4.12.2007   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 290/1


REZOLUCJA RADY

z dnia 15 listopada 2007 r.

w sprawie „Nowych umiejętności w nowych miejscach pracy”

(2007/C 290/01)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

ODWOŁUJĄC się w szczególności do:

1)

Szczytu Rady Europejskiej w Lizbonie w marcu 2000 roku, podczas którego zapoczątkowano strategię zmierzającą do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu gospodarczego, liczniejszych i lepszych miejsc pracy oraz większej spójności społecznej, z długoterminowymi celami w dziedzinie zatrudnienia.

2)

Zintegrowanych wytycznych dotyczących wzrostu i zatrudnienia na lata 2005–2008 (1), w szczególności odnoszących się do potrzeby lepszego dostosowywania się do potrzeb rynku pracy, rozszerzania i doskonalenia inwestycji w kapitał ludzki, dostosowywania systemów kształcenia i szkolenia do nowych wymogów co do kompetencji i zapewniania odpowiednich zasobów ludzkich w sektorze badawczo-rozwojowym oraz w sektorze innowacji.

3)

Konkluzji Rady i przedstawicieli państw członkowskich zebranych w Radzie w dniach 14–15 listopada 2005 roku na temat roli rozwoju umiejętności i kompetencji w realizacji celów Strategii Lizbońskiej (2).

4)

Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 roku w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE) (3).

5)

Zaproponowanego zalecenia ustanawiającego europejskie ramy kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie, które wkrótce będzie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.

6)

Komunikatu Komisji z dnia 7 września 2007 roku (4) — „E-umiejętności na XXI wiek: wspieranie konkurencyjnooci, wzrostu i zatrudnienia”.

ŚWIADOMA, że:

1)

Kształcenie i szkolenie, w kontekście uczenia się przez całe życie, stanowią niezbędny instrument promowania zdolności dostosowawczych i zdolności do zatrudnienia, aktywnej postawy obywatelskiej, samorealizacji i realizacji zawodowej. Zwiększają one mobilność obywateli Europy oraz przyczyniają się do osiągania celów i realizacji aspiracji Unii Europejskiej, która wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z globalizacją i starzeniem się społeczeństwa. Powinny również umożliwiać wszystkim obywatelom zdobywanie wiedzy niezbędnej do odgrywania aktywnej roli w społeczeństwie opartym na wiedzy oraz na rynku pracy.

2)

Cele dotyczące pełnego zatrudnienia, jakości zatrudnienia i wydajności pracy, jak również spójności społecznej, mogą być łatwiej osiągnięte wtedy, gdy znajdą odzwierciedlenie w wyraźnych priorytetach, którymi są: zachęcanie większej liczby osób do podejmowania zatrudnienia i pozostawania na rynku pracy, zwiększanie podaży siły roboczej; poprawianie zdolności dostosowawczych pracowników i przedsiębiorstw; oraz zwiększanie inwestycji w kapitał ludzki przez lepszą edukację i rozwój umiejętności i kompetencji.

PODKREŚLA potrzebę:

1)

Zapewnienia wszystkim mieszkańcom Europy nowych możliwości poszerzania wiedzy, doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji, dostosowania ich do nowych wymogów oraz znajdowania nowych i lepszych miejsc pracy, co można osiągnąć poprzez łączenie instrumentów, które już istnieją na poziomie europejskim i krajowym.

2)

Przewidywania zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę — jak również niedoborów wykwalifikowanej kadry — pojawiających się na europejskich rynkach pracy.

3)

Lepszego dostosowywania wiedzy, umiejętności i kompetencji do potrzeb społeczeństwa i gospodarki, jako sposobu zwiększania konkurencyjności i wzrostu, jak również osiągania większej spójności społecznej w Europie.

WZYWA ZATEM PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE I KOMISJĘ DO:

1)

Przygotowania obywateli do podejmowania zatrudnienia w nowych miejscach pracy w społeczeństwie opartym na wiedzy, w szczególności przez:

a)

podnoszenie ogólnego poziomu kwalifikacji, traktując w sposób priorytetowy kształcenie i szkolenie osób z niskimi kwalifikacjami i innych osób najbardziej narażonych na wykluczenie gospodarcze i społeczne, w tym osób przedwcześnie kończących edukację, młodych osób o niskim poziomie osiągnięć edukacyjnych, starszych pracowników, osób długotrwale bezrobotnych, kobiet starających się powrócić na rynek pracy, migrantów oraz osób niepełnosprawnych;

b)

zapewnianie i zachęcanie do kształcenia i szkolenia oraz do kształcenia i szkolenia ustawicznego, w celu zdobycia umiejętności i kompetencji o najwyższej jakości, lub nawet osiągnięcia doskonałości, aby utrzymać i wzmocnić zdolności obywateli do podwyższania innowacyjności i lepszego wykorzystania badań, co jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności, wzrostu i zatrudnienia;

c)

promowanie doskonałości w odniesieniu do umiejętności w sektorze badawczo-rozwojowym i w ramach innowacyjności między innymi przez rozwój klastrów innowacyjnych z udziałem przedsiębiorstw, jak również placówek edukacyjnych, instytucji szkoleniowych i badawczych, oraz w ramach inicjatywy Euroskills 2008;

d)

wdrażanie środków mających na celu dostosowywanie się do rozpoznanego zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę i uzupełnianie potencjalnych niedoborów;

e)

pomoc osobom poszukującym pracy poprzez zapewnianie im poradnictwa zawodowego oraz osobistego planu szkolenia, w którym, w przypadku niedoboru wykwalifikowanej kadry, należy określić zespoły kompetencji, jakie są konieczne w celu podjęcia zatrudnienia w nowych miejscach pracy;

f)

rozpowszechnianie informacji dotyczących umiejętności i kompetencji potrzebnych w nowych miejscach pracy przez EURES, krajowe służby zatrudnienia oraz przez europejskie i krajowe sieci doradztwa.

2)

Kontynuowania prac w zakresie uznawania wyników kształcenia oraz przejrzystości kwalifikacji, w szczególności przez:

a)

rozwijanie, zgodne z konkluzjami Rady z maja 2004 roku (5), systemu uznawania wyników kształcenia formalnego, pozaformalnego i nieformalnego uzyskanych na poziomie krajowym, wdrażania europejskiej struktury kwalifikacji oraz już istniejących lub przyszłych europejskich systemów transferu i kumulowania punktów w szkolnictwie wyższym oraz w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego;

b)

dalsze rozwijanie Europass jako instrumentu do wdrażania europejskiej struktury kwalifikacji i uwzględnianie postępów poczynionych w tworzeniu krajowych systemów uznawania kształcenia pozaformalnego i nieformalnego.

3)

Zajęcia się finansowaniem i kwestią jakości przez:

a)

wykorzystywanie funduszy strukturalnych na rzecz wspierania tej inicjatywy, jak również wykorzystywanie programu „Uczenie się przez całe życie”, programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji oraz siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego;

b)

ulepszanie jakości i adekwatności kształcenia i szkolenia zawodowego na wszystkich poziomach poprzez wdrażanie zasad zapewniania jakości określonych w europejskich narzędziach odniesienia oraz poprzez pełne zaangażowanie partnerów społecznych.

WZYWA ZATEM KOMISJĘ DO:

1)

Zbadania, w kontekście procesu kopenhaskiego i współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, zapotrzebowania na doradcze procedury o wartości dodanej mogące usprawnić systemy rozpoznawania nowych rodzajów zatrudnienia oraz zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę na poziomie europejskim, które to wykorzystują istniejące już sektorowe działania w zakresie rozwoju umiejętności i projekty dotyczące uczenia się przez całe życie, oraz politykę dotyczącą przedsiębiorstw i zasady dialogu społecznego. Procedury te powinny umożliwić stworzenie systemu regularnego prognozowania średnioterminowego zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę oraz rozpoznawania krótkoterminowych niedoborów wykwalifikowanej kadry ujętych w kategoriach funkcji zawodowych, poziomów odniesienia (EQF) oraz kluczowych kompetencji.

Przedmiotowe procedury powinny opierać się na:

wiedzy fachowej pochodzącej między innymi od przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych i instytucji szkoleniowych, służb zatrudnienia oraz naukowców;

istniejących prognozach dla rynku pracy oraz wynikach sektorowych strategii rozwoju umiejętności na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim, jak również wynikach ważnych badań dotyczących zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę w przyszłości, prowadzonych na poziomie krajowym i europejskim; oraz

2)

Wzmocnienia europejskiej sieci wczesnego rozpoznawania i prognozowania zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę (sieć Skillsnet w ramach Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego) oraz wzmocnienia europejskiego systemu prognozowania tendencji w zatrudnieniu.

3)

Sporządzenia sprawozdania z dalszych działań podjętych w związku z tą rezolucją na poziomach europejskim i krajowym w ramach programu prac „Edukacja i szkolenia”, uwzględniając sporządzane co dwa lata krajowe sprawozdania państw członkowskich.


(1)  Decyzja Rady 2005/600/WE z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie wytycznych dla polityk zatrudnienia państw członkowskich oraz zalecenie Rady 2005/601/WE z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej państw członkowskich i Wspólnoty (2005–2008), Dz.U. L 205 z 6.8.2005, str. 21.

(2)  Dz.U. C 292 z 24.11.2005, str. 3.

(3)  Dz.U. L 394/10 z 30.12.2006.

(4)  KOM (2007) 496 wersja ostateczna.

(5)  Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie ds. wspólnych europejskich zasad dotyczących identyfikacji i weryfikacji kształcenia pozaformalnego i nieformalnego (przyjęte w dniu 28 maja 2004 r.), dok.