31996R0788



Dziennik Urzędowy L 108 , 01/05/1996 P. 0001 - 0007


Rozporządzenie Rady (WE) nr 788/96

z dnia 22 kwietnia 1996 r.

w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie statystyk dotyczących produkcji akwakultury

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego [1],

a także mając na uwadze, co następuje:

akwakultura jest szybko rozwijającym się sektorem branży połowowej, który może stanowić uzupełnienie ograniczonych dostaw z tradycyjnego rybołówstwa;

produkcja akwakultury musi być monitorowana oraz w razie konieczności kontrolowana w celu zapewnienia zadowalających warunków obrotu;

wpływ akwakultury na rozwój regionalny oraz na środowisko naturalne prowadzi do rosnącego zapotrzebowania na statystyki do celów monitorowania rozwoju tego sektora;

wprowadzenie wspólnotowej polityki strukturalnej rybołówstwa również wymaga prowadzenia statystyk produkcji w sektorze akwakultury;

cele proponowanych działań mogą zostać osiągnięte jedynie w oparciu o wspólnot owy akt prawny, który pozwoli Komisji na koordynowanie koniecznego zharmonizowania informacji statystycznej na poziomie wspólnotowym, podczas gdy zbieranie statystyk dotyczących produkcji akwakultury oraz zapewnienie infrastruktury koniecznej do zwiększenia wiarygodności tych statystyk i jej monitorowania stanowi pierwszorzędny oraz główny obowiązek Państw Członkowskich;

określona metoda sporządzania właściwych statystyk wspólnotowych na temat produkcji akwakultury wodnej, tworzonych przez wykorzystanie istniejących statystyk państwowych opracowanych w celu wypełnienia bieżących zobowiązań krajowych oraz międzynarodowych, wymaga szczególnie ścisłej współpracy między Komisją a Państwami Członkowskimi, w szczególności w ramach Stałego Komitetu ds. Statystyki Rolnictwa, powołanego decyzją 72/279/EWG [2],

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przepisy ogólne

Każde Państwo Członkowskie corocznie przedkłada Komisji statystyki dotyczące produkcji akwakultury odbywającej się we wszystkich wodach tego państwa.

Artykuł 2

Przedkładanie danych

Państwa Członkowskie przesyłają Komisji dane określone w art. 1 w postaci opisanej w załączniku I w terminie dziewięciu miesięcy od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą, wraz z danymi uznanymi przez Państwa Członkowskie za poufne na podstawie prawodawstwa krajowego lub praktyki dotyczącej poufności informacji statystycznych, zgodnie z rozporządzeniem Rady (Euratom, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności [3].

Dopuszcza się przedkładanie danych za pomocą środków magnetycznych bądź w postaci innej niż opisana w załączniku I, przy czym taka forma powinna zostać uzgodniona między Państwem Członkowskim a Komisją (Eurostat).

Z zastrzeżeniem środków koniecznych do zapewnienia poufności informacji statystycznej Komisja (Eurostat) udostępni Państwom Członkowskim dane przedłożone na mocy niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 3

Definicje

Definicje mające zastosowanie przy przedkładaniu danych przedstawiono w załączniku II. W przypadku gdy praktyka krajowa lub procedury administracyjne nie zezwalają na ścisłe stosowanie tych definicji, zainteresowane Państwa Członkowskie powiadomią Komisję (Eurostat) o wykorzystywanych definicjach.

Artykuł 4

Opracowywanie danych

Dopuszcza się wykorzystywanie przez Państwo Członkowskie badania reprezentacyjnego bądź innych właściwych źródeł w celu opracowania danych na temat głównych składników produkcji akwakultury; pozostałe składniki można oszacować.

Dopuszcza się, aby Państwo Członkowskie, którego całkowita produkcja roczna wynosi poniżej 1000 ton, przedstawiało dane szacunkowe całkowitej produkcji.

Państwo Członkowskie indywidualnie określa gatunki wymienione w załączniku III. Jednakże dopuszcza się, aby wielkość produkcji, która dla każdego gatunku indywidualnie nie przekracza 1000 ton i nie stanowi więcej niż 10 % całkowitej produkcji, była szacowana i przedstawiana zbiorczo.

Artykuł 5

Okres przejściowy i odstępstwa

1. Dla Państwa Członkowskiego, które nie jest w stanie spełnić wymogów niniejszego rozporządzenia, Komisja może ustalić okres przejściowy trwający maksymalnie trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przeznaczony na zakończenie pełnego wykonania niniejszego rozporządzenia.

Dopuszcza się przyznanie tymczasowych odstępstw, zwalniających Państwo Członkowskie ze stosowania niniejszego rozporządzenia w okresie przejściowym. Komisja informuje wszystkie Państwa Członkowskie o szczegółach takich odstępstw.

2. W przypadkach, w których ujęcie określonego sektora branży akwakultury nastręczałoby władzom krajowym trudności niewspółmierne do znaczenia takiego sektora dla zainteresowanego Państwa Członkowskiego, dopuszcza się przyznanie odstępstwa, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 7, zezwalającego temu Państwu Członkowskiemu na wyłączenie danych dotyczących tego sektora z krajowych danych.

3. Odstępstw przyznanych na podstawie ust. 2 udziela się na maksymalny okres trzech lat; jednakże dopuszcza się przedłużenie tego okresu o dalsze trzy lata. Przy składaniu wniosku o przedłużenie Państwo Członkowskie przedstawia Komisji wyniki badania reprezentacyjnego wskazujące na problemy napotkane przy stosowaniu niniejszego rozporządzenia. Wniosek zostaje następnie poddany procedurze przewidzianej w art. 7.

Artykuł 6

Komitet

Regulacje dotyczące wykonania niniejszego rozporządzenia, włącznie ze zmianami formy przesyłania danych przedstawionych w załączniku I, definicjami przedstawionymi w załączniku II oraz wykazem gatunków zawartym w załączniku III, zostaną ustanowione przez Komisję po konsultacjach ze Stałym Komitetem ds. Statystyk Rolnictwa, zgodnie z procedurą określoną w art. 7.

Artykuł 7

Procedura

1. W celu przeprowadzenia procedury ustanowionej w niniejszym artykule przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego, przekazuje sprawę Stałemu Komitetowi ds. Statystyki Rolnictwa, zwanemu dalej "Komitetem".

2. Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy przyjąć. Komitet wydaje opinię dotyczącą tego projektu w terminie ustalonym przez przewodniczącego przy uwzględnieniu stopnia pilności sprawy. Opinię przyjmuje się większością ustanowioną w art. 148 ust. 2 Traktatu, w przypadku decyzji, które Rada jest zobowiązana podjąć na wniosek Komisji. Głosy przedstawicieli Państw Członkowskich w Komitecie są ważone w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

3. Komisja przyjmuje środki, które są niezwłocznie stosowane. Jednakże jeżeli te środki nie są zgodne z opinią Komitetu, Komisja bezzwłocznie powiadamia o tym Radę. W takim przypadku podejmowane są następujące działania:

- Komisja odracza stosowanie przyjętych środków o dwa miesiące od daty takiego powiadomienia;

- Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może podjąć inną decyzję w terminie określonym w tiret pierwszym.

Artykuł 8

Przepisy końcowe

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1996 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 kwietnia 1996 r.

W imieniu Rady

W. Luchetti

Przewodniczący

[1] Opinia wydana dnia 27 marca 1996 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

[2] Dz.U. L 179 z 7.8.1972, str. 1.

[3] Dz.U. L 151 z 15.6.1990, str. 1.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

Ilość produkowanych w akwakulturze ryb, skorupiaków, małży oraz wodorostów

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK II

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia:

- "Akwakultura" oznacza hodowlę organizmów wodnych obejmującą ryby, małże, skorupiaki oraz rośliny wodne. Hodowla oznacza pewną formę interwencji w proces wzrostu, mającą na celu zwiększenie produkcji, taką jak regularne zarybianie, karmienie oraz ochrona przed drapieżnikami. Hodowla oznacza również własność indywidualną lub zbiorową hodowanego inwentarza bądź prawa umowne w stosunku do takiego inwentarza. Do celów statystycznych organizmy wodne, które są pozyskiwane przez podmiot indywidualny lub zbiorowy, będący ich właścicielem przez cały czas okresu hodowlanego, należą do akwakultury, podczas gdy organizmy wodne eksploatowane przez ogół społeczeństwa na podstawie pozwoleń lub bez, jako zasób o charakterze wspólnej własności, stanowią sezonowy odłów rybołówstwa.

- "Wody słodkie" oznaczają wody rzek, strumieni, jezior, stawów oraz zbiorników i innych miejsc zamkniętych, w których woda ma stałe nieznaczne zasolenie.

- "Pozostałe wody" oznaczają wody o znacznym zasoleniu na przestrzeni roku. Zasolenie może stale utrzymywać się na wysokim poziomie (dla przykładu woda morska) bądź podlegać okresowym wahaniom (na przykład z powodu pływów bądź zmian sezonowych).

- "Woda morska" oznacza wodę o wysokim zasoleniu bez znaczących wahań.

- "Woda słonawa" oznacza wodę o znacznym zasoleniu, jednak nieutrzymującym się stale na wysokim poziomie. Zasolenie może podlegać znacznym wahaniom spowodowanym przedostawaniem się wody morskiej bądź słodkiej.

- "Produkcja akwakultury" oznacza produkcję przeznaczoną do spożycia ostatecznego, wymagającą technik ekstensywnych lub intensywnych, a także produkcję roślin wodnych do celów przemysłowych. Z tego pojęcia wyłączone są produkty wylęgarni oraz produkty poddawane ponownie praktykom akwakultury. Wielkość produkcji powinna być rejestrowana w tonach jako równoważnik wagi żywej produktów zwierzęcych oraz w tonach wagi świeżego produktu odnośnie do roślin wodnych.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK III

Produkty akwakultury uwzględniane w statystykach produkcyjnych

n.w.o. = niewymienione oddzielnie

n.e.i. = not elswhere indicated

Nazwa polska | Nazwa angielska | Nazwa naukowa | Kod trzyliterowy |

RYBY

Amur biały | Grass carp (White amur) | Ctenophyrangodon idella | FCG |

Karp | Common carp | Cyprinus carpio | FCP |

Szczupak | Northern pike | Esox lucius | FPI |

Tołpyga pstra | Bighead carp | Hypophthalmichthyes nobilis | BIC |

Tołpyga biała | Silver carp | Hypophthalmichthys molitrix | SVC |

Ryby słodkowodne n.w.o. | Freshwater fishes n.e.i. | Osteichthyes | FRF |

Płoć | Roaches | Rutilus spp. | FRX |

Lin | Tench | Tinca tinca | FTE |

Tilapie n.w.o. | Tilapias n.e.i. | Oreochromis spp. | TLP |

Sum afrykański | North African catfish | Clarius gariepinus | CLZ |

Sumik amerykański | Black bullhead | Ictalurus melas | ITM |

Sum | Wels (Som) catfish | Siluris glanis | SOM |

Jesiotrowate n.w.o. | Sturgeons n.e.i. | Acipenseridae | STU |

Węgorz europejski | European eel | Anguilla anguilla | ELE |

Sieje n.w.o. | Whitefishes n.e.i. | Coregonus n.e.i. | WHF |

Kiżucz | Coho (= Silver salmon) | Oncorhynchus kisutch | COH |

Pstrąg tęczowy | Rainbow trout | Oncorhynchus mykiss | TRR |

Łososie pacyficzne n.w.o. | Pacific salmons n.e.i. | Oncorhynchus spp. | ORC |

Łosoś | Atlantic salmon | Salmo salar | SAL |

Pstrągi n.w.o. | Trouts n.e.i. | Salmo spp. | TRO |

Troć | Sea trout | Salmo trutta | TRS |

Palia alpejska | Arctic char | Salvelinus alpinus | ACH |

Pstrąg źródlany | Brook trout | Salvelinus fontinalis | SVF |

Palie n.w.o. | Chars n.e.i. | Salvelinus spp. | CHR |

Skarp | Turbot | Psetta maxima | TUR |

Sola zwyczajna | Common sole | Solea vulgaris | SOL |

Dorsz atlantycki | Atlantic cod | Gadus morhua | COD |

Labraks | Seabass | Dicentrarchus labrax | BSS |

Prażmowate n.w.o. | Porgies, seabreams n.e.i. | Sparidae | SBX |

Dorada | Gilthead seabream | Sparus auratus | SBG |

Mugil cefal | Flathead grey mullet | Mugil cephalus | MUF |

Mugilowate n.w.o. | Mullets n.e.i. | Mugilidae | MUL |

Seriola olbrzymia | Greater amberjack | Seriola dumerili | AMB |

Tuńczyk błękitnopłetwy (północny) | Northern bluefin tuna | Thunnus thynnus | BFT |

SKORUPIAKI

Raki | Crayfishes | Astacus spp., Cambarus spp. | AYS |

Krewetka słodkowodna olbrzymia | Giant river prawn | Macrobrachium rosenbergii | PRF |

Krewetka Kuruma | Kuruma prawn | Penaeus japonicus | KUP |

Rak luizjański | Red. swamp crawfish | Procambrus clarkii | RCW |

Pająk morski | Spinous spider crab | Maja squinado | SCR |

Langusty n.w.o. | Palinurid spiny lobsters n.e.i. | Palinurus spp. | CRW |

Krewetka pospolita | Common prawn | Palaemon serratus | CPR |

Krewetka królewska | Giant tiger prawn | Penaeus monodon | GIT |

Rak sygnałowy | Signal crayfish | Pacifastacus leninsculus | PCL |

MIĘCZAKI

Ostryga wielka | Pacific cupped oyster | Crassostrea gigas | OYG |

Ostrygi | Cupped oyster | Crassostrea spp. | OYC |

Ostryga jadalna | European flat oyster | Ostrea edulis | OYF |

Omułek | Blue mussel | Mytilus edulis | MUS |

Omułek śródziemnomorski | Mediterranean mussel | Mytilus galloprovincialis | MSM |

Przegrzebek królewski | Queen scallop | Chlamys opercularis | QSC |

Przegrzebek wielki | Common scallop | Pecten maximus | SCE |

Sercówka jadalna | Common cockle | Cardium edule | COC |

— | Grooved carpet shell | Ruditapes decussatus | CTG |

Małż japoński (filipiński) | Japanese (Manilla) clam | Ruditapes philippinarum | CLJ |

Venusy | Carpet shells n.e.i. | Tapes spp. | TPS |

Venusy | Venus clams | Veneridae | CLV |

Mątwa pospolita | Common cuttlefish | Sepia officinalis | CTC |

Małża twarda | Hard clam | Mercenaria mercenaria | CLH |

WODOROSTY

Wakame n.w.o. | Wakame | Undaria spp. | UDS |

--------------------------------------------------