17.12.2019   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 327/36


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/2153

z dnia 16 grudnia 2019 r.

w sprawie opłat i honorariów pobieranych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 319/2014

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (1), w szczególności jego art. 126 ust. 4,

po konsultacji z zarządem Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1139 przychody Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (zwanej dalej „Agencją”) obejmują między innymi opłaty wnoszone przez wnioskodawców ubiegających się o certyfikaty wydawane przez Agencję oraz przez ich posiadaczy, a także przez osoby, które zarejestrowały w Agencji deklaracje, jak również honoraria z tytułu publikacji, rozstrzygania odwołań, kształcenia oraz wszelkich innych usług świadczonych przez Agencję.

(2)

W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 319/2014 (2) ustanowiono opłaty i honoraria pobierane przez Agencję. Należy jednakże dostosować taryfy w celu uzyskania zwrotu kosztów, unikając jednocześnie nagromadzenia znaczących nadwyżek, zgodnie z przepisami art. 126 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/1139.

(3)

W tym względzie należy uwzględnić prognozy Agencji dotyczące jej obciążenia pracą, związanych z tym kosztów i innych istotnych czynników.

(4)

Opłaty i honoraria przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny być ustalane w sposób przejrzysty, sprawiedliwy, niedyskryminujący i jednolity.

(5)

Bez uszczerbku dla zasady pokrycia kosztów ustanowionej w art. 126 rozporządzenia (UE) 2018/1139 opłaty i honoraria pobierane przez Agencję nie powinny zagrażać konkurencyjności odnośnej branży unijnej. Analogicznie ich wysokość powinna być ustalana z należytym uwzględnieniem możliwości płatniczych danej osoby prawnej lub fizycznej, w szczególności w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

(6)

Choć podstawowym celem Agencji powinno być zapewnienie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, to – wykonując powierzone jej zadania – powinna ona również w pełni uwzględniać ich efektywność pod względem kosztów, uwzględniając zakres tych zadań po wejściu w życie rozporządzenia (UE) 2018/1139 oraz zasoby, którymi dysponuje.

(7)

Agencja powinna mieć możliwość pobierania opłat i honorariów z tytułu procedur certyfikacyjnych lub świadczenia innych usług, które nie są szczegółowo wymienione w załączniku do niniejszego rozporządzenia, ale które wchodzą w zakres rozporządzenia (UE) 2018/1139.

(8)

Umowy, o których mowa w art. 68 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/1139, powinny stanowić podstawę oceny rzeczywistego obciążenia pracą związanego z przeprowadzaniem certyfikacji wyrobów państw trzecich. Zasadniczo proces zatwierdzania przez Agencję certyfikatów wydanych przez państwo trzecie, z którym Unia ma stosowną umowę, jest opisany w takiej umowie i powinien powodować inne obciążenie pracą niż obciążenie pracą wymagane w przypadku działań certyfikacyjnych realizowanych przez Agencję.

(9)

Należy ustanowić terminy płatności opłat i honorariów pobieranych na mocy niniejszego rozporządzenia.

(10)

Aby egzekwowanie pobierania opłat i honorariów było jak najpełniejsze, należy ustanowić odpowiednie środki zaradcze w przypadku niewywiązania się z płatności i ryzyka niewywiązania się z płatności.

(11)

Usytuowanie geograficzne przedsiębiorstw na terytoriach państw członkowskich nie może być czynnikiem dyskryminującym. W związku z tym koszty podróży związane z procedurami certyfikacyjnymi prowadzonymi na rzecz takich przedsiębiorstw powinny być sumowane, a następnie dzielone między wnioskodawców.

(12)

Wnioskodawcy powinni mieć możliwość zwrócenia się o oszacowanie kwoty do zapłaty za procedury certyfikacyjne oraz usługi, aby zwiększyć jej przewidywalność. W niektórych przypadkach oszacowanie może wymagać od Agencji przeprowadzenia uprzedniej analizy technicznej. Biorąc pod uwagę koszt takiej analizy, uzasadnione jest, aby Agencja była odpowiednio wynagradzana za jej przeprowadzenie.

(13)

Zasadne jest, aby płatność pełnej kwoty honorariów z tytułu odwołania od decyzji Agencji była wstępnym warunkiem dopuszczenia odwołania.

(14)

Chociaż niniejsze rozporządzenie powinno umożliwić sektorowi przewidywanie poziomu opłat i honorariów, do uiszczenia których będzie zobowiązany, należy regularnie sprawdzać, czy poziom ten należy poddać przeglądowi, zgodnie z art. 126 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/1139.

(15)

Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek zmiany opłat należy skonsultować się z zainteresowanymi stronami i przekazać im informacje na temat sposobu obliczania opłat. Tego rodzaju informacje powinny dawać zainteresowanym stronom wyobrażenie o kosztach ponoszonych przez Agencję oraz o jej produktywności.

(16)

Weryfikacja taryf powinna odbywać się zgodnie procedurą umożliwiającą wprowadzenie zmian bez zbędnej zwłoki na podstawie doświadczeń Agencji wynikających ze stosowania niniejszego rozporządzenia, ciągłego monitorowania zasobów i metod pracy oraz ciągłej oceny potrzeb finansowych.

(17)

Należy uchylić rozporządzenie (UE) nr 319/2014, nie naruszając przepisów przejściowych.

(18)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 127 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/1139,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie określa czynności, za które pobierane są opłaty i honoraria należne Agencji, oraz ustanawia kwotę opłat i honorariów, a także sposób ich płatności.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia zastosowanie mają następujące definicje:

a)

„opłaty” oznaczają kwoty pobierane przez Agencję i płatne przez wnioskodawców z tytułu procedur certyfikacyjnych;

b)

„honoraria” oznaczają kwoty pobierane przez Agencję za świadczone usługi inne niż procedury certyfikacyjne;

c)

„procedura certyfikacyjna” oznacza wszelkie działania realizowane przez Agencję bezpośrednio lub pośrednio w celu wydania, utrzymania lub wprowadzenia zmian do certyfikatów zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1139 oraz aktami delegowanymi i wykonawczymi przyjętymi na podstawie tego rozporządzenia;

d)

„usługa” oznacza wszelkie realizowane przez Agencję działania inne niż procedury certyfikacyjne, w tym dostawę towarów;

e)

„wnioskodawca” oznacza dowolną osobę fizyczną lub prawną zwracającą się o możliwość skorzystania z procedury certyfikacyjnej lub usługi świadczonej przez Agencję;

f)

„cykl rozliczeniowy” oznacza powtarzające się 12-miesięczne okresy mające zastosowanie do projektów wieloletnich i do zadań związanych z nadzorem. Okres ten rozpoczyna się:

1)

w odniesieniu do opłat i honorariów wymienionych w tabelach 1–6 w części I załącznika – w dniu otrzymania wniosku;

2)

w odniesieniu do opłat wymienionych w tabeli 8 w części I załącznika – w dniu 1 czerwca po wydaniu certyfikatu;

3)

w odniesieniu do opłat za zatwierdzenie wymienionych w tabelach 9–15 w części I załącznika – w dniu otrzymania wniosku;

4)

w odniesieniu do opłat za sprawowanie nadzoru wymienionych w tabelach 9–15 w części I załącznika – w dniu wydania certyfikatu.

Artykuł 3

Ustalanie opłat i honorariów

1.   Opłaty i honoraria są wymagane i pobierane wyłącznie przez Agencję zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

2.   W przypadkach, w których niniejsze rozporządzenie nie przewiduje inaczej, opłaty i honoraria oblicza się według stawki godzinowej wskazanej w części II załącznika.

3.   Państwa członkowskie nie pobierają opłat za procedury wchodzące w zakres kompetencji Agencji, nawet jeśli wykonują je w imieniu Agencji. Agencja zwraca państwom członkowskim koszty poniesione w związku z procedurami, które wykonują w jej imieniu.

4.   Opłaty i honoraria są określane i pobierane w euro.

5.   Kwoty, o których mowa w częściach I, II i IIa załącznika, są indeksowane ze skutkiem od dnia 1 stycznia każdego roku o wskaźnik inflacji zgodnie z metodą określoną w części IV załącznika.

6.   Na zasadzie odstępstwa od opłat, o których mowa w załączniku, opłaty za procedury certyfikacyjne realizowane w ramach umowy dwustronnej między Unią Europejską a państwem trzecim mogą podlegać specjalnym postanowieniom określonym w danej umowie dwustronnej.

Artykuł 4

Uiszczanie opłat i honorariów

1.   Agencja ustanawia zasady uiszczania opłat i honorariów, określając warunki, zgodnie z którymi Agencja nalicza kwoty z tytułu procedur certyfikacyjnych i usług. Agencja publikuje te zasady na swojej stronie internetowej.

2.   Wnioskodawca musi uiścić należną kwotę w całości w terminie 30 dni kalendarzowych od daty zgłoszenia faktury do wnioskodawcy.

3.   W przypadku gdy płatność z tytułu faktury nie została otrzymana przez Agencję z upływem terminu, o którym mowa w ust. 2, Agencja może naliczać odsetki za każdy dzień kalendarzowy opóźnienia.

4.   Stopa oprocentowania równa jest stopie stosowanej przez Europejski Bank Centralny w odniesieniu do jego głównych operacji refinansowania, opublikowanej w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, obowiązującej w pierwszym dniu kalendarzowym miesiąca, na który przypada termin płatności, powiększonej o osiem punktów procentowych.

Artykuł 5

Odrzucenie lub zakończenie rozpatrywania wniosku z powodów finansowych

1.   Nie naruszając swojego regulaminu wewnętrznego, Agencja może:

a)

odrzucić wniosek, jeżeli należne opłaty lub honoraria nie wpłynęły z upływem terminu przewidzianego w art. 4 ust. 2;

b)

odrzucić wniosek lub zakończyć jego rozpatrywanie, jeżeli istnieją dowody na to, że zdolność finansowa wnioskodawcy jest zagrożona, chyba że wnioskodawca przedstawi gwarancję bankową lub wpłaci wadium;

c)

odrzucić lub zakończyć rozpatrywanie wniosku w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 4 akapit drugi;

d)

odrzucić wniosek o przekazanie certyfikatu, w przypadku gdy zobowiązania płatnicze wynikające z przeprowadzonych procedur certyfikacyjnych lub usług świadczonych przez Agencję nie zostały wypełnione.

2.   Przed podjęciem działań zgodnie z ust. 1 Agencja konsultuje się w ich sprawie z wnioskodawcą.

Artykuł 6

Koszty podróży

1.   W przypadku gdy procedura certyfikacyjna lub usługa jest realizowana, w całości lub w części, poza terytorium państw członkowskich, wnioskodawca jest zobowiązany pokryć koszty podróży według wzoru: d = v + a + h – e.

2.   Na potrzeby wzoru, o którym mowa w ust. 1, stosuje się następujące zasady:

 

d = należne koszty podróży,

 

v = koszty transportu,

 

a = określone oficjalnie przez Komisję standardowe stawki „diet” uwzględniających zakwaterowanie, posiłki, przejazdy lokalne w miejscu delegacji i wydatki różne (3)),

 

h = czas podróży (standardowa liczba godzin podróży na miejsce docelowe ustalona przez Agencję) według stawki godzinowej określonej w części II załącznika (4); w przypadku podróży służbowych związanych z kilkoma projektami kwota ta zostanie odpowiednio podzielona,

 

e (e-komponent) = średnie koszty podróży na terytorium państw członkowskich, obejmujące średnie koszty transportu i średni czas spędzony w środkach transportu na terytorium państw członkowskich, przemnożone przez stawkę godzinową określoną w części II załącznika. Podlega corocznej weryfikacji i indeksacji.

3.   Koszty podróży poniesione w związku ze świadczeniem usług, o których mowa w art. 14 ust. 2, są naliczane wyłącznie zgodnie z częścią IIa załącznika.

Artykuł 7

Kosztorys finansowy

1.   Na żądanie wnioskodawcy i z zastrzeżeniem ust. 2, Agencja przedstawia kosztorys finansowy.

2.   W przypadkach, w których ze względu na spodziewaną złożoność projektu przygotowanie powyższego kosztorysu finansowego będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia przez Agencję uprzedniej analizy technicznej, koszt tej analizy będzie naliczany na podstawie stawki godzinowej określonej w umowie, która zostanie podpisana między wnioskodawcą a Agencją.

3.   Na żądanie wnioskodawcy działania zostają zawieszone do czasu dostarczenia przez Agencję wymaganego kosztorysu i jego akceptacji przez wnioskodawcę.

4.   Kosztorys finansowy zostaje zmieniony przez Agencję, jeśli okaże się, że dana procedura jest prostsza i szybsza do przeprowadzenia, niż było to przewidziane na początku, lub przeciwnie – gdy jej przeprowadzenie jest bardziej złożone i wymaga więcej czasu, niż można to było przewidzieć.

ROZDZIAŁ II

OPŁATY

Artykuł 8

Przepisy ogólne dotyczące uiszczania opłat

1.   Przeprowadzenie procedury certyfikacyjnej jest uzależnione od uprzedniego uiszczenia całości należnej opłaty, chyba że Agencja postanowi inaczej po należytym uwzględnieniu związanego z tym ryzyka finansowego. Agencja może zafakturować opłatę jednorazowo po otrzymaniu wniosku lub w momencie rozpoczęcia się rocznego okresu bądź okresu nadzoru.

2.   Opłata za daną procedurę certyfikacyjną uiszczana przez wnioskodawcę składa się z jednego z następujących elementów:

a)

opłaty zryczałtowanej określonej w części I załącznika;

b)

opłaty zmiennej.

3.   Opłatę zmienną, o której mowa w ust. 2 lit. b), ustala się poprzez pomnożenie rzeczywistej liczby przepracowanych godzin przez stawkę godzinową określoną w części II załącznika.

4.   W przypadku gdy jest to uzasadnione okolicznościami technicznymi związanymi z opłatami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, Agencja może, z zastrzeżeniem uzyskania zgody wnioskodawcy:

a)

przeklasyfikować wniosek w ramach kategorii określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia;

b)

przeklasyfikować kilka wniosków w jeden wniosek, pod warunkiem że wnioski te dotyczą tego samego projektu typu, a ich przedmiot stanowi jeden lub większa liczba spośród poniższych elementów, w dowolnej kombinacji:

(i)

istotne zmiany;

(ii)

poważne naprawy; lub

(iii)

uzupełniające certyfikaty typu.

W przypadku gdy wnioskodawca nie zgadza się na proponowaną zmianę klasyfikacji, Agencja może odrzucić dany wniosek lub wnioski lub zakończyć ich rozpatrywanie.

Artykuł 9

Okresy płatności

1.   Opłaty określone w tabelach 1, 2 i 3 w części I załącznika są pobierane za wniosek i za okres 12 miesięcy. W odniesieniu do okresu po upływie pierwszych 12 miesięcy opłaty wynoszą 1/365 odpowiedniej opłaty rocznej za kolejny dzień.

2.   Opłaty określone w tabeli 4 w części I załącznika są pobierane za wniosek.

3.   Opłaty określone w tabeli 8 w części I załącznika są pobierane za okres 12 miesięcy.

4.   Opłaty określone w tabelach 9–14 w części I załącznika są pobierane w następujący sposób:

a)

opłaty za zatwierdzenie pobiera się za wniosek;

b)

opłaty za sprawowanie nadzoru pobiera się za okres 12 miesięcy.

Wszelkie zmiany dotyczące organizacji, które mają wpływ na jej zatwierdzenie, skutkują ponownym wyliczeniem opłaty należnej za sprawowanie nadzoru w okresie kolejnych 12 miesięcy następujących po zatwierdzeniu zmiany.

5.   W przypadkach, o których mowa w art. 2 lit. f) ppkt 2, opłaty za okres od dnia wydania certyfikatu do początku następującego po nim pierwszego cyklu rozliczeniowego oblicza się pro-rata temporis na podstawie tabeli 8 w części I załącznika.

6.   Jeżeli przeklasyfikowanie wniosku prowadzi do zmiany mających zastosowanie opłat, opłaty oblicza się ponownie w następujący sposób:

a)

w przypadku opłat pobieranych za wniosek opłatę oblicza się ponownie od daty otrzymania wniosku;

b)

w przypadku opłat pobieranych za wniosek i za okres 12 miesięcy opłatę oblicza się ponownie w odniesieniu do bieżącego cyklu rozliczeniowego i kolejnych okresów.

c)

w przypadku gdy Agencja dokonuje przeklasyfikowania kilku wniosków w jeden wniosek zgodnie z art. 8 ust. 4, opłata jest ponownie obliczana od dnia uznanego za odnoszący się do przeklasyfikowania.

Artykuł 10

Odrzucenie wniosków, zakończenie i przerwanie prowadzenia procedur związanych z wnioskami

1.   W przypadku odrzucenia wniosku lub zakończenia bądź przerwania procedury związanej z wnioskiem, mające zastosowanie opłaty wraz z powiązanymi kosztami podróży i wszelkimi innymi należnymi kwotami są należne w całości w momencie, gdy Agencja kończy prowadzenie procedury.

2.   W przypadku odrzucenia wniosku lub zakończenia prowadzenia procedury związanej z wnioskiem, kwotę stanowiącą saldo należnych opłat oblicza się w następujący sposób:

a)

w przypadku opłat, o których mowa w tabelach 1, 2 i 3 w części I załącznika, pobieranych za wniosek i za okres 12 miesięcy, saldo należnych opłat za trwający cykl rozliczeniowy wynosi 1/365 odpowiedniej opłaty rocznej za dzień. W odniesieniu do okresów poprzedzających trwający 12-miesięczny okres mające zastosowanie opłaty pozostają należne;

b)

w odniesieniu do opłat, o których mowa w tabelach 4 i 15 w części I załącznika, oraz opłat stałych, o których mowa w części II załącznika, pobieranych za wniosek, saldo wszelkich należnych opłat wynosi 50 % mającej zastosowanie opłaty;

c)

w odniesieniu do opłat, o których mowa w tabelach 9–14 w części I załącznika, pobieranych za wniosek, saldo wszelkich należnych opłat oblicza się na podstawie stawki godzinowej, ale nie może ono przekraczać mającej zastosowanie opłaty zryczałtowanej;

d)

w odniesieniu do opłat, o których mowa w części II załącznika, pobieranych na podstawie stawki godzinowej, saldo wszelkich należnych opłat oblicza się na podstawie stawki godzinowej;

e)

w odniesieniu do opłat niewymienionych w lit. a)–d) należne saldo oblicza się na podstawie stawki godzinowej, chyba że zostanie to uzgodnione inaczej pomiędzy wnioskodawcą a Agencją.

3.   Jeżeli przerwanie prowadzenia procedury związanej z wnioskiem staje się skuteczne w trakcie pierwszego cyklu rozliczeniowego, opłaty za dany cykl rozliczeniowy nie podlegają zwrotowi. Jeżeli takie przerwanie prowadzenia procedury staje się skuteczne po pierwszym cyklu rozliczeniowym, saldo wszelkich należnych opłat oblicza się zgodnie z kryteriami określonymi w ust. 2 lit. a). Jeżeli w następstwie przerwania prowadzenia procedury związanej z wnioskiem Agencja wznawia prowadzenie tej procedury, automatycznie po upływie okresu przerwy wybranego przez wnioskodawcę lub wcześniej na żądanie wnioskodawcy, Agencja pobiera nową opłatę, niezależnie od opłat już uiszczonych za przerwaną procedurę.

4.   Do celów niniejszego rozporządzenia:

a)

uznaje się, że zakończenie prowadzenia procedury na życzenie wnioskodawcy staje się skuteczne z dniem otrzymania wniosku;

b)

uznaje się, że zakończenie prowadzenia procedury z inicjatywy Agencji staje się skuteczne z dniem powiadomienia wnioskodawcy o decyzji dotyczącej zakończenia prowadzenia procedury;

c)

uznaje się, że przerwanie prowadzenia procedury na życzenie wnioskodawcy staje się skuteczne w dniu wskazanym przez wnioskodawcę, lecz nie wcześniej niż w dniu otrzymania wniosku przez Agencję.

5.   Opłaty uiszczone za procedurę związaną z wnioskiem, której przeprowadzanie zostało zakończone, nie są uwzględniane w odniesieniu do jakiejkolwiek kolejnej procedury, nawet jeśli ma ona taki sam charakter jak zakończona procedura.

Artykuł 11

Zawieszenie lub cofnięcie certyfikatów

1.   Jeżeli nieuregulowane opłaty nie zostały otrzymane z upływem terminu przewidzianego w art. 4 ust. 2, Agencja może zawiesić lub cofnąć odpowiedni certyfikat po skonsultowaniu się z jego posiadaczem.

2.   Jeżeli Agencja zawiesza certyfikat, ponieważ posiadacz certyfikatu nie spełnia mających zastosowanie wymagań lub nie uiścił opłaty rocznej lub opłaty za sprawowanie nadzoru, Agencja – niezależnie od takiego zawieszenia – nadal fakturuje opłatę roczną lub opłatę za sprawowanie nadzoru w jednej racie na początku okresu rocznego lub okresu sprawowania nadzoru. Agencja może cofnąć odpowiedni certyfikat, jeżeli posiadacz certyfikatu nie wywiąże się ze swoich zobowiązań płatniczych w terminie jednego roku od daty powiadomienia o zawieszeniu. Przywrócenie certyfikatu jest uzależnione od uprzedniej wpłaty salda należnych opłat za okres zawieszenia wraz z wszelkimi innymi kwotami należnymi w danym momencie.

3.   Jeżeli Agencja cofa certyfikat, ponieważ posiadacz certyfikatu nie spełnia mających zastosowanie wymagań lub nie uiścił opłaty rocznej lub opłaty za sprawowanie nadzoru, saldo wszelkich należnych opłat za trwający cykl rozliczeniowy oblicza się w następujący sposób:

a)

w przypadku zryczałtowanych opłat rocznych lub za sprawowanie nadzoru pobieranych za certyfikat i za okres 12 miesięcy saldo wszelkich należnych opłat wynosi 1/365 odpowiedniej opłaty zryczałtowanej za dzień;

b)

w przypadku opłat rocznych lub opłat za sprawowanie nadzoru pobieranych na podstawie stawki godzinowej saldo wszelkich należnych opłat oblicza się na podstawie stawki godzinowej.

Kwoty, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a) i b), oraz wszelkie koszty podróży i wszelkie inne należne kwoty są należne w całości w dniu, w którym cofnięcie staje się skuteczne.

Artykuł 12

Zwrot lub przekazanie certyfikatów i dezaktywacja szkoleniowych urządzeń symulacji lotu

1.   Jeżeli posiadacz certyfikatu zwraca certyfikat, saldo wszelkich opłat należnych za trwający 12-miesięczny okres oblicza się w następujący sposób:

a)

w przypadku zryczałtowanych opłat rocznych lub za sprawowanie nadzoru pobieranych za certyfikat i za okres 12 miesięcy saldo wszelkich należnych opłat wynosi 1/365 odpowiedniej rocznej opłaty zryczałtowanej za dzień;

b)

w przypadku opłat rocznych lub opłat za sprawowanie nadzoru pobieranych na podstawie stawki godzinowej saldo wszelkich opłat oblicza się na podstawie stawki godzinowej.

Kwoty, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a) i b), oraz wszelkie koszty podróży i wszelkie inne należne kwoty są należne w całości w dniu, w którym zwrot staje się skuteczny.

2.   W przypadku przekazania certyfikatu opłaty, o których mowa w tabelach 8–15, są wymagalne od nowego posiadacza certyfikatu od cyklu rozliczeniowego, który następuje po dacie, w której przekazanie staje się skuteczne.

3.   W przypadkach, o których mowa w tabeli 14 w części I załącznika, opłata za sprawowanie nadzoru nad urządzeniem w odniesieniu do szkoleniowego urządzenia symulacji lotu jest zmniejszana pro-rata temporis za okresy dezaktywacji mające miejsce na żądanie wnioskodawcy.

Artykuł 13

Procedura certyfikacyjna na zasadzie wyjątku

W przypadku gdy przeprowadzenie danej procedury certyfikacyjnej wymaga przydzielenia kategorii personelu lub liczby pracowników, które nie byłyby normalnie przydzielone przez Agencję, gdyby postępowała ona według swoich standardowych procedur, na zasadzie wyjątku stosuje się korektę pobieranej opłaty.

ROZDZIAŁ III

HONORARIA

Artykuł 14

Przepisy ogólne dotyczące uiszczania honorariów

1.   Wysokość honorariów pobieranych przez Agencję zgodnie z częścią II załącznika jest fakturowana według obowiązującej stawki godzinowej.

2.   Honoraria za świadczenie usług szkoleniowych, w tym w odniesieniu do kosztów podróży, pobiera się zgodnie z częścią IIa załącznika.

Artykuł 15

Moment pobierania honorariów i terminy płatności

1.   O ile Agencja nie postanowi inaczej, po należytym uwzględnieniu ryzyka finansowego, honoraria są pobierane przed zrealizowaniem danej usługi.

2.   Honoraria określone w tabeli 6 pkt 1 w części I załącznika są pobierane za wniosek i za okres 12 miesięcy. W odniesieniu do okresu po upływie pierwszych 12 miesięcy honoraria wynoszą 1/365 odpowiedniego honorarium rocznego za kolejny dzień.

3.   Honoraria określone w tabelach 5 i 6 (pkt 2) w części I załącznika są pobierane za wniosek.

4.   Jeżeli przeklasyfikowanie wniosku prowadzi do zmiany mających zastosowanie honorariów, honoraria oblicza się ponownie ze skutkiem od daty otrzymania wniosku.

Artykuł 16

Odrzucenie wniosków, zakończenie i przerwanie prowadzenia procedur związanych z wnioskami

1.   W przypadku odrzucenia wniosku lub zakończenia bądź przerwania procedury związanej z wnioskiem, mające zastosowanie honoraria wraz z powiązanymi kosztami podróży i wszelkimi innymi należnymi kwotami są należne w całości w momencie, gdy Agencja kończy prowadzenie procedury.

2.   W przypadku odrzucenia wniosku lub zakończenia prowadzenia procedury związanej z wnioskiem, kwotę stanowiącą saldo należnych honorariów oblicza się w następujący sposób:

a)

w odniesieniu do honorariów, o których mowa w tabeli 6 (pkt 1) w części I załącznika, pobieranych za wniosek i za okres 12 miesięcy, saldo należnych opłat za trwający 12-miesięczny okres wynosi 1/365 odpowiedniego rocznego honorarium za dzień. W odniesieniu do okresów poprzedzających trwający 12-miesięczny okres mające zastosowanie honoraria pozostają należne;

b)

w odniesieniu do honorariów, o których mowa w tabelach 5 i 6 (pkt 2) w części I załącznika, oraz honorariów stałych, o których mowa w części II załącznika, pobieranych za wniosek, saldo wszelkich należnych honorariów wynosi 50 % mającego zastosowanie honorarium;

c)

w odniesieniu do honorariów, o których mowa w części II załącznika, pobieranych na podstawie stawki godzinowej, saldo wszelkich należnych honorariów oblicza się na podstawie stawki godzinowej;

d)

w odniesieniu do honorariów niewymienionych w powyższych literach należne saldo oblicza się na podstawie stawki godzinowej, chyba że zostanie to uzgodnione inaczej pomiędzy wnioskodawcą a Agencją.

3.   Jeżeli przerwanie prowadzenia procedury związanej z wnioskiem staje się skuteczne w trakcie pierwszego cyklu rozliczeniowego, honoraria za dany cykl rozliczeniowy nie podlegają zwrotowi. Jeżeli takie przerwanie prowadzenia procedury staje się skuteczne po pierwszym cyklu rozliczeniowym, saldo wszelkich należnych honorariów oblicza się zgodnie z kryteriami określonymi w ust. 2 lit. a). Jeżeli w następstwie przerwania prowadzenia procedury związanej z wnioskiem Agencja wznawia prowadzenie tej procedury, automatycznie po upływie okresu przerwy wybranego przez wnioskodawcę lub wcześniej na żądanie wnioskodawcy, Agencja pobiera nowe honorarium, niezależnie od honorariów już uiszczonych za przerwaną procedurę.

4.   Do celów niniejszego rozporządzenia:

a)

uznaje się, że zakończenie prowadzenia procedury na życzenie wnioskodawcy staje się skuteczne z dniem otrzymania wniosku;

b)

uznaje się, że zakończenie prowadzenia procedury z inicjatywy Agencji staje się skuteczne z dniem powiadomienia wnioskodawcy o decyzji dotyczącej zakończenia prowadzenia procedury;

c)

uznaje się, że przerwanie prowadzenia procedury na życzenie wnioskodawcy staje się skuteczne w dniu wskazanym przez wnioskodawcę, lecz nie wcześniej niż w dniu otrzymania wniosku przez Agencję.

5.   Honoraria uiszczone za procedurę związaną z wnioskiem, której przeprowadzanie zostało zakończone, nie są uwzględniane w odniesieniu do jakiejkolwiek kolejnej procedury, nawet jeśli ma ona taki sam charakter jak zakończona procedura.

ROZDZIAŁ IV

ODWOŁANIA

Artykuł 17

Rozpatrywanie odwołań

1.   Za rozpatrywanie odwołań wniesionych zgodnie z art. 108 rozporządzenia (UE) 2018/1139 pobiera się honoraria. Kwoty honorariów wylicza się zgodnie z metodą określoną w części III załącznika. Odwołanie jest dopuszczalne wyłącznie, jeżeli honorarium z tytułu odwołania zostało uiszczone w terminie, o którym mowa w ust. 3.

2.   Osoba prawna wnosząca odwołanie przedkłada Agencji podpisane przez upoważnionego pracownika zaświadczenie określające obroty wnoszącego odwołanie. Zaświadczenie to przedkłada się Agencji wraz z odwołaniem.

3.   Honoraria z tytułu odwołania są uiszczane zgodnie ze stosowną procedurą ustanowioną przez Agencję, w terminie 60 dni kalendarzowych od dnia, w którym złożono odwołanie w Agencji.

4.   Jeżeli odwołanie rozstrzygane jest na korzyść wnoszącego odwołanie, honoraria uiszczone z tytułu odwołania zostają zwrócone przez Agencję.

ROZDZIAŁ V

PROCEDURY AGENCJI

Artykuł 18

Przepisy ogólne

Agencja dokonuje rozróżnienia przychodów i wydatków, które wynikają z realizowanych procedur certyfikacyjnych i świadczonych usług, oraz z drugiej strony przychodów i wydatków, które można przypisać do działań finansowanych z innych źródeł przychodów.

W tym celu:

a)

opłaty i honoraria pobierane przez Agencję są lokowane na oddzielnym rachunku i stanowią przedmiot oddzielnej księgowości;

b)

Agencja ustala i stosuje księgowość analityczną przychodów i wydatków.

Artykuł 19

Ocena i rewizja

1.   Agencja przedstawia co roku Komisji, zarządowi i organowi doradczemu reprezentującemu zainteresowane strony, ustanowionemu zgodnie z art. 98 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1139, informacje o składnikach stanowiących podstawę do określania wysokości opłat. Informacje te powinny w szczególności obejmować podział kosztów w poprzednich i następnych latach.

2.   Agencja dokonuje okresowo oceny załącznika w celu sprawdzenia, czy istotne informacje dotyczące założeń leżących u podstaw przewidywanych przychodów i wydatków Agencji są należycie odzwierciedlone w kwotach opłat lub honorariów pobieranych przez Agencję.

3.   W razie potrzeby niniejsze rozporządzenie poddaje się przeglądowi, w szczególności uwzględniając przychody Agencji i odpowiednie koszty.

4.   Agencja konsultuje się z organem doradczym reprezentującym zainteresowane strony, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z art. 126 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1139 przed wydaniem opinii, oraz podaje powody każdej proponowanej zmiany.

ROZDZIAŁ VI

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

Artykuł 20

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) nr 319/2014 traci moc, nie naruszając art. 21 ust. 5.

Artykuł 21

Przepisy przejściowe

1.   Opłata roczna oraz opłaty za sprawowanie nadzoru, określone w tabelach 1, 2, 3, 8–13 i 15 w części I załącznika, mają zastosowanie do wszelkich procedur certyfikacyjnych będących w toku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia od kolejnego cyklu rozliczeniowego rozpoczynającego się po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

2.   Stawki godzinowe określone w części II załącznika stosuje się od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do wszelkich procedur, które znajdują się w toku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w odniesieniu do których opłaty lub honoraria obliczane są na podstawie stawki godzinowej.

3.   W przypadkach, o których mowa w tabelach 5 i 6 w części I załącznika, jak również w odniesieniu do opłat za zatwierdzenie organizacji i opłat za zatwierdzenie kwalifikacji urządzenia, o których mowa w tabeli 14 w części I załącznika, oraz niezależnie od tych przepisów, opłaty i honoraria związane z wnioskami będącymi w toku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oblicza się zgodnie z częścią II załącznika do momentu zakończenia procedur wynikających z tych wniosków.

4.   W przypadkach, o których mowa w tabeli 14 w części I załącznika, innych niż określone w ust. 3, opłaty, o których mowa w tabeli, stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

5.   Z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4, opłaty i honoraria z tytułu cykli rozliczeniowych będących w toku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oblicza się zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 319/2014.

Artykuł 22

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2019 r.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1.

(2)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 319/2014 z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie opłat i honorariów pobieranych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 593/2007 (Dz.U. L 93 z 28.3.2014, s. 58).

(3)  Zob. „Aktualne dzienne stawki diet” podane na stronie internetowej Komisji: EuropeAid (http://ec.europa.eu/europeaid/work/procedures/ implementation/per_diems/index_en.htm).

(4)  Zob. „Standardowa liczba godzin” podana w „Standardowym wykazie czasu podróży” na stronie internetowej Agencji (https://www.easa.europa.eu/).


ZAŁĄCZNIK

SPIS TREŚCI

Część I:Procedury, w odniesieniu do których stosuje się opłaty zryczałtowane

Część II:Procedury certyfikacyjne lub usługi, w odniesieniu do których stosuje się stawki godzinowe

Część IIa:Honoraria za świadczenie usług szkoleniowych

Część III:Honoraria z tytułu odwołań

Część IV:Roczny wskaźnik inflacji

Część V:Nota wyjaśniająca

CZĘŚĆ I

Procedury, w odniesieniu do których stosuje się opłaty zryczałtowane

Tabela 1

Certyfikaty typu, ograniczone certyfikaty typu i autoryzacje Europejskiej Normy Technicznej

(o których mowa w podczęściach B i O sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012) (1)

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

Sterowane z pokładu statki powietrzne poziomego startu i lądowania (HTOL)

powyżej 150 000 kg

2 055 230

powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

1 693 040

powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

564 350

powyżej 5 700 kg do 22 000 kg (w tym HPA powyżej 2 730 kg do 5 700 kg)

420 700

powyżej 2 730 kg do 5 700 kg (w tym HPA powyżej 1 200 kg do 2 730 kg)

139 980

powyżej 1 200 kg do 2 730 kg (w tym HPA do 1 200 kg)

15 890

do 1 200 kg

5 300

Sterowane z pokładu statki powietrzne pionowego startu i lądowania (VTOL)

duże

476 100

średnie

190 450

małe

23 850

bardzo lekkie

23 850

balony

7 380

sterowce duże

42 950

sterowce średnie

16 360

sterowce małe

8 190

Napęd

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej powyżej 2 000 kW

405 310

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej do 2 000 kW

270 170

silniki nieturbinowe

36 920

silniki CS-22.H, CS-VLR App. B

18 460

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 5 700 kg

12 610

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 5 700 kg

3 600

napęd śmigłowy klasy CS-22J

1 800

Części i wyposażenie nieinstalowane

wartość powyżej 20 000 EUR

9 300

wartość od 2 000 do 20 000 EUR

5 320

wartość poniżej 2 000 EUR

3 090

pomocnicze źródło zasilania (APU)

221 120


Tabela 2

Uzupełniające certyfikaty typu

(o których mowa w podczęści E sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

 

Skomplikowane znaczące

Znaczące

Standardowe

Proste

Sterowane z pokładu statki powietrzne poziomego startu i lądowania (HTOL)

powyżej 150 000 kg

952 500

76 480

16 330

4 650

powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

680 880

45 900

13 060

3 660

powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

378 140

30 600

9 790

3 330

powyżej 5 700 kg do 22 000 kg (w tym HPA powyżej 2 730 kg do 5 700 kg)

290 420

18 360

6 540

3 330

powyżej 2 730 kg do 5 700 kg (w tym HPA powyżej 1 200 kg do 2 730 kg)

119 970

5 610

2 580

1 290

powyżej 1 200 kg do 2 730 kg (w tym HPA do 1 200 kg)

6 140

1 970

1 230

610

do 1 200 kg

3 630

310

310

310

Sterowane z pokładu statki powietrzne pionowego startu i lądowania (VTOL)

duże

321 710

58 950

8 840

2 950

średnie

188 500

29 480

5 900

2 360

małe

15 080

11 800

4 420

1 480

bardzo lekkie

9 610

1 110

490

310

Pozostałe sterowane z pokładu statki powietrzne

balony

3 630

1 050

490

310

sterowce duże

37 700

15 970

12 780

6 390

sterowce średnie

15 090

4 910

3 930

1 970

sterowce małe

7 520

2 460

1 970

990

Napęd

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej powyżej 2 000 kW

190 090

14 740

8 840

5 900

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej do 2 000 kW

185 830

8 840

6 940

4 630

silniki nieturbinowe

34 710

3 440

1 540

770

silniki CS-22.H, CS-VLR App. B

17 410

1 730

770

370

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 5 700 kg

7 020

2 460

1 230

610

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 5 700 kg

2 140

1 840

920

470

napęd śmigłowy klasy CS-22J

1 080

920

470

230

Części i wyposażenie nieinstalowane

wartość powyżej 20 000 EUR

wartość od 2 000 do 20 000 EUR

wartość poniżej 2 000 EUR

pomocnicze źródło zasilania (APU)

136 280

7 370

4 920

2 460


Tabela 3

Poważne zmiany i poważne naprawy

(o których mowa w podczęściach D i M sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

 

Opłata modelowa (2)

Skomplikowane znaczące

Znaczące

Standardowe

Proste

Sterowane z pokładu statki powietrzne poziomego startu i lądowania (HTOL)

powyżej 150 000 kg

100 000

800 000

78 010

14 330

5 110

powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

59 880

479 050

39 030

10 750

3 290

powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

39 910

319 280

31 230

7 170

2 560

powyżej 5 700 kg do 22 000 kg (w tym HPA powyżej 2 730 kg do 5 700 kg)

31 930

255 450

19 520

3 580

2 560

powyżej 2 730 kg do 5 700 kg (w tym HPA powyżej 1 200 kg do 2 730 kg)

15 110

120 900

5 360

2 500

1 240

powyżej 1 200 kg do 2 730 kg (w tym HPA do 1 200 kg)

530

4 230

1 360

610

310

do 1 200 kg

450

3 630

310

310

310

Sterowane z pokładu statki powietrzne pionowego startu i lądowania (VTOL)

duże

30 160

241 280

53 440

10 690

3 560

średnie

18 850

150 800

28 500

7 120

2 490

małe

1 890

15 080

11 410

5 340

1 430

bardzo lekkie

1 130

9 060

1 050

490

490

Pozostałe sterowane z pokładu statki powietrzne

balony

450

3 630

1 050

490

490

sterowce duże

3 770

30 160

14 250

10 690

7 120

sterowce średnie

1 510

12 060

3 930

2 940

1 970

sterowce małe

750

6 030

1 970

1 470

990

Napęd

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej powyżej 2 000 kW

13 130

105 040

9 840

3 620

2 180

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej do 2 000 kW

11 310

90 480

5 340

1 810

1 090

silniki nieturbinowe

1 890

15 110

1 600

740

500

silniki CS-22.H, CS-VLR App. B

940

7 550

740

370

370

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 5 700 kg

470

3 780

1 320

500

500

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 5 700 kg

150

1 160

1 000

470

470

napęd śmigłowy klasy CS-22J

70

590

500

160

160

Części i wyposażenie nieinstalowane

wartość powyżej 20 000 EUR

wartość od 2 000 do 20 000 EUR

wartość poniżej 2 000 EUR

pomocnicze źródło zasilania (APU)

8 760

70 070

3 690

1 230

740


Tabela 4

Drobne zmiany i drobne naprawy

(o których mowa w podczęściach D i M sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

 

Opłata zryczałtowana  (3) (EUR)

Sterowane z pokładu statki powietrzne poziomego startu i lądowania (HTOL)

powyżej 150 000 kg

1 890

powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

1 890

powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

1 890

powyżej 5 700 kg do 22 000 kg (w tym HPA powyżej 2 730 kg do 5 700 kg)

1 890

powyżej 2 730 kg do 5 700 kg (w tym HPA powyżej 1 200 kg do 2 730 kg)

610

powyżej 1 200 kg do 2 730 kg (w tym HPA do 1 200 kg)

500

do 1 200 kg

310

Sterowane z pokładu statki powietrzne pionowego startu i lądowania (VTOL)

duże

970

średnie

970

małe

970

bardzo lekkie

490

Pozostałe sterowane z pokładu statki powietrzne

balony

490

sterowce duże

1 720

sterowce średnie

970

sterowce małe

970

Napęd

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej powyżej 2 000 kW

1 270

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej do 2 000 kW

1 270

silniki nieturbinowe

610

silniki CS-22.H, CS-VLR App. B

370

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 5 700 kg

500

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 5 700 kg

470

napęd śmigłowy klasy CS-22J

320

Części i wyposażenie nieinstalowane

wartość powyżej 20 000 EUR

1 860

wartość od 2 000 do 20 000 EUR

1 070

wartość poniżej 2 000 EUR

620

pomocnicze źródło zasilania (APU)

490


Tabela 5

Wsparcie certyfikacji na potrzeby zatwierdzenia

Usługa mająca na celu zapewnienie wsparcia związanego z zatwierdzeniem/akceptacją przez organ państwa trzeciego certyfikatu EASA oraz pomocy technicznej związanej z działaniami mającymi na celu ustalenie zgodności

Pakiet usług

Honorarium zryczałtowane (EUR)

duże

2 500

średnie

1 000

małe

250


Tabela 6

Rada Kontroli Obsługi Technicznej (MRB)

Usługa mająca na celu zapewnienie wsparcia związanego z zatwierdzeniem sprawozdania Rady Kontroli Obsługi Technicznej i zmian do niego

Honorarium zryczałtowane (EUR)

1 —Wstępne sprawozdanie MRB

statki powietrzne CS 25

350 000

statki powietrzne CS 27 i CS 29

150 000

Uzupełniające certyfikaty typu

50 000

2 —Rewizja sprawozdań MRB

CS-25 powyżej 150 000 kg

120 000

CS-25 powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

100 000

CS-25 powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

80 000

CS-25 powyżej 5 700 kg do 22 000 kg

40 000

statki powietrzne CS 27 i CS 29

30 000

Uzupełniające certyfikaty typu

20 000


Tabela 7

Operatorzy z państw trzecich

(o których mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 452/2014) (4)

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

kontrola na miejscu (5)

19 000

techniczne posiedzenie w Kolonii

10 000


Tabela 8

Opłaty roczne pobierane od posiadaczy certyfikatów typu EASA, ograniczonych certyfikatów typu EASA, autoryzacji Europejskiej Normy Technicznej EASA oraz innych certyfikatów typu lub autoryzacji Europejskiej Normy Technicznej akceptowanych na mocy rozporządzenia (UE) 2018/1139

(o których mowa w podczęściach B i O sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

 

Konstrukcja z UE

Konstrukcja spoza UE

Sterowane z pokładu statki powietrzne poziomego startu i lądowania (HTOL)

powyżej 150 000 kg

1 155 160

360 270

powyżej 55 000 kg do 150 000 kg

975 480

274 490

powyżej 22 000 kg do 55 000 kg

293 940

110 140

powyżej 5 700 kg do 22 000 kg (w tym HPA powyżej 2 730 kg do 5 700 kg)

48 050

16 320

powyżej 2 730 kg do 5 700 kg (w tym HPA powyżej 1 200 kg do 2 730 kg)

5 320

1 770

powyżej 1 200 kg do 2 730 kg (w tym HPA do 1 200 kg)

2 460

830

do 1 200 kg

230

70

Sterowane z pokładu statki powietrzne pionowego startu i lądowania (VTOL)

duże

102 930

37 740

średnie

57 190

21 280

małe

23 880

8 670

bardzo lekkie

3 700

1 230

Pozostałe sterowane z pokładu statki powietrzne

balony

840

360

sterowce duże

4 000

1 330

sterowce średnie

2 460

820

sterowce małe

1 970

660

Napęd

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej powyżej 2 000 kW

120 090

32 140

silniki turbinowe o startowej sile ciągu powyżej 25 KN lub o mocy startowej do 2 000 kW

58 180

27 450

silniki nieturbinowe

1 120

140

silniki CS-22.H, CS-VLR App. B

610

310

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 5 700 kg

420

220

napęd śmigłowy do statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 5 700 kg

240

50

napęd śmigłowy klasy CS-22J

230

70

Części i wyposażenie nieinstalowane

wartość powyżej 20 000 EUR

2 440

680

wartość od 2 000 do 20 000 EUR

1 290

460

wartość poniżej 2 000 EUR

520

420

pomocnicze źródło zasilania (APU)

87 880

10 510

W drodze odstępstwa od powyższej tabeli stosuje się następujące zasady:

A.

W przypadku transportowych wersji statków powietrznych posiadających własny certyfikat typu stosuje się współczynnik 0,85 wysokości opłaty należnej w odniesieniu do równoważnej wersji pasażerskiej.

B.

W przypadku posiadaczy wielu certyfikatów typu EASA lub wielu ograniczonych certyfikatów typu EASA, autoryzacji Europejskiej Normy Technicznej EASA lub wielu innych certyfikatów typu lub autoryzacji Europejskiej Normy Technicznej stosuje się obniżkę opłaty rocznej o 25 % do czwartego i kolejnych certyfikatów podlegających tej samej opłacie zryczałtowanej w tej samej kategorii opłat wskazanej w tabeli powyżej.

C.

Stawkę godzinową określoną w części II załącznika do wysokości pełnej opłaty za odpowiednią kategorię opłat pobiera się w następujących przypadkach:

1.

w przypadku statków powietrznych

a.

które są wyłączone z produkcji od ponad 20 lat, lub

b.

których na całym świecie wyprodukowano mniej niż 50 sztuk, lub

c.

których na całym świecie wyprodukowano 50 lub więcej sztuk, pod warunkiem że posiadacz certyfikatu wykaże, że na całym świecie w eksploatacji znajduje się mniej niż 50 sztuk;

2.

w przypadku silników i śmigieł

a.

które są wyłączone z produkcji od ponad 20 lat, lub

b.

których na całym świecie wyprodukowano mniej niż 100 sztuk,

c.

których na całym świecie wyprodukowano 100 lub więcej sztuk, pod warunkiem że posiadacz certyfikatu wykaże, że dane silniki lub śmigła zainstalowane są w mniej niż 50 statkach powietrznych będących w eksploatacji;

3.

w przypadku części i wyposażenia nieinstalowanego

a.

które są wyłączone z produkcji od ponad 15 lat, lub

b.

których na całym świecie wyprodukowano mniej niż 400 sztuk, lub

c.

których na całym świecie wyprodukowano 400 lub więcej sztuk, pod warunkiem że posiadacz certyfikatu wykaże, że dane części lub wyposażenie nieinstalowane zainstalowane są w mniej niż 50 statkach powietrznych będących w eksploatacji.

Kryteria ustanowione w pkt C ocenia się na podstawie odniesienia do dnia 1 stycznia roku, w którym rozpoczyna się dany cykl rozliczeniowy.

Okres, w którym faktura dotycząca opłaty z tytułu ciągłej zdatności do lotu może zostać skorygowana z mocą wsteczną, uwzględniając tabelę i powyższe odstępstwa, jest ograniczony do jednego roku od daty jej wystawienia.

Tabela 9 A

Zatwierdzanie organizacji projektujących (DOA)

(o których mowa w podczęści J sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

Opłata za zatwierdzenie (EUR)

 

1 A

1B

2 A

1C

2B

3 A

2C

3B

3C

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 10

14 400

11 330

8 470

5 720

4 430

10 do 49

40 510

28 930

17 360

11 580

50 do 399

179 410

134 600

89 620

68 660

400 do 999

358 820

269 030

224 220

188 770

1 000 do 2 499

717 640

2 500 do 4 999

1 076 300

5 000 do 7 000

1 152 600

 

 

 

 

powyżej 7 000

5 979 800

Opłata za sprawowanie nadzoru (EUR)

 

1 A

1B

2 A

1C

2B

3 A

2C

3B

3C

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 10

7 200

5 670

4 240

2 860

2 210

10 do 49

20 260

14 470

8 680

5 780

50 do 399

78 060

58 590

38 930

31 250

400 do 999

156 260

117 230

97 650

85 920

1 000 do 2 499

312 520

2 500 do 4 999

468 780

5 000 do 7 000

995 500

 

 

 

 

powyżej 7 000

2 604 820


Tabela 9B

Alternatywne procedury zatwierdzania organizacji projektujących

(o których mowa w podczęści J sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

Kategoria

Opis

Opłata (EUR)

1 A

Certyfikat typu

7 940

1B

Certyfikat typu —

wyłącznie ciągła zdatność do lotu

3 180

2 A

Uzupełniające certyfikaty typu (STC) lub poważne naprawy

6 350

2B

STC lub poważne naprawy – wyłącznie ciągła zdatność do lotu

2 650

3 A

ETSOA

6 350

3B

ETSOA – wyłącznie ciągła zdatność do lotu

3 180


Tabela 10

Zatwierdzanie organizacji produkujących

(o których mowa w podczęści G sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012)

Opłata za zatwierdzenie (EUR)

 

Produkt o najwyższej cenie poniżej 5 000 EUR  (6)

Produkt o najwyższej cenie między 5 000 i 100 000 EUR  (6)

Produkt o najwyższej cenie powyżej 100 000 EUR  (6)

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 100

20 650

39 710

55 600

od 100 do 499

31 770

63 540

111 200

od 500 do 999

59 570

119 140

238 280

od 1 000 do 4 999

158 850

317 700

794 250

od 5 000 do 20 000

595 670

1 191 380

2 779 880

powyżej 20 000

992 810

1 985 630

3 971 250

Opłata za sprawowanie nadzoru (EUR)

 

Produkt o najwyższej cenie poniżej 5 000 EUR  (6)

Produkt o najwyższej cenie między 5 000 i 100 000 EUR  (6)

Produkt o najwyższej cenie powyżej 100 000 EUR  (6)

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 100

13 770

26 480

37 070

od 100 do 499

21 180

42 360

74 120

od 500 do 999

39 710

79 430

158 580

Od 1 000 do 4 999

105 900

211 800

529 500

od 5 000 do 20 000

397 130

794 290

1 853 250

powyżej 20 000

625 000

1 323 750

2 647 500


Tabela 11

Zatwierdzanie organizacji obsługi technicznej

(o którym mowa w podsekcji F załącznika I (część M) i w załączniku II (część 145) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014)  (7)

 

Opłata za zatwierdzenie  (8) (EUR)

Opłata za sprawowanie nadzoru  (8) (EUR)

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 5

3 700

2 830

od 5 do 9

6 150

4 920

od 10 do 49

24 620

15 250

od 50 do 99

39 400

30 500

od 100 do 499

52 660

40 770

od 500 do 999

72 720

56 300

powyżej 999

102 100

79 000

Ocena techniczna

Opłata zryczałtowana, zależna od oceny technicznej  (9) (EUR)

Opłata zryczałtowana, zależna od oceny technicznej  (9)

A 1

20 980

16 240

A 2

4 780

3 700

A 3

9 540

7 380

A 4

950

740

B 1

9 540

7 380

B 2

4 780

3 700

B 3

950

740

C/D

950

740


Tabela 12

Zatwierdzanie organizacji szkoleniowych w zakresie obsługi technicznej

(o którym mowa w załączniku IV (część 147) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014)

 

Opłata za zatwierdzenie (EUR)

Opłata za sprawowanie nadzoru (EUR)

Zaangażowani pracownicy – mniej niż 5

3 700

2 830

od 5 do 9

10 460

8 120

od 10 do 49

22 510

20 820

od 50 do 99

43 750

34 660

powyżej 99

57 610

52 950

 

 

 

Opłata za:

zatwierdzenie procedury MTOE „w innej lokalizacji” (10)

drugi obiekt i kolejny dodatkowy obiekt  (11)  (12)

3 530

3 530

2 650

2 650

Opłata za drugi kurs szkoleniowy i kolejny dodatkowy kurs szkoleniowy  (11)  (12)

3 530


Tabela 13

Zatwierdzanie organizacji zarządzających ciągłą zdatnością do lotu z państwa trzeciego

(o którym mowa w podsekcji G w załączniku I (część M) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014)

 

Opłata zryczałtowana  (13) (EUR)

Opłata za zatwierdzenie

52 950

Opłata za sprawowanie nadzoru

52 950

 

Ocena techniczna

Opłata zryczałtowana, zależna od oceny technicznej  (14) (EUR) – Zatwierdzenie początkowe

Opłata zryczałtowana, zależna od oceny technicznej  (14) (EUR) – Nadzór

A1 = samoloty powyżej 5 700 kg

13 240

13 240

A2 = samoloty do 5 700 kg

6 620

6 620

A3 = śmigłowce

6 620

6 620

A4: wszystkie pozostałe

6 620

6 620


Tabela 14

Szkoleniowe urządzenia symulacji lotu (FSTD) i wykorzystujące je organizacje

(o których mowa w podczęści FSTD części ARA oraz w podczęści FSTD części ORA rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011, z późniejszymi zmianami)  (15)

Opłata za zatwierdzenie organizacji (EUR)

 

 

Opłata zryczałtowana za lokalizację

12 350

Opłata za zatwierdzenie kwalifikacji urządzenia (EUR)

 

Jeden silnik oraz pojedynczy zestaw i konfiguracja wyposażenia

Podwójny silnik lub podwójny zestaw i konfiguracja wyposażenia

3 + silnik lub 3 + konfiguracja wyposażenia

Pełny symulator lotu (FFS)

32 110

39 520

45 940

Urządzenie do szkolenia lotniczego (FTD)

13 590

16 070

22 480

 

Samolot jednosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot wielosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot jedno- lub wielosilnikowy turbośmigłowy lub turbowentylatorowy lub równoważny

Urządzenie do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych (FNPT)

9 880

13 590

18 530

 

Opłata za sprawowanie nadzoru nad organizacją (EUR)

 

 

Opłata zryczałtowana za lokalizację (kompleksowa)

5 560

Opłata zryczałtowana za lokalizację (niekompleksowa)

2 780

Opłata za sprawowanie nadzoru nad urządzeniem (EUR)

Pełny symulator lotu (FFS)

9 130

Pełny symulator lotu (FFS) – tylko samolot – z zastrzeżeniem zawarcia umowy dwustronnej  (16)

2 800

Urządzenie do szkolenia lotniczego (FTD)

5 210

 

Samolot jednosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot wielosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot jedno- lub wielosilnikowy turbośmigłowy lub turbowentylatorowy lub równoważny

Urządzenie do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych (FNPT)

3 710

4 940

7 410

 

 

 

 

Rozszerzony program oceny (EEP) – opłata za sprawowanie nadzoru nad organizacją (EUR)

 

 

Opłata zryczałtowana za lokalizację (kompleksowa)

11 120

Opłata zryczałtowana za lokalizację (niekompleksowa)

5 560

 

 

 

 

Opłata za sprawowanie nadzoru nad urządzeniem (EUR)

 

3-letnie EEP

Pełny symulator lotu (FFS)

4 090

Urządzenie do szkolenia lotniczego (FTD)

2 440

 

Samolot jednosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot wielosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot jedno- lub wielosilnikowy turbośmigłowy lub turbowentylatorowy lub równoważny

Urządzenie do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych (FNPT)

1 900

2 310

3 300

 

 

 

 

 

2-letnie EEP

Pełny symulator lotu (FFS)

5 310

Urządzenie do szkolenia lotniczego (FTD)

3 170

 

Samolot jednosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot wielosilnikowy tłokowy lub równoważny

Samolot jedno- lub wielosilnikowy turbośmigłowy lub turbowentylatorowy lub równoważny

Urządzenie do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych (FNPT)

2 350

2 970

4 330


Tabela 15

Akceptowanie zatwierdzeń równoważnych zatwierdzeniom uzyskanym na mocy przepisów części 145 i części 147 zgodnie z odpowiednimi umowami dwustronnymi

 

Opłata zryczałtowana (EUR)

Nowe zatwierdzenia, za wniosek

900

Kontynuacja dotychczasowych zatwierdzeń, za okres 12 miesięcy

900

CZĘŚĆ II

Procedury certyfikacyjne lub usługi, w odniesieniu do których stosuje się stawki godzinowe

Stawka godzinowa

Stosowana stawka godzinowa (w EUR/h)

247

Stawki godzinowe w zależności od danej procedury  (17):

Produkcja bez zatwierdzenia

rzeczywista liczba godzin

Przekazanie certyfikatów

rzeczywista liczba godzin

Certyfikat dla zatwierdzonej organizacji szkolenia

rzeczywista liczba godzin

Certyfikat dla centrum medycyny lotniczej

rzeczywista liczba godzin

Certyfikat dla organizacji zarządzania ruchem lotniczym (ATM)/służby żeglugi powietrznej (ANS)

rzeczywista liczba godzin

Certyfikat dla organizacji szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego

rzeczywista liczba godzin

Zatwierdzanie sprawozdań operacyjnej rady oceniającej

rzeczywista liczba godzin

Wsparcie certyfikacji na potrzeby zatwierdzenia: usługi indywidualne

rzeczywista liczba godzin

Szkoleniowe urządzenia symulacji lotu: inne działania specjalne

rzeczywista liczba godzin

Zmiany do alternatywnych procedur zatwierdzania organizacji projektującej

rzeczywista liczba godzin

Eksportowy certyfikat zdatności do lotu (E-CoA) dla statków powietrznych CS-25

6 godzin

Eksportowy certyfikat zdatności do lotu (E-CoA) dla pozostałych statków powietrznych

2 godziny

Alternatywne sposoby spełnienia wymagań dyrektywy dotyczącej zdatności do lotu (AMOC)

4 godziny

Zatwierdzenie warunków lotu do zezwolenia na lot

3 godziny

Jeden numer seryjny podstawowego STC

2 godziny

Administracyjne ponowne wydanie dokumentu bez interwencji technicznej

1 godzina

Kontrola zdolności

1 godzina

CZĘŚĆ IIa

Honoraria za świadczenie usług szkoleniowych

A.

Usługi szkoleniowe, za które pobierane są honoraria

1.

Z zastrzeżeniem przepisów pkt B, honoraria za usługi szkoleniowe świadczone przez pracowników Agencji w ramach pełnionych przez nich funkcji pobiera się w następujący sposób:

a)

w przypadku szkolenia stacjonarnego, w Agencji lub na miejscu, oraz szkolenia online, zgodnie z odpowiednimi kwotami określonymi w dodatku;

b)

w przypadku innych rodzajów usług szkoleniowych lub związanych z nimi wniosków – zgodnie ze stawką godzinową określoną w dodatku.

2.

Usługi w zakresie szkoleń stacjonarnych świadczone przez usługodawców kontraktowych, w Agencji lub na miejscu, są naliczane na podstawie całkowitego kosztu każdego kursu podzielonego przez średnią wielkość klasy.

3.

W odniesieniu do usług szkoleniowych odbywających się poza siedzibą EASA, w przypadku gdy organizacja składająca wniosek o szkolenie nie zapewnia odpowiednich placówek szkoleniowych, pobiera się powiązane koszty bezpośrednie.

B.    Zwolnienie z opłat przewidzianych w dodatku

Agencja może przyznać zwolnienie z opłat przewidzianych w dodatku za usługi szkoleniowe świadczone na rzecz:

a)

krajowych organów lotnictwa, organizacji międzynarodowych lub innych kluczowych zainteresowanych stron, w przypadku gdy zapewnione jest świadczenie przez nie usług szkoleniowych o równoważnych korzyściach na rzecz Agencji;

b)

publicznych lub prywatnych uniwersytetów lub podobnych organizacji, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:

usługi szkoleniowe stanowią część programu studiów prowadzących do uzyskania dyplomu studiów licencjackich lub podyplomowych w dziedzinie związanej z lotnictwem;

program studiów ma minimalny okres trwania wynoszący 1 rok akademicki;

głównym celem lub efektem programu nie jest zapewnienie wstępnego ani ciągłego szkolenia specjalistów w dziedzinie lotnictwa lub w powiązanych dziedzinach;

c)

osób, które wspierają lub uczestniczą w działaniach Agencji i potrzebują szkolenia, aby zapewnić znajomość procesów Agencji i specjalistycznych narzędzi związanych z tymi działaniami.

C.    Zwrot kosztów podróży

1.

Niezależnie od jakiegokolwiek zwolnienia przyznanego zgodnie z pkt B i z zastrzeżeniem przepisów pkt 3, odbiorca usług szkoleniowych lub usług związanych ze szkoleniami świadczonych na miejscu zwraca koszty podróży pracowników Agencji prowadzących szkolenie, zgodnie ze wzorem d = v + a + h.

2.

Na potrzeby wzoru, o którym mowa w pkt 1, stosuje się następujące zasady:

 

d = należne koszty podróży;

 

v = koszty transportu;

 

a = określone oficjalnie przez Komisję standardowe stawki „diet” uwzględniających zakwaterowanie, posiłki, przejazdy lokalne w miejscu delegacji i wydatki różne (18);

 

h = czas podróży (standardowa liczba godzin podróży na miejsce docelowe ustalona przez Agencję) według stawki godzinowej określonej w części II załącznika (19); w przypadku delegacji związanych z kilkoma projektami kwota ta zostanie odpowiednio podzielona.

3.

Organy, organizacje lub zainteresowane strony, o których mowa w pkt B lit. a), mogą zostać zwolnione ze zwrotu kosztów podróży, o których mowa w pkt 1, jeżeli świadczą usługi szkoleniowe na miejscu lub usługi związane ze szkoleniami w siedzibie Agencji wiążące się z koniecznością podróży równoważnych podróżom koniecznym do prowadzenia usług szkoleniowych na miejscu lub usług szkoleniowych świadczonych przez Agencję w siedzibie tych podmiotów.

Dodatek do części IIa

Szkolenie stacjonarne

Czas trwania szkolenia w dniach

0,5

1

1,5

2

2,5

3

4

5

Indywidualna opłata szkoleniowa (EUR/dzień)

440

710

925

1 088

1 263

1 425

1 725

2 000

Opłata za sesję (EUR/dzień)

3 500

5 700

7 400

8 700

10 100

11 400

13 800

16 000


Szkolenia online

Czas trwania szkolenia w godzinach

1

2

3

4

5

6

7

8

Indywidualna opłata szkoleniowa (EUR/godzinę)

50

100

150

200

250

300

350

400

Inne usługi szkoleniowe: Stawka godzinowa zgodnie z częścią II niniejszego załącznika.

CZĘŚĆ III

Honoraria z tytułu odwołań

Honoraria z tytułu odwołań nalicza się w następujący sposób: stałą kwotę honorarium mnoży się przez współczynnik wskazany w odniesieniu do odpowiedniego rodzaju honorarium pobieranego od danej osoby lub organizacji.

Stała kwota honorarium

10 000 (EUR)

 

 

Rodzaj honorarium pobieranego od osób fizycznych

Współczynnik

 

0,10

 

 

Rodzaj honorarium pobieranego od osób prawnych, według obrotu finansowego wnoszącego odwołanie (w EUR)

Współczynnik

poniżej 100 001

0,25

od 100 001 do 1 200 000

0,50

od 1 200 001 do 2 500 000

0,75

od 2 500 001 do 5 000 000

1,00

od 5 000 001 do 50 000 000

2,50

od 50 000 001 do 500 000 000

5,00

od 500 000 001 do 1 000 000 000

7,50

powyżej 1 000 000 000

10,00

CZĘŚĆ IV

Roczny wskaźnik inflacji

Stosowany roczny wskaźnik inflacji:

„wskaźnik HICP podawany przez EUROSTAT (wszystkie pozycje – Unia Europejska wszystkie kraje” (2015 = 100) Zmiana procentowa/średnia z 12 miesięcy

Wartość wskaźnika, którą należy przyjąć:

wartość wskaźnika na 3 miesiące przed zastosowaniem indeksacji

CZĘŚĆ V

Nota wyjaśniająca

1)

„Specyfikacje certyfikacji (CS)” określone w niniejszym załączniku są warunkami przyjętymi zgodnie z art. 76 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/1139 i opublikowanymi na stronie internetowej Agencji (https://www.easa.europa.eu/document-library/certification-specifications).

2)

„VTOL” odnosi się do wiropłatów lub wszelkich innych statków powietrznych cięższych od powietrza, które posiadają zdolność pionowego startu lub pionowego lądowania. „HTOL” odnosi się do statków powietrznych cięższych od powietrza, które nie są VTOL.

3)

„Duży statek powietrzny VTOL” odnosi się do statków powietrznych CS-29 i CS-27 CAT A. „Lekki statek powietrzny VTOL” odnosi się do statków powietrznych CS-27 o maksymalnej masie startowej (MTOW) poniżej 3 175 kg, w których miejsca ograniczają się do 4 siedzeń, włącznie z pilotem. „Średni statek powietrzny (VTOL)” odnosi się do pozostałych statków powietrznych CS-27.

4)

Statki powietrzne o wysokich osiągach (HPA) w kategorii masy do 5 700 kg to samoloty o Mmo powyżej 0,6 lub maksymalnej operacyjnej wysokości bezwzględnej powyżej 25 000 stóp (ft). Nalicza się im kwoty, jak dla jednej kategorii powyżej kategorii określonej według ich maksymalnej masy startowej, ale bez wychodzenia poza kategorię „powyżej 5 700 kg do 22 000 kg”.

5)

„Sterowce małe” odnoszą się do:

wszystkich sterowców na ogrzane powietrze niezależnie od ich wielkości,

sterowców gazowych do objętości 2 000 m3;

„sterowce średnie” odnoszą się do sterowców gazowych o objętości powyżej 2 000 m3 do 15 000 m3;

„sterowce duże” odnoszą się do sterowców gazowych o objętości powyżej 15 000 m3.

6)

W tabelach 1, 4 i 8 w części I załącznika wartości podane w sekcji „części i wyposażenie nieinstalowane” odnoszą się do odpowiednich cen z wykazu producenta. W tabeli 10 w części I produkt o najwyższej cenie odpowiada wartości (określonej w odpowiednich cenach wykazu producenta) najdroższego produktu, części lub wyposażenia nieinstalowanego, które są objęte zatwierdzonym zakresem działalności wynikającym z POA (wykaz zdolności) posiadacza zatwierdzenia organizacji produkującej EASA.

7)

W przypadku opłat pobieranych zgodnie z tabelami 2– 4 i 8 w części I załącznika odpowiednią kategorię opłat za wniosek określa się za pomocą kategorii opłat przypisanych do odpowiedniego projektu typu. Jeżeli wiele modeli jest certyfikowanych w ramach jednego projektu typu, zastosowanie ma kategoria opłat większości tych modeli. W przypadku równego podziału między różne kategorie opłat stosuje się wyższą kategorię opłat. W przypadku wniosków odnoszących się do kilku projektów typu (AML) stosuje się najwyższą kategorię opłat.

8)

Jeżeli wniosek zawiera koncepcję utworzenia listy zatwierdzonych modeli, stosuje się odpowiednią opłatę powiększoną o 20 %. Do celów rewizji listy zatwierdzonych modeli stosuje się opłaty wymienione w tabelach 2, 3 i 4 w części I załącznika.

9)

W tabelach 2 i 3 w części I załącznika „proste”, „standardowe”, „znaczące” i „skomplikowane znaczące” dotyczą następujących elementów:

 

Proste

Standardowe

Znaczące

Skomplikowane znaczące

Uzupełniający certyfikat typu (STC) EASA

STC, poważna zmiana projektowa lub naprawa, związana jedynie z obecnie stosowanymi i sprawdzonymi metodami uzasadnienia, w odniesieniu do których pełny zestaw danych (opis, lista kontrolna zgodności i dokumentacja zgodności) może zostać przekazany w momencie składania wniosku, w kontekście których wnioskodawca posiada udokumentowane doświadczenie i które kierownik odpowiedzialny za certyfikację projektu może ocenić samodzielnie lub przy ograniczonym wsparciu specjalisty z jednej dyscypliny

Pozostałe STC, poważne zmiany projektowe lub naprawy

Termin „znaczące” zdefiniowano w pkt 21.A.101 lit. b) załącznika I (część 21) do rozporządzenia (UE) nr 748/2012 (i podobnie — FAA 14CFR 21.101 lit. b)).

„Skomplikowana znacząca zmiana” oznacza każdą znaczącą zmianę (zob. wytyczne dot. pkt 21.A.101 w załączniku I (część 21) do rozporządzenia (UE) nr 748/2012) zawierającą co najmniej dwa powody uzasadniające jej klasyfikację jako znaczącą (przykłady kryteriów na podstawie wytycznych dot. pkt 21.A.101 załącznika I (część 21) do rozporządzenia (UE) nr 748/2012: zmiana konfiguracji ogólnej, zmiana zasad konstrukcyjnych, założenia stosowane do celów certyfikacji zostały unieważnione)

lub

każda znacząca zmiana dotycząca co najmniej dwóch przykładów opisanych jako znacząca zmiana (tabele w kolumnie „Opis zmian” w dodatku 2 do wytycznych dot. pkt 21.A.101 w załączniku I (część 21) do rozporządzenia (UE) nr 748/2012).

Jeżeli jest to uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami technicznymi, Agencja może przeklasyfikować skomplikowany znaczący wniosek na znaczący.

Poważne zmiany projektowe EASA

Poważne naprawy EASA

Nie dotyczy

Nie dotyczy

10)

W tabeli 5 w części I załącznika pojęcie „małe” odnosi się do wniosków, które są obsługiwane bez zaangażowania technicznego, „duże” odnosi się do pomocy w zatwierdzaniu dużych samolotów, dużych wiropłatów i silników turbinowych, „średnie” odnosi się do pomocy w zatwierdzaniu mającej zastosowanie do innych kategorii produktów, jak również części i wyposażenia nieinstalowanego. Za pomoc techniczną/wsparcie techniczne związane z działaniami mającymi na celu ustalenie zgodności i pomoc w zatwierdzaniu pobiera się opłatę za usługę indywidualną, jeżeli Agencja potwierdzi, że wymagany wysiłek znacznie przekracza ustalone wcześniej pakiety usług.

11)

W tabeli 9 A w części I załącznika wyróżniono następujące kategorie organizacji projektujących:

Zakres zatwierdzenia organizacji projektującej

Grupa A

Grupa B

Grupa C

DOA 1

Posiadacze certyfikatów typu

ETSOA-APU

Bardzo skomplikowane/duże

Skomplikowane/małe i średnie

Mniej skomplikowane/bardzo małe

DOA 2 STC/zmiany/naprawy

ETSO A (z wyłączeniem APU)

Bez ograniczeń

Z ograniczeniami (dziedziny techniki)

Z ograniczeniami (wielkość statku powietrznego)

Bardzo skomplikowane/duże

Skomplikowane/małe i średnie

Mniej skomplikowane/bardzo małe

DOA 3 drobne zmiany/naprawy

Bez ograniczeń

Z ograniczeniami (dziedziny techniki)

Z ograniczeniami (wielkość statku powietrznego)

12)

W tabelach 9 A, 10, 11 i 12 w części I załącznika liczba pracowników brana pod uwagę jest liczbą pracowników zaangażowanych w działania wchodzące w zakres umowy.

13)

W tabeli 14 „lokalizacja” oznacza miejsce (lub miejsca), w których odbywa się zarządzanie działaniami organizacji lub prowadzenie ich.

W tym celu:

główne miejsce prowadzenia działalności (PPoB) jest uznawane za lokalizację, niezależnie od wszelkich operacji z użyciem FSTD;

każdy adres, inny niż PPoB, gdzie obsługiwane są FSTD, uważany jest za dodatkową lokalizację, jeżeli w tym miejscu wyznaczony jest pracownik ds. zgodności.

W przypadku rozszerzenia na lokalizację, tj. gdy lokalizacja znajduje się w odpowiedniej odległości od lokalizacji, która pozwala kierownictwu na zapewnienie zgodności bez konieczności wyznaczenia dodatkowych osób, nie pobiera się dodatkowej opłaty za sprawowanie nadzoru.

Ponieważ każda organizacja ma swoją specyfikę, przeprowadza się odpowiednio dostosowane analizy w celu oceny złożoności organizacji, biorąc pod uwagę liczbę pracowników, wielkość i zakres, w tym liczbę FSTD, ich poziomy oraz liczbę symulowanych typów statków powietrznych.

EEP2: Zgodnie z pkt ORA.FSTD.225 okres 12 miesięcy wydłuża się do maksymalnie 24 miesięcy.

EEP3: Zgodnie z pkt ORA.FSTD.225 okres 12 miesięcy wydłuża się do maksymalnie 36 miesięcy.


(1)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 748/2012 z dnia 3 sierpnia 2012 r. ustanawiające przepisy wykonawcze dotyczące certyfikacji statków powietrznych i związanych z nimi wyrobów, części i akcesoriów w zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska oraz dotyczące certyfikacji organizacji projektujących i produkujących (Dz.U. L 224 z 21.8.2012, s. 1).

(2)  Opłata modelowa obejmuje dodanie modelu do projektu typu i jest pobierana od aplikacji i modelu. Musi ona być powiązana z wnioskiem o standardową, znaczącą lub skomplikowaną znaczącą zmianę. Mającą zastosowanie kategorię opłat dla każdego wniosku i modelu określa się za pomocą kategorii opłat przypisanych do odpowiedniego projektu typu.

(3)  Opłaty określone w niniejszej tabeli nie mają zastosowania do drobnych zmian i drobnych napraw dokonywanych przez organizacje projektujące zgodnie z pkt 21.A.263 lit. c) ppkt 2 podczęści J w sekcji A załącznika I (część 21) do rozporządzenia (UE) nr 748/2012.

(4)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 452/2014 z dnia 29 kwietnia 2014 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów z państw trzecich zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (Dz.U. L 133 z 6.5.2014, s. 1).

(5)  Z wyłączeniem kosztów podróży (do pobrania oprócz wyżej wymienionej opłaty zryczałtowanej).

(6)  Wartość (jak podano w odpowiednich cenach wykazu producenta) najdroższego produktu, części lub wyposażenia nieinstalowanego, które są objęte zatwierdzonym zakresem działalności wynikającym z POA (wykaz zdolności) posiadacza zatwierdzenia organizacji produkującej EASA

(7)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1321/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie ciągłej zdatności do lotu statków powietrznych oraz wyrobów lotniczych, części i wyposażenia, a także w sprawie zatwierdzeń udzielanych organizacjom i personelowi zaangażowanym w takie zadania (Dz.U. L 362 z 17.12.2014, s. 1).

(8)  Na należną opłatę składa się opłata zryczałtowana wynikająca z liczby zaangażowanych pracowników oraz opłata zryczałtowana (opłaty zryczałtowane) wynikająca (wynikające) z oceny technicznej.

(9)  W przypadku organizacji posiadających kilka ocen A lub B nalicza się jedynie opłatę najwyższą. W przypadku organizacji posiadających jedną lub kilka ocen C lub D dla każdej oceny nalicza się opłatę wynikającą z „oceny C/D”.

(10)  Zgodnie z podsekcją B sekcji A załącznika IV (część 147) do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014.

(11)  W przypadku początkowego zatwierdzenia organizacji – opłaty mające zastosowanie za obiekt i za kurs. Pierwszy obiekt i pierwszy kurs szkoleniowy są wliczone w opłatę za zatwierdzenie związaną z zaangażowanymi pracownikami.

(12)  W odniesieniu do już zatwierdzonych organizacji, które składają wnioski dotyczące dodatkowych obiektów lub kursów szkoleniowych, odpowiednią opłatę pobiera się za każdy obiekt lub kurs szkoleniowy.

(13)  Na należną opłatę składa się opłata zryczałtowana oraz opłata zryczałtowana wynikająca z oceny technicznej.

(14)  W przypadku organizacji posiadających kilka ocen A nalicza się jedynie opłatę najwyższą.

(15)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada 2011 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do załóg w lotnictwie cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (Dz.U. L 311 z 25.11.2011, s. 1).

(16)  Dotyczy wyłącznie symulatorów lotu (-ów) znajdujących się w państwie trzecim w stosunku do umowy dwustronnej.

(17)  Niniejszy wykaz procedur nie jest wyczerpujący. Wykaz procedur w niniejszej części podlega okresowej rewizji. Nieuwzględnienia danej procedury w niniejszej części nie należy automatycznie rozumieć jako wskazania, że nie może ona zostać zrealizowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

(18)  Zob. „Aktualne dzienne stawki diet” podane na stronie internetowej Komisji: EuropeAid (https://ec.europa.eu/europeaid/work/procedures/implementation/per_diems/index_pl.htm_pl).

(19)  Zob. „Standardowa liczba godzin” podana w „Standardowym wykazie czasu podróży” na stronie internetowej Agencji (https://www.easa.europa.eu/).