3.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 210/4


DECYZJA KOMISJI

z dnia 30 lipca 2010 r.

ustanawiająca Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności

2010/C 210/03

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W art. 173 ust. 1 Traktatu Unii i państwom członkowskim powierzono zadanie czuwania nad zapewnieniem warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Unii, w szczególności poprzez wspieranie środowiska sprzyjającego współpracy między przedsiębiorstwami. W art. 173 ust. 2 w szczególności wezwano państwa członkowskie do wzajemnej konsultacji w powiązaniu z Komisją i, w miarę potrzeby, do koordynacji swoich działań. Komisja może podjąć każdą użyteczną inicjatywę w celu wsparcia takiej koordynacji.

(2)

Grupa Wysokiego Szczebla ds. Konkurencyjności Przemysłu Rolno-Spożywczego ustanowiona w drodze decyzji Komisji 2008/359/WE (1) z dnia 28 kwietnia 2008 r. sporządziła sprawozdanie zawierające trzydzieści zaleceń oraz „mapę drogową” kluczowych inicjatyw, mających na celu wspieranie konkurencyjności europejskiego przemysłu spożywczego.

(3)

W komunikacie „Poprawa funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie” (2) Komisja przedstawiła dziesięć inicjatyw politycznych mających na celu usunięcie nieprawidłowości stwierdzonych podczas przeglądu jednolitego rynku w sektorze żywnościowym i zobowiązała się do przedłożenia sprawozdania z wdrożenia tych inicjatyw, na podstawie dyskusji z uczestniczącymi w nich stronami.

(4)

Należy obecnie zapewnić realizację zaleceń Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konkurencyjności Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz wdrożenie inicjatyw Komisji. W tym celu niezbędne jest ustanowienie nowej grupy ekspertów o poszerzonych kompetencjach, w formie Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności, którego skład będzie odzwierciedlał wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności. Forum to pozwoli zapewnić spójność między różnymi inicjatywami Komisji.

(5)

Forum powinno składać się z osobistości wysokiego szczebla reprezentujących państwa członkowskie i sektory rolnictwa, przemysłu przetwórstwa rolno-spożywczego oraz dystrybucji produktów spożywczych, jak też organizacje pozarządowe posiadające wiedzę specjalistyczną na temat łańcucha dostaw żywności.

(6)

Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom (3), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków Forum.

(7)

Dane osobowe członków Forum powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (4).

(8)

Należy zatem uchylić decyzję 2008/359/WE.

(9)

Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Forum

Ustanawia się Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności, zwane dalej „Forum”.

Artykuł 2

Zadania

Forum wspiera Komisję w tworzeniu polityki przemysłowej w sektorze rolno-spożywczym. W tym celu Forum stosuje zalecenia sformułowane przez Grupę Wysokiego Szczebla ds. Konkurencyjności Przemysłu Rolno-Spożywczego ustanowioną w drodze decyzji Komisji 2008/359/WE, a także śledzi wdrażanie inicjatyw zaproponowanych przez Komisję w komunikacie „Poprawa funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie”.

Artykuł 3

Konsultacje

Komisja może zasięgać opinii Forum we wszystkich sprawach związanych z konkurencyjnością i funkcjonowaniem łańcucha dostaw żywności w ramach rynku wewnętrznego w celu opracowania nowych zaleceń w zależności od zmian w łańcuchu dostaw żywności.

Artykuł 4

Skład i powoływanie

1.   Forum składa się maksymalnie z 45 członków.

2.   Forum obejmuje:

organy krajowe państw członkowskich właściwe do spraw sektora spożywczego na szczeblu ministerialnym,

przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłu rolno-spożywczego, handlu produktami rolno-spożywczymi i dystrybucji tych produktów w Unii,

zrzeszenia i federacje reprezentujące sektory rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, handlu produktami rolno-spożywczymi i dystrybucji tych produktów w Unii,

organizacje pozarządowe posiadające wiedzę specjalistyczną w zakresie spraw związanych z łańcuchem dostaw żywności.

3.   Każdy członek Forum mianuje swojego stałego przedstawiciela do grupy przygotowawczej określonej w art. 5 ust. 2.

4.   Członkowie są powoływani na roczną, odnawialną kadencję i pełnią swoją funkcję do czasu ich zastąpienia zgodnie z ust. 5 niniejszego artykułu lub do czasu wygaśnięcia ich kadencji.

5.   Członek grupy może zostać zastąpiony na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia jego kadencji, w następujących przypadkach:

a)

jeżeli złoży rezygnację;

b)

jeżeli utraci zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace Forum;

c)

jeżeli nie spełnia wymogu określonego w art. 339 Traktatu.

6.   Nazwiska członków są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu oraz w rejestrze grup ekspertów Komisji.

Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł 5

Działanie

1.   Forum przewodniczy Komisja. Forum sporządza coroczne sprawozdanie ze swoich działań dla Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego.

2.   Grupa przygotowawcza, zwana dalej „grupą szerpów”, przygotowuje debaty, pisemne stanowiska i opinie w celu sporządzenia corocznego sprawozdania Forum. Przewodniczy jej przedstawiciel Komisji.

3.   Komisja może powoływać grupy robocze mające za zadanie analizę szczegółowych kwestii w oparciu o zakres zadań ustalony w porozumieniu z Forum lub z grupą szerpów. Grupy robocze są rozwiązywane po wypełnieniu swoich zadań.

4.   Komisja może poprosić ekspertów lub obserwatorów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie objętej tematem wpisanym do porządku obrad o udział w pracach Forum lub w obradach bądź pracach grupy szerpów lub grup roboczych.

Na wniosek Parlamentu Europejskiego Komisja może poprosić Parlament Europejski o wyznaczenie przedstawiciela lub przedstawicieli biorących udział w posiedzeniach Forum.

5.   Posiedzenia Forum, grupy szerpów i grup roboczych odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji, zgodnie z określonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretarską. W posiedzeniach Forum, grupy szerpów i grup roboczych mogą uczestniczyć inni, zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.

6.   Członkowie Forum, ich przedstawiciele, eksperci i zaproszeni obserwatorzy wypełniają obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej ustanowiony w Traktatach oraz w ich przepisach wykonawczych, jak też przestrzegają przepisów dotyczących bezpieczeństwa Komisji w zakresie ochrony informacji niejawnych w UE, przewidzianych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom.

7.   Komisja może publikować lub umieszczać w Internecie wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze Forum, protokoły lub sprawozdania, w oryginalnym języku danego dokumentu.

W razie potrzeby Komisja może przetłumaczyć te dokumenty w całości lub w części na wszystkie języki urzędowe Unii.

Artykuł 6

Uchylenie

Decyzja 2008/359/WE traci moc.

Artykuł 7

Zastosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2012 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2010 r.

W imieniu Komisji

Antonio TAJANI

Wiceprzewodniczący


(1)  Dz.U. L 120 z 7.5.2008, s. 15.

(2)  COM(2009) 591 z 28.10.2009.

(3)  Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(4)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.