52009PC0651

Wniosek rozporządzenie Rady otwierające i ustalające sposób administrowania autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe /* COM/2009/0651 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 30.11.2009

KOM(2009)651 wersja ostateczna

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

otwierające i ustalające sposób administrowania autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe

KONTEKST WNIOSKU

Podstawa i cele wniosku

Konieczne jest ustanowienie autonomicznych wspólnotowych kontyngentów taryfowych na produkty, w przypadku gdy produkcja we Wspólnocie jest niewystarczająca aby zaspokoić potrzeby przemysłu wspólnotowego w obecnym okresie obowiązywania kontyngentu. W odpowiedzi na wnioski kilku państw członkowskich Komisja, wraz z właściwymi ekspertami rządów zainteresowanych państw, rozważyła możliwość otwarcia lub zwiększenia autonomicznych kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rolne i przemysłowe.

Kontekst ogólny

W dniu 20 grudnia 1996 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 2505/96 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe, tak aby zapotrzebowanie na te produkty we Wspólnocie mogło zostać zaspokojone na jak najbardziej korzystnych warunkach. Uwzględniając liczne zmiany wprowadzone do tego rozporządzenia oraz prowadzoną przez Komisję politykę przejrzystości wspomniane rozporządzenie należy zastąpić rozporządzeniem będącym przedmiotem niniejszego wniosku.

Wspólnotowe kontyngenty taryfowe powinny być otwierane z zastosowaniem zerowych lub obniżonych stawek ceł autonomicznych Wspólnej taryfy celnej dla właściwych wielkości, bez zakłócenia rynków tych produktów. Z rozmów prowadzonych w trakcie posiedzeń Grupy ds. Aspektów Ekonomicznych Taryf Celnych wynika, że państwa członkowskie są gotowe otworzyć kontyngenty na produkty objęte niniejszym wnioskiem bez zakłócenia rynków tych produktów.

Przepisy obowiązujące w dziedzinie, której dotyczy wniosek

Rozporządzenie (WE) nr 2505/96 (Dz.U. L 345 z 31.12.1996, s. 1) ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 563/2009 (Dz.U. L 168 z 30.6.2009, s. 1).

Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

Wniosek jest zgodny z polityką w dziedzinie rolnictwa, handlu, przedsiębiorstw, rozwoju i stosunków zewnętrznych. W szczególności niniejszy wniosek, nie będzie miał negatywnych skutków dla krajów, które korzystają z preferencyjnych umów handlowych z UE (np. w ramach systemu ogólnych preferencji taryfowych i programu dla państw AKP, krajów kandydujących oraz potencjalnych krajów kandydujących z Bałkanów Zachodnich).

KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Metody konsultacji, główne sektory objęte konsultacjami i ogólny profil respondentów

Skonsultowano się z Grupą ds. Aspektów Ekonomicznych Taryf Celnych, reprezentującą odpowiednie gałęzie przemysłu w poszczególnych państwach członkowskich.

Streszczenie odpowiedzi oraz sposób ich uwzględnienia

Wszystkie wymienione kontyngenty są wynikiem porozumienia osiągniętego w ramach Grupy.

Gromadzenie i wykorzystywanie wiedzy specjalistycznej

Dziedziny nauki i wiedzy specjalistycznej, których dotyczy wniosek

Eksperci reprezentujący państwa członkowskie w Grupie ds. Aspektów Ekonomicznych Taryf Celnych

Zastosowana metodyka

Otwarte konsultacje.

Główne organizacje/eksperci, z którymi przeprowadzono konsultacje

Eksperci wyznaczeni przez każde z państw członkowskich.

Streszczenie otrzymanych i wykorzystanych opinii

Nie wymieniono potencjalnych poważnych zagrożeń o nieodwracalnych skutkach.

Porozumienie osiągnięte w ramach Grupy ds. Aspektów Ekonomicznych Taryf Celnych.

Środki wykorzystane do publicznego udostępnienia opinii ekspertów

Publikacja wniosku.

Ocena skutków

Nie dotyczy.

Wniosek nie został ujęty w programie działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2010 r.

ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

Krótki opis proponowanych działań

Wdrożenie rozporządzenia Rady otwierającego i ustalającego sposób administrowania autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe.

Podstawa prawna

Artykuł 26 Traktatu WE.

Zasada pomocniczości

Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Wspólnoty. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

Zasada proporcjonalności

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów.

Zestaw środków jest zgodny z zasadami ustalonymi w celu uproszczenia procedur obowiązujących podmioty prowadzące działalność w zakresie handlu zagranicznego, a także z komunikatem Komisji z 1998 r. dotyczącym autonomicznych zawieszeń i kontyngentów taryfowych (C 128 z 25.4.1998, s. 2).

Wybór instrumentów

Proponowane instrumenty: Rozporządzenie

Inne instrumenty byłyby niewłaściwe z następujących względów:

Na mocy art. 26 Traktatu WE autonomiczne kontyngenty taryfowe są zatwierdzane przez Radę, która stanowi kwalifikowaną większością głosów na wniosek Komisji.

WPłYW NA BUDżET

Niepobrane należności celne w łącznej kwocie - 37 163 112 EUR.

INFORMACJE DODATKOWE

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

otwierające i ustalające sposób administrowania autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 26,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Produkcja niektórych produktów rolnych i przemysłowych we Wspólnocie jest niewystarczająca aby spełnić szczególne wymagania sektorów przemysłu wykorzystujących te produkty we Wspólnocie. Zaopatrzenie Wspólnoty w te produkty jest więc w znacznym stopniu uzależnione od przywozu z państw trzecich. Najpilniejsze potrzeby Wspólnoty w zakresie przedmiotowych produktów powinny być zaspokajane niezwłocznie, na najkorzystniejszych warunkach; Wspólnotowe kontyngenty taryfowe o preferencyjnych stawkach celnych powinny z tego powodu zostać otwarte w granicach stosownych ilości, w taki sposób aby nie powodowało to zakłócenia rynków takich produktów czy trudności w uruchamianiu czy rozwoju produkcji we Wspólnocie.

2. Niezbędne jest zapewnienie wszystkim wspólnotowym importerom równego i niezakłóconego dostępu do tych kontyngentów oraz zapewnienie nieprzerwanego stosowania stawek ustanowionych dla kontyngentów w odniesieniu do całego przywozu przedmiotowych produktów do wszystkich państw członkowskich, aż do wyczerpania kontyngentów.

3. Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny[1] przewiduje utworzenie systemu administrowania kontyngentami taryfowymi, który zapewnia równy i nieprzerwany dostęp do kontyngentów oraz nieprzerwane stosowanie stawek celnych zgodnie z porządkiem chronologicznym dat przyjęcia zgłoszeń o dopuszczenie do swobodnego obrotu. Komisja oraz państwa członkowskie administrują zatem kontyngentami taryfowymi przyznanymi na mocy niniejszego rozporządzenia zgodnie z tym systemem.

4. Wielkości kontyngentów są podawane przeważnie w tonach. W przypadku niektórych produktów, dla których zostaje otwarty autonomiczny kontyngent taryfowy, jego wielkość ustala się w innych jednostkach miary. Jeżeli dla tych produktów nie określono jednostki miary w Nomenklaturze scalonej znajdującej się w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej[2], może zaistnieć niepewność w odniesieniu do stosowanej jednostki miary. Aby zapewnić przejrzystość oraz lepszą jakość administrowania kontyngentami należy zatem przewidzieć, że w celu skorzystania z tych autonomicznych kontyngentów taryfowych, w polu 41: „Uzupełniające jednostki miary” zgłoszenia o dopuszczenie do swobodnego obrotu należy podać dokładną ilość przywożonych produktów z zastosowaniem jednostek miary wielkości kontyngentu określonych dla tych produktów w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

5. Rozporządzenie Rady (WE) nr 2505/96 z dnia 20 grudnia 1996 r. otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe[3] było wielokrotnie zmieniane. W celu zachowania przejrzystości rozporządzenie należy w całości zastąpić.

6. Środki niezbędne dla przyjęcia zmian do tego rozporządzenia wynikające ze zmian kodów Nomenklatury scalonej i TARIC powinny być przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji[4].

7. Ponieważ kontyngenty taryfowe muszą stać się skuteczne od dnia 1 stycznia 2010 r., niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tej samej daty i wejść w życie bezzwłocznie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Dla produktów wymienionych w załączniku otwiera się autonomiczne wspólnotowe kontyngenty taryfowe, w ramach których autonomiczne cła Wspólnej taryfy celnej zostają okresowo zawieszone, a do określonej wielkości kontyngentu stosuje się określone w nim stawki celne.

Artykuł 2

Kontyngentami taryfowymi, o których mowa w art. 1, administruje Komisja zgodnie z art. 308a, 308b i 308c rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.

Artykuł 3

W przypadku przedstawienia zgłoszenia o dopuszczenie do swobodnego obrotu produktów wspomnianych w niniejszym rozporządzeniu, dla których wielkość kontyngentu wyrażona jest w jednostkach miary innych niż tony lub kilogramy lub wartość, w przypadku produktów, dla których nie ustalono uzupełniającej jednostki miary w Nomenklaturze scalonej znajdującej się w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87, dokładną ilość przywożonych produktów podaje się w polu 41 „Uzupełniające jednostki miary” tego zgłoszenia z zastosowaniem jednostek miary wielkości kontyngentu określonych dla tych produktów w załączniku do niniejszego rozporządzenia.”

Artykuł 4

Zmiany i techniczne dostosowania wynikające ze zmian kodów Nomenklatury scalonej i TARIC przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 5 ust. 2.

Artykuł 5

1. Komisję wspomaga Komitet Kodeksu Celnego ustanowiony na mocy art. 248a rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu zastosowanie mają art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE.

Okres, o którym mowa w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

Artykuł 6

Rozporządzenie (WE) nr 2505/96 traci moc.

Artykuł 7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Nr porządkowy | Kod CN | TARIC | Wyszczególnienie | Okres kontyngentu | Wielkość kontyngentu | Stawka celna kontyngentu(%) |

09.2849 | ex 0710 80 69 | 10 | Grzyby z gatunku Auricularia polytricha (niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie), zamrożone, do produkcji gotowych dań (1) (2) | 1.1.-31.12. | 700 ton | 0 % |

09.2913 | ex 2401 10 35 ex 2401 10 70 ex 2401 10 95 ex 2401 10 95 ex 2401 10 95 ex 2401 20 35 ex 2401 20 70 ex 2401 20 95 ex 2401 20 95 ex 2401 20 95 | 91 10 11 21 91 91 10 11 21 91 | Naturalny tytoń nieprzetworzony, nawet pokrojony w regularne kształty, o wartości celnej nie mniejszej niż 450 Euro za 100 kg masy netto, stosowany jako spoiwo lub zewnętrzna otoczka do produkcji towarów objętych podpozycją 2402 10 00 (1) | 1.1-31.12. | 6 000 ton | 0 % |

09.2841 | ex 2712 90 99 | 10 | Mieszanina 1-alkenów zawierająca 80 % masy lub więcej 1-alkenów o długości łańcucha 20 i 22 atomy węgla | 1.1.-31.12. | 10 000 ton | 0 % |

09.2703 | ex 2825 30 00 | 10 | Tlenki i wodorotlenki wanadu, wyłącznie do produkcji stopów (1) | 1.1.-31.12. | 13 000 ton | 0 % |

09.2806 | ex 2825 90 40 | 30 | Tritlenek wolframu, zawierający niebieski tlenek wolframu | 1.1.-31.12. | 12 000 ton | 0 % |

09.2611 | ex 2826 19 90 | 10 | Fluorek wapnia, o całkowitej zawartości glinu, magnezu i sodu 0,25 mg/kg lub mniejszej, w postaci proszku | 1.1.-31.12. | 55 ton | 0 % |

09.2837 | ex 2903 49 80 | 10 | Bromochlorometan | 1.1.-31.12. | 600 ton | 0 % |

09.2933 | ex 2903 69 90 | 30 | 1,3-Dichlorobenzen | 1.1.-31.12. | 2 600 ton | 0 % |

09.2950 | ex 2905 59 98 | 10 | 2-Chloroetanol, do produkcji płynnych tioplastów, objętych podpozycją 4002 99 90 (1) | 1.1.-31.12. | 15 000 ton | 0 % |

09.2851 | ex 2907 12 00 | 10 | o-Krezol o czystości nie mniejszej niż 98,5 % masy | 1.1.-31.12. | 20 000 ton | 0 % |

09.2767 | ex 2910 90 00 | 80 | Eter glicydowy allilu | 1.1.-31.12. | 2 500 ton | 0 % |

09.2624 | 2912 42 00 | Etylowanilina (3-etoksy-4-hydroksybenzaldehyd) | 1.1.-31.12. | 600 ton | 0 % |

09.2972 | 2915 24 00 | Bezwodnik octowy | 1.1.-31.12. | 20 000 ton | 0 % |

09.2769 | ex 2917 13 90 | 10 | Sebacynian dimetylu | 1.1.-31.12. | 1 300 ton | 0 % |

09.2634 | ex 2917 19 90 | 40 | Kwas dodekanowy, o czystości większej niż 98,5 % masy | 1.1.-31.12. | 4 600 ton | 0 % |

09.2808 | ex 2918 22 00 | 10 | Kwas o-acetylosalicylowy | 1.1.-31.12. | 120 ton | 0 % |

09.2975 | ex 2918 30 00 | 10 | Dibezwodnik benzofenono-3,3',4,4'-tetrakarboksylowy | 1.1.-31.12. | 1 000 ton | 0 % |

09.2632 | ex 2921 22 00 | 10 | Heksametylenodiamina | 1.1.-31.12. | 35 000 ton | 0 % |

09.2602 | ex 2921 51 19 | 10 | o-Fenylenodiamina | 1.1.-31.12. | 1 800 ton | 0 % |

09.2977 | 2926 10 00 | Akrylonitryl | 1.1.-31.12. | 30 000 ton | 0 % |

09.2002 | ex 2928 00 90 | 30 | Fenylohydrazyna | 1.1.-31.12. | 1 000 ton | 0 % |

09.2917 | ex 2930 90 13 | 90 | Cystyna | 1.1.-31.12. | 600 ton | 0 % |

09.2603 | ex 2930 90 99 | 79 | Tetrasiarczek bis (3-trietoksysililopropylu) | 1.1.-31.12. | 9 000 ton | 0 % |

09.2810 | 2932 11 00 | Tetrahydrofuran | 1.1-31.12. | 20 000 ton | 0 % |

09.2955 | ex 2932 19 00 | 60 | Flurtamon (ISO) | 1.1.-31.12. | 300 ton | 0 % |

09.2812 | ex 2932 29 85 | 77 | Heksan-6-olid | 1.1.-31.12. | 4 000 ton | 0 % |

09.2615 | ex 2934 99 90 | 70 | Kwas rybonukleinowy | 1.1.-31.12. | 110 ton | 0 % |

09.2945 | ex 2940 00 00 | 20 | D-Ksyloza | 1.1.-31.12. | 400 ton | 0 % |

09.2908 | ex 3804 00 00 | 10 | Lignosulfonian sodu | 1.1.- 31.12. | 40 000 ton | 0 % |

09.2889 | 3805 10 90 | Terpentyna siarczanowa | 1.1.-31.12. | 20 000 ton | 0 % |

09.2935 | ex 3806 10 00 | 10 | Kalafonia i kwasy żywiczne, otrzymane ze świeżych żywic oleistych | 1.1.- 31.12. | 280 000 ton | 0 % |

09.2814 | ex 3815 90 90 | 76 | Katalizator składający się z ditlenku tytanu i tritlenku wolframu | 1.1.-31.12. | 1 600 ton | 0 % |

09.2829 | ex 3824 90 97 | 19 | Suchy wyciąg z pozostałości nierozpuszczalnych w rozpuszczalnikach alifatycznych uzyskany w trakcie ekstrakcji żywicy z drewna, o następującej charakterystyce: — zawartości kwasu żywicznego nieprzekraczającej 30 % masy; — liczbie kwasowej nieprzekraczającej 110 oraz — temperaturze topnienia 100°C lub większej | 1.1.-31.12. | 1 600 ton | 0 % |

09.2914 | ex 3824 90 97 | 26 | Wodny roztwór zawierający nie mniej niż 40 % masy suchego wyciągu betainowego oraz pomiędzy 5 % a 30 % masy soli organicznych lub nieorganicznych | 1.1.-31.12. | 5 000 ton | 0 % |

09.2986 | ex 3824 90 97 | 76 | Mieszanina amin trzeciorzędowych zawierająca: — 60 % masy lub więcej dodecylodimetyloaminy; — 20 % masy lub więcej dimetylo(tetradecylo)aminy; — 0,5 % masy lub więcej heksadecylodimetyloaminy do produkcji aminotlenków (1) | 1.1.-31.12. | 14 315 ton | 0 % |

09.2907 | ex 3824 90 97 | 86 | Mieszanina fitosteroli, w postaci proszku, zawierająca: — 75 % masy lub więcej steroli, — nie więcej niż 25 % masy stanoli stosowana do produkcji estrów stanoli lub estrów steroli (1) | 1.1.-31.12. | 2 500 ton | 0 % |

09.2140 | ex 3824 90 97 | 98 | Mieszanina amin trzeciorzędowych zawierająca: — 2,0-4,0 % masy N,N-dimetylo-1-oktanoaminy — minimum 94 % masy N,N-dimetylo-1-dekanoaminy — maksymalnie 2 % masy N,N-dimetylo-1-dodekanoaminy | 1.1.-31.12. | 4 500 ton | 0 % |

09.2992 | ex 3902 30 00 | 93 | Kopolimer propylenowo-butylenowy, zawierający 60 % masy lub więcej, ale nie więcej niż 68 % masy propylenu oraz 32 % masylub więcej, ale nie więcej niż 40 % masy butylenu, o lepkości materiału roztopionego nie większej niż 3 000 mPa w temperaturze 190°C określonej metodą ASTM D 3236, stosowany jako klej do produkcji wyrobów objętych podpozycją 4818 40 (1) | 1.1.-31.12. | 1 000 ton | 0 % |

09.2947 | ex 3904 69 90 | 95 | Poli(fluorek winylidenu), w postaci proszku, do przygotowywania farb lub lakierów do pokrywania metali (1) | 1.1.-31.12. | 1 300 ton | 0 % |

09.2604 | ex 3905 30 00 | 10 | Poli(alkohol winylowy) częściowo acetalizowany solą sodową 5-(4-azydo-2-sulfobenzylideno)-3-(formylopropylo)-rodaniny | 1.1.-31.12. | 100 ton | 0 % |

09.2616 | ex 3910 00 00 | 30 | Polidimetylosiloksan o stopniu polimeryzacji 2 800 (± 100) jednostek monomeru | 1.1.-31.12. | 1 300 ton | 0 % |

09.2816 | ex 3912 11 00 | 20 | Płatki octanu celulozy stosowane do produkcji kabla z włókien octanu celulozy (1) | 1.1.-31.12. | 37 000 ton | 0 % |

09.2807 | ex 3913 90 00 | 86 | Niesterylny hialuronian sodu | 1.1.-31.12. | 110 000 g | 0 % |

09.2813 | ex 3920 91 00 | 94 | Współwytłaczana trójwarstwowa folia z poli(butyralu winylu) bez kolorowej taśmy z podziałką, zawierająca nie mniej niż 29 % masy lecz nie więcej niż 31 % masy bis(2-etyloheksanianu)2,2’-etylenodioksydietylu jako plastyfikatora | 1.1.-31.12. | 2 000 000 m² | 0 % |

09.2818 | ex 6902 90 00 | 10 | Cegły ogniotrwałe o: — długości krawędzi powyżej 300 mm, oraz — zawartości TiO2 nieprzekraczającej 1 % masy oraz — zawartości Al2O3 nieprzekraczającej 0,4 % masy oraz — zmianie objętości poniżej 9 % przy 1 700° C | 1.1.-31.12. | 75 ton | 0 % |

09.2815 | ex 6909 19 00 | 70 | Nośniki katalizatorów lub filtrów, składające się z porowatych materiałów ceramicznych, wykonane głównie z tlenku glinu i tytanu, o całkowitej objętości nie większej niż 65 litrów i co najmniej jednym kanale (otwartym z jednego lub z obu końców) na cm2 przekroju poprzecznego | 1.1. - 31.12. | 380 000 sztuk | 0 % |

09.2628 | ex 7019 52 00 | 10 | Tkanina z włókna szklanego o splocie płóciennym pokryta tworzywem sztucznym, o masie powierzchniowej 120 g/m² (± 10 g/m²), typu stosowanej w produkcji zwijanych ekranach ochronnych przeciw insektom, z zamocowaną ramą | 1.1.-31.12. | 350 000 m² | 0 % |

09.2799 | ex 7202 49 90 | 10 | Żelazochrom zawierający 1,5 % masy lub więcej, ale nie więcej niż 4 % masy węgla i nie więcej niż 70 % masy chromu | 1.1.-31.12. | 50 000 ton | 0 % |

09.2629 | ex 7616 99 90 | 85 | Uchwyt teleskopowy z aluminium, do produkcji toreb bagażowych (1) | 1.1.-31.12. | 240 000 sztuk | 0 % |

09.2763 | ex 8501 40 80 | 30 | Elektryczny silnik komutatorowy prądu zmiennego, jednofazowy, o mocy wyjściowej powyżej 750 W, o poborze mocy większej niż 1 600 W, ale nieprzekraczającej 2 700 W, o średnicy zewnętrznej większej niż 120 mm (± 0,2 mm), ale nieprzekraczającej 135 mm (± 0,2 mm), prędkości znamionowej powyżej 30 000 obr/min, ale nieprzekraczającej 50 000 obr/min, wyposażony w wentylator indukcyjny, stosowany do produkcji odkurzaczy (1) | 1.1.- 31.12. | 2 000 000 sztuk | 0 % |

09.2633 | ex 8504 40 81 | 30 | Zasilacz elektryczny o mocy maksymalnej 1 kVA, używany jako element do produkcji aparatów do usuwania włosów (1) | 1.1.-31.12. | 4 500 000 sztuk | 0 % |

09.2620 | ex 8526 91 20 | 20 | Zespoły do systemów GPS posiadające funkcję określania pozycji | 1.1.-31.12. | 3 000 000 sztuk | 0 % |

09.2003 | ex 8543 70 90 | 63 | Generator częstotliwości sterowany napięciowo, składający się z elementów aktywnych oraz pasywnych montowanych na obwodzie drukowanym, umieszczony w obudowie, której wymiary nie przekraczają 30 x 30 mm | 1.1.-31.12. | 1 400 000 sztuk | 0 % |

09.2631 | ex 9001 90 00 | 80 | Nieoprawione szklane soczewki, pryzmaty i elementy zespojone, stosowane w produkcji towarów oznaczonych kodami CN 9005, 9013 i 9015 (1) | 1.1.-31.12. | 5 000 000 sztuk | 0 % |

(1) | Zwolnienie od cła lub obniżenie stawki celnej podlega warunkom określonym w odpowiednich przepisach wspólnotowych, uwzględniając kontrolę celną użytkowania takich towarów (patrz: art. 291 do 300 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 (Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str.1)). |

(2) | Środek nie jest dozwolony w przypadku, gdy przetwarzanie wykonywane jest przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub gastronomiczne. |

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI DLA WNIOSKÓW, KTÓRYCH WPŁYW NA BUDŻET OGRANICZA SIĘ WYŁĄCZNIE DO DOCHODÓW

1. TYTUŁ WNIOSKU:

Rozporządzenie Rady otwierające i ustalające sposób zarządzania autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe

2. POZYCJE W BUDŻECIE:

Rozdział i artykuł: Rozdział 12, art. 120

Kwota zapisana w budżecie na 2010 r.: 14 079 700 000 EUR (WPB 2010)

3. WPŁYW FINANSOWY

x( Wniosek nie ma wpływu finansowego na wydatki, lecz ma następujący wpływ finansowy na dochody:

(mln EUR do jednego miejsca po przecinku)

Pozycja w budżecie | Dochód[5] | Okres 12 miesięcy, od dnia dd.mm.rrrr | [Rok 2010] |

Artykuł 120 | Wpływ na zasoby własne | 01/01/2010 | - 37,2 |

4. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

Przepisy w zakresie zarządzania kontyngentami taryfowymi obejmują środki konieczne do zapobiegania nadużyciom i nieprawidłowościom oraz ochrony przed nimi.

ZAŁĄCZNIK

Wyszczególnienie | Wielkość kontyngentu (w sztukach/tonach/gramach) | Szacowana cena (EUR za sztukę/tonę/gram/m²) | Stawka celna (%) (2010 WTC) | Stawka celna w ramach kontyngentu (%) | Oczekiwana utrata dochodów (w EUR) |

09.2849 Grzyby | 700 t | 751 EUR/t | 14,4 | 0 | 75 700 |

09.2913 Tytoń | 6 000 t | 594 EUR/t | 11,2 | 0 | 399 168 |

09.2841 Mieszanina | 10 000 t | 600 EUR/t | 2,2 | 0 | 132 000 |

09.2703 Wanad | 13 000 t | 2708 EUR/t | 5,5 | 0 | 1 936 220 |

09.2806 Wolfram | 12 000 t | 16 875 EUR | 4,6 | 0 | 9 315 000 |

09.2611 Wapń | 55 t | 33 850 EUR | 5,3 | 0 | 98 673 |

09.2837 Metan | 600 t | 2557 EUR/t | 5,5 | 0 | 84 381 |

09.2933 Benzen | 2 600 t | 3 062 EUR/t | 5,5 | 0 | 437 866 |

09.2950 Etanol | 15 000 t | 733 EUR/t | 5,5 | 0 | 604 725 |

09.2851 Krezol | 20 000 t | 896 EUR/t | 2,1 | 0 | 376 320 |

09.2767 Eter | 2 500 t | 4 500 EUR/t | 5,5 | 0 | 618 750 |

09.2624 Wanilina | 600 t | 16 129 EUR/t | 5,5 | 0 | 532 257 |

09.2972 Bezwodnik | 20 000 t | 800 EUR/t | 5,5 | 0 | 880 000 |

09.2769 Sebacynian | 1 300 t | 2 600 EUR/t | 6 | 0 | 202 800 |

09.2634 Kwas dodekanowy | 4 600 t | 3 696 EUR/t | 6,3 | 0 | 1 071 101 |

09.2808 Kwas o-acetylosalicylowy | 120 t | 2 700 EUR/t | 6,5 | 0 | 21 060 |

09.2975 Benzofenon | 1 000 t | 11 134 EUR/t | 6,5 | 0 | 723 710 |

09.2632 Diamina | 35 000 t | 1304 EUR/t | 6,5 | 0 | 2 966 600 |

09.2602 Diamina | 1 800 t | 3 500 EUR/t | 6,5 | 0 | 409 500 |

09.2977 Akrylonitryl | 30 000 t | 900 EUR/t | 6,5 | 0 | 1 755 000 |

09.2002 Hydrazyna | 1 000 t | 3875 EUR/t | 6,5 | 0 | 251 875 |

09.2917 Cystyna | 600 t | 14 142 EUR/t | 6,5 | 0 | 551 538 |

09.2603 Siarczek | 9 000 t | 400 EUR/t | 6,5 | 0 | 234 000 |

09.2810 Furan | 20 000 t | 1538 EUR/t | 6,5 | 0 | 1 999 400 |

09.2955 Flurtamon | 300 t | 20 833 EUR/t | 6,5 | 0 | 406 244 |

09.2812 Olid | 4 000 t | 2040 EUR/t | 6,5 | 0 | 530 400 |

09.2615 Kwas rybonukleinowy | 110 t | 150 000 EUR/t | 6,5 | 0 | 1 072 500 |

09.2945 Ksyloza | 400 t | 2 100 EUR/t | 6,5 | 0 | 54 600 |

09.2908 Sulfonian | 40 000 t | 43 EUR/t | 5 | 0 | 86 000 |

09.2889 Terpentyna | 20 000 t | 677 EUR/t | 3,2 | 0 | 433 280 |

09.2935 Kalafonia | 280 000 t | 33 EUR/t | 5 | 0 | 462 000 |

09.2814 Katalizator | 1 600 t | 4 500 EUR/t | 6,5 | 0 | 468 000 |

09.2829 Wyciąg | 1 600 t | 4 600 EUR/t | 6,5 | 0 | 478 400 |

09.2914 Roztwór | 5 000 t | 350 EUR/t | 6,5 | 0 | 113 750 |

09.2986 Aminy | 14 315 t | 1470 EUR/t | 6,5 | 0 | 1 367 798 |

09.2907 Sterole | 2 500 t | 13 500 EUR/t | 6,5 | 0 | 2 193 750 |

09.2140 Aminy | 4 500 t | 2222 EUR/t | 6,5 | 0 | 649 935 |

09.2992 Kopolimer | 1 000 t | 2075 EUR/t | 6,5 | 0 | 134 875 |

09.2947 Fluorek | 1 300 t | 9 000 EUR/t | 6,5 | 0 | 760 500 |

09.2604 Alkohol | 100 t | 16 666 EUR/t | 6,5 | 0 | 108 329 |

09.2616 Siloksan | 1 300 t | 3253 EUR/t | 6,5 | 0 | 274 879 |

09.2816 Płatki | 37 000 t | 933 EUR/t | 6,5 | 0 | 2 243 865 |

09.2807 Hialuronian | 110 000 g | 173 081 EUR/kg | 6,5 | 0 | 1 237 529 |

09.2813 Folia | 2 000 000 m² | 6 EUR/m² | 6,1 | 0 | 732 000 |

09.2818 Cegły | 75 t | 18 000 EUR/t | 2 | 0 | 27 000 |

09.2815 Nośniki | 380 000 sztuk | 100 EUR/szt. | 5 | 0 | 1 900 000 |

09.2628 Tkanina | 350 000 m² | 1 EUR/m² | 7 | 0 | 24 500 |

09.2799 Żelazochrom | 50 000 t | 1 611 EUR/t | 7 | 0 | 5 638 500 |

09.2629 Uchwyty | 240 000 sztuk | 2,32 EUR/szt. | 6 | 0 | 33 408 |

09.2763 Silniki | 2 000 000 sztuk | 4,80 EUR/szt. | 2,7 | 0 | 259 200 |

09.2633 Zasilacze | 4 500 000 sztuk | 1,02 EUR/szt. | 3,3 | 0 | 151 470 |

09.2620 GPS | 3 000 000 sztuk | 10,36 EUR/szt. | 3,7 | 0 | 1 149 960 |

09.2003 Generatory | 1 400 000 sztuk | 10 EUR/szt. | 3,7 | 0 | 518 000 |

09.2631 Soczewki | 5 000 000 sztuk | 2,50 EUR/szt. | 2,9 | 0 | 362 500 |

Całkowita utrata dochodów w jednorocznym okresie obowiązywania kontyngentu:(49 550 816 EUR– 12 387 704 EUR) = - 37 163 112 EUR netto.

[1] Dz.U. L 253 z 11.10.1993, s. 1.

[2] Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

[3] Dz.U. L 345 z 31.12.1996, s. 1.

[4] Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.

[5] W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty rolne, opłaty wyrównawcze od cukru, cła) należy podać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25% na poczet kosztów poboru.