52011DC0859

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wdrożenia decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS) /* KOM/2011/0859 wersja ostateczna */


SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie wdrożenia decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS)

WPROWADZENIE

Zgodnie z warunkami określonymi w art. 6 decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS) (zwanej dalej „decyzją w sprawie MEETS”), Komisja „do dnia 31 grudnia 2010 r., a następnie co roku do 2013 r., (…) składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrażania programu MEETS”.

Niniejsze sprawozdanie jest drugim takim sprawozdaniem przedstawiającym przegląd postępów poczynionych przez państwa członkowskie i Komisję (Eurostat) w zakresie wdrażania działań w ramach programu MEETS od czasu poprzedniego okresu sprawozdawczego. W pierwszym sprawozdaniu położono nacisk na działania, które rozpoczęły się lub były kontynuowane w ramach rocznych programów prac na lata 2009 i 2010. W tych dwóch pierwszych latach stopień wykorzystania środków operacyjnych przyznanych na program MEETS wyniósł prawie 80 %[1]. Podstawowym czynnikiem wyjaśniającym tę wartość liczbową są ograniczone możliwości udziału państw członkowskich w projektach UE po kryzysie gospodarczym i finansowym z 2008 r.

W niniejszym drugim sprawozdaniu przedstawiono pierwsze najważniejsze wyniki osiągnięte dotychczas, a także główne inicjatywy ujęte w rocznym programie pracy na 2011 r. przyjętym w 2010 r.

Wszystkie działania w ramach programu MEETS są zgodne ze strategią określoną w komunikacie Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 sierpnia 2009 r. w sprawie metod tworzenia statystyk UE: wizja na kolejną dekadę[2].

CELE, ROCZNE DZIAŁANIA I PRIORYTETY

Mimo iż program MEETS realizowany będzie do końca 2013 r., pierwszą całościową ocenę przeprowadzono pod koniec 2010 r. W wyniku tej oceny roczny program pracy MEETS na 2011 r. został skorygowany. Dokonano optymalizacji programu, czego efektem był przegląd szeregu projektów i działań rocznych MEETS oraz przygotowanie do przyjęcia mniejszej liczby kierunków strategicznych.

Główne filary programu MEETS nadal zorganizowane są wokół sieci współpracy w europejskim systemie statystycznym (ESS), tzw. sieci ESS. Wszystkie z ośmiu zaplanowanych sieci ESS są już utworzone i działają, ostatnia została uruchomiona na początku 2011 r. W wyniku posunięć optymalizacyjnych program pracy na 2011 r. przewiduje dłuższy okres wsparcia dla wielu z tych sieci ESS w postaci dotacji wieloletnich zamiast rocznych.

Zapewniono także środki finansowe na indywidualne umowy w sprawie przyznania dotacji zawierane z krajowymi urzędami statystycznymi (KUS) oraz zlecono przeprowadzenie szeregu badań zewnętrznych. Trwa realizacja innych projektów, które nie mają skutków finansowych albo są włączone w inne działania.

Łącznie budżet UE dla programu prac na 2011 r. ustalono na nieco ponad 11 mln EUR i obejmuje on 19 działań rocznych oraz wsparcie techniczne i administracyjne niezbędne do realizacji programu. Najbardziej rozpowszechnionym instrumentem finansowania działań (ok. 90 %) są nadal dotacje przyznawane za pośrednictwem sieci ESS bądź indywidualnie.

Cel 1: Przegląd priorytetów i opracowanie docelowych zestawów wskaźników dla nowych obszarów

Rozpoznanie obszarów o mniejszym znaczeniu

Od czasu przyjęcia przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (ESSC) w listopadzie 2010 r. nowego podejścia ukierunkowanego na strategię, obszary o mniejszym znaczeniu dla statystyk dotyczących przedsiębiorstw i handlu są rozpoznawane w ramach corocznego przeglądu strategicznego priorytetów Eurostatu . W wyniku przeglądu przeprowadzonego w 2010 r. dokonano optymalizacji programu MEETS oraz określono szereg priorytetów negatywnych, co w toku dalszej pracy należy przełożyć na konkretne wnioski w celu poprawy obowiązujących aktów prawnych. Dotyczy to statystyk/serii, które odnoszą się do jednostek rodzaju działalności w załącznikach 2 i 4 do rozporządzenia w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw[3] oraz zmiennej dotyczącej nowych zamówień w przemyśle w załączniku A do rozporządzenia dotyczącego krótkoterminowych statystyk[4]. Ponadto nadal prowadzone są prace zmierzające do ograniczenia wymagań związanych z Intrastatem oraz położenia większego nacisku na usługi w statystyce dotyczącej handlu międzynarodowego w zakresie towarów i usług.

Rozwój nowych obszarów (grupy przedsiębiorstw, globalizacja, przedsiębiorczość, innowacje)

Pod koniec 2010 r. na podstawie wyników wstępnego badania zainicjowano prace metodologiczne zmierzające do opracowania statystyki grup przedsiębiorstw w dwóch priorytetowych obszarach, a mianowicie: „handel w obrębie grup” oraz „badania i rozwój oraz innowacje”. Przeprowadzono zakrojone na europejską skalę konsultacje z przedsiębiorstwami wielonarodowymi na temat możliwości zgłaszania takich danych centralnie przez przedsiębiorstwo macierzyste. Ponadto po dokładnym przeanalizowaniu informacji dostępnych obecnie na poziomie krajowym i europejskim opracowano wykaz różnych możliwych sposobów zbierania danych opisujących te dwa najważniejsze obszary dotyczące grup przedsiębiorstw. Efektem obu wymienionych działań jest opracowanie zaleceń dotyczących najlepszych sposobów zbierania danych w tych dwóch obszarach oraz stworzenie podstawy metodologicznej dla zbierania danych ESS o grupach przedsiębiorstw za pośrednictwem ich przedsiębiorstw macierzystych. Wstępna ocena tych prac metodologicznych zostanie włączona w działania sieci ESS zajmującej się tworzeniem profili dużych wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze, zanim rozpoczną się badania pilotażowe (zob. cel 2).

Na początku 2011 r. zakończono badanie dotyczące udostępniania w ramach ESS i wyliczania wskaźników zaproponowanych w Podręczniku wskaźników globalizacji ekonomicznej OECD. W związku z optymalizacją programu MEETS dalsze prace metodologiczne oraz organizacja badań pilotażowych będą odbywać się w ramach sieci ESS zajmującej się mierzeniem globalnych łańcuchów wartości (zob. cel 3).

Jeśli chodzi o monitorowanie opcji politycznych związanych z przedsiębiorczością , nadal prowadzi się prace w zakresie opracowania ram prawnych na potrzeby zbierania zharmonizowanych danych dotyczących demografii przedsiębiorstw będących pracodawcami. Ponadto w 2011 r. zainicjowano pierwsze w skali unijnej działanie polegające na zbieraniu dobrowolnie przekazywanych danych z zakresu proponowanych wskaźników szybkiego rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, co ma służyć pracom nad niedawno opracowanym „głównym wskaźnikiem Unii innowacji” w kontekście strategii Europa 2020. Kontynuowano także współpracę z OECD w zakresie opracowania wspólnego programu wskaźników przedsiębiorczości (EIP) i określenia czynników warunkujących przedsiębiorczość, z uwzględnieniem wyników warsztatów, które odbyły się pod koniec 2010 r.

Cel 2: Wypracowanie uproszczonych ram dla statystyki przedsiębiorstw

Integrowanie koncepcji i metod w obrębie ram prawnych

Sieć ESS zajmująca się spójnością koncepcji i metod statystyki dla przedsiębiorstw i handlu, utworzona w 2010 r., rozpoczęła pracę nad wykazem wdrożenia jednostek statystycznych i ich definicji w państwach członkowskich. Na początku 2011 r. zorganizowano warsztaty z udziałem ekspertów z Eurostatu i KUS oraz opracowano i przetestowano kwestionariusz do zbierania dalszych informacji. Ponadto przygotowano sprawozdanie przedstawiające główne kwestie, które należy zbadać, a także planowane metody i procedury. Oprócz tego zajęto się pracami przygotowawczymi, które mają pozwolić na rozpoczęcie na początku 2012 r. pracy nad populacją docelową, operatami losowania, okresem odniesienia, klasyfikacjami i ich zastosowaniami (podziały, specjalne dane zagregowane), a także cechami i definicjami.

Zakończono projekt „ Zwiększenie spójności pomiędzy bilansem płatniczym a statystyką transakcji międzynarodowych ”. Wyniki tego projektu, wraz z zaleceniami i pełną tabelą uzgodnień, stanowiły pomoc w pracach grupy zadaniowej zajmującej się spójnością pomiędzy statystyką bilansu płatniczego a statystyką handlu.

Rozwój statystyki grup przedsiębiorstw

Należy wspomnieć o istotnym postępie w kontekście rejestru EuroGroups [5] (rejestr EG), który ma stanowić spójny i skoordynowany operat losowania pozwalający uzyskać wysokiej jakości dane statystyczne w zakresie globalizacji.

Sieć ESS ds. metodologii rejestru EG zajęła się kolejnym etapem opracowania metodologii centralnych i krajowych procesów rejestrów EG oraz modelu danych (rejestr EG wersja 2). Zakończono tworzenie populacji rejestru EG obejmującej 5 000 wielonarodowych grup przedsiębiorstw oraz rozpoczęto prace nad poszerzeniem tej populacji, tak aby obejmowała ona ogółem 10 000 wielonarodowych grup przedsiębiorstw. Przekazano państwom członkowskim wytyczne dotyczące metodologii rejestru EG. Obecnie prowadzona jest analiza pełnego zakresu populacji rejestru EG do celów statystyk dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych (FATS) oraz statystyk dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Ponadto szereg dotacji przyznanych w 2009 r. (16) i w 2010 r. (8) stanowiło wsparcie dla prac nad definicją procesów rejestru EG oraz nad metodami na poziomie krajowym mającymi służyć celom importowania, sprawdzania poprawności, łączenia i eksportowania danych dotyczących rejestru EG w środowiskach rejestrów krajowych. Dotacje te umożliwiły także zdefiniowanie i przeprowadzenie pierwszej fazy konstruowania narzędzi mających zautomatyzować procesy rejestru EG na szczeblu krajowym tam, gdzie jest to możliwe, oraz poprawić jakość danych tego rejestru. Wszystkie państwa członkowskie mają dostęp do wszystkich wyników działań finansowanych z dotacji i mogą w związku z tym korzystać z tego dostępu w celu przygotowania i realizacji wdrożenia rejestru EG u siebie w kraju.

Sieć ESS zajmująca się tworzeniem profili dużych wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze pracuje w ramach działań związanych z rejestrem EG. Jej celem jest wypracowanie skoordynowanych i znaczących struktur jednostek statystycznych oraz uzgodnień dotyczących przekazywania danych statystycznych dotyczących grup przedsiębiorstw. W 2010 r. opracowano studium wykonalności w zakresie tworzenia profili międzynarodowych oraz przeprowadzono badanie dotyczące jednostek statystycznych odnoszących się do wielonarodowych grup przedsiębiorstw. Zapoczątkowane tak prace metodologiczne będą dalej rozwijane z uwzględnieniem rzeczywistych wyników testowania. Realna możliwość wdrożenia zalecenia dotyczącego definicji przedsiębiorstwa zostanie oceniona w ramach działań sieci ESS zajmującej się spójnością.

Przeprowadzanie badań wspólnotowych zmierzających do zminimalizowania obciążenia przedsiębiorstw

Przygotowywane jest badanie kwestii metodologicznych związanych z wykorzystaniem schematów doboru prób stosowanych w UE do zbierania danych.

Cel 3: Wspomaganie wdrażania bardziej skutecznych sposobów opracowywania statystyki przedsiębiorstw i handlu

Lepsze wykorzystanie danych już dostępnych w systemie statystycznym, w tym możliwość dokonywania szacunków

Prace dotyczące „ hurtowni danych i łączenia danych w tworzeniu statystyki przedsiębiorstw ” prowadzone są przez sieć ESS utworzoną w drugiej połowie 2010 r. W pierwszym etapie sieć ESS zainicjowała inwentaryzację podejść obejmujących łączenie dostępnych danych i ich hurtownie. Opracowano kwestionariusz i przesłano go państwom członkowskim należącym do ESS oraz Szwajcarii, aby można było stworzyć wykaz najlepszych praktyk aktualnie stosowanych w zintegrowanych systemach danych dotyczących przedsiębiorstw oraz zyskać przegląd pojawiających się problemów, jak również pożądanych rozwiązań. Wyniki zostały przedstawione i omówione na warsztatach, które odbyły się w kwietniu 2011 r. Przegląd i dyskusje wykazały potrzebę przeanalizowania szeregu obszernych tematów związanych z tworzeniem i obsługą hurtowni danych. Obejmują one m.in. dokładną definicję/zakres hurtowni danych statystycznych w tej sieci ESS, metadane, miejsce/funkcję rejestru przedsiębiorstw, poufność danych oraz niespójność, a także jakość. Sieć ESS będzie spełniać rolę grupy eksperckiej, zajmując się budowaniem podstaw wiedzy oraz określaniem i dostarczaniem wytycznych, a także świadczeniem usług w postaci przeglądów branżowych i konsultacji.

Ponadto osiągnięto duże postępy w zakresie trzech projektów, których przedmiotem jest połączenie mikrodanych dotyczących poszczególnych statystyk:

- Zrealizowano zadanie polegające na połączeniu mikrodanych dotyczących międzynarodowego zaopatrzenia ze statystyką strukturalną przedsiębiorstw i statystyką dotyczącą handlu zagranicznego oraz opracowano metodologię pozyskiwania takich danych, jak również łączenia mikrodanych. Wyniki uwzględniono w innym ważnym działaniu, które rozpoczęło się na początku 2011 r., kiedy to uruchomiono sieć ESS zajmującą się mierzeniem globalnych łańcuchów wartości . Ta sieć ESS zajmie się jedną z najważniejszych inicjatyw ujętych w strategii Europa 2020, a jej celem jest zebranie danych dotyczących coraz bardziej zglobalizowanej działalności gospodarczej i organizacji oraz jej wpływu na tworzenie miejsc pracy i trwały wzrost. Projekt powinien także pomóc osobom kształtującym politykę w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i monitorowaniu globalizacji/internacjonalizacji gospodarek dzięki opracowaniu i dostarczeniu wskaźników dotyczących globalizacji gospodarki.

- W wyniku badania podjętego dla celów projektu „nowe wskaźniki statystyczne dotyczące handlu zagranicznego w podziale według charakterystyki działalności ” powstał sporządzony przez autorów zestawienia poradnik tworzenia statystyki handlu międzynarodowego w podziale według charakterystyki przedsiębiorstw w oparciu o połączenie danych dotyczących handlu i informacji z rejestru przedsiębiorstw. Badanie to dostarczyło także informacji na temat kwestii metodologicznych związanych z zestawianiem połączonych danych statystycznych dotyczących handlu zagranicznego i przedsiębiorstw. W efekcie do poddanych rewizji rozporządzeń w sprawie Intrastatu i Extrastatu włączono wymóg corocznego sporządzania takich statystyk. Regularne sporządzanie rozpoczęto w 2011 r., przy czym rok 2009 jest pierwszym rokiem odniesienia. Nadal trwa kilka badań pilotażowych, na które przyznano państwom członkowskim dotacje, a których celem jest określenie i opracowanie nowych wskaźników statystycznych łączących dane statystyczne dotyczące handlu i przedsiębiorstw. Kolejnym celem tych badań jest poprawa kwestii jakościowych i metodologicznych związanych z zestawianiem tych nowych wskaźników.

- Sieć ESS zajmująca się łączeniem mikrodanych dotyczących wykorzystywania TIK bada aktualnie realną możliwość wprowadzenia alternatywnych strategii badań mających poprawić reprezentatywność danych w połączonych zestawach danych, w tym analizę ich kosztów i korzyści.

W ramach projektu „ Metodologia nowoczesnej statystyki przedsiębiorstw (optymalny dobór próby, dokonywanie szacunków w oparciu o modele, integracja danych) ” trwają prace nad aktualizacją podręcznika metod europejskiej statystyki przedsiębiorstw oraz nad rozwojem metodologii w najważniejszych obszarach, takich jak integracja badań, nowoczesne metody zbierania danych i zaawansowane techniki szacowania.

Lepsze wykorzystanie danych dostępnych już w gospodarce

Aby pomóc państwom członkowskim w jak najskuteczniejszym wykorzystywaniu danych administracyjnych do celów statystycznych, program MEETS oferuje KUS wsparcie finansowe przeznaczone na rozwój ich systemów zbierania i przetwarzania danych. Wynikiem umów w sprawie przyznania dotacji podpisanych w 2009 r. z 16 KUS było wdrożenie nowych sposobów aktualizacji rejestrów przedsiębiorstw do celów statystycznych, innowacyjnych metod szacowania danych dotyczących mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, stworzenie narzędzi służących do kontroli jakości, korygowania błędów oraz przechowywania danych. Będzie to prowadzić do zmniejszenia obowiązków sprawozdawczych ciążących na przedsiębiorstwach oraz przyniesie poprawę jakości informacji statystycznych.

Sieć ESS zajmująca się wykorzystaniem danych administracyjnych i księgowych, uruchomiona w 2009 r., kontynuuje badanie kwestii praktycznych związanych z wykorzystaniem tych danych do tworzenia statystyk, które są wspólne dla wszystkich KUS. Wyniki badań i prac analitycznych przeprowadzonych w pierwszych dwóch latach działalności będą dalej rozwijane w formie zaleceń i upowszechniania dobrych praktyk. Najważniejsze dotychczas osiągnięte wyniki wiążą się z przygotowaniem przeglądu krajowych praktyk w zakresie wykorzystywania danych administracyjnych, opisu krajowych praktyk dotyczących stosowania różnych metod szacowania niekompletnych zestawów danych przy wykorzystywaniu danych administracyjnych do statystyk krótkoterminowych oraz z opracowaniem wykazu wskaźników pozwalających na ocenę jakości statystyki przedsiębiorstw opartej na danych administracyjnych.

Rozwój narzędzi pozwalających na efektywniejsze pozyskiwanie, przekazywanie i przetwarzanie danych

W ramach projektu „Lepsze wykorzystywanie danych celnych w statystyce handlu zagranicznego (Extrastat)” pod koniec 2010 r. podpisano z państwami członkowskimi kilka umów w sprawie przyznania dotacji. Mają one na celu zapewnienie wsparcia dla dostosowania ich systemów zbierania danych na potrzeby statystyk Extrastatu do nowych systemów celnych wprowadzonych przez zmodernizowany kodeks celny[6]. Pierwszych wyników należy spodziewać się na początku 2012 r.

W przypadku projektu dotyczącego „ułatwiania stosowania nomenklatury scalonej” indywidualne dotacje przyznane krajowym urzędom statystycznym umożliwiły udostępnienie materiałów pomagających w klasyfikacji osobom składającym deklaracje w ramach systemu Intrastat. Opracowano narzędzia internetowe i inne materiały ułatwiające określenie poprawnych kodów towarowych. Poprawi to jakość danych i ograniczy obciążenie respondentów.

W kwietniu 2011 r. państwa członkowskie zaproszono do udziału w projekcie „Ułatwianie przekazywania danych z przedsiębiorstw do krajowych urzędów statystycznych”. Przyznawane będzie wsparcie na rozwój systemów informatycznych służących do zbierania danych statystycznych z przedsiębiorstw, opracowanie krajowych taksonomii statystycznych i stworzenie krajowych taksonomii statystycznych XBRL.

Cel 4: Unowocześnienie Intrastatu

Harmonizacja metod w celu podniesienia jakości w ramach uproszczonego Intrastatu

W wyniku posunięć optymalizacyjnych dwa projekty „Poprawa jakości danych w ramach uproszczonego systemu Intrastat” oraz „Zmniejszenie asymetrii w Intrastacie”, uruchomione na początku programu MEETS, pod koniec 2010 r. zostały połączone w jeden projekt zatytułowany „Harmonizacja metod w celu podniesienia jakości statystyk dotyczących handlu wewnątrzunijnego”.

W ramach tego nowego projektu państwa członkowskie nadal otrzymują wsparcie w prowadzeniu uzgodnień dotyczących asymetrii oraz opracowywaniu i wdrażaniu instrumentów poprawiających jakość, z zastosowaniem wytycznych metodologicznych opracowanych w 2010 r. w ramach umowy o świadczenie usług. Dwie rundy ogólnounijnych uzgodnień zorganizowane w 2009 r. i 2010 r. doprowadziły do usunięcia szeregu istotnych asymetrii lub podjęcia działania, aby zapobiec im w przyszłości, natomiast w przypadku niektórych konkretnych towarów (gaz, energia elektryczna, statki, samoloty) stwierdzono potrzebę dalszego udoskonalenia wskazówek metodologicznych. Państwom członkowskim przyznano dotacje na działania w zakresie uzgodnień.

Lepsze wykorzystanie danych administracyjnych

W 2010 r. zaoferowano dotacje w celu zachęcenia państw członkowskich do szerszego wykorzystywania danych administracyjnych do tworzenia statystyk Intrastat. Projekty są w toku. Dotyczą one wykorzystywania danych administracyjnych do sprawdzania poprawności danych zebranych w systemie Intrastat oraz (dalszego) rozwoju wspólnych systemów zbierania danych dla Intrastatu, VAT i systemu wymiany informacji o VAT (VIES) w szeregu państw członkowskich.

Ulepszenie i ułatwienie wymiany danych w ramach Intrastatu

Efektem podjętych badań i wsparcia zaoferowanego państwom członkowskim było większe wykorzystanie środków i technologii elektronicznych do sprawdzania poprawności danych dzięki zautomatyzowaniu procesów oraz stosowanie zaawansowanych koncepcji statystycznych w celu wykrywania i automatycznej korekty błędów.

PODSUMOWANIE

Decyzja w sprawie MEETS określa szczegółowo działania, które są finansowane w okresie realizacji programu. Uzasadnia to stosunkowo dużą liczbę inicjatyw podjętych w dwóch pierwszych latach realizacji programu. Jednak jednym ze skutków kryzysu gospodarczego i finansowego z 2008 r. było „nasycenie” możliwości finansowania KUS ze względu na brak zasobów ludzkich. Wobec tego zaszła konieczność zoptymalizowania programu poprzez połączenie niektórych inicjatyw lub ukierunkowania ich na sześć głównych obszarów zorganizowanych w formie sieci ESS: spójność koncepcji i metod, rejestr EG, tworzenie profili dużych, wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze, łączenie mikrodanych i hurtownie danych w tworzeniu danych statystycznych, metodologia statystyki przedsiębiorstw oraz wykorzystywanie danych administracyjnych i księgowych.

Sieci ESS, które rozpoczęły działalność w 2009 r. lub na początku 2010 r., wykonały ogromną pracę, zwłaszcza w zakresie metodologii rejestru EG, tworzenia profili i wykorzystywania danych administracyjnych. Jeśli chodzi o inne główne filary programu MEETS (inicjatywy w zakresie spójności aktów prawnych, hurtowni danych i łączenia danych), działania skupiały się na pracach przygotowawczych, zapewnianiu podstawowej infrastruktury (uruchamianiu sieci ESS, umowach z wieloma beneficjentami w sprawie przyznania dotacji itd.) oraz tworzeniu sieci krajowych ekspertów.

Ponadto nadal zapewniano finansowanie w formie dotacji indywidualnych, głównie w celu wspomagania postępu w metodologii i sprawdzenia niektórych zaleceń metodologicznych, ale także opracowania narzędzi pozwalających na efektywniejsze pozyskiwanie, przekazywanie i przetwarzanie danych. Pewne wyniki są już dostępne, ale większość działań jest jeszcze w toku.

Ważne jest postrzeganie wszystkich działań jako powiązanych ze sobą inicjatyw, prowadzących do bardziej skutecznych krajowych procedur zbierania statystyk przedsiębiorstw i handlu. Wymaga to długoterminowego zaangażowania i stałego monitorowania. Kolejne sprawozdania z postępu prac będą więc przedstawiane w latach 2012 i 2013. Ocena końcowa zostanie przeprowadzona na początku 2014 r.

[1] Eurostat sygnalizował w rocznym sprawozdaniu z działalności za 2010 r. wyjątek dotyczący wykorzystania środków przyznanych na program MEETS w budżecie na 2010 r. Wyjątek ten uwzględniono przy obliczaniu stopnia wykorzystania środków operacyjnych przyznanych na program MEETS w pierwszych dwóch latach.

[2] COM(2009) 404.

[3] Rozporządzenie (WE) nr 295/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (przekształcenie). Dz.U. L 97 z 9.4.2008 r., s. 13.

[4] Rozporządzenie Rady (WE) nr 1165/98 z dnia 19 maja 1998 r. dotyczące krótkoterminowych statystyk. Dz.U. L 162 z 5.6.1998, s. 1.

[5] Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 177/2008 z dnia 20 lutego 2008 r. ustanawiające wspólne ramy dla rejestrów przedsiębiorstw do celów statystycznych i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2186/93. Dz.U. L 61 z 5.3.2008, s. 6.

[6] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny). Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1.