COD) || 03/2012

Swobodny przepływ pracowników || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw w kontekście swobodnego przepływu pracowników || COM(2013) 236 2013/0124 (COD) || 04/2013

Bezpieczeństwo sieci i informacji || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków mających na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii || 2012/CNECT/027 COM(2013) 48 2013/0027 (COD) || 02/2013

Pakiet telekomunikacyjny || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego środki dotyczące europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej i mające na celu zapewnienie łączności na całym kontynencie, zmieniającego dyrektywy 2002/20/WE, 2002/21/WE i 2002/22/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 1211/2009 i (UE) nr 531/2012 || COM(2013) 627 2013/0309 (COD) || 09/2013

Pakiet dotyczący płatności (Akt o jednolitym rynku II) || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego oraz zmieniającej dyrektywy 2002/65/WE, 2013/36/UE i 2009/110/WE i uchylającej dyrektywę 2007/64/WE Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę || COM(2013) 547 COM(2013) 550 2013/0264 (COD) 2013/0265 (COD) || 07/2013

Identyfikacja elektroniczna i podpisy elektroniczne (Akt o jednolitym rynku I) || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym || COM(2012) 238 2012/0146 (COD) || 06/2012

Czwarty pakiet kolejowy (Akt o jednolitym rynku II) || Czwarty pakiet kolejowy – zakończenie budowy jednolitego europejskiego obszaru kolejowego w celu wspierania konkurencyjności i wzrostu gospodarczego w Europie Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1192/69 w sprawie wspólnych zasad normalizujących rachunkowość przedsiębiorstw kolejowych Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Agencji Kolejowej Unii Europejskiej i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 881/2004 Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych kolejowych przewozów pasażerskich oraz zarządzania infrastrukturą kolejową Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie bezpieczeństwa kolei || COM(2013) 25 COM(2013) 26/2 COM(2013) 27 COM(2013) 28 COM(2013) 29 COM(2013) 30 COM(2013) 31 2013/0016 (COD) 2013/0013 (COD) 2013/0014 (COD) 2013/0028 (COD) 2013/0029 (COD) 2013/0015 (COD) 2013/0016 (COD) || 01/2013

ETS w lotnictwie || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie w celu wprowadzenia w życie do 2020 r. porozumienia międzynarodowego w sprawie stosowania jednego międzynarodowego środka rynkowego do emisji z międzynarodowego lotnictwa || COM(2013) 722 || 10/2013

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego || COM(2013) 404 2013/0185 (COD) || 6/2013

Zamówienia publiczne (Akt o jednolitym rynku I) || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zamówień publicznych || COM(2011) 895 COM(2011) 896 2011/0439 (COD) 2011/0438 (COD) || 12/2011

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych (Akt o jednolitym rynku II) || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych || COM(2013) 449 2013/0213 (COD) || 06/2013

Zmiana przepisów w sprawie postępowania upadłościowego (Akt o jednolitym rynku II) || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego || COM(2012) 744 2012/0360 (COD) || 12/2012

Pakiet dotyczący ochrony danych || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych przez właściwe organy do celów zapobiegania przestępstwom, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie, wykrywania ich i ścigania albo wykonywania kar kryminalnych oraz swobodnego przepływu tych danych Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) || COM(2012) 10 COM(2012) 11 2012/0010 (COD) 2012/0011 (COD) || 01/2012

Prokuratura Europejska || Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej || COM(2013) 534 2013/0255 (APP) || 7/2013

Dyrektywa w sprawie współpracy administracyjnej || Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania || COM(2013) 348 2013/0188 (CNS) || 6/2013

Podatek od transakcji finansowych || Wniosek dotyczący dyrektywy Rady w sprawie wdrożenia wzmocnionej współpracy w dziedzinie podatku od transakcji finansowych || COM(2013) 71 || 2/2013

Dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów || COM(2012) 788 2012/0366 (COD) || 12/2012

Rozporządzenie w sprawie partii politycznych || Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statutu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w odniesieniu do finansowania europejskich partii politycznych || COM(2012) 499 COM(2012) 712 2012/0237 (COD) 2012/0336 (COD) || 09/2012

Załącznik II: nowe inicjatywy[1]

Lp. || Tytuł || Rodzaj inicjatywy[2] || Opis zakresu i celów

Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

1. || Przegląd ram politycznych i prawnych UE dotyczących produkcji ekologicznej || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Jak przewidziano w programie REFIT, w ramach tego przeglądu zostanie przeprowadzona ocena adekwatności obecnych ram dotyczących produkcji ekologicznej (rozporządzenie 834/2007 i komunikat COM(2004) 415) z perspektywy przyszłego rozwoju tego sektora.

2. || Przegląd systemu dotyczącego rolnictwa w regionach najbardziej oddalonych (POSEI) || Ustawodawcza/nieustawodawcza || W ramach inicjatywy przeprowadzony zostanie przegląd zasad POSEI w kontekście reformy WPR.

Klimat, energia i środowisko

3. || Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030 || Ustawodawcza/nieustawodawcza || W ramach inicjatywy nakreślona zostanie polityka w zakresie klimatu i energii na lata 2020–2030, która zapewni długoterminową perspektywę dla inwestycji oraz bardziej zrównoważony, bezpieczny i konkurencyjny system energetyczny w UE, a także pozwoli UE dążyć do osiągnięcia celów w zakresie klimatu i energii po 2020 r.

4. || Ramy dotyczące bezpiecznego wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Celem jest zapewnienie bezpiecznego i skutecznego wykorzystania możliwości dywersyfikacji dostaw energii i poprawy konkurencyjności, w tym również dzięki produkcji węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, w tych państwach członkowskich, które się na to zdecydują. Ramy byłyby ukierunkowane na zapewnienie podmiotom gospodarczym i obywatelom jasności i przewidywalności, w tym w przypadku projektów poszukiwawczych, pełne uwzględnienie problemu emisji gazów cieplarnianych oraz zarządzanie zagrożeniami dla klimatu i środowiska, w tym zdrowia, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Konkurencja, w tym rolnictwo

5. || Unowocześnienie pomocy państwa w kluczowych sektorach || Nieustawodawcza || Pakiet stanowi uzupełnienie unowocześnienia pomocy państwa w kluczowych sektorach, a także obejmuje ocenę stosowania wytycznych w sprawie pomocy państwa do portów lotniczych i linii lotniczych, zmianę wytycznych w sprawie badań, rozwoju i innowacji oraz wytycznych w sprawie ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, jak również nowe wytyczne w sprawie pomocy państwa na rolnictwo i leśnictwo.

6. || Unowocześnienie pomocy państwa – ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych || Nieustawodawcza || Zmiana ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych w ramach unowocześnienia pomocy państwa spowoduje udoskonalenie ogólnych kryteriów zgodności w celu zapewnienia większej skuteczności wydatków i dalszego uproszczenia administracji. Pakiet obejmuje nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych w sektorach rolnictwa i leśnictwa.

Konkurencja

7. || Przegląd reguł konkurencji w przypadku porozumień w sprawie przekazywania technologii || Nieustawodawcza || Celem przeglądu jest aktualizacja obecnych reguł, których ważność upływa w 2014 r., polegająca na promowaniu udzielania licencji na prawa własności intelektualnej, a tym samym stymulowaniu innowacji z jednoczesną ochroną konkurencji.

Rozwój i środowisko

8. || Działania następcze związane z przygotowaniem ram rozwoju po 2015 r. || Nieustawodawcza || Jest to część procesu łączącego milenijne cele rozwoju (MCR), których ważność upływa w 2015 r., z celami zrównoważonego rozwoju w jednolitych ramach ambitnego programu rozwoju po 2015 r. Termin wydania komunikatu będzie zależeć od bieżących międzynarodowych dyskusji przygotowawczych.

Zatrudnienie, sprawy wewnętrzne i włączenie społeczne

9. || Pakiet dotyczący mobilności pracowników || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Inicjatywa ułatwi swobodny przepływ osób w UE dzięki lepszej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, co zwiększy skuteczność praw obywatelskich i spowoduje, że przyczynią się one do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W pakiecie przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia i będzie on obejmował zmianę rozporządzenia 883/2004 oraz rozporządzenia 987/2009 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a także inicjatywę dotyczącą bardzo mobilnych pracowników.

10. || Komunikat w sprawie tworzenia miejsc pracy w ekologicznej gospodarce || Nieustawodawcza || Komunikat będzie koncentrować się na głównych działaniach na rzecz wspierania tworzenia miejsc pracy i zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami w miejscu pracy jako jednym z głównych wyzwań dla konkurencyjności Europy. Będzie on koncentrować się na kluczowych sektorach gospodarczych oraz przewidywaniu i rozwoju nowych umiejętności dla gospodarki efektywniej gospodarującej zasobami.

Energia

11. || Stan wdrożenia wewnętrznego rynku energii i plan działania na rzecz wdrożenia wewnętrznego rynku energii na poziomie detalicznym || Nieustawodawcza || Biorąc pod uwagę cel, którym jest zakończenie budowy wewnętrznego rynku energii do 2014 r., Komisja przedstawi sprawozdanie z postępów we wdrażaniu dorobku prawnego w dziedzinie energii oraz działań wskazanych w planie działania określonym w komunikacie w sprawie wewnętrznego rynku energii z listopada 2012 r. Komisja przedstawi również inicjatywę dotyczącą rynku detalicznego, której celem będzie ułatwienie zaangażowania konsumentów, wspieranie konkurencji i wzmocnienie struktury systemu energetycznego z korzyścią dla konsumentów energii.

Przedsiębiorstwa i przemysł

12. || Pakiet dotyczący polityki przemysłowej || Nieustawodawcza || W komunikacie w sprawie polityki przemysłowej dodatkowej analizie zostaną poddane usługi wytwórcze i pokrewne w UE w celu zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich. Pakiet obejmie przegląd prawodawstwa w dziedzinie rynku wewnętrznego, którego celem będzie usunięcie pozostających barier w handlu, zwiększenie jakości i efektywności prawodawstwa oraz aktualizacja dorobku prawnego zgodnie z najnowszymi praktykami i osiągnięciami.

13. || Plan działania dla przemysłu obronnego || Nieustawodawcza || W ramach inicjatywy zostanie określony konkretny zbiór działań na rzecz poprawy konkurencyjności sektora obronnego.

Środowisko

14. || Efektywne gospodarowanie zasobami i odpady || Ustawodawcza || Inicjatywa będzie opierać się na postępach w zakresie realizacji Planu działania na rzecz zasobooszczędnej Europy i określi najważniejsze elementy potrzebne do uwolnienia potencjału gospodarki UE w celu zwiększenia jej wydajności przy jednoczesnym wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów i osiągnięciu postępów w kierunku gospodarki obiegowej. W ramach inicjatywy zostaną wyciągnięte wnioski po opracowaniu odpowiednich wskaźników i celów. Ponadto poddane przeglądowi zostaną najważniejsze cele przepisów UE dotyczących odpadów (zgodnie z klauzulami przeglądowymi zawartymi w dyrektywie ramowej w sprawie odpadów, dyrektywie w sprawie składowisk i dyrektywie dotyczącej opakowań) oraz przeprowadzona zostanie ocena ex post dyrektyw dotyczących strumieni odpadów, w tym ocena wariantów umożliwiających zwiększenie spójności między nimi.

Równość

15. || Eliminowanie zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć || Nieustawodawcza || Inicjatywa służyłaby propagowaniu i ułatwianiu efektywnego stosowania zasady równości wynagrodzenia w praktyce oraz wspieraniu państw członkowskich w poszukiwaniu odpowiednich sposobów zmniejszenia utrzymującego się zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć.

Europejska konwencja praw człowieka (przystąpienie UE)

16. || Przystąpienie UE do EKPC – przepisy wewnętrzne || Ustawodawcza || W ramach inicjatywy określa się przepisy prawa, które są niezbędne do tego, aby postanowienia europejskiej konwencji praw człowieka mogły obowiązywać w sposób wewnętrzny po przystąpieniu UE do konwencji.

Działania zewnętrzne i bezpieczeństwo na morzu

17. || Strategia UE na rzecz bezpieczeństwa na morzu || Nieustawodawcza || We wspólnym komunikacie z wysokim przedstawicielem określone zostaną spójne ramy strategiczne, łączące bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne oraz opierające się na współpracy cywilnej i wojskowej, komplementarności i współdzielonych zasobach, mające na celu lepsze rozwiązywanie poważnych problemów w zakresie bezpieczeństwa na morzu.

Sprawy wewnętrzne

18. || Zwalczanie brutalnego ekstremizmu || Nieustawodawcza || Komunikat, w którym państwom członkowskim zostaną zaproponowane sposoby opracowania nowych narzędzi służących do zwalczania brutalnych form ekstremizmu lub zapobiegania im. Komunikat będzie oparty na zaleceniach sieci na rzecz przeciwdziałania radykalizacji utworzonej w 2011 r., a także będzie zawierać elementy dotyczące zmiany unijnej strategii walki z radykalizacją postaw i werbowaniem terrorystów.

Pomoc humanitarna

19. || Przygotowanie stanowiska UE w sprawie ram działania, które zastąpią ramy przyjęte w Hyogo || Nieustawodawcza || W ramach inicjatywy określony zostanie wkład UE w dyskusje na temat międzynarodowego planu działania w zakresie ograniczenia ryzyka katastrofy na lata po 2015 r.

Sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne

20. || Przyszłe priorytety w dziedzinach sprawiedliwości i spraw wewnętrznych || Nieustawodawcza || Ponieważ program sztokholmski kończy się w 2014 r., a polityka dotycząca wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości jest całkowicie zintegrowana z systemem UE, Komisja przedstawi komunikat w sprawie przyszłości polityki UE w dziedzinie sprawiedliwości i nowy europejski program dotyczący spraw wewnętrznych.

Sprawiedliwość i przedsiębiorstwa

21. || Europejski akt w sprawie dostępności || Ustawodawcza/nieustawodawcza || W ramach inicjatywy nastąpi ulepszenie rynku towarów i usług dostępnych dla osób niepełnosprawnych i starszych w oparciu o podejście zakładające „projektowanie uniwersalne”. Ta przyjazna dla przedsiębiorstw inicjatywa obejmie wiążące środki służące do promowania zamówień i harmonizacji norm dotyczących dostępności. Inicjatywa jest obecnie konsultowana z przedstawicielami sektora przemysłowego i zainteresowanymi stronami.

22. || Nowe podejście do porażki poniesionej w działalności gospodarczej i do niewypłacalności || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Celem tej inicjatywy jest ustanowienie minimalnych norm w dziedzinie procedur poprzedzających postępowanie w związku z niewypłacalnością (reorganizacji) i polityki „drugiej szansy” dla uczciwych przedsiębiorców. Ma ona na celu usunięcie przeszkód w handlu transgranicznym i inwestycjach transgranicznych poprzez zapewnienie jednakowych warunków działania dłużnikom i wierzycielom mającym siedziby w różnych państwach członkowskich.

Rynek wewnętrzny i usługi

23. || Działania następcze w związku z zieloną księgą w sprawie długoterminowego finansowania gospodarki europejskiej || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Głównym celem polityki jest zwiększenie kapitału dostarczanego na długoterminowe inwestycje. Może to wymagać dostosowania lub zmiany warunków ramowych, a w szczególności regulacji rynków finansowych, w celu zapewnienia rynkom finansowym lepszych możliwości dostarczania długoterminowego finansowania.

24. || Przegląd dorobku prawnego w dziedzinie praw autorskich || Ustawodawcza/nieustawodawcza || Celem jest przegląd przepisów określonych w ramach UE dotyczących praw autorskich, które są istotne z punktu widzenia dostępności materiałów ochronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi w internecie, w celu dostosowania tych ram do zamierzonego celu w dobie cyfrowej. Oznacza to między innymi nowoczesne ramy, które wspierają innowacyjne praktyki rynkowe, gwarantują rzeczywiste uznanie i wynagradzanie podmiotów praw autorskich, wspierają w sposób zrównoważony kreatywność, różnorodność kulturową i innowacje, zwiększają wybór i dostęp do legalnych ofert dla użytkowników końcowych, umożliwiają tworzenie nowych modeli biznesowych oraz skuteczniej przyczyniają się do zwalczania nielegalnych ofert i piractwa.

25. || Ramy na potrzeby zarządzania kryzysowego oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji finansowych innych niż banki || Ustawodawcza || W celu zwiększenia stabilności finansowej, równolegle z ramami dotyczącymi sektora bankowego, dzięki inicjatywie zapewniona zostanie możliwość skutecznej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji finansowych innych niż banki bez skutków systemowych.

Ochrona interesów finansowych UE

26. || Reforma OLAF || Ustawodawcza || W związku z komunikatem w sprawie poprawy zarządzania OLAF oraz wzmocnienia gwarancji proceduralnych w dochodzeniach w rozporządzeniu w sprawie OLAF można by dokonać dalszych systemowych ulepszeń, zainspirowanych gwarancjami proceduralnymi określonymi we wniosku Komisji w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej, które można by przenieść do dochodzeń administracyjnych OLAF i uchwalić jeszcze przed ustanowieniem Prokuratury Europejskiej. Mogłoby to obejmować wzmocnienie prawnego przeglądu środków dochodzeniowych za pomocą nowego urzędu niezależnego administratora zabezpieczeń proceduralnych i zwiększenie zabezpieczeń proceduralnych w przypadku czynności podobnych do przeszukań i zajęć prowadzonych przez OLAF w instytucjach.

Badania i innowacje oraz sprawy gospodarcze i walutowe

27. || Badania i innowacje jako nowe źródła wzrostu gospodarczego || Nieustawodawcza || Na podstawie Unii innowacji w tym komunikacie ocenione zostaną sposoby wspierania konkurencyjności za pomocą innowacyjnej gospodarki i przedstawiony zostanie materiał dowodowy służący do określenia priorytetowych inwestycji oraz niezbędnych reform strukturalnych w kontekście konsolidacji budżetowej i uwolnienia potencjału wzrostu gospodarczego.

Praworządność

28. || Praworządność w Unii Europejskiej || Nieustawodawcza || W komunikacie rozwinięte zostaną przemyślenia na temat ram dotyczących spójnego reagowania w przypadku podważenia zasady praworządności.

Podatki i unia celna

29. || W kierunku docelowego kształtu systemu VAT || Nieustawodawcza || Inicjatywa wynika z komunikatu z grudnia 2011 r. w sprawie przyszłości VAT, a jej celem jest określenie wytycznych dotyczących sposobu stosowania zasady przeznaczenia w przypadku opodatkowania dostaw towarów i świadczenia usług w UE jako najłatwiej osiągalnego celu, z jednoczesną rezygnacją z długoterminowego celu, którym jest opodatkowanie w państwie członkowskim pochodzenia.

Załącznik III: działania w ramach programu REFIT

Lp. || Tytuł || Rodzaj inicjatywy[3] || Opis

1. || Przekształcenie i połączenie trzech dyrektyw w dziedzinie informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji[4] || Ustawodawcza (przekształcenie) || Przekształcenie i połączenie trzech dyrektyw w związku z oceną ich przydatności, której wyniki opublikowano w lipcu 2013 r.[5], w celu uwzględnienia niektórych kwestii poruszonych przez Komisję w dokumencie roboczym służb Komisji (i poprawy funkcjonowania dyrektyw). Inicjatywa ta podlega konsultacjom z partnerami społecznymi.

2. || Zmiana prawodawstwa w dziedzinie higieny żywności || Ustawodawcza (uproszczenie, zastąpienie) || Przepisy dotyczące higieny zostaną zastąpione nowym aktem, nastąpi uproszczenie procedur i umocnienie elastycznego podejścia do MŚP.

3. || Uproszczenie prawodawstwa w dziedzinie leków weterynaryjnych || Ustawodawcza (uproszczenie) || Aby wprowadzić lek weterynaryjny do obrotu w UE, konieczne jest pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Obciążenie administracyjne dla przemysłu farmaceutycznego produkującego leki weterynaryjne zostanie zmniejszone dzięki uproszczonym i efektywniejszym procedurom w zakresie uzyskiwania i zachowywania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

4. || Rozporządzenie ramowe włączające statystyki dotyczące przedsiębiorstw (FRIBS)[6] || Ustawodawcza || Celem tej inicjatywy jest włączenie statystyk dotyczących przedsiębiorstw do wspólnych ram prawnych w celu uproszczenia i zracjonalizowania struktury odniesienia dla europejskich statystyk dotyczących przedsiębiorstw, co zmniejszy niepotrzebne obciążenia dla respondentów.

5. || Rozporządzenie ramowe włączające statystyki społeczne[7] || Ustawodawcza || Celem tej inicjatywy jest włączenie statystyk społecznych do wspólnych ram prawnych w celu uproszczenia i zracjonalizowania struktury odniesienia dla europejskich statystyk społecznych, co zmniejszy niepotrzebne obciążenia dla respondentów.

6. || Reforma systemu badania struktury gospodarstw rolnych || Ustawodawcza || Akt podstawowy zostanie skrócony i uproszczony, a towarzyszyć mu będzie akt delegowany z myślą o następnym badaniu struktury gospodarstw rolnych zaplanowanym na 2020 r.

7. || Przekształcenie ośmiu dyrektyw w dziedzinie prawa spółek[8] || Ustawodawcza (ujednolicenie) || Dyrektywy w dziedzinie prawa spółek dotyczą tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw. Obejmują one tworzenie i rejestrację spółek, ochronę inwestorów (np. za pomocą wymogów kapitałowych), łączenie i dzielenie przedsiębiorstw oraz niektóre aspekty sprawozdawczości. Niektóre aspekty obecnego systemu prawnego w tej dziedzinie są trudne do stosowania, zwłaszcza dla MŚP[9]. Trwają prace nad utworzeniem jednego, przyjaznego dla użytkownika zbioru przepisów dotyczących prawa spółek poprzez ujednolicenie wszystkich ośmiu obowiązujących dyrektyw w dziedzinie prawa spółek[10]. W nowym instrumencie prawnym uwzględniony zostanie „cykl życia przedsiębiorstw” – od ich założenia do rozwiązania. Będzie on zawierać wspólną część obejmującą definicje oraz obowiązki sprawozdawcze i spowoduje znaczne uproszczenie właściwych przepisów UE dotyczących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.

8. || Zmiana i uproszczenie zasad pomocy państwa w sektorze rolnictwa || Ustawodawcza (rewizja) || Zasady pomocy państwa w dziedzinie rolnictwa zostaną zmienione w celu zwiększenia ich znaczenia gospodarczego, z naciskiem na przypadki mające faktyczny wpływ na konkurencję i handel na jednolitym rynku, oraz uproszczenia przepisów i procedur, a także zmniejszenia obciążeń dla MŚP.

9. || Zmiana i uproszczenie ram prawnych dotyczących rolnictwa ekologicznego || Ustawodawcza (rewizja) || Zmiana prawodawstwa w dziedzinie rolnictwa ekologicznego będzie ukierunkowana na niespójności, luki i nieskuteczne środki oraz spowoduje uproszczenie przepisów i zmniejszenie kosztów regulacyjnych.

10. || Ujednolicenie dwudziestu sześciu rozporządzeń Rady w związku z przyjęciem dwóch rozporządzeń upoważniających w sprawie wspólnej polityk handlowej[11] || Ustawodawcza (ujednolicenie) || Wnioski te ujednolicą odpowiednie prawodawstwo i uzgodnią je z TFUE.

11. || Rozporządzenie 1418/2007 dotyczące wywozu w celu poddania odzyskowi odpadów innych niż niebezpieczne[12] || Ustawodawcza (uproszczenie) || Nastąpi aktualizacja rozporządzenia, uproszczenie procedur i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

12. || Uproszczenie przepisów dotyczących dostępu do rynku międzynarodowego transportu drogowego towarów [13] || Ustawodawcza (uproszczenie) || Wniosek ten uprości i doprecyzuje zasady dostępu do rynku międzynarodowego transportu drogowego towarów i zasady świadczenia usług transportowych przez przedsiębiorstwa z tej branży. Uprości on również zasady egzekwowania i umożliwi organom krajowym prowadzenie ukierunkowanych i skutecznych kontroli.

13. || Rozporządzenie w sprawie upoważnień do połowów[14] || Ustawodawcza (przekształcenie) || Przekształcenie obecnego rozporządzenia w sprawie upoważnień do połowów w celu uproszczenia obecnego systemu, złagodzenia problemów związanych ze znacznie zróżnicowanymi wymogami dotyczącymi danych uzyskiwanych od państw członkowskich, zwiększenia spójności między tym rozporządzeniem a zwalczaniem nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów oraz ramami kontroli, a także – ogólniej – spójności z celami zewnętrznego wymiaru WPRyb.

14. || Środki techniczne w celu ochrony organizmów morskich || Ustawodawcza || Środki techniczne zostaną uproszczone, dostosowane do celów nowej wspólnej polityki rybołówstwa i ponownie zgrupowane w rozporządzeniu ramowym.

15. || Uchylenie dyrektywy 1999/45/WE w sprawie klasyfikacji, pakowania i etykietowania preparatów niebezpiecznych || Ustawodawcza (uchylenie) || Ta dyrektywa zdezaktualizowała się po przyjęciu nowych przepisów dotyczących klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji i mieszanin w 2008 r.

16. || Uchylenie dyrektywy Rady w sprawie pomocy Komisji i współpracy państw członkowskich w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności[15] || Ustawodawcza (uchylenie) || Przepisy dyrektywy uwzględniono w zmianach w prawodawstwie i strukturze współpracy naukowej. Zadania te wypełnia obecnie EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności).

17. || Uchylenie rozporządzenia w sprawie statystyk dotyczących przemysłu hutniczego[16] || Ustawodawcza (uchylenie) || Statystyki dotyczące przemysłu hutniczego są obecnie gromadzone na podstawie różnych uzgodnień. Prawodawstwo jest już zatem niepotrzebne.

18. || Uchylenie decyzji Rady dotyczącej uzgodnień w sprawie współpracy pomiędzy jednostkami wywiadu finansowego państw członkowskich w odniesieniu do wymiany informacji[17] || Ustawodawcza (uchylenie) || Przepisy te zostaną uwzględnione w dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Termin uchylenia będzie zależeć od przyjęcia i wdrożenia wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, przyjętego przez Komisję dnia 5 lutego 2013 r., który zdezaktualizuje dyrektywę 2000/642/WSiSW.

19. || Uchylenie dyrektywy 2007/38/WE w sprawie doposażenia samochodów ciężarowych w lusterka samochodowe || Ustawodawcza (uchylenie) || Dyrektywa nie ma już zastosowania. Jej treść uwzględniono w rozporządzeniach w sprawie homologacji typu pojazdów ciężarowych.

20. || Uchylenie dyrektywy 2009/33/WE w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego || Ustawodawcza (uchylenie) || Dyrektywa nie jest już potrzebna, ponieważ jej treść uwzględniono w nowych horyzontalnych zasadach udzielania zamówień publicznych.

21. || Uchylenie decyzji Rady w sprawie ustanowienia celu wspólnotowego na rzecz zmniejszenia zużycia pierwotnych źródeł energii w przypadku trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych[18] || Ustawodawcza (uchylenie) || Decyzja jest nieaktualna; za główne narzędzie reagowania w przypadku zakłóceń w dostawach ropy naftowej uważa się obecnie uwolnienie zapasów interwencyjnych – może ono szybko zastąpić brakujące ilości bez zakłócania działalności gospodarczej UE i życia jej obywateli. Nowa dyrektywa w sprawie zapasów naftowych (przyjęta w 2009 r. – wszystkie przepisy obowiązują od 2013 r.) dotyczy zapasów interwencyjnych i uwzględnia możliwość ustalenia celu dotyczącego zmniejszenia zużycia.

Załącznik IV: wykaz wniosków w trakcie rozpatrywania, które zostały wycofane[19]

Lp. || COM/SEC/ odniesienie międzyinstytucjonalne || Tytuł || Przyczyny wycofania || Odniesienie do wniosku Komisji w Dz.U.

Rozwój i współpraca – Europe Aid

1. || COM(2009) 395 2009/0111/CNS || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 314/2004 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Zimbabwe || Nieaktualny. Przegląd zasad umieszczania w wykazie przewidziano już w decyzji 2011/101/WPZiB. Brak wpływu na system sankcji. || Dz.U. C 26 z 28.1.2011,s. 4

Rozwój i współpraca – Europe Aid / instrumenty polityki zagranicznej

2. || COM(2009) 195 2009/0058/COD     || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1717/2006 ustanawiające Instrument na rzecz Stabilności || Nieaktualny. Rozporządzenie, które ma zostać zmienione, traci moc z końcem 2013 r., a Komisja przyjęła nowy wniosek ustawodawczy dotyczący Instrumentu na rzecz Stabilności w ramach pakietu ustawodawczego na lata 2014–2020 dotyczącego działań zewnętrznych – COM(2011) 845. || Dz.U. C 296  z 30.10.2010, s. 5

Zatrudnienie, sprawy wewnętrzne i włączenie społeczne

3. || COM(2011) 336 2011/0147/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1927/2006 ustanawiające Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji || Nieaktualny. Rozporządzenie, które ma zostać zmienione, traci moc z końcem 2013 r. Komisja przyjęła nowy wniosek ustawodawczy dotyczący Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (2014–2020) jako część pakietu dotyczącego wieloletnich ram finansowych. || Dz.U. C 264 z 8.9.2011, s. 4

Środowisko

4. || COM(2003) 624 2003/0246/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska  || Wniosek ten nie został przyjęty przez współprawodawców od 2003 r. i od tego czasu nie osiągnięto żadnych faktycznych postępów. Komisja rozważy alternatywne sposoby spełnienia zobowiązań na mocy konwencji z Aarhus, a obecnie prowadzi ocenę skutków. || Dz.U. C 96 z 21.4.2004, s. 22

5. || COM(2006) 232 final || Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla ochrony gleby oraz zmieniającej dyrektywę 2004/35/WE || Komisja zwraca uwagę, że wniosek nie został przyjęty od 8 lat, a w tym czasie nie miały miejsca żadne skuteczne działania. Komisja zatem dokładnie przeanalizuje, czy cel wniosku, na którym jej zależy, można najlepiej osiągnąć poprzez jego podtrzymanie czy wycofanie, co stworzy możliwości przedstawienia alternatywnej inicjatywy podczas nowej kadencji. Zostanie to ocenione na podstawie możliwości jego przyjęcia przed następnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. || Dz.U. L 200 z 22.7.2006, s. 11

Eurostat

6. || COM(2011) 335 2011/0146/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie europejskiej statystyki zagrożenia przestępczością || Zdezaktualizowany. Parlament Europejski przyjął negatywną rezolucję. Ponadto nie jest on omawiany w Radzie. Kwestia pozostaje aktualna i Komisja będzie pracować nad innym sposobem osiągnięcia celów wniosku. || Dz.U. C 264 z 8.9.2011, s. 3

Obszar stosunków zewnętrznych

7. || COM(1973) 1929 || Proposition de règlement du Conseil portant ouverture, répartition et mode de gestion du contingent tarifaire communautaire d'autres tissus de coton, de la position 55.09 du tarif douanier commun, originaires de la République libanaise (année 1974) || Nieaktualny. Przedmiotowy produkt został poddany od tamtego czasu liberalizacji. || –

8. || COM(1980) 662 || Proposition de règlement rendant applicable des décisions des Conseils de coopération CEE-Algérie, Maroc, Tunisie, Egypte, Liban, Jordanie, Syrie …, remplaçant les Unités de Compte par les Unités de Compte Européennes dans le protocole nº 2 de l'accord entre la Communauté économique européenne et ces pays || Nieaktualny. Wniosek przyjęto w odniesieniu do Egiptu, Libanu, Jordanii i Maroka. Wszystkie umowy z odnośnymi państwami z wyjątkiem Syrii zastąpiono układami o stowarzyszeniu. Chociaż umowa z Syrią nadal obowiązuje, zostanie zastąpiona już parafowanym układem o stowarzyszeniu. || –

9. || COM(1983) 303 || Propositions de règlements du Conseil modifiant une nouvelle fois les articles 6 et 17 du protocole relatif à la définition de la notion de produits originaires et aux méthodes de coopération administrative des accords de coopération entre la Communauté économique européenne et l'Algérie, l'Égypte, La Jordanie, le Liban, le Maroc, la Syrie et la Tunisie || Nieaktualny. Wniosek przyjęto w odniesieniu do Egiptu i Libanu. Wszystkie umowy z odnośnymi państwami z wyjątkiem Syrii zastąpiono układami o stowarzyszeniu. Chociaż umowa z Syrią nadal obowiązuje, zostanie zastąpiona już parafowanym układem o stowarzyszeniu. || –

10. || COM(1985) 534 || Proposition de règlement (CEE) du Conseil modifiant en ce qui concerne certaines opérations avec l'Afrique du Sud, les régimes applicables aux importations et exportations de certains produits || Nieaktualny. Nie już powodów, dla których powstał ten wniosek. || –

11. || COM(1989) 19 || Proposition de règlement du Conseil portant suspension de concessions tarifaires et relèvements des droits de la nomenclature combinée applicable à certains produits originaires des Etats-Unis || Nieaktualny. Nie już powodów, dla których powstał ten wniosek. || –

Zdrowie i konsumenci

12. || COM(2008) 663 zmieniony przez COM(2011) 633 oraz COM(2012) 48 2008/0256/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi w zakresie informacji kierowanych do ogółu społeczeństwa dotyczących produktów leczniczych wydawanych na receptę lekarską || Pierwotny wniosek podzielono na dwa wnioski w celu ułatwienia współprawodawcom dyskusji. Aspekty dotyczące nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii włączono do nowego wniosku COM(2012) 52, który przyjęto jako dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/26/UE z dnia 25 października 2012 r. zmieniającą dyrektywę 2001/83/WE. Aspekty dotyczące „informacji dla pacjentów” włączono do zmienionego wniosku COM(2012) 48. Dyskusje w Radzie pokazały, że niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie tego wniosku. || Dz.U. C 37 z 10.2.2012, s. 15 i Dz.U. C 102 z 5.4.2012,  s. 27

13. || COM(2008) 662 zmieniony przez COM(2011) 0632 oraz  COM(2012) 0049 2008/0255/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 726/2004 ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków, w zakresie informacji kierowanych do ogółu społeczeństwa dotyczących produktów leczniczych stosowanych u ludzi i wydawanych na receptę lekarską || Pierwotny wniosek podzielono na dwa wnioski w celu ułatwienia współprawodawcom dyskusji. Aspekty dotyczące nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii włączono do nowego wniosku COM(2012) 51, który przyjęto jako rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1027/2012 z dnia 25 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 726/2004. Aspekty dotyczące „informacji dla pacjentów” włączono do zmienionego wniosku COM(2012) 49. Dyskusje w Radzie pokazały, że niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie tego wniosku. || Dz.U. C 37 z 10.2.2012, s. 15 i Dz.U. C 102 z 5.4.2012, s. 27

Zasoby ludzkie i bezpieczeństwo

14. || COM(2005) 190 1 2005/0072/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskiej sieci informacji i obserwacji środowiska w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

15. ||  COM(2005) 190 2 2005/0073/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

16. || COM(2005) 190 3 2005/0074/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1365/75 w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy w odniesieniu do kadencji dyrektora i zastępcy dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

17. || COM(2005) 190 4 2005/0075/ COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1360/90 ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia w odniesieniu do kadencji jej dyrektora || Wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r. powodują dezaktualizację wniosku. || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

18. || COM(2005) 190 5 2005/0076/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ZMIENIAJĄCEGO rozporządzenie (EWG) nr 302/93 w sprawie ustanowienia Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

19. || COM(2005) 190 6 2005/0077/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 40/94 w odniesieniu do kadencji Prezesa Urzędu Harmonizacji w ramach rynku wewnętrznego || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

20. || COM(2005) 190 7 2005/0078/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do kadencji Prezesa Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

21. || COM(2005) 190 8 2005/0079/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2965/94 ustanawiające Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

22. || COM(2005) 190 9 2005/0080/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1035/97 ustanawiające Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 26

23. || COM(2005)190 10 2005/0081/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 178/2002 w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

24. || COM(2005) 190 11 2005/0082/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 851/2004 ustanawiające Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

25. || COM(2005) 190 12 2005/0083/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 726/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego Europejskiej Agencji Leków || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

26. || COM(2005) 190 13 2005/0084/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1321/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego Europejskiego Organu Nadzoru GNSS || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

27. || COM(2005) 190 14 2005/0085/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2062/94 ustanawiające Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

28. || COM(2005) 190 15 2005/0086/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 ustanawiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa na Morzu w odniesieniu do kadencji dyrektora || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

29. || COM(2005) 190 16 2005/0087/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1592/2002 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego i dyrektorów Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

30. || COM(2005) 190 17 2005/0088/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 881/2004 ustanawiające Europejską Agencję Kolejową w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

31. || COM(2005) 190 18 2005/0089/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2007/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego i zastępcy dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej || Nowe porozumienie, które osiągnięto w 2012 r., spowodowało dezaktualizację wniosku (por. wspólne oświadczenie i wspólne podejście uzgodnione przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w sprawie agencji zdecentralizowanych z lipca 2012 r.). || Dz.U. C 172 z 12.7.2005, s. 27

Rynek wewnętrzny i usługi

32. || COM(2004) 582 2004/0203/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 98/71/WE w sprawie prawnej ochrony wzorów || Dyskusje prowadzone w sprawie tego wniosku w Radzie nie posunęły się od 2010 r., co pokazuje, że osiągnięcie porozumienia jest niemożliwe. Komisja rozważy alternatywne sposoby rozwiązania tego problemu w kontekście bieżącego badania ekonomicznego i przyszłej oceny systemu ochrony wzorów w UE. || Dz.U. C 12 z 18.1.2005, s. 25

33. || COM(2010) 350 2010/0198/CNS || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY (UE) w sprawie ustaleń dotyczących tłumaczeń patentu Unii Europejskiej || Nieaktualny. Zastąpiony nowym wnioskiem – COM(2011) 216 – przyjętym jako ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) nr 1260/2012 wprowadzające wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej w odniesieniu do mających zastosowanie ustaleń dotyczących tłumaczeń. || –

34. || COM(2008) 396 2008/0130/APP || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej || Dyskusje prowadzone w sprawie tego wniosku w Radzie nie posunęły się od 2011 r. Ponieważ wymagana jest jednomyślność, nie ma perspektyw na osiągnięcie porozumienia. Komisja rozważy alternatywne sposoby w ramach prowadzonej obecnie oceny skutków dotyczącej spółek jednoosobowych. || Dz.U. C 303 z 15.12.2009, s. 8

Mobilność i transport

35. || COM(2011) 710 2011/0327/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do praw jazdy z funkcją karty kierowcy || Niespójny z odpowiednim przepisem dotyczącym zapisów z tachografu, w przypadku których nie podtrzymano wniosku, ponieważ w ramach negocjacji i ostatecznego porozumienia osiągniętego w dniu 14 maja 2013 r. stwierdzono, że nie byłoby to realne. || Dz.U. C 37 z 10.2.2012, s. 18

36. || COM(2007) 497 2007/0183/CNS                     || Wniosek dotyczący DECYZJI RADY dotyczącej zawarcia protokołu zmieniającego umowę pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Maroka w sprawie niektórych aspektów usług lotniczych w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej || Nieaktualny. Umowę, która ma zostać zmieniona, zastąpiła całościowa umowa między UE a Marokiem. || –

Podatki i unia celna

37. || COM(2002) 64 2002/0041/CNS || Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY zmieniającej dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do procedury szczególnej dla biur podróży || Nieaktualny. Wniosek sporządzono w 2002 r., a od 2010 r. Rada nie prowadzi dyskusji na jego temat. Tymczasem wniosek został uwzględniony w zmianach sposobów sprzedaży usług biur podróży (w tym imprez turystycznych) konsumentom. || Dz.U. C 126 E z 28.5.2002, s. 390

38. || COM(2003) 78-2 2003/0057/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 218/92 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku pośredniego (VAT) w odniesieniu do dodatkowych środków dotyczących świadczenia usług turystycznych || Nieaktualny. Wniosek sporządzono w 2003 r., a od 2010 r. Rada nie prowadzi dyskusji na jego temat. Tymczasem wniosek został uwzględniony w zmianach sposobów sprzedaży usług biur podróży (w tym imprez turystycznych) konsumentom. Powiązany z wnioskiem COM(2002) 64 dotyczącym procedury szczególnej dla biur podróży. || Dz.U. C 76 E z 25.3.2004, s. 4

39. || COM(2008) 497 2008/0164/ACC || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 2112/78 dotyczące zawarcia Konwencji Celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR) zawartej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. || Nieaktualny. Konwencja TIR została skonsolidowana za pomocą decyzji Rady w 2009 r. || –

40. || COM(2004) 728-1 2004/0261/CNS || Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY zmieniającej dyrektywę 77/388/EWG w celu uproszczenia zobowiązań wynikających z podatku od wartości dodanej || Nieaktualny ze względu na zmiany przepisów dotyczących „miejsca świadczenia usług”. Ten wniosek jest częścią pakietu składającego się z 3 wniosków dotyczących przeglądu systemu VAT, z czego dwa przyjęto jako rozporządzenie Rady (WE) nr 143/2008 (współpraca administracyjna) i dyrektywę 2008/9 (zwroty transgraniczne). Jeden z aspektów tego wniosku częściowo włączono do zmienionego wniosku ustawodawczego dotyczącego miejsca świadczenia usług, przyjętego jako dyrektywa Rady 2008/8/WE (mały pojedynczy punkt kontaktowy ograniczony do usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych). W Radzie nie można było jednak osiągnąć porozumienia w sprawie tego wniosku. Uproszczenie zobowiązań wynikających z VAT jest jednym z najważniejszych priorytetów, jak określono w komunikacie w sprawie przyszłości VAT, a zatem Komisja będzie nadal pracować nad tymi zagadnieniami, aby osiągnąć ten cel. || Dz.U. C 024 z 29.1.2005, s. 10

Wersje ujednolicone

41. || COM(2007) 755 2007/0256/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej || Nie można przeprowadzić zaproponowanej procedury ujednolicenia, ponieważ akt zawiera przepisy podlegające starym przepisom w sprawie procedury komitetowej. || Dz.U. C 55 z 28.2.2008, s. 7

42. || COM(2008) 99 2008/0037/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY dotyczącej kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym (wersja skodyfikowana) || Nowy wniosek – COM(2013) 265 final – zawiera przepis dotyczący uchylenia aktu, którego ujednolicenie zaproponowano. || Dz.U. C 207 z 14.8.2008, s. 5

43. || COM(2008) 351 2008/0115/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie siedzenia kierowcy w kołowych ciągnikach rolniczych lub leśnych (wersja ujednolicona) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 10 z 15.1.2009, s. 13

44. || COM(2008) 697  2008/0204/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY ustanawiającej zasady kontroli i środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni (wersja ujednolicona) || Uchylenie odnośnego aktu zaproponowano w ramach przeglądu przepisów dotyczących zdrowia zwierząt – COM(2013) 260 final. || –

45. || COM(2009) 299 2009/0080/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY …/…/WE w sprawie obrotu sadzeniakami ziemniaków || Uchylenie odnośnego aktu zaproponowano w ramach przeglądu prawa o materiale przeznaczonym do reprodukcji roślin – COM(2013) 262 final. || Dz.U. C 296  z 30.10.2010, s. 10

46. || COM(2010) 359 2010/0194/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wprowadzania do obrotu materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli || Uchylenie odnośnego aktu zaproponowano w ramach przeglądu prawa o materiale przeznaczonym do reprodukcji roślin – COM(2013) 262 final. || –

47. || COM(2010) 508 2010/0261/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie dopuszczalnego poziomu hałasu układu wydechowego pojazdów silnikowych (tekst jednolity) || Nowy wniosek – COM(2011) 856 – zawiera przepis dotyczący uchylenia aktu, którego ujednolicenie zaproponowano. || Dz.U. C 121 z 19.4.2011, s. 25

48. || COM(2010) 510  2010/0264/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie montowanych z tyłu konstrukcji zabezpieczających przy przewróceniu w kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych o wąskim rozstawie kół (tekst jednolity) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 121 z 19.4.2011, s. 25

49. || COM(2010) 610  2010/0302/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie konstrukcji zabezpieczających przy przewróceniu montowanych przed siedzeniem kierowcy w kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych o wąskim rozstawie kół (tekst jednolity) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 121 z 19.4.2011, s. 29

50. || COM(2010) 635  2010/0309/COD || Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz (tekst jednolity) || Uchylenie odnośnego aktu zaproponowano w ramach przeglądu przepisów dotyczących zdrowia zwierząt – COM(2013) 260 final. || Dz.U. C 121  z 19.4.2011, s. 31

51. || COM(2010) 717  2010/0348/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie instalacji, położenia, działania i oznaczania urządzeń do sterowania i kontroli kołowych ciągników rolniczych lub leśnych (tekst jednolity) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 94 z 26.3.2011, s. 5

52. || COM(2010) 729 2010/0349/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie urządzeń hamujących kołowych ciągników rolniczych lub leśnych (tekst jednolity) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 121 z 19.4.2011, s. 35

53. || COM(2010) 746 2010/0358/COD || Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie przestrzeni roboczej, dostępu do miejsca kierowcy oraz drzwi i okien kołowych ciągników rolniczych lub leśnych (tekst jednolity) || Akt, którego ujednolicenie zaproponowano, uchyla się rozporządzeniem (UE) nr 167/2013 z dniem 1 stycznia 2016 r. || Dz.U. C 121 z 19.4.2011, s. 36

Załącznik V: prawodawstwo, które zaczyna obowiązywać w 2014 r.

Dnia 1 stycznia wejdzie w życie wiele różnych istotnych wniosków, przede wszystkim programy uzgodnione w wieloletnich ramach finansowych 2014–2020, a jednocześnie wprowadzony zostanie szereg ważnych inicjatyw politycznych. Komisja oczekuje również, że w życie wejdą także wnioski wymienione w załączniku I.

Ponadto w 2014 r. zaczyna obowiązywać następujące prawodawstwo1:

1 stycznia || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE

· Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. dotyczące homologacji typu pojazdów silnikowych i silników w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (Euro VI) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów

· Rozporządzenie Komisji (UE) nr 143/2013 z dnia 19 lutego 2013 r. zmieniające dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 692/2008 w odniesieniu do określania emisji CO2 pochodzących z pojazdów poddanych wielostopniowej homologacji typu

· Rozporządzenie Komisji (WE) nr 692/2008 z dnia 18 lipca 2008 r. wykonujące i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów.

· Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2012 wprowadzające wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej.

· Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne.

· Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej EU Aid Volunteers.

· Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

28 stycznia || · Dyrektywa Rady 2013/1/UE z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniająca dyrektywę 93/109/WE w odniesieniu do szczegółowych warunków wykonywania prawa kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli Unii mających miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami.

14 lutego || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

22 lutego || · Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 z dnia 25 października 2012 r. wprowadzające ogólny system preferencji taryfowych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008.

1 marca || · Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów.

17 marca || · Decyzja Rady 2013/129/UE z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie poddania 4-metyloamfetaminy środkom kontroli.

1 kwietnia || · Dyrektywa Komisji 2013/8/UE z dnia 26 lutego 2013 r. zmieniająca, w celu dostosowania jej przepisów technicznych, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/144/WE w sprawie niektórych części i cech kołowych ciągników rolniczych lub leśnych.

10 kwietnia || · Rozporządzenie Komisji (UE) nr 847/2012 z dnia 19 września 2012 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do rtęci.

2 czerwca || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/13/UE z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym.

13 czerwca || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

18 czerwca || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/33/UE z dnia 21 listopada 2012 r. zmieniająca dyrektywę Rady 1999/32/WE w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych.

19 czerwca || · Dyrektywa Komisji 2013/10/UE z dnia 19 marca 2013 r. zmieniająca dyrektywę Rady 75/324/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do dozowników aerozoli w celu dostosowania jej przepisów dotyczących oznakowania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin.

4 lipca || · Dyrektywa 2012/35 dotycząca zmiany dyrektywy 2008/106/WE w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy.

7 lipca || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/17/UE z dnia 13 czerwca 2012 r. zmieniająca dyrektywę Rady 89/666/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/56/WE i 2009/101/WE w zakresie integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek.

5 sierpnia || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/41/UE z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie stosowania zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn prowadzących działalność na własny rachunek oraz uchylająca dyrektywę Rady 86/613/EWG (w odniesieniu do Irlandii, Grecji, Francji, Słowenii i Zjednoczonego Królestwa).

1 września || · Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej.

2 września || · Rozporządzenie (UE) nr 98/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i używania prekursorów materiałów wybuchowych.

29 października || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie niektórych dozwolonych sposobów korzystania z utworów osieroconych.

1 listopada || · Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1229/2012 z dnia 10 grudnia 2012 r. zmieniające załączniki IV i XII do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.

· Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wymagań technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego, ich przyczep oraz przeznaczonych dla nich układów, części i oddzielnych zespołów technicznych.

· Rozporządzenie Komisji (UE) nr 932/2012 z dnia 3 października 2012 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla suszarek bębnowych dla gospodarstw domowych.

10 listopada || · Rozporządzenie 1007/2011 (w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE).

21 listopada || · Dyrektywa 2013/38 zmieniająca dyrektywę 2009/16/WE w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu w celu egzekwowania Konwencji o pracy na morzu.

1 grudnia || · Rozporządzenie Komisji (UE) nr 487/2013 z dnia 8 maja 2013 r. dostosowujące do postępu naukowo-technicznego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin.

· Art. 1 pkt 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 944/2013 z dnia 2 października 2013 r. dostosowującego do postępu naukowo-technicznego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin.

7 grudnia || · Rozporządzenie Komisji (UE) nr 463/2013 z dnia 17 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nawozów.

12 grudnia || · Rozporządzenie (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

21 grudnia || · Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/14/UE z dnia 21 maja 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2003/41/WE w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami, dyrektywę 2009/65/WE w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i dyrektywę 2011/61/UE w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi w odniesieniu do nadmiernego polegania na ratingach kredytowych.

29 grudnia || · Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003.

· Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/31/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. zmieniająca dyrektywę Rady 92/65/EWG w zakresie wymagań dotyczących zdrowia zwierząt, regulujących wewnątrzunijny handel psami, kotami i fretkami oraz ich przywóz do Unii.

[1] Plany działania dotyczące poszczególnych inicjatyw można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/planned_ia_en.htm.

[2] Rodzaj inicjatywy może zmienić się w zależności od wyników procesu oceny skutków.

[3] Rodzaj inicjatywy może zmienić się w zależności od wyników procesu oceny skutków.

[4] Dotyczy to dyrektywy 98/59/WE w sprawie zwolnień grupowych, dyrektywy 2001/23/WE w sprawie przejęcia przedsiębiorstw i dyrektywy 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej.

[5] DOKUMENT ROBOCZY SŁUŻB KOMISJI: „Fitness check” on EU law in the area of Information and Consultation of Workers [Ocena przydatności prawa UE w dziedzinie informowania pracowników i prowadzenia z nimi konsultacji], SWD(2013) 293 final z 26.7.2013.

[6] Przegląd statystyk dotyczących przedsiębiorstw będzie zależeć od zmian w obrębie Europejskiego Systemu Statystycznego.

[7] Przegląd statystyk społecznych będzie zależeć od zmian w obrębie Europejskiego Systemu Statystycznego.

[8] Dyrektywy 82/891/EWG, 89/666/EWG, 2005/56/WE, 2009/101/WE, 2009/102/WE, 2011/35/UE, 2012/17/UE, 2012/30/UE.

[9] Trudności te polegają na stosowaniu przepisów do krajowego lub transgranicznego łączenia przedsiębiorstw oraz pokrywaniu się pojęć i definicji występujących w różnych aktach prawnych.

[10] Dyrektywy 82/891/EWG, 89/666/EWG, 2005/56/WE, 2009/101/WE, 2009/102/WE, 2011/35/UE, 2012/17/UE, 2012/30/UE.

[11] COM(2011) 82 i COM(2011) 349.

[12] Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1418/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. dotyczące wywozu w celu poddania odzyskowi niektórych odpadów wymienionych w załączniku III lub IIIA rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady do pewnych państw, których nie obowiązuje decyzja OECD w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.

[13] Uproszczenie i lepsze egzekwowanie przepisów dotyczących dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych (rozporządzenie (WE) nr 1072/2009) i tworzenia przedsiębiorstw dokonujących transportu drogowego towarów (rozporządzenie (WE) nr 1071/2009).

[14] Rozporządzenie Rady (WE) nr 1006/2008 z dnia 29 września 2008 r. dotyczące upoważnień do prowadzenia działalności połowowej przez wspólnotowe statki rybackie poza wodami terytorialnymi Wspólnoty oraz wstępu statków państw trzecich na wody terytorialne Wspólnoty, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 i (WE) nr 1627/94 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 3317/94.

[15] Dz.U. L 52 z 4.1.1993, s. 18.

[16] Rozporządzenie (WE) nr 48/2004.

[17] Decyzja Rady 2000/642/WSiSW z dnia 17 października 2000 r. Termin będzie zależeć od przyjęcia i wdrożenia wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, przyjętego przez Komisję dnia 5 lutego 2013 r., który zdezaktualizuje dyrektywę 2000/642/WSiSW.

[18] Decyzja Rady 77/706/EWG z dnia 7 listopada 1977 r. w sprawie ustanowienia celu wspólnotowego dla zmniejszenia zużycia pierwotnych źródeł energii w przypadku trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych (oraz decyzja wykonawcza Komisji 79/639).

[19] Wycofanie wniosków będzie obowiązywać od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

1 Nie uwzględniono wniosków w ramach komitologii.