52004SC0835

Propozycja decyzji Rady w sprawie nadmiernego deficytu na Słowacji /* SEC/2004/0835 końcowy */


Propozycja DECYZJI RADY w sprawie nadmiernego deficytu na Słowacji

(przedstawione przez Komisję)

MEMORANDUM OBJAŚNIAJĄCE

Dnia 7 kwietnia 2004 roku Komisja opublikowała swoje prognozy na wiosnę 2004 r. [1] Biorą one pod uwagę dane zgłoszone przez Słowację w marcu 2004 roku, według których deficyt sektora publicznego na Słowacji spadł z poziomu 5,7% PKB w 2002 roku do 3,6% PKB w 2003 roku, tym samym przekraczając wartość bazową 3% PKB ustanowioną w Traktacie.

[1] Prognoza Komisji na wiosnę 2004 roku dostępna jest na stronie:

Na podstawie dowodów opartych na domniemaniu faktycznym w dniu 12 maja 2004 roku Komisja wszczęła wobec Słowacji procedurę nadmiernego deficytu, przyjmując raport przewidziany w art. 104 ust. 3 Traktatu [2]. Dnia 14 maja 2004 roku Komisja otrzymała od Słowacji program konwergencji, który potwierdził wielkość deficytu na poziomie 3,6% PKB za 2003 rok.

[2] Pełny tekst raportu dostępny jest na stronie: http://europa.eu.int/comm/economy_finance/ about/activities/sgp/procedures_en.htm.

Zastosowanie procedury nadmiernego deficytu (PND) reguluje art. 104 Traktatu oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1467/97 ,w sprawie przyspieszenia i wyjaśnienia stosowania procedury nadmiernego deficytu" składające się na Pakt Stabilności i Wzrostu [3]. Kraje, które przystąpiły do UE w dniu 1 maja 2004 roku są Państwami Członkowskimi objętymi derogacją i winny wystrzegać się nadmiernego deficytu, z tym że nie mogą być na nie nałożone sankcje wynikające z art. 104 ust. 9 i 11.

[3] Dz.U. L 209, 2.8.1997.

Raport Komisji na podstawie art. 104 ust. 3 Traktatu stwierdza, że przekroczenie przez deficyt słowacki w 2003 roku wartości bazowej 3% PKB nie było wynikiem nadzwyczajnego zdarzenia, na które władze Słowacji nie miały wpływu, ani też nie powstało w rezultacie ostrego załamania gospodarki w znaczeniu określonym w Pakcie Stabilności i Wzrostu, jako że realny wzrost PKB osiągnął w 2003 roku poziom 4,2%. Odnośnie rozwoju wypadków w 2004 roku raport stwierdza, że deficyt sektora publicznego może wzrosnąć i pozostać na poziomie powyżej 3% PKB. Prognoza Komisji na wiosnę 2004 roku przewiduje deficyt sektora publicznego w wysokości 4,1% PKB za 2004 rok, która to wielkość jest zbliżona do 4,0% PKB prognozowanych przez władze Słowacji w programie konwergencji.

W oparciu o prognozy Komisji na wiosnę 2004 roku raport Komisji stwierdza również, że wskaźnik zadłużenia do PKB, który w 2003 roku osiągnął 42,8% PKB, pozostanie w 2004 roku poniżej wartości bazowej 60% określonej w Traktacie. W szczególności, prognoza Komisji na wiosnę 2004 roku przewiduje, iż wskaźnik zadłużenia osiągnie poziom 45,1% PKB w 2004 roku, co się zgadza z wielkością 45,1% PKB prognozowana przez władze Słowacji w programie konwergencji.

Art. 104 ust. 4 Traktatu stwierdza, że ,Komitet przewidziany w art. 114 (tzn. Komitet Ekonomiczno-Finansowy) winien sformułować opinię w sprawie raportu Komisji". Komitet wydał swoją opinię dnia 24 maja 2004 roku, zgadzając się z oceną Komisji przedstawioną w raporcie. W szczególności, Komitet stwierdził, że sytuacja budżetowa na Słowacji wskazuje na istnienie nadmiernego deficytu według pierwszego z dwóch kryteriów przewidzianych w art. 104 ust. 2 dla ustalania takiego deficytu. Uwzględnienie innych stosownych czynników, w szczególności średnioterminowej sytuacji budżetowej i wskaźnika inwestycji publicznych, nie wpłynęło na zmianę oceny wynikającej z samych kryteriów. Komitet spodziewa się również, iż deficyt sektora publicznego w 2004 roku pozostanie znacznie powyżej traktatowej wartości bazowej oraz że zadłużenie brutto sektora publicznego pozostanie w 2004 roku poniżej określonego w Traktacie poziomu bazowego 60% PKB.

Po zbadaniu stosownych czynników uwzględnionych w swoim raporcie oraz zważywszy na opinię Komitetu, Komisja jest zdania, iż Słowacja posiada nadmierny deficyt. Opinia ta, przyjęta przez Komisję w dniu 24 czerwca 2004 roku, skierowana jest do Rady zgodnie z art. 104 ust. 5 Traktatu. Komisja proponuje, by Rada podjęła stosowną decyzję zgodnie z art. 104 ust. 6 i niniejszym przedstawia propozycję decyzji w tej sprawie. Ponadto Komisja przedstawia Radzie propozycję zalecenia Rady skierowanego do Słowacji w sprawie skorygowania sytuacji nadmiernego deficytu zgodnie z art. 104 ust. 7 Traktatu.

Propozycja DECYZJI RADY w sprawie nadmiernego deficytu na Słowacji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 104 ust. 6 traktatu,

uwzględniając propozycję Komisji,

uwzględniając uwagi przedstawione przez Słowację,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) zgodnie z art.104 Traktatu, Państwa Członkowskie winny wystrzegać się nadmiernego deficytu budżetowego; dotyczy to również Państw Członkowskich objętych derogacją, to jest wszystkich krajów, które przystąpiły do UE w dniu 1 maja 2004 roku;

(2) celem Paktu Stabilności i Wzrostu są zdrowe finanse państwa jako sposób na wzmocnienie warunków sprzyjających stabilności cen oraz osiągnięciu silnego trwałego wzrostu prowadzącego do tworzenia nowych miejsc pracy;

(3) procedura nadmiernego deficytu na podstawie art. 104 przewiduje podjęcie decyzji stwierdzającej nadmierny deficyt a załączony do Traktatu Protokół w sprawie procedury nadmiernego deficytu określa dodatkowe postanowienia dotyczące wdrażania procedury nadmiernego deficytu. Rozporządzenie Rady (WE) nr 3605/93 [4], zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 475/2000 [5] oraz rozporządzeniem Komisji (WE) nr 351/2002 [6], określa szczegółowe zasady i definicje w zakresie stosowania postanowień tego Protokołu;

[4] Dz.U. L 332, 31.12.1993, str. 7.

[5] Dz.U. L 58, 3.3.2000, str. 1.

[6] Dz.U. L 55, 26.2.2002 str. 23.

(4) art. 104 ust. 5 Traktatu wymaga, by w przypadku uznania, iż w danym Państwie Członkowskim ma miejsce lub mógłby powstać nadmierny deficyt, Komisja skierowała do Rady opinię. Po zbadaniu wszystkich stosownych czynników uwzględnionych w raporcie wynikającym z art. 104 ust. 3 oraz mając na względzie opinię Komitetu Ekonomiczno-Finansowego wynikającą z art. 104 ust. 4, Komisja stwierdziła w swojej opinii z dnia 24 czerwca 2004 roku, iż na Słowacji na miejsce nadmierny deficyt;

(5) art. 104 ust. 6 Traktatu określa, że przed podjęciem decyzji w sprawie istnienia nadmiernego deficytu, po dokonaniu ogólnej oceny, Rada powinna rozważyć uwagi, jakie dane Państwo Członkowskie pragnie przedstawić;

(6) ogólna ocena prowadzi do następujących wniosków. W 2003 roku deficyt sektora publicznego na Słowacji osiągnął wielkość 3,6% PKB, powyżej przewidywanego w Traktacie poziomu bazowego 3% PKB. Nadwyżka deficytu sektora publicznego powyżej wartości bazowej nie wynika z niezwykłych zdarzeń, na które władze słowackie nie mają wpływu, ani też nie jest rezultatem ostrego załamania gospodarki w znaczeniu określonym w Pakcie Stabilności i Wzrostu. Deficyt sektora publicznego może pozostać na poziomie przekraczającym 3% PKB w 2004 roku. W szczególności, zgodnie z prognozą Komisji na wiosnę 2004 roku, deficyt ten ma osiągnąć 4,1% PKB w 2004 roku, podczas gdy słowacki program konwergencji przewiduje deficyt na poziomie 4,0% PKB. Wskaźnik zadłużenia wynoszący 42,8% w 2003 roku może w 2004 roku pozostać poniżej traktatowej wartości bazowej 60% PKB;

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Art. 1

Z przeprowadzonej ogólnej oceny wynika, iż na Słowacji na miejsce nadmierny deficyt.

Art. 2

Niniejsza decyzja dotyczy Republiki Słowackiej.

Sporządzono w Brukseli, [dn. 5 lipca 2004 r.].

W imieniu Rady

Przewodniczący

[...]