16.7.2020   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 229/1


DECYZJA RADY (UE) 2020/1026

z dnia 24 kwietnia 2020 r.

dotycząca podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a Japonią

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2, w związku z art. 218 ust. 5 i art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Komisja wynegocjowała w imieniu Unii Umowę w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a Japonią (zwaną dalej „Umową”), zgodnie z decyzją Rady z dnia 7 marca 2016 r. Negocjacje zostały pomyślnie zakończone parafowaniem Umowy w dniu 25 lipca 2019 r.

(2)

Umowa ma na celu wspieranie dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego oraz ułatwianie handlu i inwestycji w zakresie wyrobów lotniczych stosowanych w lotnictwie cywilnym między Unią a Japonią.

(3)

Niezbędne jest dokonanie ustaleń proceduralnych w odniesieniu do uczestnictwa Unii we wspólnych organach ustanowionych na mocy Umowy, przyjęcia środków ochronnych, wniosków o konsultacje oraz środków służących zawieszeniu obowiązków akceptacji, a także przyjmowania decyzji dotyczących wprowadzania zmian w załącznikach do Umowy.

(4)

Należy podpisać Umowę i stosować ją tymczasowo do czasu zakończenia procedur niezbędnych do jej wejścia w życie,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym upoważnia się do podpisania w imieniu Unii Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a Japonią, z zastrzeżeniem jej zawarcia (1).

Artykuł 2

Przewodniczący Rady zostaje niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania Umowy w imieniu Unii.

Artykuł 3

1.   We Wspólnym Komitecie Stron, ustanowionym na mocy art. 11 Umowy (zwanym dalej „Komitetem Stron”), Unię reprezentuje Komisja, wspomagana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, którym towarzyszą władze lotnicze państw członkowskich w charakterze ich przedstawicieli.

2.   W Radzie ds. Nadzoru Certyfikacji, ustanowionej na mocy art. 3 załącznika 1 do Umowy, Unię reprezentuje Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, wspomagana przez władze lotnicze państw członkowskich, których bezpośrednio dotyczy porządek danego posiedzenia.

Artykuł 4

1.   Komisja może podejmować następujące działania:

a)

przyjmować środki ochronne zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) Umowy;

b)

zwracać się z wnioskiem o konsultacje zgodnie z art. 16 ust. 3 Umowy;

c)

podejmować środki w celu zawieszenia obowiązków wzajemnej akceptacji oraz uchylenia takiego zawieszenia zgodnie z art. 17 Umowy.

2.   Komisja z wystarczającym wyprzedzeniem powiadamia Radę o swoim zamiarze podjęcia wszelkich działań na mocy niniejszego artykułu.

Artykuł 5

Upoważnia się Komisję do zatwierdzania w imieniu Unii zmian w załącznikach do Umowy przyjętych przez Wspólny Komitet zgodnie z art. 11 ust. 2 lit. c) Umowy w zakresie, w jakim zmiany te są spójne z odpowiednimi aktami prawnymi Unii i nie wymagają wprowadzenia do tych aktów jakichkolwiek zmian, z zastrzeżeniem następujących warunków:

a)

Komisja zapewnia, aby zatwierdzenie w imieniu Unii:

było w interesie Unii,

służyło celom realizowanym przez Unię w ramach jej polityki dotyczącej bezpieczeństwa lotnictwa i polityki handlowej,

uwzględniało interesy producentów, przedsiębiorstw handlowych i konsumentów w Unii,

nie było sprzeczne z prawem Unii lub prawem międzynarodowym,

w stosownych przypadkach wspierało poprawę jakości wyrobów lotniczych stosowanych w lotnictwie cywilnym, poprzez lepsze wykrywanie nieuczciwych i wprowadzających w błąd praktyk,

w stosownych przypadkach miało na celu zbliżenie norm dotyczących wyrobów lotniczych stosowanych w lotnictwie cywilnym,

w stosownych przypadkach pozwalało nie dopuścić do tworzenia barier dla innowacji, oraz

w stosownych przypadkach ułatwiało obrót wyrobami lotniczymi stosowanymi w lotnictwie cywilnym; oraz

b)

Komisja terminowo przedkłada Radzie proponowane zmiany przed ich zatwierdzeniem.

Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich ocenia zgodność proponowanych zmian z wymogami określonymi w lit. a) niniejszego akapitu.

Komisja zatwierdza proponowane zmiany w imieniu Unii, chyba że proponowanym zmianom sprzeciwią się państwa członkowskie w liczbie reprezentującej mniejszość blokującą w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. W przypadku wystąpienia takiej mniejszości blokującej Komisja odrzuca proponowane zmiany w imieniu Unii.

Artykuł 6

Umowę stosuje się tymczasowo od dnia jej podpisania (2) do czasu zakończenia procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

Artykuł 7

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2020 r.

W imieniu Rady

G. GRLIĆ RADMAN

Przewodniczący


(1)  Zob. s. 4 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(2)  Data, od której Umowa będzie tymczasowo stosowana, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.