8.3.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 69/65


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 215/2014

z dnia 7 marca 2014 r.

ustanawiające zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w zakresie metod wsparcia w odniesieniu do zmian klimatu, określania celów pośrednich i końcowych na potrzeby ram wykonania oraz klasyfikacji kategorii interwencji w odniesieniu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (1), w szczególności jego art. 8 akapit trzeci, art. 22 ust. 7 akapit piąty i art. 96 ust. 2 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem (UE) nr 1303/2013 ustanowiono wspólne zasady mające zastosowanie do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności (FS), Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), które udzielają wsparcia w ramach polityki spójności i obecnie działają we wspólnych ramach.

(2)

Przepisy niniejszego rozporządzenia są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ określają one zasady mające zastosowanie do każdego z pięciu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych („EFSI”) w aspektach będących wspólnymi dla co najmniej trzech z nich, tj. w zakresie metod wsparcia związanych ze zmianami klimatu, określenia celów pośrednich i końcowych na potrzeby ram wykonania oraz klasyfikacji kategorii interwencji. Wszystkie one mają również wpływ na zawartość programów. W celu zapewnienia spójności pomiędzy tymi przepisami, które powinny wejść w życie w tym samym czasie w celu ułatwienia strategicznego planowania EFSI, a także całościowego wglądu i prostego dostępu do nich dla wszystkich mieszkańców Unii, pożądane jest, by te istotne dla programowania EFSI elementy, które zgodnie z wymogami rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 powinny zostać określone w drodze aktów wykonawczych, zawrzeć w jednym rozporządzeniu.

(3)

Zgodnie z art. 8 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, należy przyjąć wspólną metodykę obliczania poziomu wsparcia udzielanego na cele związane ze zmianami klimatu dla każdego z pięciu EFSI. Metodyka ta powinna obejmować przypisanie konkretnej wagi wsparciu udzielanemu w ramach EFSI na poziomie odzwierciedlającym stopień, w jakim takie wsparcie przyczynia się do osiągnięcia celów dostosowania do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Przypisana konkretna waga powinna być różnicowana w zależności od tego, czy wsparcie przyczynia się w znacznym, czy też w umiarkowanym stopniu do realizacji celów związanych ze zmianami klimatu. W przypadku gdy wsparcie nie przyczynia się lub przyczynia się tylko w niewielkim stopniu do osiągnięcia tych celów, należy przypisać wagę równą zero. Należy stosować standardowe wagi w celu zapewnienia zharmonizowanego podejścia do śledzenia wydatków związanych ze zmianami klimatu w różnych obszarach polityki Unii. Metodyka ta powinna jednak odzwierciedlać różnice pomiędzy interwencjami poszczególnych EFSI. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1303/2013, w przypadku EFRR, EFS i Funduszu Spójności przypisywane wagi powinny być związane z kategoriami interwencji określonymi zgodnie z klasyfikacją przyjętą przez Komisję. W przypadku EFRROW przypisywane wagi powinny być związane z celami szczegółowymi określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 (2), a w przypadku EFMR ze środkami określonymi w przyszłym akcie prawnym Unii, w którym ustanowione zostaną warunki wsparcia finansowego dla polityki morskiej i polityki rybołówstwa na okres programowania 2014-2020.

(4)

Zgodnie z art. 22 ust. 7 akapit piąty rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 należy również ustanowić szczegółowe rozwiązania w celu określenia celów pośrednich i końcowych na potrzeby ram wykonania dla każdego priorytetu zawartego w programach wspieranych przez EFSI oraz w celu oceny osiągnięcia tych celów pośrednich i końcowych.

(5)

Sprawdzenie, czy cele pośrednie i końcowe spełniają warunki wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, wymaga zarejestrowania wykorzystywanych w tym celu informacji oraz podejścia metodologicznego przyjętego w celu określenia ram wykonania. Podczas gdy zawarcie tych informacji w programach powinno być dobrowolne, dokumentacja taka powinna być dostępna zarówno dla danego państwa członkowskiego, jak i dla Komisji, jako podstawa do prac nad ramami wykonania, co zgodne jest z treścią załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

(6)

Osiągnięcie celów pośrednich określonych w ramach wykonania jest warunkiem wstępnym ostatecznego przyznania rezerwy wykonania, a poważne niepowodzenie w ich wykonaniu może prowadzić do zawieszenia płatności okresowych. Dlatego ważne jest ustanowienie szczegółowych rozwiązań dotyczących określania celów pośrednich i precyzyjne zdefiniowanie, co należy rozumieć przez osiągnięcie celów pośrednich.

(7)

Jako że osiągnięcie celów końcowych okresu programowania stanowi istotną miarę skutecznego wykorzystania środków z EFSI, a poważne niepowodzenie w wykonaniu tych celów może być podstawą do dokonania korekty finansowej, ważne jest przyjęcie jasnych rozwiązań dotyczących określania celów końcowych i precyzyjne określenie, na czym polega osiągnięcie celów końcowych lub poważne niepowodzenie w ich osiągnięciu.

(8)

W celu odzwierciedlenia postępu we wdrażaniu operacji w ramach priorytetu konieczne jest określenie cech charakterystycznych kluczowych etapów wdrażania.

(9)

W celu zapewnienia, że ramy wykonania odpowiednio odzwierciedlają cele i rezultaty, do których się dąży w ramach każdego funduszu polityki spójności lub Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych oraz w stosownych przypadkach kategorii regionu, konieczne jest ustanowienie szczególnych przepisów dotyczących struktury ram wykonania oraz oceny osiągnięcia celów pośrednich i końcowych, w których priorytet obejmuje więcej niż jeden fundusz lub kategorię regionu. Ponieważ tylko środki finansowe z EFS i EFRR są przydzielane według kategorii regionów, kategorie te nie powinny być uwzględniane dla celów ustanowienia ram wykonania dla Funduszu Spójności, EFRROW i EFMR.

(10)

Zgodnie z art. 96 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 należy określić wspólne kategorie interwencji dla EFRR, EFS i Funduszu Spójności, aby państwa członkowskie miały możliwość dostarczania Komisji spójnych informacji dotyczących planowanego wykorzystania tych funduszy, jak również informacji na temat łącznych alokacji i ponoszonych wydatków z tych funduszy, w podziale na kategorie, oraz liczby operacji dla całego okresu wdrażania programu. Ma to na celu umożliwienie Komisji informowania w odpowiedni sposób innych instytucji unijnych i obywateli Unii o wykorzystaniu funduszy. Z wyjątkiem kategorii interwencji, które odpowiadają bezpośrednio celom tematycznym lub priorytetom inwestycyjnym określonym w rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 oraz w rozporządzeniach dotyczących poszczególnych funduszy, kategorie interwencji mogą być stosowane w odniesieniu do wsparcia w ramach różnych celów tematycznych.

(11)

W celu umożliwienia niezwłocznego zastosowania środków, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie w dniu następującym po dniu jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(12)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodnie z art. 150 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, jako że ustanowiony na mocy art. 150 ust. 1 tego rozporządzenia komitet koordynujący europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych wydał opinię,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

METODYKA OKREŚLANIA WSPARCIA CELÓW DOTYCZĄCYCH ZMIAN KLIMATU DLA KAŻDEGO Z EFSI

(Uprawnienie na mocy art. 8 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)

Artykuł 1

Metodyka obliczania wsparcia udzielanego z EFRR, EFS i Funduszu Spójności na cele dotyczące zmian klimatu

1.   Wsparcie, które ma być udzielone w ramach EFRR i Funduszu Spójności na cele dotyczące zmiany klimatu, oblicza się w dwóch etapach w następujący sposób:

a)

współczynniki określone w tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia stosuje się dla odpowiednich kodów obszarów interwencji w odniesieniu do zgłoszonych dla tych kodów danych finansowych;

b)

w odniesieniu do danych finansowych zgłoszonych dla kodów obszarów interwencji o wskaźniku zerowym, jeśli dane finansowe zgłoszone są w wymiarze celów tematycznych odpowiadających kodom 04 i 05 określonym w tabeli 5 załącznika I do niniejszego rozporządzenia, dane te ważone są przy współczynniku 40 % pod kątem ich wkładu w realizację celów dotyczących zmian klimatu.

2.   Stosowane na podstawie tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia współczynniki zmian klimatu stosuje się również do poszczególnych kategorii w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna” ustalonych na podstawie art. 8 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1299/2013 (3).

3.   Wsparcie z EFS na cele dotyczące zmian klimatu oblicza się poprzez przyporządkowanie zgłoszonych danych finansowych do kodu wymiaru 01 „Wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i zasobooszczędną” zgodnie z wymiarem 6 „Kody wymiaru tematu uzupełniającego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”, jak określono w tabeli 6 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Metodyka obliczania wsparcia udzielanego z EFRROW na cele dotyczące zmian klimatu

1.   Szacunkową kwotę wsparcia, która ma być wykorzystana na cele dotyczące zmiany klimatu przez EFRROW w ramach każdego programu, o którym mowa w art. 27 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, oblicza się przez zastosowanie współczynników wymienionych w załączniku II do niniejszego rozporządzenia do planowanych wydatków przedstawionych w planie finansowania, o którym mowa w art. 8 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 w odniesieniu do priorytetów i obszarów zainteresowania, o których mowa w art. 5 pkt 3 lit. b), pkt 4, pkt 5 i pkt 6 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1305/2013.

2.   Do celów sprawozdawczości na temat wsparcia wykorzystanego na cele dotyczące zmian klimatu, w rocznym sprawozdaniu z wdrażania, zgodnie z art. 50 ust. 4 i 5 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, współczynniki, o których mowa w ust. 1, stosuje się do informacji w sprawie wydatków, o których mowa w art. 75 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013.

Artykuł 3

Metodyka obliczania wsparcia udzielanego z EFMR na cele dotyczące zmian klimatu

1.   Wkład z EFMR na środki dotyczące zmian klimatu oblicza się poprzez zastosowanie do każdego z głównych środków wspieranych w ramach EFMR współczynników odzwierciedlających znaczenie każdego z tych środków dla przeciwdziałania skutkom zmian klimatu.

Wsparcie z EFMR dla celów dotyczących zmian klimatu oblicza się na podstawie następujących informacji:

a)

szacunkowej kwoty wsparcia, która ma być wykorzystana przez EFMR na cele dotyczące zmian klimatu w ramach poszczególnych programów, zgodnie z art. 27 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1303/2013;

b)

współczynników ustalonych dla głównych środków wspieranych przez EFMR, jak określono w załączniku III do niniejszego rozporządzenia;

c)

sprawozdawczości państw członkowskich dotyczącej środków finansowych i wydatków w podziale na poszczególne środki w rocznych sprawozdaniach z wdrażania, zgodnie z art. 50 ust. 4 i 5 rozporządzenia 1303/2013;

d)

informacji i danych przedstawionych przez państwa członkowskie w odniesieniu do operacji wybranych do finansowania na podstawie przyszłego unijnego aktu prawnego ustanawiającego warunki wsparcia finansowego na rzecz polityki morskiej i polityki rybołówstwa na okres programowania 2014-2020 („rozporządzenie w sprawie EFMR”).

2.   Państwo członkowskie może zaproponować w swoim programie operacyjnym, że dla środka, dla którego w załączniku III do niniejszego rozporządzenia przypisany jest współczynnik 0 %, stosowany będzie współczynnik 40 %, pod warunkiem że dane państwo członkowskie może wykazać znaczenie tego środka dla dostosowania do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków.

ROZDZIAŁ II

USTALANIE CELÓW POŚREDNICH I KOŃCOWYCH NA POTRZEBY RAM WYKONANIA ORAZ OCENA ICH OSIĄGNIĘCIA

(Uprawnienie na mocy art. 22 ust. 7 akapit piąty rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)

Artykuł 4

Informacje rejestrowane przez podmioty przygotowujące programy

1.   Podmioty przygotowujące programy rejestrują informacje na temat metodyk i kryteriów doboru wskaźników na potrzeby ram wykonania, aby zagwarantować, że odpowiednie cele pośrednie i końcowe będą zgodne z warunkami określonymi w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do wszystkich programów i priorytetów wspieranych z EFSI, jak również do szczególnej alokacji przeznaczonej na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, o której mowa w art. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 (4), z zastrzeżeniem wyjątków określonych w pkt. 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

2.   Informacje rejestrowane przez podmioty przygotowujące programy muszą umożliwiać weryfikację zgodności z warunkami określonymi w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do celów pośrednich i końcowych. Obejmują one:

a)

dane lub dowody wykorzystywane do szacowania wartości celów pośrednich i końcowych i metody ich obliczania, takie jak dane dotyczące kosztów jednostkowych, kryteria referencyjne, zwykłe lub obserwowane w przeszłości tempo wdrażania, opinie ekspertów i wnioski z ewaluacji ex-ante;

b)

informacje o tym, jaka część alokacji finansowej dotyczy operacji, którym odpowiadają wskaźniki produktu i kluczowe etapy wdrażania określone w ramach wykonania, oraz wyjaśnienie sposobu obliczenia tej części;

c)

informacje o tym, w jaki sposób zastosowano metodykę i mechanizmy zapewniające spójność w funkcjonowaniu ram wykonania, określone w umowie partnerstwa zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. b) ppkt (iv) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013;

d)

wyjaśnienie wyboru wskaźników rezultatu lub kluczowych etapów wdrażania, o ile ramy wykonania obejmują te wskaźniki lub etapy.

3.   Informacje na temat metodyk i kryteriów zastosowanych przy doborze wskaźników w odniesieniu do ram wykonania oraz przy ustalaniu odpowiednich celów pośrednich i końcowych, zarejestrowane przez podmioty przygotowujące programy, udostępnia się na wniosek Komisji.

4.   Wymogi, o których mowa w ust. 1-3 niniejszego artykułu, mają również zastosowanie do przeglądu celów pośrednich i końcowych, zgodnie z art. 30 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

Artykuł 5

Ustanowienie celów pośrednich i końcowych

1.   Cele pośrednie i końcowe ustala się na poziomie priorytetu, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 7. Wskaźniki produktu i kluczowe etapy wdrażania określone w ramach wykonania odpowiadają ponad 50 % alokacji finansowej na dany priorytet. Na potrzeby obliczenia tej kwoty alokację na dany wskaźnik lub kluczowy etap wdrażania uwzględnia się tylko jeden raz.

2.   Dla wszystkich EFSI, z wyjątkiem EFRROW, cel pośredni i cel końcowy dla wskaźnika finansowego dotyczą całkowitej kwoty wydatków kwalifikowalnych, wprowadzonej do systemu rachunkowości instytucji certyfikującej i poświadczonej przez tę instytucję zgodnie z art. 126 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

W przypadku EFRROW dotyczą one zrealizowanych całkowitych wydatków publicznych, wprowadzonych do wspólnego systemu monitorowania i ewaluacji.

3.   Dla wszystkich EFSI, z wyjątkiem EFS i EFRROW, cel pośredni i cel końcowy dla wskaźnika produktu dotyczą operacji, w których wszystkie przedsięwzięcia służące osiągnięciu produktów zostały w pełni zrealizowane, lecz dla których niekoniecznie zostały dokonane wszystkie płatności.

W przypadku EFS, a także w przypadku EFRROW w odniesieniu do środków przewidzianych w art. 16, art. 19 ust. 1 lit. c), art. 21 ust. 1 lit. a) i b) oraz art. 27, 28, 29, 30, 31, 33 i 34 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013, mogą one również dotyczyć wartości osiągniętej dla operacji, które zostały rozpoczęte, ale w przypadku których niektóre z przedsięwzięć prowadzących do końcowych produktów nadal są w toku.

W przypadku pozostałych środków w ramach EFRROW dotyczą one zakończonych operacji w rozumieniu art. 2 pkt 14 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

4.   Kluczowy etap wdrażania oznacza ważny etap wdrażania operacji w ramach danego priorytetu, którego zakończenie jest weryfikowalne i może być wyrażone w postaci liczby lub udziału procentowego. Dla potrzeb art. 6 i 7 niniejszego rozporządzenia kluczowe etapy wdrażania traktuje się jak wskaźniki.

5.   Wskaźnik rezultatu wykorzystuje się jedynie w stosownych przypadkach i w ścisłym powiązaniu z interwencjami wspieranymi w ramach polityki.

6.   Jeśli zostanie stwierdzone, że informacja, o której mowa w art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, opiera się na błędnych założeniach, prowadzących do zaniżonego lub zawyżonego oszacowania celów końcowych lub pośrednich, można uznać, że stanowi to należycie uzasadniony przypadek w rozumieniu pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

Artykuł 6

Osiągnięcie celów pośrednich i końcowych

1.   Osiągnięcie celów pośrednich i końcowych ocenia się z uwzględnieniem wszystkich wskaźników i kluczowych etapów wdrażania zawartych w ramach wykonania, określonych na poziomie priorytetu w rozumieniu art. 2 pkt 8 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 7.

2.   Cele pośrednie lub końcowe priorytetu uważa się za osiągnięte, jeżeli wszystkie wskaźniki zawarte w odpowiednich ramach wykonania osiągnęły co najmniej 85 % wartości celu pośredniego do końca 2018 r. lub co najmniej 85 % wartości celu końcowego do końca 2023 r. W drodze odstępstwa, w przypadku gdy ramy wykonania obejmują trzy lub więcej wskaźników, cele pośrednie lub końcowe priorytetu uważa się za osiągnięte, jeżeli wszystkie wskaźniki z wyjątkiem jednego osiągnęły co najmniej 85 % wartości odpowiedniego celu pośredniego do końca 2018 r. lub co najmniej 85 % wartości odpowiedniego celu końcowego do końca 2023 r. Wskaźnik, który nie osiągnął 85% wartości odpowiedniego celu pośredniego lub docelowego, musi osiągnąć co najmniej 75 % wartości odpowiedniego celu pośredniego lub docelowego.

3.   W przypadku priorytetu, dla którego ramy wykonania zawierają nie więcej niż dwa wskaźniki, nieosiągnięcie do końca 2018 r. co najmniej 65 % wartości celu pośredniego dla jednego z tych wskaźników uważa się za poważne niepowodzenie w wykonaniu celów pośrednich. Nieosiągnięcie do końca 2023 r. co najmniej 65 % wartości celu końcowego dla jednego z tych wskaźników uważa się za poważne niepowodzenie w wykonaniu celów końcowych.

4.   W przypadku priorytetu, dla którego ramy wykonania obejmują więcej niż dwa wskaźniki, nieosiągnięcie co najmniej 65 % wartości celu pośredniego do końca 2018 r. dla co najmniej dwóch z tych wskaźników uznaje się za poważne niepowodzenie w wykonaniu celów pośrednich. Nieosiągnięcie co najmniej 65 % wartości celu końcowego do końca 2023 r. dla co najmniej dwóch z tych wskaźników uznaje się za poważne uchybienie w wykonaniu celów końcowych.

Artykuł 7

Ramy wykonania dla osi priorytetowych, o których mowa w art. 96 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, oraz osi priorytetowych integrujących Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

1.   Wskaźniki i kluczowe etapy wdrażania wybrane na potrzeby ram wykonania, ich cele pośrednie i końcowe, a także ich wartości do osiągnięcia podaje się w podziale na poszczególne fundusze, a w przypadku EFRR i EFS również w podziale na kategorie regionów.

2.   Informacje wymagane w art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia podaje się w podziale na fundusze i w stosownych przypadkach w podziale na kategorie regionów.

3.   Osiągnięcie celów pośrednich i końcowych ocenia się oddzielnie dla każdego funduszu i dla każdej kategorii regionu w ramach priorytetu, przy uwzględnieniu wskaźników, celów pośrednich i końcowych, a także ich wartości osiągnięcia w podziale na fundusze i kategorie regionów. Wskaźniki produktu i kluczowe etapy wdrażania określone w ramach wykonania odpowiadają ponad 50 % alokacji finansowej na dany fundusz i w stosownych przypadkach na daną kategorię regionów. Na potrzeby obliczenia tej kwoty alokację na dany wskaźnik lub kluczowy etap wdrażania uwzględnia się tylko jeden raz.

4.   W przypadku gdy zasoby przeznaczone na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zostały zaplanowane jako część osi priorytetowej zgodnie z art. 18 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1304/2013, należy osobno ustanowić ramy wykonania dla Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, a osiągnięcie celów pośrednich dla tej Inicjatywy ocenia się odrębnie od pozostałej części osi priorytetowej.

ROZDZIAŁ III

KLASYFIKACJA KATEGORII INTERWENCJI DLA EFRR, EFS I FUNDUSZU SPÓJNOŚCI W RAMACH CELU „INWESTYCJE NA RZECZ WZROSTU I ZATRUDNIENIA”

Artykuł 8

Kategorie interwencji dla EFRR, EFS i Funduszu Spójności

(Uprawnienie na mocy art. 96 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)

1.   Klasyfikacja kategorii interwencji, o której mowa w art. 96 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, określona jest w tabelach 1-8 załącznika I do niniejszego rozporządzenia. Kody podane w tych tabelach mają zastosowanie do EFRR w odniesieniu do celu „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia”, Funduszu Spójności, EFS i Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, jak określono w ust. 2 i 3 niniejszego artykułu.

2.   Kody 001-101 podane w tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie wyłącznie do EFRR i Funduszu Spójności.

Kody 102-120 podane w tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie wyłącznie do EFS.

Jedynie kod 103 podany w tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia ma zastosowanie do Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Kody 121, 122 i 123 podane w tabeli 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie do EFRR, Funduszu Spójności i EFS.

3.   Kody podane w tabelach 2-4, 7 i 8 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie do EFRR, EFS i Funduszu Spójności.

Kody podane w tabeli 5 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie wyłącznie do EFRR i Funduszu Spójności.

Kody podane w tabeli 6 załącznika I do niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie wyłącznie do EFS i Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

ROZDZIAŁ IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 3 i załącznik III do niniejszego rozporządzenia stosuje się z mocą od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie EFMR.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 marca 2014 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320.

(2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487).

(3)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1299/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna” (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 259).

(4)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 181/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 470).


ZAŁĄCZNIK I

Wymiary i kody kategorii interwencji funduszy polityki spójności  (1) w ramach celu „Inwestycje na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia” oraz Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

TABELA 1:   KODY DOTYCZĄCE WYMIARU ZAKRESU INTERWENCJI

1.

ZAKRES INTERWENCJI

Współczynnik dla obliczania wsparcia na cele związane ze zmianami klimatu

I   Inwestycje produkcyjne:

001

Ogólne inwestycje produkcyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP)

0 %

002

Procesy badawcze i innowacyjne w dużych przedsiębiorstwach

0 %

003

Inwestycje produkcyjne w dużych przedsiębiorstwach związanych z gospodarką niskoemisyjną

40 %

004

Inwestycje produkcyjne związane ze współpracą dużych przedsiębiorstw z MŚP w celu rozwoju produktów i usług w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych („TIK”) oraz e-handlu i zwiększania popytu na TIK

0 %

II   Infrastruktura oferująca podstawowe usługi I inwestycje powiązane:

Infrastruktura energetyczna

 

005

Energia elektryczna (magazynowanie i przesył)

0 %

006

Energia elektryczna (sieci TEN-E – magazynowanie i przesył)

0 %

007

Gaz ziemny

0 %

008

Gaz ziemny (sieci TEN-E)

0 %

009

Energia odnawialna: wiatrowa

100 %

010

Energia odnawialna: słoneczna

100 %

011

Energia odnawialna: z biomasy

100 %

012

Pozostałe rodzaje energii odnawialnej (w tym hydroelektryczna, geotermalna i morska) oraz integracja energii odnawialnej (w tym magazynowanie, zamiana energii elektrycznej na gaz oraz infrastruktura wytwarzania energii odnawialnej z wodoru)

100 %

013

Renowacja infrastruktury publicznej dla celów efektywności energetycznej, projekty demonstracyjne i środki wsparcia

100 %

014

Renowacja istniejących budynków mieszkalnych dla celów efektywności energetycznej, projekty demonstracyjne i środki wsparcia

100 %

015

Inteligentne systemy dystrybucji energii o średnim i niskim napięciu (w tym inteligentne sieci i systemy TIK)

100 %

016

Wysokosprawna kogeneracja i centralne ogrzewanie

100 %

Infrastruktura ochrony środowiska

 

017

Gospodarowanie odpadami z gospodarstw domowych (w tym działania w zakresie: minimalizacji, segregacji, recyklingu)

0 %

018

Gospodarowanie odpadami z gospodarstw domowych (w tym działania w zakresie: mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, przetwarzania termicznego, przekształcania termicznego i składowania na składowiskach)

0 %

019

Gospodarowanie odpadami: komercyjnymi, przemysłowymi lub niebezpiecznymi

0 %

020

Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji)

0 %

021

Gospodarka wodna i ochrona wody pitnej (w tym gospodarowanie wodami w dorzeczu, dostarczanie wody, konkretne środki dostosowania do zmian klimatu, pomiary zużycia wody w wydzielonych obszarach sieci wodociągowej i u konsumentów, systemy naliczania opłat, ograniczanie wycieków)

40 %

022

Oczyszczanie ścieków

0 %

023

Środki ochrony środowiska służące ograniczeniu i / lub uniknięciu emisji gazów cieplarnianych (w tym obróbka i magazynowanie metanu oraz kompostowanie)

100 %

Infrastruktura transportowa

 

024

Kolej (sieć bazowa TEN-T)

40 %

025

Kolej (sieć kompleksowa TEN-T)

40 %

026

Inne koleje

40 %

027

Tabor kolejowy

40 %

028

Autostrady i drogi TEN-T – sieć bazowa (nowo budowane)

0 %

029

Autostrady i drogi TEN-T – sieć kompleksowa (nowo budowane)

0 %

030

Drugorzędne połączenia drogowe z siecią drogową i węzłami TEN-T (nowo budowane)

0 %

031

Pozostałe drogi krajowe i regionalne (nowo budowane)

0 %

032

Lokalne drogi dojazdowe (nowo budowane)

0 %

033

Drogi TEN-T przebudowane lub zmodernizowane

0 %

034

Inne drogi przebudowane lub zmodernizowane (autostrady, drogi krajowe, regionalne lub lokalne)

0 %

035

Transport multimodalny (sieci TEN-T)

40 %

036

Transport multimodalny

40 %

037

Porty lotnicze (sieci TEN-T) (2)

0 %

038

Inne porty lotnicze (2)

0 %

039

Porty morskie (sieci TEN-T)

40 %

040

Inne porty morskie

40 %

041

Śródlądowe drogi wodne i porty (sieci TEN-T)

40 %

042

Śródlądowe drogi wodne i porty (regionalne i lokalne)

40 %

Zrównoważony transport

 

043

Infrastruktura na potrzeby czystego transportu miejskiego i jego promocja (w tym wyposażenie i tabor)

40 %

044

Inteligentne systemy transportowe (w tym wprowadzenie zarządzania popytem, systemy poboru opłat, informatyczne systemy monitorowania, kontroli i informacji)

40 %

Infrastruktura w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK)

 

045

TIK: sieć szkieletowa i dosyłowa

0 %

046

TIK: szybka sieć szerokopasmowa (dostęp/lokalna pętla abonencka; >/= 30 Mbps)

0 %

047

TIK: bardzo szybka sieć szerokopasmowa (dostęp/lokalna pętla abonencka; >/= 100 Mbps)

0 %

048

TIK: Inne rodzaje infrastruktury TIK / zasobów lub wyposażenia komputerowego o dużej skali (w tym e-infrastruktura, centra danych i sensory, również wbudowane w innego rodzaju infrastrukturę, np. obiekty badawcze, infrastrukturę społeczną lub służącą ochronie środowiska)

0 %

III   Infrastruktura społeczna, zdrowotna I edukacyjna oraz powiązane inwestycje

049

Infrastruktura edukacyjna na potrzeby szkolnictwa wyższego

0 %

050

Infrastruktura edukacyjna na potrzeby kształcenia i szkolenia zawodowego oraz kształcenia osób dorosłych

0 %

051

Infrastruktura edukacyjna na potrzeby edukacji szkolnej (na poziomie podstawowym i średnim ogólnokształcącym)

0 %

052

Infrastruktura na potrzeby wczesnej edukacji elementarnej i opieki nad dzieckiem

0 %

053

Infrastruktura ochrony zdrowia

0 %

054

Infrastruktura mieszkalnictwa

0 %

055

Pozostała infrastruktura społeczna przyczyniająca się do rozwoju regionalnego i lokalnego

0 %

IV   Rozwój potencjału wewnętrznego

Badania, rozwój i innowacje

 

056

Inwestycje w infrastrukturę, zdolności i wyposażenie w MŚP, związane bezpośrednio z działaniami badawczymi i innowacyjnymi

0 %

057

Inwestycje w infrastrukturę, zdolności i wyposażenie w dużych przedsiębiorstwach, związane bezpośrednio z działaniami badawczymi i innowacyjnymi

0 %

058

Infrastruktura na rzecz badań naukowych i innowacji (publiczna)

0 %

059

Infrastruktura na rzecz badań naukowych i innowacji (prywatna, w tym parki nauki)

0 %

060

Działania badawcze i innowacyjne w publicznych ośrodkach badawczych i ośrodkach kompetencji, w tym tworzenie sieci

0 %

061

Działania badawcze i innowacyjne w prywatnych ośrodkach badawczych, w tym tworzenie sieci

0 %

062

Transfer technologii i współpraca między uczelniami a przedsiębiorstwami, z korzyścią głównie dla MŚP

0 %

063

Wsparcie dla klastrów i sieci przedsiębiorstw, z korzyścią głównie dla MŚP

0 %

064

Procesy badawcze i innowacyjne w MŚP (w tym systemy bonów, innowacje procesowe, projektowe, innowacje w obszarze usług i innowacje społeczne)

0 %

065

Infrastruktura na potrzeby badań i rozwoju, transfer technologii i współpraca w przedsiębiorstwach koncentrujących się na gospodarce niskoemisyjnej i odporności na zmiany klimatu

100 %

Rozwój przedsiębiorczości

 

066

Zaawansowane usługi wsparcia dla MŚP i grup MŚP (w tym usługi w zakresie zarządzania, marketingu i projektowania)

0 %

067

Rozwój działalności MŚP, wsparcie przedsiębiorczości i tworzenia przedsiębiorstw (w tym wsparcie dla przedsiębiorstw typu spin-off i spin-out)

0 %

068

Projekty w zakresie efektywności energetycznej i projekty demonstracyjne w MŚP oraz środki wsparcia

100 %

069

Wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych oraz efektywnego wykorzystywania zasobów w MŚP

40 %

070

Promowanie efektywności energetycznej w dużych przedsiębiorstwach

100%

071

Rozwój i promocja przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach na rzecz gospodarki niskoemisyjnej i odporności na zmiany klimatu (w tym wsparcie takich usług)

100 %

072

Infrastruktura biznesowa dla MŚP (w tym parki przemysłowe i obiekty)

0 %

073

Wsparcie na rzecz przedsiębiorstw społecznych (MŚP)

0 %

074

Rozwój i promowanie komercyjnych walorów turystycznych w MŚP

0 %

075

Rozwój i promowanie komercyjnych usług turystycznych w MŚP lub na ich rzecz

0 %

076

Rozwój i promowanie komercyjnych dóbr w dziedzinie kultury i kreatywności w MŚP

0 %

077

Rozwój i promowanie komercyjnych usług w dziedzinie kultury i kreatywności w MŚP lub na ich rzecz

0 %

Technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) – stymulowanie popytu, aplikacje i usługi

 

078

Usługi i aplikacje w zakresie e-administracji (w tym elektronicznych zamówień publicznych, informatycznych środków wsparcia reformy administracji publicznej, bezpieczeństwa cybernetycznego, środków na rzecz zaufania i ochrony prywatności, e-sprawiedliwości i demokracji elektronicznej)

0 %

079

Dostęp do informacji sektora publicznego (w tym otwartych danych w zakresie e-kultury, bibliotek cyfrowych, zasobów cyfrowych i turystyki elektronicznej)

0 %

080

Usługi i aplikacje w zakresie włączenia cyfrowego, e-dostępności, e-uczenia się i e-edukacji, umiejętności cyfrowe

0 %

081

Rozwiązania informatyczne na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się oraz usługi i aplikacje w zakresie e-zdrowia (w tym e-opieka i nowoczesne technologie w służbie osobom starszym)

0 %

082

Usługi i aplikacje TIK dla MŚP (w tym handel elektroniczny, e-biznes i sieciowe procesy biznesowe), żywych laboratoriów, przedsiębiorstw internetowych i nowych przedsiębiorstw TIK

0 %

Środowisko

 

083

Działania w zakresie jakości powietrza

40 %

084

Zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola (IPPC)

40 %

085

Ochrona i zwiększanie różnorodności biologicznej, ochrona przyrody i zielona infrastruktura

40%

086

Ochrona, regeneracja i zrównoważone wykorzystanie obszarów Natura 2000

40 %

087

Środki w zakresie dostosowania do zmiany klimatu oraz ochrona przed zagrożeniami związanymi z klimatem, np. erozją, pożarami, powodziami, burzami, suszami, oraz zarządzanie ryzykiem w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności oraz systemy i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami

100 %

088

Zapobieganie zagrożeniom naturalnym niezwiązanym z klimatem (np. trzęsieniami ziemi) oraz wywołanym działalnością człowieka, np. awariami przemysłowymi, oraz zarządzanie ryzykiem w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności oraz systemy i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami

0 %

089

Rewaloryzacja obszarów przemysłowych i rekultywacja skażonych gruntów

0 %

090

Ścieżki rowerowe i piesze

100 %

091

Rozwój i promowanie potencjału turystycznego obszarów przyrodniczych

0 %

092

Ochrona, rozwój i promowanie publicznych walorów turystycznych

0 %

093

Rozwój i promowanie publicznych usług turystycznych

0 %

094

Ochrona, rozwój i promowanie dóbr publicznych w dziedzinie kultury i dziedzictwa

0 %

095

Rozwój i promowanie usług publicznych w dziedzinie kultury i dziedzictwa

0 %

Inne

 

096

Zdolności instytucjonalne administracji publicznej i służb publicznych związane z wdrażaniem EFRR lub działania wspierające inicjatywy dotyczące zdolności instytucjonalnych w zakresie EFS

0 %

097

Inicjatywy w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarach miejskich i wiejskich

0 %

098

Regiony najbardziej oddalone: rekompensata ewentualnych dodatkowych kosztów poniesionych w związku z utrudnionym dostępem oraz rozproszeniem terytorialnym

0 %

099

Regiony najbardziej oddalone: szczególne działania na rzecz zrekompensowania dodatkowych kosztów wynikających z wielkości rynku

0 %

100

Regiony najbardziej oddalone: szczególne działania na rzecz zrekompensowania dodatkowych kosztów związanych z warunkami klimatycznymi i ukształtowaniem terenu

40 %

101

Finansowanie krzyżowe w ramach EFRR (wsparcie dla przedsięwzięć typowych dla EFS, koniecznych dla zadowalającego wdrożenia części przedsięwzięć związanej bezpośrednio z EFRR)

0 %

V   Promowanie trwałego I wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników

102

Dostęp do zatrudnienia dla osób poszukujących pracy i osób biernych zawodowo, w tym długotrwale bezrobotnych i oddalonych od rynku pracy, m.in. poprzez lokalne inicjatywy na rzecz zatrudnienia i wspieranie mobilności pracowników

0 %

103

Trwała integracja na rynku pracy ludzi młodych, w szczególności tych, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także ludzi młodych ze środowisk marginalizowanych, w tym poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży

0 %

104

Praca na własny rachunek, przedsiębiorczość i tworzenie przedsiębiorstw, w tym innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

0 %

105

Równość kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach, w tym pod względem dostępu do zatrudnienia, rozwoju kariery zawodowej, godzenia życia zawodowego i prywatnego, a także promowanie równego wynagrodzenia za taką sama pracę

0 %

106

Przystosowywanie pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian

0 %

107

Aktywne i zdrowe starzenie się

0 %

108

Modernizacja instytucji działających na rynku pracy, np. publicznych i prywatnych służb zatrudnienia, oraz lepsze dostosowanie do potrzeb rynku pracy, w tym poprzez przedsięwzięcia służące ponadnarodowej mobilności pracowników, a także systemy mobilności i lepszą współpracę pomiędzy instytucjami a właściwymi zainteresowanymi podmiotami

0 %

VI   Wspieranie włączenia społecznego, walka z ubóstwem I wszelką dyskryminacją

109

Aktywne włączenie, w tym w celu promowania równości szans i aktywnego uczestnictwa, oraz zwiększanie szans na zatrudnienie

0 %

110

Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych, np. Romów

0 %

111

Zwalczanie wszelkich form dyskryminacji i promowanie równości szans

0 %

112

Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym

0 %

113

Promowanie przedsiębiorczości społecznej i integracji zawodowej w przedsiębiorstwach społecznych oraz gospodarki społecznej i gospodarki solidarnej w celu ułatwienia dostępu do zatrudnienia

0 %

114

Strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność

0 %

VII   Inwestowanie w kształcenie, szkolenie I szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności oraz uczenia się przez całe życie

115

Ograniczanie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki, zapewnianie równego dostępu do dobrej jakości wczesnej edukacji elementarnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, z uwzględnieniem formalnych, nieformalnych i pozaformalnych ścieżek kształcenia umożliwiających ponowne podjęcie kształcenia i szkolenia

0 %

116

Poprawa jakości, skuteczności i dostępności szkolnictwa wyższego oraz kształcenia na poziomie równoważnym w celu zwiększenia udziału i poziomu osiągnięć, zwłaszcza w przypadku grup w niekorzystnej sytuacji

0 %

117

Wyrównywanie dostępu do uczenia się przez całe życie o charakterze formalnym, nieformalnym i pozaformalnym wszystkich grup wiekowych, poszerzanie wiedzy, podnoszenie umiejętności i kompetencji siły roboczej oraz promowanie elastycznych ścieżek kształcenia, w tym poprzez doradztwo zawodowe i potwierdzanie nabytych kompetencji

0 %

118

Lepsze dopasowywanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami

0 %

VIII   Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych oraz zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej

119

Inwestycje w zdolności instytucjonalne i w sprawność administracji publicznej oraz efektywność usług publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w celu przeprowadzenia reform, z uwzględnieniem lepszego stanowienia prawa i dobrego rządzenia

0 %

120

Budowanie potencjału wszystkich zainteresowanych podmiotów kształtujących politykę w zakresie kształcenia, uczenia się przez całe życie, szkolenia i zatrudnienia oraz polityki społecznej, w tym poprzez pakty sektorowe i terytorialne na rzecz realizacji reform na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym

0 %

IX   Pomoc techniczna

121

Przygotowanie, wdrażanie, monitorowanie i kontrola

0 %

122

Ewaluacja i badania

0 %

123

Informacja i komunikacja

0 %


TABELA 2:   KODY WYMIARU FORM FINANSOWANIA

2.   FORMA FINANSOWANIA

01

Dotacja bezzwrotna

02

Dotacja zwrotna

03

Wsparcie za pośrednictwem instrumentów finansowych: kapitał podwyższonego ryzyka i inwestycje kapitałowe lub środki równoważne

04

Wsparcie za pośrednictwem instrumentów finansowych: pożyczki lub środki równoważne

05

Wsparcie za pośrednictwem instrumentów finansowych: gwarancje lub środki równoważne

06

Wsparcie za pośrednictwem instrumentów finansowych: dotacje na spłatę odsetek, dotacje na opłaty gwarancyjne, wsparcie techniczne lub środki równoważne

07

Nagroda


TABELA 3:   KODY WYMIARU TERYTORIALNEGO

3.   TYP OBSZARU

01

Duże obszary miejskie (o ludności >50 000 i dużej gęstości zaludnienia)

02

Małe obszary miejskie (o ludności >5 000 i średniej gęstości zaludnienia)

03

Obszary wiejskie (o małej gęstości zaludnienia)

04

Obszary współpracy makroregionalnej

05

Współpraca pomiędzy różnymi obszarami objętymi programami krajowymi lub regionalnymi w kontekście krajowym

06

Współpraca ponadnarodowa w ramach EFS

07

Nie dotyczy


TABELA 4:   KODY WYMIARU TERYTORIALNYCH MECHANIZMÓW WDRAŻANIA

4.   TERYTORIALNE MECHANIZMY WDRAŻANIA

01

Zintegrowane inwestycje terytorialne – miejskie

02

Inne zintegrowane podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich

03

Zintegrowane inwestycje terytorialne – inne

04

Inne zintegrowane podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

05

Inne zintegrowane podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich/wiejskich

06

Inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność

07

Nie dotyczy


TABELA 5:   KODY WYMIARU CELU TEMATYCZNEGO

5.   CEL TEMATYCZNY (EFRR i Fundusz Spójności)

01

Wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji

02

Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjnych i komunikacyjnych

03

Wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

04

Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach

05

Promowanie dostosowania do zmiany klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem

06

Zachowanie i ochrona i środowiska naturalnego i wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami

07

Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej

08

Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz mobilności pracowników

09

Promowanie włączenia społecznego oraz walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją

10

Inwestowanie w kształcenie, szkolenie i szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie

11

Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej

12

Nie dotyczy (Tylko pomoc techniczna)


TABELA 6:   KODY WYMIARU TEMATU UZUPEŁNIAJĄCEGO EFS

6.

TEMAT UZUPEŁNIAJĄCY EFS

Współczynnik dla obliczania wsparcia na cele związane ze zmianami klimatu

01

Wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i zasobooszczędną

100 %

02

Innowacje społeczne

0 %

03

Wzmacnianie konkurencyjności MŚP

0 %

04

Wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji

0 %

05

Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjnych i komunikacyjnych

0 %

06

Niedyskryminacja

0 %

07

Równość płci

0 %

08

Nie dotyczy

0 %


TABELA 7:   KODY WYMIARU RODZAJÓW DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

7.   DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

01

Rolnictwo i leśnictwo

02

Rybołówstwo i akwakultura

03

Produkcja artykułów spożywczych i napojów

04

Wytwarzanie tekstyliów i wyrobów włókienniczych

05

Produkcja sprzętu transportowego

06

Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych

07

Pozostałe nieokreślone branże przemysłu wytwórczego

08

Budownictwo

09

Górnictwo i kopalnictwo (w tym wydobycie surowców energetycznych)

10

Energia elektryczna, paliwa gazowe, para wodna, gorąca woda i powietrze do układów klimatyzacyjnych

11

Dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją

12

Transport i składowanie

13

Działania informacyjno-komunikacyjne, w tym telekomunikacja, usługi informacyjne, programowanie, doradztwo i działalność pokrewna

14

Handel hurtowy i detaliczny

15

Turystyka oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi

16

Działalność finansowa i ubezpieczeniowa

17

Obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

18

Administracja publiczna

19

Edukacja

20

Opieka zdrowotna

21

Działalność w zakresie opieki społecznej, usługi komunalne, społeczne i indywidualne

22

Działalność związana ze środowiskiem naturalnym i zmianami klimatu

23

Sztuka, rozrywka, sektor kreatywny i rekreacja

24

Inne niewyszczególnione usługi


TABELA 8:   KODY WYMIARU LOKALIZACJI

8.   

MIEJSCE (2)

Kod

Miejsce

 

Kod regionu lub obszaru, w którym zlokalizowane lub prowadzone są działania, zgodnie z Nomenklaturą Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) zawartą w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (3)


(1)  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Społeczny.

(2)  Wyłącznie inwestycje związane z ochroną środowiska lub takie, którym towarzyszą inwestycje konieczne dla łagodzenia lub ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko

(3)  Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) (Dz.U. L 154 z 21.6.2003, s. 1).


ZAŁĄCZNIK II

Współczynniki do obliczania kwot wsparcia na cele dotyczące zmian klimatu w przypadku Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zgodnie z art. 2

Artykuł rozporządzenia (WE) nr 1305/2013 (1)

Priorytet / cel szczegółowy

Współczynnik

Art. 5 pkt 3 lit. b)

Wspieranie zapobiegania ryzyku i zarządzania nim w gospodarstwach rolnych

40 %

Art. 5 pkt 4

Odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem (wszystkie cele szczegółowe)

100 %

Art. 5 pkt 5

Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym (wszystkie cele szczegółowe)

100 %

Art. 5 ust. 6 lit. b)

Wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich

40 %


(1)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487).


ZAŁĄCZNIK III

Współczynniki do obliczania kwot wsparcia na cele dotyczące zmian klimatu w przypadku Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego zgodnie z art. 3

 

Nazwa środka pomocy

Tymczasowa numeracja

Współczynnik

 

Innowacje

Art. 28

0%* (1)

 

Usługi doradcze

Art. 29

0%

 

Partnerstwa między naukowcami a rybakami

Art. 30

0%*

 

Promowanie kapitału ludzkiego i dialogu społecznego - szkolenie, tworzenie sieci kontaktów, dialog społeczny

Art. 31

0%*

 

Promowanie kapitału ludzkiego i dialogu społecznego - wsparcie dla współmałżonków i partnerów życiowych

Art. 31 ust. 2

0%*

 

Promowanie kapitału ludzkiego i dialogu społecznego – praktykanci na statkach stosowanych w łodziowym rybołówstwie przybrzeżnym

Art. 31 ust. 3

0%*

 

Różnicowanie działalności i nowe formy dochodów

Art. 32

0%*

 

Wsparcie dla młodych rybaków rozpoczynających działalność

Art. 32a

0%

 

Zdrowie i bezpieczeństwo

Art. 33

0%

 

Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej

Art. 33a

40%

 

Trwałe zaprzestanie działalności połowowej

Art. 33b

100%

 

Fundusze wspólnego inwestowania na wypadek niekorzystnych zjawisk klimatycznych oraz incydentów środowiskowych

Art. 33c

40%

 

Wsparcie dla systemów przydziału uprawnień do połowów

Art. 34

40%

 

Wspieranie opracowywania i wdrażania środków ochronnych

Art. 35

0%

 

Zmniejszanie oddziaływania rybołówstwa na środowisko morskie i dostosowanie połowów w celu ochrony gatunków

Art. 36

40%

 

Innowacje związane z ochroną morskich zasobów biologicznych

Art. 37

40%

 

Ochrona i odbudowa morskiej różnorodności biologicznej – zbieranie odpadów

Art. 38 ust. 1 lit. a)

0%

 

Ochrona i odbudowa morskiej różnorodności biologicznej – wkład do lepszego zarządzania lub ochrony, budowa, instalacja lub modernizacja urządzeń stałych lub ruchomych, opracowanie planów ochrony i zarządzania związanych z obszarami sieci Natura 2000 i obszarami specjalnej ochrony, zarządzanie, odbudowa i monitorowanie morskich obszarów chronionych, w tym obszarów sieci Natura 2000, świadomość ekologiczna, udział w innych działaniach mających na celu zachowanie i zwiększenie różnorodności biologicznej oraz usługi ekosystemowe

Artykuł 38 ust. 1 lit. b)–e), ea), f)

40%

 

Ochrona i odbudowa biologicznej różnorodności morskiej – systemy rekompensaty szkód wyrządzonych w połowach przez ssaki i ptaki

Art. 38 ust. 1 lit. eb)

0%

 

Łagodzenie skutków zmiany klimatu – inwestycje na statkach

Art. 39 ust. 1 lit. a)

100%

 

Łagodzenie skutków zmiany klimatu – audyty i programy związane z efektywnością energetyczną

Art. 39 ust. 1 lit. b)

100%

 

Efektywność energetyczna – badania w celu oceny znaczenia alternatywnych układów napędowych i projektów kadłubów

art. 39 ust. 1 lit. c)

40%

 

Wymiana lub modernizacja głównych lub dodatkowych silników

Art. 39 ust. 2

100%

 

Wartość dodana, jakość produktów i wykorzystanie niechcianych połowów

Art. 40

0%

 

Porty rybackie, miejsca wyładunku, miejsca do sprzedaży ryb i przystanie – inwestycje w celu poprawy infrastruktury portów rybackich i miejsc do sprzedaży ryb lub miejsc wyładunku i przystani

Art. 41 ust. 1

40%

 

Porty rybackie, miejsca wyładunku, miejsca do sprzedaży ryb i przystanie – inwestycje w celu ułatwienia przestrzegania obowiązku wyładowywania wszystkich połowów

Art. 41 ust. 2

0%

 

Porty rybackie, miejsca wyładunku, miejsca do sprzedaży ryb i przystanie – inwestycje w celu poprawy bezpieczeństwa rybaków

Art. 41 ust. 3

0%

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – na statkach lub w indywidualny sprzęt, o których mowa w art. 33

Art. 42 ust. 1 lit. a)

0*%

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna Inwestycje w sprzęt i rodzaje operacji, o których mowa w art. 36 art. 37

Art. 42 ust. 1 lit. b)

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – na statkach oraz audyty i programy związane z efektywnością energetyczną

Art. 42 ust. 1 lit. c)

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – promowanie kapitału ludzkiego i dialogu społecznego

Art. 42 ust. 1 lit. aa)

0%

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – porty rybackie, przystanie i miejsca wyładunku

Art. 42 ust. 1 lit. d)

0%

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – inwestycje służące zwiększeniu wartości lub poprawie jakości złowionych ryb

Art. 42 ust. 1 lit. da)

0%

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – wsparcie dla młodych rybaków rozpoczynających działalność

Art. 42 ust. 1 lit. 1a

0%

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – rozwój i ułatwianie innowacji

Artykuł 42 ust. 1b

0%*

 

Rybołówstwo śródlądowe i śródlądowa fauna i flora wodna – w celu ochrony i rozwoju fauny i flory wodnej

Art. 42 ust. 5

40%

 

Innowacje

Art. 45

0%*

 

Inwestycje produkcyjne w akwakulturę

Art. 46

0%*

 

Usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury

Art. 48

0%*

 

Promowanie kapitału ludzkiego i tworzenia sieci kontaktów

Art. 49

0%*

 

Zwiększanie potencjału terenów hodowli w ramach akwakultury

Art. 50

40%

 

Zachęcanie rolników do podjęcia działalności w sektorze zrównoważonej akwakultury

Art. 51

0%

 

Przejście na systemy ekozarządzania i audytu oraz na akwakulturę ekologiczną

Art. 53

40%

 

Akwakultura świadcząca usługi w zakresie ochrony środowiska

Art. 54

40%

 

Środki dotyczące zdrowia publicznego

Art. 55

0%

 

Środki dotyczące zdrowia i dobrostanu zwierząt

Art. 56

0%

 

Ubezpieczenie zasobów akwakultury

Art. 57

40%

 

Wsparcie przygotowawcze

Art. 63 ust. 1 lit. a)

0%

 

Realizacja lokalnych strategii rozwoju

Art. 65

40%

 

Działania prowadzone w ramach współpracy

Art. 66

0%*

 

Koszty bieżące i aktywizacja

Art. 63 ust. 1 lit. d)

0%

 

Plany produkcji i wprowadzania do obrotu

Art. 69

0%*

 

Dopłaty do przechowywania

Art. 70

0%

 

Środki dotyczące wprowadzania do obrotu

Art. 71

0%*

 

Przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury

Art. 72

40%

 

System wyrównania kosztów

Art. 73

0%

 

Kontrola i egzekwowanie

Art. 78

0%

 

Gromadzenie danych

Art. 79

0%*

 

Pomoc techniczna z inicjatywy państw członkowskich

Art. 79a

0%

 

Zintegrowany nadzór morski

Art. 79b ust. 1 lit. a)

40%

 

Promowanie ochrony środowiska morskiego i zrównoważona eksploatacja zasobów morskich i przybrzeżnych

Art. 79b ust. 1 lit. b)

40%


(1)  Środkom oznaczonym * w tabeli można przypisać wagę 40% zgodnie z art. 3 ust. 2.