2.4.2019   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 93/16


DECYZJA KOMISJI (UE) 2019/540

z dnia 26 marca 2019 r.

w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej „#NewRightsNow – wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników” (ang: „#NewRightsNow - Strengthening the rights of ‘uberised’ workers”)

(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 2312)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej (1), w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Przedmiotem proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „#NewRightsNow – wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników” są następujące kwestie: „Wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników, przede wszystkim przez zobowiązanie platform cyfrowych do płacenia minimalnego dochodu gwarantowanego osobom samozatrudnionym, które regularnie dla nich pracują”.

(2)

Cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej są następujące: „Chcielibyśmy, aby platformy cyfrowe były zobowiązane do płacenia minimalnego dochodu gwarantowanego osobom samozatrudnionym, które regularnie dla nich pracują. Taki wyraz sprawiedliwości społecznej zagwarantowałby i ustabilizował ich dochody, a w szczególności przyczyniłby się do zmniejszenia niepewności zatrudnienia. Ogólnie rzecz biorąc, chcemy wzmocnić prawa socjalne »zuberyzowanych« pracowników”.

(3)

Traktat o Unii Europejskiej (TUE) podkreśla rolę obywatelstwa Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4)

W związku z tym procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć przystępność Unii.

(5)

Na podstawie art. 53 ust. 1 i art. 62 TFUE w celu wykonania Traktatów można przyjąć akty prawne Unii na potrzeby koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących podejmowania i wykonywania działalności prowadzonej na własny rachunek.

(6)

Z powyższych względów proponowana inicjatywa obywatelska nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. b) wspomnianego rozporządzenia.

(7)

Ponadto utworzono komitet obywatelski i wyznaczono osoby do kontaktu zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia, a proponowana inicjatywa obywatelska nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna lub dokuczliwa ani nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 TUE.

(8)

Należy zatem zarejestrować proponowaną inicjatywę obywatelską „#NewRightsNow – wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników”,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym rejestruje się proponowaną inicjatywę obywatelską „#NewRightsNow – wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników”.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „#NewRightsNow – wzmacnianie praw »zuberyzowanych« pracowników”, reprezentowanych przez następujące osoby wyznaczone do kontaktu: Atte Samuli OKSANEN i Vasiliki TSIARA.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2019 r.

W imieniu Komisji

Frans TIMMERMANS

Pierwszy Wiceprzewodniczący


(1)  Dz.U. L 65 z 11.3.2011, s. 1.