52005PC0190(17)




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 13.05.2005

COM(2005) 190 końcowy

2005/0072 (COD)

2005/0073 (COD)

2005/0074 (COD)

2005/0075 (COD)

2005/0076 (COD)

2005/0077 (CNS)

2005/0078 (CNS)

2005/0079 (CNS)

2005/0080 (CNS)

2005/0081 (COD)

2005/0082 (COD)

2005/0083 (COD)

2005/0084 (CNS)

2005/0085 (COD)

2005/0086 (COD)

2005/0087 (COD)

2005/0088 (COD)

2005/0089 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskiej sieci informacji i obserwacji środowiska w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego w odniesieniu do kadencji dyrektora

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1365/75 w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy w odniesieniu do kadencji dyrektora i zastępcy dyrektora

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1360/90 ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia w odniesieniu do kadencji jej dyrektora

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 302/93 w sprawie ustanowienia Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w odniesieniu do kadencji dyrektora

UZASADNIENIE

1. UZASADNIENIE I CEL WNIOSKU

Na dzień dzisiejszy istnieje w Unii Europejskiej 20 organów zdecentralizowanych, które można określić wspólnym mianem agencji wspólnotowych ze względu na wspólne następujące cechy charakterystyczne: powołanie na mocy podstawy prawnej, osobowość prawna, niezależność administracyjna i finansowa, jasno określony zakres kompetencji i działalności…

Te agencje wspólnotowe zarządzane są przez urzędnika posiadającego zazwyczaj tytuł dyrektora, którego wspomagają w niektórych przypadkach jeden lub więcej zastępców. Okres trwania ich kadencji wynosi zazwyczaj od 4 do 5 lat. Jednakże większość rozporządzeń podstawowych przewiduje możliwość jednokrotnego lub wielokrotnego przedłużenia kadencji dyrektorów oraz, tam gdzie ma to zastosowanie, ich zastępców. Warunki powoływania i okres trwania kadencji określone są w poszczególnych rozporządzeniach dotyczących poszczególnych agencji.

Do niedawna decyzję o przedłużeniu kadencji dyrektora sprawującego funkcje w danym okresie podejmował zwykle organ odpowiedzialny za nominację. Po dokładniejszym zbadaniu przepisów rozporządzeń podstawowych, Komisja doszła do wniosku, iż takie postępowanie prowadziło do powstania problemu prawnego.

Istotnie, poza rozporządzeniem nr 1360/90 ustanawiającym Europejską Fundację Kształcenia, oraz późniejszym rozporządzeniem nr 851/2004 ustanawiającym Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w rozporządzeniach podstawowych ustanawiających agencje wspólnotowe używany jest termin „odnowienia” (fr. renouvellement) dla określenia przedłużenia kadencji dyrektora.

Artykuł 214 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską dotyczący mianowania członków Komisji oraz art. 223 i 225 Traktatu dotyczące mianowania sędziów Trybunału Sprawiedliwości zawierają analogiczny przepis. Jednakże w obu przypadkach ustalone jest, iż możliwość odnowienia kadencji nie oznacza, że można zastosować procedurę uproszczoną lub przedłużyć kadencję bez przestrzegania procedury mianowania określonej w Traktacie.

Zgodnie z powyższym, możliwość odnowienia kadencji należy interpretować jedynie w ten sposób, że urzędnik piastujący urząd, po upływie kadencji, musi ponownie złożyć akt kandydatury na nową kadencję.

W odniesieniu do agencji, taka interpretacja prowadzi do wniosku, iż możliwość przedłużenia kadencji dyrektora nie zwalnia ich z obowiązku przestrzegania procedury mianowania przewidzianej w rozporządzeniu podstawowym.

Ponadto dyrektorzy agencji i ich zastępcy nie tylko piastują urząd przez określoną kadencję, ale są także pracownikami agencji zatrudnionymi na kontraktach tymczasowych i objętymi warunkami zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich (RAA).

Z tego tytułu procedura mianowania powinna w szczególności obejmować publikację ogłoszenia o naborze na stanowisko we wszystkich Państwach Członkowskich i odbywać się zgodnie z procedurą doboru odpowiadającą zasadom określonym w rozporządzeniach podstawowych i RAA.

Procedury te są zazwyczaj długie i stosunkowo kosztowne. Następstwem ich zastosowania może być także spowolnienie lub stworzenie przeszkód w działalności agencji w tym okresie, jeśli piastujący urząd dyrektor podejmuje decyzję ponownego przedstawienia swojej kandydatury.

Biorąc pod uwagę specyficzne potrzeby agencji i doświadczenia ostatnich lat, nie wydaje się zatem właściwym narzucanie agencjom wymogu przeprowadzenia nowej procedury naboru za każdym razem, gdy kończy się kadencja poprzedniego dyrektora lub innych pracowników, których może to dotyczyć. Właściwe organy odpowiedzialne za nominację powinny mieć możliwość dokonania wyboru między przedłużeniem kadencji urzędnika sprawującego funkcję w danym momencie, a przeprowadzeniem nowej procedury naboru.

Należy również mieć na uwadze fakt, iż dyrektorzy agencji nie tylko kierują agencją z administracyjnego punktu widzenia, ale odgrywają także ważną rolę w działaniach podejmowanych przez agencję i w realizacji powierzonych jej zadań. Przy podejmowaniu decyzji organ odpowiedzialny za nominację powinien zatem uwzględnić dwa elementy – potrzebę zapewnienia ciągłości kierowania agencją z administracyjnego punktu widzenia oraz kwestię rozwoju agencji w duchu nowych idei i polityk.

Dlatego też decyzja o przedłużeniu kadencji dyrektora piastującego urząd w danym okresie powinna być podejmowana na podstawie uprzedniej oceny osiągniętych przez dyrektora wyników i potrzeb agencji, wykonanej przez organ, który przedkłada organowi odpowiedzialnemu za nominację propozycje kandydatur na stanowisko dyrektora, a przedłużenie dokonywane jest jednokrotnie na czas określony, który nie może być dłuższy niż okres pierwszej kadencji.

Ogółem proponuje się zmianę artykułów dotyczących nominacji w odniesieniu do 18 agencji, co oznacza przedłożenie 18 wniosków dotyczących rozporządzeń zmieniających rozporządzenia podstawowe poszczególnych agencji.

Zmiana nie dotyczy dwóch rozporządzeń ustanawiających agencje: rozporządzenia Rady (WE) nr 2667/2000 z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie Europejskiej Agencji Odbudowy[1] oraz rozporządzenia (WE) nr 460/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. ustanawiającego Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji[2]. Istotnie, rozporządzenia te nie przewidują możliwości odnowienia kadencji dyrektora ze względu na ograniczony okres działalności tych agencji.

Nie wnioskuje się także o zmianę aktów założycielskich agencji i innych organów wchodzących w skład 2 i 3 filara.

W odniesieniu do dwóch agencji, które są obecnie przedmiotem wniosków dotyczących rozporządzenia i które są obecnie w trakcie rozpatrywania lub uchwalania (Europejska Agencja ds. Substancji Chemicznych[3] oraz Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa[4]), Komisja przedstawi w razie potrzeby propozycje zmian, celem harmonizacji tekstów dla wszystkich agencji wspólnotowych.

2. PODSTAWA PRAWNA I PROCEDURA PRZYJMOWANIA

Podstawą rozporządzeń ustanawiających poszczególne agencje zasadniczo jest artykuł Traktatu odpowiadający zakresowi ich kompetencji i działalności, z czego wynika również mająca zastosowanie procedura przyjmowania.

Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian w każdym z rozporządzeń ustanawiających poszczególne agencje.

W odniesieniu do procedury przyjmowania rozporządzeń, należy przestrzegać tej, która obowiązywała w chwili powoływania agencji, z uwzględnieniem, w przypadkach gdy ma to zastosowanie, zmian wprowadzonych od momentu przyjęcia rozporządzenia ustanawiającego agencję, w odniesieniu do kompetencji Parlamentu Europejskiego określonych w Traktacie lub w odniesieniu do podstawy prawnej.

Dotyczy to w szczególności Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, ale również pięciu rozporządzeń, których podstawa prawna została zmieniona i w odniesieniu do których art. 308 Traktatu został zastąpiony podstawą prawną, która dotyczy obszaru działalności tych agencji.

Chodzi o, z jednej strony, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, którego rozporządzenie jest obecnie przedmiotem kodyfikacji, w trakcie której Rada uznała, iż od tej chwili stosowaną podstawą prawną będzie art. 152, decyzja, którą Komisja zaakceptowała, a z drugiej strony, o Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (art. 150), Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (art. 137 ust. 1 lit. a) i b)), Europejską Fundację Kształcenia (art. 150) oraz Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (art. 137 ust. 1 lit. a)).

3. TREść WNIOSKÓW DOTYCZąCYCH ROZPORZąDZEń W SPRAWIE AGENCJI

3.1 Trzy akapity wspólne dla wszystkich wniosków dotyczących rozporządzeń sformułowane są następująco:

„Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny,

Należy zatem zmienić rozporządzenie nr …/… [tytuł rozporządzenia podstawowego ustanawiającego agencję]”.

3.2 Dla każdego ze zmienianych rozporządzeń, proponowana jest następująca standardowa formuła:

„Na czele Agencji/Centrum/Urzędu/Fundacji stoi dyrektor mianowany przez zarząd/radę* na wniosek Komisji** na pięcioletnią kadencję, która na wniosek Komisji** i po dokonaniu oceny może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie przekraczający pięciu lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja** uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

* Rada w przypadku Wspólnotowego Urzędu Odmiany Roślin (CPVO), Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM); Komisja w przypadku Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) oraz Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (EUROFOUND);

** rada administracyjna w przypadku OHIM, CEDEFOP oraz EUROFOUND.

3.3 Proponowane zmiany dotyczą następujących agencji i rozporządzeń:

- Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP): art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 337/75 ustanawiającego Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego;

- Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (EUROFOUND): art. 8 ust. 3 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1365/75 z dnia 26 maja 1975 r. w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy;

- Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA): art. 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia Rady (EWG) nr 1210/90 z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskiej sieci informacji i obserwacji środowiska;

- Europejska Fundacja Kształcenia (ETF): art. 7 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1360/90 z dnia 7 maja 1990 r. ustanawiającego Europejską Fundację Kształcenia, zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 1572/98 z dnia 17 lipca 1998 r.;

- Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA): art. 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia Rady (EWG) nr 302/93 z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii,

- Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM): art. 120 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego;

- Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (EU-OSHA): art. 11 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) 2062/94/WE z dnia 18 lipca 1994 r. ustanawiającego Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy;

- Wspólnotowy Urząd Odmiany Roślin (CPVO): art. 43 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin;

- Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej (CdT) art. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2965/94 z dnia 28 listopada 1994 r. ustanawiającego Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej;

- Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC): art. 10 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1035/97 z dnia 2 czerwca 1997 r. ustanawiającego Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii;

- Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności;

- Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA): art. 16 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1406/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiającego Europejską Agencję ds. bezpieczeństwa na morzu;

- Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA): art. 30 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego;

- Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawiającego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób;

- Europejska Agencja ds. Oceny Produktów Leczniczych (EMEA): art. 64 ust. 1 zdanie trzecie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 726/2004 z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiającego Europejską Agencję Leków;

- Europejska Agencja Kolejowa (ERA): art. 31 ust. 3 rozporządzenia nr 881/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego Europejską Agencję Kolejową;

- Europejski Organ Nadzoru GNSS (Galileo): art. 7 ust. 2 trzeci akapit rozporządzenia Rady (WE) nr 1321/2004 z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie ustanowienia struktur zarządzania europejskimi satelitarnymi programami radionawigacyjnymi;

- Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej: art. 26 ust. 5 zdanie drugie rozporządzenia Rady (WE) nr 2007/2004 z dnia 26 października 2004 r. ustanawiającego Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

2005/0072 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskiej sieci informacji i obserwacji środowiska w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175,

uwzględniając wniosek Komisji[5],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[6],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[7]

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[8],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 1210/90 z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskiej sieci informacji i obserwacji środowiska[9],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 9 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1210/90, zdanie pierwsze otrzymuje następujące brzmienie:

„1. Na czele Agencji stoi dyrektor zarządzający mianowany przez zarząd na wniosek Komisji na pięcioletnią kadencję, która na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0073 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego w odniesieniu do kadencji dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 150,

uwzględniając wniosek Komisji[10],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[11],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[12],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[13],

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

2. Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

3. Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 337/75 z dnia 10 lutego 1975 r. ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego[14],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 337/75 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

„2. Kadencja dyrektora trwa pięć lat. Na wniosek zarządu i po dokonaniu oceny może ona zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny zarząd uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Centrum na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0074 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1365/75 w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy w odniesieniu do kadencji dyrektora i zastępcy dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 137 ust. 1 lit. a) i b),

uwzględniając wniosek Komisji[15],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[16],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[17],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[18],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 1365/75 z dnia 26 maja 1975 r. w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy[19],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 1365/75 ust. 3 otrzymuje następujące brzmienie:

„3. Dyrektor i zastępca dyrektora są mianowani na okres maksymalnie pięciu lat, która to kadencja na wniosek Rady Administracyjnej i po dokonaniu oceny może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Rada Administracyjna uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Fundacji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0075 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 1360/90 ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia w odniesieniu do kadencji jej dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 150,

uwzględniając wniosek Komisji[20],

uwzględniając opinię Komitetu Społeczno-Ekonomicznego[21],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[22],

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu[23],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest, aby przewidzieć możliwość jednorazowego przedłużenia tej kadencji, po dokonaniu stosownej oceny.

(3) W związku z tym należy zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 1360/90 z dnia 7 maja 1990 r. ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia [24],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 7 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1360/94 zdanie drugie otrzymuje następujące brzmienie:

„Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny kadencja ta może jednokrotnie zostać przedłużona na okres nieprzekraczający pięciu lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Fundacji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0076 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 302/93 w sprawie ustanowienia Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w odniesieniu do kadencji dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 152,

uwzględniając wniosek Komisji[25],

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[26],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[27],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[28],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić uregulowania prawne dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest, aby przewidzieć możliwość jednorazowego przedłużenia tej kadencji, po dokonaniu stosownej oceny.

(3) W związku z tym należy zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 302/93 z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii[29],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 9 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 302/93 zdanie pierwsze otrzymuje następujące brzmienie:

„1. Na czele Centrum stoi dyrektor mianowany przez radę zarządzającą na wniosek Komisji na okres pięciu lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny kadencja ta może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Centrum na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0077 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 40/94 w odniesieniu do kadencji Prezesa Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji[30],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[31],

uwzględniając opinię Komitetu Społeczno-Ekonomicznego[32],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest, aby przewidzieć możliwość jednorazowego przedłużenia tej kadencji, po dokonaniu stosownej oceny.

(3) W związku z tym należy zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego[33],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 120 rozporządzenia (WE) nr 40/94, ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

„2. Kadencja Prezesa trwa nie więcej niż pięć lat. Na wniosek Rady Administracyjnej, po dokonaniu oceny i po uzyskaniu opinii Komisji, kadencja ta może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie przekraczający pięciu lat.

Przy dokonywaniu oceny Rada Administracyjna uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Urzędu na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

2005/0078 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do kadencji Prezesa Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji[34],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[35],

uwzględniając opinię Komitetu Społeczno-Ekonomicznego[36],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest, aby przewidzieć możliwość jednorazowego przedłużenia tej kadencji, po dokonaniu stosownej oceny.

(3) W związku z tym należy zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin[37],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 43 rozporządzenia (WE) nr 2100/94, ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

„2. Kadencja Prezesa trwa nie więcej niż pięć lat. Na wniosek Komisji, po dokonaniu oceny i po uzyskaniu opinii Rady Administracyjnej, kadencja ta może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie przekraczający pięciu lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Urzędu na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

2005/0079 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2965/94 ustanawiające Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej w odniesieniu do kadencji dyrektora

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji[38],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[39],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych;

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 2965/94 z dnia 28 listopada 1994 r. ustanawiające Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej[40],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 9 rozporządzenia (WE) nr 2965/94, ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

« 1. Na czele Centrum stoi dyrektor mianowany przez zarząd na wniosek Komisji na okres pięciu lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny kadencja ta może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Centrum na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

2005/0080 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1035/97 ustanawiające Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii w odniesieniu do kadencji dyrektora

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 284 i 308,

uwzględniając wniosek Komisji[41],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[42],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[43],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[44],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 1035/97 z dnia 2 czerwca 1997 r. ustanawiające Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii[45],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1035/97 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

« 1. Na czele Centrum stoi dyrektor mianowany przez zarząd na wniosek Komisji na okres czterech lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny, kadencja ta może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż cztery lata.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Centrum na następne lata. »

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

2005/0081 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 178/2002 w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37, 95, 133 oraz art. 152 ust. 4 lit. b),

uwzględniając wniosek Komisji[46],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[47],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[48],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[49],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych;

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności[50],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 26 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1. W zdaniu drugim skreśla się wyrazy „z możliwością ponownego mianowania na to stanowisko”.

2. Dodaje się następujące akapity:

„Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny, kadencja dyrektora zarządzającego może zostać przedłużona jednokrotnie na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Urzędu na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0082 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 851/2004 ustanawiające Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w odniesieniu do kadencji dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 152 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji[51],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[52],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[53],

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu[54],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawiające Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób[55],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 17 rozporządzenia (WE) nr 851/2004, ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

„ 1. Dyrektor jest mianowany przez zarząd, w oparciu o wykaz kandydatów zaproponowanych przez Komisję w następstwie rozstrzygnięcia konkursu otwartego, po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i innych publikacjach zaproszenia do składania ofert. Kadencja dyrektora trwa pięć lat i na wniosek Komisji oraz po dokonaniu oceny, może zostać przedłużona jednokrotnie na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Centrum na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0083 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 726/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora zarządzającego Europejskiej Agencji Leków (Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95 oraz art. 152 ust. 4 lit. b),

uwzględniając wniosek Komisji[56],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[57],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[58],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[59],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych;

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 726/2004 z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków[60],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 64 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 726/2004 wprowadza się następujące zmiany:

1. Skreśla się zdanie trzecie.

2. Dodaje się akapity w brzmieniu:

„Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny, kadencja dyrektora zarządzającego może zostać przedłużona jednokrotnie na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0084 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1321/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego Europejskiego Organu Nadzoru GNSS

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji[61],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[62],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 1321/2004 z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie ustanowienia struktur zarządzania europejskimi satelitarnymi programami radionawigacyjnymi[63],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1321/2004 akapit trzeci otrzymuje następujące brzmienie:

„Kadencja dyrektora wykonawczego trwa pięć lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może ona zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby Organu na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

2005/0085 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLEMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

rzmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2062/94 ustanawiające Europejskią Agencję Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy w odniesieniu do kadencji dyrektora

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 137 ust. 1 lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji[64],

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[65],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[66],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[67],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) W związku z tym należy zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 2062/94 z dnia 18 lipca 1994 r. ustanawiającego Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy[68],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 11 rozporządzenia (WE) nr 2062/94 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

„ 1. Na czele Agencji stoi dyrektor mianowany przez zarząd na wniosek Komisji na pięcioletnią kadencję, która na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie przekraczający pięciu lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w czasie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0086 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 ustanawiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa na Morzu w odniesieniu do kadencji dyrektora (Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 80 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji[69],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego[70],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[71],

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu[72],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa na Morzu[73],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 16 rozporządzenia (WE) nr 1406/2002 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

„ 2. Kadencja dyrektora zarządzającego trwa pięć lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może zostać jednorazowo przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0087 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1592/2002 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego i dyrektorów Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 80 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji[74],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego[75],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[76],

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu[77],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie (WE) nr 1592/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego[78],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 30 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 ust. 4 otrzymuje następujące brzmienie:

„4. Kadencja dyrektora wykonawczego trwa pięć lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może ona zostać jednorazowo przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie [...] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0088 (COD)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 881/2004 ustanawiające Europejską Agencję Kolejową w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 71 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji[79],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[80],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[81],

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu[82],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur, mających zastosowanie do przedłużenia kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych.

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny.

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie (WE) nr 881/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające Europejską Agencję Kolejową[83],

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 31 rozporządzenia (WE) nr 881/2004 ust. 3 otrzymuje następujące brzmienie:

„ 3. Kadencja dyrektora wykonawczego trwa pięć lat. Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny może ona zostać jednokrotnie przedłużona na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

2005/0089 (CNS)

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY

zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2007/2004 w odniesieniu do kadencji dyrektora wykonawczego i zastępcy dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 62 ust. 2 lit. a) oraz art. 66,

uwzględniając wniosek Komisji[84],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[85],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[86],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ujednolicić zasady dotyczące warunków i procedur mających zastosowanie do przedłużania kadencji dyrektora, zastępcy dyrektora lub, w określonych przypadkach, prezesa/przewodniczącego niektórych agencji wspólnotowych;

(2) Właściwym jest przewidzenie możliwości jednorazowego przedłużenia kadencji po dokonaniu stosownej oceny;

(3) Należy zatem zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 2007/2004 z dnia 26 października 2004 r. ustanawiające Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej[87],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W art. 26 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2007/2004 zdanie drugie otrzymuje następujące brzmienie:

„Na wniosek Komisji i po dokonaniu oceny, kadencja dyrektora i zastępcy dyrektora może zostać przedłużona jednokrotnie przez Zarząd na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Przy dokonywaniu oceny Komisja uwzględnia w szczególności:

- wyniki uzyskane w trakcie pierwszej kadencji oraz sposób ich osiągnięcia;

- zadania i potrzeby agencji na następne lata.”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie […] dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

[1] Dz.U. L 306 z 7.12.2000 oraz COM(2004) 451 wersja ostateczna z 28.6.2004

[2] Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 1

[3] COM (2003) 644 wersja ostateczna

[4] COM (2004) 289 wersja ostateczna

[5] Dz.U. C […] z […], str. […].

[6] Dz.U. C […] z […], str. […].

[7] Dz.U. C […] z […], str. […].

[8] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[9] Dz.U. L 120 z 11.5.1990, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1641/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 1).

[10] Dz. U. C […] z […], str. […].

[11] Dz. U. C […] z […], str. […].

[12] Dz. U. C […] z […], str. […].

[13] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[14] Dz.U. L 39 z 13.2.1975, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2051/2004 (Dz.U. L 355 z 1.12.2004, str. 41).

[15] Dz. U. C […] z […], str. […].

[16] Dz. U. C […] z […], str. […].

[17] Dz. U. C […] z […], str. […].

[18] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[19] Dz.U. L 139 z 30.5.1975, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1649/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 25).

[20] Dz.U. C […] z […], str. […].

[21] Dz.U. C […] z […], str. […].

[22] Dz.U. C […] z […], str. […].

[23] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia […] r.

[24] Dz.U. L 131 z 23.5.1990, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1648/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 22).

[25] Dz.U. C […] z […], str. […].

[26] Dz.U. C […] z […], str. […].

[27] Dz.U. C […] z […], str. […].

[28] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[29] Dz.U. L 36 z 12.2.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1651/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 30).

[30] Dz.U. C […] z […], str. […].

[31] Dz.U. C […] z […], str. […].

[32] Dz.U. C […] z […], str. […].

[33] Dz.U. L 11 z 14.1.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 422/2004 (Dz.U. L 70 z 9.3.2004, str. 1).

[34] Dz.U. C […] z […], str. […].

[35] Dz.U. C […] z […], str. […].

[36] Dz.U. C […] z […], str. […].

[37] Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 873/2003 (Dz.U. L 162 z 30.4.2004, str. 38).

[38] Dz.U. C […] z […], str. […].

[39] Dz.U. C […] z […], str. […].

[40] Dz.U. L 314 z 7.12.1994, str.1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1645/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 13).

[41] Dz.U. C […] z […], str. […].

[42] Dz.U. C […] z […], str. […].

[43] Dz.U. C […] z […], str. […].

[44] Dz.U. C […] z […], str. […].

[45] Dz.U. L 151 z 10.6.1997, str.1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1652/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 33).

[46] Dz.U. C […] z […], str. […].

[47] Dz.U. C […] z […], str. […].

[48] Dz.U. C […] z […], str. […].

[49] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[50] Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str.1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1642/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 4).

[51] Dz.U. C […] z […], str. […].

[52] Dz.U. C […] z […], str. […].

[53] Dz.U. C […] z […], str. […].

[54] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia […] r.

[55] Dz.U. L 142 z 30.4.2004, str. 1.

[56] Dz.U. C […] z […], str. […].

[57] Dz.U. C […] z […], str. […].

[58] Dz.U. C […] z […], str. […].

[59] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[60] Dz.U. L 136 z 30.4.2004, str.1.

[61] Dz.U. C […] z […], str. […].

[62] Dz.U. C […] z […], str. […].

[63] Dz.U. L 246 z 20.7.2004, str. 1.

[64] Dz.U. C […] z […], str. […].

[65] Dz.U. C […] z […], str. […].

[66] Dz.U. C […] z […], str. […].

[67] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[68] Dz.U. L 216 z 20.8.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1654/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 38).

[69] Dz.U. C z , str. .

[70] Dz.U. C […] z […], str. […].

[71] Dz.U. C […] z […], str. […].

[72] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[73] Dz.U. L 208 z 5.8.2002, str.1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 724/2004 (Dz.U. L 129 z 29.4.2004, str. 1).

[74] Dz.U. C z , str. .

[75] Dz.U. C z , str. .

[76] Dz.U. C z , str. .

[77] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[78] Dz.U. L 240 z 7.9.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1701/2003 (Dz.U. L 243 z 27.9.2003, str. 5).

[79] Dz.U. C […] z […], str. […].

[80] Dz.U. C […] z […], str. […].

[81] Dz.U. C […] z […], str. […].

[82] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia [...] r.

[83] Dz.U. L 164 z 30.4.2004, str. 1.

[84] Dz.U. C […] z […], str. […].

[85] Dz.U. C […] z […], str. […].

[86] Dz.U. C […] z […], str. […].

[87] Dz.U. L 349 z 25.11.2004, str.1.