52011PC0720

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej we właściwych organach Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu /* KOM/2011/0720 wersja ostateczna - 2011/0320 (NLE) */


UZASADNIENIE

1. KONTEKST WNIOSKU

Przegląd warunków przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO

I. WPROWADZENIE

Członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Federacja Rosyjska doszli do końcowego etapu uzgadniania warunków przystąpienia Federacji Rosyjskiej do tej organizacji. Jest to wynikiem 18-letnich negocjacji, które trwały od momentu złożenia przez Federację Rosyjską wniosku o członkostwo w WTO w 1993 r. Aby UE mogła udzielić formalnego poparcia dla przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO, konieczna jest obecnie decyzja Rady zatwierdzająca warunki przystąpienia Federacji Rosyjskiej.

Poniżej znajduje się streszczenie warunków przystąpienia.

II. STRESZCZENIE WARUNKÓW PRZYSTĄPIENIA FEDERACJI ROSYJSKIEJ DO WTO Z PODZIAŁEM NA SEKTORY

Należności celne przywozowe

Średnia ostateczna stawka skonsolidowana Federacji Rosyjskiej wynosi 7,6 %.

W odniesieniu do towarów przemysłowych średnia ostateczna stawka skonsolidowana wynosi 7,9 %, jest ona jednak zróżnicowana w różnych sektorach i ma wartość od zera dla produktów objętych Umową o Technologii Informacyjnej (ITA), przez niskie średnie wartości dla produktów farmaceutycznych i sprzętu medycznego (4,3 %), urządzeń rolniczych (4,6 %), obuwia (5 %) oraz chemikaliów i sprzętu budowlanego (5,2 %), po najwyższe średnie wartości dla szkła (11,1 %) i ceramiki (12,2 %).

Dane statystyczne dotyczące wymiany handlowej za 2010 r. pokazują, że chemikalia, maszyny i pojazdy silnikowe to trzy kluczowe sektory przemysłowe stanowiące ponad 60 % całego wywozu z UE do Rosji. W tych sektorach średnia ostateczna stawka skonsolidowana wynosi 5,3 % dla chemikaliów, 6,5 % dla maszyn i urządzeń, 9,2 % dla pojazdów i ich części.

W odniesieniu do towarów rolniczych szacunkowa średnia ostateczna stawka skonsolidowana wynosi 11,5 %, przy czym najwyższe średnie stawki dotyczą ryżu (20 %), produktów mlecznych (14,6 %) i olejów roślinnych (11,4 %).

Spośród 11 327 pozycji taryfowych na liście towarów Federacji Rosyjskiej 6 992 nie osiągnie w momencie przystąpienia poziomu ostatecznej stawki skonsolidowanej, w związku z czym będzie wobec nich obowiązywał okres wdrażania. W dniu przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO najdłuższe okresy wdrażania przewidziane są dla pojazdów silnikowych (7 lat) oraz niektórych chemikaliów i produktów przemysłu meblowego (6 lat).

Te średnie poziomy stawki skonsolidowanej są bardzo racjonalne, szczególnie w porównaniu do bieżącej średniej stawki skonsolidowanej, a nawet do stawek stosowanych w innych państwach BRIC. Przykładowo ostateczna stawka skonsolidowana Chin w odniesieniu do towarów przemysłowych wynosi 10 % (średnia stawka stosowana – 8,7 %), Brazylii - 31,4 % (średnia stawka stosowana – 14,1 %), a Indii - 48,5 % (średnia stawka stosowana – 10,1 %). Stawki dotyczące towarów rolnych Chin są skonsolidowane na średnim poziomie wynoszącym 15,6 %, zaś Indii – 31,8 %.

Należności celne wywozowe

Wykaz towarów Federacji Rosyjskiej obejmuje wiążące koncesje i zobowiązania dotyczące należności celnych wywozowych w odniesieniu do szerokiego zakresu produktów, głównie surowców, w tym ryb i owoców morza, nasion, produktów mineralnych i chemicznych, produktów ropy naftowej i gazu, rud metali i złomu, tworzyw sztucznych, skór i skórek, drewna, pulpy, papieru oraz kamieni szlachetnych i ozdobnych.

Usługi

Lista szczegółowych zobowiązań Federacji Rosyjskiej w zakresie usług jest bardzo zadowalająca i daje europejskim usługodawcom znaczne możliwości rynkowe. Rosja podejmie zobowiązania dotyczące dostępu do rynku i traktowania narodowego w szerokim zakresie sektorów usług, w tym usług świadczonych w ramach wykonywania wolnych zawodów, usług komputerowych i innych usług biznesowych, usług budowlanych, pocztowych, kurierskich i telekomunikacyjnych, serwisów informacyjnych, usług transportowych, dystrybucyjnych, w zakresie ochrony środowiska, finansowych (ubezpieczeniowych, bankowych i związanych z obrotem papierami wartościowymi) oraz turystycznych i związanych z podróżami. Rosja podjęła również zobowiązanie dotyczące przeniesień wewnątrz przedsiębiorstwa osób fizycznych świadczących usługi oraz osób odbywających wizyty służbowe, w tym w celu ustanowienia obecności handlowej.

Zobowiązania wynikające z protokołu

W końcowej, wielostronnej fazie negocjacji poprzedzających przystąpienie członkowie WTO wspólnie starali się zapewnić podstawową zgodność związanych z handlem przepisów ustawowych i wykonawczych oraz procedur administracyjnych i instytucji Federacji Rosyjskiej oraz unii celnej pomiędzy Federacją Rosyjską, Republiką Kazachstanu i Republiką Białorusi, w ramach której Rosja przeniosła swoje krajowe kompetencje regulacyjne na unię celną, z porozumieniami i zasadami w ramach WTO, określając odpowiednie zobowiązania w protokole przystąpienia oraz w sprawozdaniu grupy roboczej. Szczególne znaczenie dla UE mają następujące kwestie:

Prawa do działalności handlowej

Rosja zobowiązała się do stosowania wszelkich przepisów ustawowych i wykonawczy oraz innych środków mających wpływ na przywóz lub wywóz towarów zgodnie z właściwymi postanowieniami Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu, w tym Porozumienia w sprawie licencjonowania przywozu oraz stosownych postanowień GATT. W szczególności w odniesieniu do regulacji przywozu napojów alkoholowych, produktów farmaceutycznych i produktów z technologią kodowania Rosja zgodziła się nie wymagać pozwoleń na przywóz ani na prowadzenie działalności jako warunku dopuszczenia do procedury zgłoszenia celnego. Ponadto znosi się wszelkie wymogi dotyczące zezwoleń, wcześniejszego zatwierdzenia i pozwoleń, których nie można uzasadnić w ramach postanowień porozumienia WTO; wymogi te nie będą stosowane od dnia przystąpienia Rosji do WTO.

Polityka cenowa

Rosja zobowiązała się do stosowania wszelkich istniejących lub przyszłych kontroli cen w odniesieniu do produktów i usług w sposób spójny z porozumieniem WTO i potwierdziła, że środki kontroli cen nie będą stosowane w celu zapewnienia ochrony krajowej produkcji towarów ani uniemożliwienia wdrożenia zobowiązań Rosji w zakresie usług. W odniesieniu do stosowania wszystkich opłat za transport kolejowy Rosja zobowiązała się do przyznania traktowania przywozu i wywozu w sposób nie mniej korzystny niż ma to miejsce wobec podobnych, bezpośrednio konkurencyjnych i zastępowalnych produktów transportowanych wewnątrz kraju nie później niż z dniem 1 lipca 2013 r. W odniesieniu do gazu ziemnego Rosja zgodziła się dopilnować, aby producenci i dystrybutorzy gazu ziemnego w Federacji Rosyjskiej działali w oparciu o zwykłe względy handlowe i – w odniesieniu do dostaw dla użytkowników przemysłowych – odzyskiwali koszty, w tym koszty inwestycji i transportu, oraz byli w stanie osiągać zyski.

Procedury i opłaty celne

W odniesieniu do ustalania wartości celnej Rosja zobowiązała się do stosowania swoich przepisów ustawowych i wykonawczych oraz praktyk zgodnie z zasadami WTO. W szczególności w celu ustalania wartości celnej towarów Rosja nie będzie stosować żadnej z form wartości minimalnej, takich jak kursy odniesienia lub stałe programy wyceny. W odniesieniu do wyznaczenia specjalnych punktów odprawy celnej na zgłoszenia celne, wejście i wyjście określonych towarów, Rosja przedstawiła wyczerpujący wykaz takich środków i zobowiązała się do ich wyeliminowania od dnia przystąpienia do WTO, jeżeli są one sprzeczne z porozumieniem WTO. Rosja podjęła również zobowiązanie do dopilnowania, aby poziom opłat celnych, w tym opłat za odprawę celną, nie przekraczał kosztu świadczonych usług. Ponadto w odniesieniu do procedur tranzytu Rosja stosuje zgodnie z porozumieniem WTO wszystkie swoje przepisy ustawowe i wykonawcze oraz inne środki regulujące tranzyt towarów (włącznie z energią), w tym dotyczące opłat za transport drogowy, kolejowy i powietrzny towarów tranzytem, jak również wszelkich innych opłat celnych nakładanych w związku z tranzytem.

Bariery techniczne w handlu (TBT)

Rosja zobowiązała się do zapewnienia zgodności wszystkich przepisów technicznych, norm i procedur oceny zgodności stosowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej z zasadami porozumienia TBT, w tym w odniesieniu do przejrzystości, niedyskryminacji i traktowania narodowego. Wszelkie środki TBT stosowane w Rosji, w tym te przyjęte przez właściwe organy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej i unii celnej, są zgodne z porozumieniem WTO.

Środki sanitarne i fitosanitarne (SPS)

Rosja zobowiązała się do opracowania i stosowania wszystkich środków SPS zgodnie z porozumieniem WTO od dnia przystąpienia do WTO. W szczególności środki SPS stosuje się w zakresie niezbędnym do ochrony życia lub zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin; opierają się one na zasadach naukowych i ocenie ryzyka oraz na międzynarodowych normach, wytycznych i zaleceniach, jeśli takie istnieją; nie są one bardziej ograniczające dla handlu niż jest to konieczne do osiągnięcia właściwego poziomu ochrony stosowanego w Federacji Rosyjskiej; a także uwzględniają wdrażanie zasady równoważności.

Handlowe aspekty praw własności intelektualnej (TRIPS)

Rosja zobowiązała się do pełnego stosowania postanowień porozumienia TRIPS od dnia przystąpienia do WTO, w tym postanowień dotyczących egzekwowania, bez stosowania żadnego okresu przejściowego.

III. ZALECENIE

Przedkładając Radzie do zatwierdzenia warunki przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO, Komisja uznaje, że stanowią one wyważony, ale ambitny pakiet zobowiązań otwierających rynek, który przyniesie znaczne korzyści UE, Federacji Rosyjskiej oraz jej partnerom handlowym należącym do WTO.

2011/0320 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej we właściwych organach Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, art. 100 ust. 2 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W czerwcu 1993 r. rząd Federacji Rosyjskiej złożył wniosek o przystąpienie do Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) na mocy art. XII tego porozumienia.

(2) W dniach 16–17 czerwca 1993 r. powołano grupę roboczą ds. przystąpienia Federacji Rosyjskiej w celu wypracowania porozumienia w sprawie warunków przystąpienia, które byłyby możliwe do zaakceptowania dla Federacji Rosyjskiej oraz dla wszystkich członków WTO.

(3) Występując w imieniu Unii, Komisja wynegocjowała wiele kompleksowych zobowiązań dotyczących otwarcia rynku oraz innych zobowiązań regulacyjnych Federacji Rosyjskiej, które spełniają wnioski Unii i odpowiadają jej celom oraz są zgodne z poziomem rozwoju Federacji Rosyjskiej.

(4) Zobowiązania te zawarto obecnie w Protokole przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO.

(5) Przystąpienie do WTO powinno przyczynić się w sposób pozytywny i trwały do postępu reform gospodarczych i zrównoważonego rozwoju Federacji Rosyjskiej.

(6) W związku z tym protokół przystąpienia powinien zostać zatwierdzony.

(7) Artykuł XII Porozumienia ustanawiającego WTO stanowi, że warunki przystąpienia powinny być uzgodnione między państwem przystępującym a WTO i zatwierdzone ze strony WTO przez Konferencję Ministerialną WTO. Artykuł IV ust. 2 Porozumienia ustanawiającego WTO stanowi, że funkcje Konferencji Ministerialnej w przerwach między jej sesjami pełni Rada Generalna.

(8) W myśl powyższego konieczne jest określenie stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii na forum właściwych organów WTO – Konferencji Ministerialnej WTO lub Rady Generalnej WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł

1. Stanowiskiem, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej we właściwych organach Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu, jest zatwierdzenie przystąpienia.

2. Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w […] dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący