52006DC0611

Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego i Rady - Ocena wdrożenia programu IDABC /* COM/2006/0611 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 24.10.2006

KOM(2006) 611 wersja ostateczna

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

Ocena wdrożenia programu IDABC

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

Ocena wdrożenia programu IDABC

1. WPROWADZENIE

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady („decyzja IDABC”)[1]zapoczątkowano w dniu 1 stycznia 2005 r. pięcioletni program interoperacyjnego świadczenia paneuropejskich usług „e-Administracja” dla administracji publicznej, przedsiębiorstw i obywateli (program IDABC); program ten był kontynuacją programów IDA i IDA II.

Celem niniejszego komunikatu jest przedstawienie ustaleń i zaleceń dokonanych w ramach oceny wdrożenia programu IDABC. Konieczność przeprowadzenia oceny wynika z art. 13 ust. 2-4 decyzji IDABC, która stwarza również wymóg przesłania przez Komisję wyników oceny do Parlamentu Europejskiego i Rady na bardzo wczesnym etapie realizacji programu, w celu zapewnienia przedłożenia przez Komisję – w ramach procesu oceny – sprawozdania dotyczącego zgodności kwot finansowania na lata 2007-2009 z perspektywą finansową.

Opóźniające się porozumienie w sprawie perspektyw finansowych na lata 2007-2013 nie pozwoliły Komisji na przedstawienie wyników oceny w terminie przewidzianym w decyzji IDABC. Komisja może jednak w chwili obecnej przedstawić wyniki i potwierdzić, że ramy finansowe przewidziane na lata 2007-2009 w decyzji IDABC są zgodne z perspektywą finansową i są uwzględnione w programowaniu finansowym.

Ocena została przeprowadzona przez Komisję wspieraną przez zespół niezależnych specjalistów z firmy konsultingowej. Przedstawiciele państw członkowskich i służb Komisji wnieśli wkład w metodologię i wnioski oceny w ramach zespołu sterującego Komisji, grupy doradczej ekspertów krajowych oraz komitetu zarządzającego IDABC (PEGASCO).

Pełne sprawozdanie z oceny firmy konsultingowej dostępne jest na następującej stronie internetowej: http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5707/3.

Ocena ta jest w dużym stopniu pozytywna – opisuje IDABC jako program o generalnie bardzo wysokiej jakości. Ocena odnotowuje jednak kilka niedociągnięć, którymi należałoby się zająć podczas dalszego wdrażania programu.

2. INFORMACJE OGÓLNE

Celem programu IDABC jest określenie, wspieranie i promowanie rozwoju i tworzenia europejskich usług e-administracji oraz będących ich podstawą interoperacyjnych sieci telematycznych. Został on opracowany, by pomóc w osiągnięciu celów wyznaczonych w dziedzinie e-administracji, poprzez:

- dalsze promowanie wprowadzania technologii informatycznych w różnych dziedzinach polityki, szczególnie tam gdzie jest ono ułatwione obowiązującymi aktami prawnymi,

- budowa wspólnej infrastruktury dla transgranicznej wymiany informacji między organami administracji publicznej w celu zapewnienia skutecznej komunikacji.

- wspieranie opracowywania nowych usług dla przedsiębiorstw i obywateli.

W tym celu program IDABC zapewnia finansowanie dla działań w ramach dwóch pozycji, mianowicie „Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” oraz „Środki horyzontalne”, które są zawarte w programie prac IDABC, do którego Komisja przyjmuje poprawki przynajmniej raz do roku po konsultacji z PEGASCO.

Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania są działaniami podejmowanymi w obszarach polityki UE, dotyczącymi ustanowienia lub ulepszenia ogólnoeuropejskich usług e-administracji dla organów administracji publicznej, przedsiębiorstw i obywateli. Działania takie – mające na celu dostosowanie do wymogów europejskich polityk i poprawę współpracy między organami administracji publicznej w całej Europie – są wdrażane przez służby odpowiedzialne za poszczególne obszary polityki UE, tj. Dyrekcje Generalne oraz są zazwyczaj monitorowane przez komitety sektorowe. Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania realizowane w ramach programu zostały szczegółowo opisane w programie prac IDABC[2].

„Środki horyzontalne” to działania przewidziane jako wsparcie dla projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i dla całego obszaru e-administracji. Po pierwsze, dostarczają i utrzymują usługi infrastrukturalne na potrzeby usług publicznych we Wspólnocie. Usługi te dostarczają i utrzymują rozwiązania technologiczne i dotyczące oprogramowania oraz obejmują usługi sieciowe, programowo-sprzętowe i związane z bezpieczeństwem, a także wytyczne. Po drugie, środki te podejmowane są w celu rozpoczęcia, umożliwienia i zarządzania świadczeniem horyzontalnych ogólnoeuropejskich usług e-administracji, włączając aspekty organizacyjne i koordynacyjne. Środki horyzontalne realizowane w ramach programu zostały szczegółowo opisane w programie prac IDABC[3]. Środki horyzontalne są w większości wdrażane przez dział IDABC.

3. METODOLOGIA

Proces oceny opierał się na wielu metodach badania (analizie dostępnych informacji/danych, sondażu internetowym, rozmowach, a także badaniach konkretnych przypadków) i angażował szeroki krąg zainteresowanych stron – w sumie wzięło w nim udział prawie 300 przedstawicieli komitetów sektorowych, PEGASCO i innych służb Komisji.

4. KWESTIE ZWIąZANE Z OCENą I PYTANIA

Ocena skupiła się na następujących pięciu głównych kwestiach:

- Trafność : W jakim stopniu cele i działania programu IDABC są trafne wobec zmieniających się potrzeb i priorytetów zarówno na poziomie krajowym jak i wspólnotowym – przede wszystkim potrzeb i priorytetów, które wyłaniają się z obecnie prowadzonych dyskusji nad inicjatywą i2010, a także tych które zostały zapisane w strategii lizbońskiej?

- Wydajność : Jak pod względem ekonomicznym poszczególne wkłady i działania są przekształcane w wyniki i rezultaty? Jakie aspekty programu są najbardziej a jakie najmniej wydajne, w szczególności w odniesieniu do zaangażowanych zasobów?

- Skuteczność : Jak daleko są wyniki i wpływ programu IDABC od osiągnięcia ogólnych i szczególnych celów? Czy istnieją elementy bardziej skuteczne od innych, a jeśli tak to jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

- Użyteczność : W jaki sposób działania, wyniki i wpływ programu IDABC są realizowane i przygotowywane w zależności od potrzeb grup docelowych? W jakiej mierze mogłyby zostać podjęte działania w celu poprawienia użyteczności programu i jakie powinny być te działania?

- Spójność : W jakiej mierze działania wpisują się w całościowe podejście w ramach programu i w jakim stopniu została osiągnięta synergia między działaniami programu i innymi działaniami Wspólnoty w dziedzinie ogólnoeuropejskich usług e-administracji i usług infrastrukturalnych ?

Oprócz wyżej wymienionych szczególnych kwestii związanych z oceną zajęto się trzema przekrojowymi kwestiami dotyczącymi:

- obecnego postępu działań finansowanych w ramach programu IDABC oraz

- koordynacji i zaangażowania państw członkowskich.

- stopnia, w jakim uwzględniono zalecenia końcowej oceny programu IDA II przy wdrażaniu programu IDABC.

5. USTALENIA

5.1. Trafność

Wszystkie zgromadzone do celów oceny dane świadczą o bardzo zadawalającym poziomie trafności programu IDABC. Ocena wykazała, że cele i zaplanowane działania programu IDABC są w pełni zgodne z potrzebami i priorytetami ustanowionymi na poziomie UE przez strategię lizbońską. W ogólnym ujęciu program IDABC przyczynia się do realizacji szerszych celów takich jak wspieranie innowacji, stosowanie technologii teleinformatycznych, a także bardziej specyficznych celów, takich jak tworzenie bardziej mobilnej siły roboczej, np. poprzez dostarczenie usług informatycznych ułatwiających transgraniczne przemieszczanie się pracowników. Jednocześnie program IDABC ma pośredni wpływ poprzez zwiększenie skuteczności wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi oraz ograniczenie formalności administracyjnych dla przedsiębiorstw i obywateli. Ocena stwierdza, że trafność jest niewątpliwie jednym z głównych priorytetów zainteresowanych stron biorących udział w programie IDABC i jest ona przedmiotem szeregu komplementarnych działań na wielu poziomach.

5.2. Wydajność

Ocena zaznacza, że pogłębiona analiza wydajności byłaby przedwczesna na tym początkowym etapie ze względu na ogólny (i uzasadniony) niski poziom postępu prac programu. W chwili obecnej brak jest widocznych lub wymiernych wyników lub wpływów. Jednakże w oparciu o dane zebrane w ramach badania, ocena wstępnie uważa sposób wykorzystania zasobów do wdrożenia działań za satysfakcjonujący z punktu widzenia gospodarczego.

5.3. Skuteczność

Program IDABC w dalszym ciągu pozostaje w początkowej fazie, dlatego też nie jest jeszcze możliwe dokonanie szczegółowej oceny korzyści płynących z niego dla Wspólnoty. Niemniej jednak możliwe jest postawienie hipotez dotyczących przyszłego rozwoju prowadzonych działań. Według oceny uważa się obecnie, że większość projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania zostanie zrealizowanych zgodnie z harmonogramem, natomiast oczekuje się, że duża część środków horyzontalnych będzie wymagała dodatkowego wsparcia lub przedłużenia terminu, przede wszystkim ze względu na opóźnione rozpoczęcie realizacji, przedłużające się procedury lub niedobór personelu. Jednakże jak wynika z niepotwierdzonych danych pochodzących z badań konkretnych przypadków, zarówno projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak i środki horyzontalne powinny osiągnąć wysoki poziom skuteczności.

5.4. Użyteczność

Zgodnie z opiniami wyrażonymi w trakcie rozmów, usługi e-administracji dostarczane w ramach programu IDABC mają niepowtarzalny charakter jako że zapotrzebowanie na ogólnoeuropejskie wspólne interfejsy telematyczne łączące organy administracji publicznej nie jest zaspokojone w ten sam sposób przez żaden inny program lub inicjatywę. W szczególności nowe państwa członkowskie UE są bardzo zadowolone z dostarczanych usług, między innymi ze względu na fakt, że program IDABC stwarza im możliwość poprawy ich własnej infrastruktury i usług telematycznych. Innymi słowy, ocena stwierdza, że działania programu IDABC oraz związane z nim podejście i procedury wskazują na wysiłek, jaki został włożony w celu zaspokojenia oczekiwań państw członkowskich i uwzględnienia priorytetów ustanowionych na poziomie Wspólnoty.

Respondenci uczestniczący w badaniu uznali europejskie organy administracji publicznej na wszystkich poziomach za najważniejszego docelowego beneficjenta działań programu IDABC; przedsiębiorstwa znalazły się na drugim miejscu a obywatele na trzecim. Jednakże na obecnym etapie, ogólnie rzecz biorąc podejmowane działania są przede wszystkim adresowane do organów administracji publicznej, a w mniejszym stopniu do przedsiębiorstw i obywateli. Nie wydaje się, by wszystkie zainteresowane strony osiągnęły konsensus co do kwestii, czy organy administracji stanowią wystarczającą i zadawalającą grupę docelową, czy też wysiłki zmierzające do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw i obywateli powinny zostać zwiększone.

5.5. Spójność

Analiza dostępnych informacji/danych, rozmowy oraz opinie wyrażone w ramach badania są zgodne co do tego, że istnieje zadowalający poziom wewnętrznej spójności między działaniami wspieranymi w ramach programu IDABC. Podejmowane działania służą realizacji celów programu zgodnie z wyżej wspomnianym całościowym podejściem.

Według oceny spójność programu IDABC z innymi działaniami Wspólnoty w zakresie ogólnoeuropejskich usług e-administracji i usług infrastrukturalnych , czyli spójność zewnętrzna, zasługuje na więcej uwagi. Nawet jeżeli poszczególne zainteresowane strony w coraz większym stopniu starają się rozwijać komplementarność tam, gdzie zajmują się podobnymi zagadnieniami, zakres w jakim uwzględniane są inne programy nadal pozostaje nieprecyzyjny w niektórych przypadkach, w szczególności na poziomie konkretnych działań.

5.6. Obecny postęp działań finansowanych w ramach programu IDABC

Ogólnie rzecz biorąc około 50% działań zawartych w programie prac zostało rozpoczętych w ramach programu IDABC w pierwszym kwartale 2006 r. Proporcja ta była nieco wyższa dla projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania niż dla środków horyzontalnych. Ponadto rozpoczęte działania nadal znajdowały się na wczesnym etapie zaawansowania. Ocena stwierdza jednakże, że zamierzone w ramach programu IDABC ogólnoeuropejskie usługi e-administracji, których realizacja rozpoczęła się terminowo lub które zostały przeniesione z programu IDA II są rozwijane, wdrażane i wykorzystywane w zadawalający sposób.

5.7. Koordynacja i zaangażowanie państw członkowskich.

Biorąc pod uwagę poglądy wyrażone w ramach rozmów i odpowiedzi na badanie ustanowienie w poszczególnych państwach członkowskich krajowego, skoordynowanego i skonsolidowanego podejścia do projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania jest dosyć kontrowersyjną kwestią dla niektórych kategorii zainteresowanych stron. Kontrowersje te spowodowały ogólne niezadowolenie w odniesieniu do zdolności koordynacji opinii pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich w ramach PEGASCO lub komitetów sektorowych. Jednakże ocena zaznacza, że niektóre państwa członkowskie wdrożyły szczególne i skuteczne środki pozwalające na koordynację opinii członków PEGASCO i członków komitetów sektorowych.

Ocena stwierdza równocześnie, w oparciu o odpowiedzi udzielone przez członków komitetów sektorowych, że ich obecny poziom świadomości na temat zakresu ich odpowiedzialności, jest niewystarczający.

5.8. Stopień, w jakim uwzględniono zalecenia końcowej oceny programu IDA II przy wdrażaniu programu IDABC

Zalecenia sformułowane w ramach programu IDA II były dostępne dopiero po przyjęciu decyzji IDABC. Jednakże według ustaleń dokonanych w ramach oceny większość trzynastu zaleceń zawartych w końcowej ocenie programu IDA II już została uwzględniona lub też podejmowane są kroki w celu ich uwzględnienia. Jedynie trzy z tych zaleceń mają nadal pełne zastosowanie, w tym jedno mówiące o priorytecie, jakim powinny zostać objęte te działania, które w największym stopniu przyczyniają się do realizacji celów programu; nie ulega wątpliwości, że zalecenie to jest przedmiotem troski każdego zarządzającego programem. Nie zostały wdrożone zalecenia zgodnie z którymi:

- powinna zostać stworzona cyfrowa tablica rozdzielcza, której celem byłoby ciągłe monitorowanie trwających i zakończonych działań w odniesieniu do celów, wyników i korzyści oraz podkreślanie i porównywanie kosztów i konsekwencji finansowych działań programu,

- powinien zostać ustanowiony program w zakresie komunikacji adresowany do krajów UE-15 w taki sam sposób jak miało to miejsce w odniesieniu do nowych państw członkowskich, w celu zapewnienia ich poparcia dla organizacji pracy oraz najważniejszych struktur i wytycznych.

Wraz ze wprowadzeniem programu prac IDABC potrzeba zastosowania tablicy rozdzielczej do celów monitorowania wdrażania działań znacznie się zmniejszyła, ponieważ działania są na bieżąco porównywane z zapisami programu prac – które odzwierciedlają zarówno status działań i ich rozplanowanie na przyszłość – a środki finansowe dla kolejnych etapów są uwalniane dopiero po osiągnięciu stosownych punktów odniesienia. Jednocześnie wprowadzono roczne sprawozdania z wdrożenia programu oraz przegląd po realizacji następujący w ciągu roku po zakończeniu realizacji każdego działania. Ponadto w celu zwiększenia wpływu przyznanych środków finansowych wymagane jest, w największym możliwym stopniu, ponowne wykorzystanie komponentów. Komisja w dalszym ciągu będzie monitorowała rozwój sytuacji mając na uwadze zapewnienie jak największych korzyści.

Komisja będzie nadal pracowała z przedstawicielami państw członkowskich w PEGASCO aby zapewnić poparcie i zaangażowanie poprzez skupienie się na działaniach pokrywających potrzeby ustanowione we współpracy z państwami członkowskimi i poszczególnymi sektorami.

6. WNIOSKI I ZALECENIA

Ocena wdrożenia programu IDABC doprowadziła do sformułowania wniosków oraz opartych na nich zaleceń.

6.1. Harmonogram oceny

Trudnym zadaniem dla niniejszej oceny – mającej status oceny tymczasowej – jest ustalenie pierwszych skutków wdrażania programu, jako że jest on nadal w początkowej fazie realizacji. Podobne problemy związane z harmonogramem wystąpiły przy wcześniejszych ocenach programów IDA i według oceny sprawiają one, że opracowywanie i wykorzystanie wyników oceny nie jest optymalne.

Zalecenie 1

Należy poświęcić więcej uwagi harmonogramowi przeprowadzanych ocen. Ze względu na fakt, że zgodność z harmonogramem zawartym w decyzji IDABC ma obligatoryjny charakter, dla przyszłych programów należałoby rozważyć możliwość wprowadzenia w decyzji większej elastyczności w odniesieniu do harmonogramu oceny, dzięki czemu program w większym stopniu skorzystałby z jej wyników.

Komisja jest w pełni świadoma faktu, że obecna ocena okresowa odbyła się za wcześnie, aby móc wywrzeć korzystny wpływ i zasugeruje dla ewentualnego następnego programu przeprowadzenie oceny okresowej w formie oceny śródokresowej, tak jak proponowała już w swoim pierwotnym wniosku dotyczącym programu IDABC.

6.2. Organizacja wdrażania programu

Trudności napotkane w trakcie przeprowadzania oceny, w szczególności w zakresie opisu ogólnej struktury programu – m.in. grup zainteresowanych stron i ich relacji – wykazały złożoność ogólnej organizacji programu, zwłaszcza w przypadku projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Również fakt, że koordynacja i zaangażowanie państw członkowskich budzą pewne zastrzeżenia, wskazuje na tę samą trudność. Konkretniej mówiąc, ocena stwierdza, że komitety sektorowe i osoby zarządzające muszą być w pełni świadomi swojej roli, a członkowie PEGASCO i komitetów sektorowych muszą zapewnić większy poziom współpracy.

Zalecenie 2

Komisja musi zapewnić, by wszyscy uczestnicy znali swoją rolę w procesie wdrażania programu . Ocena sugeruje sporządzenie schematów organizacyjnych oraz odpowiednie rozpowszechnienie operacyjnych opisów roli poszczególnych uczestników, w pierwszej kolejności i przede wszystkim w odniesieniu do projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

We współpracy z przedstawicielami państw członkowskich w PEGASCO oraz przedstawicielami poszczególnych sektorów w Grupie międzywydziałowej ustanowionej w ramach programu IDABC, Komisja będzie kontynuowała działania mające na celu zapewnienie, by wszystkie zainteresowane strony były świadome własnej roli i obowiązków w procesie wdrażania programu.

6.3. Uwzględnienie w programie zmieniających się potrzeb użytkowników

Ocena stwierdza, że program IDABC, podobnie jak jego poprzednik, jest odpowiednio dostosowywany do zmieniających się europejskich priorytetów politycznych. Wysiłki w tym zakresie zostały pozytywnie odebrane przez państwa członkowskie, które zdają się być zadowolone z dostarczonych usług. Jednakże, biorąc pod uwagę wczesny etap realizacji programu, nie wszystkie zaplanowane na poziomie projektów studia wykonalności zostały przeprowadzone, dlatego też trwa proces dopracowania programu w celu lepszego dostosowania go do potrzeb grup docelowych.

Zalecenie 3

Należy podjąć wysiłki na strategicznym poziomie programu w celu zebrania i rozpowszechnienia szczegółowych i aktualnych informacji dotyczących potrzeb użytkowników. Ocena sugeruje zwrócenie się w tej kwestii do członków PEGASCO, jako że są oni ważnym źródłem informacji na temat potrzeb użytkowników na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także zorganizowanie sesji wymiany wiedzy, pozwalających im na wymianę doświadczeń i wyciągniętych wniosków z przedstawicielami pozostałych państw członkowskich oraz z instytucjami UE. Dane pochodzące ze studiów wykonalności projektów powinny również zostać streszczone i rozpowszechnione.

We współpracy z przedstawicielami państw członkowskich w PEGASCO oraz poszczególnymi sektorami, Komisja będzie kontynuowała precyzowanie priorytetowych obszarów uzgodnionych z państwami członkowskimi i potwierdzonych w „planie działania na rzecz administracji elektronicznej w ramach inicjatywy i2010”: przyśpieszenie wdrażania usług e-administracji w UE z korzyścią dla wszystkich[4] mając na uwadze wspieranie rozwijania ogólnoeuropejskich usług e-administracji, również we współpracy z podgrupą ds. e-administracji grupy wysokiej rangi ekspertów ds. inicjatywy i2010 ustanowionej w ramach planu działania na rzecz administracji elektronicznej w ramach inicjatywy i2010.

6.4. Środki horyzontalne i zasoby ludzkie

Pomimo, że program IDABC nadal jest we wstępnej fazie realizacji, możliwe jest sformułowanie hipotez dotyczących ewolucji działań na podstawie ustaleń niniejszej oceny. Uważa się obecnie, że większość projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania zostanie zrealizowanych zgodnie z harmonogramem, natomiast oczekuje się, że środki horyzontalne będą wymagały dodatkowego wsparcia lub przedłużenia terminu, przede wszystkim ze względu na opóźnione rozpoczęcie realizacji, przedłużające się procedury lub niewystarczający iloraz pracownicy/działanie.

Zalecenie 4

Stopień w jakim działania IDABC są zgodne z uzgodnionymi punktami odniesienia powinien w przyszłości być przedmiotem ścisłego monitorowania w trakcie realizacji tego programu, w szczególności jeżeli chodzi o środki horyzontalne . W tym kontekście ocena zaznacza potrzebę zwiększenia ilorazu pracownicy/działanie w zarządzaniu środkami horyzontalnymi zarówno w ramach programu IDABC jak i wszelkich kolejnych programów.

W ramach trzeciego przeglądu programu prac IDABC przyjętego w dniu 14.8.2006 r.[5] Komisja dostosowała punkty odniesienia i terminy w celu uwzględnienia opóźnień jakie pojawiły się w pierwszym roku realizacji programu, a także obecnego ilorazu personel/działanie. Komisja będzie w dalszym ciągu monitorowała przestrzeganie uzgodnionych terminów i punktów odniesienia i w razie potrzeby będzie podejmowała stosowne działania.

6.5. Koordynacja różnych programów WE w dziedzinie e-administracji

Program IDABC odznacza się wysokim poziomem wewnętrznej spójności: podejmowane działania służą realizacji celów programu zgodnie z całościowym podejściem zapewniającym dobrą koordynację poszczególnych jego elementów. Z drugiej strony spójność programu IDABC z innymi działaniami Wspólnoty w zakresie ogólnoeuropejskich usług e-administracji i usług infrastrukturalnych - czyli spójność zewnętrzna - zasługuje na więcej uwagi. Nawet jeżeli poszczególne zainteresowane strony podejmują zwiększone wysiłki w celu poprawy komplementarności w przypadkach, gdy zajmują się one podobnymi zagadnieniami, zakres w jakim brane są pod uwagę inne programy czasami nie jest do końca jasny.

Zalecenie 5

Należy przeprowadzić strategiczną ocenę powiązań między programami UE, w ramach których UE realizuje interoperacyjne inicjatywy w dziedzinie e-administracji , w celu poprawy procesu wymiany doświadczeń i synergii między programami. Wyniki tej strategicznej oceny powinny prowadzić do określenia strategicznych pozycji i wzajemnych związków poszczególnych programów wspólnotowych w dziedzinie e-administracji.

W kontekście opracowywania planu działania na rzecz administracji elektronicznej w ramach inicjatywy i2010 Komisja zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów programu oraz wiedzy fachowej dostępnej w poszczególnych programach w celu stworzenia synergii między licznymi programami UE dotyczącymi e-administracji poprzez podział pracy, koordynację i współpracę. Ponadto, wraz z przyjęciem wniosku Komisji w sprawie decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)[6], zostanie ustanowiony program na rzecz wspierania polityki w zakresie technologii teleinformatycznych, integrujący stopniowo wiele programów istniejących w dziedzinie e-administracji (eContent+, eTEN, Modinis). Jednocześnie Komisja poszukuje sposobów uniezależnienia ustanowionych rozwiązań w dziedzinie e-administracji od programów poprzez określenie mechanizmów zapewniających ich trwałość operacyjną i finansową zgodnie z wymogami decyzji IDABC; stara się również osiągnąć synergię między programami oraz zwiększyć efektywność kosztową. Poprzez dalsze wzmacnianie koordynacji i integracji Komisja będzie podejmowała dalsze wysiłki w celu poprawy wymiany doświadczeń i tworzenia synergii między programami.

7. WNIOSKI

Ocena wyciąga generalnie pozytywne wnioski, jednocześnie podkreślając kilka niedociągnięć, które powinny według niej zostać usunięte w trakcie dalszego wdrażania programu IDABC; ocena zaznacza jednocześnie, iż za wcześnie jest na szczegółową ocenę programu na obecnym początkowym etapie wdrażania.

Jak stwierdzono powyżej, Komisja będzie przywiązywała najwyższą wagę do zaleceń niniejszej oceny.

[1] Decyzja 2004/387/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie interoperatywnego świadczenia ogólnoeuropejskich usług eGovernment dla administracji publicznej, przedsiębiorstw i obywateli (IDABC) Dz.U. L 144 z 30.4.2004 (Patrz Dz.U. L 181 z 18.5.2004 str. 25). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2004/l_181/l_18120040518en00250035.pdf

[2] C/2006/3606, patrz http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[3] C/2006/3606, patrz http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[4] COM(2006) 173 wersja ostateczna, patrz: http://europa.eu.int/information_society/activities/egovernment_research/doc/highlights/comm_pdf_com_2006_0173_f_en_acte.pdf

[5] C/2006/3606, patrz http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[6] COM(2005) 121 wersja ostateczna, patrz: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/docs/com121_en.pdf