16.12.2021 |
PL |
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej |
L 450/143 |
DECYZJA RADY (UE) 2021/2241
z dnia 13 grudnia 2021 r.
w sprawie składu i mandatu Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 179 ust. 1 i art. 240 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) |
Rezolucją Rady z dnia 14 stycznia 1974 r. (1) ustanowiony został Komitet Badań Naukowo-Technicznych (Crest). Rezolucja ta została zastąpiona rezolucją Rady z dnia 28 września 1995 r. (2), która następnie została zmieniona i uzupełniona, najpierw przez rezolucję Rady z dnia 28 maja 2010 r. (3), która zmieniła nazwę Crest na „Komitet Europejskiej Przestrzeni Badawczej”, a następnie rezolucją Rady z dnia 30 maja 2013 r. (4), która zmieniła tę nazwę na „Komitet Europejski Przestrzeni Badawczej i Innowacji” (ERAC), oraz następnie konkluzjami Rady z dnia 1 grudnia 2015 r. w sprawie przeglądu struktury doradczej europejskiej przestrzeni badawczej (EPB). |
(2) |
W dniu 1 grudnia 2020 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie nowej europejskiej przestrzeni badawczej („nowa EPB”), w których zdefiniowała ją jako zorientowany na naukowców, oparty na wartościach, doskonałości, a także nastawiony na rezultaty obszar, w którym wspiera się naukowców, wiedzę i technologię oraz pozwala na ich swobodny przepływ. |
(3) |
W dniu 26 listopada 2021 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie przyszłego zarządzania nową EPB, w których podkreśliła, że nowa EPB i jej priorytety wymagają kompleksowej restrukturyzacji obecnego zarządzania EPB, oraz potwierdziła, że ERAC jest wspólnym komitetem doradczym wysokiego szczebla ds. polityki strategicznej, który na wczesnym etapie doradza Radzie, Komisji i państwom członkowskim w kwestiach strategicznych dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji. |
(4) |
Rada zgodziła się na dokonanie zmiany w zakresie mandatu ERAC w celu odzwierciedlenia sposobu zarządzania nową EPB oraz na ograniczenie członkostwa w ERAC do przedstawicieli z państw członkowskich i z Komisji reprezentujących wysoki szczebel wykonawczy odpowiedzialny za politykę w zakresie badań naukowych i innowacji. Ponadto Rada dostrzegła wartość dodaną pełnienia roli współprzewodniczących ERAC przez takich przedstawicieli państw członkowskich i Komisji. |
(5) |
Mandat ERAC powinien zatem zostać zmieniony, |
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1. Niniejszym przyjmuje się zmieniony mandat Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji.
2. Zmieniony tekst mandatu zamieszczono w załączniku.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 grudnia 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
(1) Rezolucja Rady z dnia 14 stycznia 1974 r. w sprawie koordynacji krajowych polityk i określenia projektów będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty w dziedzinie nauki i technologii (Dz.U. C 7 z 29.1.1974, s. 2).
(2) Rezolucja Rady z dnia 28 września 1995 r. w sprawie Crest (Dz.U. C 264 z 11.10.1995, s. 4).
(3) Rezolucja Rady z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie zmian w zarządzaniu europejską przestrzenią badawczą (EPB) - zob. dok. 10255/10 na http://register.consilium.europa.eu.
(4) Rezolucja Rady z dnia 30 maja 2013 r. w sprawie prac doradczych na rzecz europejskiej przestrzeni badawczej - zob. dok. 10331/13 na http://register.consilium.europa.eu.
ZAŁĄCZNIK
Mandat Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)
ZADANIA KOMITETU
Artykuł 1
1. Komitet Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (zwany dalej „Komitetem”) jest wspólnym komitetem doradczym wysokiego szczebla ds. polityki strategicznej, który na wczesnym etapie doradza Radzie, Komisji i państwom członkowskim w kwestiach strategicznych dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji.
2. Zadania Komitetu obejmują:
a) |
doradztwo w sprawie strategicznych kierunków polityki i przyszłych tendencji, które wymagają udoskonalenia polityki unijnej i krajowej, w tym polityki regionalnej, w zakresie badań naukowych i innowacji, również obecnego i następnego unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji oraz innych odpowiednich inicjatyw Unii opierających się na badaniach naukowych i innowacjach; |
b) |
inicjowanie aktualizacji programu polityki w zakresie europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) poprzez zapewnienie wczesnego doradztwa strategicznego opartego również na analizie postępów poczynionych w bieżących działaniach w ramach EPB; |
c) |
analiza i doradztwo w zakresie nowych potrzeb polityki spełniających kryteria programu polityki w zakresie EPB – przez cały okres jego wdrażania; |
d) |
interakcja ze strukturami zarządzania i koordynacji na podobnym poziomie w innych istotnych obszarach polityki, takich jak szkolnictwo wyższe i przemysł. |
Artykuł 2
Komitet doradza oraz przedstawia opinie i sprawozdania na wniosek Rady lub Komisji, lub z własnej inicjatywy.
SKŁAD
Artykuł 3
1. Członkami Komitetu są państwa członkowskie i Komisja (zwanymi dalej „członkami”).
2. Każdy członek wyznacza do Komitetu nie więcej niż dwóch przedstawicieli, którzy reprezentują wysoki szczebel wykonawczy odpowiedzialny za politykę w zakresie badań naukowych i innowacji.
3. Członek, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu, może wyznaczyć na to posiedzenie zastępcę lub przekazać swoje funkcje innemu członkowi. Współprzewodniczący i sekretariat Komitetu zostają o tym poinformowani na piśmie przed posiedzeniem.
WSPÓŁPRZEWODNICZĄCY I SEKRETARIAT
Artykuł 4
1. Komitetowi współprzewodniczą przedstawiciel państwa członkowskiego i przedstawiciel Komisji.
2. Komitet wybiera, większością głosów swoich członków, współprzewodniczącego spośród przedstawicieli państw członkowskich. Kadencja takiego współprzewodniczącego wynosi trzy lata, z możliwością jednokrotnego przedłużenia.
3. Państwo członkowskie, którego przedstawiciel jest wyznaczony na współprzewodniczącego Komitetu, i Komisja mają po jednym dodatkowym przedstawicielu w Komitecie na okres kadencji współprzewodniczących.
4. Współprzewodniczący nie mają prawa głosu.
Artykuł 5
Jeżeli jeden ze współprzewodniczących nie może wykonywać swoich obowiązków jako współprzewodniczący, wyznacza zastępcę w porozumieniu z drugim współprzewodniczącym.
Artykuł 6
Sekretariat Generalny Rady zapewnia Komitetowi usługi z zakresu prowadzenia sekretariatu.
TRYB POSTĘPOWANIA
Artykuł 7
Jeżeli wymagane jest głosowanie, opinie i sprawozdania przyjmowane są zwykłą większością głosów członków. Każdy członek ma jeden głos. Komitet informuje o poglądach mniejszości lub głosach odrębnych przedstawionych w toku dyskusji.
Artykuł 8
Podczas posiedzeń Komitetu głos mogą zabierać jedynie jego członkowie. Jednakże w wyjątkowych okolicznościach współprzewodniczący mogą postanowić inaczej.
Artykuł 9
Przedstawiciele państw stowarzyszonych z programem ramowym Unii w zakresie badań naukowych i innowacji, jak również przedstawiciele odpowiednich państw trzecich, eksperci zewnętrzni i zainteresowane strony mogą być, stosownie do konkretnych punktów porządku obrad, zapraszani na odpowiednie posiedzenia Komitetu, zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.
Artykuł 10
Komitet może, w należycie uzasadnionych przypadkach, powierzać konkretne zadania tymczasowym grupom zadaniowym powoływanym ad-hoc.
Artykuł 11
1. Komitet zbiera się dwa razy w roku. Jeżeli sytuacja tego wymaga, współprzewodniczący zwołują również nadzwyczajne posiedzenie Komitetu.
2. Posiedzenia Komitetu odbywają się zwykle w Brukseli, ale mogą być również organizowane w państwie sprawującym rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.
Artykuł 12
1. Komitet powołuje Radę Sterującą. W skład Rady Sterującej wchodzą współprzewodniczący ERAC oraz po jednym przedstawicielu każdego z państw członkowskich tworzących urzędującą grupę trzech następujących po sobie prezydencji i każdego z państw członkowskich tworzących kolejną grupę trzech następujących po sobie prezydencji Rady Unii Europejskiej.
2. Rada Sterująca wybiera i przygotowuje tematy do dyskusji strategicznych prowadzonych na forum Komitetu, w razie potrzeby korzystając z pomocy działających w Komitecie grup zadaniowych powoływanych ad-hoc.
Artykuł 13
Komisja regularnie informuje Komitet o pracach prowadzonych na Forum EPB.
Artykuł 14
Komitet przyjmuje swoje uzgodnienia proceduralne zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.