52008PC0336

Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych w zakresie norm handlowych odnoszących się do mięsa drobiowego /* KOM/2008/0336 wersja ostateczna - CNS 2008/0108 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 28.5.2008

KOM(2008) 336 wersja ostateczna

2008/0108 (CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych w zakresie norm handlowych odnoszących się do mięsa drobiowego

(przedstawiony przez Komisję)

UZASADNIENIE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 przejmuje przepisy rozporządzenia (WE) nr 1906/90 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego.

Komisja planuje zaproponować, w ramach wykonania rozporządzenia (WE) nr 853/2004, zezwolenie na stosowanie niektórych substancji w celu wyeliminowania skażenia powierzchni tusz drobiowych. Stosowanie takich substancji nie jest zgodne z aktualną definicją mięsa drobiowego, określoną w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1234/2007, w zakresie norm handlowych odnoszących się do mięsa drobiowego.

Biorąc pod uwagę postęp technologiczny odniesienie w aktualnej definicji „mięsa drobiowego” wyłącznie do obróbki za pośrednictwem schładzania jest zbyt restrykcyjne. Należy zatem odpowiednio dostosować tę definicję.

W związku z tym wykonanie rozporządzenia wprowadzającego zezwolenie na stosowanie substancji odkażających drób jest uzależnione od zmiany rozporządzenia Rady w sprawie norm handlowych i w szczególności od zmiany definicji „mięsa drobiowego”.

W przypadku gdy proponowane przez Komisję zezwolenie na stosowanie tych substancji nie zostanie przyjęte, Komisja wycofa zmianę definicji zaproponowaną w niniejszym wniosku.

Ponadto od 1990 r. postanowienia dotyczące norm handlowych nie zostały poddane wnikliwemu przeglądowi, podczas gdy rynek mięsa drobiowego, a także przyzwyczajenia konsumpcyjne uległy znacznemu przeobrażeniu.

Jest zatem obecnie niezbędne ponowne zbadanie norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego zwłaszcza z uwzględnieniem postępu technologicznego, a także rozszerzenie niektórych zasad na przetwory i produkty z mięsa drobiowego.

Biorąc pod uwagę fakt, że mięso drobiowe spożywane jest coraz częściej w formie przetworów i produktów z mięsa drobiowego należy rozszerzyć zakres stosowania norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego na przetwory i produkty z mięsa drobiowego, a także na solone mięso drobiowe, którego rynek coraz bardziej się rozrasta.

Konsument oczekuje, że mięso drobiowe, które sprzedawane jest „świeże” nie było nigdy mrożone lub głęboko mrożone, co w jego przekonaniu jest gwarancją jakości. Należy zatem wzmocnić obecną zasadę, zgodnie z którą mięso drobiowe sprzedawane „świeże” nie mogło zostać wcześniej poddane mrożeniu oraz rozszerzyć ją na przetwory i produkty z mięsa drobiowego.

Niniejszy wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Wspólnoty.

2008/0108 (CNS)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych w zakresie norm handlowych odnoszących się do mięsa drobiowego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku)[1] ustanawia niektóre normy handlowe odnoszące się do mięsa drobiowego.

2. Artykuł 116 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 przewiduje, że produkty sektorów jaj i drobiu są wprowadzane do obrotu zgodnie z przepisami zamieszczonymi w załączniku XIV wspomnianego rozporządzenia.

3. Biorąc pod uwagę fakt, że mięso drobiowe spożywane jest coraz częściej w formie przetworów i produktów z mięsa drobiowego należy rozszerzyć zakres stosowania norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego na przetwory i produkty z mięsa drobiowego.

4. W zakres stosowania norm handlowych musi wejść również solone mięso drobiowe, objęte kodem CN 0210 99 39.

5. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny, odniesienie wyłącznie do obróbki za pośrednictwem schładzania w definicji „mięsa drobiowego” jest zbyt restrykcyjne. Należy zatem odpowiednio dostosować tę definicję.

6. Zgodnie z prawem wspólnotowym odnoszącym się do znakowania środków spożywczych, znakowanie oraz sposób jego nanoszenia nie mogą wprowadzać kupującego w błąd, zwłaszcza odnośnie cech danego środka spożywczego, jego charakteru, tożsamości, jakości, składu, ilości, przydatności do spożycia, pochodzenia lub państwa, z którego zostały przywiezione oraz sposobu wytworzenia lub uzyskania.

7. Z punktu widzenia konsumenta szczególne znaczenie ma stan, w którym mięso drobiowe jest sprzedawane, zwłaszcza w przypadku gdy jest sprzedawane świeże. Konsument oczekuje, że mięso drobiowe, które sprzedawane jest „świeże” nie było nigdy mrożone lub głęboko mrożone, co w jego przekonaniu jest gwarancją jakości.

8. W związku z tym zasada, zgodnie z którą świeże mięso drobiowe, w tym przetwory ze świeżego mięsa drobiowego, nie mogą być mrożone przed wprowadzeniem do obrotu jako świeże mięso musi zostać jeszcze wyraźniej sformułowana. W związku z tym należy przypomnieć, że normy handlowe zostały wprowadzone między innymi w celu polepszenia jakości mięsa drobiowego oraz informacji o niej, co leży w interesie konsumenta, uzasadniając bardziej ścisłe określenie pojęcia „świeże mięso” w ramach norm handlowych i prawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa żywności.

9. Mięso drobiowe, które zostało poddane mrożeniu lub głębokiemu mrożeniu w takiej też postaci musi być sprzedawane lub wykorzystane do przetworów wprowadzanych do obrotu w postaci mrożonej lub głęboko mrożonej, lub też do produktów z mięsa drobiowego.

10. Ze względu na fakt, że przewidziany w rozporządzeniu (WE) nr 1234/2007 podział klasy A na klasę A1 i A2 nie jest przydatny i nie jest stosowany w praktyce, wymóg ten należy znieść w celu uproszczenia.

11. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1234/2007,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Załącznik XIV do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W części B załącznika XIV do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 wprowadza się następujące zmiany:

1) W części I ust.1 otrzymuje brzmienie:

„1. Bez uszczerbku dla przepisów części C niniejszego załącznika dotyczącej przepisów regulujących produkcję i wprowadzanie do obrotu jaj wylęgowych i piskląt drobiu hodowlanego, niniejsze przepisy stosuje się w przypadku wprowadzania do obrotu we Wspólnocie – w ramach działalności gospodarczej lub handlowej – niektórych rodzajów i prezentacji mięsa drobiowego, a także przetworów i produktów z mięsa drobiowego lub podrobów drobiu następujących gatunków, określonych w części XX załącznika I:

- kura domowa ( Gallus domesticus ),

- kaczki,

- gęsi,

- indyki,

- perlice.

Niniejsze przepisy stosuje się również do solonego mięsa drobiowego, objętego kodem CN 0210 99 39, wymienionego w części XXI załącznika I”.

2) Część II otrzymuje brzmienie:

„II. Definicje

Bez uszczerbku dla definicji, które ustali Komisja, do celów stosowania niniejszej części:

1. „mięso drobiowe”: jadalne części ptaków hodowlanych objętych kodem CN 0105;

2. „świeże mięso drobiowe”: oznacza mięso drobiowe, które nie zostało na żadnym etapie usztywnione wskutek procesu wychładzania przed stałym utrzymywaniem w temperaturze nie niższej niż - 2oC i nie wyższej niż 4oC; państwa członkowskie mogą jednak ustalić na krótki okres inne wymogi odnośnie do temperatury rozbioru i przechowywania świeżego mięsa drobiowego w sklepach sprzedaży detalicznej lub na terenie przyległym do punktów sprzedaży, o ile rozbiór i przechowywanie służą wyłącznie bezpośredniej obsłudze konsumenta na miejscu;

3. „mięso drobiowe mrożone”: oznacza mięso drobiowe, które musi być zamrożone możliwie jak najszybciej w związku z wymogami normalnych procedur ubojowych i które ma być utrzymywane przez cały czas w temperaturze nie wyższej niż - 12oC;

4. „mięso drobiowe głęboko mrożone”: oznacza mięso drobiowe, które ma być utrzymywane przez cały czas w temperaturze nie wyższej niż - 18oC, z zachowaniem tolerancji przewidzianej w dyrektywie Rady 89/108/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do głęboko mrożonych środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi*;

5. „przetwory ze świeżego mięsa drobiowego”: przetwory mięsne, do których produkcji wykorzystano „świeże mięso drobiowe” w rozumieniu niniejszego rozporządzenia;

6. „produkt z mięsa drobiowego”: produkt z mięsa określonego w pkt 7.1. załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004, do którego produkcji wykorzystano „mięso drobiowe” w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.

* Dz.U. L 40 z 11.2.1989, s. 51”.

3) W części III wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1 skreśla się akapit drugi;

b) w ust. 2 zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

„Mięso drobiowe oraz przetwory z mięsa drobiowego są wprowadzane do obrotu, gdy spełniają jeden z następujących warunków:”.

[1] Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 248/2008 (Dz.U. L 76 z 19.3.2008, s. 6).