52011PC0296

ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu /* COM/2011/0296 końcowy - NLE 2011/0128 */


2011/0128 (NLE)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 975/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 128 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W zaleceniu Komisji 2009/23/WE z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych wytycznych dotyczących narodowych stron i emisji monet euro przeznaczonych do obiegu[1], zatwierdzonym przez konkluzje Rady z dnia 10 lutego 2009 r., określono wspólne zasady dotyczące wzorów wykorzystywanych na stronach narodowych obiegowych monet euro oraz wzajemnej informacji i zatwierdzania tych wzorów.

(2) Z uwagi na fakt, że monety euro są w obiegu w całej strefie euro, cechy wzoru narodowego stanowią przedmiot wspólnego zainteresowania. W celu umożliwienia ich sprawnego obiegu oraz w interesie pewności prawnej i przejrzystości należy nadać tym zasadom określonym w zaleceniu 2009/23/WE dotyczącym nominałów i parametrów technicznych obiegowych monet euro wiążącą prawnie postać poprzez włączenie ich do istniejącego rozporządzenia Rady (WE) 975/98 w sprawie nominałów i parametrów technicznych monet euro przeznaczonych do obiegu[2].

(3) Monety euro mają europejską stronę wspólną i odrębną stronę narodową. Na europejskich stronach wspólnych monet euro znajduje się nazwa wspólnej waluty oraz nominał monety. Strona narodowa nie powinna powtarzać ani nazwy wspólnej waluty, ani nominału monety.

(4) Na stronie narodowej monety euro należy wyraźnie wskazać nazwę emitującego państwa członkowskiego, aby umożliwić zainteresowanym użytkownikom łatwą identyfikację państwa członkowskiego będącego emitentem monety.

(5) Wzory stron narodowych monet euro są określane przez poszczególne uczestniczące państwa członkowskie w granicach wyznaczonych w niniejszym rozporządzeniu oraz z uwzględnieniem faktu, że monety euro znajdują się w obiegu w całej strefie euro, a nie tylko w państwie członkowskim będącym emitentem. W celu zapewnienia, by również strony narodowe były łatwo rozpoznawalne jako monety euro, wzór narodowy powinien być otoczony w całości dwunastoma gwiazdami z europejskiej flagi.

(6) Aby ułatwić rozpoznawanie obiegowych monet euro oraz zapewnić właściwą ciągłość bicia monet, wzory stron narodowych zwykłych obiegowych monet euro nie powinny być w zasadzie zmieniane, z wyjątkiem przypadków, gdy zmienił się szef państwa wskazany na monecie.

(7) Państwa członkowskie powinny jednak mieć możliwość emisji okolicznościowych obiegowych monet euro celem upamiętniania wydarzeń mających wielkie znaczenie dla danego kraju lub całej Europy, przy czym okolicznościowe monety emitowane wspólnie przez wszystkie uczestniczące państwa członkowskie powinny upamiętniać wyłącznie wydarzenia o najwyższej wadze europejskiej. Najodpowiedniejsza do tego celu jest moneta o nominale 2 euro, przede wszystkim ze względu na jej dużą średnicę i parametry techniczne, które odpowiednio zabezpieczają tę monetę przed fałszowaniem.

(8) Emitujące państwa członkowskie powinny informować się wzajemnie o nowych stronach narodowych z dużym wyprzedzeniem przed planowaną datą emisji. W tym celu emitujące państwa członkowskie powinny przekazywać swoje projekty wzorów monet euro Komisji, która sprawdza ich zgodność z niniejszym rozporządzeniem.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 975/98,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 975/98 dodaje się następujące art. 1a–1h:

„Artykuł 1a

Rodzaje obiegowych monet euro

1. Monety euro przeznaczone do obiegu powinny mieć charakter zwykły lub okolicznościowy.

2. Monety euro mają europejską stronę wspólną i odrębną stronę narodową.

Artykuł 1b

Brak nazwy waluty i nominału na stronie narodowej

1. Na stronie narodowej obiegowych monet euro nie powtarza się żadnej informacji o nominale ani żadnej jej części. Nie powtarza się nazwy wspólnej waluty ani też jej części, chyba że wynika to ze stosowania innego alfabetu.

2. Napis na brzegu monety o nominale 2 euro może jednak zawierać informację o nominale, pod warunkiem że użyta zostanie jedynie cyfra „2” lub nazwa „euro”.

Artykuł 1c

Określenie emitującego państwa członkowskiego na stronie narodowej

Strony narodowe wszystkich nominałów obiegowych monet euro zawierają informację o emitującym państwie członkowskim poprzez podanie nazwy tego państwa członkowskiego lub jej skrótu.

Artykuł 1d

Wzór stron narodowych

1. Na stronie narodowej obiegowych monet euro znajduje się dwanaście gwiazd tworzących okrąg wokół narodowego wzoru, który powinien zawierać oznaczenie roku wybicia i wskazywać nazwę emitującego państwa członkowskiego. Dwanaście gwiazd przedstawionych jest w takiej samej formie jak gwiazdy na fladze europejskiej.

2. Wzór wybierany jest z uwzględnieniem faktu, że monety euro znajdują się w obiegu we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich, zgodnie z art. 1 rozporządzenia (WE) 974/98[3].

Artykuł 1e

Zmiany stron narodowych zwykłych obiegowych monet euro

1. Nie naruszając przepisów art. 1f, wzory stron narodowych obiegowych monet euro denominowane w euro lub w centach nie są zmieniane, z wyjątkiem przypadków, gdy zmienił się szef państwa wskazany na monecie. Emitujące państwo członkowskie posiada jednak możliwość aktualizowania co piętnaście lat wzoru monet euro przedstawiającego szefa państwa, aby uwzględnić zmiany w jego wyglądzie. Emitujące państwa członkowskie aktualizują również swoje strony narodowe monet euro, aby zastosować się w pełni do niniejszego rozporządzenia przed końcem okresu przejściowego określonego w art. 1h.

2. W przypadku czasowego zastępstwa na stanowisku szefa państwa lub gdy stanowisko to pozostaje czasowo nieobsadzone państwo członkowskie nie jest uprawnione do zmiany stron narodowych zwykłych obiegowych monet euro.

Artykuł 1f

Okolicznościowe obiegowe monety euro

1. Krajowe okolicznościowe obiegowe monety euro różnią się od narodowego wzoru zwykłych narodowych obiegowych monet euro i upamiętniają wyłącznie wydarzenia mające wielkie znaczenie dla danego kraju lub całej Europy. Okolicznościowe obiegowe monety emitowane wspólnie przez wszystkie uczestniczące państwa członkowskie upamiętniają wyłącznie wydarzenia o najwyższej wadze europejskiej.

2. Napis na brzegu okolicznościowych obiegowych monet euro jest taki sam jak w przypadku zwykłych obiegowych monet euro.

3. Okolicznościowe obiegowe monety euro mogą mieć wyłącznie wartość nominalną 2 euro.

Artykuł 1g

Procedura informacyjna i publikacje na temat zmian stron narodowych

1. Państwa członkowskie informują się wzajemnie o projektach wzorów nowych stron narodowych obiegowych monet euro, w tym o napisach na brzegu i o wielkości emisji, przed formalnym przyjęciem wzoru.

2. Do celów ust. 1 co najmniej sześć miesięcy przed planowaną datą emisji emitujące państwo członkowskie przesyła Komisji nowe projekty wzorów monet euro. Komisja niezwłocznie i najpóźniej w terminie dziesięciu dni roboczych sprawdza ich zgodność z przepisami niniejszego rozporządzenia.

3. Jeżeli Komisja uzna, że zastosowano się do przepisów niniejszego rozporządzenia, niezwłocznie dostarcza swoją ocenę emitującemu państwu członkowskiemu. Niezwłocznie przedstawia ona również swoją ocenę innym państwom członkowskim za pośrednictwem właściwego podkomitetu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego. Jeżeli państwo członkowskie uzna, że wzór nie jest odpowiedni, uwzględniając fakt, że monety euro znajdują się w obiegu we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich, informuje o tym Komisję w terminie pięciu dni roboczych. Następnie Komisja podejmuje niezwłocznie ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wzoru.

4. Jeżeli Komisja uzna, że nie zastosowano się do przepisów niniejszego rozporządzenia, niezwłocznie informuje o tym emitujące państwo członkowskie, które przedkłada nowy wzór.

5. Wszelkie istotne informacje na temat nowych narodowych wzorów monet euro są publikowane przez Komisję w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 1h

Przepisy przejściowe

Artykuły 1b, 1c i 1d, a także art. 1f ust. 2:

a) nie obowiązują w odniesieniu do obiegowych monet euro wyemitowanych przed wejściem w życie rozporządzenia Rady (EU) nr … [należy wstawić numer niniejszego rozporządzenia zmieniającego po jego przyjęciu],

b) nie obowiązują w okresie przejściowym upływającym 10 lat po wejściu w życie rozporządzenia Rady (EU) nr … [należy wstawić numer niniejszego rozporządzenia zmieniającego po jego przyjęciu] w odniesieniu do wzorów legalnie stosowanych na obiegowych monetach euro w momencie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.”.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia [...] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

[1]               Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 52.

[2]               Dz.U. L 139 z 11.5.1998, s. 6.

[3]               Dz.U. L 139 z 11.5.1998, s. 1.