52006PC0149

Wniosek rozporządzenie Rady dostosowujące rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w następstwie przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej /* COM/2006/0149 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 5.4.2006

KOM(2006) 149 wersja ostateczna

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

dostosowujące rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w następstwie przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej

(przedstawiony przez Komisję)

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2005 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, które wprowadza zmiany do wspólnotowego dorobku prawnego, na którym opierały się negocjacje akcesyjne z Bułgarią i Rumunią. Rozporządzenie nie uwzględnia wyników negocjacji akcesyjnych ani samego rozszerzenia. Istnieje zatem potrzeba dostosowania, przed przystąpieniem wspomnianych krajów, zarówno aktu przystąpienia jak i tekstu nowego rozporządzenia w sprawie rozwoju obszarów wiejskich tak, aby obydwa teksty były zgodne.

W szczególności należy:

- dostosować załączniki dotyczące rozwoju obszarów wiejskich do aktu przystąpienia tak, aby wyniki negocjacji były zgodne z nowym wspólnotowym dorobkiem prawnym (w przypadku, gdy odesłania w akcie przystąpienia są nieaktualne lub wyniki negocjacji akcesyjnych nie są bezpośrednio zgodne z nowym rozporządzeniem w sprawie rozwoju obszarów wiejskich);

- dostosować art. 29 i 34 aktu przystąpienia, o ile odnoszą się one do przepisów przejściowych i wykonawczych w zakresie rozwoju obszarów wiejskich;

- dostosować nowe rozporządzenie w sprawie rozwoju obszarów wiejskich tak, aby mogło mieć zastosowanie w odniesieniu do Bułgarii i Rumunii oraz aby objęło odpowiednio wyniki negocjacji akcesyjnych;

Podczas przygotowywania tych dostosowań dokładano starań, aby zachować podstawowy charakter oraz podstawowe zasady wyników negocjacji akcesyjnych oraz aby dostosowania ograniczały się do niezbędnego minimum.

Niniejsze wnioski nie mają żadnych skutków finansowych dla budżetu Wspólnoty.

Propozycje zawarte w tekstach prawnych (dwie decyzje Rady oraz rozporządzenie Rady) opisano poniżej.

LEADER – Minimalny próg finansowy dla osi 4

Rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 przewiduje, że każdy program rozwoju obszarów wiejskich musi obowiązkowo zawierać oś Leader ukierunkowaną na wspieranie wdrażania lokalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich oraz że oś ta musi stanowić minimalny odsetek wkładu EFFROW do danego programu. Ponieważ Bułgaria i Rumunia nie mają doświadczenia we wdrażaniu podejścia Leader oraz aby kraje te mogły rozwinąć lokalną zdolność do realizacji tego podejścia, średni wkład finansowy w wysokości 2,5 % dla osi Leader mający zastosowanie dla krajów UE-10 powinien mieć zastosowanie jedynie w odniesieniu do Bułgarii i Rumunii w latach 2010–2013. Tekst prawny określa również sposób obliczania wspomnianego odsetka.

Środki typu Leader+

Środki uzgodnione z Bułgarią i Rumunią związane z nabywaniem umiejętności służących przygotowaniu społeczności wiejskich do tworzenia i wprowadzania w życie strategii rozwoju obszarów wiejskich różnią się od przepisów rozporządzenia (WE) nr 1698/2005. W tej kwestii należy utrzymać wyniki negocjacji z Bułgarią i Rumunią.

Usługi doradcze

Przepisy rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 dotyczące wsparcia na korzystanie z usług doradczych różnią się zarówno pod względem zakresu jak i poziomu wsparcia finansowego od postanowień na lata 2007–2009 zawartych w traktacie o przystąpieniu. Aby uniknąć jakiejkolwiek możliwości podwójnego finansowania, podczas pierwszych trzech lat programu, Bułgaria i Rumunia powinny mieć możliwość wyboru wykonania bądź środka przewidzianego w załączniku VIII do aktu przystąpienia bądź środka przewidzianego w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005. Ponadto, aby wprowadzić w życie wspólne oświadczenie Rady i Komisji dotyczące Bułgarii i Rumunii, zawarte w protokole z posiedzenia Rady z 19-20 września, podczas którego osiągnięto porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia (WE) nr 1698/2005, proponuje się przedłużenie do 2013 r. świadczenia usług dla rolników korzystających ze wsparcia na gospodarstwa niskotowarowe.

Środki rolno-środowiskowe oraz dotyczące dobrostanu zwierząt

W wyniku negocjacji akcesyjnych ustalono, że w przypadku Bułgarii i Rumunii, współfinansowanie środków rolno-środowiskowych oraz dotyczących dobrostanu zwierząt wynosi 85 %. W celu zapewnienia zgodności z nowymi ramami finansowania ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005, zgodnie z którymi stopy współfinansowania nie są już ustalane na poziomie środka ale w ramach osi, proponuje się stosowanie w przypadku Bułgarii i Rumunii, maksymalnej stopy współfinansowania wynoszącej 82 % dla osi 2 (zamiast 80 % jak przewidziano w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005) w odniesieniu do całego programu i okresu programowania. Wspomniana stopa 82 % opiera się na oczekiwanym wyważeniu środków rolno-środowiskowych lub dotyczących dobrostanu zwierząt w wydatkach wspomnianych krajów z tytułu osi 2 i pozwoli na utrzymanie finansowania na takim samym poziomie jak uzgodniono w traktacie o przystąpieniu.

Uzupełnienia do krajowych płatności bezpośrednich

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1290/2005 w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej ustanowiło jeden fundusz wspólnotowego wsparcia rozwoju obszarów wiejskich zastępujący dwa poprzednie źródła finansowania (EFOGR, Sekcja Orientacji i Gwarancji). W związku z tym należy określić podstawę obliczania 20 % pułapu określonego w punkcie dotyczącym uzupełnienia do płatności bezpośrednich w załączniku VIII do aktu przystąpienia w odniesieniu do funduszy w ramach drugiego filaru WPR, które można przenieść w celu wykorzystania jako uzupełnienie do płatności bezpośrednich dla rolników w ramach pierwszego filaru WPR. Uwzględniając potrzebę zgodności z przepisami mającymi zastosowanie do krajów UE-10, potrzeby związane z rozwojem obszarów wiejskich w Bułgarii i Rumunii oraz powagę ryzyka związanego z nadmiernym przenoszeniem funduszy z drugiego do pierwszego filaru, proponuje się, aby 20 % pułap miał zastosowanie jedynie do Sekcji Gwarancji EFOGR.

Przepisy przejściowe i wykonawcze

Należy dostosować odesłania do przepisów przejściowych i wykonawczych zawartych w akcie przystąpienia Bułgarii i Rumunii tak, aby były one zgodne z procedurami określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005.

Dostosowania techniczne

Bułgarię i Rumunię należy dodać do wykazu nowych państw członkowskich, do których mają zastosowanie środki przejściowe przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005. W załączniku VIII do aktu przystąpienia należy skreślić postanowienia dotyczące wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych w trakcie restrukturyzacji, grup producentów i pomocy technicznej, obecnie zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005, z jednej strony, oraz wymóg, aby wsparcie inwestycyjne ograniczało się do gospodarstw rolnych, które będą wykazywać trwałą konkurencyjność po zrealizowaniu inwestycji, który nie ma już zastosowania, z drugiej strony.

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

dostosowujące rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w następstwie przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając traktat o przystąpieniu Bułgarii i Rumunii, w szczególności jego art. 4 ust. 3,

uwzględniając akt przystąpienia Bułgarii i Rumunii, w szczególności jego art. 56,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005[1] wprowadziło ogólne zasady wspólnotowego wsparcia polityki rozwoju obszarów wiejskich w okresie programowania w latach 2007–2013 oraz określiło priorytety i środki dla rozwoju obszarów wiejskich.

(2) Należy dostosować wspomniane ogólne zasady i środki tak, aby mogły one zostać wdrożone w Bułgarii i Rumunii od daty przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej.

(3) Rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stanowi, że każdy program rozwoju obszarów wiejskich musi zawierać oś Leader, która musi stanowić minimalny odsetek wkładu EFFROW do danego programu. Ponieważ Bułgaria i Rumunia nie mają doświadczenia we wdrażaniu podejścia Leader oraz aby kraje te mogły rozwinąć lokalną zdolność jego realizacji, średni wkład finansowy w wysokości 2,5 % dla osi Leader powinien mieć zastosowanie w odniesieniu do wspomnianych krajów w latach 2010–2013.

(4) Aby Bułgaria i Rumunia mogły korzystać do 2013 r. ze środków przejściowych dotyczących wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych oraz tworzenia grup producentów, państwa te należy dodać do wykazu krajów korzystających z tych środków.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1698/2005,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 17 ust. 2 dodaje się następujący akapit:

„Dla Bułgarii i Rumunii w latach 2010–2013 przestrzega się średnio co najmniej 2,5 % całkowitego wkładu EFFROW dla osi 4. Każdy wkład EFFROW dla tej osi w latach 2007–2009 uwzględnia się przy obliczaniu tego odsetka."

2) w art. 20 lit. d) wyrazy wprowadzające otrzymują następujące brzmienie:

„środków przejściowych dla Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Rumunii, Słowenii i Słowacji, dotyczących:”.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2007 r. z zastrzeżeniem wejścia w życie traktatu o przystąpieniu Bułgarii i Rumunii.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli,

W imieniu Rady

Przewodniczący

[1] Dz.U. L 277 z 21.10.2005, str. 1.