32001E0567



Dziennik Urzędowy L 202 , 27/07/2001 P. 0001 - 0001


Wspólne stanowisko Rady

z dnia 23 lipca 2001 r.

w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych

(2001/567/WPZiB)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Europejska na spotkaniu w Göteborgu w dniach 15 i 16 czerwca 2001 r. przyjęła deklarację w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych.

(2) Rada (Sprawy Ogólne) przyjęła w dniu 14 maja 2001 r. konkluzje w sprawie nierozprzestrzeniania pocisków.

(3) Zagadnienie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia broni masowej zagłady leży w kręgu zainteresowania Unii.

(4) Umocnienie międzynarodowych norm i instrumentów politycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia jest sprawą najwyższej wagi dla Unii, która jest zobowiązana do wzmocnienia wielostronnych instrumentów dotyczących rozbrojenia i nierozprzestrzeniania.

(5) Unia dostrzega pilną potrzebę globalnego i wielostronnego podejścia do uzupełnienia obecnych starań skierowanych przeciwko rozprzestrzenianiu pocisków balistycznych.

(6) W związku z tym Unia mocno wspiera projekt Międzynarodowego Kodeksu Postępowania przeciwko rozprzestrzenianiu pocisków balistycznych (zwanego dalej "Kodeksem"), który został uzgodniony między członkami Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (RKTR) i który został przekazany wszystkim państwom łącznie z zaproszeniem do przystąpienia do wspólnych starań. Tekst Kodeksu zostanie zrewidowany na podstawie opinii otrzymanych od innych państw.

(7) Kodeks, jako najbardziej konkretna i zaawansowana inicjatywa w tej dziedzinie, stanowi najlepszą możliwość uzyskania rezultatów w krótkim okresie.

(8) Kodeks będzie dokumentem politycznie wiążącym. Unia oczekuje, że będzie miał on pozytywny wpływ na inne inicjatywy skierowane na ograniczenie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych. Unia uwzględnia możliwość, że Kodeks, po jego przyjęciu, może leżeć w kręgu zainteresowań Organizacji Narodów Zjednoczonych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł 1

Celem Unii jest powstrzymanie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych. Aby osiągnąć ten cel, Unia wspiera upowszechnianie Kodeksu.

Artykuł 2

Unia aktywnie wspiera proces negocjacji międzynarodowych podjętych ad hoc w celu ukończenia Kodeksu, prowadzący do międzynarodowej konferencji w sprawie jego przyjęcia nie później niż w 2002 r.

Postępowanie, które opierałoby się na Kodeksie, powinno pozostać otwarte, przejrzyste i dostępne, umożliwiające każdemu państwu zgłaszającemu chęć jego przyjęcia uczestniczenie na równi w jego opracowywaniu.

Artykuł 3

Unia zrealizuje tę inicjatywę przy pełnej przejrzystości w stosunku do innych zainteresowanych stron.

Artykuł 4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł 5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 2001 r.

W imieniu Rady

A. Neyts-uyttebroeck

Przewodniczący

--------------------------------------------------