24.5.2006   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 123/2


Opinia Komisji z dnia 23.5.2006 r. w sprawie zmienionego planu usuwania odpadów radioaktywnych z elektrowni Comurhex w miejscowości Pierrelatte we Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 traktatu Euratom

(2006/C 123/02)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

W dniu 8 listopada 2005 r., zgodnie z art. 37 traktatu Euratom, Komisja Europejska otrzymała od rządu Francji dane ogólne dotyczące zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych z elektrowni Comurhex.

Na podstawie otrzymanych danych oraz przeprowadzonych konsultacji z Grupą Ekspertów Komisja sporządziła następującą opinię:

1.

Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Włoch, wynosi około 170 km.

2.

Planowana modyfikacja spowoduje ogólny wzrost dopuszczalnych poziomów uwolnień do atmosfery i uwolnień płynnych celem uwzględnienia trytu i węgla 14.

3.

Podczas normalnej eksploatacji planowana modyfikacja nie spowoduje ekspozycji stanowiącej znaczące zagrożenie dla zdrowia ludności w innych państwach członkowskich.

4.

W przypadku nieplanowanej emisji odpadów promieniotwórczych, będącej następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, planowana modyfikacja nie będzie miała znaczących następstw dla stanu zdrowia ludności w innych państwach członkowskich.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci pochodzących z elektrowni Comurhex w miejscowości Pierrelatte we Francji, powstałych zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie powinno spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego, które stanowiłoby istotne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.