31999R1256



Official Journal L 160 , 26/06/1999 P. 0073 - 0079


ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1256/1999

z dnia 17 maja 1999 r.

zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3950/92 ustanawiające dodatkową opłatę wyrównawczą w sektorze mleka i przetworów mlecznych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji1,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego2,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego3,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów4,

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3950/92 z dnia 28 grudnia 1992 r. ustanawiającym dodatkową opłatę wyrównawczą w sektorze mleka i przetworów mlecznych6 program tych dodatkowych opłat wyrównawczych, pierwotnie wprowadzony we wspomnianym sektorze, począwszy od dnia 2 kwietnia 1984 r., został przedłużony na siedem następnych dwunastomiesięcznych okresów; celem tego programu było zmniejszenie na rynku mleka i przetworów mlecznych braku równowagi między popytem i podażą oraz wynikających z tego nadwyżek strukturalnych; program jest nadal potrzebny w przyszłości w celu osiągnięcia lepszego zrównoważenia rynku; z tego powodu powinien być on w dalszym ciągu stosowany przez osiem kolejnych dwunastomiesięcznych okresów, rozpoczynających się od dnia 1 kwietnia 2000 r.

(2) Poziom podtrzymywania cen w sektorze mleka będzie stopniowo obniżany o łącznie 15 % na przestrzeni trzech lat gospodarczych, począwszy od dnia 1 lipca 2005 r.; wpływ tego środka na zużycie krajowe oraz wywóz mleka i przetworów mlecznych uzasadnia dobrze zbilansowany wzrost łącznej referencyjnej ilości mleka we Wspólnocie w następstwie odpowiednich obniżek cen, z jednej strony, wcześniejszego skierowania uwagi na niektóre problemy strukturalne, z drugiej strony.

(3) Indywidualną ilość referencyjną należy zdefiniować jako ilość będącą do dyspozycji, bez względu na inne ilości, które mogły być okresowo przeniesione, w dniu 31 maja 2000 r., w dniu zakończenia siedmiu dwunastomiesięcznych okresów stosowania programu opłat po jego przedłużeniu w 1992 r.

(4) Niewykorzystywanie ilości referencyjnych przez producentów może utrudniać prawidłowy rozwój produkcji mleka; dla uniknięcia takich sytuacji Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość decydowania, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami prawa wspólnotowego, że w przypadkach znacznego niewykorzystania przez dłuższy okres niewykorzystane ilości referencyjne zostaną zwrócone do rezerwy krajowej w celu przydzielenia ich innym producentom.

(5) W celu zwiększenia, w ramach zdecentralizowanego zarządzania ilościami referencyjnymi, możliwości restrukturyzacji produkcji mleka lub poprawy stanu środowiska naturalnego Państwa Członkowskie powinny zostać upoważnione do wprowadzania niektórych przepisów na odpowiednim szczeblu terytorialnym lub na obszarach odbioru mleka.

(6) Doświadczenia z programami dodatkowych opłat wyrównawczych wykazały, iż przenoszenie ilości referencyjnych przy wykorzystaniu legalnych rozwiązań, takich jak dzierżawy, które niekoniecznie prowadzą do stałego przydziału danych ilości referencyjnych osobie przejmującej, może stanowić dodatkowy element kosztów w produkcji mleka, utrudniający poprawę struktur produkcyjnych; w celu wzmocnienia oddziaływania ilości referencyjnych jako środka regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych Państwa Członkowskie powinny zostać upoważnione do przydzielania do rezerwy krajowej ilości referencyjnych, przeniesionych w drodze dzierżawy lub za pomocą podobnych środków prawnych w celu ich ponownego rozdzielenia na podstawie obiektywnych kryteriów pomiędzy aktywnych producentów, w szczególności tych, którzy wykorzystywali je wcześniej w pełni; Państwa Członkowskie powinny również mieć prawo do zorganizowania przenoszenia ilości referencyjnych w inny sposób niż na zasadzie indywidualnych transakcji między producentami; należy wyraźnie przewidzieć, szczególnie w celu odpowiedniego uwzględnienia istniejących obecnie uprawnień, że w przypadku korzystania z tych pozwoleń Państwa Członkowskie muszą podejmować niezbędne środki w celu zapewnienia zgodności z ogólnymi zasadami prawa Wspólnoty.

(7) Niektóre przepisy rozporządzenia (EWG) nr 3950/92 stały się nieaktualne i w związku z tym powinny zostać skreślone,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3950/92 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Podczas ośmiu nowych kolejnych dwunastomiesięcznych okresów, rozpoczynających się od dnia 1 kwietnia 2000 r., dodatkowa opłata wyrównawcza podlega zapłacie przez producentów mleka krowiego od ilości mleka lub ekwiwalentu mleka dostarczonych nabywcy lub sprzedanych bezpośrednio do spożycia w ciągu dwunastomiesięcznego okresu, o którym mowa, przekraczających ilość, która ma być ustalona."

2. Tabelę w art. 3 ust. 2 zastępuje się tabelą podaną w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.

3. W art. 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Suma ilości podanych w Załączniku jest ustalana bez uszczerbku dla ich możliwych kontroli w świetle ogólnej sytuacji na rynku i poszczególnych warunków panujących w niektórych Państwach Członkowskich.

Ogólna ilość w odniesieniu do kontyngentu dla dostaw fińskich może wzrosnąć, w celu rekompensowania strat fińskim producentom "SLOM", maksymalnie do ilości 200 000 ton, które są przydzielane zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym. Rezerwa ta musi być niezbywalna i musi być wykorzystywana wyłącznie w interesie tych producentów, których prawa do ponownego uruchomienia produkcji doznają uszczerbku w wyniku przystąpienia.

Decyzje w sprawie zwiększenia ilości ogólnej i warunków, na jakich przyznawane są indywidualne ilości referencyjne, określone w poprzednim akapicie, są podejmowane zgodnie z procedurą określoną w art. 11."

4. W art. 3 skreśla się ust. 3.

5. Artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Indywidualna ilość referencyjna dostępna dla gospodarstwa równa jest ilości dostępnej dnia 31 marca 2000 r. Jest ona, w razie konieczności, dostosowana do każdego z okresów, którego dotyczy tak, żeby suma indywidualnych ilości referencyjnych tego samego typu nie przekraczała odpowiadających ogólnych ilości określonych w art. 3, biorąc pod uwagę wszelkie dokonane redukcje dla przydziału do krajowej rezerwy określone w art. 5.

2. Indywidualne ilości referencyjne zwiększane są lub ustalane na odpowiednio uzasadniony wniosek producentów w celu uwzględniania zmian mających wpływ na ich dostawy i/lub sprzedaż bezpośrednią. Zwiększenie lub ustalenie takiej ilości referencyjnej podlega odpowiedniej redukcji lub skreśleniu innej ilości referencyjnej, którą posiada producent. Takie dostosowania nie mogą spowodować wzrostu sumy dostaw i bezpośredniej sprzedaży określonych w art. 3 dla danego Państwa Członkowskiego.

Tam, gdzie indywidualne ilości referencyjne podlegają definitywnej zmianie, ilości określone w art. 3 są dostosowywane zgodnie z procedurą ustaloną w art. 11."

6. Artykuł 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

W ramach ilości określonych w art. 3 Państwo Członkowskie może uzupełniać krajową rezerwę po generalnej redukcji wszystkich indywidualnych ilości referencyjnych, aby przyznać dodatkowe lub ściśle określone ilości producentom, określone zgodnie z obiektywnymi kryteriami uzgodnionymi z Komisją.

Bez uszczerbku dla przepisów art. 6 ust. 1 ilości referencyjne przydzielane producentom, którzy nie wprowadzali do obrotu mleka lub innych przetworów mlecznych przez jeden z dwunastomiesięcznych okresów, przydzielone zostają do krajowej rezerwy i mogą być ponownie przydzielone zgodnie z akapitem pierwszym. Tam, gdzie producent podejmuje produkcję mleka lub innych przetworów mlecznych w ciągu okresu określonego przez Państwo Członkowskie, zostaje mu przyznana ilość referencyjna zgodnie z art. 4 ust. 1 nie później niż dnia 1 kwietnia po dniu złożenia jego wniosku.

Tam, gdzie w czasie co najmniej jednego z dwunastomiesięcznych okresów producent nie wykorzystuje, poprzez dostawy lub sprzedaż bezpośrednią, co najmniej 70 % dostępnej dla niego indywidualnej ilości referencyjnej, Państwa Członkowskie mogą, przy zachowaniu ogólnych zasad prawa wspólnotowego, podjąć decyzję:

- czy i na jakich warunkach niewykorzystana ilość referencyjna zostaje przeniesiona z powrotem do rezerwy krajowej. Jednakże niewykorzystanych ilości referencyjnych nie przenosi się do rezerwy krajowej w przypadku działania siły wyższej oraz w odpowiednio uzasadnionych przypadkach wpływających na wydajność produkcji danych producentów, uznanych przez właściwe władze;

- na jakich warunkach ilość referencyjna jest ponownie przydzielana danym producentom."

7. W art. 6 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"1. Do dnia, którego datę ustala Państwa Członkowskie, a najpóźniej do dnia 31 marca Państwa Członkowskie powinny dopuścić, w odniesieniu do danego dwunastomiesięcznego okresu, tymczasowe przenoszenie indywidualnych ilości referencyjnych, których uprawnieni do nich producenci nie mają zamiaru wykorzystać."

8. W art. 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Ilości referencyjne do dyspozycji w gospodarstwie przenoszone są z gospodarstwem w przypadku sprzedaży, dzierżawy lub przeniesienia w drodze dziedziczenia na przejmujących je producentów, zgodnie ze szczegółowymi przepisami ustalonymi przez Państwa Członkowskie z uwzględnieniem obszarów wykorzystywanych do produkcji mleka lub innych obiektywnych kryteriów i, w razie konieczności, wszelkich umów pomiędzy stronami.

Każda część ilości referencyjnej, która nie jest przeniesiona z gospodarstwem, dodawana jest do rezerwy krajowej. Jednakże jeżeli w związku z przenoszeniem ilości referencyjnych ich część jest zwracana do rezerwy krajowej, redukcja nie ma zastosowania, gdy ilości referencyjne są przenoszone z powrotem.

Te same przepisy stosuje się do innych przypadków przeniesienia z porównywalnymi skutkami prawnymi dla producentów.

Jednakże w przypadku przeniesienia gruntu na władze publiczne i/lub w celach użytkowania publicznego bądź jeśli przeniesienie jest przeprowadzane do celów nierolniczych, Państwa Członkowskie przewidują wykonywanie przepisów niezbędnych do ochrony prawnych interesów stron, w szczególności przepisów, w myśl których ustępujący producent jest w stanie kontynuować produkcję mleka, jeśli tego chce."

9. Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

W celu zakończenia procesu restrukturyzacji produkcji mleka lub w celu poprawy środowiska Państwa Członkowskie mogą wprowadzić jeden lub kilka następujących przepisów zgodnie ze szczegółowymi zasadami, które ustalą, z uwzględnieniem uzasadnionych interesów stron:

a) przyznanie rekompensaty w jednej lub więcej rocznych ratach producentom, którzy zobowiązują się zaniechać definitywnie całej lub części produkcji mleka i umieszczenie tak uwolnionych ilości referencyjnych w rezerwie krajowej;

b) określenie na podstawie obiektywnych kryteriów warunków, na jakich producenci mogą uzyskać, w zamian za spłatę, na początku dwunastomiesięcznego okresu, ponowne przydzielenie przez właściwe władze lub organ wyznaczony przez te władze ilości referencyjnych uwolnionych definitywnie pod koniec poprzedniego dwunastomiesięcznego okresu przez innych producentów w zamian za rekompensatę w jednej lub więcej rocznych ratach, równą wspomnianej powyżej spłacie;

c) w przypadku gruntów przekazanych w celu poprawy środowiska zapewnienie przydziału ilości referencyjnej będącej do dyspozycji w gospodarstwie, którego to dotyczy, ustępującemu producentowi, jeśli zamierza on kontynuować produkcję mleka;

d) określenie, na podstawie obiektywnych kryteriów, regionów lub obszarów skupu, w których obrębie dozwolone jest, w celu poprawy struktury produkcji mleka, przeniesienie ilości referencyjnych bez przeniesienia odpowiednich gruntów;

e) na wniosek producenta do właściwych władz lub organu wyznaczonego przez te władze w celu poprawy struktury produkcji mleka na poziomie gospodarstwa pozwolenie na definitywne przeniesienie ilości referencyjnych bez przeniesienia odpowiednich gruntów lub odwrotnie bądź pozwolenie na ekstensyfikację produkcji.

Zasady zgodne z lit. a)-c) i e) mogą być wprowadzane na szczeblu krajowym albo na odpowiednim szczeblu terytorialnym lub na obszarach odbioru mleka."

10. Po art. 8 dodaje się art. 8a w brzmieniu:

"Artykuł 8a

Działając zgodnie z ogólnymi zasadami prawa wspólnotowego, Państwa Członkowskie mogą podejmować następujące środki w celu zapewnienia, by przydział ilości referencyjnych miał miejsce wyłącznie dla aktywnych producentów mleka:

a) Bez uszczerbku dla przepisów art. 7 ust. 1 akapit drugi, w przypadku gdy ilości referencyjne zostały przeniesione lub są przenoszone wraz z odpowiednim obszarem gruntu lub bez niego, poprzez dzierżawę terenów wiejskich lub za pośrednictwem innych środków o podobnych skutkach prawnych, Państwa Członkowskie mogą na podstawie obiektywnych kryteriów podjąć decyzję, czy lub na jakich warunkach całość lub część przekazywanej ilości referencyjnej zostaje przeniesiona do rezerwy krajowej.

Przepisu tego nie stosuje się w odniesieniu do tymczasowego przeniesienia na podstawie art. 6.

b) Państwa Członkowskie mogą podjąć decyzję o niestosowaniu przepisów art. 7 ust. 1 w sprawie przeniesienia ilości referencyjnych."

11. Załącznik określony w załączniku II do niniejszego rozporządzenia dodaje się do rozporządzenia (EWG) nr 3950/92.

Artykuł 2

Jeżeli, dla ułatwienia wprowadzenia zmian przewidzianych w art. 1, niezbędne są środki przejściowe, przyjmuje się je zgodnie z procedurą określoną w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 3950/92.

Artykuł 3

Rada zobowiązuje się do przeprowadzenia w 2003 r. na podstawie sprawozdania Komisji średnioterminowego przeglądu w celu umożliwienia funkcjonowania po 2006 r. obecnych ustaleń dotyczących kontyngentu.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2000 r., oprócz art. 1 pkt 2, który stosuje się z dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 maja 1999 r.

W imieniu Rady

K.-H. FUNKE

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I

"Suma ilości referencyjnych stosowanych od dnia 1 kwietnia 1999 r. do dnia 31 marca 2000 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 140 696 169 735

Dania 4 454 640 708

Niemcy1 27 767 036 97 780

Grecja 629 817 696

Hiszpania 5 457 564 109 386

Francja 23 793 932 441 866

Irlandia 5 236 575 9 189

Włochy 9 698 399 231 661

Luksemburg 268 098 951

Niderlandy 10 991 900 82 792

Austria 2 543 979 205 422

Portugalia 1 835 461 37 000

Finlandia 2 394 528 10 000

Szwecja 3 300 000 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 373 969 216 078"

1 Z których 6 242 180 ton dla dostawy przez producentów w nowych Landach oraz 11 187 ton dla sprzedaży bezpośredniej w nowych Landach.

ZAŁĄCZNIK II

"ZAŁĄCZNIK

a) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2000 r. do dnia 31 marca 2001 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 140 696 169 735

Dania 4 454 640 708

Niemcy 27 767 036 97 780

Grecja 674 617 696

Hiszpania 5 807 564 109 386

Francja 23 793 932 441 866

Irlandia 5 332 575 9 189

Włochy 10 082 399 231 661

Luksemburg 268 098 951

Niderlandy 10 991 900 82 792

Austria 2 543 979 205 422

Portugalia 1 835 461 37 000

Finlandia 2 394 528 10 000

Szwecja 3 300 000 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 386 577* 216 078

* Specjalne zwiększenie kontyngentu na przydział dla Irlandii Północnej.

b) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2001 r. do dnia 31 marca 2002 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 140 696 169 735

Dania 4 454 640 708

Niemcy 27 767 036 97 780

Grecja 699 817 696

Hiszpania 6 007 564 109 386

Francja 23 793 932 441 866

Irlandia 5 386 575 9 189

Włochy 10 298 399 231 661

Luksemburg 268 098 951

Niderlandy 10 991 900 82 792

Austria 2 543 979 205 422

Portugalia 1 835 461 37 000

Finlandia 2 394 528 10 000

Szwecja 3 300 000 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 393 669* 216 078

* Specjalne zwiększenie kontyngentu na przydział dla Irlandii Północnej.

c) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2002 r. do dnia 31 marca 2005 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 140 696 169 735

Dania 4 454 640 708

Niemcy 27 767 036 97 780

Grecja 699 817 696

Hiszpania 6 007 564 109 386

Francja 23 793 932 441 866

Irlandia 5 386 575 9 189

Włochy 10 298 399 231 661

Luksemburg 268 098 951

Niderlandy 10 991 900 82 792

Austria 2 543 979 205 422

Portugalia 1 835 461 37 000

Finlandia 2 394 528 10 000

Szwecja 3 300 000 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 393 669 216 078

d) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 157 248 169 735

Dania 4 476 917 708

Niemcy 27 906 360 97 780

Grecja 699 817 696

Hiszpania 6 007 564 109 386

Francja 23 915 111 441 866

Irlandia 5 386 575 9 189

Włochy 10 298 399 231 661

Luksemburg 269 443 951

Niderlandy 11 047 273 82 792

Austria 2 557 726 205 422

Portugalia 1 844 823 37 000

Finlandia 2 406 551 10 000

Szwecja 3 316 515 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 466 619 216 078

e) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2006 r. do dnia 31 marca 2007 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 173 800 169 735

Dania 4 499 193 708

Niemcy 28 045 684 97 780

Grecja 699 817 696

Hiszpania 6 007 564 109 386

Francja 24 036 290 441 866

Irlandia 5 386 575 9 189

Włochy 10 298 399 231 661

Luksemburg 270 788 951

Niderlandy 11 102 647 82 792

Austria 2 571 473 205 422

Portugalia 1 854 186 37 000

Finlandia 2 418 573 10 000

Szwecja 3 333 030 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 539 569 216 078

f) Suma ilości referencyjnych określonych w art. 3 ust. 2, stosowanych od dnia 1 kwietnia 2007 r. do dnia 31 marca 2008 r.

(w tonach)

Państwa Członkowskie Dostawy Sprzedaż bezpośrednia

Belgia 3 190 352 169 735

Dania 4 521 470 708

Niemcy 28 185 008 97 780

Grecja 699 817 696

Hiszpania 6 007 564 109 386

Francja 24 157 469 441 866

Irlandia 5 386 575 9 189

Włochy 10 298 399 231 661

Luksemburg 272 134 951

Niderlandy 11 158 020 82 792

Austria 2 585 220 205 422

Portugalia 1 863 548 37 000

Finlandia 2 430 596 10 000

Szwecja 3 349 545 3 000

Zjednoczone Królestwo 14 612 520 216 078"

1 Dz.U. C 170 z 4.6.1998, str. 60.

2 Opinia wydana dnia 6 maja 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

3 Dz.U. C 407 z 28.12.1998, str. 203.

4 Dz.U. C 93 z 6.4.1999, str. 1.

5 Dz.U. C 401 z 22.12.1998, str. 3.

6 Dz.U. L 405 z 31.12.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 751/1999 (Dz.U. L 96 z 10.4.1999, str. 11).