52011PC0162

/* KOM(2011) 162 wersja ostateczna - APP 2011/0070 */ Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY w sprawie publikacji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej


[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 4.4.2011

KOM(2011) 162 wersja ostateczna

2011/0070 (APP)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

w sprawie publikacji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej

UZASADNIENIE

KONTEKST WNIOSKU

Kontekst ogólny

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej zapewnia oficjalną publikację aktów ustawodawczych i innych aktów prawnych Unii Europejskiej. W wersji papierowej jest publikowany od 1958 r., a od 1998 r. jest dostępny również w Internecie. W ostatnich latach rośnie liczba osób poszukujących informacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Internet, ponieważ jest to sposób wygodny i szybki, natomiast liczba abonentów wersji drukowanej maleje. Ponieważ jednak wersja drukowana jest obecnie uważana za jedyną ważną i prawnie wiążącą publikację, w chwili obecnej nie można dochodzić swoich praw ani egzekwować obowiązków na podstawie elektronicznej wersji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej .

Wyraźnie stwierdził ten fakt Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Skoma-Lux[1]. Trybunał orzekł: „jeżeli ustawodawstwo wspólnotowe jest rzeczywiście dostępne w Internecie (…) taki sposób udostępnienia tego ustawodawstwa nie jest równoznaczny z prawidłową publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, wobec braku jakichkolwiek uregulowań w tej kwestii w prawie wspólnotowym ”.

Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

Artykuł 297 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że akty ustawodawcze i nieustawodawcze przyjęte w formie rozporządzeń lub dyrektyw, które są skierowane do wszystkich państw członkowskich, lub w formie decyzji, które nie wskazują adresata, są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej . Akty ustawodawcze przyjęte zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą są podpisywane przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady, natomiast pozostałe akty są podpisywane przez przewodniczącego instytucji, która je przyjęła. Akty te wchodzą w życie z dniem w nich określonym lub dwudziestego dnia po ich publikacji.

W decyzji 2009/496/WE, Euratom[2] określono bardziej szczegółowo sposób wypełniania przez instytucje obowiązku publikowania aktów ustawodawczych. Za publikowanie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej i gwarantowanie jego autentyczności odpowiada podmiot międzyinstytucjonalny, jakim jest Urząd Publikacji.

Cele wniosku

Celem niniejszego wniosku jest poszerzenie dostępu do prawa Unii Europejskiej i umożliwienie wszystkim (zarówno prawnikom, jak i ogółowi społeczeństwa) powoływania się na elektroniczną wersję Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej jako wersję oficjalną i autentyczną. Jeżeli publikacja Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w wersji elektronicznej zostanie uznana za ważną, wszyscy obywatele Unii Europejskiej będą mogli uzyskać w zasadzie równoczesny dostęp do prawa Unii Europejskiej natychmiast po jego opublikowaniu i to w sposób bardziej oszczędny, ponieważ zapoznanie się z publikacją elektroniczną będzie nieodpłatne. Łatwiejszy dostęp miałyby również osoby mieszkające w geograficznie trudniej dostępnych regionach Europy. Ponadto łatwiejszy dostęp jest zgodny z celami dokumentu „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”[3], którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla wszystkich do 2013 r.

Celem niniejszego wniosku jest również zwiększenie pewności prawnej w porównaniu z obecną sytuacją, w której publikacja w Internecie służy jedynie do celów informacyjnych, ponieważ prawa i obowiązki można byłoby wówczas egzekwować na podstawie publikacji w formie autentycznej wersji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej .

Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

Niniejszy wniosek jest w pełni zgodny z polityką Unii, a w szczególności z jej projektem przewodnim „Europejska agenda cyfrowa”[4], przedstawionym w kontekście strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Agenda cyfrowa ma na celu zwiększenie korzyści społeczno-gospodarczych płynących z technologii informacyjnych oraz podkreśla rolę władz publicznych we wspieraniu rynku cyfrowego. W tym kontekście dostęp do aktów prawnych przez Internet jest bodźcem do rozwoju jednolitego rynku cyfrowego, ponieważ udostępniane tą drogą informacje dotyczące sektora publicznego prowadziłyby do wprowadzania innowacyjnych usług świadczonych przez Internet.

Niniejszy wniosek jest również spójny z celami Europejskiego planu działań na rzecz administracji elektronicznej na lata 2011–2015[5], zgodnie z którym państwa członkowskie i Komisja powinny zapewnić dostęp internetowy do informacji na temat działalności administracji rządowych, w tym przepisów ustawowych i wykonawczych, polityki i finansów.

WYNIKI NIEFORMALNYCH KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Europejskie instytucje i organy mają swoją reprezentację w Komitecie Zarządzającym Urzędu Publikacji, który odpowiada za nadzór nad strategicznym rozwojem działalności Urzędu Publikacji. Zainteresowane instytucje i organy przeanalizowały na forum Komitetu przedmiotową kwestię i wyraziły poparcie dla ustanowienia autentycznej elektronicznej wersji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej .

Za pośrednictwem grupy roboczej Rady ds. e-prawa zasięgnięto również opinii państw członkowskich na temat kwestii prawnej ważności elektronicznej publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej . W dniu 30 lipca 2010 r. Sekretariat Generalny Komisji przekazał Radzie dokument roboczy, który został omówiony na dwóch posiedzeniach grupy roboczej Rady ds. e-prawa w dniach 21 września i 26 października 2010 r. Przedstawione uwagi stały się wyrazem silnego poparcia państw członkowskich dla prawnie ważnej elektronicznej publikacji[6], ale ich zdania były bardziej podzielone co do dalszej ważności prawnej wersji papierowej. Uwagi te dotyczyły następujących kwestii:

- wyboru wyłącznie elektronicznej publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej , poprzedzonego ewentualnie okresem przejściowym, w którym byłby on publikowany równocześnie w wersji papierowej i elektronicznej;

- kosztów druku Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w przypadku wyboru równoczesnego rozpowszechniania w formie drukowanej i elektronicznej;

- ryzyka rozbieżności między wydaniem drukowanym i elektronicznym, a potrzebą ustanowienia jasnych zasad dotyczących postępowania w przypadku niespójności oraz wersji, która ma pierwszeństwo w takiej sytuacji;

- ograniczonej roli, jaką wydanie drukowane mogłoby odgrywać w rozpowszechnianiu unijnego ustawodawstwa wśród osób, które nie mają możliwości dostępu do wydania elektronicznego.

Przygotowując niniejszy wniosek, Komisja wzięła pod uwagę wszystkie wyrażone opinie. Początkowo preferowano równoczesną publikację na papierze i w formie elektronicznej, która miałaby jednakową moc prawną, ponieważ uważano, że zapewni to europejskim obywatelom najszerszy dostęp do prawa UE. Jednakże z praktycznych doświadczeń państw członkowskich wynika, że korzyści płynące z takiego rozwiązania byłyby bardzo niewielkie i nie zrównoważyłyby wynikających z niego dodatkowych utrudnień. Podkreślono także, że osoby zamieszkujące obszary trudniej dostępne pod względem geograficznym borykają się z trudnościami i opóźnieniami w otrzymywaniu wersji drukowanej, a autentyczne wydanie w wersji elektronicznej ułatwiłoby im dostęp do prawa UE.

Wniosek dotyczący rozporządzenia stanowi, że Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej ma być publikowany w wersji elektronicznej mającej skutki prawne. Publikacja w wersji elektronicznej jest zgodna z celem wyznaczonym w strategii „Europa 2020” oraz w projekcie przewodnim „Europejska agenda cyfrowa”, zgodnie z którymi do 2013 r. należy zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do szerokopasmowego Internetu. Proponowany system równoważy potrzeby w zakresie dostępności i uproszczenia:

- z jednej strony, ważna publikacja elektroniczna umożliwia szersze rozpowszechnianie niż wydanie drukowane. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił zauważalny spadek liczby abonentów Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej , natomiast korzystanie z Internetu w Unii Europejskiej jest coraz bardziej rozpowszechnione – według Eurostatu dostęp do niego miało 70 % gospodarstw domowych w 2010 r. i 94 % przedsiębiorstw w 2009 r. Ponadto zapoznawanie się z elektronicznym wydaniem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej byłoby nieodpłatne i wypadałoby korzystniej w porównaniu z wydaniem drukowanym, za które pobierano od obywateli koszty druku i wysyłki. Zapewniono jednak zabezpieczenie dla osób niepełnosprawnych, które mogą uzyskać dostęp do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w określonym formacie elektronicznym, oraz dla osób, które z jakiegokolwiek powodu nie mają dostępu do publikacji elektronicznej, ponieważ zawsze będzie można otrzymać na życzenie wersję papierową, niemającą jednak wartości prawnej (np. wyłącznie do celów informacyjnych), za pośrednictwem Urzędu Publikacji lub w postaci wydruku z Internetu.

- Z drugiej strony system ten jest prostszy, gdyż nie będą już konieczne potencjalnie skomplikowane zasady postępowania w przypadku ewentualnych rozbieżności między jednakowo autentycznymi wersjami drukowaną i elektroniczną.

Ocena prawdopodobnych skutków wniosku

Komisja przeprowadziła analizę, w ramach której oceniono trzy warianty publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej :

- wariant 1: zachowanie sytuacji obecnej, gdy jedynie wersja papierowa stanowi ważną publikację, a wersja elektroniczna Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej służy wyłącznie do celów informacyjnych;

- wariant 2: publikacja Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wyłącznie w wersji elektronicznej;

- wariant 3: publikacja równocześnie na papierze i w wersji elektronicznej, przy czym obie z nich mają jednakową moc prawną i jednakowy skutek.

Zapewnienie mocy prawnej wydania elektronicznego przyniesie istotne korzyści, ponieważ:

- dostęp do ustawodawstwa UE zostanie rozszerzony, ułatwiony i przyspieszony;

- dostęp do wydania elektronicznego będzie nieodpłatny i możliwy w każdym momencie;

- elektroniczna publikacja będzie zgodna z priorytetami agendy cyfrowej uzgodnionymi przez instytucje UE, a także przyczyni się do wzrostu liczby osób korzystających z usług internetowych.

ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Najważniejsze przepisy wniosku

Niniejszy wniosek stanowi, że publikacja elektroniczna będzie ważnym sposobem publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej . Wersja drukowana będzie jednak wystarczająca w celu zapewnienia skutków prawnych publikacji w przypadku wywołanych problemami technicznymi, tymczasowych i nieprzewidzianych przerw w publikacji elektronicznej (np. ataków cybernetycznych, nieprzewidzianych awarii sprzętowych) trwających dłużej niż jeden dzień. Wydanie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wydrukowane w takich okolicznościach musiałoby zostać opublikowane w formie elektronicznej natychmiast po przywróceniu sprawności systemu technicznego. Wydanie drukowane powinno zawierać datę publikacji, jednak opublikowane następnie wydanie elektroniczne miałoby pierwszeństwo w przypadku ewentualnych różnic.

W niniejszym wniosku określono również wymogi techniczne, których spełnienie zapewnia ważność publikacji elektronicznej, a także kompetencje Urzędu Publikacji w tym zakresie.

Podstawa prawna

Artykuł 352 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zasada proporcjonalności

Zakres wniosku jest ograniczony do publikacji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej oraz warunków technicznych niezbędnych do zapewnienia ważności publikacji.

Wybór instrumentów

Rozporządzenie jest jedynym odpowiednim aktem prawnym, gdyż obowiązuje bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich. Obywatele europejscy powinni mieć jednakowy dostęp do prawa UE, a zatem należy zapewnić dostęp do elektronicznego wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w ten sam sposób i na tych samych warunkach dla wszystkich obywateli europejskich.

WPŁYW NA BUDŻET

Ustanowienie prawnie ważnej publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w formie elektronicznej nie ma wpływu na budżet.

Infrastruktura techniczna umożliwiająca publikację elektroniczną wymaga jednak inwestycji informatycznych. W ramach autonomii administracyjnej w 2009 r. poniesiono wydatki rzędu 38 000 EUR na ustanowienie i przetestowanie systemu technicznego przed opublikowaniem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w wersji elektronicznej jako autentycznej. Dalsze inwestycje w rozbudowę systemu oraz koszty jego konserwacji i utrzymania zostaną poniesione przez wszystkie instytucje, gdyż to na nich spoczywa obowiązek publikowania tekstów ustawodawczych. Metoda obliczania klucza podziału środków opiera się na liczbie stron Dz.U. L i C wyprodukowanych dla każdej instytucji w roku n-2. Klucz na 2011 r. został określony na podstawie danych za 2009 r.:

- Komisja Europejska: 47,64 %;

- Rada Unii Europejskiej: 21,96 %;

- Parlament Europejski: 21,94 %;

- Komitet Ekonomiczno-Społeczny: 3,29 %;

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: 3,17 %;

- Trybunał Obrachunkowy: 1,25 %;

- Komitet Regionów: 0,75 %.

Zgodnie z tym kluczem podziału należy ustanowić odpowiednie rezerwy budżetowe.

2011/0070 (APP)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

w sprawie publikacji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 352,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego[7],

stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Artykuł 297 Traktatu dotyczy publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej oraz wejścia w życie aktów prawnych Unii.

2. Wersja drukowana Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej we wszystkich językach urzędowych Unii jest obecnie jedyną prawnie wiążącą publikacją, mimo że jest on również udostępniany w wersji elektronicznej.

3. Decyzja 2009/496/WE, Euratom Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji, Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 26 czerwca 2009 r. w sprawie organizacji i działania Urzędu Publikacji Unii Europejskiej[8] gwarantuje, że Urząd Publikacji będzie umożliwiał instytucjom wywiązanie się z obowiązku publikowania tekstów ustawodawczych.

4. Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-161/06 Skoma-Lux sro przeciwko Celni [9] wynika, że akty prawne Unii, które nie zostały należycie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej , nie mogą być egzekwowane wobec osób fizycznych i prawnych, a udostępnienie tych aktów w Internecie nie jest równoznaczne z prawidłową publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wobec braku jakichkolwiek uregulowań w tej kwestii w prawie unijnym.

5. Gdyby publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w formie elektronicznej miała stanowić ważną publikację, otworzyłoby to szybszy i oszczędniejszy dostęp do prawa unijnego.

6. W swoim komunikacie „Europejska agenda cyfrowa”[10] Komisja podkreśliła, że dostęp do treści prawnych w Internecie sprzyja rozwojowi cyfrowego rynku wewnętrznego, co przynosi korzyści społeczno-gospodarcze.

7. Należy zatem ustanowić zasady zapewniające autentyczność, nienaruszalność i niezmienność elektronicznej publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej .

8. Dyrektywą 1999/93/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych[11] ustanowiono skutki prawne podpisu elektronicznego jako sposobu uwierzytelniania. Dla celów zapewnienia nienaruszalności, autentyczności i niezmienności elektronicznego wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej bezpieczny podpis elektroniczny oparty na certyfikacie kwalifikowanym i wygenerowany przez bezpieczne urządzenie służące do składania podpisu elektronicznego zgodnie z wymienioną dyrektywą zapewnia wystarczające zabezpieczenia dla obywateli.

9. Dostęp do strony internetowej EUR-Lex ma zostać zapewniony w kontekście zobowiązań w zakresie ochrony osób niepełnosprawnych zgodnie z dyrektywą Rady 2010/48/WE z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych[12].

10. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza ramy konieczne do osiągnięcia celu, jakim jest umożliwienie wszystkim obywatelom europejskim powoływania się na publikację elektroniczną Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej , ponieważ zakres rozporządzenia jest ograniczony do zapewnienia autentyczności takiej publikacji, jak to jest obecnie w przypadku publikacji drukowanej.

11. W celu przyjęcia niniejszego rozporządzenia Traktat nie przewiduje innych kompetencji niż określone w art. 352,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

12. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej jest publikowany w formie elektronicznej we wszystkich językach urzędowych Unii zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

13. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej publikowany w formie elektronicznej, dalej zwany elektronicznym wydaniem Dziennika Urzędowego , jest autentyczny i ma skutki prawne.

Artykuł 2

14. Elektroniczne wydanie Dziennika Urzędowego jest opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym opartym na certyfikacie kwalifikowanym i wygenerowanym przez bezpieczne urządzenie służące do składania podpisu elektronicznego zgodnie z dyrektywą 1999/93/WE. Certyfikat kwalifikowany i jego odnowienia są publikowane na stronie internetowej EUR-Lex, tak aby umożliwić obywatelom zweryfikowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego oraz autentyczności wydania elektronicznego Dziennika Urzędowego .

15. Elektroniczne wydanie Dziennika Urzędowego zawiera informacje dotyczące daty jego publikacji.

16. Elektroniczne wydanie Dziennika Urzędowego jest udostępniane obywatelom na stronie EUR-Lex na czas nieograniczony. Zapoznanie się z jego treścią jest nieodpłatne.

17. Strona internetowa EUR-Lex jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej jest także dostępny dla osób niepełnosprawnych w innym formacie elektronicznym, niemającym skutków prawnych. Inna wersja publikacji jest również udostępniana w archiwum.

Artykuł 3

18. Urząd Publikacji może w dalszym ciągu drukować Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej . Kopie drukowane nie są autentyczne i nie mają skutków prawnych, bez uszczerbku dla art. 4 ust. 2.

19. Za drukowane egzemplarze Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej pobierana jest opłata odpowiadająca kosztom druku i wysyłki.

Artykuł 4

20. W przypadku gdy wydanie elektroniczne Dziennika Urzędowego jest niedostępne z powodu wystąpienia nieprzewidzianego i wyjątkowego zakłócenia systemu informatycznego Urzędu Publikacji, dostęp do niego zostaje przywrócony najszybciej, jak to możliwe.

21. Jeżeli niemożliwe jest przywrócenie dostępu do systemu w ciągu jednego dnia roboczego, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej jest publikowany w postaci wydania drukowanego mającego skutki prawne. Odpowiadające mu wydanie elektroniczne Dziennika Urzędowego jest publikowane natychmiast po ponownym uruchomieniu systemu informatycznego.

22. Datą publikacji aktów prawnych opublikowanych zgodnie z ust. 2 jest data publikacji wydania drukowanego. W przypadku rozbieżności między wydaniem elektronicznym Dziennika Urzędowego a wydaniem drukowanym opublikowanym zgodnie z ust. 2, pierwszeństwo ma wydanie elektroniczne.

Artykuł 5

23. W odniesieniu do wydania elektronicznego Dziennika Urzędowego kompetencje Urzędu Publikacji obejmują:

24. publikowanie wydania elektronicznego Dziennika Urzędowego i gwarantowanie jego autentyczności;

25. wdrożenie i utrzymanie systemu informatycznego produkującego wydanie elektroniczne, zarządzanie nim i jego modernizowanie zgodnie z postępem technologicznym;

26. stworzenie i rozszerzanie zaplecza technicznego w celu zapewnienia dostępności wydania elektronicznego Dziennika Urzędowego dla wszystkich użytkowników;

27. ustanowienie zasad dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i dostępu w odniesieniu do systemu informatycznego produkującego wydanie elektroniczne Dziennika Urzędowego ;

28. zachowywanie i archiwizowanie dokumentów elektronicznych oraz przetwarzanie ich zgodnie z postępem technologicznym.

29. Urząd Publikacji wykonuje swoje kompetencje określone w ust. 1 zgodnie z decyzją 2009/496/WE, Euratom.

Artykuł 6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w […]

W imieniu Rady

Przewodniczący

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI DLA WNIOSKÓW

1. STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

1.1. Tytuł wniosku/inicjatywy

1.2. Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

1.3. Charakter wniosku/inicjatywy

1.4. Cel/cele

1.5. Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

1.6. Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

1.7. Przewidywany(-e) tryb(-y) zarządzania

2. ŚRODKI ZARZĄDZANIA

2.1. Zasady nadzoru i sprawozdawczości

2.2. System zarządzania i kontroli

2.3. Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

3. SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

3.1. Dział(-y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(-e) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

3.2. Szacunkowy wpływ na wydatki

3.2.1. Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

3.2.2. Szacunkowy wpływ na środki operacyjne

3.2.3. Szacunkowy wpływ na środki administracyjne

3.2.4. Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi

3.2.5. Udział osób trzecich w finansowaniu

3.3. Szacunkowy wpływ na dochody

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI DLA WNIOSKÓW

STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY

Tytuł wniosku/inicjatywy

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie publikacji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej

Dziedzina(-y) polityki w strukturze ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Nie dotyczy, ponieważ wniosek odnosi się do wydatków administracyjnych Komisji oraz pozostałych instytucji, które muszą publikować przyjmowane przez siebie akty w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Charakter wniosku/inicjatywy

Nie dotyczy.

Cele

Wieloletni(e) cel(e) strategiczny(-e) Unii Europejskiej wskazany(-e) we wniosku/inicjatywie

Wniosek przyczynia się do osiągnięcia celu, jakim jest rozwój jednolitego rynku treści online, zgodnie z projektem przewodnim „Europejska agenda cyfrowa”, przedstawionym w kontekście strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Cel(e) szczegółowy(-e) i działanie(-a) ABM/ABB, których dotyczy wniosek/inicjatywa

Cel szczegółowy

Propagowanie publikacji i internetowych usług informacyjnych dla obywateli, przedsiębiorstw i grup docelowych (środowisk prawniczych).

Działanie(-a) ABM/ABB, którego(-ych) dotyczy wniosek/inicjatywa

Nie dotyczy.

Oczekiwany(-e) wynik(i) i wpływ

Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.

Wniosek jest skierowany do europejskich obywateli i przedsiębiorstw, które powinny korzystać z nieodpłatnego, natychmiastowego i uproszczonego dostępu do autentycznej publikacji ustawodawstwa Unii Europejskiej.

Wskaźniki wyników i wpływu

Należy określić wskaźniki, które umożliwią monitorowanie realizacji wniosku/inicjatywy.

Wskaźniki wyników, które należy monitorować w trakcie wdrażania wniosku, są następujące:

- liczba wyszukiwań w prawnie ważnym elektronicznym wydaniu Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ;

- liczba zamówień na wydanie drukowane w porównaniu z liczbą abonentów, w okresie kiedy publikacja elektroniczna nie miała mocy prawnej;

- liczba skarg skierowanych do Urzędu Publikacji dotyczących trudności w uzyskaniu dostępu do prawnie ważnego elektronicznego wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z powodów związanych z systemem informatycznym Urzędu Publikacji.

Uzasadnienie wniosku/inicjatywy

Potrzeba(-y), która(-e) ma(-ją) zostać zaspokojona(-e) w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Celem wniosku jest zwiększenie pewności prawnej poprzez umożliwienie egzekwowania praw i obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej na podstawie publikacji w formie autentycznego elektronicznego wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej . Należy zapewnić dostęp do prawnie ważnej elektronicznej publikacji w momencie wejścia wniosku w życie.

Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej

Zważywszy, że wniosek dotyczy formy, w jakiej ma być publikowane prawo Unii Europejskiej, odpowiednie działania można podjąć wyłącznie na poziomie Unii Europejskiej. Ponadto wybór instrumentów odzwierciedla potrzebę zapewnienia jednakowych warunków dostępu dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań

Poprzednio Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej był publikowany w formie elektronicznej wyłącznie do celów informacyjnych. Obserwowany wzrost liczby użytkowników korzystających z wydania elektronicznego jest zgodny z myślą przewodnią wniosku.

Spójność z ewentualnymi innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

Nie dotyczy.

Czas trwania działania i jego wpływu finansowego

( Wniosek/inicjatywa o określonym czasie trwania

x Wniosek/inicjatywa o nieokreślonym czasie trwania

- Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od RRRR r. do RRRR r.,

- po którym następuje faza operacyjna.

Przewidywany(-e) tryb(y) zarządzania

x Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane przez Urząd Publikacji w imieniu instytucji reprezentowanych na forum Komitetu Zarządzającego Urzędu Publikacji, zob. pkt 2.1.

( Pośrednie zarządzanie scentralizowane poprzez przekazanie zadań wykonawczych

( Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi

( Zarządzanie zdecentralizowane z państwami trzecimi

( Zarządzanie wspólne z organizacjami międzynarodowymi

Uwagi

Nie dotyczy

ŚRODKI ZARZĄDZANIA

Zasady nadzoru i sprawozdawczości

Należy określić częstotliwość i warunki.

Proponuje się, aby Urząd Publikacji czuwał nad publikacją elektroniczną Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zgodnie z decyzją 2009/496/WE, Euratom, a w związku z tym zgodnie z zasadami monitorowania i sprawozdawczości ustanowionymi tą decyzją.

System zarządzania i kontroli

Zidentyfikowane ryzyko

Istnieje ryzyko wystąpienia awarii technicznej w systemie informatycznym Urzędu Publikacji. Tego rodzaju awaria może uniemożliwić dostęp do wydania elektronicznego. W takich przypadkach, jeżeli nie uda się przywrócić dostępu w ciągu jednego dnia roboczego, wydanie papierowe będzie równoznaczne z ważną publikacją.

Kolejne zidentyfikowane ryzyko dotyczy bezpieczeństwa. W ramach działań zapobiegawczych Urząd Publikacji ma obowiązek ustanowić, zgodnie z decyzją 2009/496/WE, Euratom, wewnętrzne zasady bezpieczeństwa i dostępu w odniesieniu do systemu informatycznego.

Przewidywane metody kontroli

Nie dotyczy.

Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom

Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony.

Nie dotyczy.

SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY

Dział(y) wieloletnich ram finansowych i pozycja(-e) wydatków w budżecie, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ

- Istniejące pozycje w budżecie

Dział wieloletnich ram finansowych | Pozycja w budżecie | Rodzaj środków | Wkład |

Numer [treść …...….] | ZRÓŻNICOWANE /NIEZRÓŻNICOWANE ([13]) | państw EFTA[14] | krajów kandydujących[15] | państw trzecich | w rozumieniu art. 18 ust. 1 lit. aa) rozporządzenia finansowego |

5 | Komisja: 26011101 [Dziennik Urzędowy (L i C)] Parlament Europejski: 3240 [Dziennik Urzędowy] Rada: 2211 [Dziennik Urzędowy] Trybunał Sprawiedliwości: 2740 [Dziennik Urzędowy] Trybunał Obrachunkowy: 2740 [Dziennik Urzędowy] Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES): 2604 [Dziennik Urzędowy] Komitet Regionów: 2604 [Dziennik Urzędowy] | Niezróżnicowane | NIE | NIE | NIE | NIE |

Szacunkowy wpływ na wydatki

Synteza szacunkowego wpływu na wydatki

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Dział wieloletnich ram finansowych: | 5 | „Wydatki administracyjne” |

w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 | wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6) |

- Artykuł 502 | p.m. |p.m. |p.m. |p.m. |p.m. | | | | |W przypadku wpływu na dochody różne, należy wskazać pozycję(-e) wydatków w budżecie, którą(-e) ten wpływ obejmie.

26011101

Należy określić metodę obliczania wpływu na dochody.

W chwili obecnej źródłem dochodów są abonenci oraz pojedyncze zamówienia na wydania drukowane Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej . Oczekuje się, że w momencie, gdy wydanie elektroniczne stanie się jedyną publikacją mającą moc prawną, liczba abonentów zacznie spadać i zbliży się do zera.

[1] Wyrok z dnia 11 grudnia 2007 r. w sprawie C-161/06, Skoma-Lux sro przeciwko Celní ředitelství Olomouc ( Zb.Orz. z 2007, s. I-10841).

[2] Decyzja 2009/496/WE Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji, Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów w sprawie organizacji i działania Urzędu Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. L 168 z 30.6.2009, s. 41).

[3] COM(2010) 2020 wersja ostateczna z 3.3.2010.

[4] COM(2010) 245 wersja ostateczna/2z 26.8.2010.

[5] COM(2010) 743z 15.12. 2010.

[6] Konkluzje z posiedzenia grupy roboczej Rady ds. e-prawa z dnia 26 października 2010 r.

[7] Dz.U. C […] z […], s. […].

[8] Dz.U. L 168 z 30.6.2009, s. 41.

[9] Zb.Orz. z 2007, s. I-10841.

[10] COM(2010)245 wersja ostateczna/2.

[11] Dz.U. L 13 z 19.1.2000, s. 12.

[12] Dz.U. L 23 z 27.1.2010, s. 35.

[13] Środki zróżnicowane/ środki niezróżnicowane

[14] EFTA: Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu

[15] Kraje kandydujące oraz w stosownych przypadkach potencjalne kraje kandydujące Bałkanów Zachodnich.

[16] W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty celne, opłaty wyrównawcze od cukru) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.