52008PC0428

Wniosek dyrektywa Rady zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek obniżonych podatku od wartości dodanej {SEK(2008) 2190} {SEK(2008) 2191} /* KOM/2008/0428 wersja ostateczna - CNS 2008/0143 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 7.7.2008

KOM(2008) 428 wersja ostateczna

2008/0143 (CNS)

Wniosek

DYREKTYWA RADY

zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek obniżonych podatku od wartości dodanej

(przedstawiony przez Komisję) SEK(2008) 2190}{SEK(2008) 2191}

UZASADNIENIE

1. KONTEKST WNIOSKU

1.1. Podstawa i cele wniosku

Na podstawie analizy dotyczącej stawek obniżonych VAT mających zastosowanie do towarów i usług w państwach członkowskich Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez firmę doradczą Copenhagen Economics (zwanej dalej „analizą Copenhagen Economics”), Komisja przyjęła w dniu 5 lipca 2007 r. komunikat w sprawie stawek VAT innych niż podstawowe (COM(2007) 380, zwany dalej „komunikatem z 2007 r.”), który przedstawia kierunki działań w zakresie stawek obniżonych i stanowi punkt wyjścia dla szerszej debaty politycznej prowadzonej w innych instytucjach UE i przy udziale wszystkich zainteresowanych stron. Wszystkie stosowne opinie zebrane w tej sprawie posłużą do przygotowania zrównoważonego i racjonalnego wniosku dotyczącego przyszłego zakresu stosowania stawek obniżonych VAT w perspektywie średnioterminowej.

Równolegle do trwającej debaty Komisja przedkłada wniosek legislacyjny zmieniający w ograniczonym zakresie przepisy dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. (zwanej dalej „dyrektywą w sprawie VAT”) i odnoszący się do kwestii pilnych, które nie wymagają żadnych istotnych badań dodatkowych innych niż przytoczone w komunikacie i wyszczególnione w dokumencie roboczym Komisji (SEC(2007) 910). Wniosek ten należy uznać za pierwsze działanie podjęte w sprawie stawek obniżonych VAT.

Celem Komisji jest zapewnienie równych możliwości państwom członkowskim, jak też zwiększenie przejrzystości, spójności oraz prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego, jeżeli chodzi o stosowanie stawek obniżonych VAT na usługi świadczone lokalnie, w tym usługi pracochłonne i usługi restauracyjne. W niniejszym wniosku zawarto również pewne dostosowania techniczne.

1.2. Kontekst ogólny

Komunikat z 2007 r. przyjęto w odpowiedzi na potrzeb ę uproszczenia, prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego, zmniejszenia kosztów przestrzegania przepisów oraz zapewnienia spójności. W tym kontekście debata w sprawie gruntownego przeglądu zakresu stawek obniżonych VAT na poziomie UE dopiero się rozpoczęła, w szczególności toczy się ona w Radzie i dotyczy wydajności oraz skuteczności obniżonych stawek pod kątem realizacji określonych celów politycznych. Dlatego też potrzeba więcej czasu na zgromadzenie wszystkich elementów, które należy wziąć pod uwagę, jak również na wniesienie wkładu przez inne instytucje UE oraz zainteresowane strony. Dopiero na takiej podstawie możliwe będzie określenie racjonalnych i zrównoważonych kierunków działań na przyszłość.

Analogicznie zasadność dopuszczenia stosowania stawek obniżonych na materiały energooszczędne oraz na inne przyjazne dla środowiska produkty lub usługi (w szczególności usługi związane z oszczędzaniem energii i wydajnością energetyczną, takie jak inspekcje, audyty energetyczne i świadectwa charakterystyki energetycznej) jest obecnie analizowana przez Komisję zgodnie z wnioskiem wystosowanym przez Radę Europejską w marcu 2008 r. Jeszcze w tym roku Komisja przedstawi jesienią wyniki swojej analizy, opatrzone, w stosownych przypadkach, odpowiednimi wnioskami i zaleceniami, jak również wnioskami dotyczącymi konieczności wyeliminowania stawek obniżonych na produkty szkodliwe dla środowiska, takie jak pestycydy.

Następnie przeprowadzony zostanie bardziej szczegółowy przegląd całej struktury stawek obniżonych VAT.

Tymczasem należy, zdaniem Komisji, zająć się najpilniejszymi kwestiami. Należą do nich problemy natury prawnej i politycznej powodowane rozbieżnościami w interpretacji dyrektywy bądź brakiem równych warunków dla wszystkich państw członkowskich, jeżeli chodzi o możliwość stosowania stawek obniżonych w tych obszarach, w których nie zakłóca to prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. W szczególności, na podstawie analizy przeprowadzonej przez Copenhagen Economics, Komisja uważa, że jest możliwe zapewnienie większej autonomii i pewności państwom członkowskim w ustalaniu obniżonych stawek na niektóre usługi świadczone lokalnie w parze z działaniami mającymi na celu poprawę otoczenia biznesu dla MŚP, co jest jednym z działań priorytetowych w ramach strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a w szczególności z programem Small Business Act.

Dlatego też niniejszy wniosek obejmuje zasadniczo najważniejsze przepisy tymczasowe, które tracą moc z końcem 2010 r., a dotyczą usług lokalnych, dla których analiza Copenhagen Economics dostarczyła odpowiedniego materiału do oceny skutków. Zawiera on wnioski dotyczące stałych i uaktualnionych przepisów dotyczących usług pracochłonnych wymienionych w załączniku IV do dyrektywy w sprawie VAT, który traci moc z dniem 31 grudnia 2010 r. Proponuje się w nim również włączenie niektórych pozostałych usług świadczonych lokalnie, w tym usług restauracyjnych, do obecnego załącznika III do dyrektywy w sprawie VAT (wykaz towarów i usług, do których można stosować stawki obniżone). Dostosowania techniczne przewidziane w niniejszym wniosku dotyczą poprawek redakcyjno-legislacyjnych, wyjaśnień, aktualizacji w celu uwzględnienia postępu technicznego bądź usunięcia istniejących niespójności.

1.3. Ocena Komisji

Analiza Copenhagen Economics wykazała, że dalsze ujednolicanie struktury stawek VAT ma spore zalety z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Niemniej jednak zastosowanie stawek obniżonych w starannie wybranych sektorach może przynieść szczególne korzyści, zwłaszcza w kontekście wzrostu gospodarczego: może skłonić konsumentów do przejścia z działalności wykonywanej przez gospodarstwa domowe oraz działalności w szarej strefie gospodarki do gospodarki formalnej. Ponadto zastosowanie stawek obniżonych do usług świadczonych lokalnie nie stanowi problemu dla funkcjonowania rynku wewnętrznego. Istnieją także argumenty za wprowadzeniem stawek obniżonych VAT w sektorach zatrudniających wielu nisko wykwalifikowanych pracowników, gdyż przyczyni się to do trwałego wzrostu liczby miejsc pracy dla takich pracowników.

W związku z powyższym Komisja stwierdza, że istnieją mocne przesłanki dla włączenia usług świadczonych lokalnie do wykazu towarów i usług, do których można stosować stawkę obniżoną VAT. Proponuje zatem włączenie do załącznika III wszystkich kategorii usług wymienionych w załączniku IV, które na mocy art. 107 są świadczone lokalnie i nie powinny spowodować zakłócenia konkurencji, oraz rozszerzenie zakresu stawek obniżonych VAT na niektóre inne usługi uznawane za świadczone lokalnie ze względu na ich podstawowe właściwości. Przepisy określające miejsce świadczenia usług zapewniają ich opodatkowanie w miejscu konsumpcji; usługi nie mogą być świadczone z odległych miejsc, są w większości skierowane na rynek lokalny do konsumentów końcowych, a usługodawca i konsument muszą znajdować się w tym samym określonym obszarze geograficznym. Proponowane zmiany do dyrektywy umożliwią również państwom członkowskim stosowanie stawek obniżonych VAT na prace remontowe i naprawcze mające na celu zwiększenie oszczędności i wydajności energetycznej.

1.4. Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

Przyjęcie wniosku wiąże się ze zmianami w tytule VIII (Stawki) dyrektywy w sprawie VAT

1.5. Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

Niniejszy wniosek jest w pełni zgodny z przyjętą przez UE polityką w zakresie podatku VAT, jak również z innymi politykami i celami UE. W szczególności ma on na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Niniejszy wniosek stanowi również część programu Small Business Act, przyjętego w dniu 25 czerwca 2008 r. Mimo że wniosek nie jest ukierunkowany wyłącznie na MŚP, to przyniesie korzyści również im, jako że w przedmiotowych sektorach działa wiele MŚP.

2. KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

2.1. Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Przeprowadzono publiczne konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Były one nastawione przede wszystkim na udział społeczeństwa oraz środowisk biznesowych, lecz nastąpił również odzew ze strony władz krajowych.

Ogólnie w toku konsultacji nie pojawiły się argumenty dotąd nierozpatrzone ani istotne dla celów oceny skutków. Ponadto nie uzyskano prawie żadnych istotnych danych oceniających pozytywne lub negatywne skutki obniżenia stawek VAT dla różnych sektorów, w których dąży się do stosowania obniżonej stawki. W większości odpowiedzi zaaprobowano analizę Komisji w dokumencie konsultacyjnym, jak również włączenie do załącznika III usług świadczonych lokalnie, w tym usług pracochłonnych ujętych obecnie w załączniku IV, usług restauracyjnych, budownictwa mieszkaniowego, jak również ewentualne dostosowania techniczne. Przeważały również opinie potwierdzające zasadność przewidzianego przez Komisję dwuetapowego podejścia, zakładającego niezwłoczne zajęcie się pilnymi kwestiami oraz kontynuację zapoczątkowanej w 2007 r. debaty poświęconej przygotowaniu całościowego i zrównoważonego rozwiązania na przyszłość dotyczącego zakresu stawek obniżonych VAT. Szczegółowe sprawozdanie podsumowujące wyniki publicznych konsultacji zostanie opublikowane wkrótce.

Konsultacje te przeprowadzono drogą internetową w okresie od 11.03.2008 r. do 12.05.2008 r. Napłynęło ponad 550 odpowiedzi. Wyniki zostaną udostępnione na stronie internetowej pod adresem http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/consultations/tax/article_4850_en.htm

2.2. Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych. Analiza oddziaływania obniżonych stawek przeprowadzona przez Copenhagen Economics stanowi wystarczającą podstawę dalszych działań.

2.3. Ocena skutków

Niniejszy wniosek ma status inicjatywy priorytetowej w programie działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2008 r. Konieczność przedłożenia wniosku dotyczącego kwestii pilnych wymagała przeprowadzenia proporcjonalnej oceny skutków skupiającej się ściśle na takich kwestiach. Problemy związane z istniejącymi uregulowaniami dotyczą głównie ograniczeń politycznych i prawnych, a warianty polityki określone w ocenie skutków odzwierciedlają istniejący stan rzeczy.

Ocenie z perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej poddano następujące warianty polityki:

- 1) brak zmiany polityki;

- 2) utrzymanie na stałe oraz zapewnienie wszystkim państwom członkowskim możliwości korzystania z obecnych przepisów pozwalających na stosowanie stawek obniżonych na niektóre usługi pracochłonne (wymienione w załączniku IV);

- 3) rozszerzenie wykazu usług pracochłonnych, do których można stosować stawkę obniżoną o niektóre podobne (drobne) usługi świadczone lokalnie wyłącznie na rzecz gospodarstw domowych;

- 4) rozszerzenie wykazu usług pracochłonnych objętych stawką obniżoną o niektóre podobne (drobne) usługi świadczone na rzecz klientów niekomercyjnych, takie jak naprawy, utrzymanie i sprzątanie miejsc kultu, dziedzictwa kultury i pomników historycznych;

- 5) przyznanie wszystkim państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych na usługi restauracyjne;

- 6) przyznanie również państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych na usługi związane z budową i (znaczącą) przebudową prywatnych budynków mieszkalnych oraz na dostawę takich budynków;

- 7) przyznanie również państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych na usługi związane z budową i znaczącą przebudową niektórych budowli niekomercyjnych (m.in. miejsc kultu, obiektów dziedzictwa kultury i pomników historycznych) oraz na dostawę takich budowli.

Sprawozdanie z oceny skutków (SEC(2008) 2190) oraz streszczenie tego sprawozdania (SEC(2008) 2191) są dostępne na stronie internetowej DG ds. Podatków i Unii Celnej. W skrócie, nie uwzględniając skutków budżetowych dla państw członkowskich, które pozostawia się w pierwszym rzędzie do oceny tym państwom, Komisja skłania się ku uwzględnieniu we wniosku wariantów 2, 3, 5 i 6.

Komisja przeprowadziła ocenę skutków wyszczególnioną w programie prac, z której sprawozdanie zostanie udostępnione na stronie internetowej http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/key_documents/legislation_proposed/index_en.htm.

3. ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

3.1. Krótki opis proponowanych działań

Niniejszy wniosek przewiduje ogólną możliwość stosowania przez wszystkie państwa członkowskie stawek obniżonych VAT na niektóre usługi świadczone lokalnie, w tym usługi pracochłonne i usługi restauracyjne, poprzez zmianę obecnego załącznika III do dyrektywy VAT. W niniejszym wniosku zawarto również dostosowania techniczne.

3.2. Podstawa prawna

Artykuł 93 Traktatu.

3.3. Zasada pomocniczości

Zasada pomocniczości ma zastosowanie, o ile wniosek nie podlega wyłącznym kompetencjom Wspólnoty. Cele wniosku nie mogą być osiągnięte w sposób wystarczający przez państwa członkowskie z następujących względów:

Wspólnota ustanowiła już zharmonizowane przepisy dotyczące stosowania obniżonych stawek, zawierając je w dyrektywie w sprawie VAT. Zmiany lub rozszerzenia tych przepisów można dokonać wyłącznie aktem prawa wspólnotowego, a unormowania prawa krajowego państw członkowskich nie mogą być rozbieżne ze zharmonizowanymi przepisami.

Z powyższych względów cele wniosku da się osiągnąć wyłącznie poprzez działanie wspólnotowe, zapewniające równe traktowanie obywateli Unii Europejskiej. Stąd też wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości.

3.4. Zasada proporcjonalności

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów:

Niniejszy wniosek rozszerza zakres stosowania stawek obniżonych na niektóre nowe kategorie. Utrzymuje też istniejące możliwości stosowania stawek obniżonych VAT przez państwa członkowskie. Stąd też nie nakłada żadnych zobowiązań.

Z uwagi na swój ograniczony zakres działanie jest proporcjonalne do zamierzonego celu. Przyjęcie dyrektywy nie wiąże się z żadnymi kosztami finansowymi dla Wspólnoty. Jakkolwiek stawki obniżone VAT mogą oznaczać zmniejszenie przychodów państw, to nie nakładają one obciążeń finansowych na podmioty gospodarcze, a konsumenci powinni zasadniczo skorzystać z dalszej obniżki stawek, jako że znajdzie ona odzwierciedlenie w ostatecznych cenach.

3.5. Wybór instrumentów

Proponowany instrument: dyrektywa.

Inne instrumenty byłyby niewłaściwe z następujących względów:

Wniosek przewiduje zmianę przepisów dyrektywy dotyczących stawek obniżonych VAT.

4. WPłYW NA BUDżET

Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Wspólnoty.

5. INFORMACJE DODATKOWE

5.1. Tabela korelacji

Państwa członkowskie mają obowiązek przekazania Komisji treści przepisów prawa krajowego transponujących dyrektywę, jak również tabeli korelacji pomiędzy tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

5.2 Klauzula przeglądu/rewizji/wygaśnięcia

Wniosek nie zawiera klauzuli wygaśnięcia.

5.3. Szczegółowe wyjaśnienie wniosku

Zgodnie z pozytywnymi wnioskami analizy Copenhagen Economics w zakresie użyteczności wprowadzenia stawek obniżonych na usługi świadczone lokalnie, jeżeli takie środki są dokładnie ukierunkowane, a specyficzne warunki rynkowe zostały spełnione, Komisja proponuje włączenie na stałe do załącznika III usług świadczonych lokalnie, w tym usług pracochłonnych, restauracyjnych oraz usług w sektorze budownictwa mieszkaniowego i niektórych innych nieruchomości. Przewidziano także pewne poprawki legislacyjne.

Ad artykuł 1:

- pkt 1 – art. 101: jako że Komisja już przedstawiła żądane sprawozdanie oceniające, przepis stracił aktualność, stąd skreśla się ten artykuł;

- pkt 2 – art. 102 ust. 1: dokonano uściślenia brzmienia przepisu w celu uwzględnienia zmian technologicznych oraz dostosowania do terminologii używanej w innych aktach prawnych UE;

- pkt 3 – tytuł VIII rozdział 3 (art. 106-108) (usługi pracochłonne): przepisy tego rozdziału dotyczą eksperymentalnego, przejściowego środka (obowiązującego do końca 2010 r.) polegającego na zastosowaniu stawek obniżonych do usług pracochłonnych. Przepisy te stracą aktualność po włączeniu tych usług na stałe do załącznika III (nowe kategorie 10a i 21-23). Dlatego też skreśla się cały rozdział;

- pkt 4 – 11 – art. 114 ust. 1 akapit drugi, art. 115, art. 116, art. 117 ust. 1, art. 123, art. 125 ust. 2, art. 128 ust. 2 i 4 oraz art. 129 ust 1 i 2: z uwagi na włączenie usług restauracyjnych i budownictwa mieszkaniowego do załącznika III (budownictwo mieszkaniowe – kategoria 10 i 10a; usługi restauracyjne – kategoria 12a) nie ma potrzeby, by figurowały one w treści odstępstw przewidzianych tymi przepisami.

- pkt 12 – załącznik III: treść tego załącznika uległa zmianie w celu włączenia usług świadczonych lokalnie, w tym usług pracochłonnych wymienionych w załączniku IV oraz usług restauracyjnych, które zgodnie z treścią komunikatu z 2007 r. nie grożą zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Poczyniono również pewne dostosowania, podyktowane głównie potrzebą racjonalizacji i uproszczenia, poprzez wprowadzenie niezbędnych korekt i wyjaśnień, jak również niektórych poprawek redakcyjnych. Zmiany są następujące:

- Redakcyjne dostosowania techniczne:

- kategoria 3 (produkty farmaceutyczne): doprecyzowanie i nieznaczne poszerzenie tej kategorii w celu wyraźnego objęcia zarówno wyrobów higienicznych dla kobiet oraz pieluch dla dzieci poprzez użycie ogólnego sformułowania.

- kategoria 4 (sprzęt dla osób niepełnosprawnych): aktualizacja w celu uwzględnienia postępu technicznego. Obecna kategoria obejmuje tylko sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności. Pojęcie niepełnosprawności jest na tyle szerokie, że w jego zakresie mieszczą się również poważne lub przewlekłe schorzenia. Jednakże sprzęt lub urządzenia specjalnie zaprojektowane lub dostosowane dla osób niepełnosprawnych (m.in. klawiatury Braille’a, specjalnie przystosowane pojazdy) nie podlegają zastosowaniu stawki obniżonej, choć służą do zaspokojenia takich samych potrzeb. Dlatego Komisja proponuje włączenie ich do kategorii 4.

- kategoria 6 (książki itp.): kategoria w bieżącym brzmieniu obejmuje tylko książki na nośniku papierowym. Względy neutralności wymagają rozszerzenia kategorii w celu objęcia nią książek zawartych na płycie CD, CD-ROM-ach lub jakichkolwiek podobnych nośnikach fizycznych, które powtarzają głównie te same informacje, jakie zawarte są w książkach drukowanych. W ten sposób objęte zostaną tylko nagrania będące zasadniczym odtworzeniem tekstu drukowanego w książce. Nagrania zawierające materiał dodatkowy, m.in. gry, funkcje wyszukiwania, odsyłacze do innych materiałów itp. w odróżnieniu od tekstu czytanego na głos dalej będą objęte stawką podstawową VAT.

- kategoria 8 (odbiór usług nadawczych radiowych i telewizyjnych): opodatkowaniu podlega świadczenie tych usług, a nie ich odbiór: w związku z tym skreślono odpowiednie wyrazy.

- kategoria 9 (świadczenie usług przez pisarzy itp.): jako że tantiemy nie są usługami do celów VAT, a wynagrodzeniem za niektóre usługi, zmieniono brzmienie tekstu.

- kategoria 16 (usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe itp.): aby oddzielić przedmiot definicji stawki obniżonej od określenia jakości usługodawcy, proponuje się nawiązanie do rodzaju świadczonych usług i odniesienie się raczej do usług pogrzebowych.

- kategoria 18 (oczyszczanie ulic, utylizacja odpadów itp.): zakres tej kategorii został zdefiniowany zbyt wąsko, skutkiem czego do usług o bardzo zbliżonym charakterze mają zastosowanie inne stawki. Przykładowo, podczas gdy do oczyszczania ulic i wywozu odpadów z gospodarstw domowych można zastosować stawkę obniżoną, to brakuje odniesienia do usług kanalizacyjnych. Podobnie obniżoną stawką można objąć utylizację odpadów, ale nie recykling. Proponuje się usunięcie tych niespójności. Skreślono odniesienie do podmiotów, o których mowa w art. 13, jako że zbędne jest ponowne określanie przedmiotu regulacji tego przepisu.

- Rozszerzenie istniejącej kategorii

- kategoria 10 uległa zmianie – dodano kategorię 10a po to, by szerzej objąć sektor budownictwa mieszkaniowego. Zmiana ta polega na racjonalizacji i rozszerzeniu przewidzianej dla państw członkowskich możliwości zastosowania stawek obniżonych w sektorze budownictwa mieszkaniowego poprzez usunięcie zawężenia do usług budownictwa mieszkaniowego świadczonych „w ramach polityki społecznej” oraz dodanie remontów, napraw i sprzątania budynków mieszkalnych (obecnie kategorie 2 i 3 załącznika IV). Możliwość stosowania stawek obniżonych VAT została też rozszerzona na usługi świadczone w związku z uznawanymi przez dane państwo członkowskie miejscami kultu oraz obiektami dziedzictwa kultury i pomnikami historycznymi, z uwagi na ich rzeczywiste znaczenie kulturowe. Nie przewiduje się, by te zmiany miały spowodować zakłócenie konkurencji na rynku wewnętrznym: miejscem opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest zawsze miejsce położenia nieruchomości. Zatem jeżeli chodzi o stosowanie stawek, to wszyscy usługodawcy świadczący usługi związane z nieruchomościami podlegają tym samym warunkom, niezależnie od państwa członkowskiego ich siedziby lub miejsca zamieszkania.

- Nowe kategorie

- kategoria 12a (usługi restauracyjne i gastronomiczne): tę kategorię dodaje się, aby zapewnić równe traktowanie wszystkich państw członkowskich, a także dlatego, że świadczenie usług restauracyjnych i cateringowych spełnia te same kryteria, co inne dodane usługi świadczone lokalnie. Jednakże by zachować spójność z kategorią 1 dotyczącą środków spożywczych, dostawa napojów alkoholowych pozostaje wyłączona. Wyłączenie napojów alkoholowych w drodze odstępstwa od zasady „jedna stawka w odniesieniu do jednej transakcji”, która powinna znajdować zastosowanie do usług restauracyjnych wydaje się wskazane w celu uniknięcia sytuacji, w której do zwykłego zakupu napojów alkoholowych ma zastosowanie stawka podstawowa, a do zakupu w ramach usługi restauracyjnej – stawka obniżona. Charakter przedmiotowych usług oraz reguły mające zastosowanie do miejsca opodatkowania minimalizują ryzyko zmiany miejsca. Ponadto zakwaterowanie w hotelach lub podobnych obiektach jest już włączone do załącznika III. Dodanie usług restauracyjnych i cateringowych można zatem uznać za uzasadnioną racjonalizację zapewniającą równe możliwości dla wszystkich państw członkowskich.

- kategorie 19–23 (usługi świadczone lokalnie): włączenie usług innych niż usługi pracochłonne, ale o podobnym charakterze jest konieczne ze względów spójności i równego traktowania. Jednakże aby zagwarantować pewność prawną należy wyszczególnić te usługi.

- pkt 13 – załącznik IV (usługi pracochłonne): wraz ze skreśleniem rozdziału III w tytule VIII (art. 106–108) należy również skreślić załącznik IV. Istotę tych przepisów obejmuje obecnie załącznik III.

Ad artykuły 2–4:

- art. 2, 3 i 4 : są to przepisy końcowe.

2008/0143 (CNS)

Wniosek

DYREKTYWA RADY z dnia […]

zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek obniżonych podatku od wartości dodanej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji[1],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[2],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[3],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej[4] zezwala państwom członkowskim na stosowanie jednej lub dwóch stawek obniżonych, które nie są niższe niż 5% i mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w zamkniętym wykazie.

(2) W komunikacie w sprawie stawek VAT innych niż podstawowe[5], przedstawionym Radzie i Parlamentowi Europejskiemu w 2007 r., Komisja stwierdziła, że nowe ramy prawne dotyczące stawek obniżonych podatku od wartości dodanej (VAT) powinny doprowadzić do racjonalizacji i uproszczenia istniejącego systemu, bez uszczerbku dla możliwości przyznania większej elastyczności państwom członkowskim w zakresie ustalania stawek obniżonych, w szczególności na usługi świadczone lokalnie. W reakcji na komunikat rozpoczęła się szeroka debata w Radzie, w Parlamencie Europejskim oraz z udziałem innych zainteresowanych stron.

(3) Mimo że debata ta nie dobiegła jeszcze końca, to zaistniała potrzeba zajęcia się pilnymi i ważnymi kwestiami w celu zapewnienia wszystkim państwom członkowskim równych możliwości oraz większej przejrzystości, spójności i prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Jednakże by uniknąć przesądzania o wynikach trwającej debaty, podejmowane działania powinny mieć ograniczony zakres.

(4) W komunikacie tym stwierdzono, że różne stawki VAT stosowane do usług świadczonych lokalnie nie grożą poważnym zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Dlatego właściwe jest zapewnienie państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych usługi, takie jak usługi pracochłonne objęte przepisami przejściowymi mającymi obowiązującymi do końca 2010 r., usługi związane z budownictwem mieszkaniowym oraz usługi związane z pielęgnacją ciała, a także usługi restauracyjne. Zmiany te umożliwią państwom członkowskim stosowanie stawek obniżonych VAT na prace remontowe i naprawcze mające na celu zwiększenie oszczędności i wydajności energetycznej.

(5) Zasadniczo do pojedynczej transakcji ma zastosowanie jedna stawka. Jako że napoje alkoholowe są już wyłączone z kategorii środków spożywczych, dopuszczenie zastosowania stawek obniżonych do napojów alkoholowych w ramach usług restauracyjnych i cateringowych grozi niespójnością i stworzeniem możliwości obejścia prawa. Dlatego też właściwe jest wyłączenie napojów alkoholowych z tej kategorii.

(6) Konieczne jest wprowadzenie dostosowań technicznych w celu uściślenia, uaktualnienia ze względu na postęp techniczny bądź usunięcia istniejących niespójności. W szczególności dostosowania powinny stwarzać jednakowe możliwości zastosowania stawki obniżonej VAT do wszystkich pochłaniających środków higienicznych (w tym pieluch dla niemowląt) oraz książek audio, płyt CD, CD-ROM-ów lub jakichkolwiek nośników fizycznych, które powtarzają głównie te same informacje, jakie zawarte są w książkach drukowanych.

(7) Niektóre przepisy przewidujące odstępstwa, zawarte w wykazie dostaw towarów i świadczonych usług, do których można stosować stawkę obniżoną, uległy dezaktualizacji. Przepisy te zatem skreślić.

(8) Należy zatem wprowadzić odpowiednie zmiany do dyrektywy 2006/112/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

W dyrektywie 2006/112/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) Skreśla się art. 101;

2) Art. 102 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Państwa członkowskie mogą stosować stawkę obniżoną w odniesieniu do dostaw gazu ziemnego, energii elektrycznej oraz dostaw energii cieplnej lub chłodu za pośrednictwem sieci ciepłowniczych lub chłodniczych, pod warunkiem że nie powoduje to pojawienia się żadnego ryzyka zakłócenia konkurencji.”;

3) Skreśla się rozdział 3 tytułu VIII;

4) Art. 114 ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Państwa członkowskie, o których mowa w akapicie pierwszym, mogą również stosować taką stawkę do odzieży dziecięcej i obuwia dziecięcego.”;

5) Art. 115 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 115

Państwa członkowskie, które w dniu 1 stycznia 1991 r. stosowały stawkę obniżoną do odzieży dziecięcej lub obuwia dziecięcego, mogą utrzymać taką stawkę w odniesieniu do dostaw takich towarów lub do świadczenia takich usług.”;

6) Skreśla się art. 116;

7) W art. 117 skreśla się ust. 1;

8) Skreśla się art. 123;

9) W art. 125 skreśla się ust. 2;

10) W art. 128 skreśla się ust. 2, 3 i 4;

11) Skreśla się art. 129;

12) W załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy;

13) Skreśla się załącznik IV.

Artykuł 2 Transpozycja

Państwa członkowskie niezwłocznie przekażą Komisji tekst przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych prawa krajowego dotyczących dziedziny objętej niniejszą dyrektywą oraz tabelę korelacji pomiędzy tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

Artykuł 3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Załącznik III do dyrektywy 2006/112/WEC otrzymuje brzmienie:

1) pkt 3 i 4 otrzymują brzmienie:

„(3) produkty farmaceutyczne zwykle stosowane dla ochrony zdrowia, zapobiegania chorobom oraz do celów medycznych i weterynaryjnych, łącznie z produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych oraz pochłaniającymi środkami higienicznymi;

(4) sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne, wraz z urządzeniami i sprzętem elektrycznym, elektronicznym i innym oraz środkami transportu, specjalnie zaprojektowanymi lub przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych, łącznie z leasingiem, najmem oraz naprawami takich towarów.

2) dodaje się pkt 4a w brzmieniu:

„(4a) foteliki do przewozu dzieci w samochodach;”

3) pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„(6) dostarczanie książek, również w formie wypożyczeń w bibliotekach (łącznie z broszurami, ulotkami i podobnymi materiałami drukowanymi, albumami, książeczkami obrazkowymi, do rysowania lub kolorowania dla dzieci, nutami drukowanymi lub w postaci rękopisu, mapami, mapami hydrograficznymi lub podobnymi), jak również książek audio, płyt CD, CD-ROM-ów lub jakichkolwiek podobnych nośników fizycznych, które powtarzają głównie te same informacje, jakie zawarte są w książkach drukowanych, dzienników i periodyków, z wyłączeniem materiałów, które w całości lub w przeważającej mierze służą celom reklamowym;”

4) pkt 8, 9 i 10 otrzymują brzmienie:

„(8) usługi nadawcze radiowe i telewizyjne;

(9) świadczenie usług przez pisarzy, kompozytorów i wykonawców, w tym usług, za które pobierają wynagrodzenie w postaci tantiem za należne im prawa autorskie;

(10) dostawa i budowa budynków mieszkalnych;”

5) dodaje się pkt 10a w brzmieniu:

„(10a) świadczenie usług polegających na remoncie, naprawie, przebudowie, utrzymaniu i sprzątaniu budynków mieszkalnych, miejsc kultu, obiektów dziedzictwa kultury i pomników historycznych uznawanych przez państwa członkowskie;”

6) dodaje się pkt 12a w brzmieniu:

„(12a) świadczenie usług restauracyjnych i cateringowych, z wyłączeniem dostaw napojów alkoholowych;”

7) pkt 16, 17 i 18 otrzymują brzmienie:

„(16) świadczenie usług pogrzebowych lub kremacyjnych wraz z dostawą towarów związanych z taką działalnością;

(17) opieka medyczna i dentystyczna, jak również sanatoryjna, o ile usługi te nie są zwolnione na mocy art. 132 ust. 1 lit. b)-e);

(18) świadczenie usług w zakresie oczyszczania dróg publicznych, oczyszczania i recyklingu wody ściekowej, ścieków, wywozu i utylizacji odpadów lub recyklingu odpadów i usług prowadzących do powtórnego wykorzystania odpadów;”

8) dodaje się pkt 19–23 w brzmieniu:

„(19) świadczenie usług ogrodniczych i zagospodarowania krajobrazu oraz utrzymania ogrodów;

(20) drobne naprawy rzeczowego majątku ruchomego, w tym rowerów dwu- i trójkołowych wszystkich typów, z wyłączeniem wszystkich innych środków transportu;

(21) usługi czyszczenia i utrzymania rzeczowego majątku ruchomego;

(22) świadczenie usług pomocy w gospodarstwach domowych, takie jak pomoc domowa, opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi;

(23) usługi pielęgnacyjne z rodzaju usług świadczonych w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.”

[1] Dz.U. C z […], s. […].

[2] Dz.U. C z […], s. […].

[3] Dz.U. C z […], s. […].

[4] Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2008/8/WE (Dz.U. L 44 z 20.2.2008, s. 11).

[5] COM(2007) 380 wersja ostateczna z 5 lipca 2007 r.