31994D0798



Official Journal L 331 , 21/12/1994 P. 0011 - 0021
Finnish special edition: Chapter 2 Volume 16 P. 0059
Swedish special edition: Chapter 2 Volume 16 P. 0059


DECYZJA RADY

z dnia 8 grudnia 1994 r.

dotycząca przyjęcia w imieniu Wspólnoty załączników E.7 i F.4 do Międzynarodowej konwencji dotyczącej uproszczenia i harmonizacji postępowania celnego

(94/798/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113, w powiązaniu z art. 228 ust. 2 zdanie pierwsze,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w zastosowaniu decyzji Rady nr 75/199/EWG[1] Wspólnota przyjęła Międzynarodową Konwencję dotyczącą Uproszczenia i Harmonizacji Postępowania Celnego(Konwencja z Kioto);

załączniki do wymienionej konwencji dotyczące bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione i formalności celnych w obrocie pocztowym mogą zostać przyjęte przez Wspólnotę;

jednakże przy tym przyjęciu należy zgłosić pewne zastrzeżenia w celu uwzględnienia szczególnych wymogów unii celnej i prawodawstwa celnego Wspólnoty,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Wymienione poniżej załączniki do Międzynarodowej Konwencji dotyczącej Uproszczenia i Harmonizacji Postępowania Celnegozostają niniejszym przyjęte w imieniu Wspólnoty, z podanymi zastrzeżeniami:

- załącznik E.7, dotyczący bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, z ogólnym zastrzeżeniem i zastrzeżeniami odnośnie do norm 3, 9 i 20 i zalecanych praktyk 11, 13, 16, 17 i 25,

- załącznik F.4, dotyczący formalności celnych w obrocie pocztowym, z ogólnym zastrzeżeniem i zastrzeżeniami odnośnie do norm 19 i 26 i zalecanych praktyk 23, 24 i 25.

Teksty załączników E.7 i F.4 do konwencji znajdują się odpowiednio w załącznikach I i II do niniejszej decyzji, która zawiera, w dodatkach, odpowiednie zastrzeżenia zgłoszone przez Wspólnotę.

Artykuł 2

Przewodniczący Rady upoważniony jest do wyznaczenia osoby umocowanej do powiadomienia Sekretarza Generalnego Rady Współpracy Celnej o przyjęciu, w imieniu Wspólnoty, załączników określonych w art. 1, z podanymi tam zastrzeżeniami.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 1994 r.

W imieniu Rady

G. REXRODT

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I

ZAŁĄCZNIK E.7

dotyczący bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione

WSTĘP

Ustawodawstwo krajowe większości państw zawiera przepisy, które pozwalają nie obciążać opłatami towarów, które zostały użyte w celu uzyskania wywożonych produktów.

Procedura zwrotu ceł i odprawa czasowa w celu uszlachetniania czynnego pozwala na dokonanie zwrotu lub zawieszenie cła i należności przywozowych odnoszących się do towarów pochodzących z zagranicy, które zostały użyte w celu uzyskania produktów wywożonych.

W przypadku procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, która jest przedmiotem niniejszego Załącznika, stosowana technika polega na udzieleniu zwolnienia od cła i należności przywozowych odnoszących się do towarów ekwiwalentnych z tymi, które będąc dopuszczone do swobodnego obrotu, zostały przetworzone w celu uzyskania produktów wywożonych z obszaru celnego.

Jednakże udzielenie zezwolenia na korzystanie z tej procedury może zostać uzależnione od spełnienia warunku, że przywóz towarów ekwiwalentnych z tymi, które wchodzą w skład produktów uprzednio wywiezionych, zostanie uznany przez właściwe organy za korzystny dla gospodarki krajowej.

Jeżeli chodzi o produkty wytworzone z zastosowaniem towarów zwolnionych od cła i należności przywozowych, to mogą one zostać wprowadzone na rynek wewnętrzny. W przypadku dokonania ich wywozu, można ponownie zwrócić się z wnioskiem o zastosowanie procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione.

DEFINICJE

Do celów niniejszego Załącznika:

a) "procedura bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione" oznacza procedurę celną, która pozwala na dokonanie przywozu ze zwolnieniem od cła i należności przywozowych towarów ekwiwalentnych (tzn. identycznych pod względem opisu, jakości i parametrów technicznych) z tymi, które znajdując się w swobodnym obrocie, zostały użyte w celu uzyskania uprzednio ostatecznie wywiezionych produktów;

b) "cła i należności przywozowe" oznaczają: cła i wszystkie inne opłaty, podatki i różne należności pobierane w przywozie lub w związku z przywozem towarów, z wyjątkiem należności, których kwota ograniczona jest do przybliżonych kosztów świadczonych usług;

c) "osoba" oznacza: zarówno osobę fizyczną, jak i osobę prawną, chyba że z kontekstu wynika inaczej.

ZASADA

1. Norma

Procedurę bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione regulują przepisy niniejszego Załącznika

ZAKRES STOSOWANIA

2. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa okoliczności, w których może być stosowana procedura bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, i określa warunki, które należy spełnić, aby móc korzystać z tej procedury.

Uwagi

1) Okoliczności, w których można korzystać z procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, mogą zostać określone w sposób ogólny i/lub szczegółowo.

2) Umożliwienie korzystania z procedury może zostać uzależnione od spełnienia warunku, aby przywóz towarów ekwiwalentnych z tymi, które wchodzą w skład produktów uprzednio wywiezionych, został uznany przez właściwe organy za korzystny dla gospodarki krajowej.

3) Możliwość korzystania z procedury może zostać ograniczona do osób mających siedzibę na obszarze celnym.

3. Norma

Przywóz towarów ekwiwalentnych z tymi, które znajdując się w swobodnym obrocie, wchodzą w skład produktów uprzednio wywiezionych, dokonywany jest z całkowitym zwolnieniem od cła i należności przywozowych, pod warunkiem uiszczenia cła i należności, które mogłyby zostać zwrócone lub zwolnione przy wywozie produktów.

Uwagi

1) Od cła i należności przywozowych mogą być zwolnione surowce i półprodukty, jak również części ekwiwalentne z tymi, które nie będąc przetworzone, zostały włączone do produktów wywożonych.

2) Towary takie, jak katalizatory, akceleratory lub spowalniacze reakcji chemicznych, które są wykorzystywane w celu uzyskania produktów przeznaczonych do wywozu z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione i które zostały w całości lub częściowo zużyte w trakcie ich użycia, nie wchodząc w skład produktów przeznaczonych do wywozu, mogą zostać włączone do towarów używanych w celu uzyskania wymienionych produktów i korzystać ze zwolnienia od cła i należności przywozowych udzielanych takim towarom. Jednakże zwolnienie takie nie obejmuje zazwyczaj elementów odgrywających jedynie pomocniczą rolę w produkcji, takich jak smary.

4. Zalecana praktyka

Udzielenia zezwolenia na korzystanie z procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione nie można odmówić z jedynego powodu, że produkty są wywożone do określonego kraju.

5. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa kategorie osób, którym może zostać udzielone zezwolenie na dokonywanie bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione.

Uwaga

Posiadaczem zezwolenia na korzystanie z procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione może być eksporter, producent lub właściciel wywożonych produktów.

6. Norma

Procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione udziela się w odniesieniu do towarów, w których przypadku możliwe jest stwierdzenie, że zostały użyte w towarach będących przedmiotem wywozu.

Uwaga

Aby stwierdzić, czy towary zostały użyte w towarach będących przedmiotem wywozu, organy celne mogą przeprowadzać kontrole w procesie produkcji lub odwoływać się do dokumentów producenta produktów przeznaczonych do wywozu.

WYWÓZ PRODUKTÓW POD WARUNKIEM BEZCŁOWEGO PRZYWOZU W ZAMIAN ZA TOWARY UPRZEDNIO WYWIEZIONE

a) Formalności do spełnienia przed wywozem produktów

7. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa okoliczności, w których korzystanie z procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione uzależnione jest od uzyskania uprzedniego zezwolenia i wyznacza organy upoważnione do wydawania takiego zezwolenia.

8. Zalecana praktyka

Osoby, które stale przeprowadzają duże operacje wiążące się bezcłowym przywozem towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, powinny korzystać w stosunku do tych operacji z generalnego zezwolenia.

9. Norma

Właściwe organy określają rodzaj, jakość, parametry techniczne i ilość poszczególnych towarów znajdujących się w obrocie, które wchodzą w skład produktów, które mają zostać wywiezione pod warunkiem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, biorąc pod uwagę rzeczywiste warunki, w których produkty te zostały uzyskane.

10. Zalecana praktyka

Właściwe organy, określając ilości poszczególnych towarów wchodzących w skład produktów, które mają zostać wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, powinny uwzględnić straty i odpady, które nie mogą zostać ponownie wykorzystane, powstałe w wyniku wytwarzania wymienionych produktów.

11. Zalecana praktyka

Jeżeli produkty, które mają zostać wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, mają stałe cechy charakterystyczne i są uzyskane w ściśle określonych warunkach technicznych, właściwe organy powinny wyznaczyć standardowe ilości poszczególnych towarów, które wchodzą w skład produktów, które mają zostać wywiezione.

b) Zgłoszenie do wywozu z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione

12. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa warunki, w których produkty, które mają zostać wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, muszą zostać przedstawione we właściwym urzędzie celnym i stać się przedmiotem zgłoszenia (wyjście).

Uwaga

Ustawodawstwo krajowe może określić, że zgłoszenie towarów sporządzone przy wywozie produktów powinno zawierać potrzebne informacje pozwalające organom celnym określić ilości poszczególnych towarów, w stosunku do których wnioskuje się zwolnienie od cła i należności przywozowych.

13. Zalecana praktyka

Jeżeli właściwe organy nie są w stanie rozpatrzyć wniosku o udzielenie zezwolenia na bezcłowy przywóz towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, zgłaszający powinien zostać upoważniony do dokonania bezzwłocznego wywozu produktów z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków i o ile nie będzie to sprzeczne z ostateczną decyzją tych organów.

14. Zalecana praktyka

Krajowe formularze stosowane przy wywozie produktów z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione powinny zostać ujednolicone z formularzem zgłoszenia celnego (wyjście)

c) Kontrola produktów wywożonych z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione

15. Zalecana praktyka

Na wniosek zgłaszającego i z powodów uznanych przez organy celne za uzasadnione mogą one, o ile jest to możliwe, zezwolić, aby produkty, które mają zostać wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, zostały poddane kontroli w pomieszczeniach osoby zainteresowanej, przy czym koszty z tym związane ponosi zgłaszający.

d) Dopuszczone przeznaczenia produktów wywożonych z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione

16. Zalecana praktyka

Produkty wywożone z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione powinny zostać umieszczone w portach wolnocłowych lub strefach wolnocłowych.

17. Zalecana praktyka

Powinna istnieć możliwość umieszczenia produktów wywożonych z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione w składzie celnym w celu ich późniejszego wywozu.

e) Wydanie dokumentu stwierdzającego, że produkty zostały wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione

18. Norma

Jeżeli produkty zostały wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, organy celne wydają zgłaszającemu dokument pozwalający na potwierdzenie jego prawa do dokonania przywozu z zastosowaniem zwolnienia od cła i należności przywozowych towarów ekwiwalentnych z tymi, które znajdując się w swobodnym obrocie, weszły w skład wymienionych produktów.

Uwaga

Dokumentem wydanym zgłaszającemu może być potwierdzona przez organ celny kopia zgłoszenia wywozowego z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione lub może być on sporządzony na odpowiednim formularzu.

PRZYWÓZ TOWARÓW

19. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa warunki, w których towary mogące korzystać ze zwolnienia od cła i należności przywozowych z zastosowaniem procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione muszą zostać przedstawione we właściwym urzędzie celnym i stać się przedmiotem zgłoszenia.

Uwaga

Ustawodawstwo krajowe może określić, że w zgłoszeniu towarów będą musiały zostać umieszczone dane szczegółowe niezbędne w celu udzielenia zwolnienia od cła i należności przywozowych oraz że dokument lub dokumenty wydane przez organy celne należy przedstawić wraz z wymienionym zgłoszeniem.

20. Norma

Właściwe organy wyznaczają, z uwzględnieniem potrzeb handlu, termin przywozu towarów, które mogą zostać zwolnione od cła i należności przywozowych.

21. Norma

Powinna istnieć możliwość przywozu towarów, które mogą zostać zwolnione od cła i należności przywozowych przez inny urząd celny niż urząd, przez który wywożone są produkty.

22. Norma

Towary, które mogą zostać zwolnione od cła i należności przywozowych mogą zostać przywiezione w jednej lub kilku przesyłkach.

23. Norma

Towary objęte większą liczbą dokumentów potwierdzających prawo przywozu z zastosowaniem procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione mogą zostać przywiezione w jednej przesyłce.

24. Norma

Towary, które mogą zostać zwolnione od cła i należności przywozowych, mogą zostać przywiezione z innego kraju niż ten, do którego zostały wywiezione produkty.

25. Zalecana praktyka

Należy umożliwić przywiezienie towarów, które mogą zostać zwolnione od cła i podatków przywozowych na warunkach określonych przez organy celne, przez inną osobę niż ta, która wywiozła produkty.

26. Zalecana praktyka

Na wniosek zgłaszającego i z powodów uznanych przez organy celne za uzasadnione mogą one, o ile jest to możliwe, zezwolić, aby towary, które mogą zostać zwolnione od cła i należności przywozowych, zostały poddane kontroli w pomieszczeniach osoby zainteresowanej, przy czym koszty z tym związane ponosi zgłaszający.

27. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa sposób postępowania obowiązujący w przypadku, gdy produkty, które zostały wywiezione z zastrzeżeniem bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione, są ponownie przywożone.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROCEDURY BEZCŁOWEGO PRZYWOZU TOWARÓW W ZAMIAN ZA TOWARY UPRZEDNIO WYWIEZIONE

28. Norma

Organy celne postępują w taki sposób, aby każda osoba zainteresowana mogła bez trudności uzyskać wszelkie istotne informacje dotyczące procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione.

Dodatek do załącznika I

Zastrzeżenia zgłoszone przez Wspólnotę odnośnie do załącznika E.7 do Międzynarodowej konwencji dotyczącej uproszczenia i harmonizacji postępowania celnego

1. Zastrzeżenie ogólne (uwaga natury ogólnej)

Generalnie legislacja wspólnotowa obejmuje przepisy niniejszego załącznika w ramach procedury uszlachetniania czynnego. Jednakże w zakresie nieobjętym legislacją wspólnotową Państwa Członkowskie mogą zgłaszać własne zastrzeżenia.

2. Norma 3

Jeżeli objęcie przywożonych towarów procedurą uszlachetniania czynnego dokonywane jest w jednym z Państw Członkowskich Wspólnoty, innym niż to, w którym wydano zezwolenie na korzystanie z tej procedury i w którym dokonywane są operacje uszlachetnienia, norma ta może być stosowana z zachowaniem warunków ustanowionych w legislacji wspólnotowej dotyczącej uszlachetniania czynnego. W tym szczególnym przypadku legislacja wspólnotowa w zakresie podatku od wartości dodanej nie przewiduje zwolnienia. Jednakże zainteresowani płatnicy podatku mają prawo do odliczenia należnego podatku VAT za towary ekwiwalentne.

3. Norma 9

Generalnie udzielenie zezwolenia na korzystanie z tej procedury uzależnione jest we Wspólnocie od spełnienia warunku, aby towary, które mają zostać przywiezione, i towary wykorzystywane w produkcji wywiezionego wyrobu, miały taki sam kod taryfy celnej Wspólnoty, były tej samej jakości handlowej i posiadały takie same parametry techniczne.

4. Zalecana praktyka 11

W chwili obecnej legislacja wspólnotowa dotycząca uszlachetniania czynnego określa ryczałtowe współczynniki produktywności jedynie dla niektórych produktów.

5. Zalecana praktyka 13

Legislacja wspólnotowa przewiduje możliwość wydawania z mocą wsteczną pozwoleń na uszlachetnianie tylko w wyjątkowych, należycie uzasadnionych wypadkach, pod warunkiem że wniosek o udzielenie zezwolenia przedstawiony zostanie przed przyjęciem zgłoszenia wywozowego produktów kompensacyjnych.

6. Zalecana praktyka 16 i 17

Według legislacji wspólnotowej umieszczenie produktów kompensacyjnych w strefach wolnocłowych i składach daje możliwość skorzystania z procedury bezcłowego przywozu towarów w zamian za towary uprzednio wywiezione dopiero z chwilą ich faktycznego wywozu.

7. Norma 20

Generalnie legislacja wspólnotowa przewiduje termin sześciu miesięcy od uprzedniego wywozu produktów kompensacyjnych, (który może zostać przedłużony, na wniosek posiadacza zezwolenia, o sześć miesięcy) na dokonanie przywozu towarów. Jednakże dla niektórych kategorii towarów wyznacza się terminy krótsze, których nie można przedłużyć.

8. Zalecana praktyka 25

Legislacja wspólnotowa dotycząca uszlachetniania czynnego przewiduje, że w niektórych przypadkach należy dostarczyć dowód, że korzyści wynikające z operacji ograniczone są do posiadacza zezwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego.

ZAŁĄCZNIK II

ZAŁĄCZNIK F.4

Dotyczący formalności celnych w obrocie pocztowym

WSTĘP

Poczta pozostaje jednym z najczęściej wykorzystywanych środków nie tylko do przesyłania życzeń i wiadomości, ale również do wysyłania prezentów i innych towarów.

Organy celne muszą być zaangażowane w międzynarodowy obrót pocztowy, gdyż tak jak w przypadku towarów przywożonych i wywożonych innymi środkami transportu spoczywa na nich obowiązek zapewnienia, aby wymagane cła i należności zostały uiszczone, stosowania zakazów i ograniczeń w przywozie i wywozie oraz, w sposób ogólny, zapewnienia zgodności z przepisami ustawowymi i wykonawczymi, które zobowiązane są stosować.

Jednakże z przyczyn związanych ze specyfiką obrotu pocztowego formalności celne odnoszące się do przesyłek pocztowych różnią się w pewnym stopniu od formalności stosowanych w przypadku towarów przewożonych innymi środkami. Skutkiem tego przesyłki pocztowe mają ograniczone rozmiary, natomiast występują w bardzo dużej ilości i, aby uniknąć opóźnień, konieczne jest wprowadzenie względem nich szczególnych przepisów administracyjnych. Wprowadzenie tego rodzaju przepisów jest możliwe, gdyż w praktycznie wszystkich krajach za usługi pocztowe odpowiedzialne są organy lub instytucje publiczne działające w obrocie pocztowym, a poczta i organy celne bardzo ściśle współpracują.

Oprócz ścisłej współpracy między organami celnymi i organami pocztowymi na szczeblu krajowym istnieje ścisła współpraca na poziomie międzynarodowym między Międzynarodowym Związkiem Pocztowym, będącym organizacją międzynarodową, której przepisy regulują obrót pocztowy, a Radą. Obydwie organizacje międzynarodowe ustanowiły również Komitet Kontaktowy, w którym eksperci celni i pocztowi zbierają się w celu poszukiwania rozwiązań, które mogłyby zostać przyjęte na szczeblu międzynarodowym w odniesieniu do problemów, które nie mogły zostać rozwiązane na szczeblu krajowym lub w kontaktach dwustronnych.

DEFINICJE

Do celów stosowania niniejszego załącznika:

a) "przesyłki pocztowe" oznaczają pocztowe przesyłki listowe i paczki pocztowe;

b) "pocztowe przesyłki listowe" oznaczają: listy, karty pocztowe, druki, wydawnictwa dla niewidomych i małe przesyłki, określone jako pocztowe przesyłki listowe w aktualnie obowiązujących aktach Międzynarodowego Związku Pocztowego.

Uwaga

Na mocy aktów Międzynarodowego Związku Pocztowego niektórym pocztowym przesyłkom listowym towarzyszy odpowiednio zgłoszenie celne C 1 i/lub C 2/CP 3

c) "paczki pocztowe" oznaczają: przesyłki nazwane paczkami pocztowymi, zgodnie z definicją zawartą w aktualnie obowiązujących aktach Międzynarodowego Związku Pocztowego.

Uwaga

Na mocy aktów Międzynarodowego Związku Pocztowego paczkom pocztowym towarzyszy zgłoszenie celne C 2/CP 3

d) "Międzynarodowy Związek Pocztowy" oznacza: utworzoną w 1874 r. na mocy Traktatu berneńskiego pod nazwą Ogólny Związek Pocztowy międzyrządową organizację, która w 1978 r. przyjęła nazwę Międzynarodowy Związek Pocztowy (UPU) i która od 1948 r. jest agencją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych (z siedzibą w Bernie).

e) "cła i należności przywozowe" oznaczają cła i inne opłaty, podatki i różne należności lub obciążenia, które są pobierane w przywozie lub w związku z przywozem towarów, z wyjątkiem należności i obciążeń, których kwota ograniczona jest do przybliżonych kosztów świadczonych usług;

f) "cła i należności wywozowe" oznaczają cła i inne opłaty, podatki i różne należności lub obciążenia, które są pobierane w wywozie lub w związku z wywozem towarów, z wyjątkiem należności i obciążeń, których kwota ograniczona jest do przybliżonych kosztów świadczonych usług;

g) "zgłoszenie towarów" oznacza akt dokonany w formie określonej przez organy celne, poprzez który osoba zainteresowana wskazuje procedurą celną, którą mają zostać objęte towary, i podaje dane, których żądają organy celne w celu zastosowania tej procedury;

h) "odprawa celna" oznacza spełnienie formalności celnych potrzebnych do dopuszczenia przywiezionych towarów do obrotu lub do ich objęcia inną procedurą celną bądź wywozu towarów;

ij) "dopuszczenie do obrotu" oznacza procedurę celną, która pozwala, aby przywiezione towary ostatecznie pozostały na obszarze celnym. Procedura ta wiąże się z uiszczeniem ewentualnie wymaganego cła i należności przywozowych oraz spełnieniem wszystkich potrzebnych formalności celnych;

k) "kontrola przesyłek pocztowych" oznacza operację, poprzez którą organ celny dokonuje fizycznego badania towarów znajdujących się w przesyłkach pocztowych, aby upewnić się co do ich rodzaju, pochodzenia, stanu, ilości i wartości;

l) "towary znajdujące się w swobodnym obrocie" oznaczają towary, którymi można dysponować bez ograniczeń z punktu widzenia cła;

m) "kontrola celna" oznacza wszystkie środki podejmowane w celu zapewnienia przestrzegania przepisów ustawowych i wykonawczych, które zobowiązane są stosować organy celne;

n) "zwolnienie" oznacza akt, poprzez który organ celny pozwala zainteresowanym osobom dysponować towarami będącymi przedmiotem odprawy celnej;

o) "osoba" oznacza zarówno osobę fizyczną, jak i osobę prawną, chyba że z kontekstu wynika inaczej.

ZASADY

1. Norma

Formalności celne mające zastosowanie w odniesieniu do przesyłek pocztowych regulowane są przepisami niniejszego załącznika.

2. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa warunki i formalności celne, które należy spełnić w odniesieniu do przesyłek pocztowych.

3. Norma

Przesyłki pocztowe zostają odprawione tak szybko jak to możliwe, przy ograniczeniu kontroli celnej do niezbędnego minimum dla zapewnienia przestrzegania przepisów ustawowych i wykonawczych, które zobowiązane są stosować organy celne.

STOSUNKI MIĘDZY ORGANAMI CELNYMI I POCZTOWYMI

4. Norma

Ustawodawstwo krajowe określa zakres odpowiedzialności i odpowiednie obowiązki organów celnych i pocztowych względem postępowania celnego z przesyłkami pocztowymi.

Uwagi

1) Organy celne mają pewne obowiązki i zakres odpowiedzialności, które wynikają bezpośrednio z aktów Międzynarodowego Związku Pocztowego. Innego rodzaju odpowiedzialność i obowiązki mogą zostać przyznane organom pocztowym i celnym w wyniku zawarcia umowy między obydwoma organami.

2) Organy pocztowe zwyczajowo zobowiązane są do wysyłki, magazynowania i przedstawiania organom celnym przesyłek pocztowych i, na wniosek organów celnych, mogą otworzyć je do celów kontroli celnej. Jednakże w niektórych krajach wysyłka, magazynowanie i rzeczywiste przedstawianie organom celnym paczek pocztowych dokonywane jest na mocy umowy nie przez same organy pocztowe, ale przez towarzystwa kolejowe lub inne upoważnione przedsiębiorstwa. Z tych przepisów praktycznych wynika, że w niektórych krajach niektóre z tych obowiązków ciążą na upoważnionych przedsiębiorstwach.

3) Jakkolwiek nie gwarantują one poprawności zgłoszeń celnych (np. formularz C 2/CP 3), organy pocztowe kraju wyjścia w zasadzie sprawdzają, czy zgłoszenia celne odnoszące się do przesyłek pocztowych są, o ile jest to wymagane, przedstawiane wraz z nimi i podejmują, o ile jest to możliwe, środki w celu zapewnienia, aby zostały one w sposób właściwy i pełny wypełnione. Jeżeli zgłoszenie celne nie jest zgłoszeniem kompletnym, organy pocztowe zwracają uwagę nadawcy na stosowane ustawodawstwo celne i mogą odmówić przyjęcia danej przesyłki pocztowej.

Jeżeli wysyłka następuje partiami, w szczególności w przypadku wysyłek handlowych, organy celne informują zazwyczaj nadawcę, że do każdej przesyłki należy dołączyć odrębne dokumenty (np. świadectwo pochodzenia).

5. Norma

Organy celne, o ile jest to konieczne, w porozumieniu z organami pocztowymi wyznaczają urzędy celne lub inne pomieszczenia, w których mogą być odprawiane przesyłki pocztowe.

Uwagi

1) Można tworzyć wspólne urzędy dla poczty i organów celnych bądź też funkcjonariusze celni mogą zostać oddelegowani na stałe lub w pewnych godzinach dnia do urzędów pocztowych; w tym ostatnim wypadku organy pocztowe mogą oddać pomieszczenia do dyspozycji organów celnych.

2) Urzędy celne mogą zostać tworzone w urzędach wymiany, które są urzędami pocztowymi zajmującymi się wymianą przesyłek pocztowych z właściwymi zagranicznymi organami pocztowymi.

WYWÓZ PRZESYŁEK POCZTOWYCH

a) Status celny towarów

6. Norma

Dozwolony jest wywóz towarów w przesyłkach pocztowych, gdy towary te znajdują się w swobodnym obrocie lub są objęte procedurą celną składu celnego bądź odprawy czasowej, pod warunkiem że wszystkie formalności wiążące się z wymienioną procedurą zostaną w rzeczywistości spełnione.

Uwaga

Wywóz drogą pocztową niektórych towarów, takich jak: środki odurzające, materiały wybuchowe, produkty łatwopalne i inne substancje niebezpieczne, jest ściśle reglamentowany I w licznych przypadkach zakazany aktami Międzynarodowego Związku Pocztowego.

b) Przedstawienie organom celnym

7. Norma

Organy celne wskazują przesyłki pocztowe, które należy przedstawić do kontroli celnej przy wywozie.

Uwaga

W ramach systemu zwanego "odprawą celną na podstawie dokumentów" paczek, stosowanego w niektórych krajach, jedynie dokumenty, a nie same przesyłki przedstawiane są w pierwszej kolejności organom celnym. Organy celne wskazują więc organom pocztowym przesyłki, które należy przedstawić im do kontroli.

8. Zalecana praktyka

Organy celne nie powinny w zasadzie żądać przedstawiania im do kontroli celnej przesyłek pocztowych przy wywozie, z wyjątkiem przypadków, gdy zawierają one towary, których wywóz wymaga poświadczenia, towarów podlegających zakazom lub ograniczeniom wywozowym bądź podlegającym cłu i należnościom wywozowym, bądź też towarom, których wartość przekracza kwotę określoną ustawodawstwem krajowym, lub jeżeli zostały wybrane do kontroli celnej wyrywkowo lub selektywnie.

Uwagi

1) Istnieje większa liczba przypadków, w których wywóz będzie musiał zostać poświadczony, w szczególności gdy towary zostają wywożone czasowo bądź z zastosowaniem systemu ceł zwrotnych lub po odprawie czasowej.

2) Towary wywożone drogą pocztową mogą zostać odprawione przed ich złożeniem na poczcie lub po takim złożeniu. W krajach, gdzie są one zwyczajowo odprawiane przed złożeniem na poczcie, organy celne mogą oznaczyć przesyłki specjalnym znakiem lub opatrzyć je specjalną etykietą; mogą one opieczętować je lub pozwolić na dokonanie wywozu na podstawie dokumentu towarzyszącego, którym jest adres pomocniczy (CP 2). W kraju, w którym towary odprawiane są zwykle po złożeniu na poczcie, odprawa celna może zostać dokonana w urzędzie wymiany lub w innym urzędzie pocztowym, w którym reprezentowane są organy celne, a towary mogą zostać poddane kontroli w tego rodzaju urzędzie pocztowym.

3) Towary podlegające cłu i należnościom wywozowym są generalnie odprawiane po ich złożeniu na poczcie, a cło i należności wywozowe zostają uiszczone przed przekazaniem towarów organom pocztowym w celu wywozu. Jednakże w niektórych krajach organy pocztowe mogą pobierać cła i należności wywozowe, dokonując rozliczeń i płatności, tak jak ma to miejsce w przypadku przywozu.

c) Dokumenty

9. Zalecana praktyka

Przedstawienie zgłoszenia celnego powinno być wymagane tylko w przypadku wywozu przesyłek pocztowych zawierających towary, których wywóz wymaga poświadczenia, towary podlegające zakazom i ograniczeniom wywozowym lub cłu i należnościom wywozowym bądź też towary o wartości przekraczającej kwotę określoną ustawodawstwem krajowym.

d) Kontrola przesyłek pocztowych

10. Norma

Organy celne nie przeprowadzają systematycznej kontroli w wywozie wszystkich przesyłek pocztowych i są one kontrolowane wyłącznie wyrywkowo lub selektywnie.

11. Zalecana praktyka

W przypadkach, w których organy celne korzystają z prawa do przeprowadzenia weryfikacji przesyłek pocztowych w wywozie, powinny one ograniczyć taką weryfikację do środków, które uznają za konieczne, aby zapewnić przestrzeganie przepisów ustawowych i wykonawczych, które zobowiązane są stosować.

PRZESYŁKI POCZTOWE W TRANZYCIE

12. Norma

Przesyłki pocztowe nie podlegają żadnym formalnościom celnym, w przypadku gdy są wysyłane w tranzycie międzynarodowym.

PRZYWÓZ PRZESYŁEK POCZTOWYCH

a) Towary, które mogą zostać dopuszczone

13. Norma

Przywóz towarów w przesyłkach pocztowych jest dozwolony, gdy towary te mają zostać odprawione w celu dopuszczenia do obrotu lub objęcia inną procedurą celną.

b) Przedstawienie organom celnym

14. Norma

Organy celne wyznaczają przywożone przesyłki pocztowe, które muszą zostać przedstawione do celów kontroli celnej.

Uwaga

W ramach systemu zwanego "odprawą na podstawie dokumentów" paczek pocztowych, stosowanego w niektórych krajach, jedynie dokumenty, a nie same przesyłki przedstawiane są w pierwszej kolejności organom celnym. Organy celne wskazują, więc organom pocztowym przesyłki, które należy przedstawić im do kontroli.

15. Zalecana praktyka

Organy celne nie powinny w zasadzie żądać przedstawiania przesyłek listowych należących do następujących kategorii:

i) kartek pocztowych i listów zawierających wyłącznie prywatne wiadomości;

ii) wydawnictw dla niewidomych;

iii) druków niepodlegających cłu i należnościom przywozowym.

16. Norma

Jeżeli przywożone przesyłki pocztowe przedstawiane są organom celnym, to żądają one jedynie dokumentów niezbędnych do odprawy celnej.

Uwagi

1) Dane dokumenty mogą być różne, w zależności od rodzaju przesyłki, jej zawartości, wartości itd. Zwykle chodzi w szczególności o formularze zgłoszenia celnego C 1 lub C 2 bądź C 2/CP 3, jak również adres pomocniczy CP 2 w przypadku paczek pocztowych i ewentualnie potrzebne świadectwa pochodzenia, faktury itd.

2) Przy przekazywaniu formularza zgłoszenia celnego C 2/CP 3 mogą być stosowane różne metody. Formularz ten może zostać dołączony do adresu pomocniczego lub zostać naklejony na przesyłce, być do niej przypięty lub umieszczony w samej przesyłce, o ile zażąda tego kraj przeznaczenia. Może zostać on również wysłany oddzielnie, w przypadku gdy zostało to przewidziane wcześniejszymi ustaleniami.

17. Norma

Jeżeli przy przywozie przesyłek pocztowych przewidziane jest przedstawienie zgłoszenia celnego C 2/CP 3, organy celne żądają jedynie pojedynczego egzemplarza tego zgłoszenia.

c) Odprawa celna z zastosowaniem zgłoszenia celnego C 1 i C 2/CP 3 lub zgłoszenia celnego

18. Zalecana praktyka

Jeżeli wszystkie informacje wymagane przez organy celne znajdują się na odpowiednim formularzu zgłoszenia celnego C 1 lub C 2/CP 3 oraz na dokumentach potwierdzających, przesyłki pocztowe powinny zostać odprawione z uwzględnieniem tych dokumentów, bez wymogu przedstawiania oddzielnego zgłoszenia celnego, z wyjątkiem przesyłek handlowych o wartości przekraczającej kwotę określoną ustawodawstwem krajowym i towarów, które mają zostać objęte procedurą celną inną niż dopuszczenie do obrotu.

19. Norma

Jeżeli towary znajdujące się w przesyłkach pocztowych muszą zostać odprawione pod inną procedurą celną niż dopuszczenie do obrotu, zgłoszenie celne przedstawiane jest na formularzu właściwym dla danej procedury celnej i w wymaganej liczbie egzemplarzy; spełnienie pozostałych formalności związanych z tą procedurą jest również obowiązkowe.

Uwaga

Zgłoszeniem celnym może być dokument krajowy lub dokument międzynarodowy, taki jak karnet ATA.

20. Norma

W przypadku gdy wymagane jest zgłoszenie towarów w odniesieniu do przesyłek pocztowych, które mają być odprawione do użytku krajowego, zastosowany formularz zgłoszenia towarów będzie zgodny z oficjalnym wzorem ustalonym przez właściwe organy, a pozostałe formalności wymagane do tej procedury będą przestrzegane.

Uwagi

1) Formularz zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu może być taki sam jak przewidziany w przypadku przywozu dokonywanego innymi środkami lub może być to formularz specjalnie przeznaczony do obrotu pocztowego.

2) Zgłoszenie celne może zostać sporządzone przez organy pocztowe, adresata lub upoważnionego w tym celu przedstawiciela.

d) Kontrola przesyłek pocztowych

21. Norma

Organy celne nie przeprowadzają systematycznej kontroli wszystkich przesyłek pocztowych, ale dokonują jedynie wyrywkowej lub selektywnej kontroli.

22. Zalecana praktyka

W przypadkach, w których organy celne korzystają z prawa do przeprowadzenia weryfikacji przesyłek pocztowych w przywozie, powinny one ograniczyć tę kontrolę do środków, które uznają za konieczne, aby zapewnić przestrzeganie przepisów ustawowych i wykonawczych, które zobowiązane są stosować.

e) Likwidacja i uiszczenie cła i należności przywozowych

23. Zalecana praktyka

System ryczałtowego naliczania należności powinien być stosowany w odniesieniu do towarów przywożonych w przesyłkach pocztowych w celu dopuszczenia do obrotu, pod warunkiem że nie jest to przywóz o charakterze handlowym i całkowita wartość towarów nie przekracza kwoty, która nie powinna być niższa od 100 USD. System ryczałtowego naliczania należności:

- powinien zawierać stawki wszystkich kategorii cła i należności przywozowych,

- nie powinien pozbawiać towarów możliwości korzystania ze zwolnień, które mogłyby zostać wobec nich zastosowane na mocy innych przepisów,

- powinien umożliwiać obciążanie towarów, w przypadku gdy adresat jest obecny przy odprawie celnej i na jego wniosek, z zastosowaniem normalnie wymaganych stawek cła i podatków przywozowych; jednakże organy celne mogą w tym wypadku zażądać, aby wszystkie towary podlegające cłu i należnościom przywozowym zostały obciążone w ten sposób, oraz

- nie powinien wykluczać możliwości określania przez organy celne specjalnych stawek za towary, w stosunku do których mają zastosowanie wysokie stawki, lub nawet wyłączać niektóre towary z możliwości ryczałtowego naliczania należności.

Uwaga

Za przywóz niemający charakteru handlowego uważa się w zasadzie przywóz okazjonalny i odnoszący się wyłącznie do towarów, które mają zostać użyte lub zużyte przez adresata lub jego rodzinę i których rodzaj i ilość nie powoduje domniemania, że są one przywożone do celów handlowych.

24. Zalecana praktyka

Od cła i należności przywozowych powinny być zwalniane przesyłki zawierające osobiste upominki (z wyjątkiem alkoholu, napojów zawierających alkohol i wyrobów tytoniowych), których całkowita wartość, określona na podstawie ceny detalicznej w kraju wysyłki, nie przekracza 30 SDR. W przypadku jednoczesnej wysyłki większej liczby paczek, dokonywanej przez jednego nadawcę do tego samego odbiorcy, całkowita wartość tych przesyłek stanowi wartość całkowitą. Formalności wymagane w celu uzyskania zwolnienia od cła i podatków przywozowych powinny być jak najprostsze. Przesyłki te powinny korzystać z możliwości zwolnienia z zakazów lub ograniczeń o charakterze gospodarczym.

Uwagi

1) Za upominek o charakterze osobistym uważa się w zasadzie upominek:

a) wysyłany do osoby fizycznej przez inną osobę fizyczną zamieszkałą za granicą lub w jej imieniu;

b) o charakterze okazjonalnym;

c) zawierający wyłącznie towary przeznaczone do osobistego użytku adresata lub jego rodziny i całkowicie pozbawiony, biorąc pod uwagę rodzaj lub ilość przywożonych towarów, jakiegokolwiek charakteru handlowego.

2. Aby ułatwić przeprowadzenie szybkiej odprawy celnej w przywozie przesyłek z upominkami, nadawca wskazuje na formularzu zgłoszenia celnego C 1 lub C 2/CP 3, że przesyłka stanowi upominek i podaje jego wartość oraz zawartość przesyłki.

25. Zalecana praktyka

W przypadku gdy zwolnienie udzielane jest dla przesyłek pocztowych, które dostarczane są przez organy pocztowe lub przez upoważnione przedsiębiorstwo przed uiszczeniem wymaganego cła i należności przywozowych, organy celne muszą zastosować jak najprostsze przepisy w celu uiszczenia tych ceł i należności.

Uwagi

1) Zazwyczaj organy pocztowe pobierają cła i należności przywozowe u adresata w chwili dostawy i dokonują okresowego rozliczenia z organami celnymi, np. z końcem kwartału. Jednakże organy pocztowe mogą zapłacić organom celnym cła i należności przywozowe na rzecz adresata, w przypadku gdy przesyłka jest im doręczana w celu dostarczenia.

2) Na mocy przepisów o charakterze fakultatywnym Międzynarodowego Związku Pocztowego nadawca przesyłki pocztowej, w pewnych wypadkach, ponosi wszystkie koszty, włącznie z cłem i należnościami przywozowymi, które ciążą na przesyłce w momencie dostawy.

ZWROT LUB UMORZENIE CŁA I NALEŻNOŚCI PRZYWOZOWYCH

26. Norma

Jeżeli przesyłki pocztowe nie są doręczane lub adresat odmawia ich odebrania, cła i należności przywozowe za towary, które się w nich znajdują, są zwracane na wniosek, pod warunkiem że towary te zostaną:

a) ponownie wywiezione lub

b) zgodnie z decyzją organów celnych zniszczone lub dokona się ich zrzeczenia bez obciążania kosztami skarbu państwa.

INFORMACJE DOTYCZĄCE FORMALNOŚCI CELNYCH W OBROCIE POCZTOWYM

27. Norma

Organy celne postępują w taki sposób, aby każda osoba zainteresowana mogła bez trudności uzyskać wszystkie potrzebne informacje dotyczące formalności celnych stosowanych w obrocie pocztowym w ich kraju.

Uwaga

Informacje te mogą zostać dostarczone w sposób zwykle praktykowany przez organy celne lub za pośrednictwem służb informacyjnych organów pocztowych.

Dodatek do Załącznika II

Zastrzeżenia zgłoszone przez Wspólnotę odnośnie do załącznika F.4 do Międzynarodowej konwencji dotyczącej uproszczenia i harmonizacji postępowania celnego

1. Zastrzeżenie ogólne (uwaga natury ogólnej)

Legislacja wspólnotowa obejmuje jedynie cześć przepisów niniejszego załącznika. Dla dziedzin nieregulowanych legislacją wspólnotową Państwa Członkowskie zgłaszają, o ile jest to konieczne, swoje własne zastrzeżenia.

2. Norma 19

Legislacja wspólnotowa dotycząca karnetu ATA nie reguluje obrotu pocztowego.

3. Zalecana praktyka 23

Legislacja wspólnotowa nie przewiduje systemu ryczałtowego naliczania należności w przypadku podatku od wartości dodanej i akcyzy.

4. Zalecana praktyka 24

Legislacja wspólnotowa przewiduje zwolnienie towarów, których całkowita wartość nie przekracza 45 ECU i które są przedmiotem małych przesyłek pozbawionych charakteru handlowego, wysyłanych bez opłat z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do drugiej osoby fizycznej znajdującej się na obszarze Wspólnoty.

Oprócz ograniczeń ilościowych w odniesieniu do wyrobów tytoniowych, alkoholu i napojów zawierających alkohol legislacja wspólnotowa określa maksymalne ilości, które mogą zostać zwolnione od podatków lub cła i należności przywozowych, produktów wymienionych poniżej:

Zwolnienia od podatków:

a) kawa: 500 g

lub

ekstrakty i esencja kawy: 200 g

b) herbata: 100 g

lub

ekstrakty i esencje herbaty: 40 g

Zwolnienia od cła i należności:

c) perfumy: 50 g

lub

woda toaletowa: 0,25 l.

5. Norma 26

Legislacja wspólnotowa przewiduje możliwość zrzeczenia się towarów na rzecz skarbu państwa, jeżeli taką możliwość przewidują przepisy Państw Członkowskich.

Jednakże przewiduje ona, że w przypadku odprawy czasowej zrzeczenie się towarów na rzecz skarbu państwa, w wyjątkowych, należycie uzasadnionych wypadkach, jest możliwe po uzyskaniu zgody organów celnych.

Procedury dokonywania zwrotu lub umorzenia akcyzy leżą w kompetencji Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

[1] Dz.U. L 100 z 21.4.1975, str.1.