52012PC0219

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udzielenia dalszej pomocy makrofinansowej Gruzji /* COM/2012/0219 final - 2010/0390 (COD) */


2010/0390 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący

stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udzielenia dalszej pomocy makrofinansowej Gruzji

1.           Przebieg procedury

Data przekazania wniosku Parlamentowi Europejskiemu i Radzie:          (dokument COM(2010) 804 wersja ostateczna – 2010/0390 COD): || 13 stycznia 2011 r.

Data wydania opinii przez Komitet Regionów: || nie dotyczy

Data uchwalenia stanowiska Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu: || 10 maja 2011 r.

Data przekazania zmienionego wniosku: || nie dotyczy

Data przyjęcia wspólnego stanowiska Rady: || 10 maja 2012 r.

2.           Przedmiot wniosku Komisji

Wniosek stanowił element potencjalnego wkładu UE zadeklarowanego podczas konferencji darczyńców w 2008 r. Cele proponowanej pomocy makrofinansowej obejmują:

· Przyczynienie się do pokrycia potrzeb Gruzji w zakresie finansowania zewnętrznego oraz do złagodzenia budżetowych potrzeb finansowych.

· Wsparcie wysiłków na rzecz konsolidacji budżetowej oraz zewnętrznej stabilizacji w ramach programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

· Wsparcie reform strukturalnych mających na celu wzmocnienie trwałego wzrostu gospodarczego oraz zwiększenie przejrzystości i skuteczności zarządzania finansami publicznymi.

· Ułatwienie i wsparcie wysiłków władz Gruzji na rzecz wdrożenia środków określonych na mocy planu działania UE-Gruzja w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa oraz Partnerstwa Wschodniego w celu promowania głębszej gospodarczej i finansowej integracji z UE, również w zgodzie z dążeniem do zawarcia obszernej i kompleksowej umowy o wolnym handlu pomiędzy stronami.

3.           Uwagi dotyczące stanowiska Rady

3.1.      Ogólne uwagi w sprawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu

Kompleksowy pakiet unijny w wysokości do 500 mln EUR mający na celu wspieranie odbudowy gospodarki Gruzji, zadeklarowany w październiku 2008 r. podczas międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli, w następstwie konfliktu z Rosją w sierpniu 2008 r., obejmował dwie możliwe operacje pomocy makrofinansowej, każda w kwocie 46 mln EUR. Pierwsza operacja została z powodzeniem zrealizowana w latach 2009-2010. Na potrzeby drugiej operacji Komisja przyjęła w dniu 13 stycznia 2011 r. wniosek dotyczący udzielenia Gruzji dalszej pomocy makrofinansowej.

Głosowanie w sprawie wniosku odbyło się na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w dniu 10 maja 2011 r., na którym przyjęto rezolucję ustawodawczą z poprawkami w całości zaakceptowanymi przez Komisję i włączonymi do tekstu wniosku. Poprawki te w przeważającej mierze uwzględniały wejście w życie w marcu 2011 r. nowego rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej[1]. Komisja przyznaje, że poprawki do pierwotnego wniosku były konieczne z uwagi na nowe rozporządzenie dotyczące procedury komitetowej oraz popiera stanowisko Parlamentu Europejskiego, iż przyjęcie protokołu ustaleń w odniesieniu do programu pomocy makrofinansowej powinno być regulowane w ramach procedury doradczej, aniżeli procedury sprawdzającej, jak sugerowała Rada.

W dniu 15 grudnia 2011 r. Coreper osiągnął większością kwalifikowaną porozumienie co do zajęcia wspólnego stanowiska kładącego nacisk na zastosowanie procedury sprawdzającej w celu przyjęcia protokołu ustaleń. Powyższe stanowisko potwierdzono w drodze politycznego porozumienia przyjętego przez Radę w dniu 23 stycznia 2012 r.

Podczas wcześniejszych rozmów prowadzonych w ramach Grupy Roboczej Radców Finansowych Komisja opowiadała się za zastosowaniem procedury doradczej w celu przyjęcia protokołu ustaleń oraz wspierała kompromisowe rozwiązanie zaproponowane przez Prezydencję. Rozwiązanie to przewidywało procedurę sprawdzającą jako standardowe rozwiązanie, jednak dopuszczało również procedurę doradczą, w tym przypadku na podstawie art. 2 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia dotyczącego procedury komitetowej, który przewiduje, iż – w należycie uzasadnionych przypadkach – procedura doradcza może być stosowana do przyjmowania aktów wykonawczych, w przypadku których co do zasady znajduje zastosowanie procedura sprawdzająca. W sugerowanym brzmieniu kompromisowego tekstu argumentowano, że w związku z tym, iż proponowana pomoc makrofinansowa (i) stanowi kontynuację operacji zatwierdzonej w 2009 r. oraz (ii) dotyczy nieznacznej kwoty maksymalnej (46 mln EUR), istnieje możliwość zastosowania procedury doradczej. Prezydencja nie osiągnęła jednakże porozumienia i jej kompromisowe rozwiązanie nie zostało przyjęte.

Komisja wyraża zaniepokojenie opóźnieniem proponowanej pomocy, do którego doprowadzi drugie czytanie: ważne jest, aby proponowana pomoc makrofinansowa dla Gruzji została zatwierdzona możliwie jak najszybciej. Upłynął około rok, odkąd Komisja w styczniu 2011 r. przyjęła wniosek, Komisja wyraża zatem ubolewanie w związku z opóźnieniem zaistniałym pomimo faktu, iż obaj współustawodawcy porozumieli się co do istoty wniosku, który – jak wspomniano – opiera się na deklaracji poczynionej w 2008 r.

Komisja uważa, że kluczowe jest szybkie rozstrzygnięcie, jaka procedura – doradcza lub sprawdzająca – powinna znaleźć zastosowanie w celu przyjęcia protokołu ustaleń. Należy również zauważyć, że dopóki kwestia ta nie zostanie rozstrzygnięta w przypadku wniosku dotyczącego Gruzji, grozi to zablokowaniem wszelkich kolejnych wniosków dotyczących pomocy makrofinansowej – scenariusz, którego należy uniknąć, między innymi ze względu na fakt, że pogarszające się warunki na światowych rynkach finansowych oraz gospodarczy i finansowy wpływ arabskiej wiosny na południowe sąsiedztwo UE mogą skutkować nowymi wnioskami o uzupełniającą pomoc makrofinansową z Unii Europejskiej.

3.2.      Porozumienie na etapie stanowiska Rady

Odkąd Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu, debaty międzyinstytucjonalne pomiędzy Radą i Parlamentem nie przyniosły rezultatu. W celu przyjęcia protokołu ustaleń Parlament zdecydowanie popiera zastosowanie procedury doradczej, podczas gdy Rada uważa, że – zgodnie z nowym rozporządzeniem dotyczącym procedury komitetowej – zastosowanie powinna znaleźć procedura sprawdzająca. Nieformalne spotkania nie doprowadziły do porozumienia w tej kwestii.

4.           Podsumowanie

Komisja popiera zastosowanie procedury doradczej w celu przyjęcia protokołu ustaleń. Komisja nie zgadza się zatem ze wspólnym stanowiskiem Rady przyjętym w dniu 10 maja 2012 r. Jednakże, na co wskazano powyżej, Komisja uważa, że kluczowe jest szybkie znalezienie rozwiązania, w związku z czym gotowa jest wspierać działania prowadzące do szybkiego osiągnięcia kompromisu przez obu współustawodawców.

[1]               Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r.