52005PC0553




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 9.11.2005

COM(2005) 553 końcowy

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w partnerstwie europejskim z Albanią

(przedstawiona przez Komisję) {SEC(2005) 1421}

UZASADNIENIE

Rada Europejska obradująca w Salonikach w dniach 19 i 20 czerwca 2003 r. podkreśliła swoje zdecydowanie, by w pełni i skutecznie popierać perspektywę europejską krajów Bałkanów Zachodnich. Rada zatwierdziła też Konkluzje Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie Bałkanów Zachodnich, w tym załącznik „Agenda z Salonik dla Bałkanów Zachodnich: w kierunku integracji europejskiej”, który wprowadził partnerstwa europejskie jako środek urzeczywistnienia perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

Na początku 2004 r. Komisja przedstawiła pierwsze partnerstwo europejskie z Albanią. Zostało ono przyjęte przez Radę dnia 14 czerwca 2004 r. Komisja uważa, że właściwe jest uaktualnienie pierwszego partnerstwa na podstawie ustaleń przyjętych w sprawozdaniu z postępów Albanii z 2005 r.

To odnowione partnerstwo europejskie opiera się na przepisach rozporządzenia Rady (WE) nr 533/2004 z dnia 22 marca 2004 r. Zawiera ono wykaz krótko- i średnioterminowych priorytetów w przygotowaniach Albanii do dalszej integracji z Unią Europejską. Oczekuje się, że Albania zareaguje na partnerstwo europejskie przez przygotowanie planu, obejmującego harmonogram i konkretne środki, przy pomocy których kraj ten zamierza odnieść się do priorytetów określonych w partnerstwie europejskim. Komisja będzie systematycznie śledzić postęp w realizacji tych priorytetów, poprzez sprawozdania z postępów oraz poprzez struktury powołane w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

Priorytety partnerstwa europejskiego powinny stać się podstawą programowania pomocy finansowej Wspólnoty, która świadczona będzie z wykorzystaniem właściwych instrumentów finansowych, a w szczególności rozporządzenia Rady (WE) nr 2666/2000 z dnia 5 grudnia 2000 r. (CARDS).

Decyzja Rady, której dotyczy wniosek, nie ma skutków finansowych. W związku z powyższym Komisja wzywa Radę do przyjęcia dołączonego projektu decyzji Rady.

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w partnerstwie europejskim z Albanią

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 533/2004 w sprawie ustanowienia europejskiego partnerstwa w ramach procesu stabilizacyjnego i stowarzyszeniowego, a w szczególności jego art. 2[1],

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Europejska zatwierdziła stosowanie instrumentu partnerstw europejskich jako środka urzeczywistnienia perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

(2) W rozporządzeniu (WE) nr 533/2004 określone jest, że Rada podejmuje decyzje w sprawie zasad, priorytetów i warunków, które należy ująć w partnerstwach europejskich, oraz w sprawie wszelkich dalszych zmian.

(3) Dnia 14 czerwca 2004 r. Rada przyjęła pierwsze partnerstwo europejskie z Albanią[2]. Właściwe jest uaktualnienie tego partnerstwa w celu określenia nowych priorytetów dla dalszych działań na podstawie ustaleń zawartych w sprawozdaniu z postępów przygotowań Albanii do dalszej integracji z Unią Europejską z 2005 r.

(4) W rozporządzeniu (WE) nr 533/2004 wskazano, że dalsze działania wynikające z partnerstw europejskich zapewnione zostaną w ramach mechanizmów powołanych w obrębie procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

(5) W przygotowaniu do dalszej integracji z Unią Europejską, od Albanii oczekuje się opracowania planu obejmującego harmonogram i konkretne środki realizacji priorytetów zawartych w niniejszym partnerstwie europejskim.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Zgodnie z art. 1 rozporządzenia (WE) nr 533/2004, zasady, priorytety i warunki zawarte w partnerstwie europejskim z Albanią są określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Realizacja partnerstwa europejskiego będzie analizowana w oparciu o mechanizmy ustanowione w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia oraz o roczne sprawozdania z postępów przedstawiane przez Komisję.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich .

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

ALBANIA - PARTNERSTWO EUROPEJSKIE Z 2005 R.

1. WSTĘP

Rada Europejska zatwierdziła stosowanie instrumentu partnerstw europejskich jako środka urzeczywistnienia perspektywy europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

Dnia 14 czerwca 2004 r. Rada przyjęła pierwsze partnerstwo europejskie z Albanią (decyzja Rady 2004/519/WE[3]). Właściwe jest uaktualnienie wymienionego wyżej pierwszego partnerstwa europejskiego na podstawie ustaleń przyjętych w sprawozdaniu z postępów Albanii z 2005 r. Drugie partnerstwo europejskie wyróżnia nowe priorytety działań. Priorytety te dostosowane są do konkretnych potrzeb kraju oraz etapu przygotowań i w razie konieczności będą ulegać zmianom. Partnerstwo europejskie ustanawia także wytyczne w sprawie pomocy finansowej.

Od Albanii oczekuje się opracowania planu obejmującego harmonogram i konkretne środki realizacji priorytetów zawartych w Partnerstwie dla Członkostwa.

2. ZASADY

Ramy europejskiego kursu krajów Bałkanów Zachodnich, aż do przyszłego przystąpienia tych krajów do UE, nadal określa proces stabilizacji i stowarzyszenia.

W odniesieniu do Albanii główne priorytety określone w tych ramach wiążą się ze zdolnością do spełnienia kryteriów określonych przez Radę Europejską w Kopenhadze w 1993 r. oraz warunkami ustanowionymi dla procesu stabilizacji i stowarzyszenia, w szczególności warunkami określonymi przez Radę w jej Konkluzjach z dnia 29 kwietnia 1997 r. oraz z 21 i 22 czerwca 1999 r., treścią deklaracji końcowej Szczytu w Zagrzebiu z dnia 24 listopada 2000 r., oraz treścią Agendy z Salonik.

3. PRIORYTETY

Priorytety wymienione w niniejszym partnerstwie europejskim wybrano w oparciu o założenie, że realistyczne jest oczekiwanie od Albanii ich pełnej realizacji lub osiągnięcia znaczących postępów w ich realizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Wprowadza się rozróżnienie między priorytetami krótkoterminowymi, których realizacji oczekuje się w okresie od roku do dwóch lat, oraz priorytetami średnioterminowymi, których realizacji oczekuje się w ciągu trzech do czterech lat. Priorytety te dotyczą zarówno samego prawodawstwa, jak i jego wykonywania.

Ze względu na znaczne koszty, które pociąga za sobą spełnienie wszystkich wymogów UE, a także na złożoność tych wymogów w niektórych dziedzinach, w niniejszym partnerstwie nie wymieniono wszystkich ważnych na obecnym etapie zadań. Przyszłe partnerstwa uwzględniać będą dalsze priorytety, w zależności od postępów czynionych przez Albanię.

Wśród priorytetów krótkoterminowych wyróżniono priorytety kluczowe; priorytety te przedstawiono łącznie na początku sekcji 3.1. Kolejność priorytetów kluczowych na liście nie oznacza uporządkowania ich według ich wagi.

3.1. Priorytety krótkoterminowe

Priorytety kluczowe

- Osiąganie konkretniejszych rezultatów w walce z zorganizowaną przestępczością, w szczególności poprzez pełne zastosowanie nowych przepisów prawa dotyczących przestępczości zorganizowanej oraz przyspieszone wdrażanie zorientowanych na działania środków przeciwko zorganizowanej przestępczości.

- Wdrożenie i aktualizacja opracowanego na lata 2004-2005 planu zwalczania korupcji oraz zastosowanie zaleceń zawartych w raportach oceniających opracowanych przez Grupę Państw przeciw Korupcji (GRECO) Rady Europy.

- Wdrożenie istniejących przepisów prawa dotyczących zwrotu lub wypłaty odszkodowań za nieruchomości. W szczególności konieczne jest przyspieszenie zarówno pierwszej rejestracji nieruchomości jak i rozpatrywania wniosków o wypłatę odszkodowań oraz zapewnienie trwałości strategii i mechanizmów kompensacji.

- Zapewnienie większej wolności mediom, w szczególności poprzez szybsze przyjmowanie odpowiednich przepisów dotyczących mediów drukowanych, oraz poprawa prawodawstwa w zakresie mediów elektronicznych, z uwzględnieniem standardów unijnych.

- Dalsze ulepszanie sposobu zarządzania sektorem publicznym, w szczególności w zakresie zarządzania inwestycjami publicznymi, planowania i wykonania.

Kryteria polityczne

DEMOKRACJA I PRAWORZĄDNOŚĆ

System rządów

- Zapewnienie odpowiedniej koncentracji wysiłków na poziomie politycznym i zaangażowania instytucjonalnego oraz promowanie konstruktywnego konsensusu w zakresie wdrażania reform niezbędnych dla postępów w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.

Wybory

- Odpowiednie i zgodne z harmonogramem zorganizowanie wyborów lokalnych, które mają odbyć się w 2006 r., przy szybkim wdrożeniu zaleceń OSCE-ODIHR wydanych po wyborach do parlamentu w 2005 r. w szczególności poprzez ulepszenie list wyborców.

Administracja publiczna

- Zapewnienie stosowania przepisów dotyczących służby cywilnej w zakresie mianowania urzędników administracji publicznej i samej działalności tejże administracji.

- Gwarantowanie zgodności z ustalonymi zasadami procedur rekrutacji, przenoszenia i zwalniania pracowników służby cywilnej.

- Zapewnienie wdrażania przepisów ustawy o służbie cywilnej oraz podejmowanie wysiłków na rzecz ich ulepszenia.

- Udostępnienie Ministerstwu Integracji Europejskiej odpowiednich pomieszczeń, wyposażenia i odpowiednio wyszkolonych pracowników oraz zapewnienie większej koordynacji prac tego ministerstwa z pracami pozostałych ministerstw.

- Pełne i efektywne zastosowanie systemu zintegrowanego planowania.

Sądownictwo

- Zwiększenie przejrzystości procedur prawa karnego i cywilnego.

- Zagwarantowanie, iż nominacja sędziów i prokuratorów odbywa się w drodze konkursu.

- Wzmocnienie statusu, niezawisłości i ochrony konstytucyjnej sędziów.

- Określenie obiektywnych zasad przydzielania spraw poszczególnym sędziom w oparciu o zasadę przejrzystości.

- Wprowadzenie przejrzystego i opartego na zasługach systemu oceny prokuratorów.

- Zapewnienie lepszej koordynacji działań prokuratorów i policji.

- Zapewnienie przestrzegania postanowień konwencji międzynarodowych przy zakładaniu i prowadzeniu nowych obiektów penitencjarnych.

- Zapewnienie odpowiednich zasobów na wiarygodny system ochrony świadków.

- Zapewnienie coraz wyższego poziomu wykonywania wyroków sądu.

Polityka zwalczania korupcji

- Przyjęcie przepisów niezbędnych dla zapewnienia harmonizacji ram prawnych Albanii z postanowieniami europejskich konwencji o korupcji (prawnokarnej i cywilnoprawnej), ratyfikowanymi przez Albanię, jak również odpowiednich konwencji ONZ.

- Ulepszenie istniejących przepisów prawa dotyczących przekupstwa oraz wprowadzanie ich w życie przy należytym uwzględnieniu zasad koordynacji międzyresortowej.

- Zapewnienie wykonania ustawy o oświadczeniach majątkowych.

- Wzmocnienie zdolności instytucjonalnych w zakresie przeprowadzania dochodzeń i ścigania korupcji .

- Zapewnienie włączenia spraw związanych z korupcją w zakres kompetencji wyspecjalizowanej jednostki działającej przy Prokuraturze w Tiranie (zajmującej się przestępstwami finansowymi).

- Ograniczenie liczby urzędników objętych immunitetem i przyznawanie go jedynie w przypadkach gdy jest to niezbędne.

PRAWA CZŁOWIEKA I OCHRONA MNIEJSZOŚCI

Przestrzeganie prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka

- Zapewnienie aby wszystkie organy egzekwowania prawa były w pełni świadome swoich obowiązków w zakresie praw człowieka i wykonywały je zgodnie z postanowieniami międzynarodowych konwencji ratyfikowanych przez Albanię, a w szczególności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Ściganie przypadków i sprawców niewłaściwego traktowania przez organy egzekwowania prawa.

- Zapewnienie zgodności albańskiego kodeksu karnego z postanowieniami Konwencji ONZ przeciwko Torturom.

- Realizacja założeń planu generalnego z 2004 r. w celu poprawy warunków w jakich przetrzymywane są osoby zatrzymane i aresztowane.

- Zapewnienie ścisłego przestrzegania kodeksu etycznego systemu więziennictwa.

Prawa cywilne i polityczne

- Dostosowanie przepisów prawa albańskiego dotyczącego zniesławienia do standardów unijnych oraz wykonywanie ich.

- Szybsze wprowadzenie skutecznej legislacji zapewniającej przejrzyste zasady własności środków przekazu.

- Poprawa zarządzania Krajową Radą Radia i Telewizji oraz ukończenie Narodowego Planu Częstotliwości Radiowych i Telewizyjnych.

- Wspieranie niezależności i profesjonalizmu dziennikarzy.

- Zapewnienie rygorystycznego stosowania środków prawnych na mocy których zakazuje się sprzedaży majątku państwowego zanim zakończona zostanie procedura zwrotu mienia.

Prawa mniejszości, prawa kulturowe i ochrona mniejszości

- Ulepszenie przepisów prawa dotyczących mniejszości w celu dostosowania ich do wymogów określonych w Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych oraz zapewnienie ich wykonywania na terenie całego kraju.

- Wdrożenie narodowej strategii na rzecz Romów, stanowiącej część rządowej strategii zwalczania ubóstwa i społecznego wykluczenia. Dostarczanie dokładnych danych dotyczących liczebności mniejszości narodowych w Albanii.

WSPÓŁPRACA REGIONALNA I ZOBOWIĄZANIA MIĘDZYNARODOWE

- Spełnienie wymogów procesu stabilizacji i stowarzyszenia i wypełnienie zobowiązań z Salonik w dziedzinie współpracy regionalnej i stosunków dobrosąsiedzkich.

- Zapewnienie wykonywania wszystkich regionalnych umów o wolnym handlu.

- Zawarcie i rzeczywiste wdrożenie umów z krajami sąsiednimi, szczególnie w dziedzinach handlu, współpracy transgranicznej, zwalczania przestępczości zorganizowanej, nielegalnego handlu i przemytu, współpracy sądowniczej, zarządzania granicami, readmisji, ochrony środowiska, transportu i energii.

Kryteria gospodarcze

- Utrzymanie stabilności makroekonomicznej poprzez przyspieszenie reform fiskalnych, w szczególności w zakresie budżetu, zarządzania wydatkami i reformy polityki płacowej sektora publicznego.

- Ulepszenie procedur budżetowych poprzez wzmocnienie związku między celami polityki a planowaniem i wykonywaniem budżetu.

- Ograniczanie szarej strefy poprzez skuteczne egzekwowanie ustawodawstwa podatkowego przy poszanowaniu zasady niedyskryminacji oraz nasilenie walki z oszustwami podatkowymi.

- Podjęcie kroków umożliwiających dokonanie prywatyzacji Albtelecomu.

- Poprawa statystyk makroekonomicznych i zakresu rejestru przedsiębiorstw.

- Wdrożenie Narodowej Strategii na rzecz Rozwoju Społecznego i Gospodarczego przy równoczesnym zapewnieniu ścisłej koordynacji z uaktualnionym Planem Działania na rzecz Realizacji Priorytetów Partnerstwa Europejskiego.

- Podjęcie kroków zmierzających do ulepszenia systemów opieki społecznej oraz środków pozwalających na walkę z wykluczeniem społecznym.

Standardy europejskie

RYNEK WEWNĘTRZNY

Swobodny przepływ towarów

- Wzmocnienie zdolności administracyjnych Sekretariatu WTO oraz Agencji Promocji Eksportu.

- Podjęcie środków zmierzających do podniesienia poziomu świadomości podmiotów gospodarczych na temat standardów i certyfikacji oraz ich znaczenia dla handlu międzynarodowego.

- Opracowanie krajowej strategii nadzoru rynku oraz wzmocnienie Departamentu Ochrony Konsumentów.

- Zapewnienie Departamentowi Akredytacji odpowiedniej infrastruktury fizycznej i przeszkolonego personelu oraz przyjęcie wszechstronnego planu pracy w odniesieniu do przyszłego udziału Albanii w Europejskiej Współpracy w dziedzinie Akredytacji (European Co-operation for Accreditation - EA).

Przepływ osób, świadczenie usług oraz prawo przedsiębiorczości

- Zmiana istniejących przepisów dotyczących prawa przedsiębiorczości celem zapewnienia przedsiębiorstwom krajowym i zagranicznym równego traktowania, wyraźne rozgraniczenie między czasowym a ciągłym świadczeniem usług oraz spełnienie wymogów Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu.

- Zapewnienie proporcjonalności w zakresie transgranicznego świadczenia usług.

- Wzmocnienie ram prawnych i nadzorczych regulujących pracę sektora bankowego i sektora ubezpieczeń, w tym ustanowienie niezależnych i dysponujących odpowiednią liczbą pracowników władz nadzorczych.

Swobodny przepływ kapitału

- Pogłębienie nadzoru ostrożnościowego sektora finansowego.

- Podjęcie dalszych kroków zmierzających do ograniczenia poziomu wykorzystania środków pieniężnych w gospodarce.

Cła i podatki

- Dalsze dostosowywanie do dorobku prawnego UE krajowego prawodawstwa celnego i procedur celnych, w szczególności zapewnienie zgodności procedur w zakresie tranzytu, składów celnych, wyceny celnej, kontroli fizycznych oraz analizy ryzyka ze standardami UE a także, w przypadkach gdy ma to zastosowanie, z postanowieniami międzynarodowych konwencji.

- Pełne zastosowanie zgłoszenia celnego ASYCUDA przez wszystkie urzędy celne oraz wyposażenie tychże urzędów w odpowiedni system ich przetwarzania.

- Podjęcie wszystkich koniecznych kroków w celu odpowiedniego wdrożenia zasad pochodzenia.

- Dalsze dostosowywanie przepisów podatkowych do dorobku prawnego UE oraz przestrzeganie zasad kodeksu postępowania w dziedzinie opodatkowania przedsiębiorstw, w tym zapewnienie zgodności nowych środków podatkowych z tymi zasadami.

- Ukończenie procesu komputeryzacji wszystkich urzędów podatkowych.

Konkurencja

- Ulepszenie istniejącego prawa w dziedzinie konkurencji w celu zapewnienia lepszej kontroli przestrzegania zasad konkurencji.

- Zapewnienie organowi ds. konkurencji odpowiednich środków finansowych i personelu.

- Przyjęcie przepisów wykonawczych w zakresie pomocy państwa.

- Utworzenie operacyjnie niezależnego organu ds. pomocy państwa.

- Podjęcie dalszych kroków zmierzających do utworzenia wyczerpującego wykazu programów pomocy państwa.

Zamówienia publiczne

- Wzmocnienie obecnie obowiązujących przepisów w dziedzinie zamówień publicznych oraz podjęcie kroków zmierzających do dostosowanie ich do standardów UE.

- Ścisłe zastosowanie i przestrzeganie procedur przetargowych.

- Wzmocnienie zdolności Agencji Zamówień Publicznych jak również oddziałów ds. zamówień publicznych w poszczególnych ministerstwach.

- Zapewnienie ścigania i karania nadużyć i przestępstw związanych z zamówieniami publicznymi.

Prawo własności intelektualnej

- Wzmocnienie zdolności administracyjnych w zakresie ochrony prawa własności intelektualnej, w tym utworzenie albańskiego Urzędu Ochrony Praw Autorskich.

- Przyjęcie nowych przepisów w dziedzinie własności przemysłowej.

- Dalsze podnoszenie poziomu świadomości podmiotów gospodarczych i organów egzekwowania prawa, w tym organów władzy sądowniczej, na temat kwestii związanych z prawem własności intelektualnej.

- Bardziej zdecydowane egzekwowanie środków stosowanych w walce z piractwem i podrabianiem towarów.

POLITYKA SEKTOROWA

Przemysł i MŚP

- Zwiększenie zdolności finansowej Agencji ds. MŚP oraz wdrożenie krajowego programu szkoleniowego skierowanego do MŚP.

- Wdrażanie Europejskiej Karty Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Wprowadzenie w życie planu działania w zakresie usuwania barier administracyjnych dla inwestycji oraz prawidłowe, obiektywne i oparte na zasadzie niedyskryminacji wykonywanie przepisów mających zastosowanie do działalności gospodarczej oraz odnośnych zasad i procedur.

- Umożliwienie taniej i prostej rejestracji spółek w całym kraju.

- Ulepszenie procedur udzielania licencji i zezwoleń oraz wydawania certyfikatów.

- Przeprowadzenie reformy systemu zaliczki na podatek, w celu ograniczenia trudności napotykanych przez spółki rozpoczynające działalność.

- Realizacja opracowanego w kwietniu 2005 r. planu działania w zakresie walki z nieformalną gospodarką.

- Opracowanie procedur oceny wpływu przedsięwziętych środków regulacyjnych na przedsiębiorstwa.

- Przyjęcie ulepszonych przepisów w dziedzinie prawa handlowego.

- Utworzenie funduszu gwarancji kredytowych oraz zapewnienie, aby był on zarządzany w sposób profesjonalny i niezależny.

- Przyjęcie przepisów dotyczących podpisu elektronicznego.

Rolnictwo i rybołówstwo

- Wzmocnienie systemu bezpieczeństwa żywności oraz odpowiednich systemów kontroli.

- Jasne określenie kompetencji i zwiększenie liczby pracowników służb weterynaryjnych.

- Modernizacja laboratoriów Instytutu Badań Weterynaryjnych.

- Poprawa warunków fitosanitarnych i weterynaryjnych zgodnie z wymogami wspólnotowymi, w szczególności w odniesieniu do tych produktów, które mają znaczący potencjał eksportowy.

- Zwiększenie wysiłków w zakresie dostosowywania przepisów do dorobku prawnego UE w dziedzinie weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz dostosowanie systemu identyfikacji i rejestracji bydła do wymagań UE.

- Usprawnienie systemu gromadzenia i przetwarzania danych statystycznych dotyczących rolnictwa, zgodnie z normami i metodami stosowanymi w UE.

Ochrona środowiska

- Wzmocnienie zdolności administracyjnych i zwiększenie koordynacji na poziomie krajowym i lokalnym.

- Wdrożenie przepisów w zakresie oceny oddziaływania na środowisko.

- Przyjęcie strategii dalszego dostosowywania przepisów z dziedziny ochrony środowiska do dorobku prawnego UE oraz prawidłowe wdrażanie istniejących przepisów, w szczególności w zakresie jego egzekwowania.

- Podjęcie działań w miejscach zagrożenia środowiskowego takich jak wysypisko odpadów stałych w Sharra oraz obszar wydobycia ropy naftowej Patos-Marinez.

- Dalsze opracowywanie i wdrażanie Narodowej Strategii w sprawie Zaopatrzenia w Wodę i Warunków Sanitarnych oraz Strategii w sprawie Zaopatrzenia w Wodę i Systemów Kanalizacji Obszarów Wiejskich a także rozpoczęcie wdrażania strategii w sprawie stopniowego dostosowywania przepisów w zakresie zaopatrzenia w wodę i warunków sanitarnych do dorobku prawnego UE.

- Wprowadzenie w życie postanowień konwencji międzynarodowych z zakresu ochrony środowiska, których Albania jest stroną.

Polityka transportowa

- Wprowadzenie w życie narodowego planu transportu, w tym w zakresie planowania i finansowania utrzymania infrastruktury transportu.

- Wdrożenie programu bezpieczeństwa drogowego oraz poprawa warunków bezpieczeństwa na drogach poprzez rozpoczęcie dostosowywania przepisów prawa albańskiego do dorobku prawnego UE w zakresie masy i rozmiarów pojazdów, badań przydatności do ruchu drogowego, drogowych kontroli stanu technicznego, praw jazdy oraz dokumentów rejestracyjnych pojazdów.

- Podjęcie kroków zmierzających do ograniczenia nielegalnej zabudowy wzdłuż nowych dróg oraz przyjęcie środków zapewniających bezpieczny dostęp do dróg krajowych.

- Rozpoczęcie koniecznych reform sektora transportu kolejowego.

- Systematyczne stosowanie procedur zamówień publicznych przy realizacji dużych projektów inwestycyjnych.

- Zmiana prawodawstwa krajowego w dziedzinie lotnictwa w celu zapewnienia jego zgodności z dorobkiem prawnym UE w przygotowaniu do uczestnictwa Albanii w Europejskiej Wspólnej Przestrzeni Lotniczej (ECAA).

- Poprawa bezpieczeństwa na morzu, w szczególności współczynnika zatrzymania statków albańskich na mocy Protokołu Ustaleń z Paryża.

Energia

- Kontynuacja realizacji uaktualnionych planów działania w zakresie wdrażania Albańskiej Strategii Energetycznej.

- Rozpoczęcie realizacji zobowiązań podjętych w ramach Wspólnotowego Traktatu Energetycznego.

Społeczeństwo informacyjne i media

- Uwzględnianie przepisów dyrektyw WE przy opracowywaniu prawodawstwa w zakresie komunikacji elektronicznej oraz odpowiednie wprowadzanie ich w życie.

- Wzmocnienie roli i zdolności organu regulującego ds. Telekomunikacji, zapewnienie mu niezależności oraz wprowadzenie ulepszonego systemu odwołań.

- Podjęcie działań mających na celu zapewnienie konkurencyjności na rynku sieci i usług łączności elektronicznej.

- Rozpoczęcie procesu dostosowywania do Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej oraz do dyrektywy „telewizja bez granic”.

- Wzmocnienie zdolności administracyjnych Krajowej Rady Radia i Telewizji oraz ukończenie Narodowego Planu w dziedzinie Radia i Telewizji.

Kontrola finansowa

- Dalsze rozwijanie polityki w zakresie wewnętrznej kontroli finansów publicznych oraz wyraźne określenie funkcji prowadzonych kontroli, odrębnej od funkcji innych kontroli i audytu wewnętrznego.

- Wzmocnienie zdolności operacyjnej Najwyższej Izby Kontroli oraz zapewnienie jej niezależności funkcjonalnej i finansowej.

SPRAWIEDLIWOŚĆ, WOLNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Wizy, kontrole graniczne, azyl i migracja

- Wydawanie dokumentów podróży odpowiadających standardom międzynarodowym oraz wprowadzenie scentralizowanego systemu informatycznego dla celów wydawania wiz.

- Wprowadzenie zmian w ustawie o cudzoziemcach w celu zbliżenia przepisów w dziedzinie wiz do standardów UE.

- Wypełnienie podjętych przez Albanię zobowiązań z Ohrid dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania granicami, w szczególności poprzez opracowanie strategii zintegrowanego zarządzania granicami zgodnie z wytycznymi UE.

- Skoncentrowanie zwiększonych zasobów finansowych i ludzkich na problemach handlu ludźmi i nielegalnej imigracji.

- Zarządzanie granicami na lotnisku międzynarodowym w Tiranie oraz w portach Durres i Vlora zgodnie z międzynarodowymi standardami.

- Ulepszenie mechanizmów współpracy między służbami celnymi a strażą graniczną.

- Podpisanie Europejskiej konwencji o statusie prawnym pracowników migrujących z 1977 r. i dostosowanie się do jej postanowień.

- Wykonanie przepisów umowy o readmisji podpisanej między WE a Albanią oraz przeprowadzenie negocjacji dotyczących takich umów z krajami pochodzenia migrantów przejeżdżających przez terytorium tego kraju.

- Skierowanie wystarczających zasobów administracyjnych i finansowych na wdrażanie ustawodawstwa dotyczącego azylu i migracji, a w szczególności na realizację krajowych strategii i planów działania dotyczących tej dziedziny.

Pranie brudnych pieniędzy

- Podjęcie zdecydowanych działań pozwalających na lepsze egzekwowanie prawodawstwa dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy poprzez nakładanie kar, konfiskatę, przejęcie lub zamrożenie funduszy.

- Zwiększenie zdolności Jednostki ds. Wywiadu Finansowego, prokuratury oraz policyjnej jednostki zwalczania przestępstw gospodarczych poprzez zapewnienie tym organom odpowiednich zasobów finansowych i informatycznych oraz podniesienie poziomu współpracy operacyjnej.

- Zapewnienie zgodności z prawodawstwem UE obecnej ustawy o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy.

- Dalsze pogłębianie współpracy z władzami innych krajów, w szczególności poprzez wykorzystanie w większym stopniu regionalnej sieci wywiadu finansowego.

- Zapewnienie właściwego egzekwowania wymogów związanych ze sprawozdawczością oraz badanie progów w zakresie sprawozdawczości z transakcji.

Narkotyki

- Wdrożenie strategii na rzecz walki z narkotykami oraz planów działania w tej dziedzinie.

- Zapewnienie oficerom policji, których zadaniem jest walka z narkotykami lepszych szkoleń, wyposażenia i ciągłości zarządzania.

- Identyfikowanie i ściganie winnych korupcji związanej z handlem narkotykami na wszystkich szczeblach administracji publicznej.

- Podjęcie kroków zmierzających do zapewnienia lepszej koordynacji służb krajowych w walce z narkotykami zarówno na terenie kraju jak i z ich partnerami w innych krajach.

- Zapewnienie większej przejrzystości danych dotyczących ilości skonfiskowanych narkotyków oraz, w odniesieniu do uprzednio skonfiskowanych narkotyków, podjęcie środków zapewniających prawidłowe nimi dysponowanie.

Policja

- Zapewnienie pełnego wykonania przepisów ustawy o stopniach policyjnych.

- Dalsze ulepszanie mechanizmów zarządzania albańskiej policji oraz zagwarantowanie, iż jest ona w stanie niezależnie zarządzać posiadanymi zasobami.

- Wzmocnienie zdolności policyjnej jednostki ds. kontroli wewnętrznej oraz zapewnienie odpowiedniego ścigania funkcjonariuszy policji popełniających czyny karalne.

- Przyspieszenie działań zmierzających do zawarcia porozumienia o współpracy z Europolem.

- Opracowanie ujednoliconego podręcznika dla wszystkich funkcjonariuszy policji kryminalnej.

- Wzmocnienie działań policji na szczeblu lokalnym.

Zwalczanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu

- Wyraźne zdefiniowanie zakresu obowiązków poszczególnych organów państwowych zaangażowanych w walkę z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem oraz przyjęcie środków mających na celu wzmocnienie współpracy, w szczególności między organami władzy sądowniczej a policją.

- Podjęcie dalszych kroków zmierzających do stworzenia spójnych i skoordynowanych systemów gromadzenia i przetwarzania wyników pracy służb wywiadowczych.

- Zwiększanie poziomu wykorzystania specyficznych metod wywiadowczych, przechwytywania przekazów telekomunikacyjnych, oraz wykorzystania danych zgromadzonych przez służby wywiadowcze.

- Niezwłoczne przyjęcie konkretnych środków pozwalających na zapewnienie ochrony świadków.

- Zapewnienie ekspertom i oficerom śledczym zaangażowanym w walkę z terroryzmem lepszego wyposażenia i szkoleń.

- Dalsze działania na rzecz dostosowania warunków bezpieczeństwa na lotnisku w Tiranie do standardów międzynarodowych.

3.2. Priorytety średnioterminowe

Wymogi polityczne

DEMOKRACJA I PRAWORZĄDNOŚĆ

Wybory

- Podjęcie wczesnych działań przygotowawczych do następnych wyborów parlamentarnych.

Administracja publiczna

- Zapewnienie odpowiedniego wyposażenia i wyszkolonego personelu sektorom administracji odpowiedzialnym za wprowadzenie w życie przepisów Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu a także sektorom odpowiedzialnym za zarządzanie pomocą finansową WE.

- Wprowadzenie zarządzania zorientowanego na wyniki oraz szkoleń dla urzędników służby cywilnej.

- Opracowanie i wdrożenie takiego systemu wynagrodzeń w służbie cywilnej, który umożliwia zarówno odpowiednie planowanie budżetowe jak i motywującą strukturę kariery.

Sądownictwo

- Ściganie poważnych przestępstw, w szczególności przestępczości zorganizowanej, ze szczególnym wykorzystaniem mechanizmów współpracy transgranicznej.

- Zapewnienie odpowiedniego poziomu wyszkolenia sędziów i prokuratorów, w tym w zakresie praw człowieka, etyki, spraw handlowych i kwestii związanych z Układem o Stabilizacji i Stowarzyszeniu.

- Dokonanie przeglądu zakresu obowiązków i kwalifikacji administratorów sądowych oraz stopniowe włączenie ich do służby cywilnej a także zapewnienie wynagrodzenia równoważnego z wynagrodzeniem pozostałych pracowników ministerstw.

- Zapewnienie odpowiednich zasobów finansowych dla Szkoły Sędziów.

- Egzekwowanie prawa dotyczącego ochrony świadków.

Polityka zwalczania korupcji

- Wykonanie postanowień europejskich konwencji o korupcji (prawnokarnej i cywilnoprawnej), ratyfikowanych przez Albanię, jak również odpowiednich konwencji ONZ.

- Skuteczne zwalczanie korupcji na wszystkich szczeblach i we wszystkich dziedzinach, poprzez egzekwowanie obowiązujących przepisów prawa.

PRAWA CZŁOWIEKA I OCHRONA MNIEJSZOŚCI

Przestrzeganie prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka

- Zagwarantowanie osobom zatrzymanym i aresztowanym traktowania zgodnego z międzynarodowymi normami.

- Zagwarantowanie poszanowania godności człowieka i bezpieczeństwa osób przebywających w aresztach, więzieniach i szpitalach psychiatrycznych, zgodnie z międzynarodowymi konwencjami.

Prawa cywilne i polityczne

- Ulepszenie systemu sądzenia nieletnich.

- Zapewnienie zgodności z Konwencją Rady Europy o Zapobieganiu Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu.

- Egzekwowanie przepisów dotyczących zwrotu lub wypłaty odszkodowań za nieruchomości skonfiskowane w okresie komunizmu.

- Zakończenie procesu ewidencji wszystkich gruntów.

- Zagwarantowanie, iż przekazanie mienia odbywa się zgodnie z prawem oraz zapewnienie prawidłowej działalności wszystkich organów uczestniczących w tym procesie (notariuszy, organów odpowiedzialnych za ewidencję etc.)

Swoboda wypowiedzi, zrzeszania się i organizowania pokojowych zgromadzeń

- Egzekwowanie nowego prawodawstwa w zakresie mediów drukowanych i elektronicznych przy uwzględnieniu standardów UE.

- Zagwarantowanie, iż przyznawanie częstotliwości TV odbywa się w sposób sprawiedliwy i bez dyskryminacji, zgodnie z ustaleniami krajowego planu, a wymagania są ściśle przestrzegane przez nadawców.

- Zwiększenie neutralności stacji telewizji publicznej.

- Wspieranie ciągłego podnoszenia poziomu jakości dziennikarstwa.

- Wspieranie czynnego udziału organizacji pozarządowych oraz innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego w rządowym procesie decyzyjnym.

SPRAWY REGIONALNE

- Promowanie regionalnego dialogu, stabilności, dobrych stosunków sąsiedzkich oraz współpracy.

Kryteria gospodarcze

- Prowadzenie zrównoważonej polityki makroekonomicznej, kontynuacja dostosowań i konsolidacji w dziedzinie fiskalnej oraz w szczególności zapewnianie zrównoważonego charakteru wymiany handlowej / aktualnych deficytów w rachunku bieżącym poprzez zwiększanie konkurencyjności eksportowej.

- Utrzymanie ostrożnego stanowiska w polityce pieniężnej i kursowej.

- Dalsze wzmacnianie audytu zewnętrznego, zarządzania kontrolą finansową i audytu wewnętrznego.

- Ustanowienie skutecznych procedur wykrywania, rozpatrywania i ścigania (domniemanych) przypadków nadużyć i innych nieprawidłowości mających wpływ na fundusze krajowe i międzynarodowe.

- Kontynuacja procesu prywatyzacji, w szczególności w sektorze finansowym i energetycznym.

- Zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących klasyfikacji i wykorzystania gruntów.

- Opracowanie i przyjęcie przepisów w zakresie opodatkowania gruntów oraz nieruchomości.

Standardy europejskie

RYNEK WEWNĘTRZNY

Swobodny przepływ towarów

- Zapewnienie zdolności administracyjnych umożliwiających spełnienie wymogów Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu w tej dziedzinie.

- Dalsze wdrażanie standardów europejskich i przyspieszenie działań zmierzających do pełnego członkostwa w europejskich instytucjach normalizacyjnych, tj. CEN, CENELEC i ETSI.

- Dalsze wdrażanie do prawa krajowego dyrektyw opartych na nowym i globalnym podejściu oraz dyrektyw opartych na starym podejściu.

- Pełne wprowadzenie systemu nadzoru rynku wymaganego w dorobku wspólnotowym w zakresie swobodnego przepływu towarów.

- Zapewnienie lepszego funkcjonowania organów odpowiedzialnych za standaryzację, akredytację, certyfikację, metrologię i kalibrację przy uwzględnieniu najlepszych praktyk WE.

- Zagwarantowanie udziału Albanii w Europejskiej Współpracy w dziedzinie Akredytacji (European Co-operation for Accreditation - EA).

Przepływ osób, świadczenie usług oraz prawo przedsiębiorczości

- Zapewnienie sprawiedliwego i bezstronnego wykonywania przepisów dotyczących prawa przedsiębiorczości.

Swobodny przepływ kapitału

- Dalsze działania zmierzające do pełnej liberalizacji przepływu kapitału w celu realizacji wyznaczonego przez WTO terminu 2010 r.

Cła i podatki

- Zapewnienie dalszego zbliżania przepisów prawa krajowego w dziedzinie ceł i podatków do dorobku prawnego UE w tej dziedzinie; dalsza poprawa zdolności administracyjnych w zakresie wdrażania tego prawodawstwa oraz walka z korupcją, przestępczością przygraniczną i praktyką uchylania się od płacenia podatków.

- Poprawa przejrzystości oraz jakości wymiany informacji z Państwami Członkowskimi UE w celu ułatwienia egzekwowania środków zapobiegających unikaniu zobowiązań podatkowych i uchylaniu się od nich.

Konkurencja

- Konsekwentne egzekwowanie przepisów dotyczących konkurencji w zakresie przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję oraz w zakresie pomocy państwa.

Zamówienia publiczne

- Dostosowanie ram prawnych Albanii do dorobku prawnego UE.

- Stworzenie w pełni sprawnych struktur zajmujących się zamówieniami publicznymi, które zagwarantują, iż procedury zamówień publicznych przeprowadzane są zgodnie z przepisami prawa i zasadami określonymi w Układzie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu.

Prawo własności intelektualnej

- Pełne wykonanie postanowień konwencji międzynarodowych z zakresu praw własności intelektualnej, przemysłowej i handlowej.

- Zapewnienie właściwego wdrażania prawa własności intelektualnej oraz skuteczniejsza walka z piractwem i podrabianiem towarów.

- Zapewnienie zdolności administracyjnych umożliwiających spełnienie wymogów Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu w tej dziedzinie.

- Stworzenie regionalnych biur ds. praw autorskich.

Statystyka

- Opracowanie danych statystycznych dotyczących działalności gospodarczej oraz statystyk społecznych, w tym dotyczących rynku pracy oraz dalsze działania zmierzające do wdrożenia wszystkich europejskich systemów klasyfikacji, w tym klasyfikacji regionów statystycznych.

POLITYKA SEKTOROWA

Przemysł i MŚP

- Egzekwowanie ulepszonych przepisów w dziedzinie prawa handlowego.

- Zapewnienie odpowiedniego poziomu wyszkolenia sędziów w zakresie prawodawstwa handlowego i biznesowego.

- Dostosowanie rytmu realizacji strategii na rzecz zwalczania nieformalnej gospodarki do zmian następujących w tym sektorze.

- Dalszy rozwój wyspecjalizowanych struktur wsparcia dla przedsiębiorstw (np. tzw. klastry, inkubatory) oraz sprawdzenie wykonalności projektu stworzenia parku biznesowo-technologicznego.

- Rozpoczęcie opracowywania i stosowania zintegrowanej polityki badawczej oraz opracowywanie nowych środków mających na celu pobudzenie innowacyjności i konkurencyjności małych przedsiębiorstw.

- Przyjęcie norm jawności i sprawozdawczości finansowej zgodnych ze standardami UE oraz zapewnienie skutecznego ich stosowania.

Rolnictwo i rybołówstwo

- Podjęcie działań na rzecz zbliżenia polityki rybołówstwa Albanii do norm obowiązujących w UE, szczególnie w dziedzinie gospodarki zasobami, systemu inspekcji i kontroli oraz polityki rynkowej i strukturalnej.

- Opracowanie strategii zagospodarowania przestrzennego, rynku obrotu gruntami, rozwoju obszarów wiejskich, zróżnicowania działalności gospodarstw wiejskich oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku produktów rolnych.

- Znaczna poprawa poziomu bezpieczeństwa żywności oraz warunków fitosanitarnych i weterynaryjnych, zgodnie z wymogami WE.

- Przygotowanie programu modernizacji zakładów przetwórstwa żywności w celu spełnienia norm UE.

- Rozpoczęcie działań mających na celu identyfikację owiec i kóz oraz rejestrację ich przemieszczania.

- Rozpoczęcie działań mających na celu zapewnienie skutecznej kontroli produkcji przydomowej, zwłaszcza w odniesieniu do produktów objętych specjalnymi wymogami UE oraz budowa zdolności w zakresie analiz fitosanitarnych.

Ochrona środowiska

- Kontynuowanie starań mających na celu rozwiązanie problemu miejsc skażonych.

- Zmniejszenie zanieczyszczeń wytwarzanych przez rafinerię Balsh w tym zrzutów do rzeki Gjanica oraz podejmowanie środków mających na celu ogólnie rozwiązanie problemu zanieczyszczenia wód.

- Wzmocnienie monitorowania środowiska oraz wprowadzenie wystarczająco odstraszających sankcji wobec sprawców zanieczyszczeń.

- Dalsza realizacja zobowiązań regionalnych i międzynarodowych w dziedzinie ochrony środowiska.

Polityka transportowa

- Kontynuacja wykonywania krajowego planu generalnego w dziedzinie transportu, obejmująca także zakończenie budowy korytarza Wschód-Zachód oraz osi Północ –Południe.

- Przeprowadzenie niezbędnych reform instytucjonalnych w celu poprawy zarządzania infrastrukturą transportową, określania priorytetowych inwestycji, opracowywania założeń polityki oraz zwiększanie udziału sektora prywatnego.

- Znaczące postępy prac remontowych portów Durres i Vlora oraz zapewnienie ich skonsolidowanej działalności.

- Osiągnięcie lepszych rezultatów w zakresie bezpieczeństwa drogowego oraz podjęcie dalszych kroków zmierzających do poprawy sytuacji.

- Wdrożenie postanowień Protokołu Ustaleń w sprawie podstawowej sieci transportu regionalnego w Europie Południowo-Wschodniej, w tym postanowień dotyczących Obserwatorium ds. Transportu.

Energia

- Kontynuacja odpowiedniej realizacji planów działania dotyczących sektora energetycznego oraz dalsze postępy we wdrażaniu albańskiej strategii energetycznej.

- Terminowa realizacja różnego typu projektów, które mają na celu poprawę infrastruktury wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

- Dalsza realizacja zobowiązań regionalnych i międzynarodowych w tej dziedzinie w przygotowaniu do stworzenia konkurencyjnego regionalnego rynku energii.

Społeczeństwo informacyjne i media

- Transpozycja do prawa krajowego i wdrożenie nowych ram prawnych UE w dziedzinie komunikacji elektronicznej.

- Dalsze dostosowywanie do postanowień Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej oraz do dyrektywy „telewizja bez granic”.

Kontrola finansowa

- Opracowanie i wdrożenie zasad zdecentralizowanej odpowiedzialności kierowniczej oraz zasad pracy niezależnego funkcjonalnie audytu wewnętrznego, zgodnie ze standardami międzynarodowymi oraz najlepszymi praktykami w UE.

- Opracowanie procedur i rozwinięcie możliwości administracyjnych zapewniających skuteczną ochronę interesów finansowych UE.

SPRAWIEDLIWOŚĆ, WOLNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Wizy, kontrole graniczne, azyl i migracja

- Zapewnienie zgodności wszystkich albańskich dokumentów podróży z normami międzynarodowymi.

- Realizacja strategii zintegrowanego zarządzania granicami oraz wypełnienie wszystkich podjętych międzynarodowych zobowiązań w dziedzinie zarządzania granicami.

- Zarządzanie granicami na lotnisku międzynarodowym w Tiranie oraz w portach Durres i Vlora zgodnie z międzynarodowymi standardami.

- Egzekwowanie przepisów prawa z zakresu azylu oraz stworzenie pełnego systemu azylowego zgodnie z międzynarodowymi normami.

- Realizacja krajowej strategii w dziedzinie migracji oraz planu działania w dziedzinie azylu.

- Zapewnienie zdolności kraju do spełnienia wymogów określonych w Układzie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu w odniesieniu do obywateli WE pracujących i/lub przebywających na terytorium Albanii.

- Przeprowadzenie negocjacji w sprawie umów o readmisji ze wszystkimi państwami w regionie oraz krajami pochodzenia migrantów przejeżdżających przez terytorium Albanii.

- Przystępowanie stopniowo do wszystkich głównych konwencji międzynarodowych dotyczących migracji a także ich ratyfikowanie i wykonywanie ich postanowień.

Pranie brudnych pieniędzy

- bardziej zdecydowane zwalczanie przestępstw gospodarczych i finansowych, w tym prania pieniędzy i fałszerstwa walut.

- Powołanie agencji międzyresortowej odpowiedzialnej za przejmowanie dochodów z przestępczości.

- Osiągnięcie wymiernych rezultatów w walce z praniem brudnych pieniędzy, zarówno w samym sektorze finansowym jak i poza nim.

Narkotyki

- Kontynuacja wdrażania strategii na rzecz walki z narkotykami oraz planów działania w tej dziedzinie.

- Osiągnięcie znacznie lepszych rezultatów w walce z handlem narkotykami, w szczególności w zakresie zwalczania narkotyków syntetycznych, heroiny i kokainy.

Policja

- Dalsze dostosowywanie działalności służb policyjnych do standardów europejskich, w szczególności poprzez zapewnianie odpowiednich szkoleń i wyposażenia.

- Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu zarządzania sprawami.

- Osiągnięcie znaczących rezultatów w walce z przestępczością, w zwalczaniu korupcji i innych czynów karalnych w samych strukturach policji.

Zwalczanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu

- Dalsze pogłębianie współpracy międzynarodowej w walce z zorganizowaną przestępczością i terroryzmem.

- Znaczne zwiększenie liczby dochodzeń w zakresie ścigania przestępczości zorganizowanej i nielegalnego handlu oraz skuteczne ich prowadzenie, a także osiągnięcie konkretnych rezultatów w zakresie przejmowania dochodów z prowadzenia działalności przestępczej.

- Pełne transponowanie do prawa krajowego postanowień międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących zapobiegania czynom terrorystycznym, których Albania jest stroną, oraz ich wykonywanie.

4. PROGRAMOWANIE

Pomoc Wspólnoty dla krajów Bałkanów Zachodnich udzielana w ramach Procesu Stablizacji i Stowarzyszenia świadczona będzie w oparciu o istniejące instrumenty finansowe, w szczególności o rozporządzenie Rady (WE) nr 2666/2000[4]. Zgodnie z powyższym, niniejsza decyzja nie niesie ze sobą skutków finansowych. Albania może mieć dostęp do finansowania w ramach programów wielonarodowych i horyzontalnych.

5. WARUNKOWOŚĆ

Pomoc wspólnotowa dla państw Bałkanów Zachodnich w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia jest uzależniona od dalszych postępów w spełnianiu kryteriów kopenhaskich, jak również od postępu w spełnianiu priorytetów niniejszego partnerstwa europejskiego. Niewypełnienie tych warunków może prowadzić do podjęcia przez Radę odpowiednich środków na podstawie art. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 2666/2000[5]. Pomoc Wspólnoty może również podlegać warunkom określonym przez Radę w jej konkluzjach z dnia 29 kwietnia 1997 r. i 21-22 czerwca 1999 r., zwłaszcza w odniesieniu do zobowiązania się przez beneficjentów pomocy do przeprowadzenia reform demokratycznych, gospodarczych i instytucjonalnych.

6. MONITOROWANIE

Wdrażanie partnerstwa europejskiego będzie analizowane z zastosowaniem mechanizmów ustanowionych na mocy procesu stabilizacji i stowarzyszenia, w szczególności rocznych sprawozdań z postępów przedstawianych przez Komisję.

[1] Dz.U. L 86 z 24.3.2004, str. 1.

[2] Decyzja Rady 2004/519/WE z dnia 14 czerwca 2004 r. w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w partnerstwie europejskim z Albanią (Dz.U. L 223 z 24.6.2004, str. 20).

[3] Dz.U. L 223 z 24.6.2004, str. 20.

[4] Dz.U. L 306 z 7.12.2000, str. 1.

[5] Artykuł 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 2666/2000:

”1. Szacunek dla zasad demokracji i państwa prawnego oraz dla praw człowieka i praw mniejszości, a także podstawowych wolności jest zasadniczym elementem stosowania niniejszego rozporządzenia i warunkiem wstępnym kwalifikowania się do pomocy Wspólnoty. Jeżeli zasady te nie są respektowane, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną może na wniosek Komisji podjąć odpowiednie środki.

2. Pomoc Wspólnoty może również podlegać warunkom określonym przez Radę w jej konkluzjach z dnia 29 kwietnia 1997 r., szczególnie w zakresie podejmowania się przez beneficjentów pomocy przeprowadzenia demokratycznych, gospodarczych i instytucjonalnych reform”.