31.5.2013   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

CE 153/183


Wtorek, 15 listopada 2011 r.
Uczestnictwo przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej *

P7_TA(2011)0489

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady (Euratom) ustanawiającego zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich prowadzonych w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz zasady upowszechniania wyników badań (2012-2013) (COM(2011)0071 – C7-0076/2011 – 2011/0045(NLE))

2013/C 153 E/34

(Konsultacja)

Parlament Europejski,

uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2011)0071),

uwzględniając art. 7 i 10 traktatu Euratom, na którego mocy Rada skonsultowała się z Parlamentem (C7–0076/2011),

uwzględniając art. 55 Regulaminu,

uwzględniając sprawozdanie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (A7-0345/2011),

1.

zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;

2.

zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 293 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 106 a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej;

3.

zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;

4.

zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;

5.

zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ

POPRAWKA

Poprawka 1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 1 preambuły

(1)

Program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej na lata 2012–2013, dalej zwany „programem ramowym (2012–2013)” został przyjęty decyzją Rady nr …/…/Euratom z dnia … dotyczącą programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej (2012–2013). Komisja Europejska jest odpowiedzialna za realizację programu ramowego (2012–2013) i jego programów szczegółowych, w tym za powiązane z nimi aspekty finansowe.

(1)

Program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej na lata 2012-2013, dalej zwany „programem ramowym (2012-2013)”, przyjęty decyzją Rady nr …/…/Euratom z dnia … dotyczącą programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej (2012-2013) , ma na celu uzupełnienie pozostałych działań Unii w dziedzinie polityki badawczej, które są niezbędne do realizacji strategii „Europa 2020”, zwłaszcza tych związanych z edukacją i szkoleniem, konkurencyjnością i innowacyjnością, przemysłem, zatrudnieniem i środowiskiem naturalnym . Komisja Europejska jest odpowiedzialna za realizację programu ramowego (2012–2013) i jego programów szczegółowych, w tym za powiązane z nimi aspekty finansowe.

Poprawka 2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 4 a preambuły (nowy)

 

4a)

Program ramowy (2012-2013) powinien przyczynić się do osiągnięcia unii innowacji – która jest jednym z projektów przewodnich strategii „Europa 2020” – poprzez zwiększenie konkurencyjności z myślą o doskonałości naukowej oraz przyspieszenie wdrażania kluczowych innowacji w dziedzinie energii jądrowej, zwłaszcza w odniesieniu do syntezy jądrowej i bezpieczeństwa jądrowego, a jednocześnie wnieść wkład w działania stanowiące odpowiedź na wyzwania w sektorze energetycznym i wyzwania dotyczące zmian klimatu.

Poprawka 3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 4 b preambuły (nowy)

 

4b)

Projekt i realizacja programu ramowego (2012-2013) powinny opierać się na zasadach prostoty, stabilności, przejrzystości, pewności prawa, spójności, wysokiej jakości i zaufania zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego określonymi w rezolucji z dnia 11 listopada 2010 r. w sprawie uproszczeń w realizacji programów ramowych w zakresie badań naukowych (1).

Poprawka 4

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 5 a preambuły (nowy)

 

5a)

Należy zwrócić większą uwagę i przeznaczyć więcej środków budżetowych na inicjatywy pomocnicze względem podstawowych badań jądrowych, w szczególności jeżeli chodzi o inwestycje w zasoby kadrowe i działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanej kadry w nadchodzących latach (np. granty dla badaczy w dziedzinie fizyki jądrowej), a w konsekwencji utratą wiodącej roli przez Unię.

Poprawka 5

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 6 a preambuły (nowy)

 

6a)

Należy zwrócić szczególną uwagę na opracowanie porozumień umownych, które zmniejszają ryzyko niepowodzenia w zakresie wdrażania środków oraz realokację ryzyka i kosztów w czasie.

Poprawka 6

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 8 preambuły

( 8)

Program ramowy (2012–2013) powinien wspierać uczestnictwo podmiotów z najbardziej oddalonych regionów Wspólnoty oraz możliwie szerokiego kręgu przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych.

8)

Program ramowy (2012-2013) powinien wspierać uczestnictwo podmiotów z najbardziej oddalonych regionów Wspólnoty oraz możliwie szerokiego kręgu przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych , których działalność badawcza powinna opierać się na poszanowaniu podstawowych zasad etycznych, w szczególności zasad ustanowionych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej .

Poprawka 7

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 23 a preambuły (nowy)

 

23a)

Realizacja projektu ITER w Europie, zgodnie z umową z dnia 21 listopada 2006 r. w sprawie powołania Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej na rzecz wspólnej realizacji projektu ITER, powinna być głównym elementem działalności badawczej w zakresie syntezy jądrowej w kontekście programu ramowego (2012-2013).

Poprawka 8

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 – ustęp 2

W programach tych mogą również zostać ustanowione, odpowiednio do charakteru i celów działania pośredniego, dodatkowe wymogi w odniesieniu do rodzaju uczestników oraz, w odpowiednich przypadkach, ich siedziby.

W programach tych mogą również zostać ustanowione, odpowiednio do charakteru i celów działania pośredniego, dodatkowe , uzasadnione wymogi w odniesieniu do rodzaju uczestników oraz, w odpowiednich przypadkach, ich siedziby.

Poprawka 9

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 – ustęp 3

3.   Zaproszenia do składania wniosków muszą zawierać jasno sprecyzowane cele, tak aby wnioskodawcy nie składali niepotrzebnie wniosków.

3.   Zaproszenia do składania wniosków muszą zawierać jasno sprecyzowane cele ilościowe i jakościowe , tak aby wnioskodawcy nie składali niepotrzebnie wniosków.

Poprawka 10

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 14 – ustęp 1 – akapit drugi

Kryteriami tymi są doskonałość, znaczenie i realizacja. Zgodnie z tymi wymogami program prac określa szczegółowo kryteria oceny i wyboru wniosków oraz może zawierać dodatkowe wymagania, wagi i progi lub określać szczegóły dotyczące stosowania tych kryteriów.

Kryteriami tymi są doskonałość, znaczenie i realizacja. Zgodnie z tymi wymogami program prac określa szczegółowo kryteria oceny i wyboru wniosków oraz może zawierać dodatkowe , jasno uzasadnione wymagania, wagi i progi lub określać szczegóły dotyczące stosowania tych kryteriów.

Poprawka 11

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 14 – ustęp 3 a (nowy)

 

3a.     Należy zoptymalizować wszystkie etapy procesu, aby uniknąć opóźnień i wzmocnić rentowność. Obejmuje to dostęp do wstępnych harmonogramów prac, ogłoszenie zaproszeń przetargowych, sporządzenie wniosku, procedurę selekcji oraz czas poświęcony na zatwierdzenie i wypłacenie przyznanych grantów.

Poprawka 12

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 16 – ustęp 2 – akapit czwarty

Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy we właściwy sposób zapewnić rozsądną równowagę płci w składzie grup .

Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy podjąć odpowiednie działania, by zapewnić w ich składzie właściwą równowagę płci oraz równowagę między państwami członkowskimi prowadzącymi działalność badawczą i szkoleniową w dziedzinie energii jądrowej .

Poprawka 13

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 16 – ustęp 2 – akapit czwarty a (nowy)

 

Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy podjąć odpowiednie działania, by zapewnić w ich składzie właściwą równowagę przedstawicieli środowisk branżowych (w tym MŚP) i naukowych.

Poprawka 14

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 – ustęp 3 – akapit pierwszy – litera e)

e)

muszą wykluczać koszty niekwalifikowalne, w szczególności dające się określić podatki pośrednie, w tym podatek od wartości dodanej, opłaty celne, należne odsetki, rezerwy na możliwe przyszłe straty lub obciążenia, straty wynikające z różnic kursowych, koszty związane ze stopą zwrotu z kapitału, koszty zadeklarowane lub poniesione, lub zwrócone w związku z innym projektem Unii, zobowiązania i koszty ich obsługi, wydatki zbędne lub nieprzemyślane oraz wszelkie inne koszty, które nie spełniają warunków określonych w lit. a)–d).

e)

muszą wykluczać koszty niekwalifikowalne, w szczególności dające się określić podatki pośrednie, w tym podatek od wartości dodanej niepodlegający zwrotowi , opłaty celne, należne odsetki, straty wynikające z różnic kursowych, koszty związane ze stopą zwrotu z kapitału, koszty zadeklarowane lub poniesione, lub zwrócone w związku z innym projektem Unii, zobowiązania i koszty ich obsługi, wydatki zbędne lub nieprzemyślane oraz wszelkie inne koszty, które nie spełniają warunków określonych w lit. a)-d).

Poprawka 15

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 52 – ustęp 2 – litera a)

a)

na podstawie umów stowarzyszeniowych i w wysokości nieprzekraczającej 40 %: wydatki projektów szczegółowych realizowanych w ramach współpracy między jednostkami stowarzyszonymi, w przypadku których komitet konsultacyjny zalecił priorytetowe wsparcie i które zostały zatwierdzone przez Komisję; wsparcie priorytetowe będzie przyznawane głównie na działania istotne z punktu widzenia projektu ITER/DEMO, z wyjątkiem projektów, które otrzymały już status priorytetowy podczas wcześniejszych programów ramowych ;

a)

na podstawie umów stowarzyszeniowych i w wysokości nieprzekraczającej 40 %: wydatki projektów szczegółowych realizowanych w ramach współpracy między jednostkami stowarzyszonymi, w przypadku których komitet konsultacyjny zalecił priorytetowe wsparcie i które zostały zatwierdzone przez Komisję; wsparcie priorytetowe będzie przyznawane głównie na próby mające na celu optymalizację działania projektu ITER, a także wspierające opracowanie programu DEMO ;


(1)   Teksty przyjęte, P7_TA(2010)0401.