14.2.2009   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 37/24


Duńska procedura przyznawania ograniczonych lotniczych praw przewozowych

(2009/C 37/07)

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 847/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie negocjacji i wykonania umów dotyczących usług lotniczych między państwami członkowskimi a państwami trzecimi Komisja Europejska publikuje poniższą procedurę krajową dotyczącą rozdziału między kwalifikujących się wspólnotowych przewoźników lotniczych praw przewozowych, w przypadkach gdy ograniczają je umowy o przewozach lotniczych z państwami trzecimi.

Dania — Ministerstwo Transportu

luty 2008 r.

Wytyczne dotyczące przyznawania ograniczonych lotniczych praw przewozowych

1.

Niniejsze wytyczne sporządzono w oparciu o rozporządzenie (WE) nr 847/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie negocjacji i wykonania umów dotyczących usług lotniczych między państwami członkowskimi a państwami trzecimi. Należy je stosować w przypadkach, gdy więcej niż jeden przewoźnik lotniczy chce korzystać z duńskich praw przewozowych, ograniczonych zgodnie z umową dwustronną zawartą przez Danię z krajem trzecim, a także w przypadkach, w których prawa te nie mają zakresu umożliwiającego spełnienie oczekiwań wszystkich zainteresowanych stron odnośnie do wykonywania przewozów lotniczych zgodnie z umową. Wytyczne należy również stosować w przypadku, gdy zgodnie z obowiązującą umową można wybrać (wskazać) tylko jednego przewoźnika lotniczego, podczas gdy wyborem takim jest zainteresowana większa liczba przewoźników.

2.

W przypadku gdy ograniczone prawa przewozowe przysługują wspólnie państwom skandynawskim (Danii, Norwegii i Szwecji), wnioski powinny być rozpatrywane zgodnie z niniejszymi wytycznymi, o ile dana trasa rozpoczyna lub kończy się w Danii. Niemniej jednak w takich przypadkach należy konsultować się z właściwymi organami Norwegii i Szwecji.

3.

Do celów niniejszych wytycznych „przewoźnik lotniczy” oznacza przewoźnika lotniczego, który posiada siedzibę statutową w Szwecji i ważną koncesję wydaną zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2407/92

4.

Informacje o prawach przewozowych w związku z zawartymi przez Danię dwustronnymi umowami o przewozach lotniczych, o przyznaniu takich praw przewozowych zgodnie z niniejszymi wytycznymi oraz o planowanych negocjacjach dotyczących przewozów lotniczych są dostępne w Ministerstwie Transportu i są publikowane na jego stronie internetowej (www.trm.dk).

5.

Wnioski o przyznanie praw przewozowych zgodnie z niniejszymi wytycznymi są rozpatrywane przez Ministerstwo Transportu, a decyzje o ich przyznaniu są publikowane.

6.

Przewoźnik lotniczy, który zamierza korzystać z ograniczonych praw przewozowych, powinien złożyć w tym celu pisemny wniosek do Ministerstwa Transportu. Wnioski należy sporządzać w języku duńskim lub angielskim. Powinny one zawierać następujące informacje:

a)

kopię koncesji przewoźnika lotniczego, jeśli koncesja nie została wystawiona przez władze szwedzkie;

b)

opis planowanych przewozów lotniczych (np. typ statku powietrznego, przynależność państwową oraz znaki rejestracyjne, rozkład lotów, trasa lotów, dni wykonywania lotów);

c)

dane o rodzaju ewentualnego najmu (tzw. „leasing mokry” lub „leasing suchy” ) statków powietrznych, które przewidziano do eksploatacji;

d)

dane o ewentualnej współpracy z innym przewoźnikami lotniczymi i jej rodzaj oraz zakres;

e)

planowaną datę uruchomienia przewozów lotniczych;

f)

rodzaj przewozu (np. pasażerski lub towarowy);

g)

ewentualne przesiadki;

h)

planowaną politykę cenową dotyczącą przewozów.

Ministerstwo może zwrócić się do wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku o dodatkowe dane.

Ministerstwo informuje właściwe organy Norwegii i Szwecji o otrzymanych wnioskach.

7.

Wnioski należy rozpatrywać w sposób przejrzysty i niedyskryminujący. W procedurze kładzie się szczególny nacisk na przewozy, które:

są jak najbardziej korzystne dla konsumentów,

sprzyjają jak najbardziej skutecznej konkurencji między wspólnotowymi przewoźnikami lotniczymi,

stanowią przewozy lotnicze obejmujące wszystkie kategorie przewozu, na które jest publiczne zapotrzebowanie, za jak najniższą, możliwą do przyjęcia, cenę,

promują prawidłowy rozwój wspólnotowego lotnictwa, handlu, turystyki i/lub

realizują ogólne cele polityki transportowej, np. w odniesieniu do rozwoju regionalnego.

8.

W trakcie rozpatrywania wniosków należy uwzględnić w szczególności:

jakie przewozy są oferowane,

częstotliwość wykonywania lotów,

rodzaj statków powietrznych i liczbę miejsc,

czy chodzi o przewozy bezpośrednie lub międzylądowaniem,

datę uruchomienia przewozów lotniczych,

rozkład lotów w ciągu roku,

rodzaj przewozów (np. pasażerskie lub towarowe),

dostępność usług dla klientów (rezerwacja i zakup biletów),

możliwości przesiadek,

ceny,

oddziaływanie na środowisko.

Ministerstwo może również uwzględnić inne okoliczności, jeśli zostaną one podane wnioskodawcom do wiadomości przed podjęciem decyzji.

9.

W trakcie rozpatrywania wniosków należy również wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia ciągłości przewozów lotniczych.

10.

Decyzje o przyznaniu praw przewozowych zgodnie z niniejszymi wytycznymi należy uzasadnić.

11.

Przyznane prawa przewozowe nie mogą być przenoszone bez specjalnego zezwolenia.

12.

Przewoźnik lotniczy, który otrzymał zezwolenie na korzystanie z praw przewozowych zgodnie z niniejszymi wytycznymi, uruchamia przedmiotowy przewóz w ciągu dwóch najbliższych sezonów lotniczych. W przeciwnym wypadku zezwolenie traci ważność.

13.

Udzielone zezwolenie traci ważność również w przypadku gdy:

a)

przewozy zostają przerwane i nie zostają wznowione w ciągu sześciu miesięcy, o ile przerwa nie jest zależna od okoliczności, na które właściciel zezwolenia nie miał wpływu;

b)

właściciel zezwolenia powiadamia Ministerstwo Transportu, iż nie ma zamiaru dłużej korzystać z zezwolenia.

14.

Ministerstwo może całkowicie lub częściowo cofnąć zezwolenie w przypadku gdy:

a)

przewozy nie odbywają się zgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu lub z postanowieniami zawartymi w umowie dwustronnej, stanowiącej podstawę prawną tych przewozów;

b)

właściciel zezwolenia nie przestrzega obowiązujących przepisów dotyczących transportu lotniczego lub

c)

istnieją dodatkowe szczególnie uzasadnione powody.

15.

W przypadku, gdy zezwolenie traci ważność lub zostaje cofnięte zgodnie z niniejszymi wytycznymi, Ministerstwo Transportu może ponownie rozpatrzyć kwestię zezwolenia.

16.

Niniejsze wytyczne nie mają wpływu na obowiązujące prawa przewozowe, wykorzystywane efektywnie w danym momencie i w sposób zgodny z prawem wspólnotowym oraz z ustawodawstwem krajowym w zakresie konkurencji.