52007PC0364

Wniosek rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania /* COM/2007/0364 końcowy - COD 2007/0130 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 27.6.2007

KOM(2007) 364 wersja ostateczna

2007/0130 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

1) Kontekst wniosku

- Podstawa i cele wniosku

Znaczenie partii politycznych na poziomie europejskim znalazło wyraz w art. 191 Traktatu WE, który to artykuł stanowi podstawę prawną przyjętego przez Parlament Europejski i Radę w 2003 r. rozporządzenia dotyczącego partii politycznych. Niniejszy wniosek ma na celu ulepszenie i dostosowanie istniejącego rozporządzenia w oparciu o doświadczenia nabyte w ciągu czterech ostatnich lat w celu wzmocnienia i optymalizacji demokratycznej infrastruktury Unii[1].

Jako ramy regulujące działalność i finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim, wymienione rozporządzenie potwierdziło swoją skuteczność. Liczba otrzymujących finansowanie na podstawie rozporządzenia partii politycznych na poziomie europejskim zwiększyła się z ośmiu do dziesięciu; partie te reprezentują szeroki wachlarz nurtów politycznych w Europie. Środki finansowe na ten cel zapisane są w pozycji 402, rozdział 40, tytuł IV, sekcja I (Parlament) ogólnego budżetu Unii Europejskiej. Pomimo dotychczasowej skuteczności rozporządzenia sprawą oczywistą jest, że w świetle nabytych doświadczeń należy wprowadzić odpowiednie dostosowania. Celem niniejszego wniosku jest zatem wprowadzenie kilku zmian do przyjętego w czerwcu 2003 r. rozporządzenia (WE) 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania.

- Kontekst ogólny

Promocja europejskiej sfery publicznej w celu zachęcenia obywateli do świadomego udziału w demokratycznym życiu Unii pozostaje ważnym celem politycznym Unii Europejskiej. Jednym z ważniejszych wniosków, do jakiego doszła Komisja w trakcie realizacji planu D na rzecz promocji demokracji, dialogu i debaty, jest fakt istnienia potrzeby i możliwości wzmocnienia dialogu politycznego i rozszerzenia jego zakresu.

W białej księdze w sprawie europejskiej polityki komunikacji Komisja podkreśliła rolę, jaką odgrywają partie polityczne w tworzeniu europejskiej sfery publicznej. Konsultacje na temat białej księgi potwierdziły potrzebę większego zaangażowania ze strony partii politycznych na poziomie europejskim, prowadzącego do zwiększenia liczby transgranicznych debat publicznych w całej Europie. Prawdopodobnie przyczyniłoby się to także do zwiększenia frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podobnie i w komunikacie Komisji „Wybory do Parlamentu europejskiego w 2004 r.” podkreślono, że partie polityczne na poziomie europejskim mogą także odegrać rolę w zachęcaniu obywateli UE do większego zaangażowania się na poziomie europejskim i krajowym w proces demokratyczny [2] .

Nie ma jednak jednego, prostego sposobu realizacji aspiracji obywateli w dziedzinie demokracji i współuczestnictwa w życiu politycznym. Oczywiste jest, że dążenia te należy wspierać za pomocą bardzo różnorodnych inicjatyw i środków, przy czym szczególny nacisk należy położyć na inicjatywy oddolne, których podstawą jest aktywny udział obywateli. Aby żaden głos nie został pominięty, istotne jest włączenie w demokratyczne życie Unii jak największej liczby obywateli, w tym osób młodych.

Działania na poziomie europejskim mogą przyczynić się do realizacji tych celów i ułatwić ten proces. Było to i nadal jest głównym powodem zakładania partii politycznych na poziomie europejskim, które mają do odegrania kluczową rolę w zmniejszaniu przepaści dzielącej polityków działających na poziomie krajowym i europejskim oraz stanowią środek wyrazu dla obywateli Europy.

2) OCENA ROZPORZąDZENIA W OBECNEJ FORMIE PRZEZ PARLAMENT EUROPEJSKI

Artykuł 12 rozporządzenia zaleca Parlamentowi Europejskiemu opublikowanie sprawozdania na temat stosowania rozporządzenia. Artykuł 12 stanowi, że sprawozdanie "... wskazuje, gdzie stosowne, możliwe zmiany, które należy wprowadzić do systemu finansowania ." Swoje wnioski Parlament Europejski przedstawił w przyjętej dnia 23 marca 2006 r. rezolucji[3].

W rezolucji wymieniono szereg problemów, jakie zdaniem Parlamentu Europejskiego utrudniają funkcjonowanie rozporządzenia oraz przedstawiono propozycje zmian.

Zawarte w rezolucji zalecenia Parlamentu można sklasyfikować w trzech kategoriach:

a) zalecenia dotyczące zmian przepisów finansowych rozporządzenia celem dostosowania ich do specyficznych potrzeb partii politycznych na poziomie europejskim

Do tej kategorii zaliczyć należy zwłaszcza propozycje dotyczące: wprowadzenia możliwości tworzenia rezerw ze środków pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE; zmniejszenie ograniczeń dotyczących przesunięć między poszczególnymi kategoriami budżetowymi; zapewnienia bezpieczeństwa finansowego umożliwiającego długoterminowe planowanie finansowe oraz wprowadzenia możliwości wykorzystania pewnej kwoty środków przyznanych na dany rok budżetowy w pierwszym kwartale następnego roku.

b) zalecenia dla Komisji dotyczące przedstawienia wniosków aktów prawnych mających na celu wsparcie powiązanych z europejskimi partiami politycznymi fundacji politycznych na poziomie europejskim

Zalecenie dotyczy głównie konieczności udzielenia europejskim fundacjom politycznym odpowiedniego wsparcia, tak by dopełniały one i wspomagały europejskie partie polityczne w ich staraniach w zakresie rozpowszechniania informacji politycznych i promowania debaty; nawołuje się w nim Komisję do przedstawienia wniosku aktu prawnego określającego sposoby wsparcia fundacji politycznych na poziomie europejskim.

c) Różnego typu zalecenia dotyczące zmian innych przepisów rozporządzenia w celu dostosowania ich do żądań zainteresowanych stron

Zalecenia z tej kategorii dotyczą zwłaszcza rozwiązania problemów wynikających z faktu, iż europejskie partie polityczne nie posiadają statusu prawnego. W sprawozdaniu podkreślono ponadto brak przejrzystości zasad udziału europejskich partii politycznych w kampaniach wyborczych. Ponadto Parlament wezwał do należytego uznania roli, jaką mogą odegrać w tym procesie europejskie młodzieżowe organizacje polityczne.

3) ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

- Krótki opis proponowanych działań

Opracowując niniejszy wniosek, Komisja uwzględniła zalecenia Parlamentu Europejskiego.

Należy podkreślić, że sam Parlament podjął liczne inicjatywy mające na celu rozwiązanie problemów opisanych w swojej rezolucji, zmieniając dnia 1 lutego 2006 r. decyzję prezydium z dnia 29 marca 2004 r. o postanowieniach wykonawczych do rozporządzenia (WE) nr 2004/2003[4].Dlatego też niniejszy wniosek zawiera wyłącznie propozycje tych zmian, które należy wprowadzić w samej treści rozporządzenia i których Parlament sam nie może przeprowadzić. Jak wspomniano powyżej, niezbędne środki zapisane są w odnośnej pozycji budżetowej sekcji budżetu UE dotyczącej Parlamentu; Parlament spełnia w tym wypadku rolę organu zatwierdzającego.

Proponowane przez Komisję zmiany można podzielić na trzy grupy. W odniesieniu do zalecenia ulepszenia przepisów finansowych regulujących zasady finansowania partii politycznych na poziomie europejskim proponuje się zmiany dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, proponuje się wprowadzenie odstępstwa od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia finansowego, umożliwiającego partiom politycznym wykorzystanie pewnej części (25%) środków przyznanych na dany rok budżetowy w pierwszym kwartale następnego roku. Partie polityczne będą mogły wtedy lepiej reagować na zmieniającą się sytuację polityczną i pojawianie się nowych priorytetów, co jest trudne do przewidzenia przy opracowywaniu rocznych budżetów i programów pracy.

Po drugie, proponuje się umożliwienie europejskim partiom politycznym tworzenia rezerw finansowych z uzyskanej przez nie nadwyżki, przekraczającej nowy ustalony minimalny poziom współfinansowania w wysokości 15%. Nowy art. 9 ust. 8, który także stanowi odstępstwo od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia finansowego, zapewni partiom politycznym większą finansową pewność planowania i stanowić będzie dla nich silny bodziec do budowania własnych zasobów i zmniejszania tym samym zależności od środków z budżetu UE. W celu zapewnienia właściwej równowagi wnioskuje się o umożliwienie partiom tworzenia rezerw w wysokości 100% średniego rocznego przychodu. Przekroczenie tego pułapu spowoduje automatyczne zmniejszenie przyszłych nakładów finansowych ze źródeł publicznych.

W odniesieniu do zaleceń dotyczących europejskich fundacji politycznych Komisja jest zdania, że takie ugrupowania rzeczywiście mogą odegrać znaczącą rolę jako dopełnienie politycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej europejskich partii politycznych. Fundacje polityczne na poziomie europejskim mogą wspierać i dopełniać działania partii politycznych, biorąc aktywny udział w debacie poświęconej kwestiom europejskiej polityki publicznej i integracji europejskiej, spełniając także funkcję katalizatora nowych idei, analiz i opcji politycznych. Europejskie fundacje polityczne mogą być zatem forum skupiającym różnego rodzaju zainteresowane podmioty, w tym krajowe fundacje polityczne i przedstawicieli środowisk akademickich, którzy mogą wzbogacić debatę publiczną oraz przedstawić nowe i innowacyjne propozycje dotyczące prowadzenia polityki.

W wielu państwach członkowskich rola odgrywana przez fundacje polityczne w życiu politycznym jest znacząca głównie ze względu na fakt, iż ugrupowania te, w przeciwieństwie do europejskich partii politycznych, których działalność z oczywistych powodów bardziej skoncentrowana jest na rozwiązywaniu kwestii dotyczących codziennego zarządzania politycznego, zdolne są do podejmowania innego rodzaju działań, bardziej długofalowych. Fundacje polityczne mogą podejmować różnego rodzaju działania, wśród których wymienić należy:

- obserwację, analizę i aktywny udział w debacie poświęconej kwestiom z zakresu europejskiej polityki publicznej oraz procesu integracji europejskiej;

- udział w organizacji poświęconych tym kwestiom seminariów, szkoleń, konferencji i badań na szczeblu europejskim gromadzących główne zainteresowane podmioty;

- spełnianie roli forum współpracy na szczeblu europejskim dla krajowych fundacji politycznych i przedstawicieli środowisk akademickich, w tym organizacji młodzieżowych i innych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Ze względu na fakt, że fundacje polityczne są ściśle powiązane z europejskimi partiami politycznymi, proponuje się, aby wnioski o finansowanie składały one za pośrednictwem partii politycznej na szczeblu europejskim, z którą są ściśle powiązane (patrz nowy art.4 ust. 4) W celu zapewnienia przejrzystości i zgodnie z zasadą tworzenia budżetu zadaniowego, środki na rzecz fundacji politycznych działających na szczeblu europejskim mogą zostać umieszczone w odrębnej pozycji budżetowej w sekcji I budżetu ogólnego UE (Parlament), tytuł IV, rozdział 40.

Proponuje się także wyraźnie zaznaczyć, że środki pochodzące z budżetu UE mogą być także wykorzystywane do finansowania kampanii wyborczych, prowadzonych przez partie polityczne na szczeblu europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że nie stanowi to bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych lub poszczególnych kandydatów. Ta zmiana jest logicznym następstwem nałożonego na europejskie partie polityczne wymogu udziału, zgodnie z przepisami istniejącego rozporządzenia, w wyborach do Parlamentu Europejskiego lub wyrażenia zamiaru takiego udziału.

2007/0130 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 191,

uwzględniając wniosek Komisji[5],

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[6],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 rozporządzenia (WE) 2004/2003 stanowi, że Parlament Europejski opublikuje sprawozdanie na temat stosowania rozporządzenia wskazujący, w stosownych przypadkach, możliwe zmiany, które należy wprowadzić do systemu finansowania.

(2) W rezolucji z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie stosowania rozporządzenia (WE) nr 2004/2003[7], Parlament Europejski określił szereg zmian, jakie należy wprowadzić w jego tekście w świetle doświadczeń nabytych od daty jego wejścia w życie w 2003 r.

(3) W kontekście niniejszego rozporządzenia należy określić przepisy regulujące zasady udzielania wsparcia finansowego fundacjom politycznym na poziomie europejskim, ponieważ fundacje te powiązane z partiami politycznymi na poziomie europejskim mogą przez swoją działalność wspomagać i dopełniać cele europejskich partii politycznych, zwłaszcza biorąc aktywny udział w debacie poświęconej kwestiom europejskiej polityki publicznej i europejskiej integracji, między innymi poprzez spełnianie roli katalizatora nowych idei, analiz i opcji politycznych.

(4) Zapewnienie udziału w życiu demokratycznym Unii jak największej liczby obywateli pozostaje ważnym celem. Polityczne organizacje młodzieżowe mogą tu odegrać znaczącą rolę, przyczyniając się do wzbudzenia wśród młodych osób zainteresowania systemem politycznym Unii, udzielając im konkretnych informacji na ten temat oraz zachęcając do udziału w działaniach demokratycznych na poziomie europejskim.

(5) Należy dostosować zasady finansowania partii politycznych na poziomie europejskim tak, aby lepiej uwzględnić specyficzne okoliczności, w jakich muszą one funkcjonować, w tym wywierające wpływ na budżet zmiany priorytetów i zadań politycznych, których nie można przewidzieć w momencie opracowywania rocznych programów pracy i budżetów. Dlatego też należy wprowadzić możliwość wykorzystania w pewnym stopniu środków przyznanych na dany rok budżetowy w pierwszym kwartale następnego roku.

(6) Celem podniesienia zdolności partii politycznych w zakresie długoterminowego planowania finansowego, uwzględnienia zmieniających się z roku na rok potrzeb w zakresie finansowania oraz skłonienia stron do uniezależnienia się od środków publicznych należy wprowadzić możliwość tworzenia przez partie polityczne na poziomie europejskim ograniczonych rezerw finansowych ze środków własnych, pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE.

(7) W celu stworzenia warunków sprzyjających finansowaniu partii politycznych na poziomie europejskim, zachęcając je równocześnie do odpowiedniego, długoterminowego planowania finansowego, należy dostosować minimalny poziom współfinansowania.

(8) Mając na uwadze dalsze podkreślanie i promowanie europejskiego wymiaru wyborów do Parlamentu Europejskiego, należy wyraźnie zaznaczyć, że środki pochodzące z budżetu UE mogą być także wykorzystywane do finansowania kampanii wyborczych prowadzonych przez partie polityczne na poziomie europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że nie stanowi to bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych lub osób, kandydujących z ramienia tych partii.

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 2004/2003 wprowadza się następujące zmiany:

(1) W art. 2 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

„4. „Fundacja polityczna na poziomie europejskim” oznacza podmiot lub zrzeszenie podmiotów, posiadające osobowość prawną w państwie członkowskim, powiązane z partią polityczną na poziomie europejskim, które wspiera i dopełnia jej cele poprzez realizację różnego rodzaju działań, a zwłaszcza:

- obserwację, analizę i aktywny udział w debacie poświęconej kwestiom z zakresu europejskiej polityki publicznej oraz procesu integracji europejskiej;

- organizację i pomoc w organizacji poświęconych tym kwestiom seminariów, szkoleń, konferencji i badań, gromadzących zainteresowane pomioty, w tym organizacje młodzieżowe i innych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego;

- spełnianie roli forum współpracy na poziomie europejskim dla krajowych fundacji politycznych, przedstawicieli środowisk akademickich i innych ważnych dla tego procesu podmiotów.”.

(2) W art. 3 wprowadza się następujące zmiany:

Po lit. d) dodaje się ustęp 2 i 3 w brzmieniu:

Fundacja polityczna na poziomie europejskim spełnia następujące warunki:

(a) musi być powiązana z jedną z europejskich partii politycznych, spełniającą warunki określone w art. 3, a powiązanie to musi być przez tę partię potwierdzone;

(b) musi przestrzegać, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, zasad, na których opiera się Unia Europejska, a mianowicie zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

Do poszczególnych europejskich partii politycznych i fundacji na poziomie europejskim należy określenie, w ramach wyznaczonych przez niniejsze rozporządzenie, szczególnych aspektów wzajemnych stosunków, w tym granicy między codziennym zarządzaniem i strukturami decyzyjnymi fundacji politycznej na poziomie europejskim z jednej strony, a europejskiej partii politycznej, z którą fundacja ta jest powiązana, z drugiej strony.”

(3) W art. 4 dodaje się ust. 4, 5, 6 i 7 w brzmieniu:

„4. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może składać wniosek o finansowanie za pośrednictwem europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana.

5. Podstawą przyznania środków fundacji politycznej na poziomie europejskim są jej powiązania z partią polityczną na poziomie europejskim, przy czym stosowane są przepisy art. 10 ust. 1. Przepisy art. 9 mają zastosowanie do przydzielonych w ten sposób środków.

6. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może wykorzystywać przyznane jej środki jedynie do celów finansowania działań własnych zgodnych z przepisami art. 2 ust. 4.

7. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się z uwzględnieniem niezbędnych zmian przy rozpatrywaniu wniosków fundacji politycznych na poziomie europejskim o finansowanie z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.”

(4) W art. 5 dodaje się ust. 4, 5 i 6 w brzmieniu:

„4. Przepisy ust. 2 stosuje się z uwzględnieniem niezbędnych zmian w odniesieniu do fundacji politycznych na poziomie europejskim.

5. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim, z którą powiązana jest fundacja polityczna na poziomie europejskim, utraciła swój status, fundacja wyłączona zostaje z finansowania na podstawie niniejszego rozporządzenia.

6. W przypadku gdy Parlament Europejski stwierdza, że którykolwiek z warunków określonych w art. 3 lit. c) nie jest już spełniony, dana fundacja polityczna na poziomie europejskim zostaje wyłączona z finansowania na podstawie niniejszego rozporządzenia.”.

(5) Artykuł 6 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 6

Zobowiązania związane z finansowaniem

1. Partia polityczna na poziomie europejskim oraz fundacja polityczna na poziomie europejskim:

(a) publikują corocznie swoje dochody i wydatki oraz oświadczenie o swoich aktywach i pasywach;

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR;

Nie przyjmują:

(a) darowizn anonimowych,

(b) darowizn pochodzących z budżetów grup politycznych w Parlamencie Europejskim;

(c) darowizn od przedsiębiorstw, na które władze publiczne mogą wywierać bezpośrednio lub pośrednio dominujący wpływ na podstawie własności, udziału finansowego lub zasad, które nimi kierują;

(d) darowizn przekraczających 12000 EUR rocznie na darczyńcę, od jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej innej niż przedsiębiorstwo określone w lit. c) i nie naruszając przepisów ust. 2 i 3.

2. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz partii politycznej na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne, które są członkami tej partii politycznej na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu partii.

3. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz fundacji politycznej na poziomie europejskim przez krajowe fundacje polityczne, które są członkami tej fundacji politycznej na poziomie europejskim, oraz przez partie polityczne na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu fundacji."

(6) Artykuł 7 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 7

Zakaz użytkowania

1. Środki finansowe uzyskiwane przez partie polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej lub z innego źródła nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych, które nadal podlegają przepisom krajowym.

2. Środki finansowe uzyskiwane przez fundacje polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych na poziomie europejskim lub krajowym ani też fundacji na poziomie krajowym.”.

(7) Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 8

Rodzaj wydatków

Bez uszczerbku dla finansowania fundacji politycznych środki pochodzące z ogólnego budżetu Unii Europejskiej zgodnie z niniejszym rozporządzeniem mogą być wyłącznie wykorzystane do pokrycia wydatków bezpośrednio związanych z celami ustalonymi w programie politycznym, o którym mowa w art. 4 ust. 2 lit. b).

Takie wydatki obejmują wydatki administracyjne i wydatki związane z pomocą techniczną, zebraniami, nauką, imprezami transgranicznymi, badaniami, informacją i publikacjami.

Wydatki te obejmują także koszty organizacji kampanii, prowadzonych przez partie polityczne na poziomie europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, do udziału w których są one zobowiązane na mocy art. 3 lit. d). Zgodnie z art. 7 środki te nie są wykorzystywane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania krajowych partii politycznych lub osób kandydujących z ramienia tych partii.”

(8) W art. 9 wprowadza się następujące zmiany:

(a) Ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Środki przeznaczone na finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim oraz fundacji politycznych na poziomie europejskim są określane w ramach rocznej procedury budżetowej i wykonywane zgodnie z rozporządzeniem finansowym (rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002*) oraz zasadami wykonawczymi do tego rozporządzenia, mającymi zastosowanie do ogólnego budżetu Wspólnot Europejskich (rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002**).

Zasady wykonania niniejszego rozporządzenia określa urzędnik zatwierdzający.”

(b) Ustęp 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Kontrola finansowania przyznanego na podstawie niniejszego rozporządzenia jest przeprowadzana zgodnie z rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1605/2002 oraz rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 2342/2002.

Kontrola jest również przeprowadzana na podstawie rocznego poświadczenia wydanego przez niezależny i zewnętrzny organ kontrolny. Takie poświadczenie przekazywane jest do Parlamentu Europejskiego w terminie sześciu miesięcy od końca danego roku budżetowego.”.

(c) Dodaje się ust. 7, 8 i 9 w brzmieniu:

„7. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim na koniec roku budżetowego, na jaki przyznano jej pomoc operacyjną, osiągnęła nadwyżkę, w drodze odstępstwa od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1995/2006, pewna części tej nadwyżki, do wysokości 25% rocznego przychodu, może być wykorzystana w następnym roku budżetowym, pod warunkiem że zostanie ona wykorzystana przed końcem pierwszego kwartału następnego roku.

8. Przy sprawdzaniu zgodności z zasadą no-profit nie są uwzględniane zasoby własne, zwłaszcza darowizny i opłaty z tytułu członkowstwa, ujęte łącznie w rocznych działaniach partii politycznych na poziomie europejskim, których wysokość przekracza 15 % kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez beneficjenta.

9. Przepisy ust. 8 nie mają zastosowania w przypadku, gdy rezerwa finansowa partii politycznej na poziomie europejskim przekracza 100% jej średniego rocznego przychodu.”.

___________________

* Dz.U. L 248 z 16.09.2002, str. 1.

** Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(9) W art. 10, ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie przekracza 85 % budżetu partii politycznej na poziomie europejskim lub fundacji na poziomie europejskim. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.”

(10) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 12

Ocena

Parlament Europejski opublikuje najpóźniej do dnia 15 lutego 2011 r. sprawozdanie na temat stosowania niniejszego rozporządzenia, jak również finansowanych działań. W sprawozdaniu wskazane zostaną, w stosownych przypadkach, ewentualne zmiany, które należy wprowadzić do systemu finansowania.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

[1] Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.

[2] COM(2006) 790 Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. Sprawozdanie Komisji na temat udziału w wyborach obywateli innego państwa członkowskiego w państwie członkowskim miejsca zamieszkania (dyrektywa 93/109/WE) i na temat zasad przeprowadzania wyborów (decyzja 76/787/WE zmieniona decyzją 2002/772/WE, Euratom)

[3] Dz.U. C 292E z 1.12.2006, str. 127.

[4] Dz.U. C 150 z 28.6.2006 str. 9

[5] Dz.U. C […] z […], str. […].

[6] Dz.U. C […] z […], str. […].

[7] Dz.U. C 292E z 1.12.2006, str. 6.