52008PC0057

Wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca decyzję nr 1855/2006/WE ustanawiającą Program Kultura (2007–2013) /* KOM/2008/0057 wersja ostateczna - COD 2008/0024 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 07.2.2008

KOM(2008) 57 wersja ostateczna

2008/0024 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca decyzję nr 1855/2006/WE ustanawiającą Program Kultura (2007–2013)

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

1. Dnia 12 grudnia 2006 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły decyzję nr 1855/2006/WE ustanawiającą program Kultura na lata 2007-2013. Program ma na celu propagowanie międzynarodowej mobilności osób aktywnych w sektorze kultury, upowszechnianie mobilności dóbr kultury i sztuki oraz pogłębianie dialogu międzykulturowego.

2. W dążeniu do realizacji tych celów program proponuje trzy formy działania służące wspieraniu konkretnych projektów. Organizatorzy projektów, którzy chcą skorzystać z dotacji, muszą postępować zgodnie z procedurą zaproszenia do składania wniosków, prowadzącą do podjęcia przez Komisję decyzji o wyborze tych wniosków o przyznanie dotacji, które jako środek wykonawczy programu muszą podlegać szczególnej procedurze na szczeblu międzyinstytucjonalnym.

3. Zgodnie z art. 202 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Rada w aktach przez siebie przyjmowanych przyznaje Komisji uprawnienia do wykonywania norm, które Rada ustanawia i może uzależnić wykonywanie tych uprawnień od pewnych warunków.

4. Warunki te określone są mianem procedury komitetowej. Ma ona formę obowiązkowych konsultacji komitetu w sprawie określonych aktem podstawowym środków wykonawczych. Konsultacje te poprzedzają przyjęcie środków przez Komisję. Komitet składa się wyłącznie z przedstawicieli państw członkowskich. Przewodniczy mu przedstawiciel Komisji.

5. Istnieją różne typy procedury komitetowej. Są one określone w decyzji nr 1999/468/WE Rady ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji, zmienionej decyzją nr 2006/512/WE Rady. Akt podstawowy, który przyznaje Komisji kompetencje wykonawcze, może przewidywać stosowanie tych różnych procedur we wdrażaniu środków wykonawczych.

6. Decyzja Rady ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji zapewnia Parlamentowi Europejskiemu prawo kontroli nad wdrażaniem aktów prawnych przyjętych w drodze współdecyzji. Prawo kontroli umożliwia Parlamentowi Europejskiemu ewentualne podważenie środków przewidzianych przez Komisję, jeśli uważa on, że ich zasięg wykroczyłby poza zakres uprawnień wykonawczych przewidzianych w akcie podstawowym, co mogłoby podważyć uprawnienia Parlamentu Europejskiego w zakresie współdecyzji.

7. Parlament Europejski ma miesiąc na przeanalizowanie proponowanych środków przed formalnym podjęciem decyzji przez Komisję. Okres ten rozpoczyna się od momentu przekazania Parlamentowi ostatecznego projektu środka wykonawczego, po wydaniu oficjalnej opinii przez komitet.

8. Decyzja nr 1855/2006/WE ustanawiająca program Kultura przewiduje, że środki niezbędne dla wdrożenia programu przyjmowane są przez Komisję zgodnie z procedurami przewidzianymi w decyzji Rady ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji.

9. Podczas negocjacji programu prawodawca jasno określił zakres decyzji w sprawie wyboru, które muszą być przedkładane komitetowi. Procedura zarządzania, o której mowa w art. 4 i 7 decyzji nr 1999/468/WE, miała obejmować wieloletnie projekty współpracy. Pozostałe decyzje w sprawie wyboru nie podlegają procedurze komitetowej. W takich przypadkach Komisja zobowiązała się bezzwłocznie powiadamiać komitet programowy oraz Parlament Europejski o wszelkich decyzjach w sprawie wyboru, które nie zostałyby poddane procedurze zarządzania. Zobowiązanie to było przedmiotem deklaracji Komisji skierowanej do Rady i Parlamentu Europejskiego.

10. Powyższe ustalenia opierały się na charakterze objętych programem działań, którymi zainteresowani są stosunkowo liczni beneficjenci, których działalność jest w znacznej mierze uzależniona od wsparcia wspólnotowego. Większość dotacji jest bowiem przyznawana projektom organizowanym w ograniczonym czasie, których rytm nie daje się pogodzić z długotrwałymi procedurami podejmowania decyzji, albo też ma formę dofinansowania kosztów działalności organizacji prowadzących działania w dziedzinie kultury, opiewającego na stosunkowo nieznaczne kwoty. Zastosowanie procedury komitetowej wnosi w tym przypadku niewielką wartość dodaną, obciążając przy tym nieproporcjonalnie administrację programu. Porozumienie to opierało się na międzyinstytucjonalnym konsensusie mającym na celu uproszczenie procedur, tak aby ograniczyć czas podejmowania decyzji w interesie ewentualnych beneficjentów.

11. O ile treść decyzji nr 1855/2006/WE prawidłowo odzwierciedla intencje prawodawcy dotyczące decyzji w sprawie wyboru przedkładanych komitetowi zarządzającemu, o tyle sposób ich ujęcia w omawianej decyzji nie jest właściwy; wszystkie inne środki, w tym decyzje w sprawie wyboru, podlegają mianowicie procedurze konsultacji przewidzianej w art. 3 i 7 decyzji Rady nr 1999/468/WE, zamiast podlegać bezpośrednio procedurze powiadomienia komitetu programowego i Parlamentu Europejskiego przez Komisję.

12. Konsultacja komitetu programowego odbywa się w trybie procedury zarządzania dla decyzji w sprawie wyboru, które są wyraźnie wskazane w art. 8 ust. 2 decyzji nr 1855/2006/WE, to znaczy dla wszelkich wieloletnich projektów współpracy. Artykuł 8 ust. 3 tej samej decyzji przewiduje natomiast, że wszystkie pozostałe decyzje w sprawie wyboru podlegają procedurze konsultacji.

13. Obecny kształt decyzji nr 1855/2006/WE powoduje poważne trudności we wdrażaniu działań i środków przewidzianych w programie.

14. Poddanie decyzji w sprawie wyboru procedurze konsultacji pociąga za sobą wydłużenie o dwa do trzech miesięcy czasu koniecznego do ich przyjęcia. Kandydaci muszą tym samym dłużej czekać na decyzję dotyczącą ich wniosku. Tymczasem objęte decyzją projekty mają zwykle bardzo bliskie terminy rozpoczęcia. Dlatego dodatkowe przedłużenie terminu może powodować opóźnienia w przyznawaniu dotacji, zagrażając realizacji wielu projektów. Ponadto ograniczenia spowodowane wydłużonym terminem stoją w sprzeczności z tendencją do upraszczania i bliskości we wdrażaniu programu, a tym samym wpływają bezpośrednio na jego skuteczność.

15. Wypracowano rozwiązania przejściowe, aby skrócić okres, który jest nieodłącznie związany z systematycznym konsultowaniem komitetu i z wynikającym stąd prawem kontroli.. Komitet programowy zgodził się na zmianę swojego regulaminu wewnętrznego, aby w ten sposób skrócić czas potrzebny na konsultacje decyzji w sprawie wyboru poddanych procedurze konsultacji. Komitet stosuje od tej pory procedurę pisemną i dysponuje pięcioma dniami, aby się wypowiedzieć w kwestii decyzji w sprawie wyboru, które zostały mu przedłożone do zaopiniowania. Równolegle do tej procedury Parlament Europejski przyjął tymczasowe rozwiązanie, w przypadkach uprzedniego porozumienia między Komisją a Parlamentem, które umożliwiło skrócenie terminu prawa kontroli podczas ostatniego okresu letniego z jednego miesiąca do pięciu dni.

16. O ile rozwiązania doraźne i tymczasowe umożliwiły rozwiązanie najbardziej palących problemów, o tyle doświadczenie wskazuje na znaczenie wypracowania stałego rozwiązania, aby zapewnić beneficjentom programów pewność co do okresów przyznania im dotacji.

17. Ostateczne rozwiązanie problemu spowodowanego poddawaniem decyzji w sprawie wyboru procedurze konsultacji będzie wymagać technicznej zmiany decyzji nr 1855/2006/WE. Obecnie obowiązująca procedura konsultacyjna zostanie zniesiona i zastąpiona, na podstawie deklaracji Komisji, procedurą natychmiastowego informowania komitetu programowego i Parlamentu Europejskiego o każdej decyzji w sprawie wyboru podejmowanej przez Komisję.

18. Niniejszy wniosek w sprawie zmiany decyzji nr 1855/2006/WE wypływa z pierwotnej intencji prawodawcy wyrażonej w toku negocjacji tej decyzji.

19. Wniosek w sprawie zmiany decyzji nr 1855/2006/WE pozwoli mianowicie na skrócenie terminu, w jakim przyznawane są dotacje, o okres od dwóch do trzech miesięcy, co zapewni skuteczne wdrożenie działań i środków objętych programem. Komitet programowy i Parlament Europejski zostaną natychmiast powiadomione o decyzjach w sprawie wyboru. Zmiana ta, ostatecznie, przyczyni się do zwiększenia prostoty i proporcjonalności procedur, czyniąc je szybszymi i skuteczniejszymi dla dobra beneficjentów dotacji.

20. Trzy pozostałe decyzje przyjęte przez Parlament Europejski i Radę ustanawiające programy w dziedzinie edukacji, młodzieży i aktywnej postawy obywatelskiej zawierają podobne dyspozycje dotyczące odpowiedniego przypisania decyzji w sprawie wyboru bądź do procedury zarządzania, bądź też do procedury konsultacyjnej; odnoszą się one do takich samych problemów przy wdrażaniu decyzji w sprawie wyboru. Analogiczna rewizja tych aktów podstawowych jest przewidziana równolegle do niniejszego wniosku w sprawie zmiany.

2008/0024 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca decyzję nr 1855/2006/WE ustanawiającą Program Kultura (2007–2013)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 151 ust. 5 tiret pierwsze,

uwzględniając wniosek Komisji[1],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[2],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[3],

i stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[4],

a także mając na uwadze, co następuje:

21. Decyzja nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady[5] ustanawia program Kultura na lata 2007–2013.

22. Artykuł 8 ust. 3 decyzji nr 1855/2006/WE przewiduje, że środki niezbędne do wdrożenia programu inne niż te wymienione w ust. 2 są ustalone zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 9 ust. 3 przedmiotowej decyzji, tj. zgodnie z procedurą konsultacji ustaloną decyzją nr 1999/468/WE Rady ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji[6].

23. Z treści decyzji nr 1855/2006/WE wynika zwłaszcza, że decyzje w sprawie wyboru inne niż te, o których mowa w art. 8 ust. 2, podlegają procedurze konsultacyjnej i prawu kontroli ze strony Parlamentu Europejskiego.

24. Przedmiotowe decyzje w sprawie wyboru obejmują w głównej mierze projekty organizowane w ograniczonym czasie, których rytm nie daje się pogodzić z długotrwałymi procedurami podejmowania decyzji, i których podjęcie nie wiąże się z poruszeniem obszarów wrażliwych politycznie.

25. Wspomniane warunki proceduralne wydłużają o dwa do trzech miesięcy proces przyznawania dotacji kandydatom. Powodują liczne opóźnienia względem beneficjentów, obciążają nieproporcjonalnie administrację programu i nie wnoszą większej wartości dodanej uwzględniając charakter przyznanych dotacji.

26. Należy więc zmienić decyzję nr 1855/2006/WE, aby umożliwić szybsze i skuteczniejsze wdrożenie decyzji w sprawie wyboru,

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

W art. 8 dyrektywy 1855/2006/WE dodaje się ustęp 2a w brzmieniu:

„2a. W przypadku przyjęcia przez Komisję, na mocy niniejszej decyzji, innych decyzji o przyznaniu dotacji niż wymienione w ust. 2, Komisja stanowi bez udziału komitetu.”

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dzień po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

[1] Dz.U. C z , s. .

[2] Dz.U. C z , s. .

[3] Dz.U. C z , s. .

[4] Dz.U. C z , s. .

[5] Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 1.

[6] Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23. Decyzja zmieniona decyzją 2006/512/WE (Dz.U. L 200 z 22.7.2006, s. 11).