52006PC0235

Zmieniony wniosek decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i polityki ochrony konsumentów (2007-2013) - Dostosowanie w następstwie porozumienia z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ram finansowych na lata 2007-2013 (przedstawiona przez Komisję na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE) /* COM/2006/0235 końcowy - COD 2005/0042 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 24.5.2006

KOM(2006) 235 wersja ostateczna

2005/0042 B (COD)

Zmieniony wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiająca program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i polityki ochrony konsumentów (2007-2013)

Dostosowanie w następstwie porozumienia z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ram finansowych na lata 2007-2013

(przedstawiona przez Komisję na mocy art. 250 ust. 2 Traktatu WE)

UZASADNIENIE

1. Procedura

W dniu 6 kwietnia 2005 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów na lata 2007-2013 (COM/2005/115 ).

Wniosek został przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w dniu 13 kwietnia 2005 r.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię w sprawie wniosku Komisji w dniu 14 lutego 2006 r. (CESE 230/2006). Komitet Regionów przyjął opinię w dniu 16 lutego 2006 r. (CdR 149/2005).

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego w dniu 30 czerwca 2005 r. zaproponowała podział wniosku Komisji i przydzielenie go zarówno Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, jak i Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w celu sporządzenia dwóch odrębnych sprawozdań. Parlament Europejski w pierwszym czytaniu zatwierdził podział programu. W dniu 23 marca 2006 r. Parlament przyjął 54 poprawki dotyczące programu działań w dziedzinie ochrony konsumentów

2. Finansowanie programu

Wniosek Komisji ujęty jest w perspektywie finansowej na lata 2007-2013 w ramach poddziału 3B – obywatelstwo. Kompromisowe porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych na początku kwietnia 2006 r. nie spełniło oczekiwań Komisji wyrażonych we wstępnym wniosku, który przewidywał do 2013 r. podwojenie wydatków na ochronę konsumentów w porównaniu z poziomem wydatków na ten cel w 2006 r. oraz potrojenie wydatków na program działań w dziedzinie zdrowia publicznego.

Jeżeli chodzi o politykę ochrony konsumentów, finansowanie zaproponowane przez Komisję zostało uznane za niezbędne w celu dokonania konsolidacji i rozszerzenia obszarów działań istniejących programów ochrony konsumentów (decyzja nr 20/2004/WE), ze szczególnym naciskiem na konsolidację dotychczas opracowanych przepisów prawnych, uzupełnienie przeglądu dorobku prawnego w dziedzinie ochrony konsumentów i wzmocnienie współpracy w zakresie egzekwowania prawa. Było ono również potrzebne, aby móc znacznie rozszerzyć zakres działań Wspólnoty służących podnoszeniu stanu wiedzy, edukowaniu konsumentów i zwiększeniu możliwości organizacji konsumenckich.

3. Zmieniony wniosek w sprawie programu działań w dziedzinie polityki ochrony konsumentów

W celu uwzględnienia znacznego niedoboru w budżecie programu oraz formalnych opinii wyrażonych przez Parlament Europejski i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny Komisja postanowiła wprowadzić duże zmiany do swojego pierwotnego wniosku i przedłożyć dwa oddzielne wnioski dotyczące programu działań w dziedzinie zdrowia publicznego i programu działań w dziedzinie polityki ochrony konsumentów. Programy te są dostosowane do zmniejszonego budżetu.

Niniejszy wniosek dotyczy decyzji ustanawiającej program działań Wspólnoty w dziedzinie polityki ochrony konsumentów w okresie 2007-2013. Przed końcem 2006 r. opracowany zostanie także oddzielny dokument w formie strategii w dziedzinie polityki ochrony konsumentów na lata 2007-2013.

4. Najważniejsze zmiany w porównaniu do wniosku z dnia 6 kwietnia 2005 r. (COM/2005/115).

4.1. Zakres

Niniejszy wniosek dotyczy ustanowienia programu działań Wspólnoty w dziedzinie polityki ochrony konsumentów. W związku z tym w treści wniosku usunięto odniesienia do zdrowia publicznego i wspólnego podejścia do kwestii zdrowia publicznego i polityki ochrony konsumentów.

Jednakże ważne elementy wspólnego podejścia, takie jak poprawa komunikacji z obywatelami, włączenie zagadnień związanych z ochroną konsumentów do innych dziedzin polityki oraz współpraca międzynarodowa, zostały włączone do nowego wniosku. Utrzymano również propozycję rozszerzenia zakresu obowiązków agencji wykonawczej ds. zdrowia publicznego na zagadnienia polityki ochrony konsumentów.

4.2. Cele, zadania i działania (art. 2 zmienionego wniosku i załącznik 1 do niego)

Zadania w dziedzinie ochrony konsumentów określono w bardziej dokładny sposób i zebrano wokół dwóch nowych ogólnych celów:

(1) Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, szczególnie poprzez podniesienie stanu wiedzy, lepsze konsultacje i lepsze reprezentowanie interesów konsumentów.

(2) Zapewnienie skutecznego stosowania przepisów prawnych w dziedzinie ochrony konsumentów, szczególnie poprzez współpracę w zakresie egzekwowania prawa, informowanie, edukowanie i dochodzenie roszczeń.

Liczbę zadań w dziedzinie ochrony konsumentów obniżono z 20 do 11. Najważniejsze zmiany można pokrótce przedstawić w następujący sposób:

- Kilka działań – np. dotyczących gromadzenia i oceny danych, skutecznego stosowania, monitorowania procesu transpozycji i wdrażania, informowania i dochodzenia roszczeń oraz edukowania – połączono w trosce o spójność i z uwagi na konieczność dostosowania się do bardziej ograniczonych możliwości.

- Działania dotyczące szczególnych projektów na rzecz organizacji konsumenckich skreślono, ale wzmocniono działania na rzecz zwiększania zdolności organizacji konsumenckich poprzez organizację szkoleń.

- Nie ma już odniesienia do reprezentowania interesów konsumentów w międzynarodowych organach normalizacyjnych. Cel ten będzie nadal wspierany w ramach programu prac europejskich organizacji normalizacyjnych. Przewiduje się również działania na rzecz współpracy w zakresie egzekwowania prawa z państwami trzecimi.

- Niektóre wspólne działania w zakresie zdrowia i ochrony konsumentów, przewidziane w pierwotnym wniosku, np. dotyczące informowania, utrzymano w ramach programu w dziedzinie polityki ochrony konsumentów.

Program zawiera wykaz działań, z którego corocznie w ramach programu prac wybierane będą konkretne działania.

4.3. Metody wdrażania, w tym komitet programowy (art. 3-5, 8 i 9 zmienionego wniosku i załącznik 2 do niego).

Przepisy dotyczące wkładu finansowego Wspólnoty, szczególnie pułapów i beneficjentów, przeredagowano zgodnie z opinią Parlamentu Europejskiego i obowiązującym programem w dziedzinie polityki ochrony konsumentów (decyzja nr 20/2004/WE) tak, że uwzględniają one zmiany dokonane w odniesieniu do niektórych działań (skreślenie szczególnych projektów, dodanie nowych działań).

Obecnie środki konieczne do wdrożenia następujących środków są przyjmowane zgodnie z procedurą doradczą: rocznego programu pracy oraz, uzgodnień z państwami członkowskimi dotyczących wdrożenia wspólnych działań i wydatków na europejskie organizacje konsumenckie i normalizacyjne.

Szczególną uwagę poświęca się państwom członkowskim, które przystąpiły do UE w dniu 1 maja 2004 r. oraz przyszłym państwom członkowskim, w celu lepszego uwzględnienia faktu, że polityka ochrony konsumentów nie ma w tych krajach zbyt długiej tradycji. Dodano szczególne odniesienie do działań przynoszących korzyść konsumentom z tych krajów (koncepcja wyjątkowej użyteczności) zgodnie z życzeniem Parlamentu Europejskiego.

4.4. Finansowanie (art. 6)

Finansowanie programu jest dostosowane do ustaleń zawartych w perspektywie finansowej na lata 2007-2013. Wspólny wniosek przewidywał przeznaczenie w przybliżeniu 234 mln EUR na politykę ochrony konsumentów. Wniosek w sprawie polityki ochrony konsumentów przewiduje, zgodnie z wynikiem negocjacji w sprawie perspektywy finansowej, finansowanie w wysokości 156,8 mln EUR (w obecnych cenach), obejmujące wkład na rzecz działalności agencji wykonawczej w ramach polityki ochrony konsumentów.

2005/0042 B (COD)

Zmieniony wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiająca program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i polityki ochrony konsumentów (2007-2013)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 152 i 153,

uwzględniając wniosek Komisji[1],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[2],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[3],

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 traktatu[4],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota może przyczynić się do ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych obywateli poprzez działania w dziedzinieach zdrowia i ochrony konsumentów.

(2) Właściwe jest zatem ustanowienie programu działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i polityki ochrony konsumentów, zastępującego decyzję 1786/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 września 2002 r. przyjmującą program działań wspólnotowych w dziedzinie zdrowia publicznego (2003-2008)[5] oraz decyzję 20/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 grudnia 2003 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe finansowania działań Wspólnoty wspomagających politykę ochrony konsumentów w latach 2004-2007.[6] Należy zatem uchylić wymienioneą decyzjeę.

(3) Przy utrzymaniu głównych elementów i specyfiki działań dotyczących zdrowia i ochrony konsumentów wspólny zintegrowany program powinien przyczynić się do jak największej synergii pomiędzy celami a skutecznością zarządzania działaniami w tych obszarach. Połączenie działań dotyczących zdrowia i ochrony konsumentów we wspólny program powinno umożliwić osiąganie wspólnych celów w zakresie ochrony obywateli przed ryzykiem i zagrożeniami, a także zwiększenie umiejętności obywateli w zdobywaniu wiedzy i możliwości podejmowania decyzji w ich interesie, a także wspieraniu włączania celów związanych ze zdrowiem i ochroną konsumentów do wszystkich polityk i działalności Wspólnoty. Połączenie struktur i systemów administracyjnych powinno umożliwić lepszą skuteczność wdrażania programu i lepsze wykorzystanie dostępnych wspólnotowych zasobów przeznaczonych na zdrowie i ochronę konsumentów.

(4) Polityki zdrowia i ochrony konsumentów mają wspólne cele związane z ochroną przed ryzykiem, zwiększeniem możliwości podejmowania decyzji przez obywateli oraz włączeniem interesów w zakresie zdrowia i ochrony konsumentów do wszystkich polityk Wspólnoty, a także wspólne instrumenty takie jak komunikacja, zwiększenie możliwości społeczeństwa obywatelskiego w zakresie rozwiązań dotyczących zdrowia i ochrony konsumentów oraz promowania międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Niektóre zagadnienia takie jak odżywianie i otyłość, palenie papierosów oraz inne wybory dotyczące konsumpcji wywierające wpływ na zdrowie są przykładami międzysektorowych rozwiązań dotyczących zdrowia i ochrony konsumentów.Przyjęcie wspólnego podejścia do wspólnych celów i instrumentów umożliwi podjęcie bardziej efektywnych i skutecznych działań wspólnych dla obszarów zdrowia i ochrony konsumentów. Każdy z tych obszarów ma również odrębne cele, które powinny być osiągane poprzez działania i instrumenty specyficzne dla tych obszarów.

(35) Należy nadać szczególny priorytet kwestii włączania interesów konsumentów do wszystkich dziedzin polityki Wspólnoty zgodnie z art. 153 Traktatu, a także kwestii włączania do nich zadań polityki ochrony konsumentów, które zostały określone w niniejszym programie. Koordynacja z innymi dziedzinami polityki i programami Wspólnoty stanowi kluczowy element wspólnego celu, jakim jest włączenie polityk zdrowia i służący zapewnieniu, by interesy ochrony konsumentów były w pełni uwzględniane do w innych dziedzin ach polityk i . W celu promowania synergii oraz uniknięcia nakładania się działań, w ramach innych funduszy i programów Wspólnoty będą właściwie wykorzystane, w tym ramowe programy wspólnotowe badań i ich wyniki, fundusze strukturalne i Wspólnotowy Program Statystyczny. należy przewidzieć wsparcie finansowe na rzecz włączania interesów konsumentów do dziedzin, których te fundusze i programy dotyczą.

(46) W ogólnym interesie Europy leży reprezentowanie na szczeblu Wspólnoty interesów zdrowotnych, interesów związanych z bezpieczeństwem usług oraz produktów nieżywnościowych, i gospodarczych interesów obywateli, a także interesów konsumentów związanych z kwestią opracowania norm dla produktów i usług. Realizacja kluczowych celów programu może również zależeć od istnienia wyspecjalizowanych sieci, które wymagają także wkładu Wspólnoty, aby mogły one rozwijać się i funkcjonować. Zważywszy na szczególny charakter organizacji branych pod uwagę oraz w przypadkach wyjątkowej użyteczności, wznowienie wsparcia Wspólnoty na rzecz działalności takich organizacji nie powinno podlegać zasadzie stopniowego zmniejszania zakresu wsparcia Wspólnoty.

(57) Realizacja programu powinna opierać się na istniejących działaniach i uzgodnieniach strukturalnych w dziedzinie zdrowia publicznego i ochrony konsumentów, a także takie działania i uzgodnienia rozszerzać, łącznie z Agencją wykonawczą programu zdrowia publicznego ustanowioną w decyzji Komisji 2004/858/WE.[7] Realizacja programu powinna przebiegać w bliskiej współpracy z właściwymi organizacjami i agencjami, w szczególności z Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób[8] ustanowionym w rozporządzeniu (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Istniejąca agencja wykonawcza, ustanowiona dla celów programu w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego, powinna wspierać proces realizacji zaproponowanego nowego programu działań w dziedzinie polityki ochrony konsumentów. W celu zwiększenia opłacalności i wykorzystania efektu skali ta sama agencja mogłaby również wspierać proces realizacji programu w dziedzinie polityki ochrony konsumentów oraz wdrażania środków dotyczących szkoleń w zakresie bezpieczeństwa żywności. W związku z tym Komisja zamierza zmienić odpowiednio swoją decyzję z dnia 15 grudnia 2004 r. ustanawiającą agencję wykonawczą.

(68) Środki niezbędne do wdrożenia niniejszej decyzji powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą procedury wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji[9], przy jednoczesnym poszanowaniu konieczności zachowania przejrzystości, a także rozsądnej równowagi między poszczególnymi zadaniami programu.

(7) W procesie realizacji programu należy uwzględnić fakt, że rynek wewnętrzny nie będzie funkcjonował należycie, jeżeli w niektórych państwach członkowskich interesy konsumentów będą chronione w mniejszym stopniu niż w innych państwach członkowskich. W związku z tym program powinien kłaść szczególny nacisk na ochronę konsumentów i podnoszenie poziomu ich świadomości w państwach członkowskich, które przystąpiły do UE w dniu 1 maja 2004 r., tak, aby zapewnić jednolite warunki we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

(89) Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwane dalej „porozumieniem EOG”) przewiduje współpracę w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów pomiędzy Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, oraz krajami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu uczestniczącymi w Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwanymi dalej „państwami EFTA/EOG”), z drugiej strony. Należy również umożliwić otwarcie programu na udział innych krajów, w szczególności krajów sąsiadujących ze Wspólnotą, ubiegających się o członkostwo, kandydujących lub przystępujących do Wspólnoty., ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka, jakie stanowią na terytorium Wspólnoty zagrożenia występujące w innych krajach.

(9 10) Należy ułatwić nawiązywanie właściwych stosunków z krajami trzecimi nieuczestniczącymi w programie, aby wspomagać osiąganie celów programu, Podczas realizacji programu należy popierać współpracę z krajami trzecimi nieuczestniczącymi w programie z uwzględnieniem wszelkich właściwych umów zawieranych między tymi krajami a Wspólnotą. Stosunki te mogłyby również obejmować kraje trzecie podejmujące działania będące uzupełnieniem działań finansowanych przez niniejszy program w obszarach wspólnego zainteresowania, jednak kraje te nie mogłyby korzystać z finansowego wkładu w ramach niniejszego programu.

(11) Należy rozwijać współpracę z odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi takimi jak Narody Zjednoczone i ich wyspecjalizowane agencje, łącznie ze Światową Organizacją Zdrowia, oraz Radą Europy i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w celu realizacji programu, zwiększając efektywność i skuteczność działań związanych ze zdrowiem i ochroną konsumentów na wspólnotowym i międzynarodowym poziomie z uwzględnieniem szczególnych możliwości i roli poszczególnych organizacji.

(1112) Aby zwiększyćZnaczenie i wpływ środków podejmowanych w ramach programu powinny systematycznie podlegać monitorowaniu i ocenie, w tym niezależnym ocenom zewnętrznym. W celu dokonania oceny polityki ochrony konsumentów należy, w możliwie najszerszym zakresie, opracować wymierne cele oraz ustanowić prawidłowe wskaźniki.

(1213) Z uwagi na transgraniczny charakter zagadnień, działania podejmowane przez państwa członkowskie w zakresie zdrowia i ochrony konsumentów nie mogą być przez nie samodzielnie osiągnięte w sposób wystarczający, ale mogą one być lepiej realizowane na poziomie Wspólnoty, dzięki możliwościom bardziej efektywnych i skutecznych działań Wspólnoty w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ekonomicznych interesów obywateli, Wspólnota może zatem przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 traktatu. Wspólnota ma możliwość podjęcia bardziej efektywnych i skutecznych działań w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i gospodarczych interesów obywateli niż działające samodzielnie państwa członkowskie. Zgodnie z zasadą proporcjonalności ustanowioną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza zakres niezbędny do osiągnięcia tych celów.

(1314) Komisja powinna zapewnić właściwe przejście pomiędzy niniejszym programem a dwoma programami, które zastępuje, w szczególności w sprawie kontynuacji wieloletnich środków oraz struktur pomocy administracyjnej takich jak Agencja wykonawcza programu zdrowia publicznego. Należy zapewnić przejście między niniejszym programem a poprzednim programem, który on zastępuje, w szczególności jeżeli chodzi o kontynuację wieloletnich środków, ocenę wyników poprzedniego programu i dziedzin, które wymagają większej uwagi. Począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. w ramach wsparcia technicznego i administracyjnego zapewnione zostanie w razie potrzeby zarządzanie działaniami, które nie zostaną w pełni zrealizowane do końca 2013 r.

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Ustanowienie programu

Niniejszym ustanawia się program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i polityki ochrony konsumentów , zwany dalej „programem”, na okres od 1 stycznia 2007 r. dnia wejścia w życie niniejszej decyzji do dnia 31 grudnia 2013 r.

Artykuł 2

Cele i zadania

1. Cel programu zostanie osiągnięty poprzez dostosowaną do potrzeb kombinację działań wybranych spośród przedstawionych w zawartym w załączniku I do niniejszej decyzji wykazie działań i instrumentów.

2. 1. Program stanowi uzupełnienie, i wsparcie i środek kontroli dla polityki państw członkowskich oraz przyczynia się do ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych obywateli konsumentów, jak również wspierania ich prawa do informacji, edukacji i organizowania się w celu zachowania ich interesów .

3. 2. Cel określony w ust. 12 jest realizowany poprzez następujące wspólne zadania ogólne i zadania szczegółowe w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów osiągane poprzez działania i zastosowanie instrumentów przewidzianych w załączniku 1 do niniejszej decyzji:

a) Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, szczególnie poprzez podniesienie stanu wiedzy, lepsze konsultacje i lepsze reprezentowanie interesów konsumentów.

b) Zapewnienie skutecznego stosowania przepisów prawnych w dziedzinie ochrony konsumentów, szczególnie poprzez współpracę w zakresie egzekwowania prawa, informowanie, edukowanie i dochodzenie roszczeń.

a) Wspólne zadania ogólne w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów realizowane poprzez działania i instrumenty przewidziane w załączniku 1 do niniejszej decyzji są następujące:

- ochrona obywateli przed ryzykiem i zagrożeniami będącymi poza kontrolą osób indywidualnych;

- zwiększenie umiejętności podejmowania przez obywateli lepszych decyzji w sprawie ich zdrowia i ich interesów jako konsumentów;

- oraz włączenie zadań polityki zdrowia i ochrony konsumentów do innych polityk.

b) Szczegółowe zadania w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów realizowane poprzez działania i instrumenty przewidziane w załączniku 2 do niniejszej decyzji są następujące:

- ochrona obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia;

- promowanie polityk prowadzących do zdrowszego stylu życia;

- przyczynianie się do zmniejszenia występowania poważnych chorób;

- oraz zwiększenie efektywności i skuteczności systemów zdrowia.

c) Szczegółowe zadania w dziedzinie ochrony konsumentów realizowane poprzez działania i instrumenty przewidziane w załączniku 3 do niniejszej decyzji są następujące:

- lepsze zrozumienie konsumentów i rynków;

- lepsze przepisy prawne dotyczące ochrony konsumentów;

- lepsze środki egzekwowania, monitorowania i dochodzenia roszczeń;

- lepsze informowanie, edukowanie i uświadamianie konsumentów.

Artykuł 3

Metody realizacji

1. Podejmując działania służące realizacji celów i zadań określonych w art. 2, w pełni wykorzystuje się właściwe metody realizacji, w tym w szczególności bezpośredniej lub pośredniej realizacji przez Komisję w sposób scentralizowany.

b) oraz wspólne zarządzanie z organizacjami międzynarodowymi.

Artykuł 4

Wkład finansowy

1. 2 . Do celów art. 3 ust. 1 lit. a) powyżej, w W kład finansowy Wspólnoty nie może przekroczyć następujących poziomów:

a) 60 % na działania zmierzające do wspierania realizacji celu stanowiącego część polityki Wspólnoty w dziedzinie zdrowia i ochrony konsumentów, z wyjątkiem przypadków wyjątkowej użyteczności, w których wkład Wspólnoty nie przekracza 80 %; oraz 50% kosztów działań finansowanych wspólnie przez Wspólnotę i jedno lub większą liczbę państw członkowskich, lub przez Wspólnotę i właściwe organy państw trzecich uczestniczących w programie zgodnie z art. 10, z wyjątkiem przypadków wyjątkowej użyteczności, w których wkład Wspólnoty nie przekracza 70%.

b) 85 % kosztów działań służących otwarciu studiów magisterskich na kierunkach związanych z ochroną konsumentów.

bc) 60%50% wydatków na działalność europejskich organizacji konsumenckich organu, który dąży do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego, jeśli taka pomoc jest niezbędna do zapewnienia reprezentowania interesów zdrowotnych i konsumenckich na poziomie Wspólnoty lub osiągania kluczowych zadań programu, z wyjątkiem przypadków wyjątkowej użyteczności, w których wkład Wspólnoty nie przekracza 95 %. Wznowienie takiego wkładu finansowego nie musi podlegać zasadzie stopniowej degresji;

d) 95% wydatków na funkcjonowanie europejskich organizacji konsumenckich reprezentujących interesy konsumentów w procesie opracowywania na szczeblu Wspólnoty norm dotyczących produktów i usług.

3. Do celów ust. 1 lit. a), wkład finansowy Wspólnoty, we właściwych przypadkach zważywszy na charakter zamierzonego celu, może obejmować wspólne finansowanie przez Wspólnotę i jedno lub więcej państw członkowskich bądź przez Wspólnotę i właściwe władze krajów uczestniczących. W takim przypadku, wkład Wspólnoty nie przekracza 50%, z wyjątkiem przypadków wyjątkowej użyteczności, w których wkład Wspólnoty nie przekracza 70 %. Taki wkład Wspólnoty może być przyznany organizacji publicznej lub organizacji o charakterze niezarobkowym wyznaczonej przez państwo członkowskie lub zainteresowany właściwy urząd zatwierdzony przez Komisję.

2. Wkład finansowy Wspólnoty może przyjąć postać:

a) stypendiów na rzecz mobilności nauczycieli i studentów. Zarządzanie tymi stypendiami można powierzyć krajowym agencjom programu Erasmus będącym częścią programu uczenia się przez całe życie.

b) świadczeń z tytułu kosztów podróży i pobytu związanych z wymianą urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa.

3. Kryteria oceny tego, czy zachodzi przypadek wyjątkowej użyteczności, o którym mowa w ust. 1 lit. a) powyżej, ustanawiane są z wyprzedzeniem w rocznym planie pracy, o którym mowa w art. 9 ust. 1 lit. a). Działania proponowane w ramach tych kryteriów powinny przynieść korzyści szczególnie konsumentom z państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r.

4. Wznowienie wkładu finansowego przewidzianego w ust. 1 lit. c) i d) powyżej nie podlega zasadzie stopniowego zmniejszania.

4.5. Do celów ust. 1 lit. a) i 2, w kład finansowy Wspólnoty może również przyjąć formę finansowania w systemie stawek ryczałtowych lub opłat ryczałtowych, jeśli jest ono dostosowane do charakteru zamierzonych działań określonych w rocznym planie pracy, o którym mowa w art. 9. Do takiego wkładu finansowego określonego w ust. 1 nie stosuje się limitów procentowych określonych powyżej w ust. 2 i 3, pomimo że nadal wymagane jest współfinansowanie. We właściwych przypadkach przyjmuje się kryteria wyboru, monitorowania i oceny takich działań.

Artykuł 5

Beneficjenci

1. Definicja beneficjentów wkładu finansowego określonego w art. 4 powyżej zawarta jest w załączniku 2 do niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Realizacja programu

Komisja zapewnia realizację programu zgodnie z przepisami art. 7.

Artykuł 65

Finansowanie

1. Ramy finansowe dla realizacji programu w okresie wskazanym w art. 1 wynoszą 1203 mln 156,8 mln EUR. [10]

2. Wartość środków przyznanych na okres jednego roku zatwierdzana jest przez organ budżetowy w granicach perspektyw y finansow ej .

Artykuł 75

Pomoc administracyjna i techniczna

1. Ze środków finansowych przyznanych na realizację programu można również pokrywać wydatki związane z działaniami przygotowawczymi, monitorowaniem, kontrolą, audytami i oceną, niezbędne bezpośrednio do zarządzania programem i realizacji jego celów, zwłaszcza zaś wydatki poniesione z tytułu badań, spotkań, działań informacyjnych i publikacyjnych, wydatki na sieci informatyczne służące wymianie informacji oraz wszelkie inne wydatki poniesione w związku z korzystaniem ze wsparcia technicznego i administracyjnego, którego Komisja może potrzebować do celów zarządzania programem.

2. Pokrywać można również wydatki na wparcie techniczne i administracyjne służące zapewnieniu przejścia pomiędzy programem a środkami przyjętymi na mocy decyzji nr 20/2004/WE. W razie potrzeby można przewidzieć w budżecie po 2013 r. środki na pokrycie tych wydatków, aby umożliwić zarządzanie działaniami, które nie zostaną zakończone do dnia 31.12.2013 r.

Artykuł 86

Komitet

1. Komisja jest wspomagana przez Komitet (dalej zwany „Komitetem”).

2. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE, zgodnie z przepisami zawartymi w jej art. 8. Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na dwa miesiące.

32. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu stosuje się art. 3 i 7 decyzji 1999/468/WE, zgodnie z przepisami zawartymi w jej art. 8.

43. Komitet przyjmuje swój regulamin.

Artykuł 97

Środki wykonawcze

1. Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji, odnoszące się do kwestii wymienionych poniżej, przyjmuje się zgodnie z procedurą zarządzania określoną w art. 86 ust. 2:

a) roczny plan pracy dotyczący realizacji programu określający:

- priorytety i działania, które należy podjąć, w tym podział zasobów finansowych i odpowiednie kryteria;

- kryteria wyboru i przyznawania środków oraz kryteria ustalania wysokości wkładu finansowego Wspólnoty;

- wykorzystanie finansowania w systemie stawek ryczałtowych lub opłat ryczałtowych;

- planowany zakres czasowy zaproszeń do składania ofert, wspólnych działań i zaproszeń do składania wniosków.

b) uzgodnienia dotyczące oceny programu określone w art. 10. uzgodnienia, w tym kryteria wyboru i przyznawania środków, dotyczące realizacji działań określonych w art. 4 ust. 1 lit. a).

22. Komisja przyjmuje wszelkie inne środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji. Komitet informowany jest o tych środkach.

Artykuł 10 8

Uczestnictwo krajów trzecich

Udział w programie jest otwarty dla:

a) państw EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustalonymi w porozumieniu EOG;

b) oraz krajów trzecich, w szczególności krajów objętych Europejską Polityką Sąsiedztwasąsiadujących z Unią Europejską, krajów ubiegających się o członkostwo, kandydujących lub przystępujących do Unii, a także krajów Bałkanów Zachodnich włączonych do procesu stabilizacji i stowarzyszenia, zgodnie z warunkami określonymi w odpowiednich dwu- i wielostronnych umowach ustanawiających ogólne zasady uczestnictwa w programach wspólnotowych.

Artykuł 9

Współpraca międzynarodowa

Podczas realizacji programu należy podtrzymywać stosunki z krajami trzecimi nieuczestniczącymi w programie oraz właściwymi organizacjami międzynarodowymi.

Artykuł 11 10

Monitorowanie, ocena i upowszechnianie wyników

1. Komisja w bliskiej współpracy z państwami członkowskimi monitoruje realizację działań programu pod kątem jego celów, a także przedstawia Komitetowi, o którym mowa w art. 8, sprawozdanie oraz informuje Radę i Parlament Europejski.

2. Na wniosek Komisji państwa członkowskie przedkładają informacje w sprawie realizacji i skutków programu.

3. Komisja zapewnia ocenę programu po trzech latach od jego rozpoczęcia i po jego zakończeniu, a także przekazuje wnioski opatrzone komentarzem Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu oraz Komitetowi Regionów.

4. Komisja publikuje wyniki działań podjętych zgodnie z niniejszą decyzją i zapewnia jej rozpowszechnianie.

Artykuł 1211

Uchylenie

Z dniem wejścia w życie niniejszej decyzji uchyla się decyzjeę nr 1786/2002/WE i nr 20/2004/WE.

Artykuł 12

Środki przejściowe

Komisja przyjmuje wszelkie środki niezbędne do zapewnienia przejścia pomiędzy środkami przyjętymi na podstawie decyzji 1786/2002/WE i 20/2004/WE a środkami, które będą zrealizowane w ramach niniejszego programu.

Artykuł 13

Postanowienie końcowe

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 1:Wzmocnienie synergii poprzez wspólne działania i zastosowanie instrumentów

Cele

1. Ochrona obywateli przed ryzykiem i zagrożeniami, które są poza kontrolą indywidualnej osoby (np. zagrożenia dla zdrowia mające wpływ na społeczeństwo jako całość, produkty niebezpieczne, nieuczciwe praktyki handlowe).

2. Zwiększenie umiejętności podejmowania przez obywateli lepszych decyzji odnoszących się do ich zdrowia i ich interesów jako konsumentów.

3. Włączenie do innych polityk celów związanych ze zdrowiem i ochroną konsumentów.

Działania i instrumenty

1. Poprawa komunikacji z obywatelami UE w zakresie zagadnień dotyczących zdrowia i ochrony konsumentów

1.1. Kampanie na rzecz podnoszenia świadomości.

1.2. Badania.

1.3. Konferencje, seminaria, spotkania ekspertów i zainteresowanych stron.

1.4. Publikacje poświęcone zagadnieniom związanym z polityką zdrowia i ochroną konsumentów.

1.5. Ogłaszanie informacji w Internecie.

1.6. Tworzenie i wykorzystanie punktów informacyjnych.

2. Zwiększenie udziału społeczeństwa obywatelskiego i zainteresowanych stron w kształtowaniu polityki związanej ze zdrowiem i ochroną konsumentów

2.1. Promowanie oraz wzmocnienie organizacji konsumenckich i organizacji prowadzących działalność w zakresie ochrony zdrowia na poziomie Wspólnoty.

2.2. Szkolenie i wzmocnienie zdolności organizacji konsumenckich i organizacji prowadzących działalność w zakresie ochrony zdrowia.

2.3. Stworzenie sieci pozarządowych organizacji konsumenckich i organizacji prowadzących działalność w zakresie ochrony zdrowia oraz innych zainteresowanych stron.

2.4. Wzmocnienie organów i mechanizmów konsultacyjnych na poziomie Wspólnoty.

3. Opracowanie wspólnego podejścia do włączenia obaw związanych ze zdrowiem i ochroną konsumentów do innych polityk wspólnotowych

3.1. Opracowanie i zastosowanie metod oceny wpływu polityk i działań Wspólnoty na zagadnienia związane ze zdrowiem i ochroną konsumentów.

3.2. Wymiana dobrych praktyk w zakresie polityk krajowych z państwami członkowskimi.

3.3. Badania wpływu innych polityk na zdrowie i ochronę konsumentów.

4. Promowanie współpracy międzynarodowej związanej ze zdrowiem i ochroną konsumentów

4.1. Środki współpracy z organizacjami międzynarodowymi.

4.2. Środki współpracy z krajami trzecimi nieuczestniczącymi w programie.

4.3. Zachęcanie do dialogu organizacji odpowiedzialnych za zdrowie i ochronę konsumentów.

5. Poprawa wczesnego wykrywania, oceny i komunikacji ryzyka poprzez

5.1. Wspieranie doradztwa naukowego i oceny ryzyka, łącznie z pracami niezależnych komitetów naukowych ustanowionych decyzją Komisji 2004/210/WE[11].

5.2. Gromadzenie i klasyfikowanie informacji oraz utworzenie sieci specjalistów i instytucji.

5.3. Promowanie rozwoju i harmonizacji metod oceny ryzyka.

5.4. Działania na rzecz gromadzenia i oceny informacji o narażeniu społeczeństw i podgrup na chemiczne, biologiczne i fizyczne zagrożenia dla zdrowia.

5.5. Utworzenie mechanizmów dotyczących wczesnego wykrywania nowych zagrożeń i podejmowanie działań związanych z nowymi pojawiającymi się zagrożeniami.

5.6. Strategie poprawy informowania o ryzyku.

5.7. Szkolenie w zakresie oceny ryzyka.

6. Promowanie bezpieczeństwa produktów i substancji pochodzenia ludzkiego

6.1. Analiza danych dotyczących urazów i opracowanie wytycznych odnoszących się do dobrych praktyk w powiązaniu z bezpieczeństwem produktów i usług oferowanych konsumentom.

6.2. Opracowanie metod i bazy danych do celów gromadzenia danych dotyczących urazów w powiązaniu z bezpieczeństwem produktów oferowanych konsumentom.

6.3. Działania przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa i jakości organów i substancji pochodzenia ludzkiego, łącznie z krwią, składnikami krwi oraz prekursorami krwi.

6.4. Promowanie dostępności i przystępności w całej Wspólnocie bezpiecznych i wysokiej jakości organów jak i substancji pochodzenia ludzkiego przeznaczonych do leczenia medycznego.

6.5. Pomoc techniczna w zakresie analizy zagadnień związanych z opracowaniem oraz wdrażaniem polityk i prawodawstwa.

ZAŁĄCZNIK 2ZDROWIE

DZIAŁANIA I ŚRODKI WSPIERANIA

Cel 1:– Ochrona obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia

1. WZMOCNIENIE NADZORU I KONTROLI ZAGROŻEŃ DLA ZDROWIA POPRZEZ

1.1. Wzmocnienie zdolności do pokonywania chorób zakaźnych w drodze wspierania dalszego wykonywania decyzji nr 2119/98/WE w sprawie wspólnotowej sieci nadzoru i kontroli epidemiologicznej chorób zakaźnych.

1.2. Opracowanie strategii i mechanizmów zapobiegania, wymiany informacji oraz reagowania na zagrożenie chorobami niezakaźnymi.

1.3. Wymiana informacji dotyczących strategii i opracowanie wspólnych strategii w celu wykrywania zagrożeń dla zdrowia pochodzenia fizycznego, chemicznego lub biologicznego, łącznie z zagrożeniami związanymi z działaniami celowego uwolnienia oraz otrzymania wiarygodnych informacji na temat tych zagrożeń oraz, we właściwych przypadkach, opracowanie i wykorzystanie wspólnotowych podejść i mechanizmów.

1.4. Poprawa współpracy między laboratoriami w celu zapewnienia wysokiej jakości zdolności diagnostycznych czynników chorobotwórczych w całej Wspólnocie, łącznie ze strukturą laboratoriów referencyjnych dla czynników chorobotwórczych wymagających wzmocnionej współpracy wspólnotowej.

1.5. Opracowanie nowych i ulepszonych polityk zapobiegania, szczepienia i uodporniania, partnerstw i narzędzi oraz monitorowanie stanu uodporniania.

1.6. Opracowanie i wprowadzenie sieci kontroli i systemów raportowania o zdarzeniach niepożądanych przy wykorzystaniu środków ochrony zdrowia i substancji pochodzenia ludzkiego.

1.7. Pomoc techniczna w zakresie analizy zagadnień związanych z opracowaniem oraz wdrażaniem polityk i prawodawstwa.

2. REAGOWANIE NA ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA POPRZEZ

2.1. Opracowanie procedur zarządzania ryzykiem w sytuacjach nadzwyczajnych dotyczących zdrowia i wzmocnienie skoordynowanych zdolności reagowania na sytuacje nadzwyczajne.

2.2. Opracowanie i utrzymanie zdolności oceny potrzeb i luk w odniesieniu do przygotowania i reagowania, zdolności szybkich i wiarygodnych informacji oraz konsultacji dotyczących środków przeciwdziałających.

2.3. Opracowanie strategii informowania o ryzyku i narzędzi informacji oraz wskazówek dla społeczeństwa oraz ekspertów w dziedzinie zdrowia, a także podnoszenie świadomości i poprawa interakcji między uczestnikami.

2.4. Opracowanie strategii i procedur dotyczących ustalania, testowania, oceny i przeglądu planów ogólnych i szczególnych planów awaryjnych oraz ich interoperacyjności między państwami członkowskimi, a także prowadzenie ćwiczeń i testów.

2.5. Opracowanie strategii i mechanizmów mających na celu poprawę i polepszenie dostępności i adekwatności oraz dostępu do obiektów (np. laboratoriów) oraz wyposażenia (wykrywacze itd.) jak również gotowości, zdolności szybkiego reagowania i infrastruktury sektora zdrowia.

2.6. Opracowanie strategii i mechanizmów oceny potrzeb, promowanie utworzenia publicznych środków na rzecz zdrowia publicznego, które mogą być szybko rozlokowane w nagłych przypadkach oraz uruchomienie mechanizmów i procedur przekazu środków na rzecz zdrowia wnioskującym państwom członkowskim i organizacjom międzynarodowym.

2.7. Ustanowienie i utrzymanie stałej grupy ekspertów w zakresie zdrowia publicznego, wyszkolonych i zawsze dostępnych w przypadku ogólnego szybkiego rozmieszczenia do miejsc, w których występuje sytuacja poważnego zagrożenia dla zdrowia, wraz z mobilnymi laboratoriami, wyposażeniem ochronnym i środkami izolacyjnymi.

Cel 2: Promowanie polityk prowadzących do zdrowszego sposobu życia

3. PROMOWANIE ZDROWIA POPRZEZ ZMIERZENIE SIĘ Z UWARUNKOWANIAMI ZDROWIA

Działania wspierać będą przygotowanie, opracowanie i realizację działań, strategii i środków w zakresie uwarunkowań zdrowia dotyczących:

3.1. Uwarunkowań zdrowia związanych z nałogami, w szczególności takich jak tytoń, narkotyki i inne substancje uzależniające;

3.2. Uwarunkowań zdrowia związanych ze stylem życia, w szczególności takich jak odżywianie, aktywność fizyczna, zdrowie seksualne i reprodukcyjne;

3.3. Społecznych i ekonomicznych uwarunkowań zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem nierówności oraz wpływu czynników społecznych i ekonomicznych na zdrowie;

3.4. Środowiskowych uwarunkowań zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem wpływu czynników środowiskowych na zdrowie;

3.5. Oceny, skuteczności i efektywności pod względem kosztów interwencji w zakresie zdrowia publicznego.

3.6. Wspierania działań uświadamiających społeczeństwo, działań szkoleniowych i zwiększających zdolności związane z priorytetami wyznaczonymi w poprzednich akapitach.

3.7. Pomoc techniczna w zakresie analizy zagadnień związanych z opracowaniem oraz wdrażaniem polityk i prawodawstwa.

Cel 3: przyczynianie się do zmniejszenia występowania zachorowalności na poważne choroby

4. ZAPOBIEGANIE CHOROBOM I URAZOM

W koordynacji prac nad wyznacznikami zdrowia program wspiera:

4.1. Rozwój i realizację działań na rzecz poważnych chorób o szczególnym znaczeniu z powodu ogólnego obciążenia, jakim są one dla Wspólnoty oraz w odniesieniu do których działalność Wspólnoty może dostarczyć znaczną dodatkową wartość dodaną dla środków krajowych;

4.2. Opracowanie i wdrożenie strategii i środków w zakresie zapobiegania chorobom, w szczególności poprzez ustanowienie najlepszych praktyk oraz udoskonalenie wytycznych i zaleceń, łącznie z wtórnym zapobieganiem, badaniami kontrolnymi i wczesnym wykrywaniem;

4.3. Wymiana najlepszych praktyk i wiedzy jak również koordynacja strategii na rzecz promowania zdrowia psychicznego i zapobiegania chorobom psychicznym.

4.4. Opracowanie i wdrożenie strategii i środków na rzecz zapobiegania urazom;

4.5. Wspieranie wymiany wiedzy, szkoleń, działań na rzecz zwiększenia zdolności związanych z określonymi chorobami i zapobieganiem urazom.

Cel 4: Poprawa efektywności i skuteczności systemów zdrowia

5. OSIĄGNIĘCIE SYNERGII MIĘDZY KRAJOWYMI SYSTEMAMI ZDROWIA POPRZEZ

5.1. Ułatwienie zakupu i zaopatrzenia transgranicznej opieki zdrowotnej, łącznie z gromadzeniem i wymianą informacji umożliwiające rozdzielenie zdolności wykorzystania transgranicznej opieki zdrowotnej.

5.2. Dzielenie się informacjami na temat skutków mobilności specjalistów w zakresie zdrowia i zarządzanie nimi.

5.3. Ustanowienie wspólnotowego systemu na rzecz współpracy dotyczącej centrów referencyjnych lub innych struktur współpracy pomiędzy systemami zdrowia więcej niż jednego państwa członkowskiego

5.4. Utworzenie sieci ukierunkowanej na wzmocnienie zdolności opracowania i dzielenia się informacjami i ocenami z uwzględnieniem technologii i technik medycznych (ocena technologii medycznych).

5.5. Dostarczenie informacji pacjentom, specjalistom, decydentom politycznym na temat systemów opieki zdrowia i opieki medycznej w połączeniu z całością działań dotyczących informacji medycznych oraz łącznie z mechanizmami dzielenia się i rozpowszechniania informacji wraz z planem działania w europejskim obszarze e-zdrowie.

5.6. Opracowanie instrumentów oceny wpływu polityk wspólnotowych na systemy zdrowia.

5.7. Opracowanie i wdrożenie działań w celu promowania bezpieczeństwa pacjenta i wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

5.8. Wspieranie rozwoju polityki dotyczącej systemów zdrowia, w szczególności w powiązaniu z otwartą metodą koordynacji opieki zdrowotnej.

Działania przyczyniające się do osiągnięcia wszystkich wyżej wymienionych celów:

6. POPRAWA INFORMACJI MEDYCZNYCH I WIEDZY W DZIEDZINIE ROZWOJU ZDROWIA PUBLICZNEGO POPRZEZ

6.1. Dalszy rozwój zrównoważonego systemu monitorowania zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem nierówności w dziedzinie zdrowia i wykorzystaniu danych o stanie zdrowia, uwarunkowaniach zdrowia, systemach zdrowia i urazach; spodziewany jest dalszy rozwój statystycznego elementu tego systemu przy wykorzystaniu, jeśli to konieczne, Wspólnotowego Programu Statystycznego.

6.2. Dostarczenie innych odpowiednich informacji medycznych.

6.3. Określenie odpowiednich dodatkowych wskaźników.

6.4. Opracowanie odpowiednich mechanizmów raportowania.

6.5. Organizowanie regularnego gromadzenia danych o takich informacjach przy pomocy programu statystycznego, organizacji międzynarodowych, agencji i poprzez projekty.

6.6. Wspieranie analiz zagadnień dotyczących ochrony zdrowia we Wspólnocie poprzez regularne sprawozdania o ochronie zdrowia we Wspólnocie, wykorzystanie mechanizmów takich jak portal o zdrowiu, wspierania konferencji w sprawie porozumienia i ukierunkowanych kampanii informacyjnych koordynowanych między zainteresowanymi stronami.

6.7. Ukierunkowanie na dostarczanie regularnego i wiarygodnego źródła informacji dla obywateli, decydentów politycznych, pacjentów, opiekunów, specjalistów w zakresie zdrowia i innych zainteresowanych stron.

ZAŁĄCZNIK 3:Polityka ochrony konsumentów – Działania i środki wspierania

ZAŁĄCZNIK 1:Działania i instrumenty, o których mowa w art. 2

Cel I - Lepsze zrozumienie konsumentów i rynków Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, szczególnie poprzez podniesienie stanu wiedzy, lepsze konsultacje i lepsze reprezentowanie interesów konsumentów.

Działanie 1: Monitorowanie oraz ocena rozwoju rynku i jego wpływ na ekonomiczne i inne interesy konsumentów, łącznie z badaniami cen, spisem i analizą skarg konsumenckich, analizą transgranicznego marketingu oraz zakupów dokonanych przez konsumentów w przedsiębiorstwach oraz badaniami zmian w strukturze rynków.

Działanie 2: Zbieranie i wymiana danych oraz informacji stanowiących podstawę wiedzy na rzecz rozwoju polityki ochrony konsumentów oraz włączenia interesów konsumentów do innych polityk wspólnotowych, łącznie z badaniami postaw konsumentów i przedsiębiorstw, badaniami poświęconymi konsumentom oraz badaniami innych rynków w obszarze usług finansowych, gromadzeniem i analizą statystycznych i innych odpowiednich danych, których element statystyczny będzie rozwinięty przy wykorzystaniu, jeśli to konieczne, Wspólnotowego Programu Statystycznego.

Działanie 1: Gromadzenie, wymiana i analiza danych oraz informacji stanowiących podstawę wiedzy potrzebnej do kształtowania polityki ochrony konsumentów oraz włączenia interesów konsumentów do innych dziedzin polityki wspólnotowej, w tym:

1.1. Monitorowanie oraz ocena rozwoju rynku i jego wpływ na gospodarcze i inne interesy konsumentów, w tym badania, badania cen, badania zmian w strukturze rynków, badania konsumentów i przedsiębiorstw, gromadzenie i analiza skarg konsumenckich, gromadzenie i analiza danych dotyczących transgranicznego handlu przedsiębiorstw z konsumentami oraz rynków.

1.2 Tworzenie i obsługa baz danych.

1.3. Gromadzenie i analiza statystycznych i innych odpowiednich danych, których element statystyczny będzie rozwinięty przy wykorzystaniu, jeśli to konieczne, Wspólnotowego Programu Statystycznego.

Działanie 2: Gromadzenie, wymiana, analiza danych i informacji oraz udoskonalenie narzędzi oceny dostarczających wiarygodne z naukowego punktu widzenia dane na temat bezpieczeństwa produktów przeznaczonych do konsumpcji i usług, w tym narażenia na chemikalia uwalniane przez te produkty, ryzyka i obrażeń związanych ze szczególnymi produktami przeznaczonymi do konsumpcji i usługami oraz technicznej analizy powiadomień o zagrożeniu.

Cel 2 – Poprawa regulacji prawnych dotyczących ochrony konsumentów

Działanie 3: Pomoc na potrzeby sporządzania opinii naukowych i oceny ryzyka, w tym prac niezależnych komitetów naukowych powołanych na mocy decyzji Komisji 2004/210/WE w sprawie utworzenia komitetów naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia publicznego i środowiska. [12]

Działanie 4: Przygotowanie inicjatyw prawodawczych i innych inicjatyw regulacyjnych oraz promowanie inicjatyw samoregulacyjnych, w tym:

4.1. Prawne i techniczne ekspertyzy, w tym badania, dotyczące uregulowania prawnego i jego skutków.Analizy porównawcze rynku i systemów prawnych.

4.2. Prawne i techniczne ekspertyzy, w tym badania, dotyczące opracowania kształtowania polityki w dziedzinie bezpieczeństwa produktów i usług oraz interesów gospodarczych konsumentów.

4.3. Prawne i Ttechniczne ekspertyzy, w tym badania, dotyczące oceny zapotrzebowania na normy bezpieczeństwa produktu oraz opracowanie mandatów do wyznaczenia norm CEN dla produktów i usług.

4.4. Prawne i techniczne ekspertyzy w celu opracowania polityki dotyczącej interesów gospodarczych konsumentów.

4.54. Seminaria, konferencje, Wwarsztaty oraz spotkania, w których uczestniczą zainteresowanyche strony i ekspertówci.

Działanie 5: Wkład finansowy na rzecz działalności europejskich organizacji konsumenckich.

Działanie 6: Wkład finansowy na rzecz działalności europejskich organizacji konsumenckich reprezentujących interesy konsumentów w procesie opracowywania na szczeblu Wspólnoty norm dla produktów i usług.

Działanie 7: Zwiększenie możliwości regionalnych, krajowych i europejskich organizacji konsumenckich, szczególnie poprzez organizację szkoleń dla pracowników, a zwłaszcza organizacji konsumenckich w państwach członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r.

Cel III – Poprawa egzekwowania prawa, monitorowania i dochodzenia roszczeń

Cel II- Zapewnienie skutecznego stosowania przepisów prawnych w dziedzinie ochrony konsumentów, szczególnie poprzez współpracę w zakresie egzekwowania prawa, informowanie, edukowanie i dochodzenie roszczeń.

Działanie 5: Koordynowanie działań nadzoru i egzekwowania prawa powiązane z zastosowaniem prawodawstwa dotyczącego ochrony konsumentów, w tym:

5.1. Udoskonalenie i utrzymanie narzędzi informatycznych (np. bazy danych, systemy informatyczne i komunikacyjne).

5.2. Szkolenia, seminaria, konferencje na temat egzekwowania.

5.3. Planowanie i opracowanie wspólnych działań w zakresie egzekwowania prawa.

5.4. Pilotażowe wspólne działania w zakresie egzekwowania prawa.

5.5. Analiza problemów i rozwiązań związanych z egzekwowaniem prawa.

Działanie 68: Wkład finansowy na rzecz szczególnych wspólnych Ddziałańnia nadzoru i egzekwowania prawa w celu poprawy współpracy administracyjnej i współpracy w zakresie egzekwowania skuteczności stosowania wspólnotowego prawodawstwa w dziedzinie ochrony konsumentów, łącznie z w szczególności dyrektywy 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów[13] i rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów,[14] w tym i innych działań w kontekście współpracy administracyjnej. :

8.1. Działania na rzecz poprawy koordynacji nadzoru i egzekwowania prawa oraz współpracy pomiędzy właściwymi organami, w tym opracowywanie i obsługa narzędzi informatycznych (np. baz danych, systemów informacyjnych i komunikacyjnych) oraz organizacja seminariów, konferencji, warsztatów i spotkań zainteresowanych stron i ekspertów ds. egzekwowania prawa, wymiana urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa i organizacja szkoleń, również dla pracowników sądowych.

Działanie 7 8.:2. Monitorowanie i ocena bezpieczeństwa produktów i usług nieżywnościowych, w tym wzmocnienie i rozszerzenie zakresu i działania systemu ostrzegania RAPEX, z uwzględnieniem zmian w zakresie wymiany informacji dotyczących nadzoru rynku oraz dalszy rozwój sieci ds. bezpieczeństwa produktów przeznaczonych do konsumpcji, przewidzianej w dyrektywie 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.:

7.1. Wzmocnienie i rozszerzenie zakresu i działania systemu ostrzegania RAPEX, z uwzględnieniem zmian wynikających z wymiany informacji związanych z nadzorem rynku.

7.2. Analiza techniczna zgłaszania notyfikacji.

7.3.. Gromadzenie i ocena danych dotyczących ryzyka stwarzanego przez wykorzystywane przez konsumentów szczególne produkty i usługi.

7.4. Dalszy rozwój sieci bezpieczeństwa produktu przeznaczonego do konsumpcji przewidziany w dyrektywie 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady[15].

8.3. Wspólne działania w zakresie nadzoru i egzekwowania prawa oraz innego typu działania w ramach współpracy administracyjnej i współpracy w zakresie egzekwowania prawa.

8.4. Działania na rzecz współpracy administracyjnej i współpracy w zakresie egzekwowania prawa z państwami trzecimi nieuczestniczącymi w programie.

Działanie 8: Monitorowanie funkcjonowania i ocena wpływu alternatywnych systemów rozstrzygania sporów na konsumentów.

Działanie 9: Prawne i techniczne ekspertyzy, w tym badania, dotyczące Mmonitorowaniea i oceny transpozycji, i wdrożenia i egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie ochrony konsumentów przez państwa członkowskie, w szczególności dyrektywy 2005/29/WE w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów[16] dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów oraz krajowej polityki państw członkowskich w dziedzinie ochrony konsumentów. Działanie to obejmuje również opracowanie i obsługę łatwo i publicznie dostępnych baz danych dotyczących transpozycji oraz wdrożenia prawodawstwa wspólnotowego w dziedzinie ochrony konsumentów.

Działanie 10: Działania na rzecz informowania, udzielania porad i dochodzenia roszczeń, w tym

10.1. Monitorowanie funkcjonowania i ocena wpływu alternatywnych systemów rozstrzygania sporów.

10.2. Wkład finansowy na rzecz wspólnych działań przeznaczonych dla organów o charakterze niezarobkowym stanowiących wspólnotowe sieci dostarczające informacje i wsparcie konsumentów w celu pomocy im w wypełnianiu ich praw i otrzymaniu dostępu do odpowiedniego rozstrzygania sporów (Europejska Sieć Centrów Konsumentów).

10.3. Działania na rzecz poprawy komunikacji z obywatelami UE w kwestiach dotyczących ochrony konsumentów, szczególnie w państwach członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r., w tym publikacje poświęcone zagadnieniom związanym z ochroną konsumentów, dostarczanie informacji przez Internet i działania informacyjne na temat środków ochrony konsumentów i praw konsumentów.

Działanie 10: Dostarczenie szczególnych technicznych i prawnych ekspertyz organizacjom konsumenckim w celu wspierania ich wkładu w działania wykonawcze i nadzoru.

Cel 4 – Lepsze informowanie, edukowanie i uświadamianie konsumentów

Działanie 11: Opracowanie i utrzymanie łatwo i publicznie dostępnych baz danych obejmujących zastosowanie oraz orzecznictwo dotyczące prawodawstwa w zakresie ochrony konsumentów.

Działanie 12: Działania informacyjne na temat środków ochrony konsumentów, w szczególności w nowych państwach członkowskich, przy współpracy z ich organizacjami konsumenckimi.

Działanie 1311: Działania na rzecz Eedukowaniae konsumentów, w tym

11.1. Specjalne działaniami skierowane do młodych konsumentów, starszych konsumentów oraz specyficznych grup konsumentów mających najwyraźniej mniejsze możliwości obrony swoich interesów oraz udoskonalenie interaktywnych narzędzi edukowania konsumentów.

11.2. Wsparcie finansowe na rzecz otwarcia europejskich zintegrowanych studiów magisterskich na kierunkach związanych z ochroną konsumentów, w tym program stypendiów obejmujących pobyt do sześciu miesięcy w innym kraju.

Działanie 14: Reprezentowanie interesów konsumentów Wspólnoty na międzynarodowych forach, łącznie z międzynarodowymi organami normalizacyjnymi oraz międzynarodowymi organizacjami handlowymi.

Działanie 15: Szkolenia dla pracowników regionalnych, krajowych i wspólnotowych organizacji konsumenckich oraz inne działania na rzecz zwiększenia kompetencji.

Działanie 16: Wkład finansowy na rzecz wspólnych działań przeznaczonych dla organów o charakterze niezarobkowym stanowiących wspólnotowe sieci dostarczające informacje i wsparcie konsumentów w celu pomocy im w wypełnianiu ich praw i otrzymaniu dostępu do odpowiedniego rozstrzygania sporów (Europejska Sieć Centrów Konsumentów).

Działanie 17: Wkład finansowy na funkcjonowanie wspólnotowych organizacji konsumenckich reprezentujących interesy konsumentów podczas opracowywania norm dla produktów i usług na poziomie Wspólnoty.

Działanie 18: Wkład finansowy na funkcjonowanie wspólnotowych organizacji konsumenckich.

Działanie 19: Dostarczenie szczególnych technicznych i prawnych ekspertyz organizacjom konsumenckim w celu wsparcia ich udziału w procesie konsultacyjnym dotyczącym legislacyjnych i pozalegislacyjnych inicjatyw wspólnotowych związanych z odpowiednimi obszarami polityki takimi jak polityki rynku wewnętrznego, usługi interesu ogólnego oraz 10-letni program ramowy w sprawie zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Działanie wspólne dla obydwu celów

Działanie 20: Wkład finansowy na rzecz szczególnych projektów na poziomie wspólnotowym i krajowym w celu realizacji innych celów polityki ochrony konsumentów, w tym projektów zachęcających do wymiany najlepszych praktyk i informacji na szczeblu międzygranicznym.]

ZAŁĄCZNIK 2:Beneficjenci - kryteria stosowania art. 4

1. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a), może być przyznawany organom publicznym lub organizacjom nienastawionym na zysk wyznaczonym w drodze przejrzystej procedury przez państwo członkowskie lub odpowiedni, zatwierdzony przez Komisję właściwy organ.

2. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b), może być przyznawany instytucjom szkolnictwa wyższego państw członkowskich lub uczestniczących w programie państw trzecich zgodnie z art. 10 niniejszej decyzji, zgodnie z definicją zawartą w decyzji nr 2317/2003/WE ustanawiającej program w celu poprawy jakości w szkolnictwie wyższym i wspierania międzykulturowego zrozumienia poprzez współpracę z państwami trzecimi (Erasmus Mundus).[17]

3. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 2 lit. a), może być przyznawany studentom i nauczycielom studiów magisterskich na kierunkach związanych z ochroną konsumentów otrzymujących współfinansowanie z tytułu art. 4 ust. 1 lit. b) niniejszej decyzji.

4. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 2 lit. b), może być przyznawany urzędnikom odpowiedzialnym za egzekwowanie prawa w dziedzinie ochrony konsumentów na mocy rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów i dyrektywy 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.

5. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. c), może być przyznawany europejskim organizacjom konsumenckim, które:

a) są organizacjami pozarządowymi, nienastawionymi na zysk, niezależnymi od interesów branżowych, handlowych, zawodowych lub innych kolidujących z programem interesów, a główne ich cele i działania obejmują promocję i ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych konsumentów we Wspólnocie;

b) zostały upoważnione do reprezentowania interesów konsumentów na szczeblu wspólnotowym przez krajowe organizacje konsumenckie w co najmniej połowie państw członkowskich spełniających warunek reprezentatywności, zgodnie z przepisami lub praktykami krajowymi, i działają na poziomie regionalnym lub krajowym, oraz

c) przedłożyły Komisji wystarczająco wyczerpujące informacje dotyczące ich członkostwa, regulaminu i źródeł finansowania.

6. Wkład finansowy na rzecz działań, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. d), może być przyznawany europejskim organizacjom konsumenckim, które:

a) są organizacjami pozarządowymi, nienastawionymi na zysk, niezależnymi od interesów branżowych, handlowych, zawodowych lub innych kolidujących z programem interesów, a główne ich cele i działania obejmują reprezentowanie interesów konsumentów w procesie normalizacji na szczeblu wspólnotowym;

b) zostały upoważnione w co najmniej dwóch trzecich państw członkowskich do reprezentowania interesów konsumentów na szczeblu wspólnotowym:

- przez organy reprezentujące krajowe organizacje konsumenckie w państwach członkowskich, zgodnie z zasadami lub praktykami krajowymi, lub

- w przypadku braku takich organów - przez krajowe organizacje konsumenckie w państwach członkowskich reprezentujące konsumentów i działające na szczeblu krajowym, zgodnie z przepisami lub praktykami krajowymi,

c) przedłożyły Komisji wystarczająco wyczerpujące informacje dotyczące ich członkostwa, regulaminu i źródeł finansowania.

LEGISLATIVE FINANCIAL STATEMENT

1. NAME OF THE PROPOSAL:

Consumer policy programme 2007-2013

2. ABM / ABB FRAMEWORK

Policy area: Consumer Protection (SANCO, Title 17)

Activities: Consumer protection

3. BUDGET LINES

3.1. Budget lines (operational lines and related technical and administrative assistance lines (ex- B..A lines)) including headings:

Current budget lines:

ABB 170202 Community action in the field of Health and Consumer protection — Consumer protection

ABB 17010406 Community action in the field of Health and Consumer protection Expenditure on administrative management

ABB 17 01 04 30 : Public health –Operating subsidy to the Executive Agency for the Public Health Programme. This line should to be renamed.

A new budget structure will be defined after approval of the Inter-institutional Agreement on Financial Perspective 2007-2013.

3.2. Duration of the action and of the financial impact:

Total allocation for action: 156.8 € million for commitment in current prices.

Period of application:1 January 2007 – 31 December 2013

3.3. Budgetary characteristics:

Budget lines | Type of expenditure | New | EFTA contribution | Contributions from associated countries | Heading in financial perspectives |

17 01 04 30 | Non-comp | Non-diff[18] | YES | YES | YES | No 3b |

17 02 02 | Non-comp | diff[19] | NO | YES | YES | No 3b |

17 01 04 06 | Non-comp | Non-diff[20] | NO | YES | YES | No 3b |

4. SUMMARY OF RESOURCES

4.1. Financial Resources

4.1.1. Summary of commitment appropriations (CA) and payment appropriations (PA)

EUR million (to 1 decimal places)

TOTAL CA including cost of Human Resources | a+c+d+e | 20,9 | 23,9 | 24,7 | 24,2 | 24,9 | 26,1 | 26,8 | 171,5 |

TOTAL PA including cost of Human Resources | b+c+d+e | 9,6 | 15,5 | 21,4 | 24,0 | 24,6 | 25,2 | 51,3 | 171,5 |

Co-financing details

Not applicable

4.1.2. Compatibility with Financial Programming

X Proposal is compatible with Financial perspective 2007-2013

4.1.3. Financial impact on Revenue

X Proposal has no financial implications on revenue

4.2. Human Resources FTE (including officials, temporary and external staff) – see detail under point 8.2.1.

Annual requirements | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

Total number of human resources | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |

5. CHARACTERISTICS AND OBJECTIVES:

5.1. Consumer policy priority areas:

• To ensure a high level of consumer protection, notably through improved evidence, better consultation and better representation of consumers’ interests.

• To ensure the effective application of consumer protection rules notably through enforcement cooperation, information, education and redress.

Actions will contribute to ensure an equally high level of protection for all EU consumers, wherever they live, travel to or buy from in the EU, from risks and threats to their interests. Action covers the safety of goods and services; the fairness of commercial practices and contractual rights for consumers; affordable access to essential services. This also implies a clear role for the representatives of consumers, properly resourced and with sufficient expertise. This should result in reducing the lack of confidence of consumers in the internal market and enabling them to make free and informed choices from an appropriate range of products. This, in turn, will boost competition and make a significant contribution to the competitiveness of EU businesses.

Actions will also contribute to increase the capacity of consumers to promote their own interests, as individuals or though consumer organisations, i.e., helping consumers help themselves. This means equipping consumers with the tools they need to take better and more rational decisions in the internal market. This includes the provision of information to consumers about their rights, protection from rogue traders and access to effective means of redress but also products and the opportunities of the internal market.

5.2. Value added of Community involvement and coherence of the proposal with other financial instruments and possible synergy

The EU, national and regional authorities, citizens, businesses and civil society have a role to play in improving the welfare of European consumers. There are however several shared consumer policy challenges that only action at EU level can tackle. Greater mobility and more communication have benefited consumers but they have also increased the risk of scams and other problems e.g. from bogus lotteries. The complexity of modern life has brought more choice for citizens. But it has also made it harder for them to make the best choices.

The proposed strategy and programme aim to implement article 153 of the Treaty as regards Community action on consumer protection, by complementing national action with value-added measures which cannot be taken at national level.

The modified Consumer programme builds on the existing consumer programmes and maintains its core elements.

5.3. Objectives and expected results of the proposal in the context of the ABM framework

The overall goal of the EU Consumer Policy is to improve the quality of life for EU citizens, in terms of their consumer interests. This will contribute to making Europe’s citizens safer and more confident, providing the means for economic and social inclusion, and thus giving substance to EU citizenship.

Protection and promotion of consumer interests depends on many factors. Citizens themselves, through their own choices, can protect their interests as consumers. But much depends on external factors that public policy needs to address.

5.3.1. Core joint objectives

EU Consumer policies have two main objectives:

(1) To ensure a high level of consumer protection, notably through improved evidence, better consultation and better representation of consumers’ interests.

(2) To ensure effective application of consumer protection rules notably through enforcement cooperation, information, education and redress.

5.3.2. Areas of synergy

There are a number of areas of synergy between EU Consumer policies and other EU policies.

• Improve communication with EU citizens. The aim is to improve the delivery of information citizens need to manage their consumer interests and to listen better to their concerns and feed this into policy-making.

• Increase civil society and stakeholders’ participation in EU policy-making. The aim is to improve consultation to ensure their close participation in policy-making.

• Integrating consumer concerns into other EU policies . Most EU policies that regulate or intervene in markets or which affect citizens’ rights (data protection, copyright, access to justice) have a profound effect on consumer outcomes. The main current areas are competition policy, information society and essential services (or services of general interest), where core universal services need be established and maintained. Issues related to standardisation and developing of information society are also of key importance to consumers.

• Enhance scientific advice and risk assessment. Tackling problems that might impact on health and safety requires good independent scientific advice and thorough risk assessment.

• Promote the safety of products . Activities would include best practice exchange, awareness raising, implementation guidelines, training and networking, joint surveillance and enforcement projects and systematic development of product safety standards

5.3.3. Consumer policy priority areas:

Actions will contribute to ensure an equally high level of protection for all EU consumers, wherever they live, travel to or buy from in the EU, from risks and threats to their interests. Action covers the safety of goods and services; the fairness of commercial practices and contractual rights for consumers; affordable access to essential services, protection from rogue traders and access to effective means of redress. This should result in reducing the lack of confidence of consumers in the internal market and enabling them to make free and informed choices from an appropriate range of products. This, in turn, will boost competition and make a significant contribution to the competitiveness of EU businesses.

Actions will also contribute to increase the capacity of consumers to promote their own interests, as individuals or though consumer organisations, i.e., helping consumers help themselves. This means equipping consumers with the tools they need to take better and more rational decisions in the internal market. This includes the provision of information to consumers about their rights, means of redress but also products and the opportunities of the internal market. This also implies a clear role for the representatives of consumers , properly resourced and with sufficient expertise.

5.4. Method of Implementation (indicative)

Show below the method(s)[22] chosen for the implementation of the action.

X Centralised Management

X Directly by the Commission

ٱ Indirectly by delegation to:

X Executive Agency

ٱ Bodies set up by the Communities as referred to in art. 185 of the Financial Regulation

ٱ National public-sector bodies/bodies with public-service mission

ٱ Shared or decentralised management

ٱ With Member states

ٱ With Third countries

ٱ Joint management with international organisations (relevant organisations in the areas of health and consumers)

6. MONITORING AND EVALUATION

6.1. Monitoring system

The Commission monitors the most pertinent indicators throughout the implementation of the new programme. The indicators hereunder listed are related to the objectives described under part 5.3.

Objectives | Indicators |

To ensure a high level of consumer protection, notably through improved evidence, better consultation and better representation of consumers’ interests. | – Volume of evidence gathered (studies, surveys) – Number of product safety standardisation mandates – Participation of Member States in Rapex measured by the number of notifications. – Number and quality of activities of European consumer organizations designed to influence EU policies, as assessed from their annual activity reports. |

To ensure the effective application of consumer protection rules notably through enforcement cooperation, information, education and redress. | Improvement of the effectiveness of consumer product safety legislation and enforcement as measured (through surveys) by long term trends in the – number of accidents and injuries related to products – Number of cross-border enforcement actions taken on behalf of EU consumers across jurisdictions. – Surveys on effectiveness of information actions – Level of interest in consumer education actions |

The implementation of the Community programme entrusted to the executive agency is subject to the control of the Commission and this control is exerted according to the methods, the conditions, the criteria and the parameters which it lays down in the act of delegation defined by Council Regulation (EC) No 58/2003 laying down the statute for executive agencies to be entrusted with certain tasks in the management of Community programmes[23], Article 6(3).

6.2. Evaluation

6.2.1 Ex-ante evaluation

The programme is designed taking into account in particular the experience gained through the implementation of the Consumer Policy Strategy 2002-2006 and the Consumer Policy Programme 2004-2007.

The Consumer Policy Strategy which was initiated in 2002 brought several major improvements to the functioning of European Consumer policy, in particular with:

- putting into place a mid-term programme (5 years were foreseen from 2002 to 2006);

- being flexible: a rolling plan of actions, revised every 18 months is annexed to the programme;

- putting emphasis on a need for a knowledge-based consumer policy;

- developing capacity building actions in favour of consumer associations;

- developing education actions, in particular towards young consumers;

In addition, the new programme tackles issues mentioned in previous evaluations (see 6.2.2.):

- combine the consumer policy programme or strategy and its related financial framework;

- better match the implementation of the consumer programme or strategy with available human resources with the use of the existing health executive agency;

- improve enforcement: this is one of the major consumer policy objectives of the new programme.

• Added value

There will be no major changes in the objectives compared to the Consumer Policy Strategy 2002-2006. A clear emphasis will be put on two major areas/objectives, namely:

- To ensure a high level of consumer protection, notably through improved evidence, better consultation and better representation of consumers’ interests.

- To ensure the effective application of consumer protection rules notably through enforcement cooperation, information, education and redress

Better added value will also be reached with the leverage effect made possible by the use of the existing executive agency.

• Cost-effectiveness

Therefore, cost-effectiveness of programme benefits from the leverage effect provided by the use of the executive agency. Priority areas remain broadly comparable to the ones of the Consumer Policy Strategy. Now that several pilot actions tested under the Consumer Policy Strategy have proven their interest, it is time to consolidate this effort (eg. education, training).

6.2.2. Measures taken following an intermediate/ex-post evaluation (lessons learned from similar experiences in the past)

Consumer protection policy can build on the lessons taken from former programmes, in particular the Consumer policy action plan 1999-2001[24] and the Consumer policy Strategy 2002-2006[25]. Some measures which were recommended in the ex-post evaluation of the Consumer Policy action plan had already been integrated in the Consumer Policy Strategy. Some specific evaluations have been carried out and were taken into account.[26]

An ex-post evaluation[27] of the Consumer policy action plan drew the following recommendations (abstract):

“Definition of the action plan

1. Develop more flexible action plans , capable of reacting to new situations but stable enough to ensure the continuity of the Commission policy strategy.

2. Combine the consumer policy action plan or strategy and its related financial framework into one document , with the objective that they should be of equal duration and that there is good coherence of the planned actions.

Generation of broader impact

3. Make a very clear distinction between a policy document like the action plan - being a sort of declaration of intent - and a management plan - providing information on the progress of outputs and impacts .

4. Better match the implementation of the Commission consumer policy (that has ambitious objectives) with DG SANCO (limited) human and financial resources . For the Commission, this means:

- Define priorities.

- Be clear to consumer organisations on what is the role and what are the priorities of the Commission on consumer policy, in particular regarding the funding of and assistance to consumer organisations.

- Strengthen co-operation with Member States in particular within co-operation on administrative enforcement.

- Build on existing infrastructures and networks created either by other DGs or by Member States.

- Make the other DGs more aware of consumer interests and encourage direct contacts between them and the consumer organisations.

- Increase the budget of DG SANCO .

5. Optimise the complementarities and synergies between the different networks or entities contributing to the implementation of the Commission consumer policy.

6. Reinforce the partnership with field organisations through:

- Reinforced participation of the consumer organisations in the policy-making process .

- More transparent communication to consumer organisations .

- The increased role of the Euroguichets, the EEJ-Net, the International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN), consumer associations, etc.

7. Reinforce communication with Member States and consumer organisations and between Member States and consumer organisations through exchanges on:

- priorities and consumer needs at European and national/regional level.

- Commission actions and the progress made by the Member States and consumer organisations on the implementation, use and enforcement of the Commission actions and possibly on related best practices.

8. Improve enforcement through:

- Continuing the work initiated during the action plan on co-operation in enforcement.

- Sustaining the development of consumer organisations in the countries lacking effective enforcement, such as in the new Member States.

9. Wherever possible, repeat the well-structured approach used during the revision of the General Product Safety Directive , which was based on the preliminary study of the needs for improvement, good co-operation with the Member States and the consultation of stakeholders.

10. Continue to base the development of actions on informed judgement through the use of the knowledge-base and the making of impact assessments and evaluations ( ex-ante and ex-post ).

Impact assessment framework

11. Regularly assess the impact assessment framework , for instance every two years, in order that it reflects changing consumer policy objectives, the emergence of new key issues (to be measured to know whether the Commission consumer policy is successful in supporting its objectives) or improvements in data availability.

In its concluding remarks, the Report on the implementation and evaluation of Community activities 2002-2003 in favour of consumers under the general framework as established by Decision No 283/1999/EC underlined the following elements:

"With respect to the previous years, expenditure commitments in 2002 and 2003 were generally more policy-driven than was the case in 1999-2001. This is in large part the result of the Consumer Policy Strategy 2002-2006, which defined clear objectives and a more coherent approach to consumer policy. In particular, actions to build up a knowledge-base for consumer policy have increased in importance with respect to previous years. As they become available, the results feed into policy development and financial programming. This trend was further strengthened with the entry into force of Decision No 20/2004/EC that substitutes Decision No 283/1999/EC. The new framework provides support only for actions that support EU consumer policy.

Efforts to rationalize and improve the efficiency of the European Consumer Centers and Extra-Judicial networks have led to a decision to merge the two into a single structure. The results of evaluations are also prompting efforts to better focus the activities of the network on assistance with cross-border consumer problems. A planned review of the function of the networks within the larger framework of consumer redress instruments, including small claims and injunctions/class actions by consumer organizations, will help to better define consumer needs to which the networks aim to respond.

With respect to European level consumer associations, the experience with AEC has proved that, in spite of the financial support provided from the Community budget, the feasibility of an effective second general consumer organization at EU level is low and that the national consumer associations that are not part of BEUC do not have the means to manage an effective EU-level organization.

Evaluations and critical assessments have provided the basis for a substantial reorientation of information and education actions. The pilots of the new actions will be subject of interim evaluations to measure if they deliver improved impact.

With respect to specific projects, this instrument appears to be more effective as a means of supporting national consumer organizations and other NGO’s than as a policy tool, and its concrete impact on the level of consumer protection in the EU is found to be scarce. In that light, new instruments to support the work of consumer associations, in particular the capacity building actions as introduced by Decision No 20/2004/EC, deserve to be given a higher priority."

6.2.3. Terms and frequency of future evaluation

Details and frequency of planned evaluation:

The Commission will draw up two successive evaluation reports, which will be communicated to the European Parliament, the Council, the Economic and Social Committee and the Committee of the Regions.

Mid-term report : the first evaluation will be undertaken after the mid-point of the programme. The object of this report is to provide an initial assessment of the impact and effectiveness of the programme on the basis of the results obtained. Any changes or adjustments that are deemed necessary will be proposed by the Commission for the second half of the programme.

Final Report : An external evaluation report covering the entire period of operation of the Programme will be carried out, to assess the implementation of the Programme.

Furthermore, the Commission plans to audit beneficiaries in order to check that Community funds are being used properly. The results of audits will form the subject of a written report.

Evaluation of the results obtained:

Information providing a measure of the performance, results and impact of the Programme will be taken from the following sources:

- statistical data compiled on the basis of the information from application dossiers and the monitoring of beneficiaries' contracts;

- audit reports on a sample of programme beneficiaries ;

- use of the results of the executive agency’s evaluations and audits.

7. Anti-fraud measures

All the contracts, conventions and legal undertakings concluded between the Commission and the beneficiaries under the programme foresee the possibility of an audit at the premises of the beneficiary by the Commission’s services or by the Court of Auditors, as well as the possibility of requiring the beneficiaries to provide all relevant documents and data concerning expenses relating to such contracts, conventions or legal undertakings up to 5 years after the contractual period. Beneficiaries are subject to the requirement to provide reports and financial accounts, which are analysed as to the eligibility of the costs and the content, in line with the rules on Community financing and taking account of contractual obligations, economic principles and good financial management.

8. DETAILS OF RESOURCES

8.1. Objectives of the proposal in terms of their financial cost

Commitment appropriations in EUR million (to 1 decimal places)

2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

Officials or temporary staff[28] (17 01 01) | A*/AD | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |

B*, C*/AST | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |

Staff financed[29] by art. 17 01 02 |

Other staff[30] financed by art. 17 01 04 |

TOTAL | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |

The calculation includes the existing resources devoted to the current programme.

It does not include the executive agency’s staff.

8.2.2. Description of tasks deriving from the action

The programme reinforces and re-focuses the themes of the current programme (high common level of consumer protection; effective enforcement and the proper involvement of consumer organisations). A higher priority is given to information, education, enforcement cooperation and improving the evidence for consumer policy.

The current executive agency will also be extended to deal with Consumer issues. This will enable the Commission to carry out projects which had so far only be done at the pilot project level (e.g. education tools) and to be the necessary scale and visibility to actions meant to strenghthen the evidence for consumer policy making (e.g. price surveys, quality of products) or to develop capacity building actions (training of consumers’ organisations staff, of enforcers from the Member States).

8.2.3. Sources of human resources (statutory)

(When more than one source is stated, please indicate the number of posts originating from each of the sources)

X Posts currently allocated to the management of the programme to be replaced or extended

( Posts pre-allocated within the APS/PDB exercise for year n

( Posts to be requested in the next APS/PDB procedure

( Posts to be redeployed using existing resources within the managing service (internal redeployment)

( Posts required for year n although not foreseen in the APS/PDB exercise of the year in question

8.2.4. Other Administrative expenditure included in reference amount (XX 01 04/05 – Expenditure on administrative management)

EUR million (to 2 decimal places)

Budget line (number and heading) | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 and later | TOTAL |

Other technical and administrative assistance |

– intra muros | 0,9 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1,1 | 1,1 | 7,1 |

– extra muros | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,0 | 0,00 |

Total Technical and administrative assistance | 2,6 | 2,8 | 2,8 | 2,9 | 2,9 | 3,1 | 3,1 | 20,2 |

These costs include the programme’s contribution to the operating costs of the Health and Consumer Executive agency, and notably the personnel costs to the agency for this programme.

8.2.5. Financial cost of human resources and associated costs not included in the reference amount

EUR million (to 3 decimal places)

Type of human resources | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 and later |

Officials and temporary staff (XX 01 01) | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 |

Staff financed by Art XX 01 02 (auxiliary, END, contract staff, etc.) |

(specify budget line) |

Total cost of Human Resources and associated costs (NOT in reference amount) | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 | 0,864 |

Calculation – Officials and Temporary agents

Calculation includes overheads expenses and is based on the average cost in the Commission

Calculation– Staff financed under art. XX 01 02

Calculation includes overheads expenses and is based on the average cost in the Commission

8.2.6. Other administrative expenditure not included in reference amount

|2007 |2008 |2009 |2010 |2011 |2012 |2013 | TOTAL | |17 01 02 11 01 – Missions |0,225 |0,226 |0,227 |0,228 |0,230 |0,231 |0,232 |1,599 | |17 01 02 11 02 – Meetings & Conferences; Committees |0,6 |0,603 |0,606 |0,609 |0,612 |0,615 |0,618 |4,264 | |17 01 02 11 04 – Studies & consultations |0,180 |0,181 |0,182 |0,183 |0,184 |0,185 |0,185 |1,279 | |17 01 02 11 05 - Information systems |0,225 |0,220 |0,220 |0,215 |0,215 |0,215 |0,200 |1,510 | |2. Total Other Management Expenditure (XX 01 02 11) |1,230 |1,236 |1,242 |1,249 |1,255 |1,261 |1,267 |8,740 | |3. Other expenditure of an administrative nature (specify including reference to budget line) | | | | | | | | | |Total Administrative expenditure, other than human resources and associated costs (NOT included in reference amount) |1,230 |1,236 |1,242 |1,249 |1,255 |1,261 |1,267 |8,740 | | Calculation - Other administrative expenditure not included in reference amount

The needs for human and administrative resources shall be covered within the allocation granted to the managing Directorate-General in the framework of the annual allocation procedure.

[1] Dz.U. […] z […], str. […].

[2] Dz.U. C 88 z 11.4.2006, str. 1.

[3] Dz.U. […] z […], str. […].

[4] Dz.U. […] z […], str. […].

[5] Dz.U. L 271 z 09.10.2002, str. 1. Decyzja zmieniona decyzją nr 786/2004/WE (Dz.U. L 138 z 30.4.2004, str. 7).

[6] Dz.U. L 5 z 09.01.2004, str. 1. Decyzja zmieniona decyzją nr 786/2004/WE (Dz.U. L 138 z 30.4.2004, str. 7).

[7] Dz.U. L 369 z 16.12.2004, str. 73.

[8] Dz.U. L 142 z 30.04.2004, str. 1.

[9] Dz.U. L 184 z 17.07.1999, str. 23.

[10] 138,8 mln EUR w cenach z 2004 r .

[11] Dz.U. L 66 z 04.03.2004, str. 45.

[12] Dz.U. L 66 z 04.03.2004, str. 45.

[13] Dz.U. L 11 z 15.01.2002, str. 4.

[14] Dz.U. L 364 z 09.12.2004, str. 1.

[15] Dz.U. L 11 z 15.01.2002, str. 4.

[16] Dz.U. L 149 z 11.06.2005, str. 22.

[17] Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 1.

[18] Non-differentiated appropriations hereafter referred to as NDA.

[19] Differentiated appropriations hereafter referred to as DA.

[20] Non-differentiated appropriations hereafter referred to as NDA.

[21] EA: Executive Agency.

[22] If more than one method is indicated please provide additional details in the "Relevant comments" section of this point.

[23] OJ L 11, 16.1.2003, p. 1.

[24] http://europa.eu.int/comm/consumers/cons_int/serv_gen/links/action_plan/ap01_en.pdf.

[25] http://europa.eu.int/eur-lex/pri/en/oj/dat/2002/c_137/c_13720020608en00020023.pdf.

[26] Evaluation of 1995-199 subventions to consumer organisations operating at European level , final report, The evaluation partnership, 16 November 2001; Ex-ante budgetary evaluation of a possible merger of EEJ-Net and the ECC network and assessment of the pilot phase of the EEJ-Net, final report, EPEC, July 2004; Evaluation of the financial support for specific projects Article 2c) of Decision No 283/1999/EC , Yellow Window, final report, 13 October 2004; Intermediate evaluation of European consumer centres’ network (Euroguichets) , CIVIC, final report, 10 November 2004.

[27] Ex-post evaluation of the Consumer Policy action plan 1999-2001 , final report, Bureau Van Dijk Management Consultants – 16 December 2004.

[28] Cost of which is NOT covered by the reference amount.

[29] Cost of which is NOT covered by the reference amount.

[30] Cost of which is included within the reference amount.