52006PC0166

Wniosek Decyzja Rady w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Islamską Republiką Mauretańską na mocy art. 96 zmienionej umowy z Kotonu /* COM/2006/0166 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 10.4.2006

KOM(2006) 166 wersja ostateczna

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Islamską Republiką Mauretańską na mocy art. 96 zmienionej umowy z Kotonu

(przedstawiony przez Komisję)

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2005 r. Unia Europejska zdecydowała o rozpoczęciu procedury konsultacji z Islamską Republiką Mauretańską na mocy art. 96 zmienionej umowy z Kotonu. Decyzja ta była rozważana ze względu na fakt, iż zamach stanu, który miał miejsce w Mauretanii w dniu 3 sierpnia 2005 r. stanowi pogwałcenie dwóch kluczowych elementów, o których mowa w art. 9 umowy (poszanowanie zasad demokratycznych oraz zasady praworządności). Nawiązanie wstępnych kontaktów między stronami umożliwiło przeprowadzenie konsultacji w dniu 30 listopada 2005 r. Strona europejska przystała więc na życzenie strony mauretańskiej, która zabiegała o nawiązanie dialogu w najszybszym możliwym terminie.

Posiedzenie otwarcia konsultacji przebiegło w serdecznej i konstruktywnej atmosferze; obecni na nim przedstawiciele mauretańskich partii politycznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego mieli okazję zaprezentowania swojego punktu widzenia. W konsultacjach wzięła również udział grupa ambasadorów państw AKP. Strona mauretańska miała sposobność przedstawić rozwój sytuacji w kraju od czasu zamachu stanu w dniu 3 sierpnia, jak i program władz na okres przejściowy.

Podczas spotkania strona mauretańska podjęła dwadzieścia trzy zobowiązania w dziedzinach takich jak: poszanowanie zasad demokracji, podstawowych praw i wolności a także praworządność i właściwe zarządzanie sprawami publicznymi. Reasumując, zobowiązania te przewidywały:

- przeprowadzenie podczas okresu przejściowego wolnych i przejrzystych wyborów lokalnych, parlamentarnych, senackich i prezydenckich oraz rozpisanie referendum w sprawie niektórych zmian konstytucyjnych. Celem tych zmian jest umożliwienie alternacji władzy i uchylenie przepisów pozwalających na stosowanie ustaw sprzecznych z zasadami konstytucyjnymi.

- Utworzenie nowych list wyborczych, opublikowanie ich w internecie, a w przypadku sporów, możliwość odwołania się do CENI (Niezależnej Krajowej Komisji Wyborczej) lub do sądu.

- Możliwość zmiany ordynacji wyborczej oraz wagi poszczególnych okręgów wyborczych, w celu zapewnienia bardziej sprawiedliwej proporcji między liczbą mieszkańców a liczbą przedstawicieli wybranych w każdym okręgu.

- Zapewnienie wszystkim obywatelom możliwości pełnego korzystania z ich podstawowych praw i swobód konstytucyjnych.

- Zapewnienie pełnego poszanowania zasady pluralizmu w sektorze audiowizualnym oraz zmiana prawa prasowego. Ponadto, w oczekiwaniu na tę zmianę, władze tymczasowe zobowiązały się do niestosowania obowiązujących w dalszym ciągu przepisów dotyczących cenzury.

- Rozpoczęcie procesu tworzenia Krajowej Niezależnej Komisji ds. Praw Człowieka, ułatwienie powrotu uchodźców, których obywatelstwo mauretańskie zostało potwierdzone oraz podjęcie niezbędnych kroków w celu przywrócenia im wszystkich praw obywatelskich.

- Podjęcie wszystkich niezbędnych środków w celu skutecznego wdrożenia ustawodawstwa zakazującego niewolnictwa oraz zapewnienie odpowiednich rozwiązań dla wszystkich problemów wynikających z niewolnictwa i jego szkodliwych konsekwencji dla społeczeństwa.

- Przeprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości poprzez konsolidację, zmianę i aktualizację istniejących aktów prawnych i normatywnych, a także priorytetowe traktowanie kwestii szkolenia obecnych sędziów oraz warunków powoływania nowych urzędników sądowych.

- Zmiana elementów systemu rządów oraz opracowanie krajowej strategii walki z korupcją.

- Przyjęcie i stosowanie zasad inicjatywy EITI (Extractive Industries Transparency Initiative).

- Dynamizacja działań Państwowej Inspekcji Generalnej oraz wzmocnienie Najwyższej Izby Kontroli.

Podjęte zostało również dodatkowe zobowiązanie w zakresie monitoringu i sprawozdawczości.

Jeżeli rząd tymczasowy wywiąże się ze wszystkich podjętych zobowiązań, ład konstytucyjny i demokratyczny w Mauretanii zostanie przywrócony najpóźniej pod koniec maja 2007 r., po objęciu urzędu przez demokratycznie wybrane władze. Wówczas siły zbrojne i siły bezpieczeństwa powróciłyby do wypełniania zadań powierzonych im przez konstytucję i prawo, wstrzymując się od wszelkiej ingerencji w życie polityczne.

Strona europejska z satysfakcją przyjęła potwierdzenie przez stronę mauretańską zobowiązań podjętych przez nowe władze od dnia 3 sierpnia 2005 r. w zakresie długości okresu przejściowego i przywrócenia ładu konstytucyjnego. Strona europejska odnotowała również, że delegacja mauretańska przejęła inne punkty konsensusu wypracowane podczas narodowych konsultacji, które miały miejsce w październiku 2005, a także dostarczyła pozytywnych elementów w zakresie wdrażania podjętych zobowiązań.

W duchu partnerstwa przyświecającego umowie z Kotonu oraz biorąc pod uwagę zobowiązania podjęte przez stronę mauretańską, Unia Europejska oświadczyła, że jest gotowa udzielić wsparcia dla procesu transformacji. W szczególności Unia Europejska będzie kontynuowała i pogłębiała dialog, aby upewnić się że wdrażanie zasad demokracji i praworządności przebiega tak szybko jak to jest możliwe, co stanowi warunek wstępny na drodze ku pełnej normalizacji współpracy z Mauretenią. Dialog ten będzie prowadzony z nadzieją na przyczynienie się do budowy trwałego ładu konstytucyjnego przynoszącego stabilność, której kraj potrzebuje dla wejścia na drogę zrównoważonego rozwoju.

Unia Europejska zadeklarowała swoją gotowość do systematycznego monitorowania sytuacji na podstawie raportów dostarczonych przez stronę mauretańską, dotyczących realizacji jej zobowiązań. Unia będzie czuwała nad respektowaniem zobowiązań, zwłaszcza w zakresie przyjęcia środków gwarantujących przejrzystość i demokratyczne podstawy wyborów parlamentarnych i prezydenckich, przewidzianych odpowiednio na listopad 2006 r. i marzec 2007 r.

W momencie rozpoczęcia konsultacji władze mauretańskie zobowiązały się przedstawić w połowie stycznia 2006 r. raport informujący Unię Europejską o postępach dokonanych w poszczególnych dziedzinach. Raport ten został przedłożony w terminie. Zawiera on szczegółowy opis stanu realizacji zobowiązań podjętych w momencie rozpoczęcia konsultacji zgodnie z art. 96 Umowy z Kotonu i pozwala na stwierdzenie, iż zostały dokonane znaczne postępy. Ponadto pozwala on na stwierdzenie, że indykatywne harmonogramy opracowane w poszczególnych dziedzinach są respektowane.

W wyniku konsultacji – biorąc pod uwagę inicjatywy realizowane na tym etapie oraz zważywszy na harmonogram zobowiązań, które muszą jeszcze zostać wdrożone – Komisja proponuje uchwalić odpowiednie środki określone w załączonej decyzji przyjętej na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) zmienionej Umowy z Kotonu. Środki te proponowane są z jednej strony w celu wspierania procesu transformacji, uznając już poczynione postępy, a z drugiej strony, w celu zachęcenia rządu do utrwalania osiągniętych rezultatów w zakresie realizacji zobowiązań wiążących się z procesem demokratyzacji.

W okresie monitorowania trwającym osiemnaście miesięcy należy podtrzymywać pogłębiony dialog polityczny z władzami mauretańskimi, tak by upewnić się, że kontynuują one kierunek już podjętych działań dla przywrócenia demokracji i państwa prawa, dalej dokładają starań i podejmują wzmożone wysiłki w zakresie poszanowania podstawowych praw i wolności i właściwego zarządzania sprawami publicznymi. W dialogu będzie uczestniczyć Prezydencja Unii Europejskiej i Komisja Europejska; w okresie monitorowania będą dokonywane oceny semestralne.

W przypadku przyspieszenia procesu wdrażania zobowiązań podjętych przez władze mauretańskie lub, przeciwnie, w przypadku przerwania tego procesu Unia Europejska zastrzega sobie prawo do zmodyfikowania odpowiednich środków poprzez nową decyzję Rady zmieniającą niniejszy wniosek.

W świetle powyższego i stosownie do art. 9 i 96 zmienionej umowy z Kotonu Komisja proponuje Radzie, aby zakończyła konsultacje podjęte z Islamską Republiką Mauretańską i przyjęła załączoną decyzję.

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Islamską Republiką Mauretańską na mocy art. 96 zmienionej umowy z Kotonu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Umowę o partnerstwie AKP–WE podpisaną w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r[1]. i zmienioną w Brukseli dnia 25 czerwca 2005 r[2]., w szczególności jej art. 96,

uwzględniając porozumienie wewnętrzne dotyczące środków, jakie należy przedsięwziąć i procedur, według których należy postępować w zastosowaniu Umowy o partnerstwie AKP–WE[3], w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Zasadnicze elementy umowy z Kotonu, o których mowa w art. 9, zostały naruszone;

2. Zgodnie z art. 96 umowy z Kotonu w dniu 30 listopada 2005 r. rozpoczęto konsultacje z krajami AKP i Islamską Republiką Mauretańską, w czasie których władze mauretańskie podjęły specjalne zobowiązania dotyczące rozwiązania problemów przedstawionych przez Unię Europejską i wprowadzenia w życie tych zobowiązań podczas 120-dniowego okresu pogłębionego dialogu.

3. Po upływie tego okresu wydaje się, że niektóre wyżej wspomniane zobowiązania dały początek konkretnym inicjatywom i niektóre z nich zostały zrealizowane; tym niemniej kilka ważnych środków odnoszących się do zasadniczych elementów umowy z Kotonu pozostaje jeszcze do wdrożenia.

PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Konsultacje podjęte z Islamską Republiką Mauretańską zgodnie z art. 96 umowy z Kotonu są zakończone.

Artykuł 2

Na mocy właściwych środków, o których mowa w art. 96 ust. 2 lit. c) umowy z Kotonu, przyjmuje się środki wyszczególnione w liście zamieszczonym w Załączniku.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia. Zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsza decyzja obowiązuje przez okres osiemnastu miesięcy od daty jej przyjęcia przez Radę. Będzie ona regularnie poddawana przeglądowi co najmniej co sześć miesięcy.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Projekt listu

Szanowny Panie Premierze!

Unia Europejska przywiązuje dużą wagę do postanowień art. 9 zmienionej umowy z Kotonu. Poszanowanie praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, na których opiera się partnerstwo AKP–UE stanowią zasadnicze elementy tej umowy, a zatem również podstawę naszych stosunków.

W tym duchu strona europejska w swoich oświadczeniach z dnia 3 sierpnia 2005 r. dotyczących zamachu stanu w Mauretanii przypomniała o fakcie potępiania przez nią wszelkich prób przejęcia władzy siłą i wezwała do poszanowania demokracji i konstytucyjnych ramach prawnych.

W zastosowaniu art. 96 zmienionej umowy z Kotonu i zważywszy, że zamach stanu z dnia 3 sierpnia 2005 r. stanowi naruszenie niektórych zasadniczych elementów ujętych w tym artykule, zgodnie z umową UE wezwała Mauretanię do podjęcia konsultacji w celu dokładnego zbadania sytuacji i, w razie potrzeby, zaradzenia problemom.

Konsultacje te odbyły się w Brukseli dnia 30 listopada 2005 r. Przy tej okazji strona mauretańska miała sposobność przedstawić, w oparciu o Memorandum z dnia 24 listopada 2005 r., rozwój sytuacji w kraju od czasu zamachu stanu w dniu 3 sierpnia, jak i program władz na okres przejściowy.

Unia Europejska ze swej strony z zadowoleniem odnotowała fakt, że strona mauretańska potwierdziła pewne wcześniej już podjęte zobowiązania i mogła wskazać na pozytywne elementy w ich urzeczywistnieniu.

Podczas spotkania strona mauretańska podjęła w szczególności dwadzieścia trzy specjalne zobowiązania, wymienione w załączniku, w dziedzinach poszanowania praw człowieka, zasad demokracji, podstawowych praw i wolności oraz państwa prawa oraz właściwego zarządzania sprawami publicznymi. Strona mauretańska zobowiązała się również do przekazania stronie europejskiej do połowy stycznia 2006 r. sprawozdania z realizacji tych zobowiązań i do dostarczania w późniejszym okresie regularnych kwartalnych sprawozdań dotyczących rozwoju sytuacji.

Na podstawie sprawozdania przedstawionego w połowie stycznia strona europejska stwierdziła, że stale czynione są postępy. Obok postępów odnotowanych w czasie otwarcia konsultacji zauważono również inne zmiany, zwłaszcza w odniesieniu do następujących kwestii:

- określenie zasad sporządzania spisu administracyjnego w związku z wyborami w celu stworzenia wiarygodnej i przejrzystej listy wyborczej,

- przyjęcie przez Radę Ministrów tekstu projektu ustawy dotyczącej zmian konstytucyjnych, które będą przedmiotem referendum,

- mianowanie nowych waliów (zarządców prowincji) i hakemów (prefektów) oraz rozesłanie do nowych władz regionalnych i lokalnych, zaraz po objęciu przez nie funkcji, okólnika dotyczącego neutralności administracji centralnej i terytorialnej,

- opracowanie programu uświadamiania i edukacji obywatelskiej i rozpoczęcie odpowiedniej kampanii w obecności władz administracyjnych, Niezależnej Krajowej Komisji Wyborczej, partii politycznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i prasy,powołanie grupy roboczej w Ministerstwie Sprawiedliwości w celu zbadania zgodności z konstytucją tekstów dotyczących praw i wolności demokratycznych i przedłożenia niezbędnych wniosków ;

- ustanowienie dekretem i utworzenie Krajowej Komisji Konsultacyjnej ds. reformy sektora prasy i audiowizualnego

- organizacja warsztatów dotyczących zasad tworzenia Krajowej Niezależnej Komisji ds. Praw Człowieka,

- wystosowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych okólników do wszystkich organów ścigania i organów administracji terytorialnej wzywających je do badania, ujawniania i przekazywania organom sprawiedliwości w trybie natychmiastowym wszelkich przypadków, które mogą wiązać się z bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem osób,

- przyjęcie przez Radę Ministrów projektu zarządzenia w sprawie zezwolenia na przystąpienie do Konwencji ONZ przeciwko korupcji i w sprawie zezwolenia na ratyfikację Afrykańskiej Konwencji o Walce z Korupcją

- utworzenie tymczasowej komisji odpowiedzialnej za monitorowanie stosowania inicjatywy EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) i przyjęcie projektu dekretu w sprawie utworzenia, organizacji i działania Krajowej Komisji ds. EITI.

Nie ma wątpliwości, że wymienione inicjatywy władz tymczasowych przyczynią się do wzmocnienia poszanowania zasad demokracji, podstawowych praw i wolności, państwa prawa oraz właściwego zarządzania sprawami publicznymi. Tym niemniej większość zobowiązań podjętych w czasie otwarcia konsultacji będzie urzeczywistniona w dłuższym okresie, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie ich wdrażania.

W tym kontekście Unia Europejska oczekuje, że wdrażanie konkretnych środków w będzie kontynuowane, zwłaszcza w następujących dziedzinach:

- przygotowanie i przeprowadzenie wolnych i przejrzystych wyborów na podstawie wiarygodnych i kompletnych list wyborczych i w oparciu o uzgodniony z partiami politycznymi sprawiedliwy system głosowania i reprezentatywne okręgi wyborcze,

- poszanowanie pluralizmu w sektorze audiowizualnym, w szczególności utworzenie wolnych radiostacji na obszarach wiejskich i zmiana prawa prasowego

- propagowanie praw człowieka, w szczególności kontynuacja procesu tworzenia Krajowej Niezależnej Komisji ds. Praw Człowieka, powrót uchodźców i przywrócenie ich praw,

- stosowanie ustawodawstwa zakazującego niewolnictwa i należyte rozwiązywanie wszystkich związanych z nim problemów;

- reforma systemu sprawiedliwości,

- stała poprawa sposobu zarządzania, w tym opublikowanie zaktualizowanych danych statystycznych dotyczących gospodarki i budżetu,

- skuteczne wdrożenie inicjatywy EITI w sektorze górnictwa i wydobycia węglowodorów i stosowanie jednakowych zasad właściwego zarządzania w innych sektorach związanych z zarządzaniem zasobami naturalnymi, w szczególności w rybołówstwie.

W duchu partnerstwa będącego podstawą umowy z Kotonu Unia Europejska oświadczyła, że jest gotowa udzielić wsparcia w realizacji zobowiązań strony mauretańskiej. W następstwie konsultacji, uznając zobowiązania zrealizowane na tym etapie i biorąc pod uwagę ważne działania, jakie należy jeszcze podjąć, postanowiono uchwalić odpowiednie niżej wymienione środki na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) umowy z Kotonu:

- działania związane ze współpracą w ramach 9. Europejskiego Funduszu Rozwoju i poprzednich EFR będą kontynuowane, jeśli odpowiednie warunki obecnie wykonywanych umów finansowych będą przestrzegane,

- przygotowywanie i wdrażanie projektów wsparcia intytucjonalnego w ramach wspierania procesu transformacji, o którego rozpoczęciu postanowiono podczas otwarcia konsultacji, będzie kontynuowane,

- przygotowywanie i wdrażanie działań przewidzianych w 9. EFR i w poprzednich EFR w innych dziedzinach współpracy wspólnotowej będzie również kontynuowane,

- opracowywanie programów w ramach 10. EFR zostanie rozpoczęte zgodnie z harmonogramami przyjętymi przez odpowiednie służby Komisji Europejskiej. Zamknięcie poszczególnych etapów procesu programowania będzie uzależnione od realizacji przez władze tymczasowe, w odpowiednich warunkach i w ustalonych terminach, planowanego referendum konstytucyjnego i planowanych wyborów;

- podpisanie krajowego dokumentu strategicznego związanego z 10. EFR dla Mauretanii będzie możliwe pod warunkiem potwierdzenia rzeczywistego przywrócenia w kraju porządku konstytucyjnego w wyniku wolnych i przejrzystych wyborów parlamentarnych i prezydenckich i ustanowienia nowych demokratycznie wybranych organów.

Prezydencja Unii Europejskiej wspólnie z Komisją Europejską zamierza przeprowadzać okresowe przeglądy, pierwszy z nich zostanie przeprowadzony w terminie nieprzekraczającym sześciu miesięcy.

Unia Europejska będzie nadal dokładnie obserwować sytuację w Mauretanii. W okresie monitorowania trwającym osiemnaście miesięcy z władzami Mauretanii prowadzony będzie pogłębiony dialog polityczny w ramach art. 8 umowy z Kotonu w celu przywrócenia demokracji i państwa prawa, w szczególności poprzez przeprowadzenie wolnych i przejrzystych wyborów lokalnych, parlamentarnych, senackich i prezydenckich oraz wzmocnienie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności..

W przypadku przyspieszenia procesu wdrażania zobowiązań podjętych przez władze mauretańskie lub, przeciwnie, w przypadku przerwania tego procesu Unia Europejska zastrzega sobie prawo do zmodyfikowania odpowiednich środków.

Z wyrazami szacunku,

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Komisji | W imieniu Rady |

ANNEXE À L’ANNEXE

Engagements de la République Islamique de Mauritanie

A. Respect des Principes Démocratiques

Engagement Nº 1

Les autorités de transition s’engagent à réaliser les scrutins électoraux prévus pour la période de transition dans les meilleurs délais et, en tout état de cause jusqu’à fin mars 2007. Les autorités de transition s’engagent à installer les nouveaux organes élus à la fin mai 2007 au plus tard.

Engagement Nº 2

Les autorités de transition s’engagent à soumettre à referendum en juin 2006 des modifications à la Constitution pour rendre possible l’alternance politique et pour abroger les dispositions qui permettaient l’application de lois qui vont à l’encontre des principes constitutionnels.

Engagement Nº 3

Les autorités de transition s’engagent à garantir la neutralité des membres du CMJD, du Gouvernement, de l’administration centrale et territoriale et de la magistrature pendant les processus électoraux qui auront lieu pendant la période de transition.

Engagement Nº 4

Les autorités de transition s’engagent à définir, avant fin mars 2006, des mécanismes équitables de financement des partis politiques et d’encadrement des campagnes électorales. De nouvelles règles garantissant le libre accès des partis et candidats aux media publics seront aussi établies avant fin juillet 2006.

Engagement Nº 5

Les autorités de transition s’engagent à lancer une campagne d’éducation civique en vue des différents scrutins électoraux avant fin mars 2006.

Engagement Nº 6

Les autorités de transition s’engagent à établir de nouvelles listes électorales avant fin mai 2006 et à les publier sur Internet. En cas de contentieux, le droit de recours, soit à la CENI (Commission Electorale Nationale Indépendante), soit aux tribunaux, sera garanti. Les autorités de transition s’engagent à étudier la possibilité d’accorder le droit de vote aux Mauritaniens établis à l’étranger.

Engagement Nº 7

Les autorités de la transition s’engagent à étudier avant fin mars 2006 la possibilité de revoir les modes de scrutin et le poids des circonscriptions électorales dans le sens de garantir une plus grande équité entre le nombre d’élus et la population de chaque circonscription.

Engagement Nº 8

Les autorités de transition s’engagent à respecter le mandat et les attributions de la CENI et à lui donner les moyens de son fonctionnement.

Engagement Nº 9

Les autorités de transition s’engagent à réaliser des scrutins électoraux libres et transparents, dans le respect des dispositions de la Déclaration sur les principes régissant des élections démocratiques en Afrique, adoptée par l’Union africaine à Durban en 2002, et à inviter des observateurs internationaux pour y assister.

Engagement Nº 10

Les autorités de transition s’engagent sur un retour à l’ordre constitutionnel au plus tard à la fin mai 2007 suite à l’installation des nouveaux organes démocratiquement élus. Lors du retour à l’ordre constitutionnel les forces armées et de sécurité reprendront les rôles qui leur sont attribués par la Constitution et la Loi et s’abstiendront de toute participation dans la vie politique.

B. Respect des Droits et Libertés Fondamentaux

Engagement Nº 11

Les autorités de transition s’engagent à garantir à tous les citoyens le plein exercice de leurs droits et libertés fondamentaux, tels que prévus dans la Constitution et, notamment, les libertés d’expression, de libre circulation et de rassemblement dès l’entrée en vigueur de la Constitution.

Engagement Nº 12

Les autorités de transition s'engagent à assurer le plein respect du principe du pluralisme dans le secteur de l'audiovisuel. A cet effet, elles établiront avant la fin décembre 2005 une Commission chargée de traiter de toutes les questions relatives à l'audiovisuel, y compris la régulation de l'audiovisuel public et les différents aspects de la problématique de la création de radios et télévisions privées et de radios rurales. Cette Commission complètera ses travaux avant fin mai 2006.

Engagement Nº 13

Dans l’attente de la révision de la loi sur la presse avant fin juin 2006, les autorités de transition s’engagent à ne pas appliquer les dispositions en vigueur sur la censure et à garantir à tous les journalistes le plein exercice de leurs droits et libertés fondamentaux.

Engagement Nº 14

Les autorités de transition s'engagent à lancer immédiatement le processus de création d'une Commission Nationale Indépendante des Droits Humains. Elles s’engagent également à faciliter le retour des réfugiés dont la nationalité mauritanienne est établie et à prendre des mesures nécessaires pour leur réintégration dans leurs droits y compris dans le cas des fonctionnaires.

Engagement Nº 15

Les autorités de transition s’engagent à prendre l'ensemble des mesures nécessaires en vue d'une application effective de la législation relative à l'interdiction de l'esclavage et à assurer le traitement adéquat de tous les problèmes résultant de l'esclavage et de ses conséquences préjudiciables à la société, en se basant notamment sur les idées et propositions émanant de la concertation nationale menée en octobre 2005.

C. Respect de l’Etat de Droit

Engagement Nº 16

Les autorités de transition s’engagent à mettre en œuvre pendant la période de transition les mesures classifiées comme immédiates (garantir le statut des magistrats, adopter un code déontologique, renforcement de l'inspection générale, garantir la subordination de la police judiciaire au parquet) ainsi celles prévues pour 2006-2007 dans la matrice de mesures annexée au Rapport Final du Comité Interministériel chargé de la réforme de la justice. Par ailleurs, les autorités de transition s’engagent à accorder la priorité à la formation des juges existants, et, dans l’avenir, à recruter les magistrats sur base de concours auxquels ne seront admis que des candidats avec une formation appropriée notamment en droit moderne.

Engagement Nº 17

Les autorités de transition s’engagent à mettre en œuvre les recommandations du Rapport Final du Comité Interministériel chargé de la réforme de la justice en ce qui concerne la compilation, la révision et la réactualisation des textes législatifs et réglementaires.

Engagement Nº 18

Les autorités de transition s’engagent à proposer une modification constitutionnelle qui prévoit l’abrogation des textes juridiques non conformes aux droits et libertés constitutionnels dans un délai n’excédant pas 3 ans à compter de l’entrée en vigueur de la Constitution. Par ailleurs elles s’engagent à ratifier les conventions internationales relatives aux droits de l’homme auxquelles la Mauritanie n’a pas adhéré.

D. Bonne Gestion des Affaires Publiques

Engagement Nº 19

Les autorités de la transition s’engagent à changer les modes de gouvernance et à élaborer une Stratégie nationale de lutte contre la corruption avant fin 2006. Les organisations de la société civile seront associées à la discussion et à la mise en œuvre de cette stratégie. Les autorités de la transition s'engagent par ailleurs à ratifier la convention des Nations Unies contre la corruption et la Convention Africaine de Lutte Contre la Corruption avant mars 2006.

Engagement Nº 20

Les autorités de la transition s’engagent à fournir au FMI toutes les données nécessaires pour clarifier la situation des comptes publics pendant les exercices budgétaires 2000-2004. Les audits prévus seront complétés. Les données statistiques actualisées seront rendues publiques et serviront de base à l’établissement du nouveau Cadre Stratégique de Lutte Contre la Pauvreté (CSLP).

Engagement Nº 21

Les autorités de la transition s’engagent à organiser avant fin juin 2006 une conférence avec des représentants des industries extractives et des organisations de la société civile pour discuter le modèle de mise en œuvre de l’initiative EITI ( Extractive Industries Transparency Initiative ) en Mauritanie. Les principes de l’EITI sont acceptés et seront appliqués par les autorités de transition.

Engagement Nº 22

Les autorités de transition s’engagent à dynamiser l’action de l’Inspection Générale d'Etat et à renforcer et donner plus d’autonomie à la Cour des Comptes. Le rapport annuel de la Cour des Comptes sera publié à partir de 2006. La réforme du système d’attribution des marchés publics sera mise en place avant la fin 2006.

Engagement Nº 23

Les autorités de transition s’engagent à compléter la réforme du secteur des transports routiers avant fin 2006 dans le cadre de la mise en œuvre du partenariat qui existe entre elles et ses partenaires au développement.

E. Divers

Engagement Nº 24

Les autorités de transition s’engagent à transmettre à la partie européenne un rapport avec un tableau de bord d'ici la mi-janvier informant l'Union européenne sur les progrès dans les différents domaines et sur la réalisation des engagements pris, en vue de la clôture rapide des consultations. Elles s'engagent par la suite à fournir des rapports réguliers trimestriels sur l’évolution de la situation et la mise en œuvre.

[1] Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

[2] Dz.U. L 287 z 28.10.2005, str. 4.

[3] Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 376.