52004PC0767

Komunikat Komisji dla Parlamentu europejskiego zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 77/541/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących w pojazdach silnikowych /* COM/2004/0767 końcowy - COD 2003/0130 */


Bruksela, dnia 25.1.2005

COM(2004) 767 końcowy

2003/0130 (COD)

.

KOMUNIKAT KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 77/541/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących w pojazdach silnikowych

2003/0130 (COD)

KOMUNIKAT KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

zgodnie z art. 251 ust. 2 akapit drugi Traktatu WE dotyczący wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 77/541/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących w pojazdach silnikowych

1- HISTORIA DOKUMENTU

Data przekazania wniosku PE i Radzie (COM(2003)363 wersja ostateczna - 2003/0130(COD)): | 20.6.2003. |

Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny: | 10.12.2003 |

Data wydania opinii przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu: | 17.12.2003 |

Data przyjęcia wspólnego stanowiska: | 24.1.2005. |

2- PRZEDMIOT WNIOSKU KOMISJI

Niniejszy wniosek dotyczący dyrektywy stanowi jeden z trzech wniosków mających na celu obowiązkowe instalowanie pasów bezpieczeństwa we wszystkich pojazdach silnikowych. Niniejsze środki wynikają z przyjętej dyrektywy 2003/20/WE zmieniającej dyrektywę Rady 91/671/EWG w sprawie obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa.

Niniejszy wniosek przewiduje w szczególności instalowanie zatwierdzonych pasów bezpieczeństwa, o budowie dostosowanej do każdej kategorii pojazdu.

3- UWAGI DOTYCZĄCE WSPÓLNEGO STANOWISKA

3.1. Uwagi ogólne dotyczące wspólnego stanowiska

Główna zmiana wprowadzona przez Radę do wniosku Komisji dotyczy pasów bezpieczeństwa przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Z uwagi na szczególne potrzeby tej kategorii użytkowników, Rada uznała, iż korzystniejsze będzie, jeżeli w okresie przejściowym wymienione pasy bezpieczeństwa nie będą podlegały wszystkim przepisom technicznym wymaganym w odniesieniu do pasów bezpieczeństwa.

Rada uznała jednakże za konieczne ujednolicenie istniejących przepisów krajowych w tej dziedzinie, a także zleciła Komisji zbadanie tej sprawy.

Komisja może zatwierdzić tę poprawkę.

3.2. Uwagi dotyczące poprawek przyjętych przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu

Z uwagi na stanowisko przyjęte przez Parlament wobec zakazu siedzeń bocznych w autokarach turystycznych (patrz sprawa nr 2003/0128(COD)), Parlament zaproponował, w ramach utrzymania wspomnianych siedzeń, wyposażenie ich w dwupunktowe pasy bezpieczeństwa. Rada nie uwzględniła poprawek Parlamentu Europejskiego i utrzymała wniosek Komisji w niezmienionym stanie.

Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja oświadczyła, iż nie będzie wnosić do swojego wniosku żadnej poprawki, toteż w pełni popiera stanowisko przyjęte przez Radę.

4 - WNIOSKI

Komisja proponuje wprowadzenie obowiązkowego wyposażenia wszystkich pojazdów silnikowych w pasy bezpieczeństwa, aby zapobiegać niebezpieczeństwu wypadnięcia pasażerów z pojazdów. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony, pasy bezpieczeństwa powinny być poddawane badaniom w celu homologacji oraz dostosowane do wzorów siedzeń używanych w różnych kategoriach pojazdów.

Rada przyjęła wszystkie środki zalecane przez Komisję, decydując jednocześnie o złagodzeniu przepisów technicznych wymaganych w odniesieniu do pasów bezpieczeństwa przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Rada zleciła Komisji szczegółowe zbadanie tej sprawy.

Rada odrzuciła poprawki zgłoszone przez Parlament Europejski.

Podsumowując, Komisja w pełni popiera wspólne stanowisko Rady.