10.9.2009   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 239/46


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 823/2009

z dnia 9 września 2009 r.

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 690/2008 (2) niektóre państwa członkowskie lub niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkie informacje niezbędne do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu.

(2)

Całe terytorium Grecji uznano za strefę chronioną w odniesieniu do Dendroctonus micans Kugelan, Gilpinia hercyniae (Hartig), Gonipterus scutellatus Gyll., Ips amitinus Eichhof, Ips cembrae Heer i Ips duplicatus Sahlberg zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy tiret pierwsze dyrektywy 2000/29/WE.

(3)

Zgodnie z art. 2 ust. 1. lit. h) akapit trzeci dyrektywy 2000/29/WE Grecja zobowiązana jest do przeprowadzania regularnych i systematycznych urzędowych badań obecności tych organizmów szkodliwych oraz do niezwłocznego powiadamiania Komisji na piśmie o każdym przypadku wystąpienia takiego organizmu. Zobowiązania te mają na celu umożliwienie Komisji wycofania statusu strefy chronionej, jeśli warunki uznania tego statusu nie są już spełniane.

(4)

Grecja nie powiadomiła Komisji o żadnych wynikach badań obecności danych organizmów szkodliwych w ciągu 5 lat. Wizyta ekspertów Komisji w okresie od dnia 26 stycznia 2009 r. do dnia 6 lutego 2009 r. potwierdziła, że Grecja do tej pory nie przeprowadzała regularnych i systematycznych urzędowych badań obecności tych organizmów szkodliwych. Jednakże w marcu 2009 r. Grecja dostarczyła Komisji informacje świadczące o tym, że podjęto niezbędne kroki prawne, finansowe i organizacyjne w celu prowadzenia regularnych i systematycznych urzędowych badań obecności tych organizmów szkodliwych w okresie sprawozdawczym 2009 i w okresach następnych.

(5)

W związku z tym, dopóki Grecja nie przeprowadzi badania przewidzianego w art. 2 ust. 1 lit. h) akapit trzeci dyrektywy 2000/29/WE i nie powiadomi Komisji o jego wynikach zgodnie z akapitem piątym wspomnianego przepisu, nie jest możliwe stwierdzenie, że nadal nie ma dowodów na obecność tych organizmów szkodliwych w Grecji. Aby dać Grecji niezbędny czas na przeprowadzenie badania i powiadomienie Komisji o jego wynikach, należy w dalszym ciągu uznawać ją za strefę chronioną w odniesieniu do wspomnianych organizmów szkodliwych do dnia 31 marca 2010 r.

(6)

W Grecji Kretę i Lesbos uznano za strefy chronione w odniesieniu do Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. Grecja przedstawiła informacje świadczące o tym, że obecnie w tych regionach występuje Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. Nie należy zatem dłużej uznawać Krety i Lesbos za strefy chronione w odniesieniu do tego szkodliwego organizmu.

(7)

Niektóre regiony i części regionów w Austrii uznawano tymczasowo za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 31 marca 2009 r. Austria przedstawiła informacje świadczące o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie na jej terytorium. Dlatego tym razem okres obowiązywania statusu strefy chronionej nie powinien zostać przedłużony.

(8)

Republikę Czeską i niektóre regiony Francji oraz Włoch uznawano tymczasowo za strefy chronione w odniesieniu do mikoplazmy żółknięcia dorée winorośli do dnia 31 marca 2009 r. W świetle informacji otrzymanych od tych państw członkowskich wymienione strefy chronione powinny być wyjątkowo uznawane przez następne dwa lata, tak aby te państwa członkowskie miały niezbędny czas na przedstawienie informacji świadczących o tym, że mikoplazma żółknięcia dorée winorośli nie występuje, lub – w razie konieczności – na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu szkodliwego.

(9)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.

(10)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 690/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w pkt 4, 5, 7, 8, 9 i 10 nagłówka a), po wyrazie „Grecja”, dodaje się następujące wyrazy: „(do dnia 31 marca 2010 r.)”;

2)

w pkt 2 nagłówka b) skreśla się trzecie tiret;

3)

w pkt 01 nagłówka c) skreśla się wyrazy „Grecja (Kreta i Lesbos),”;

4)

pkt 4 nagłówka d) otrzymuje brzmienie:

„4.

Mikoplazma żółknięcia dorée winorośli

Republika Czeska (do dnia 31 marca 2011 r.), Francja (Alzacja, Szampania-Ardeny i Lotaryngia) (do dnia 31 marca 2011 r.), Włochy (Basilicata) (do dnia 31 marca 2011 r.)”

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 grudnia 2009 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 września 2009 r.

W imieniu Komisji

Androulla VASSILIOU

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2)  Dz.U. L 193 z 22.7.2008, s. 1.