21.10.2009   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 251/1


OPINIA KOMISJI

z dnia 20 października 2009 r.

dotycząca zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w elektrowni jądrowej Chooz-B, znajdującej się na terenie Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

2009/C 251/01

W dniu 20 kwietnia 2009 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu francuskiego – zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom – ogólne dane dotyczące zmodyfikowanego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w elektrowni jądrowej Chooz-B.

Na podstawie tych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:

1.

Odległości dzielące przedmiotową elektrownię od najbliżej położonych państw członkowskich są następujące: 3,5 km od Belgii, 70 km od Luksemburga, 95 km od Niemiec, 97 km od Niderlandów i 270 km od Zjednoczonego Królestwa.

2.

Planowane zmiany obejmują ogólne zmniejszenie limitów emisji odpadów gazowych i ciekłych, z wyjątkiem emisji trytu w postaci ciekłej, dla którego przewiduje się zwiększenie limitu.

3.

W warunkach normalnej eksploatacji planowane zmiany nie spowodują narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.

4.

W przypadku nieplanowanego uwolnienia zanieczyszczeń promieniotwórczych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w pierwotnych danych ogólnych, planowane zmiany w systemie gospodarowania paliwem nie powinny mieć wpływu na stan zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.

Jednakże w przypadku poważniejszej awarii, dawki, na które narażona będzie ludność, mogą osiągnąć poziom wymagający podjęcia środków zaradczych przez właściwe organy. Bliskość terytorium Belgii wymaga, aby właściwe organy belgijskie otrzymywały, w sposób równie szybki i wyczerpujący, co organy francuskie, szczegółowe dane niezbędne do informowania i ochrony ludności. Komisja odnotowuje zawarcie w dniu 8 września 1998 r. specjalnego dwustronnego porozumienia o współpracy w razie wypadku lub awarii pomiędzy rządami Francji i Belgii, co jest zgodne z odpowiednim zaleceniem przedstawionym w pierwotnej opinii Komisji z 1994 r.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że wdrożenie zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w elektrowni jądrowej Chooz-B znajdującej się na terenie Francji, nie może, zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego.