|
Załącznik A
|
Załącznik B
|
Załącznik C
|
Nazwa zwyczajowa
|
FAUNA
|
CHORDATA (STRUNOWCE)
|
MAMMALIA
|
|
|
|
Ssaki
|
ARTIODACTYLA
|
|
|
|
|
Antilocapridae
|
|
|
|
Widłorogowate
|
|
Antilocapra americana (I) (tylko populacja Meksyku; żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
|
Widłoróg meksykański
|
Bovidae
|
|
|
|
Wołowate, Krętorogie, Pustorożce
|
|
Addax nasomaculatus (I)
|
|
|
Adaks
|
|
|
Ammotragus lervia (II)
|
|
Owca grzywiasta
|
|
|
|
Antilope cervicapra (III Nepal/Pakistan)
|
Antylopa indyjska
|
|
Bos gaurus (I) (Nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bos frontalis, która nie podlega niniejszemu rozporządzeniu)
|
|
|
Gaur
|
|
Bos mutus (I) (Nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bos grunniens, która nie podlega niniejszemu rozporządzeniu)
|
|
|
Jak dziki
|
|
Bos sauveli (I)
|
|
|
Kuprej
|
|
|
|
Boselaphus tragocamelus (III Pakistan)
|
Nilgau
|
|
|
|
Bubalus arnee (III Nepal) (nie obejmuje formy udomowionej określanej jako Bubalus bubalis, która nie podlega niniejszemu rozporządzeniu)
|
Bawół indyjski, arni
|
|
Bubalus depressicornis (I)
|
|
|
Anoa nizinny
|
|
Bubalus mindorensis (I)
|
|
|
Bawół mindorski, tamaraw
|
|
Bubalus quarlesi (I)
|
|
|
Anoa górski
|
|
|
Budorcas taxicolor (II)
|
|
Takin złoty
|
|
Capra falconeri (I)
|
|
|
Koza śruboroga, markur
|
|
|
Capra caucasica (II)
|
|
Koziorożec kaukaski
|
|
|
|
Capra hircus aegagrus (III Pakistan) (okazy formy udomowionej nie podlegają niniejszemu rozporządzeniu)
|
Koza bezoarowa
|
|
|
|
Capra sibirica (III Pakistan)
|
Koziorożec syberyjski
|
|
Capricornis milneedwardsii (I)
|
|
|
Serau indochiński
|
|
Capricornis rubidus (I)
|
|
|
Serau rudy
|
|
Capricornis sumatraensis (I)
|
|
|
Serau białogrzywy
|
|
Capricornis thar (I)
|
|
|
Serau himalajski
|
|
|
Cephalophus brookei (II)
|
|
Dujker Brooke’a
|
|
|
Cephalophus dorsalis (II)
|
|
Dujker czarnopręgi
|
|
Cephalophus jentinki (I)
|
|
|
Dujker Jentinka
|
|
|
Cephalophus ogilbyi (II)
|
|
Dujker Ogilby’ego
|
|
|
Cephalophus silvicultor (II)
|
|
Dujker żółtopręgi
|
|
|
Cephalophus zebra (II)
|
|
Dujker zebrowaty
|
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II)
|
|
Bontebok
|
|
|
|
Gazella bennettii (III Pakistan)
|
Gazela indyjska, chinkara
|
|
Gazella cuvieri (I)
|
|
|
Gazela edmi, gazela Cuviera
|
|
|
|
Gazella dorcas (III Algeria/Tunezja)
|
Gazela dorkas
|
|
Gazella leptoceros (I)
|
|
|
Gazela Lodera
|
|
Hippotragus niger variani (I)
|
|
|
Antylopa szablastoroga
|
|
|
Kobus leche (II)
|
|
Kob liczi
|
|
Naemorhedus baileyi (I)
|
|
|
Goral brunatny
|
|
Naemorhedus caudatus (I)
|
|
|
Goral długoogoniasty
|
|
Naemorhedus goral (I)
|
|
|
Goral himalajski
|
|
Naemorhedus griseus (I)
|
|
|
Goral szary
|
|
Nanger dama (I)
|
|
|
Gazela dama
|
|
Oryx dammah (I)
|
|
|
Oryks szablorogi
|
|
Oryx leucoryx (I)
|
|
|
Oryks arabski
|
|
|
Ovis ammon (II)
|
|
Owca ałtajska
|
|
|
Ovis arabica (II)
|
|
-
|
|
|
Ovis bochariensis (II)
|
|
Urial bucharski
|
|
|
Ovis canadensis (II) (tylko populacja Meksyku); żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
Owca kanadyjska, owca gruboroga, muflon kanadyjski
|
|
|
Ovis
collium (II) (*1)
|
|
Owca kazachska
|
|
|
Ovis
cycloceros (II)
|
|
Urial turkmeński
|
|
|
Ovis
darwini (II) (*1)
|
|
Owca mongolska
|
|
Ovis gmelini (I) (populacja Cypru)
|
|
|
Urial armeński
|
|
Ovis
hodgsonii (I)
|
|
|
Muflon tybetański
|
|
|
Ovis jubata (II) (*1)
|
|
-
|
|
|
Ovis karelini (II) (*1)
|
|
Owca kirgiska
|
|
Ovis
nigrimontana (I)
|
|
|
Owca czarnogórska
|
|
|
Ovis polii (II) (*1)
|
|
Owca pamirska
|
|
|
Ovis punjabiensis (II)
|
|
Urial pendżabski
|
|
|
Ovis severtzovi (II) (*1)
|
|
Owca uzbecka
|
|
Ovis
vignei (I)
|
|
|
Muflon azjatycki
|
|
Pantholops hodgsonii (I)
|
|
|
Antylopa tybetańska, orengo, cziru
|
|
|
Philantomba monticola (II)
|
|
Duiker modry
|
|
|
|
Pseudois nayaur (III Pakistan)
|
Nachur górski
|
|
Pseudoryx nghetinhensis (I)
|
|
|
Saola
|
|
Rupicapra pyrenaica ornata (II)
|
|
|
Kozica pirenejska
|
|
|
Saiga borealis (II) (Zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
Suhak mongolski
|
|
|
Saiga tatarica (II) (Zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
Suhak
|
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III Nepal)
|
Antylopa czteroroga
|
Camelidae
|
|
|
|
Wielbłądy, guanako, wigonie
|
|
|
Lama guanicoe (II)
|
|
Guanako
|
|
Vicugna vicugna (I) (z wyjątkiem populacji: Argentyny [populacje prowincji Jujuy, Catamarca i Salta oraz populacje półdzikie prowincji Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja i San Juan]; Boliwii [cała populacja]; Chile [populacje regionu Tarapacá oraz regionu Arica i Parinacota]; Ekwadoru [cała populacja] oraz Peru [cała populacja]; które są objęte załącznikiem B)
|
Vicugna vicugna (II) (tylko populacje Argentyny [populacje prowincji Jujuy, Catamarca i Salta oraz populacje półdzikie prowincji Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja i San Juan]; Boliwii [cała populacja]; Chile [populacje regionu Tarapacá oraz regionu Arica i Parinacota]; Ekwadoru [cała populacja] oraz Peru [cała populacja]; wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem A) (3)
|
|
Wigoń, wikunia
|
Cervidae
|
|
|
|
Jeleniowate
|
|
Axis calamianensis (I)
|
|
|
Jeleń kalamiański
|
|
Axis kuhlii (I)
|
|
|
Jeleń baweański
|
|
|
|
Axis porcinus (III Pakistan (z wyjątkiem podgatunków objętych załącznikiem A))
|
Jelonek bengalski
|
|
Axis porcinus annamiticus (I)
|
|
|
Jeleń tajski
|
|
Blastocerus dichotomus (I)
|
|
|
Jeleń bagienny
|
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II)
|
|
Jeleń bucharski
|
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III Algieria/Tunezja)
|
Jeleń berberyjski
|
|
Cervus elaphus hanglu (I)
|
|
|
Hanguł
|
|
Dama dama mesopotamica (I)
|
|
|
Daniel mezopotamski
|
|
Hippocamelus spp. (I)
|
|
|
Huemale, taruki
|
|
|
|
Mazama temama cerasina (III Guatemala)
|
Mazama ruda środkowoamerykańska, mazama gwatemalska
|
|
Muntiacus crinifrons (I)
|
|
|
Mundżak czarny
|
|
Muntiacus vuquangensis (I)
|
|
|
Mundżak wielki
|
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III Gwatemala)
|
Jeleń gwatemalski
|
|
Ozotoceros bezoarticus (I)
|
|
|
Jeleń pampasowy
|
|
|
Pudu mephistophiles (II)
|
|
Pudu północny, pudu ekwadorski
|
|
Pudu puda (I)
|
|
|
Pudu południowy, pudu chilijski
|
|
Rucervus duvaucelii (I)
|
|
|
Barasinga
|
|
Rucervus eldii (I)
|
|
|
Jeleń Elda
|
Giraffidae
|
|
Giraffa camelopardalis (II)
|
|
Żyrafowate
Żyrafa
|
Hippopotamidae
|
|
|
|
Hipopotamowate
|
|
|
Hexaprotodon liberiensis (II)
|
|
Hipopotam karłowaty
|
|
|
Hippopotamus amphibius (II)
|
|
Hipopotam nilowy
|
Moschidae
|
|
|
|
Piżmowiec
|
|
Moschus spp. (I) (tylko populacje Afganistanu, Bhutanu, Indii, Mjanmy/Birmy, Nepalu oraz Pakistanu); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
Moschus spp. (II) (z wyjątkiem populacji Afganistanu, Bhutanu, Indii, Mjanmy/Birmy, Nepalu oraz Pakistanu, które są objęte załącznikiem A)
|
|
Piżmowiec
|
Suidae
|
|
|
|
Babirussy, dziki, guźce, świnie
|
|
Babyrousa babyrussa (I)
|
|
|
Babirussa
|
|
Babyrousa bolabatuensis (I)
|
|
|
Babirussa środkowocelebeska
|
|
Babyrousa celebensis (I)
|
|
|
Babirussa północnocelebeska
|
|
Babyrousa togeanensis (I)
|
|
|
Babirussa malengeńska
|
|
Sus salvanius (I)
|
|
|
Świnia karłowata
|
Tayassuidae
|
|
|
|
Pekari
|
|
|
Tayassuidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A oraz wyłączając populacje Pecari tajacu Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych, które nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
Pekari
|
|
Catagonus wagneri (I)
|
|
|
Pekari Wagnera
|
CARNIVORA
|
|
|
|
|
Ailuridae
|
|
|
|
|
|
Ailurus fulgens (I)
|
|
|
Panda mała
|
Canidae
|
|
|
|
Psowate
|
|
|
|
Canis aureus (III Indie)
|
Szakal złocisty
|
|
Canis lupus (I/II)
(wszystkie populacje z wyjątkiem populacji Hiszpanii, na północ od Duero, oraz Grecji, na północ od 39. równoleżnika. Populacje Bhutanu, Indii, Nepalu oraz Pakistanu wymienione są w dodatku I; wszystkie inne populacje są wymienione w dodatku II. Nie obejmuje formy udomowionej i dingo określanych jako Canis lupus familiaris i Canis lupus dingo)
|
Canis lupus (II) (populacje Hiszpanii, na północ od Duero, oraz Grecji, na północ od 39. równoleżnika. Nie obejmuje formy udomowionej i dingo określanych jako Canis lupus familiaris i Canis lupus dingo)
|
|
Wilk, wilk szary
|
|
Canis simensis
|
|
|
Kaberu
|
|
|
Cerdocyon thous (II)
|
|
Lis krabojad, majkong
|
|
|
Chrysocyon brachyurus (II)
|
|
Wilk grzywiasty
|
|
|
Cuon alpinus (II)
|
|
Cyjon
|
|
|
Lycalopex culpaeus (II)
|
|
Kolpeo
|
|
|
Lycalopex fulvipes (II)
|
|
Lis Darwina
|
|
|
Lycalopex griseus (II)
|
|
Argentyński lis szary
|
|
|
Lycalopex gymnocercus (II)
|
|
Lis pampasowy
|
|
Speothos venaticus (I)
|
|
|
Pies leśny
|
|
|
|
Vulpes bengalensis (III Indie)
|
Lis bengalski
|
|
|
Vulpes cana (II)
|
|
Lis afgański, lis Blanforda
|
|
|
Vulpes zerda (II)
|
|
Fenek
|
Eupleridae
|
|
|
|
|
|
|
Cryptoprocta ferox (II)
|
|
Fossa
|
|
|
Eupleres goudotii (II)
|
|
Falanruk, wiwera falanruk
|
|
|
Fossa fossana (II)
|
|
Fanaloka,
|
Felidae
|
|
|
|
Kotowate
|
|
|
Felidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A. Okazy form udomowionych nie podlegają niniejszemu rozporządzeniu). W przypadku (afrykańskich populacji) Panthera leo: Ustanawia się zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów kości, części kości, produktów z kości, pazurów, szkieletów, czaszek i zębów pozyskanych w naturze oraz będących przedmiotem obrotu w celach handlowych.
Roczne kontyngenty wywozowe dla obrotu kośćmi, częściami kości, produktami z kości, pazurami, szkieletami, czaszkami i zębami w celach handlowych, pochodzącymi z hodowli w niewoli w Republice Południowej Afryki, będą ustanawiane i przekazywane do wiadomości Sekretariatu CITES.)
|
|
Kotowate
|
|
Acinonyx jubatus (I) (Roczne kontyngenty wywozowe dla żywych okazów oraz trofeów myśliwskich przyznawane są w następujący sposób: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. Handel takimi okazami podlega przepisom art. 4 ust. 1
|
|
|
Gepard
|
|
Caracal caracal (I) (tylko populacja Azji); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Karakal, ryś stepowy
|
|
Catopuma temminckii (I)
|
|
|
Mormi, kot złoty azjatycki
|
|
Felis nigripes (I)
|
|
|
Kot czarnołapy
|
|
Felis silvestris (II)
|
|
|
Żbik
|
|
Herpailurus
yagouaroundi (I) (tylko populacje Ameryki Środkowej oraz Północnej; wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Jaguarundi
|
|
Leopardus geoffroyi (I)
|
|
|
Kot argentyński
|
|
Leopardus guttulus (I)
|
|
|
-
|
|
Leopardus jacobita (I)
|
|
|
Kot andyjski
|
|
Leopardus pardalis (I)
|
|
|
Ocelot
|
|
Leopardus tigrinus (I)
|
|
|
Oncilla, kot tygrysi
|
|
Leopardus wiedii (I)
|
|
|
Margaj
|
|
Lynx lynx (II)
|
|
|
Ryś europejski
|
|
Lynx pardinus (I)
|
|
|
Ryś iberyjski
|
|
Neofelis diardi (I)
|
|
|
Pantera sundajska
|
|
Neofelis nebulosa (I)
|
|
|
Pantera mglista
|
|
Panthera leo (I) (tylko populacje Indii); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Lew azjatycki
|
|
Panthera onca (I)
|
|
|
Jaguar
|
|
Panthera pardus (I)
|
|
|
Lampart
|
|
Panthera tigris (I)
|
|
|
Tygrys
|
|
Panthera uncia (I)
|
|
|
Irbis śnieżny
|
|
Pardofelis marmorata (I)
|
|
|
Kot marmurkowy
|
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (tylko populacje Bangladeszu, Indii oraz Tajlandii); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Kot bengalski
|
|
Prionailurus iriomotensis (II)
|
|
|
Kot z Iriomote
|
|
Prionailurus planiceps (I)
|
|
|
Kot kusy
|
|
Prionailurus rubiginosus (I) (tylko populacja Indii); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Kot rdzawy, kot rudy
|
|
Puma concolor (I) (Tylko populacje Kostaryki i Panamy; wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Puma kostarykańska
|
Herpestidae
|
|
|
|
Mangusty
|
|
|
|
Herpestes edwardsi (III Indie/Pakistan)
|
Mangusta indyjska
|
|
|
|
Herpestes fuscus (III Indie)
|
Mangusta brunatna
|
|
|
|
Herpestes javanicus (III Pakistan)
|
Mangusta złocista
|
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III Indie)
|
Mangusta złocista
|
|
|
|
Herpestes smithii (III Indie)
|
Mangusta Smitha
|
|
|
|
Herpestes urva (III Indie)
|
Mangusta krabojad, mangusta urwa, urwa
|
|
|
|
Herpestes vitticollis (III Indie)
|
Mangusta pręgoszyja
|
Hyaenidae
|
|
|
|
Hienowate
|
|
|
|
Hyaena hyaena (III Pakistan)
|
Hiena pręgowana
|
|
|
|
Proteles cristata (III Botswana)
|
Protel
|
Mephitidae
|
|
|
|
Skunksy
|
|
|
Conepatus humboldtii (II)
|
|
Surillo patagoński, skunks patagoński
|
Mustelidae
|
|
|
|
Łasicowate
|
Lutrinae
|
|
|
|
Wydry
|
|
|
Lutrinae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Wydry
|
|
Aonyx capensis microdon (I) (tylko populacje Kamerunu oraz Nigerii); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Wydra kameruńska
|
|
Aonyx cinerea (I)
|
|
|
Wyderka orientalna
|
|
Enhydra lutris nereis (I)
|
|
|
Wydra morska kalifornijska
|
|
Lontra felina (I)
|
|
|
Wydra patagońska
|
|
Lontra longicaudis (I)
|
|
|
Wydra długoogonowa
|
|
Lontra provocax (I)
|
|
|
Wydra południowa
|
|
Lutra lutra (I)
|
|
|
Wydra europejska
|
|
Lutra nippon (I)
|
|
|
Wydra japońska
|
|
Lutrogale perspicillata (I)
|
|
|
Wydrzyca gładkowłosa
|
|
Pteronura brasiliensis (I)
|
|
|
Arirania, wydra olbrzymia
|
Mustelinae
|
|
|
|
Kunowate
|
|
|
|
Eira barbara (III Honduras)
|
Hirara
|
|
|
|
Martes flavigula (III Indie)
|
Kuna żółtogardła
|
|
|
|
Martes foina intermedia (III Indie)
|
Kuna domowa, kamionka
|
|
|
|
Martes gwatkinsii (III Indie)
|
Kuna nilgiri
|
|
|
|
Mellivora capensis (III Botswana)
|
Ratel, miodożer
|
|
Mustela nigripes (I)
|
|
|
Tchórz czarnołapy, tchórz czarnonogi
|
Odobenidae
|
|
|
|
Mors
|
|
|
Odobenus rosmarus (III Kanada)
|
|
Mors
|
Otariidae
|
|
|
|
Uchatkowate, uszatki, uchatki
|
|
|
Arctocephalus spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Kotiki, uchatki
|
|
Arctocephalus philippii (II)
|
|
|
Kotik chilijski
|
|
Arctocephalus townsendi (I)
|
|
|
Kotik meksykański
|
Phocidae
|
|
|
|
Fokowate
|
|
|
Mirounga leonina (II)
|
|
Słoń morski południowy
|
|
Monachus spp. (I)
|
|
|
Foki mniszki
|
Procyonidae
|
|
|
|
Szopowate
|
|
|
|
Nasua narica (III Honduras)
|
Ostronos białonosy
|
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III Urugwaj)
|
Koati
|
|
|
|
Potos flavus (III Honduras)
|
Kinkażu, wikławiec, chwytacz
|
Ursidae
|
|
|
|
Niedźwiedzie
|
|
|
Ursidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Niedźwiedzie
|
|
Ailuropoda melanoleuca (I)
|
|
|
Panda wielka
|
|
Helarctos malayanus (I)
|
|
|
Niedźwiedź malajski
|
|
Melursus ursinus (I)
|
|
|
Wargacz
|
|
Tremarctos ornatus (I)
|
|
|
Niedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiański, niedźwiedź okularowy
|
|
Ursus arctos (I/II)
(tylko populacje Bhutanu, Chin, Meksyku oraz Mongolii i podgatunek Ursus arctos isabellinus wymienione są w dodatku I; wszystkie inne populacje oraz podgatunki wymienione są w dodatku II)
|
|
|
Niedźwiedź brunatny
|
|
Ursus thibetanus (I)
|
|
|
Niedźwiedź himalajski
|
Viverridae
|
|
|
|
Łaszowate
|
|
|
|
Arctictis binturong (III Indie)
|
Binturong
|
|
|
|
Civettictis civetta (III Botswana)
|
Cyweta afrykańska
|
|
|
Cynogale bennettii (II)
|
|
Mampalon
|
|
|
Hemigalus derbyanus (II)
|
|
Kunołaz pręgowany
|
|
|
|
Paguma larvata (III Indie)
|
Łaskun chiński
|
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III Indie)
|
Łaskun muzang
|
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III Indie)
|
Łaskun Jerdona
|
|
|
Prionodon linsang (II)
|
|
Linzang pręgowany
|
|
Prionodon pardicolor (I)
|
|
|
Linzang cętkowany
|
|
|
|
Viverra civettina (III Indie)
|
Cyweta malabarska, wiwera malabarska
|
|
|
|
Viverra zibetha (III Indie)
|
Wiwera indyjska
|
|
|
|
Viverricula indica (III Indie)
|
Wiwerka indyjska
|
CETACEA
|
|
|
|
Walenie
|
|
CETACEA spp. (I/II) (4)
|
|
|
Walenie
|
CHIROPTERA
|
|
|
|
|
Phyllostomidae
|
|
|
|
Liścionosowate
|
|
|
|
Platyrrhinus lineatus (III Urugwaj)
|
Szerokonos pręgowany
|
Pteropodidae
|
|
|
|
Rudawkowate
|
|
|
Acerodon spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Rudawki
|
|
Acerodon jubatus (I)
|
|
|
Acerodon grzywiasty
|
|
|
Pteropus spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A i z wyjątkiem Pteropus brunneus)
|
|
Rudawki
|
|
Pteropus insularis (I)
|
|
|
Rudawka wyspowa
|
|
Pteropus livingstonii (II)
|
|
|
Rudawka komorska, rudawka Livingstone’a
|
|
Pteropus loochoensis (I)
|
|
|
Rudawka okinawska
|
|
Pteropus mariannus (I)
|
|
|
Rudawka mariańska
|
|
Pteropus molossinus (I)
|
|
|
Rudawka ponapska
|
|
Pteropus pelewensis (I)
|
|
|
Rudawka pelewska
|
|
Pteropus pilosus (I)
|
|
|
Rudawka palauańska, rudawka z Palau
|
|
Pteropus rodricensis (II)
|
|
|
Rudawka rodrigueska
|
|
Pteropus samoensis (I)
|
|
|
Rudawka samoańska
|
|
Pteropus tonganus (I)
|
|
|
Rudawka tongańska
|
|
Pteropus ualanus (I)
|
|
|
-
|
|
Pteropus voeltzkowi (II)
|
|
|
Rudawka pembska
|
|
Pteropus yapensis (I)
|
|
|
-
|
CINGULATA
|
|
|
|
|
Dasypodidae
|
|
|
|
Pancernikowate
|
|
|
|
Cabassous tatouay (III Urugwaj)
|
Kabasu większy
|
|
|
Chaetophractus nationi (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy). Wszystkie okazy uważa się za okazy gatunku objętego załącznikiem A, a handel nimi jest odpowiednio uregulowany)
|
|
Pancernik włochaty andyjski
|
|
Priodontes maximus (I)
|
|
|
Pancernik olbrzymi
|
DASYUROMORPHIA
|
|
|
|
|
Dasyuridae
|
|
|
|
Niełazokształtne
|
|
Sminthopsis longicaudata (I)
|
|
|
Dunart długoogonowy
|
|
Sminthopsis psammophila (I)
|
|
|
Dunart piaskowy
|
DIPROTODONTIA
|
|
|
|
|
Macropodidae
|
|
|
|
Kangurowate
|
|
|
Dendrolagus inustus (II)
|
|
Drzewiak szary
|
|
|
Dendrolagus ursinus (II)
|
|
Drzewiak białogardły
|
|
Lagorchestes hirsutus (I)
|
|
|
Filander kosmaty
|
|
Lagostrophus fasciatus (I)
|
|
|
Filander pręgowany
|
|
Onychogalea fraenata (I)
|
|
|
Pazurogon rudopręgi
|
Phalangeridae
|
|
|
|
Pałankowate, oposy australijskie
|
|
|
Phalanger intercastellanus (II)
|
|
Kuskus wschodni
|
|
|
Phalanger mimicus (II)
|
|
Kuskus południowy
|
|
|
Phalanger orientalis (II)
|
|
Kuskus szary
|
|
|
Spilocuscus kraemeri (II)
|
|
Kuskus manuski
|
|
|
Spilocuscus maculatus (II)
|
|
Kuskus plamisty
|
|
|
Spilocuscus papuensis (II)
|
|
Kuskus waigeański
|
Potoroidae
|
|
|
|
Kanguroszczurowate
|
|
Bettongia spp. (I)
|
|
|
Kanguroszczury
|
Vombatidae
|
|
|
|
Wombatowate
|
|
Lasiorhinus krefftii (I)
|
|
|
Wombat szorstkowłosy
|
LAGOMORPHA
|
|
|
|
|
Leporidae
|
|
|
|
Zającowate
|
|
Caprolagus hispidus (I)
|
|
|
Zajączek szczeciniasty
|
|
Romerolagus diazi (I)
|
|
|
Królik wulkanowy
|
MONOTREMATA
|
|
|
|
|
Tachyglossidae
|
|
|
|
Kolczatkowate
|
|
|
Zaglossus spp. (II)
|
|
Prakolczatka
|
PERAMELEMORPHIA
|
|
|
|
|
Peramelidae
|
|
|
|
|
|
Perameles bougainville (I)
|
|
|
Jamraj pręgowany zachodni
|
Thylacomyidae
|
|
|
|
|
|
Macrotis lagotis (I)
|
|
|
Wielkouch króliczy
|
PERISSODACTYLA
|
|
|
|
|
Equidae
|
|
|
|
Koniowate
|
|
Equus africanus (I) (z wyjątkiem formy udomowionej określanej jako Equus asinus, która nie podlega przepisom niniejszego rozporządzenia)
|
|
|
Osioł afrykański
|
|
Equus grevyi (I)
|
|
|
Zebra Grevy’ego
|
|
Equus hemionus (I/II) (gatunek jest wymieniony w dodatku II, ale podgatunki Equus hemionus hemionus i Equus hemionus khur wymienione są w dodatku I)
|
|
|
Dziki osioł azjatycki
|
|
Equus kiang (II)
|
|
|
Kiang
|
|
Equus przewalskii (I)
|
|
|
Koń Przewalskiego
|
|
|
Equus zebra hartmannae (II)
|
|
Zebra górska Hartmana
|
|
|
Equus zebra zebra (II)
|
|
Zebra przylądkowa, zebra górska przylądkowa
|
Rhinocerotidae
|
|
|
|
Nosorożce
|
|
Rhinocerotidae spp. (I) (z wyjątkiem podgatunku objętego załącznikiem B)
|
|
|
Nosorożce
|
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (tylko populacje Eswatini i Republiki Południowej Afryki); wszystkie pozostałe populacje objęte są załącznikiem A. Do wyłącznego celu dopuszczenia do handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami wysyłanymi do właściwych oraz dopuszczalnych miejsc przeznaczenia oraz handlu trofeami myśliwskimi. Wszystkie pozostałe okazy uważa się za okazy gatunków objętych załącznikiem A, a handel nimi jest odpowiednio regulowany)
|
|
Nosorożec biały, nosorożec afrykański, nosorożec tęponosy
|
Tapiridae
|
|
|
|
Tapiry
|
|
Tapiridae spp. (I) (z wyjątkiem gatunku objętego załącznikiem B)
|
|
|
Tapiry
|
|
|
Tapirus terrestris (II)
|
|
Tapir anta, tapir brazylijski, tapir południowoamerykański
|
PHOLIDOTA
|
|
|
|
|
Manidae
|
|
|
|
Pangoliny, łuskowce
|
|
|
Manis spp. (II)
(z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Pangoliny, łuskowce
|
|
Manis crassicaudata (I)
|
|
|
Pangolin gruboogonowy
|
|
Manis culionensis (I)
|
|
|
-
|
|
Manis gigantea (I)
|
|
|
Pangolin olbrzymi
|
|
Manis javanica (I)
|
|
|
Pangolin jawajski
|
|
Manis pentadactyla (I)
|
|
|
Pangolin pięciopalczasty
|
|
Manis temminckii (I)
|
|
|
Łuskowiec stepowy
|
|
Manis tetradactyla (I)
|
|
|
Łuskowiec długoogonowy
|
|
Manis tricuspis (I)
|
|
|
Łuskowiec leśny
|
PILOSA
|
|
|
|
|
Bradypodidae
|
|
|
|
Leniwcowate (Leniwce trójpalczaste)
|
|
|
Bradypus pygmaeus (II)
|
|
Karłowaty leniwiec trójpalczasty
|
|
|
Bradypus variegatus (II)
|
|
Leniwiec pstry
|
Myrmecophagidae
|
|
|
|
Mrówkojadowate
|
|
|
Myrmecophaga tridactyla (II)
|
|
Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty
|
|
|
|
Tamandua mexicana (III Gwatemala)
|
Tamandua północny
|
PRIMATES
|
|
|
|
Naczelne
|
|
|
PRIMATES spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Naczelne
|
Atelidae
|
|
|
|
Czepiakowate
|
|
Alouatta coibensis (I)
|
|
|
Wyjec panamski
|
|
Alouatta palliata (I)
|
|
|
Wyjec płaszczowy
|
|
Alouatta pigra (I)
|
|
|
Wyjec gwatemalski
|
|
Ateles geoffroyi frontatus (I)
|
|
|
Czepiak czarnobrewy
|
|
Ateles geoffroyi ornatus (I)
|
|
|
Czepiak panamski
|
|
Brachyteles arachnoides (I)
|
|
|
Muriki szary
|
|
Brachyteles hypoxanthus (I)
|
|
|
Muriki północny
|
|
Oreonax flavicauda (I)
|
|
|
Wełniak żółty, wełniak peruwiański, małpa wełnista żółta
|
Cebidae
|
|
|
|
Płaksowate
|
|
Callimico goeldii (I)
|
|
|
Miko czarny
|
|
Callithrix aurita (I)
|
|
|
Marmozeta złocista, marmozeta białoucha
|
|
Callithrix flaviceps (I)
|
|
|
Marmozeta żółtogłowa
|
|
Leontopithecus spp. (I)
|
|
|
Marmozety lwie, lwiatki
|
|
Saguinus bicolor (I)
|
|
|
Tamaryna dwubarwna
|
|
Saguinus geoffroyi (I)
|
|
|
Tamaryna czarnolica, tamaryna Geoffroy’a
|
|
Saguinus leucopus (I)
|
|
|
Tamaryna biała, tamaryna białonoga
|
|
Saguinus martinsi (I)
|
|
|
Tamaryna Martina
|
|
Saguinus oedipus (I)
|
|
|
Tamaryna białoczuba
|
|
Saimiri oerstedii (I)
|
|
|
Sajmiri wiewiórcza
|
Cercopithecidae
|
|
|
|
Makakowate
|
|
Cercocebus galeritus (I)
|
|
|
Mangaba oliwkowa
|
|
Cercopithecus diana (I)
|
|
|
Diana kongijska
|
|
Cercopithecus roloway (I)
|
|
|
Diana ghańska
|
|
Cercopithecus solatus (II)
|
|
|
Koczkodan słoneczny, koczkodan gaboński
|
|
Colobus satanas (II)
|
|
|
Gereza czarna
|
|
Macaca silenus (I)
|
|
|
Makak wanderu, makak uanderu
|
|
Macaca sylvanus (I)
|
|
|
Makak berberyjski
|
|
Mandrillus leucophaeus (I)
|
|
|
Dryl
|
|
Mandrillus sphinx (I)
|
|
|
Mandryl
|
|
Nasalis larvatus (I)
|
|
|
Nosacz, nosacz sundajski, nosacz kakau
|
|
Piliocolobus foai (II)
|
|
|
Gereza środkowoafrykańska
|
|
Piliocolobus gordonorum (II)
|
|
|
Gereza uzungwańska
|
|
Piliocolobus kirkii (I)
|
|
|
Gereza trójbarwna
|
|
Piliocolobus pennantii (II)
|
|
|
Gereza Pennanta
|
|
Piliocolobus preussi (II)
|
|
|
Gereza ruda kameruńska
|
|
Piliocolobus rufomitratus (I)
|
|
|
Gereza kenijska, gereza tana
|
|
Piliocolobus tephrosceles (II)
|
|
|
Gereza ugandyjska
|
|
Piliocolobus tholloni (II)
|
|
|
Gereza Thollona
|
|
Presbytis potenziani (I)
|
|
|
Langur mentawajski
|
|
Pygathrix spp. (I)
|
|
|
Duki, langury
|
|
Rhinopithecus spp. (I)
|
|
|
Rokselany
|
|
Semnopithecus ajax (I)
|
|
|
Hulman kaszmirski
|
|
Semnopithecus dussumieri (I)
|
|
|
Hulman szary
|
|
Semnopithecus entellus (I)
|
|
|
Hulman zwyczajny
|
|
Semnopithecus hector (I)
|
|
|
Hulman północnoindyjski
|
|
Semnopithecus hypoleucos (I)
|
|
|
Hulman czarnołapy
|
|
Semnopithecus priam (I)
|
|
|
Hulman czubaty
|
|
Semnopithecus schistaceus (I)
|
|
|
Hulman nepalski
|
|
Simias concolor (I)
|
|
|
Pagi
|
|
Trachypithecus delacouri (II)
|
|
|
Langur Delacoura
|
|
Trachypithecus francoisi (II)
|
|
|
Langur wietnamski
|
|
Trachypithecus geei (I)
|
|
|
Langur złocisty
|
|
Trachypithecus hatinhensis (II)
|
|
|
Lutung wietnamski
|
|
Trachypithecus johnii (II)
|
|
|
Langur nilgiri
|
|
Trachypithecus laotum (II)
|
|
|
-
|
|
Trachypithecus pileatus (I)
|
|
|
Langur ciemnogłowy
|
|
Trachypithecus poliocephalus (II)
|
|
|
-
|
|
Trachypithecus shortridgei (I)
|
|
|
-
|
Cheirogaleidae
|
|
|
|
Lemurki
|
|
Cheirogaleidae spp. (I)
|
|
|
Lemurki
|
Daubentoniidae
|
|
|
|
Palczak madagaskarski
|
|
Daubentonia madagascariensis (I)
|
|
|
Palczak madagaskarski
|
Hominidae
|
|
|
|
Człowiekowate
|
|
Gorilla beringei (I)
|
|
|
Goryl wschodni
|
|
Gorilla gorilla (I)
|
|
|
Goryl zachodni
|
|
Pan spp. (I)
|
|
|
Szympansy
|
|
Pongo abelii (I)
|
|
|
Orangutan sumatrzański
|
|
Pongo pygmaeus (I)
|
|
|
Orangutan
|
Hylobatidae
|
|
|
|
Gibony
|
|
Hylobatidae spp. (I)
|
|
|
Gibony
|
Indriidae
|
|
|
|
Indrisy, sifaki i awahi
|
|
Indriidae spp. (I)
|
|
|
Indrisy, sifaki i awahi
|
Lemuridae
|
|
|
|
Lemury
|
|
Lemuridae spp. (I)
|
|
|
Lemury
|
Lepilemuridae
|
|
|
|
Lepilemury
|
|
Lepilemuridae spp. (I)
|
|
|
Lepilemury
|
Lorisidae
|
|
|
|
Lorisowate
|
|
Nycticebus spp. (I)
|
|
|
Lori
|
Pitheciidae
|
|
|
|
Saki
|
|
Cacajao spp. (I)
|
|
|
Uakari
|
|
Callicebus barbarabrownae (II)
|
|
|
Titi blond
|
|
Callicebus melanochir (II)
|
|
|
Titi czarnołapy
|
|
Callicebus nigrifrons (II)
|
|
|
Titi czarnoczelny
|
|
Callicebus personatus (II)
|
|
|
Titi maskowy
|
|
Chiropotes albinasus (I)
|
|
|
Saki białonosy
|
Tarsiidae
|
|
|
|
Wyraki
|
|
Tarsius spp. (II)
|
|
|
Wyraki
|
PROBOSCIDEA
|
|
|
|
|
Elephantidae
|
|
|
|
Słonie
|
|
Elephas maximus (I)
|
|
|
Słoń azjatycki
|
|
Loxodonta africana (I) (z wyjątkiem populacji Botswany, Namibii, Afryki Południowej oraz Zimbabwe, które są objęte załącznikiem B)
|
Loxodonta africana (II)
(tylko populacje Botswany, Namibii, Afryki Południowej oraz Zimbabwe (5); wszystkie pozostałe populacje są objęte załącznikiem A)
|
|
Słoń afrykański
|
RODENTIA
|
|
|
|
|
Chinchillidae
|
|
|
|
Szynszyle
|
|
Chinchilla spp. (I) (okazy formy udomowionej nie podlegają niniejszemu rozporządzeniu)
|
|
|
Szynszyle
|
Cuniculidae
|
|
|
|
Paki
|
|
|
|
Cuniculus paca (III Honduras)
|
Paka
|
Dasyproctidae
|
|
|
|
Agutiowate
|
|
|
|
Dasyprocta punctata (III Honduras)
|
Aguti brunatny
|
Erethizontidae
|
|
|
|
Ursonowate
|
|
|
|
Sphiggurus mexicanus (III Honduras)
|
Igłozwierz meksykański
|
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III Urugwaj)
|
Igłozwierz długokolcy
|
Hystricidae
|
|
|
|
Jeżozwierzowate
|
|
Hystrix cristata
|
|
|
Jeżozwierz afrykański
|
Muridae
|
|
|
|
Myszowate
|
|
|
Leporillus conditor (II)
|
|
Zającoszczur długouchy
|
|
|
Pseudomys fieldi (II)
|
|
-
|
|
|
Xeromys myoides (II)
|
|
Bobroszczurek
|
|
|
Zyzomys pedunculatus (II)
|
|
-
|
Sciuridae
|
|
|
|
Wiewiórkowate
|
|
Cynomys mexicanus (I)
|
|
|
Nieświszczuk meksykański, piesek preriowy meksykański
|
|
|
|
Marmota caudata (III Indie)
|
Świstak długoogoniasty
|
|
|
|
Marmota himalayana (III Indie)
|
Świstak himalajski
|
|
|
Ratufa spp. (II)
|
|
Jelarangi
|
SCANDENTIA
|
|
|
|
|
|
|
SCANDENTIA spp. (II)
|
|
Tupaje, wiewióreczniki
|
SIRENIA
|
|
|
|
|
Dugongidae
|
|
|
|
Diugoń
|
|
Dugong dugon (I)
|
|
|
Diugoń
|
Trichechidae
|
|
|
|
Manaty
|
|
Trichechus inunguis (I)
|
|
|
|
|
Trichechus manatus (I)
|
|
|
|
|
Trichechus senegalensis (I)
|
|
|
|
AVES
|
|
|
|
Ptaki
|
ANSERIFORMES
|
|
|
|
|
Anatidae
|
|
|
|
Kaczkowate
|
|
Anas aucklandica (I)
|
|
|
Cyraneczka auklandzka
|
|
|
Anas bernieri (II)
|
|
Cyraneczka madagaskarska
|
|
Anas chlorotis (I)
|
|
|
Cyraneczka rdzawa
|
|
|
Anas formosa (II)
|
|
Cyraneczka bajkalska
|
|
Anas laysanensis (I)
|
|
|
Krzyżówka białooka
|
|
Anas nesiotis (I)
|
|
|
Cyraneczka campbellska
|
|
Anas querquedula
|
|
|
Cyranka, cyranka zwyczajna
|
|
Asarcornis scutulata (I)
|
|
|
Piżmówka malajska
|
|
Aythya innotata
|
|
|
Podgorzałka madagaskarska
|
|
Aythya nyroca
|
|
|
Podgorzałka zwyczajna
|
|
Branta canadensis leucopareia (I)
|
|
|
Bernikla aleucka
|
|
Branta ruficollis
(II)
|
|
|
Bernikla rdzawoszyja
|
|
Branta sandvicensis (I)
|
|
|
Bernikla hawajska
|
|
|
Coscoroba coscoroba (II)
|
|
Koskoroba
|
|
|
Cygnus melancoryphus (II)
|
|
Łabędź czarnoszyi
|
|
|
Dendrocygna arborea (II)
|
|
Drzewica karaibska, drzewica kubańska
|
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III Honduras)
|
Drzewica czarnobrzucha
|
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III Honduras)
|
Drzewica dwubarwna
|
|
Mergus octosetaceus
|
|
|
Tracz brazylijski
|
|
Oxyura leucocephala (II)
|
|
|
Sterniczka zwyczajna
|
|
Rhodonessa caryophyllacea (I)
|
|
|
Różanka
|
|
|
Sarkidiornis melanotos (II)
|
|
Dziwonos
|
|
Tadorna cristata
|
|
|
Kazarka czubata
|
APODIFORMES
|
|
|
|
|
Trochilidae
|
|
|
|
Kolibry
|
|
|
Trochilidae spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Kolibry
|
|
Glaucis dohrnii (I)
|
|
|
Pustelnik hakodzioby
|
CHARADRIIFORMES
|
|
|
|
|
Burhinidae
|
|
|
|
Kulony
|
|
|
|
Burhinus bistriatus (III Gwatemala)
|
Kulon amerykański
|
Laridae
|
|
|
|
Mewy
|
|
Larus relictus (I)
|
|
|
Mewa reliktowa
|
Scolopacidae
|
|
|
|
Bekasowate
|
|
Numenius borealis (I)
|
|
|
Kulik eskimoski
|
|
Numenius tenuirostris (I)
|
|
|
Kulik cienkodzioby
|
|
Tringa guttifer (I)
|
|
|
Brodziec nakrapiany
|
CICONIIFORMES
|
|
|
|
|
Ardeidae
|
|
|
|
Czaplowate
|
|
Ardea alba
|
|
|
Czapla biała
|
|
Bubulcus ibis
|
|
|
Czapla złotawa
|
|
Egretta garzetta
|
|
|
Czapla nadobna
|
Balaenicipitidae
|
|
|
|
Trzewikodzioby
|
|
|
Balaeniceps rex (II)
|
|
Trzewikodziób
|
Ciconiidae
|
|
|
|
Bocianowate
|
|
Ciconia boyciana (I)
|
|
|
Bocian czarnodzioby
|
|
Ciconia nigra (II)
|
|
|
Bocian czarny
|
|
Ciconia stormi
|
|
|
Bocian garbaty
|
|
Jabiru mycteria (I)
|
|
|
Żabiru amerykański
|
|
Leptoptilos dubius
|
|
|
Marabut indyjski
|
|
Mycteria cinerea (I)
|
|
|
Dławigad malajski
|
Phoenicopteridae
|
|
|
|
Flamingi
|
|
|
Phoenicopteridae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Flamingi
|
|
Phoenicopterus ruber (II)
|
|
|
Flaming, czerwonak
|
Threskiornithidae
|
|
|
|
Ibisowate
|
|
|
Eudocimus ruber (II)
|
|
Ibis szkarłatny
|
|
Geronticus calvus (II)
|
|
|
Ibis łysy
|
|
Geronticus eremita (I)
|
|
|
Ibis pustelnik
|
|
Nipponia nippon (I)
|
|
|
Ibis czubaty
|
|
Platalea leucorodia (II)
|
|
|
Warzęcha zwyczajna
|
|
Pseudibis gigantea
|
|
|
Ibis olbrzymi
|
COLUMBIFORMES
|
|
|
|
|
Columbidae
|
|
|
|
Gołębiowate
|
|
Caloenas nicobarica (I)
|
|
|
Nikobarczyk
|
|
Claravis godefrida
|
|
|
Siniaczek paskowany
|
|
Columba livia
|
|
|
Gołąb skalny
|
|
Ducula mindorensis (I)
|
|
|
Muszkatela okularowa
|
|
|
Gallicolumba luzonica (II)
|
|
Gołąb zbroczony
|
|
|
Goura spp. (II)
|
|
Korońce
|
|
Leptotila wellsi
|
|
|
Gołębik grenadyjski
|
|
|
|
Nesoenas mayeri (III Mauritius)
|
Gołąb różany
|
|
Streptopelia turtur
|
|
|
Turkawka zwyczajna, turkawka właściwa
|
CORACIIFORMES
|
|
|
|
|
Bucerotidae
|
|
|
|
Dzioborożce
|
|
|
Aceros spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Dzioborożce
|
|
Aceros nipalensis (I)
|
|
|
Dzioborożec rudy
|
|
|
Anorrhinus spp. (II)
|
|
Dzioborożce
|
|
|
Anthracoceros spp. (II)
|
|
Dzioborożce
|
|
|
Berenicornis spp. (II)
|
|
Dzioborożce
|
|
|
Buceros spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Dzioborożce
|
|
Buceros bicornis (I)
|
|
|
Dzioborożec wielki
|
|
|
Penelopides spp. (II)
|
|
Dzioborożce
|
|
Rhinoplax vigil (I)
|
|
|
Hełmoróg tęgodzioby
|
|
|
Rhyticeros spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Dzioborożce
|
|
Rhyticeros subruficollis (I)
|
|
|
Dzioborożec białolicy
|
CUCULIFORMES
|
|
|
|
|
Musophagidae
|
|
|
|
Turaki
|
|
|
Tauraco spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Turaki
|
|
Tauraco bannermani (II)
|
|
|
Turak kameruński
|
FALCONIFORMES
|
|
|
|
Szponiaste, sokołowe, dzienne ptaki drapieżne
|
|
|
FALCONIFORMES spp. (II)
(z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A; z wyjątkiem jednego gatunku z rodziny Cathartidae objętego załącznikiem C; pozostałe gatunki tej rodziny nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia; i z wyjątkiem Caracara lutosa)
|
|
Dzienne ptaki drapieżne
|
Accipitridae
|
|
|
|
Jastrzębiowate
|
|
Accipiter brevipes (II)
|
|
|
Krogulec krótkonogi
|
|
Accipiter gentilis (II)
|
|
|
Jastrząb gołębiarz, gołębiarz
|
|
Accipiter nisus (II)
|
|
|
Krogulec zwyczajny
|
|
Aegypius monachus (II)
|
|
|
Sęp kasztanowaty
|
|
Aquila adalberti (I)
|
|
|
Orzeł iberyjski
|
|
Aquila chrysaetos (II)
|
|
|
Orzeł przedni
|
|
Aquila clanga (II)
|
|
|
Orlik grubodzioby
|
|
Aquila heliaca (I)
|
|
|
Orzeł cesarski
|
|
Aquila pomarina (II)
|
|
|
Orlik krzykliwy
|
|
Buteo buteo (II)
|
|
|
Myszołów zwyczajny
|
|
Buteo lagopus (II)
|
|
|
Myszołów włochaty
|
|
Buteo rufinus (II)
|
|
|
Myszołów kurhannik
|
|
Chondrohierax uncinatus wilsonii (I)
|
|
|
Hakodziób kubański
|
|
Circaetus gallicus (II)
|
|
|
Gadożer zwyczajny, krótkoszpon gadożer
|
|
Circus aeruginosus (II)
|
|
|
Błotniak stawowy
|
|
Circus cyaneus (II)
|
|
|
Błotniak zbożowy
|
|
Circus macrourus (II)
|
|
|
Błotniak biały, błotniak blady
|
|
Circus pygargus (II)
|
|
|
Błotniak popielaty
|
|
Elanus caeruleus (II)
|
|
|
Kaniuk zwyczajny
|
|
Eutriorchis astur (II)
|
|
|
Pręgoczub
|
|
Gypaetus barbatus (II)
|
|
|
Orłosęp brodaty
|
|
Gyps fulvus (II)
|
|
|
Sęp płowy
|
|
Haliaeetus spp. (I/II) (Haliaeetus albicilla jest wymieniony w dodatku I; pozostałe gatunki są wymienione w dodatku II)
|
|
|
Bieliki
|
|
Harpia harpyja (I)
|
|
|
Harpia wielka
|
|
Hieraaetus fasciatus (II)
|
|
|
Orzełek południowy
|
|
Hieraaetus pennatus (II)
|
|
|
Orzełek włochaty
|
|
Leucopternis occidentalis (II)
|
|
|
Białostrząb szarogłowy
|
|
Milvus migrans (II) (z wyjątkiem Milvus migrans lineatus objętego załącznikiem B)
|
|
|
Kania czarna
|
|
Milvus milvus (II)
|
|
|
Kania ruda
|
|
Neophron percnopterus (II)
|
|
|
Ścierwnik zwyczajny, ścierwnik biały, białosęp
|
|
Pernis apivorus (II)
|
|
|
Trzmielojad zwyczajny, pszczołojad
|
|
Pithecophaga jefferyi (I)
|
|
|
Małpożer
|
Cathartidae
|
|
|
|
Kondorowate
|
|
Gymnogyps californianus (I)
|
|
|
Kondor kalifornijski
|
|
|
|
Sarcoramphus papa (III Honduras)
|
Kondor królewski
|
|
Vultur gryphus (I)
|
|
|
Kondor wielki
|
Falconidae
|
|
|
|
Sokołowate
|
|
Falco araeus (I)
|
|
|
Pustułka seszelska
|
|
Falco biarmicus (II)
|
|
|
Raróg górski
|
|
Falco cherrug (II)
|
|
|
Raróg zwyczajny, raróg stepowy
|
|
Falco columbarius (II)
|
|
|
Drzemlik
|
|
Falco eleonorae (II)
|
|
|
Sokół skalny
|
|
Falco jugger (I)
|
|
|
Raróg indyjski, sokół indyjski
|
|
Falco naumanni (II)
|
|
|
Pustułeczka
|
|
Falco newtoni (I) (tylko populacja Seszeli)
|
|
|
Pustułka malgaska
|
|
Falco pelegrinoides (I)
|
|
|
Sokół berberyjski
|
|
Falco peregrinus (I)
|
|
|
Sokół wędrowny
|
|
Falco punctatus (I)
|
|
|
Pustułka maskareńska
|
|
Falco rusticolus (I)
|
|
|
Białozór
|
|
Falco subbuteo (II)
|
|
|
Kobuz
|
|
Falco tinnunculus (II)
|
|
|
Pustułka zwyczajna
|
|
Falco vespertinus (II)
|
|
|
Kobczyk zwyczajny
|
Pandionidae
|
|
|
|
Rybołowy
|
|
Pandion haliaetus (II)
|
|
|
Orzeł rybołów
|
GALLIFORMES
|
|
|
|
|
Cracidae
|
|
|
|
|
|
Crax alberti (III Kolumbia)
|
|
|
Czubacz niebieskodzioby
|
|
Crax blumenbachii (I)
|
|
|
Czubacz czerwonodzioby
|
|
|
|
Crax daubentoni (III Kolumbia)
|
Czubacz żółtoguzy
|
|
|
Crax fasciolata
|
|
Czubacz gołolicy
|
|
|
|
Crax globulosa (III Colombia)
|
Czubacz koralowy
|
|
|
|
Crax rubra (III Kolumbia/Gwatemala/Honduras)
|
Czubacz zmienny
|
|
Mitu mitu (I)
|
|
|
Czubacz garbonosy
|
|
Oreophasis derbianus (I)
|
|
|
Jednoróg
|
|
|
|
Ortalis vetula (III Gwatemala/Honduras)
|
Czakalaka północna
|
|
|
|
Pauxi pauxi (III Kolumbia)
|
Czubacz hełmiasty
|
|
Penelope albipennis (I)
|
|
|
Penelopa białoskrzydła
|
|
|
|
Penelope purpurascens (III Honduras)
|
Penelopa rdzawobrzucha
|
|
|
|
Penelopina nigra (III Gwatemala)
|
Penelopina
|
|
Pipile jacutinga (I)
|
|
|
Grdacz czarnoczelny
|
|
Pipile pipile (I)
|
|
|
Grdacz trinidadzki
|
Megapodiidae
|
|
|
|
Nogale
|
|
Macrocephalon maleo (I)
|
|
|
Nogal hełmiasty
|
Phasianidae
|
|
|
|
Kurowate
|
|
|
Argusianus argus (II)
|
|
Argus malajski
|
|
Catreus wallichii (I)
|
|
|
Bażant himalajski
|
|
Colinus virginianus ridgwayi (I)
|
|
|
Przepiór wirginijski
|
|
Crossoptilon crossoptilon (I)
|
|
|
Uszak biały
|
|
Crossoptilon mantchuricum (I)
|
|
|
Uszak brunatny
|
|
|
Gallus sonneratii (II)
|
|
Kur siwy
|
|
|
Ithaginis cruentus (II)
|
|
Kuropatnik
|
|
Lophophorus impejanus (I)
|
|
|
Olśniak himalajski
|
|
Lophophorus lhuysii (I)
|
|
|
Olśniak zielonosterny
|
|
Lophophorus sclateri (I)
|
|
|
Olśniak białosterny
|
|
Lophura edwardsi (I)
|
|
|
Kiściec annamski
|
|
|
Lophura hatinhensis
|
|
Kiściec wietnamski
|
|
|
|
Lophura leucomelanos (III Pakistan)
|
Kiściec nepalski
|
|
Lophura swinhoii (I)
|
|
|
Kiściec tajwański
|
|
|
|
Meleagris ocellata (III Gwatemala)
|
Indyk pawi
|
|
Odontophorus strophium
|
|
|
Przepiór białolicy
|
|
Ophrysia superciliosa
|
|
|
Przepiórecznik
|
|
|
|
Pavo cristatus (III Pakistan)
|
Paw królewski
|
|
|
Pavo muticus (II)
|
|
Paw złoty
|
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II)
|
|
Wieloszpon szary
|
|
|
Polyplectron germaini (II)
|
|
Wieloszpon wietnamski
|
|
|
Polyplectron malacense (II)
|
|
Wieloszpon pawi
|
|
Polyplectron napoleonis (I)
|
|
|
Wieloszpon lśniący, wieloszpon palawański
|
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II)
|
|
Wieloszpon białobrody
|
|
|
|
Pucrasia macrolopha (III Pakistan)
|
Kuroczub koklas
|
|
Rheinardia ocellata (I)
|
|
|
Argus czubaty
|
|
Syrmaticus ellioti (I)
|
|
|
Bażant kasztanowaty
|
|
Syrmaticus humiae (I)
|
|
|
Bażant birmański
|
|
Syrmaticus mikado (I)
|
|
|
Bażant tajwański
|
|
|
Syrmaticus reevesii (II)
|
|
-
|
|
Tetraogallus caspius (I)
|
|
|
Ułar kaspijski
|
|
Tetraogallus tibetanus (I)
|
|
|
Ułar tybetański
|
|
Tragopan blythii (I)
|
|
|
Tragopan żółtolicy
|
|
Tragopan caboti (I)
|
|
|
Tragopan plamisty
|
|
Tragopan melanocephalus (I)
|
|
|
Tragopan rudolicy
|
|
|
|
Tragopan satyra (III Nepal)
|
Tragopan czerwony
|
|
|
Tympanuchus cupido attwateri (II)
|
|
Preriokur dwuczuby
|
GRUIFORMES
|
|
|
|
|
Gruidae
|
|
|
|
Żurawie
|
|
|
Gruidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Żurawie
|
|
Balearica pavonina (I)
|
|
|
Koronnik czarny
|
|
Grus americana (I)
|
|
|
Żuraw krzykliwy
|
|
Grus canadensis (I/II) (gatunek ten jest wymieniony w dodatku II, ale podgatunki Grus canadensis nesiotes oraz Grus canadensis pulla są wymienione w dodatku I)
|
|
|
Żuraw kanadysjki
|
|
Grus grus (II)
|
|
|
Żuraw zwyczajny
|
|
Grus japonensis (I)
|
|
|
Żuraw mandżurski
|
|
Grus leucogeranus (I)
|
|
|
Żuraw biały
|
|
Grus monacha (I)
|
|
|
Żuraw białogłowy
|
|
Grus nigricollis (I)
|
|
|
Żuraw czarnoszyi
|
|
Grus vipio (I)
|
|
|
Żuraw białoszyi
|
Otididae
|
|
|
|
Dropie
|
|
|
Otididae spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Dropie
|
|
Ardeotis nigriceps (I)
|
|
|
Drop indyjski
|
|
Chlamydotis macqueenii (I)
|
|
|
Hubara arabska
|
|
Chlamydotis undulata (I)
|
|
|
Hubara
|
|
Houbaropsis bengalensis (I)
|
|
|
Hubarka bengalska
|
|
Otis tarda (II)
|
|
|
Drop zwyczajny
|
|
Sypheotides indicus (II)
|
|
|
Hubarka długoczuba, hubarka indyjska
|
|
Tetrax tetrax (II)
|
|
|
Strepet
|
Rallidae
|
|
|
|
Chruściele
|
|
Gallirallus sylvestris (I)
|
|
|
Wodnik brunatny
|
Rhynochetidae
|
|
|
|
Kagu
|
|
Rhynochetos jubatus (I)
|
|
|
Kagu
|
PASSERIFORMES
|
|
|
|
|
Atrichornithidae
|
|
|
|
Gąszczaki
|
|
Atrichornis clamosus (I)
|
|
|
Gąszczak krzykliwy
|
Cotingidae
|
|
|
|
Bławatnikowate
|
|
|
|
Cephalopterus ornatus (III Kolumbia)
|
Strojnoczub amazoński
|
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III Kolumbia)
|
Strojnoczub długobrody
|
|
Cotinga maculata (I)
|
|
|
Bławatnik modry
|
|
|
Rupicola spp. (II)
|
|
Skalikurki
|
|
Xipholena atropurpurea (I)
|
|
|
Bławatnik białoskrzydły
|
Emberizidae
|
|
|
|
Trznadlowate
|
|
|
Gubernatrix cristata (II)
|
|
Kardynałek żółty
|
|
|
Paroaria capitata (II)
|
|
Kardynał żółtodzioby
|
|
|
Paroaria coronata (II)
|
|
Kardynał czubaty
|
|
|
Tangara fastuosa (II)
|
|
Tangarka wspaniała
|
Estrildidae
|
|
|
|
Astryldy
|
|
|
Amandava formosa (II)
|
|
Bengalik oliwkowy
|
|
|
Lonchura fuscata
|
|
Ryżowiec czekoladowy, ryżowiec timorski
|
|
|
Lonchura oryzivora (II)
|
|
Ryżowiec siwy
|
|
|
Poephila cincta cincta (II)
|
|
Amadynka czarnogardła
|
Fringillidae
|
|
|
|
Łuszczaki, ziarnojady, ziębowate
|
|
Carduelis cucullata (I)
|
|
|
Czyż czerwony
|
|
|
Carduelis yarrellii (II)
|
|
Czyż żółtolicy
|
Hirundinidae
|
|
|
|
Jaskółkowate
|
|
Pseudochelidon sirintarae (I)
|
|
|
Jaskólnik białooki, jaskółczak białooki, rzekówka białooka
|
Icteridae
|
|
|
|
Kacykowate
|
|
Xanthopsar flavus (I)
|
|
|
Kacyk słoneczny
|
Meliphagidae
|
|
|
|
Miodojady
|
|
|
Lichenostomus melanops cassidix (II)
|
|
Miodojad żółtoczuby
|
Muscicapidae
|
|
|
|
Muchołówki
|
|
Acrocephalus rodericanus (III Mauritius)
|
|
|
Namorzynek maskareński
|
|
|
Cyornis ruckii (II)
|
|
Niltawa samotna
|
|
|
Dasyornis broadbenti litoralis (II)
|
|
Kolcopiórek rudy
|
|
|
Dasyornis longirostris (II)
|
|
Kolcopiórek mały
|
|
|
Garrulax canorus (II)
|
|
Sójkowiec białooki
|
|
|
Garrulax taewanus (II)
|
|
Sójkowiec tajlandzki
|
|
|
Leiothrix argentauris (II)
|
|
Pekińczyk srebrnouchy, mezja
|
|
|
Leiothrix lutea (II)
|
|
Pekińczyk żółty, słowik chiński; pekińczyk koralodzioby
|
|
|
Liocichla omeiensis (II)
|
|
Krasnoliczek samotny
|
|
Picathartes gymnocephalus (I)
|
|
|
Sępowronka żółtogłowa
|
|
Picathartes oreas (I)
|
|
|
Sępowronka kameruńska
|
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Mauritius)
|
Muchodławka maskareńska
|
Paradisaeidae
|
|
|
|
Cudowronki, ptaki rajskie
|
|
|
Paradisaeidae spp. (II)
|
|
Cudowronki, ptaki rajskie
|
Pittidae
|
|
|
|
Kurtaczkowate
|
|
|
Pitta guajana (II)
|
|
Kurtaczek prążkowany
|
|
Pitta gurneyi (I)
|
|
|
Kurtaczek czarnobrzuchy
|
|
Pitta kochi (I)
|
|
|
Kurtaczek wąsaty
|
|
|
Pitta nympha (II)
|
|
Kurtaczek blady
|
Pycnonotidae
|
|
|
|
Bilbile
|
|
|
Pycnonotus zeylanicus (II)
|
|
Bilbil żółtogłowy
|
Sturnidae
|
|
|
|
Szpakowate
|
|
|
Gracula religiosa (II)
|
|
Gwarek czczony
|
|
Leucopsar rothschildi (I)
|
|
|
Szpak balijski
|
Zosteropidae
|
|
|
|
Szlarniki
|
|
Zosterops albogularis (I)
|
|
|
Szlarnik białopierśny
|
PELECANIFORMES
|
|
|
|
|
Fregatidae
|
|
|
|
Fregaty
|
|
Fregata andrewsi (I)
|
|
|
Fragata białobrzucha
|
Pelecanidae
|
|
|
|
Pelikany
|
|
Pelecanus crispus (I)
|
|
|
Pelikan kędzierzawy
|
Sulidae
|
|
|
|
Głuptaki
|
|
Papasula abbotti (I)
|
|
|
Głuptak czarnoskrzydły
|
PICIFORMES
|
|
|
|
|
Capitonidae
|
|
|
|
Brodacze
|
|
|
|
Semnornis ramphastinus (III Kolumbia)
|
Brodacz wielkodzioby
|
Picidae
|
|
|
|
Dzięciołowate
|
|
Dryocopus javensis richardsi (I)
|
|
|
Dzięcioł białobrzuchy podgatunek richardsi
|
Ramphastidae
|
|
|
|
Tukany
|
|
|
|
Baillonius bailloni (III Argentyna)
|
Tukan szafranowy
|
|
|
Pteroglossus aracari (II)
|
|
Arasari czarnoszyi
|
|
|
|
Pteroglossus castanotis (III Argentyna)
|
Arasari brązowouchy
|
|
|
Pteroglossus viridis (II)
|
|
Arasari czarnogłowy
|
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III Argentyna)
|
Tukan zielonodzioby
|
|
|
Ramphastos sulfuratus (II)
|
|
Tukan tęczodzioby
|
|
|
Ramphastos toco (II)
|
|
Tukan toko
|
|
|
Ramphastos tucanus (II)
|
|
Tukan czerwonodzioby
|
|
|
Ramphastos vitellinus (II)
|
|
Tukan żółtogardły
|
|
|
|
Selenidera maculirostris (III Argentyna)
|
Tukanik plamodzioby
|
PODICIPEDIFORMES
|
|
|
|
|
Podicipedidae
|
|
|
|
Perkozy
|
|
Podilymbus gigas (I)
|
|
|
Perkoz gwatemalski
|
PROCELLARIIFORMES
|
|
|
|
|
Diomedeidae
|
|
|
|
Albatrosy
|
|
Phoebastria albatrus (I)
|
|
|
Albatros krótkosterny
|
PSITTACIFORMES
|
|
|
|
Papugowe
|
|
|
PSITTACIFORMES spp. (II)
(z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A z wyjątkiem Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus oraz Psittacula krameri, które nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
Papugowe
|
Cacatuidae
|
|
|
|
Kakadu
|
|
Cacatua goffiniana (I)
|
|
|
Kakadu białooka
|
|
Cacatua haematuropygia (I)
|
|
|
Kakadu filipińska
|
|
Cacatua moluccensis (I)
|
|
|
Kakadu molucka
|
|
Cacatua sulphurea (I)
|
|
|
Kakadu żółtolica
|
|
Probosciger aterrimus (I)
|
|
|
Żałobnica palmowa
|
Loriidae
|
|
|
|
Lory
|
|
Eos histrio (I)
|
|
|
Lora przepasana
|
|
Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina jest wymieniona w dodatku I, pozostałe gatunki są wymienione w dodatku II)
|
|
|
Loreczki
|
Psittacidae
|
|
|
|
Papugi właściwe
|
|
Amazona arausiaca (I)
|
|
|
Amazonka czerwonoszyja
|
|
Amazona auropalliata (I)
|
|
|
Amazonka żółtoszyja
|
|
Amazona barbadensis (I)
|
|
|
Amazonka żółtoramienna
|
|
Amazona brasiliensis (I)
|
|
|
Amazonka płomiennosterna, amazonka brazylijska
|
|
Amazona finschi (I)
|
|
|
Amazonka liliogłowa
|
|
Amazona guildingii (I)
|
|
|
Amazonka królewska
|
|
Amazona imperialis (I)
|
|
|
Amazonka cesarska
|
|
Amazona leucocephala (I)
|
|
|
Amazonka kubańska
|
|
Amazona oratrix (I)
|
|
|
Amazonka żółtogardła
|
|
Amazona pretrei (I)
|
|
|
Amazonka czerwonouda
|
|
Amazona rhodocorytha (I)
|
|
|
Amazonka tęczowa
|
|
Amazona tucumana (I)
|
|
|
Amazonka żółtouda, amazonka tukumańska
|
|
Amazona versicolor (I)
|
|
|
Amazonka z St. Lucia
|
|
Amazona vinacea (I)
|
|
|
Amazonka pąsowa
|
|
Amazona viridigenalis (I)
|
|
|
Amazonka czerwonogłowa, amazonka krasnogłowa
|
|
Amazona vittata (I)
|
|
|
Amazonka portorykańska
|
|
Anodorhynchus spp. (I)
|
|
|
Ary niebieskie
|
|
Ara ambiguus (I)
|
|
|
Ara oliwkowa
|
|
Ara glaucogularis (I)
|
|
|
Ara szafirowa
|
|
Ara macao (I)
|
|
|
Ara żółtoskrzydła
|
|
Ara militaris (I)
|
|
|
Ara zielona
|
|
Ara rubrogenys (I)
|
|
|
Ara różowooka
|
|
Cyanopsitta spixii (I)
|
|
|
Ara modra
|
|
Cyanoramphus cookii (I)
|
|
|
Modrolotka kozia
|
|
Cyanoramphus forbesi (I)
|
|
|
Modrolotka szmaragdowa
|
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I)
|
|
|
Modrolotka czerwonoczelna
|
|
Cyanoramphus saisseti (I)
|
|
|
Modrolotka żółtawa
|
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I)
|
|
|
Figówka czerwonoucha
|
|
Eunymphicus cornutus (I)
|
|
|
Modrolotka czubata
|
|
Guarouba guarouba (I)
|
|
|
Konura złota
|
|
Neophema chrysogaster (I)
|
|
|
Łąkówka krasobrzucha
|
|
Ognorhynchus icterotis (I)
|
|
|
Konura żółtolica
|
|
Pezoporus occidentalis (I)
|
|
|
Papużka żółtobrzucha
|
|
Pezoporus wallicus (I)
|
|
|
Papużka ziemna
|
|
Pionopsitta pileata (I)
|
|
|
Barwinka czerwonogłowa
|
|
Propyrrhura couloni (I)
|
|
|
Ara niebieskogłowa
|
|
Primolius maracana (I)
|
|
|
Ara marakana, marakana
|
|
Psephotus chrysopterygius (I)
|
|
|
Świergotka złotoskrzydła
|
|
Psephotus dissimilis (I)
|
|
|
Świergotka czarnogłowa
|
|
Psephotus pulcherrimus (I)
|
|
|
Świergotka rajska
|
|
Psittacula echo (I)
|
|
|
Aleksandretta krótkosterna
|
|
Psittacus erithacus (I)
|
|
|
Żako, papuga popielata, papuga szara
|
|
Pyrrhura cruentata (I)
|
|
|
Rudosterka błękitnoszyja
|
|
Rhynchopsitta spp. (I)
|
|
|
Meksykanki
|
|
Strigops habroptilus (I)
|
|
|
Kakapo
|
RHEIFORMES
|
|
|
|
|
Rheidae
|
|
|
|
Nandu
|
|
Pterocnemia pennata (I) (z wyjątkiem Pterocnemia pennata pennata, która jest wymieniona w załączniku B)
|
|
|
Nandu plamiste
|
|
|
Pterocnemia pennata pennata (II)
|
|
Nandu plamiste
|
|
|
Rhea americana (II)
|
|
Nandu szare
|
SPHENISCIFORMES
|
|
|
|
|
Spheniscidae
|
|
|
|
Pingwiny
|
|
|
Spheniscus demersus (II)
|
|
Pingwin afrykański
|
|
Spheniscus humboldti (I)
|
|
|
Pingwin peruwiański
|
STRIGIFORMES
|
|
|
|
Sowy
|
|
|
STRIGIFORMES spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A i z wyjątkiem Sceloglaux albifacies)
|
|
Sowy
|
Strigidae
|
|
|
|
Puszczykowate
|
|
Aegolius funereus (II)
|
|
|
Włochatka zwyczajna
|
|
Asio flammeus (II)
|
|
|
Sowa błotna
|
|
Asio otus (II)
|
|
|
Uszatka zwyczajna, sowa uszata
|
|
Athene noctua (II)
|
|
|
Pójdźka zwyczajna
|
|
Bubo bubo
(II) (z wyjątkiem Bubo bubo bengalensis, który jest objęty załącznikiem B)
|
|
|
Puchacz zwyczajny
|
|
Glaucidium passerinum (II)
|
|
|
Sóweczka zwyczajna
|
|
Heteroglaux blewitti (I)
|
|
|
Pójdźka leśna
|
|
Mimizuku gurneyi (I)
|
|
|
Syczek wielki
|
|
Ninox natalis (I)
|
|
|
Sowica prążkowana
|
|
Nyctea scandiaca (II)
|
|
|
Sowa śnieżna
|
|
Otus ireneae (II)
|
|
|
Syczek brunatny
|
|
Otus scops (II)
|
|
|
Syczek zwyczajny
|
|
Strix aluco (II)
|
|
|
Puszczyk zwyczajny
|
|
Strix nebulosa (II)
|
|
|
Puszczyk mszarny
|
|
Strix uralensis (II) (z wyjątkiem Strix uralensis davidi, który jest objęty załącznikiem B)
|
|
|
Puszczyk uralski
|
|
Surnia ulula (II)
|
|
|
Sowa jarzębata
|
Tytonidae
|
|
|
|
Płomykówkowate
|
|
Tyto alba (II)
|
|
|
Płomykówka zwyczajna
|
|
Tyto soumagnei (I)
|
|
|
Płomykówka madagaskarska
|
STRUTHIONIFORMES
|
|
|
|
|
Struthionidae
|
|
|
|
Strusie
|
|
Struthio camelus (I) (tylko populacje Algierii, Burkina Faso, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Czadu, Mali, Mauretanii, Maroko, Nigru, Nigerii, Senegalu oraz Sudanu; wszystkie pozostałe populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
|
Struś
|
TINAMIFORMES
|
|
|
|
|
Tinamidae
|
|
|
|
Kusacze
|
|
Tinamus solitarius (I)
|
|
|
Kusacz samotny
|
TROGONIFORMES
|
|
|
|
|
Trogonidae
|
|
|
|
Trogony
|
|
Pharomachrus mocinno (I)
|
|
|
Kwezal herbowy
|
REPTILIA
|
|
|
|
Gady
|
CROCODYLIA
|
|
|
|
Krokodylowe
|
|
|
CROCODYLIA spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Krokodylowe
|
Alligatoridae
|
|
|
|
Aligatorowate
|
|
Alligator sinensis (I)
|
|
|
Aligator chiński
|
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I)
|
|
|
Kajman okularowy
|
|
Caiman latirostris (I) (z wyjątkiem populacji Argentyny, która jest objęta załącznikiem B)
|
|
|
Kajman szerokopyski
|
|
Melanosuchus niger (I) (z wyjątkiem populacji Brazylii, która jest objęta załącznikiem B, oraz populacji Ekwadoru, która jest objęta załącznikiem B i podlega zerowemu rocznemu kontyngentowi wywozowemu do czasu zatwierdzenia rocznego kontyngentu wywozowego przez Sekretariat Konwencji CITES oraz Grupę Specjalistów ds. Krokodyli IUCN/SSC)
|
|
|
Kajman czarny
|
Crocodylidae
|
|
|
|
Krokodylowate
|
|
Crocodylus acutus (I) (z wyjątkiem populacji obszaru zintegrowanego zarządzania terenami namorzynowymi zatoki Cispata, Tinajones, La Balsa i okolicznych obszarów (ang. Integrated Management District of Mangroves of the Bay of Cispata, Tinajones, La Balsa and Surrounding Areas) w departamencie Cordoba (Kolumbia) i populacji Kuby, które są objęte załącznikiem B), oraz populacji Meksyku, która jest objęta załącznikiem B i podlega zerowemu rocznemu kontyngentowi wywozowemu dotyczącemu dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
|
Krokodyl amerykański
|
|
Crocodylus cataphractus (I)
|
|
|
Krokodyl wąskopyski
|
|
Crocodylus intermedius (I)
|
|
|
Krokodyl z Orinoko
|
|
Crocodylus mindorensis (I)
|
|
|
Krokodyl filipiński
|
|
Crocodylus moreletii (I) (z wyjątkiem populacji Belize, która jest objęta załącznikiem A, z zerowym kontyngentem dotyczącym dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych, oraz populacji Meksyku, która jest objęta załącznikiem B)
|
|
|
Krokodyl meksykański
|
|
Crocodylus niloticus (I) (z wyjątkiem populacji Botswany, Egiptu [z zerowym kontyngentem dotyczącym dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych], Etiopii, Kenii, Madagaskaru, Malawi, Mozambiku, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Ugandy, Zjednoczonej Republiki Tanzanii [z zastrzeżeniem rocznego kontyngentu wywozowego obejmującego nie więcej niż 1 600 dzikich okazów, w tym trofeów myśliwskich, oprócz okazów hodowlanych], Zambii oraz Zimbabwe; populacje te są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Krokodyl nilowy
|
|
Crocodylus palustris (I)
|
|
|
Krokodyl błotny
|
|
Crocodylus porosus (I) (z wyjątkiem populacji Australii, Indonezji, Malezji [pozyskanie dziko żyjących zwierząt ograniczone do stanu Sarawak i zerowy kontyngent dotyczący dzikich okazów w przypadku innych stanów Malezji (Sabah i Półwysep Malajski), bez zmian w zerowych kontyngentach, o ile nie zostaną zatwierdzone przez strony CITES)] oraz Papui Nowej Gwinei, które są objęte załącznikiem B)
|
|
|
Krokodyl słonowodny
|
|
Crocodylus rhombifer (I)
|
|
|
Krokodyl kubański
|
|
Crocodylus siamensis (I)
|
|
|
Krokodyl syjamski
|
|
Osteolaemus tetraspis (I)
|
|
|
Krokodyl krótkopyski
|
|
Tomistoma schlegelii (I)
|
|
|
Krokodyl gawialowy
|
Gavialidae
|
|
|
|
Gawiale
|
|
Gavialis gangeticus (I)
|
|
|
Gawial gangesowy
|
RHYNCHOCEPHALIA
|
|
|
|
|
Sphenodontidae
|
|
|
|
Tuatary, hatterie
|
|
Sphenodon spp. (I)
|
|
|
Tuatary, hatterie
|
SAURIA
|
|
|
|
|
Agamidae
|
|
|
|
Agamy
|
|
|
Ceratophora aspera (II) (Zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
-
|
|
Ceratophora erdeleni (I)
|
|
|
-
|
|
Ceratophora karu (I)
|
|
|
-
|
|
|
Ceratophora
stoddartii (II) (Zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
-
|
|
Ceratophora tennentii (I)
|
|
|
-
|
|
Cophotis ceylanica (I)
|
|
|
-
|
|
Cophotis dumbara (I)
|
|
|
-
|
|
|
Lyriocephalus
scutatus (II) (Zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
Kandukara galasonosa
|
|
|
Saara spp. (II)
|
|
|
|
|
Uromastyx spp. (II)
|
|
Szyszkowcowate, jaszczurki kolczaste
|
Anguidae
|
|
|
|
Padalcowate
|
|
|
Abronia spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A. Dla dzikich okazów Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis i A. vasconcelosii ustanowiono zerowe kontyngenty wywozowe)
|
|
Padalcowate
|
|
Abronia anzuetoi (I)
|
|
|
|
|
Abronia campbelli (I)
|
|
|
|
|
Abronia fimbriata (I)
|
|
|
|
|
Abronia frosti (I)
|
|
|
|
|
Abronia meledona (I)
|
|
|
|
Chamaeleonidae
|
|
|
|
Kameleonowate
|
|
|
Archaius spp. (II)
|
|
|
|
|
Bradypodion spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Brookesia spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
-
|
|
Brookesia perarmata (I)
|
|
|
-
|
|
|
Calumma spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Chamaeleo spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Kameleonowate
|
|
Chamaeleo chamaeleon (II)
|
|
|
Kameleon pospolity, kameleon europejski
|
|
|
Furcifer spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Kinyongia spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Nadzikambia spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Palleon spp. (II)
|
|
|
|
|
Rhampholeon spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Rieppeleon spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Trioceros spp. (II)
|
|
|
Cordylidae
|
|
|
|
Szyszkowcowate, jaszczurki kolczaste
|
|
|
Cordylus spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Hemicordylus spp. (II)
|
|
|
|
|
Karusaurus spp. (II)
|
|
|
|
|
Namazonurus spp. (II)
|
|
|
|
|
Ninurta spp. (II)
|
|
|
|
|
Ouroborus spp. (II)
|
|
|
|
|
Pseudocordylus spp. (II)
|
|
|
|
|
Smaug spp. (II)
|
|
|
Eublepharidae
|
|
|
|
Eublefary
|
|
|
Goniurosaurus spp. (II) (z wyjątkiem gatunków rodzimych w Japonii)
|
|
-
|
Gekkonidae
|
|
|
|
Gekonowate
|
|
Cnemaspis psychedelica (I)
|
|
|
-
|
|
|
|
Dactylocnemis spp. (III Nowa Zelandia)
|
|
|
|
Gekko gecko (II)
|
|
Toke
|
|
Gonatodes daudini (I)
|
|
|
-
|
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III Nowa Zelandia)
|
-
|
|
Lygodactylus williamsi (I)
|
|
|
Gekon Williamsa
|
|
|
|
Mokopirirakau spp. (III Nowa Zelandia)
|
|
|
|
Nactus serpensinsula (II)
|
|
-
|
|
|
Naultinus spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Paroedura
androyensis (II)
|
|
-
|
|
|
Paroedura masobe (II)
|
|
-
|
|
|
Phelsuma spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Felsumy
|
|
Phelsuma guentheri (II)
|
|
|
-
|
|
|
Rhoptropella spp. (II)
|
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus armasi (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus celicara (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus dimorphicus (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus intermedius (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus notatus atactus (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus oliveri (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus pimienta (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus ruibali (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus siboney (III Kuba)
|
|
|
|
|
Sphaerodactylus torrei (III Kuba)
|
|
|
|
|
Toropuku spp. (III New Zealand)
|
|
|
|
|
Tukutuku spp. (III New Zealand)
|
|
|
|
Uroplatus spp. (II)
|
|
-
|
|
|
|
Woodworthia spp.(III Nowa Zelandia)
|
|
Helodermatidae
|
|
|
|
Helodermowate, helodermy
|
|
|
Heloderma spp (II) (z wyjątkiem podgatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Helodermowate, helodermy
|
|
Heloderma horridum charlesbogerti (I)
|
|
|
Heloderma meksykańska
|
Iguanidae
|
|
|
|
Legwanowate, legwany
|
|
|
Amblyrhynchus cristatus (II)
|
|
Legwan morski
|
|
Brachylophus spp. (I)
|
|
|
Legwany witijskie
|
|
|
Conolophus spp. (II)
|
|
Legwany lądowe z Galapagos
|
|
|
Ctenosaura spp. (II)
|
|
-
|
|
Cyclura spp. (I)
|
|
|
Legwany nosorogie
|
|
|
Iguana spp. (II)
|
|
Legwanowate, legwany
|
|
|
Phrynosoma blainvillii (II)
|
|
-
|
|
|
Phrynosoma cerroense (II)
|
|
-
|
|
|
Phrynosoma coronatum (II)
|
|
-
|
|
|
Phrynosoma wigginsi (II)
|
|
-
|
|
Sauromalus varius (I)
|
|
|
-
|
Lacertidae
|
|
|
|
Jaszczurkowate, jaszczurki właściwe
|
|
Gallotia simonyi (I)
|
|
|
-
|
|
Podarcis lilfordi (II)
|
|
|
Jaszczurka Lilforda
|
|
Podarcis pityusensis (II)
|
|
|
Jaszczurka z Ibizy
|
Lanthanotidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Lanthanotidae spp. (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dotyczący dzikich okazów będących przedmiotem obrotu do celów handlowych)
|
|
|
Polychrotidae
|
|
|
|
Długonogwanowate
|
|
|
|
Anolis agueroi (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis baracoae (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis barbatus (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis chamaeleonides (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis equestris (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis guamuhaya (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis luteogularis (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis pigmaequestris (III Kuba)
|
|
|
|
|
Anolis porcus (III Kuba)
|
|
Scincidae
|
|
|
|
Scynkowate, scynki
|
|
|
Corucia zebrata (II)
|
|
Scynk nadrzewny
|
Teiidae
|
|
|
|
Tejowate, teidy, warany amerykańskie
|
|
|
Crocodilurus amazonicus (II)
|
|
Teju krokodylogonowy
|
|
|
Dracaena spp. (II)
|
|
Teju kajmanowy
|
|
|
Salvator spp. (II)
|
|
|
|
|
Tupinambis spp.(II)
|
|
Teju
|
Varanidae
|
|
|
|
Warany
|
|
|
Varanus spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Warany
|
|
Varanus bengalensis (I)
|
|
|
Waran indyjski
|
|
Varanus flavescens (I)
|
|
|
Waran żółtawy
|
|
Varanus griseus (I)
|
|
|
Waran szary
|
|
Varanus komodoensis (I)
|
|
|
Waran z Komodo
|
|
Varanus nebulosus (I)
|
|
|
-
|
|
Varanus olivaceus (II)
|
|
|
Waran Graya
|
Xenosauridae
|
|
|
|
Guzowcowate, jaszczurki guzowate, ksenosaury
|
|
Shinisaurus crocodilurus (I)
|
|
|
Guzowcowate, jaszczurki guzowate, ksenosaury
|
SERPENTES
|
|
|
|
Węże
|
Boidae
|
|
|
|
Dusiciele, dusicielowate
|
|
|
Boidae spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Dusiciele, dusicielowate
|
|
Acrantophis spp. (I)
|
|
|
Madagaskarski boa naziemny
|
|
Boa constrictor occidentalis (I)
|
|
|
Boa argentyński
|
|
Epicrates inornatus (I)
|
|
|
Boa portorykański
|
|
Epicrates monensis (I)
|
|
|
-
|
|
Epicrates subflavus (I)
|
|
|
Boa jamajski
|
|
Eryx jaculus (II)
|
|
|
Strzelec stepowy
|
|
Sanzinia madagascariensis (I)
|
|
|
Madagaskarski boa drzewny
|
Bolyeriidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Bolyeriidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
-
|
|
Bolyeria multocarinata (I)
|
|
|
-
|
|
Casarea dussumieri (I)
|
|
|
-
|
Colubridae
|
|
|
|
Węże właściwe, połozowate
|
|
|
|
Atretium schistosum (III Indie)
|
-
|
|
|
|
Cerberus rynchops (III Indie)
|
Połoz psiogłowy
|
|
|
Clelia clelia (II)
|
|
-
|
|
|
Cyclagras gigas (II)
|
|
Żabojad argentyński
|
|
|
Elachistodon westermanni (II)
|
|
Jajożer indyjski
|
|
|
Ptyas mucosus (II)
|
|
-
|
|
|
|
Xenochrophis piscator (III India)
|
-
|
|
|
|
Xenochrophis schnurrenbergeri (III India)
|
|
|
|
|
Xenochrophis tytleri (III India)
|
|
Elapidae
|
|
|
|
Zdradnicowate
|
|
|
Hoplocephalus bungaroides (II)
|
|
-
|
|
|
|
Micrurus diastema (III Honduras)
|
Koralówka atlantycka
|
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III Honduras)
|
Koralówka czarnopasa
|
|
|
|
Micrurus ruatanus (III Honduras)
|
|
|
|
Naja atra (II)
|
|
Kobra pospolita
|
|
|
Naja kaouthia (II)
|
|
Kobra nepalska
|
|
|
Naja mandalayensis (II)
|
|
-
|
|
|
Naja naja (II)
|
|
Okularnik indyjski
|
|
|
Naja oxiana (II)
|
|
Kobra środkowoazjatycka
|
|
|
Naja philippinensis (II)
|
|
-
|
|
|
Naja sagittifera (II)
|
|
-
|
|
|
Naja samarensis (II)
|
|
-
|
|
|
Naja siamensis (II)
|
|
-
|
|
|
Naja sputatrix (II)
|
|
-
|
|
|
Naja sumatrana (II)
|
|
-
|
|
|
Ophiophagus hannah (II)
|
|
Kobra królewska
|
Loxocemidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Loxocemidae spp. (II)
|
|
-
|
Pythonidae
|
|
|
|
Pytony
|
|
|
Pythonidae spp. (II) (z wyjątkiem podgatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Pytony
|
|
Python molurus molurus (I)
|
|
|
Pyton tygrysi
|
Tropidophiidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Tropidophiidae spp. (II)
|
|
-
|
Viperidae
|
|
|
|
Żmijowate
|
|
|
Atheris desaixi (II)
|
|
-
|
|
|
Bitis worthingtoni (II)
|
|
-
|
|
|
|
Crotalus durissus (III Honduras)
|
Grzechotnik straszliwy
|
|
|
Crotalus durissus
unicolor
|
|
-
|
|
|
|
Daboia russelii (III Indie)
|
Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa
|
|
|
Pseudocerastes urarachnoides (II)
|
|
-
|
|
|
Trimeresurus mangshanensis (II)
|
|
-
|
|
Vipera latifii
|
|
|
Żmija irańska
|
|
Vipera ursinii (I) (tylko populacja Europy, z wyjątkiem obszaru leżącego dawniej na terenie ZSSR; te ostatnie populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia)
|
|
|
Żmija łąkowa
|
|
|
Vipera wagneri (II)
|
|
Żmija turecko-irańska
|
TESTUDINES
|
|
|
|
|
Carettochelyidae
|
|
|
|
Miękkoskórkowate, żółwie dwupazurzaste, żółwie miękkoskóre
|
|
|
Carettochelys insculpta (II)
|
|
Miękkoskórek dwupazurzasty, żółw dwupazurzasty, żółw miękkoskóry, żółw nowogwinejski
|
Chelidae
|
|
|
|
Żółwie wężoszyjne, żółwie wężoszyje, matamatowate
|
|
|
Chelodina mccordi (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze)
|
|
Chelodyna rotiańska
|
|
Pseudemydura umbrina (I)
|
|
|
Wężogłówka zachodnioaustralijska
|
Cheloniidae
|
|
|
|
Żółwie morskie
|
|
Cheloniidae spp. (I)
|
|
|
Żółwie morskie
|
Chelydridae
|
|
|
|
Żółwie skorpuchowate
|
|
|
|
Chelydra serpentina (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
|
|
|
|
Macrochelys temminckii (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
Żółw sępi
|
Dermatemydidae
|
|
|
|
Spłaszczkowate, żółwie spłaszczone
|
|
|
Dermatemys mawii (II)
|
|
Spłaszczkowate, żółwie spłaszczone
|
Dermochelyidae
|
|
|
|
Żółwie skórzaste
|
|
Dermochelys coriacea (I)
|
|
|
Żółwie skórzaste
|
Emydidae
|
|
|
|
Żółwie błotne, żółwie słodkowodne
|
|
|
Chrysemys picta (tylko żywe okazy)
|
|
Żółw malowany
|
|
|
Clemmys guttata (II)
|
|
Żółw cętkowany
|
|
|
Emydoidea blandingii (II)
|
|
-
|
|
|
Glyptemys insculpta (II)
|
|
Żółw leśny
|
|
Glyptemys muhlenbergii (I)
|
|
|
Żółw torfowiskowy
|
|
|
|
Graptemys spp. (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
-
|
|
|
Malaclemys terrapin (II)
|
|
Żółw diamentowy
|
|
|
Terrapene spp (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Terapeny
|
|
Terrapene coahuila (I)
|
|
|
Terapena wodna
|
Geoemydidae
|
|
|
|
|
|
Batagur affinis (I)
|
|
|
-
|
|
Batagur baska (I)
|
|
|
Batagur słodkowodny, batagur baska
|
|
|
Batagur borneoensis (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze i będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
|
|
|
Batagur dhongoka (II)
|
|
|
|
|
Batagur kachuga (II)
|
|
|
|
|
Batagur trivittata (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze i będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
|
|
|
Cuora spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A, ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis i C. zhoui dotyczący okazów pozyskanych w naturze i będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
-
|
|
Cuora bourreti (I)
|
|
|
Pudełecznik Bourreta
|
|
Cuora picturata (I)
|
|
|
Pudełecznik pstry
|
|
|
Cyclemys spp. (II)
|
|
-
|
|
Geoclemys hamiltonii (I)
|
|
|
-
|
|
|
Geoemyda japonica (II)
|
|
-
|
|
|
Geoemyda spengleri (II)
|
|
-
|
|
|
Hardella thurjii (II)
|
|
-
|
|
|
Heosemys annandalii (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze oraz będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
Żółw świątynny
|
|
|
Heosemys depressa (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze oraz będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
-
|
|
|
Heosemys grandis (II)
|
|
-
|
|
|
Heosemys spinosa (II)
|
|
Żółw kolczasty
|
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II)
|
|
Żółw celebeski
|
|
|
Malayemys macrocephala (II)
|
|
-
|
|
|
Malayemys subtrijuga (II)
|
|
-
|
|
Mauremys annamensis (I)
|
|
|
-
|
|
|
|
Mauremys iversoni (III Chiny)
|
-
|
|
|
|
|
|
|
|
Mauremys japonica (II)
|
|
-
|
|
|
|
Mauremys megalocephala (III Chiny)
|
-
|
|
|
Mauremys mutica (II)
|
|
-
|
|
|
Mauremys nigricans (II)
|
|
-
|
|
|
|
Mauremys pritchardi (III Chiny)
|
-
|
|
|
|
Mauremys reevesii (III Chiny)
|
-
|
|
|
|
Mauremys sinensis (III Chiny)
|
-
|
|
Melanochelys tricarinata (I)
|
|
|
-
|
|
|
Melanochelys trijuga (II)
|
|
-
|
|
Morenia ocellata (I)
|
|
|
-
|
|
|
Morenia petersi (II)
|
|
-
|
|
|
Notochelys platynota (II)
|
|
-
|
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III Chiny)
|
-
|
|
|
|
Ocadia philippeni (III Chiny)
|
-
|
|
|
Orlitia borneensis (II) (ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy dla okazów pozyskanych w naturze oraz będących przedmiotem obrotu w celach handlowych)
|
|
Orlicja
|
|
|
Pangshura spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Pangszury
|
|
Pangshura tecta (I)
|
|
|
Pangszura indyjska, kaczuga indyjska
|
|
|
Sacalia bealei (II)
|
|
-
|
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III Chiny)
|
-
|
|
|
Sacalia quadriocellata (II)
|
|
-
|
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II)
|
|
Żółw gruboszyjny
|
|
|
Siebenrockiella leytensis (II)
|
|
-
|
|
|
Vijayachelys silvatica (II)
|
|
-
|
Platysternidae
|
|
|
|
Żółwie wielkogłowe
|
|
Platysternidae spp. (I)
|
|
|
Żółwie wielkogłowe
|
Podocnemididae
|
|
|
|
-
|
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II)
|
|
-
|
|
|
Peltocephalus dumerilianus (II)
|
|
-
|
|
|
Podocnemis spp. (II)
|
|
Testudinidae
|
Testudinidae
|
|
|
|
Żółwie lądowe
|
|
|
Testudinidae spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A; ustanowiono zerowy roczny kontyngent wywozowy na okazy Centrochelys sulcata pozyskane w naturze i będące przedmiotem obrotu, przede wszystkim do celów handlowych)
|
|
Żółwie lądowe
|
|
Astrochelys radiata (I)
|
|
|
-
|
|
Astrochelys yniphora (I)
|
|
|
-
|
|
Chelonoidis niger (I)
|
|
|
-
|
|
Geochelone elegans (I)
|
|
|
Żółw gwiaździsty
|
|
Geochelone platynota (I)
|
|
|
Żółw birmański
|
|
Gopherus flavomarginatus (I)
|
|
|
-
|
|
Malacochersus tornieri (I)
|
|
|
-
|
|
Psammobates geometricus (I)
|
|
|
-
|
|
Pyxis arachnoides (I)
|
|
|
-
|
|
Pyxis planicauda (I)
|
|
|
-
|
|
Testudo graeca (II)
|
|
|
Żółw śródziemnomorski, żółw mauretański, żółw iberyjski
|
|
Testudo hermanni (II)
|
|
|
Żółw grecki
|
|
Testudo kleinmanni (I)
|
|
|
Żółw egipski
|
|
Testudo marginata (II)
|
|
|
Żółw obrzeżony
|
Trionychidae
|
|
|
|
Żółwiakowate, żółwiaki, żółwie trójpazurzaste
|
|
|
Amyda cartilaginea (II)
|
|
-
|
|
|
|
Apalone ferox (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
|
|
|
|
Apalone mutica (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
|
|
|
|
Apalone spinifera (III Stany Zjednoczone Ameryki) (wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
|
Apalone spinifera atra (I)
|
|
|
-
|
|
|
Chitra spp. (II) (wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
-
|
|
Chitra chitra (I)
|
|
|
-
|
|
Chitra vandijki (I)
|
|
|
-
|
|
|
Cyclanorbis elegans (II)
|
|
Skrytonóg nubijski
|
|
|
Cyclanorbis senegalensis (II)
|
|
Skrytonóg senegalski
|
|
|
Cycloderma aubryi (II)
|
|
-
|
|
|
Cycloderma frenatum (II)
|
|
-
|
|
|
Dogania subplana (II)
|
|
Żółwiak malajski
|
|
|
Lissemys ceylonensis (II)
|
|
-
|
|
|
Lissemys punctata (II)
|
|
-
|
|
|
Lissemys scutata (II)
|
|
-
|
|
|
Nilssonia formosa (II)
|
|
-
|
|
Nilssonia gangetica (I)
|
|
|
-
|
|
Nilssonia hurum (I)
|
|
|
-
|
|
|
Nilssonia leithii (II)
|
|
-
|
|
Nilssonia nigricans (I)
|
|
|
Żółwiak czarny
|
|
|
Palea steindachneri (II)
|
|
-
|
|
|
Pelochelys spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Pelodiscus axenaria (II)
|
|
-
|
|
|
Pelodiscus maackii (II)
|
|
-
|
|
|
Pelodiscus parviformis (II)
|
|
-
|
|
|
Rafetus euphraticus (II)
|
|
-
|
|
|
Rafetus swinhoei (II)
|
|
Żółwiak szanghajski
|
|
|
Trionyx triunguis (II)
|
|
-
|
AMPHIBIA
|
|
|
|
Płazy
|
ANURA
|
|
|
|
Płazy bezogonowe
|
Aromobatidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Allobates femoralis (II)
|
|
-
|
|
|
Allobates hodli (II)
|
|
|
|
|
Allobates myersi (II)
|
|
-
|
|
|
Allobates zaparo (II)
|
|
-
|
|
|
Anomaloglossus rufulus (II)
|
|
+
|
Bufonidae
|
|
|
|
Ropuchy
|
|
Altiphrynoides spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Amietophrynus channingi (I)
|
|
|
|
|
Amietophrynus superciliaris (I)
|
|
|
-
|
|
Atelopus zeteki (I)
|
|
|
-
|
|
Incilius periglenes (I)
|
|
|
-
|
|
Nectophrynoides spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Nimbaphrynoides spp. (I)
|
|
|
-
|
Calyptocephalellidae
|
|
|
|
|
|
|
|
Calyptocephalella gayi (III Chile)
|
-
|
Conrauidae
|
|
|
|
Płazy bezogonowe
|
|
|
Conraua goliath
|
|
Goliat płochliwy
|
Dendrobatidae
|
|
|
|
Drzewołazowate, drzewołazy
|
|
|
Adelphobates spp. (II)
|
|
|
|
|
Ameerega spp. (II)
|
|
|
|
|
Andinobates spp. (II)
|
|
|
|
|
Dendrobates spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Epipedobates spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Excidobates spp. (II)
|
|
|
|
|
Hyloxalus azureiventris (II)
|
|
-
|
|
|
Minyobates spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Oophaga spp. (II)
|
|
|
|
|
Phyllobates spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Ranitomeya spp. (II)
|
|
|
Dicroglossidae
|
|
|
|
Płazy bezogonowe
|
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II)
|
|
-
|
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II)
|
|
-
|
Hylidae
|
|
|
|
Rzekotkowate
|
|
|
Agalychnis spp. (II)
|
|
|
Mantellidae
|
|
|
|
Mantellowate
|
|
|
Mantella spp. (II)
|
|
Mantellowate
|
Microhylidae
|
|
|
|
Żaby wąskopyskie
|
|
|
Dyscophus antongilii (II)
|
|
Żaba pomidorowa
|
|
|
Dyscophus guineti (II)
|
|
-
|
|
|
Dyscophus insularis (II)
|
|
-
|
|
|
Scaphiophryne boribory (II)
|
|
-
|
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II)
|
|
-
|
|
|
Scaphiophryne marmorata (II)
|
|
-
|
|
|
Scaphiophryne spinosa (II)
|
|
-
|
Myobatrachidae
|
|
|
|
Żółwinkowate
|
|
|
Rheobatrachus spp. (II) (z wyjątkiem Rheobatrachus silus i Rheobatrachus vitellinus)
|
|
-
|
Telmatobiidae
|
|
|
|
-
|
|
Telmatobius culeus (I)
|
|
|
-
|
CAUDATA
|
|
|
|
|
Ambystomatidae
|
|
|
|
Ambystomy
|
|
|
Ambystoma dumerilii (II)
|
|
-
|
|
|
Ambystoma mexicanum (II)
|
|
Ambystoma meksykańska, aksolotl meksykański
|
Cryptobranchidae
|
|
|
|
Skrytoskrzelne
|
|
Andrias spp. (I)
|
|
|
Skrytoskrzelne
|
|
|
|
Cryptobranchus alleganiensis (III Stany Zjednoczone Ameryki)
|
Diabeł błotny
|
Hynobiidae
|
|
|
|
Kątozębne
|
|
|
|
Hynobius amjiensis (III Chiny)
|
|
Salamandridae
|
|
|
|
Salamandrowate
|
|
|
Echinotriton chinhaiensis (II)
|
|
-
|
|
|
Echinotriton maxiquadratus (II)
|
|
-
|
|
Neurergus kaiseri (I)
|
|
|
Traszka zagrosańska
|
|
|
Paramesotriton spp. (II)
|
|
-
|
|
|
|
Salamandra algira (III Algeria)
|
|
|
|
Tylototriton spp. (II)
|
|
Tryton guzowaty
|
ELASMOBRANCHII
|
|
|
|
Spodouste
|
CARCHARHINIFORMES
|
|
|
|
|
Carcharhinidae
|
|
|
|
Żarłaczowate
|
|
|
Carcharhinus falciformis (II)
|
|
Żarłacz jedwabisty
|
|
|
Carcharhinus longimanus (II)
|
|
Żarłacz białopłetwy
|
Sphyrnidae
|
|
|
|
Młotowate
|
|
|
Sphyrna lewini (II)
|
|
Głowomłot tropikalny
|
|
|
Sphyrna mokarran (II)
|
|
-
|
|
|
Sphyrna zygaena (II)
|
|
-
|
LAMNIFORMES
|
|
|
|
|
Alopiidae
|
|
|
|
Kosogonowate
|
|
|
Alopias spp. (II)
|
|
Kosogonowate
|
Cetorhinidae
|
|
|
|
Długoszparowate
|
|
|
Cetorhinus maximus (II)
|
|
Długoszpar, rekin olbrzymi
|
Lamnidae
|
|
|
|
Lamnowate, żarłacze śledziowe
|
|
|
Carcharodon carcharias (II)
|
|
Żarłacz biały
|
|
|
Isurus oxyrinchus (II)
|
|
Rekin ostronosy
|
|
|
Isurus paucus (II)
|
|
Ostronos długopłetwy
|
|
|
Lamna nasus (II)
|
|
Żarłacz śledziowy, lamna
|
MYLIOBATIFORMES
|
|
|
|
|
Myliobatidae
|
|
|
|
|
|
|
Manta spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Mobula spp. (II)
|
|
-
|
Potamotrygonidae
|
|
|
|
Płaszczki słodkowodne
|
|
|
|
Paratrygon aiereba (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon spp. (III Brazylia) (populacja Brazylii)
|
|
|
|
|
Potamotrygon constellata (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon magdalenae (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon motoro (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon orbignyi (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon schroederi (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon scobina (III Kolumbia)
|
|
|
|
|
Potamotrygon yepezi (III Kolumbia)
|
|
ORECTOLOBIFORMES
|
|
|
|
|
Rhincodontidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Rhincodon typus (II)
|
|
Rekin wielorybi
|
PRISTIFORMES
|
|
|
|
|
Rajokształtne
|
|
|
|
Piłowate
|
|
Pristidae spp. (I)
|
|
|
Piłowate
|
RHINOPRISTIFORMES
|
|
|
|
|
Glaucostegidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Glaucostegus spp. (II)
|
|
-
|
Rhinidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Rhinidae spp. (II)
|
|
-
|
ACTINOPTERI
|
|
|
|
-
|
ACIPENSERIFORMES
|
|
|
|
|
|
|
ACIPENSERIFORMES spp.(II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
Jesiotrowate i wiosłonosowate
|
Acipenseridae
|
|
|
|
Jesiotrowate
|
|
Acipenser brevirostrum (I)
|
|
|
Jesiotr krótkonosy
|
|
Acipenser sturio (I)
|
|
|
Jesiotr zachodni
|
ANGUILLIFORMES
|
|
|
|
|
Anguillidae
|
|
|
|
Węgorzowate
|
|
|
Anguilla anguilla (II)
|
|
Węgorz europejski
|
CYPRINIFORMES
|
|
|
|
|
Catostomidae
|
|
|
|
Czukuczanowate
|
|
Chasmistes cujus (I)
|
|
|
Czukuczanowate
|
Cyprinidae
|
|
|
|
Karpiowate
|
|
|
Caecobarbus geertsii (II)
|
|
-
|
|
Probarbus jullieni (I)
|
|
|
-
|
OSTEOGLOSSIFORMES
|
|
|
|
Kostnojęzykowe
|
Arapaimidae
|
|
|
|
|
|
|
Arapaima gigas (II)
|
|
Arapaima
|
Osteoglossidae
|
|
|
|
Kostnojęzykowe
|
|
Scleropages formosus (I)
|
|
|
Arowana azjatycka
|
|
Scleropages inscriptus
|
|
|
|
PERCIFORMES
|
|
|
|
|
Labridae
|
|
|
|
Wargaczowate
|
|
|
Cheilinus undulatus (II)
|
|
Wargacz garbogłowy
|
Pomacanthidae
|
|
|
|
|
|
|
Holacanthus clarionensis (II)
|
|
-
|
Sciaenidae
|
|
|
|
Kulbinowate
|
|
Totoaba macdonaldi (I)
|
|
|
Totoaba
|
SILURIFORMES
|
|
|
|
|
Pangasiidae
|
|
|
|
-
|
|
Pangasianodon gigas (I)
|
|
|
Pangaz
|
Loricariidae
|
|
|
|
Kiryśniki
|
|
|
|
Hypancistrus zebra (III Brazylia)
|
|
SYNGNATHIFORMES
|
|
|
|
|
Syngnathidae
|
|
|
|
Igliczniowate
|
|
|
Hippocampus spp. (II)
|
|
Pławikoniki, koniki morskie
|
DIPNEUSTI
|
|
|
|
Dwudyszne
|
CERATODONTIFORMES
|
|
|
|
|
Neoceratodontidae
|
|
|
|
Rogozębowate
|
|
|
Neoceratodus forsteri (II)
|
|
Rogoząb, barramunda
|
COELACANTHI
|
|
|
|
Celankokształtne
|
COELACANTHIFORMES
|
|
|
|
|
Latimeriidae
|
|
|
|
-
|
|
Latimeria spp. (I)
|
|
|
Celankokształtne
|
ECHINODERMATA (ROZGWIAZDY, WĘŻOWIDŁA, JEŻOWCE I STRZYKWY)
|
HOLOTHUROIDEA
|
|
|
|
Strzykwy
|
ASPIDOCHIROTIDA
|
|
|
|
|
Stichopodidae
|
|
|
|
Strzykwy
|
|
|
|
Isostichopus fuscus (III Ekwador)
|
-
|
HOLOTHURIIDA
|
|
|
|
|
Holothuriidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Holothuria
fuscogilva (II) (wpis wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2020 r.)
|
|
-
|
|
|
Holothuria
fuscogilva(II) (wpis wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2020 r.)
|
|
|
|
|
Holothuria
whitmaei (II) (wpis wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2020 r.)
|
|
|
ARTHROPODA (STAWONOGI)
|
ARACHNIDA
|
|
|
|
Pajęczaki
|
ARANEAE
|
|
|
|
|
Theraphosidae
|
|
|
|
Ptasznikowate
|
|
|
Aphonopelma albiceps (II)
|
|
|
|
|
Aphonopelma pallidum (II)
|
|
-
|
|
|
Brachypelma spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Poecilotheria spp. (II)
|
|
-
|
SCORPIONES (SKORPIONY)
|
|
|
|
|
Scorpionidae
|
|
|
|
Skorpiony
|
|
|
Pandinus
camerounensis (II)
|
|
|
|
|
Pandinus dictator (II)
|
|
|
|
|
Pandinus gambiensis (II)
|
|
-
|
|
|
Pandinus imperator (II)
|
|
Skorpion cesarski
|
|
|
Pandinus roeseli (II)
|
|
|
INSECTA
|
|
|
|
Owady
|
COLEOPTERA
|
|
|
|
Chrząszcze
|
Lucanidae
|
|
|
|
Jelonkowate
|
|
|
|
Colophon spp. (III Republika Południowej Afryki)
|
Jelonkowate
|
Scarabaeidae
|
|
|
|
Żukowate
|
|
|
Dynastes satanas (II)
|
|
-
|
LEPIDOPTERA
|
|
|
|
Motyle
|
Nymphalidae
|
|
|
|
|
|
|
|
Agrias amydon boliviensis (III Boliwia)
|
|
|
|
|
Morpho godartii lachaumei (III Boliwia)
|
|
|
|
|
Prepona praeneste buckleyana (III Boliwia)
|
|
Papilionidae
|
|
|
|
Paziowate
|
|
Achillides chikae chikae (I)
|
|
|
-
|
|
Achillides chikae hermeli (I)
|
|
|
-
|
|
|
Atrophaneura jophon (II)
|
|
-
|
|
|
Atrophaneura palu
|
|
-
|
|
|
Atrophaneura pandiyana (II)
|
|
-
|
|
|
Bhutanitis spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Graphium sandawanum
|
|
-
|
|
|
Graphium stresemanni
|
|
-
|
|
|
Ornithoptera spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
-
|
|
Ornithoptera alexandrae (I)
|
|
|
-
|
|
|
Papilio benguetanus
|
|
|
|
|
Papilio esperanza
|
|
|
|
Papilio homerus (I)
|
|
|
-
|
|
Papilio hospiton (II)
|
|
|
-
|
|
|
Papilio morondavana
|
|
-
|
|
|
Papilio neumoegeni
|
|
|
|
|
Parides ascanius
|
|
-
|
|
|
Parides hahneli
|
|
-
|
|
Parides burchellanus (I)
|
|
|
-
|
|
Parnassius apollo (II)
|
|
|
-
|
|
|
Teinopalpus spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Trogonoptera spp. (II)
|
|
-
|
|
|
Troides spp. (II)
|
|
-
|
ANNELIDA (SKĄPOSZCZETY I WIELOSZCZETY)
|
HIRUDINOIDEA
|
|
|
|
Pijawkowate
|
ARHYNCHOBDELLIDA
|
|
|
|
|
Hirudinidae
|
|
|
|
Pijawkowate
|
|
|
Hirudo medicinalis (II)
|
|
Pijawka lekarska
|
|
|
Hirudo verbana (II)
|
|
Azjatycko-południowoeuropejska pijawka lekarska
|
MOLLUSCA (MIĘCZAKI)
|
BIVALVIA
|
|
|
|
Małże
|
MYTILOIDA
|
|
|
|
|
Mytilidae
|
|
|
|
Omułkowate
|
|
|
Lithophaga lithophaga (II)
|
|
-
|
UNIONOIDA
|
|
|
|
|
Unionidae
|
|
|
|
Skójkowate
|
|
Conradilla caelata (I)
|
|
|
-
|
|
|
Cyprogenia aberti (II)
|
|
-
|
|
Dromus dromas (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma curtisii (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma florentina (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma sampsonii (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I)
|
|
|
-
|
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II)
|
|
-
|
|
Epioblasma torulosa torulosa (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma turgidula (I)
|
|
|
-
|
|
Epioblasma walkeri (I)
|
|
|
-
|
|
Fusconaia cuneolus (I)
|
|
|
-
|
|
Fusconaia edgariana (I)
|
|
|
-
|
|
Lampsilis higginsii (I)
|
|
|
-
|
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I)
|
|
|
-
|
|
Lampsilis satur (I)
|
|
|
-
|
|
Lampsilis virescens (I)
|
|
|
-
|
|
Plethobasus cicatricosus (I)
|
|
|
-
|
|
Plethobasus cooperianus (I)
|
|
|
-
|
|
|
Pleurobema clava (II)
|
|
-
|
|
Pleurobema plenum (I)
|
|
|
-
|
|
Potamilus capax (I)
|
|
|
-
|
|
Quadrula intermedia (I)
|
|
|
-
|
|
Quadrula sparsa (I)
|
|
|
-
|
|
Toxolasma cylindrella (I)
|
|
|
-
|
|
Unio nickliniana (I)
|
|
|
-
|
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I)
|
|
|
-
|
|
Villosa trabalis (I)
|
|
|
-
|
VENEROIDA
|
|
|
|
|
Tridacnidae
|
|
|
|
Przydacznie
|
|
|
Tridacnidae spp. (II)
|
|
-
|
CEPHALOPODA
|
|
|
|
|
NAUTILIDA
|
|
|
|
|
Nautilidae
|
|
|
|
Łodziki
|
|
|
Nautilidae spp. (II)
|
|
Łodziki
|
GASTROPODA
|
|
|
|
Ślimaki, brzuchonogi
|
MESOGASTROPODA
|
|
|
|
|
Strombidae
|
|
|
|
Skrzydelniki
|
|
|
Strombus gigas (II)
|
|
-
|
STYLOMMATOPHORA
|
|
|
|
|
Achatinellidae
|
|
|
|
-
|
|
Achatinella spp. (I)
|
|
|
-
|
Camaenidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Papustyla pulcherrima (II)
|
|
-
|
Cepolidae
|
|
|
|
|
|
Polymita spp. (I)
|
|
|
-
|
CNIDARIA (KORALOWCE, UKWIAŁY)
|
ANTHOZOA
|
|
|
|
Koralowce
|
ANTIPATHARIA
|
|
|
|
|
|
|
ANTIPATHARIA spp. (II)
|
|
Koralowce czarne
|
GORGONACEAE
|
|
|
|
|
Coralliidae
|
|
|
|
Korale szlachetne
|
|
|
|
Corallium elatius (III Chiny)
|
|
|
|
|
Corallium japonicum (III Chiny)
|
|
|
|
|
Corallium konjoi (III Chiny)
|
|
|
|
|
Corallium secundum (III Chiny)
|
|
HELIOPORACEA
|
|
|
|
|
Helioporidae
|
|
|
|
Korale niebieskie
|
|
|
Helioporidae spp. (II) (obejmuje jedynie gatunek Heliopora coerulea) (6)
|
|
Korale niebieskie
|
SCLERACTINIA
|
|
|
|
|
|
|
SCLERACTINIA spp. (II) (6)
|
|
-
|
STOLONIFERA
|
|
|
|
|
Tubiporidae
|
|
|
|
Organeczniki
|
|
|
Tubiporidae spp. (II) (6)
|
|
Organeczniki
|
HYDROZOA
|
|
|
|
Stułbiopławy
|
MILLEPORINA
|
|
|
|
|
Milleporidae
|
|
|
|
-
|
|
|
Milleporidae spp. (II) (6)
|
|
-
|
STYLASTERINA
|
|
|
|
|
Stylasteridae
|
|
|
|
-
|
|
|
Stylasteridae spp. (II) (6)
|
|
-
|
FLORA
|
AGAVACEAE
|
|
|
|
Agawowate
|
|
Agave parviflora (I)
|
|
|
-
|
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #4
|
|
-
|
|
|
Nolina interrata (II)
|
|
-
|
|
|
Yucca queretaroensis (II)
|
|
-
|
AMARYLLIDACEAE
|
|
|
|
Amarylkowate
|
|
|
Galanthus spp. (II) #4
|
|
-
|
|
|
Sternbergia spp. (II) #4
|
|
-
|
ANACARDIACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Operculicarya decaryi (II)
|
|
-
|
|
|
Operculicarya hyphaenoides (II)
|
|
-
|
|
|
Operculicarya pachypus (II)
|
|
-
|
APOCYNACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Hoodia spp. (II) #9
|
|
-
|
|
|
Pachypodium spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #4
|
|
-
|
|
Pachypodium ambongense (I)
|
|
|
|
|
Pachypodium baronii (I)
|
|
|
|
|
Pachypodium decaryi (I)
|
|
|
|
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2
|
|
-
|
ARALIACEAE
|
|
|
|
Araliowate
|
|
|
Panax ginseng (II) (tylko populacja Federacji Rosyjskiej; żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia) #3
|
|
-
|
|
|
Panax quinquefolius (II) #3
|
|
-
|
ARAUCARIACEAE
|
|
|
|
Araukariowate
|
|
Araucaria araucana (I)
|
|
|
Araukaria
|
ASPARAGACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Beaucarnea spp. (II)
|
|
-
|
BERBERIDACEAE
|
|
|
|
Berberysowate
|
|
|
Podophyllum hexandrum (II) #2
|
|
-
|
BROMELIACEAE
|
|
|
|
Bromeliowate, ananasowate, zapylcowate
|
|
|
Tillandsia harrisii (II) #4
|
|
-
|
|
|
Tillandsia kammii (II) #4
|
|
-
|
|
|
Tillandsia xerographica (II) (7) #4
|
|
-
|
CACTACEAE
|
|
|
|
Kaktusowate
|
|
|
CACTACEAE spp. (II) (Z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A oraz Pereskia spp., Pereskiopsis spp. i Quiabentia spp.) (8) #4
|
|
Kaktusowate
|
|
Ariocarpus spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Astrophytum asterias (I)
|
|
|
-
|
|
Aztekium ritteri (I)
|
|
|
-
|
|
Coryphantha werdermannii (I)
|
|
|
-
|
|
Discocactus spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Echinocereus ferrerianus ssp. lindsayorum (I)
|
|
|
-
|
|
Echinocereus schmollii (I)
|
|
|
-
|
|
Escobaria minima (I)
|
|
|
-
|
|
Escobaria sneedii (I)
|
|
|
-
|
|
Mammillaria pectinifera (I) (obejmuje ssp. solisioides)
|
|
|
-
|
|
Melocactus conoideus (I)
|
|
|
-
|
|
Melocactus deinacanthus (I)
|
|
|
-
|
|
Melocactus glaucescens (I)
|
|
|
-
|
|
Melocactus paucispinus (I)
|
|
|
-
|
|
Obregonia denegrii (I)
|
|
|
-
|
|
Pachycereus militaris (I)
|
|
|
-
|
|
Pediocactus bradyi (I)
|
|
|
-
|
|
Pediocactus knowltonii (I)
|
|
|
-
|
|
Pediocactus paradinei (I)
|
|
|
-
|
|
Pediocactus peeblesianus (I)
|
|
|
-
|
|
Pediocactus sileri (I)
|
|
|
-
|
|
Pelecyphora spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus blainei (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus brevispinus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus cloverae (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus erectocentrus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus glaucus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus mariposensis (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus mesae-verdae (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus nyensis (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus papyracanthus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus pubispinus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus sileri (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus wetlandicus (I)
|
|
|
-
|
|
Sclerocactus wrightiae (I)
|
|
|
-
|
|
Strombocactus spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Turbinicarpus spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Uebelmannia spp. (I)
|
|
|
-
|
CARYOCARACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Caryocar costaricense (II) #4
|
|
-
|
COMPOSITAE (ASTERACEAE)
|
|
|
|
Złożone (astrowate)
|
|
Saussurea costus (I) (znany również jako S. lappa, Aucklandia lappa lub A. costus)
|
|
|
-
|
CUCURBITACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Zygosicyos pubescens (II) (znany również jako Xerosicyos pubescens)
|
|
-
|
|
|
Zygosicyos tripartitus (II)
|
|
-
|
CUPRESSACEAE
|
|
|
|
Cyprysowate
|
|
Fitzroya cupressoides (I)
|
|
|
-
|
|
Pilgerodendron uviferum (I)
|
|
|
-
|
|
|
Widdringtonia whytei (II)
|
|
-
|
CYATHEACEAE
|
|
|
|
Olbrzymkowate
|
|
|
Cyathea spp. (II) #4
|
|
Olbrzymkowate
|
CYCADACEAE
|
|
|
|
Sagowcowate
|
|
|
CYCADACEAE spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #4
|
|
Sagowcowate
|
|
Cycas beddomei (I)
|
|
|
-
|
DICKSONIACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Cibotium barometz (II) #4
|
|
|
|
|
Dicksonia spp. (II) (tylko populacje Ameryk; żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia. Dotyczy to również synonimów Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana i D. stuebelii) #4
|
|
Olbrzymkowate
|
DIDIEREACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #4
|
|
-
|
DIOSCOREACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #4
|
|
-
|
DROSERACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #4
|
|
-
|
EBENACEAE
|
|
|
|
Hebanowce
|
|
|
Diospyros spp. (II) (tylko populacje Madagaskaru; żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia) #5
|
|
|
EUPHORBIACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Euphorbia spp. (II) #4 (Wyłącznie gatunki gruboszowate, z wyjątkiem:
2)
|
sztucznie rozmnożonych okazów kultywarów Euphorbia trigona;
|
3)
|
sztucznie rozmnożonych okazów Euphorbia lactea szczepionych na sztucznie rozmnożonych kłączach Euphorbia neriifolia, gdy są one:
|
4)
|
sztucznie rozmnożonych okazów kultywarów Euphorbia‘Milii’ gdy są one:
—
|
łatwo rozpoznawalne jako okazy sztucznie rozmnożone, oraz
|
—
|
wprowadzone lub są przedmiotem (ponownego) wywozu z Unii w partiach po 100 lub więcej roślin;
|
które nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia; oraz
|
5)
|
gatunków objętych załącznikiem A)
|
|
|
-
|
|
Euphorbia ambovombensis (I)
|
|
|
|
|
Euphorbia capsaintemariensis (I)
|
|
|
|
|
Euphorbia cremersii (I) (obejmuje formy viridifolia i var. rakotozafyi)
|
|
|
|
|
Euphorbia cylindrifolia (I) (obejmuje ssp. tuberifera)
|
|
|
|
|
Euphorbia decaryi (I) (obejmuje vars. ampanihyensis, robinsonii i sprirosticha)
|
|
|
|
|
Euphorbia francoisii (I)
|
|
|
|
|
Euphorbia handiensis (II)
|
|
|
|
|
Euphorbia lambii (II)
|
|
|
|
|
Euphorbia moratii (I) (obejmuje vars. antsingiensis, bemarahensis i multiflora)
|
|
|
|
|
Euphorbia parvicyathophora (I)
|
|
|
|
|
Euphorbia quartziticola (I)
|
|
|
|
|
Euphorbia stygiana (II)
|
|
|
|
|
Euphorbia tulearensis (I)
|
|
|
|
FAGACEAE
|
|
|
|
Buki, dęby
|
|
|
|
Quercus mongolica (III Federacja Rosyjska) #5
|
Dąb mongolski
|
FOUQUIERIACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
Fouquieria columnaris (II) #4
|
|
-
|
|
Fouquieria fasciculata (I)
|
|
|
-
|
|
Fouquieria purpusii (I)
|
|
|
|
GNETACEAE
|
|
|
|
Gnetowate
|
|
|
|
Gnetum montanum (III Nepal) #1
|
|
JUGLANDACEAE
|
|
|
|
Orzechowate
|
|
|
Oreomunnea pterocarpa (II) #4
|
|
-
|
LAURACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Aniba rosaeodora (II) (znany również jako A. duckei) #12
|
|
-
|
LEGUMINOSAE (FABACEAE)
|
|
|
|
Bobowate
|
|
|
Dalbergia spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #15
|
|
|
|
Dalbergia nigra (I)
|
|
|
-
|
|
|
|
Dipteryx panamensis (III Kostaryka/Nikaragua)
|
-
|
|
|
Guibourtia demeusei (II) #15
|
|
-
|
|
|
Guibourtia pellegriniana (II) #15
|
|
-
|
|
|
Guibourtia tessmannii (II) #15
|
|
-
|
|
|
Paubrasilia echinata (II) #10
|
|
-
|
|
|
Pericopsis elata (II) #17
|
|
-
|
|
|
Platymiscium parviflorum (II) #4
|
|
-
|
|
|
Pterocarpus erinaceus (II)
|
|
-
|
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7
|
|
-
|
|
|
Pterocarpus tinctorius (II) #6
|
|
-
|
|
|
Senna meridionalis (II)
|
|
-
|
LILIACEAE
|
|
|
|
Liliowate
|
|
|
Aloe spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A oraz Aloe vera; określanego również jako Aloe barbadensis, który nie jest objęty załącznikami do niniejszego rozporządzenia) #4
|
|
Aloesy
|
|
Aloe albida (I)
|
|
|
|
|
Aloe albiflora (I)
|
|
|
|
|
Aloe alfredii (I)
|
|
|
|
|
Aloe bakeri (I)
|
|
|
|
|
Aloe bellatula (I)
|
|
|
|
|
Aloe calcairophila (I)
|
|
|
|
|
Aloe compressa (I) (obejmuje vars. paucituberculata, rugosquamosa i schistophila)
|
|
|
|
|
Aloe delphinensis (I)
|
|
|
|
|
Aloe descoingsii (I)
|
|
|
|
|
Aloe fragilis (I)
|
|
|
|
|
Aloe haworthioides (I) (obejmuje var. aurantiaca)
|
|
|
|
|
Aloe helenae (I)
|
|
|
|
|
Aloe laeta (I) (obejmuje var. maniaensis)
|
|
|
|
|
Aloe parallelifolia (I)
|
|
|
|
|
Aloe parvula (I)
|
|
|
|
|
Aloe pillansii (I)
|
|
|
|
|
Aloe polyphylla (I)
|
|
|
|
|
Aloe rauhii (I)
|
|
|
|
|
Aloe suzannae (I)
|
|
|
|
|
Aloe versicolor (I)
|
|
|
|
|
Aloe vossii (I)
|
|
|
|
MAGNOLIACEAE
|
|
|
|
Magnoliowate
|
|
|
|
Magnolia liliifera var. obovata (III Nepal) #1
|
-
|
MALVACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Adansonia grandidieri (II) #16
|
|
-
|
MELIACEAE
|
|
|
|
Mahoniowce, cedry
|
|
|
Cedrela spp. #6 (Populacje państwa neotropikalnego, wpis wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2020 r.)
|
|
|
|
|
|
Cedrela fissilis (III Boliwia, Brazylia) #5 (do dnia 27 sierpnia 2020 r.)
|
|
|
|
|
Cedrela lilloi (III Boliwia, Brazylia) #5 (do dnia 27 sierpnia 2020 r.)
|
|
|
|
|
Cedrela odorata (III Boliwia, Brazylia). Dodatkowo populacje krajowe zgłosiły następujące państwa: Kolumbia, Gwatemala i Peru) #5 (do dnia 27 sierpnia 2020 r.)
|
Cedrówka wonna
|
|
|
Swietenia humilis (II) #4
|
|
-
|
|
|
Swietenia macrophylla (II) (Populacja państwa neotropikalnego – obejmuje Amerykę Środkową i Południową oraz Karaiby) #6
|
|
-
|
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5
|
|
-
|
NEPENTHACEAE
|
|
|
|
Dzbanecznikowate
|
|
|
Nepenthes spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #4
|
|
-
|
|
Nepenthes khasiana (I)
|
|
|
-
|
|
Nepenthes rajah (I)
|
|
|
-
|
OLEACEAE
|
|
|
|
Oliwki, jesiony
|
|
|
|
Fraxinus mandshurica (III Federacja Rosyjska) #5
|
Jesion mandżurski
|
ORCHIDACEAE
|
|
|
|
Storczykowate
|
|
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) (9) #4
|
|
Storczyki
|
|
W odniesieniu do następujących gatunków orchidei objętych załącznikiem A, siewki lub kultury tkankowe nie są objęte przepisami niniejszego rozporządzenia wówczas gdy:
—
|
są uzyskane metodą in vitro, w stałym albo płynnym podłożu, oraz
|
—
|
spełniają definicję „sztucznie rozmnażanych” zgodnie z art. 56 rozporządzenia Komisji (WE) nr 865/2006 (10), oraz
|
—
|
gdy są wprowadzane lub gdy są przedmiotem (ponownego) wywozu z Unii – są transportowane w sterylnych pojemnikach
|
|
|
|
|
|
Aerangis ellisii (I)
|
|
|
|
|
Cattleya jongheana (I)
|
|
|
|
|
Cattleya lobata (I)
|
|
|
|
|
Cephalanthera cucullata (II)
|
|
|
-
|
|
Cypripedium calceolus (II)
|
|
|
-
|
|
Dendrobium cruentum (I)
|
|
|
|
|
Goodyera macrophylla (II)
|
|
|
-
|
|
Liparis loeselii (II)
|
|
|
-
|
|
Mexipedium xerophyticum (I)
|
|
|
|
|
Ophrys argolica (II)
|
|
|
-
|
|
Ophrys lunulata (II)
|
|
|
-
|
|
Orchis scopulorum (II)
|
|
|
-
|
|
Paphiopedilum spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Peristeria elata (I)
|
|
|
-
|
|
Phragmipedium spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Renanthera imschootiana (I)
|
|
|
-
|
|
Spiranthes aestivalis (II)
|
|
|
-
|
OROBANCHACEAE
|
|
|
|
Zarazowate
|
|
|
Cistanche deserticola (II) #4
|
|
-
|
PALMAE (ARECACEAE)
|
|
|
|
Palmowate
|
|
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) #4
|
|
-
|
|
|
Dypsis decaryi (II) #4
|
|
-
|
|
Dypsis decipiens (I)
|
|
|
-
|
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II)
|
|
-
|
|
|
|
Lodoicea maldivica (III Seszele) #13
|
Lodoicja seszelska
|
|
|
Marojejya darianii (II)
|
|
-
|
|
|
Ravenea louvelii (II)
|
|
-
|
|
|
Ravenea rivularis (II)
|
|
-
|
|
|
Satranala decussilvae (II)
|
|
-
|
|
|
Voanioala gerardii (II)
|
|
-
|
PAPAVERACEAE
|
|
|
|
Makowate
|
|
|
|
Meconopsis regia (III Nepal) #1
|
-
|
PASSIFLORACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Adenia firingalavensis (II)
|
|
-
|
|
|
Adenia olaboensis (II)
|
|
-
|
|
|
Adenia subsessilifolia (II)
|
|
-
|
PEDALIACEAE
|
|
|
|
Połapkowate
|
|
|
Uncarina grandidieri (II)
|
|
-
|
|
|
Uncarina stellulifera (II)
|
|
-
|
PINACEAE
|
|
|
|
Sosnowate
|
|
Abies guatemalensis (I)
|
|
|
-
|
|
|
|
Pinus koraiensis (III Federacja Rosyjska) #5
|
|
PODOCARPACEAE
|
|
|
|
Zastrzalinowate
|
|
|
|
Podocarpus neriifolius (III Nepal) #1
|
-
|
|
Podocarpus parlatorei (I)
|
|
|
-
|
PORTULACACEAE
|
|
|
|
Portulakowate
|
|
|
Anacampseros spp. (II) #4
|
|
-
|
|
|
Avonia spp. (II) #4
|
|
|
|
|
Lewisia serrata (II) #4
|
|
-
|
PRIMULACEAE
|
|
|
|
Pierwiosnkowate
|
|
|
Cyclamen spp. (II) (11) #4
|
|
Cyklameny
|
RANUNCULACEAE
|
|
|
|
Jaskrowate
|
|
|
Adonis vernalis (II) #2
|
|
Miłek wiosenny
|
|
|
Hydrastis canadensis (II) #8
|
|
-
|
ROSACEAE
|
|
|
|
Różowate
|
|
|
Prunus africana (II) #4
|
|
-
|
RUBIACEAE
|
|
|
|
Marzanowate
|
|
Balmea stormiae (I)
|
|
|
Marzanowate
|
SANTALACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Osyris lanceolata (II) (tylko populacje Burundi, Etiopii, Kenii, Rwandy, Ugandy i Zjednoczonej Republiki Tanzanii; żadne inne populacje nie są objęte załącznikami do niniejszego rozporządzenia) #2
|
|
-
|
SARRACENIACEAE
|
|
|
|
Kapturnicowate
|
|
|
Sarracenia spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #4
|
|
-
|
|
Sarracenia oreophila (I)
|
|
|
-
|
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I)
|
|
|
-
|
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I)
|
|
|
-
|
SCROPHULARIACEAE
|
|
|
|
Trędownikowate
|
|
|
Picrorhiza kurrooa (II) (z wyjątkiem Picrorhiza scrophulariiflora) #2
|
|
-
|
STANGERIACEAE
|
|
|
|
Stangeriowate
|
|
|
Bowenia spp. (II) #4
|
|
Sagowcowate
|
|
Stangeria eriopus (I)
|
|
|
-
|
TAXACEAE
|
|
|
|
Cisowate
|
|
|
Taxus chinensis niższe taksony tego gatunku (II) #2
|
|
-
|
|
|
Taxus cuspidata i niższe taksony tego gatunku (II) (12) #2
|
|
-
|
|
|
Taxus fuana i niższe taksony tego gatunku (II) #2
|
|
-
|
|
|
Taxus sumatrana i niższe taksony tego gatunku (II) #2
|
|
-
|
|
|
Taxus wallichiana (II) #2
|
|
-
|
THYMELAEACEAE (AQUILARIACEAE)
|
|
|
|
Wawrzynkowate
|
|
|
Aquilaria spp. (II) #14
|
|
-
|
|
|
Gonystylus spp. (II) #4
|
|
-
|
|
|
Gyrinops spp. (II) #14
|
|
-
|
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE)
|
|
|
|
Trochodendronowate
|
|
|
|
Tetracentron sinense (III Nepal) #1
|
|
VALERIANACEAE
|
|
|
|
Kozłkowate
|
|
|
Nardostachys grandiflora (II) #2
|
|
|
VITACEAE
|
|
|
|
|
|
|
Cyphostemma elephantopus (II)
|
|
-
|
|
|
Cyphostemma laza (II)
|
|
-
|
|
|
Cyphostemma montagnacii (II)
|
|
-
|
WELWITSCHIACEAE
|
|
|
|
Welwiczjowate
|
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #4
|
|
Welwiczja przedziwna
|
ZAMIACEAE
|
|
|
|
-
|
|
|
ZAMIACEAE spp. (II) (z wyjątkiem gatunków objętych załącznikiem A) #4
|
|
Sagowcowate
|
|
Ceratozamia spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Encephalartos spp. (I)
|
|
|
-
|
|
Microcycas calocoma (I)
|
|
|
-
|
|
Zamia restrepoi (I)
|
|
|
|
ZINGIBERACEAE
|
|
|
|
Imbirowate
|
|
|
Hedychium philippinense (II) #4
|
|
-
|
|
|
Siphonochilus aethiopicus (II) (populacje Mozambiku, Eswatini, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe)
|
|
-
|
ZYGOPHYLLACEAE
|
|
|
|
Parolistowate
|
|
|
Bulnesia sarmientoi (II) #11
|
|
-
|
|
|
Guaiacum spp. (II) #2
|
|
Parolistowate
|