31987R3252



Dziennik Urzędowy L 314 , 04/11/1987 P. 0017 - 0019
Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 4 Tom 3 P. 0059
Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 4 Tom 3 P. 0059


Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3252/87

z dnia 19 października 1987 r.

w sprawie koordynacji i wspierania badań w sektorze rybołówstwa

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego [1],

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (EWG) nr 101/76 [2] przewiduje, że w celu koordynacji polityki strukturalnej Państw Członkowskich w sektorze rybołówstwa, należy przyjąć środki do koordynacji ich polityki badawczej, naukowej oraz dotyczącej pomocy technicznej w tym obszarze, zgodnie z procedurą określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu;

ostatnie zmiany dotyczące sektora rybołówstwa, w szczególności rozszerzenie stref połowowych do 200 mil, oraz ustanowienie systemu ochrony i zarządzania zasobami połowowymi Wspólnoty wzmogły potrzebę skutecznej koordynacji badań biologicznych, technologicznych i ekonomicznych w sektorze rybołówstwa Wspólnoty, w celu ułatwienia przystosowania flot Wspólnoty do nowych warunków połowowych;

wprowadzenie środków pozwalających na skuteczną koordynację badań nad połowami w ramach Wspólnoty wymaga, by postanowienia rozporządzenia (EWG) nr 101/76 odnoszące się do badań nad połowami zostały rozszerzone, w szczególności przez ustalenie systematycznej wymiany informacji naukowej, ekonomicznej i finansowej na temat badań w ramach Wspólnoty oraz koordynacji takich badań na obszarach, które mogą dotyczyć adaptacji przemysłu rybołówstwa Wspólnoty;

decyzja Rady 87/516/Euratom, EWG z dnia 28 września 1987 r. w sprawie programu ramowego działalności Wspólnoty w obszarze badań i rozwoju technologicznego (1987-1991) [3] przewiduje w szczególności wprowadzenie programów badawczych dla wzrostu produktywności, poprawy jakości oraz przetwarzania produktów rybołówstwa;

koordynacja i promocja badań oznacza, że Wspólnota powinna wspierać prace prowadzone w Państwach Członkowskich, aby można było spełnić wymogi badań oraz potrzeby wspólnej polityki rybołówstwa;

należy dokonać ustaleń dla ustanowienia programu badań i programu koordynacji badań Wspólnoty na obszarach szczególnie istotnych dla osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa;

Stały Komitet ds. Rybołówstwa (SCFI) oraz Komitet Naukowy i Techniczny ds. Rybołówstwa (STCF) dostarczają Komisji najlepszych środków użytecznej pomocy i doradztwa w wykonaniu zadań powierzonych jej odnośnie do koordynacji i promocji badań dotyczących rybołówstwa;

prace tych komitetów oraz Komitetu Badań Naukowych i Technicznych (CREST) muszą być koordynowane;

w celu spożytkowania odkryć badań, w których uczestniczy Wspólnota, należy zapewnić, by stały się one dostępne dla zainteresowanych stron we Wspólnocie;

należy dokonać ustalenia udziału finansowego Wspólnoty w programach badawczych i programie koordynacji badań Wspólnoty,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1. W związku z osiągnięciem celów wspólnej polityki rybołówstwa badania dotyczące rybołówstwa podjęte w Państwach Członkowskich są koordynowane i wspierane na poziomie Wspólnoty zgodnie z ustaleniami określonymi w niniejszym rozporządzeniu.

2. Przy wprowadzaniu niniejszego rozporządzenia brane są pod uwagę ogólne wytyczne polityki badawczej i technologicznej określone przez Wspólnotę.

TYTUŁ I

Informacja i konsultacja

Artykuł 2

Ustanawia się system wymiany informacji i konsultacji między Państwami Członkowskimi a Komisją, zgodnie z przepisami art. 3 i 4

Artykuł 3

1. Państwa Członkowskie każdego roku informują Komisję o naturze i zasięgu działalności badawczej nad rybołówstwem, przedsięwziętej lub planowanej w ramach ich zwierzchnictwa albo przy ich pomocy finansowej.

Dokładają wszelkich starań, by powiadamiać Komisję o takich samych danych dotyczących prac badawczych w dziedzinie rybołówstwa przeprowadzanych albo planowanych przez inne organy.

2. Komisja przechowuje stały wykaz działań określonych w ust. 1.

3. Szczegółowe zasady zastosowania tego artykułu, w szczególności warunków, na jakich uzyskane informacje mogą zostać udostępnione zainteresowanym stronom, Komisja przyjmie według procedury określonej w art. 47 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4028/86 [4].

Artykuł 4

1. Komisja dokonuje stałego przeglądu trendów i rozwoju w badaniach nad rybołówstwem we Wspólnocie. W tym celu prowadzi konsultacje Państwami Członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Rybołówstwa.

2. Komisja ma zapewniać koordynację prac tego Komitetu oraz Komitetu Naukowego i Technicznego ds. Rybołówstwa oraz Komitetu Badań Naukowych i Technicznych.

TYTUŁ II

Programy badawcze oraz koordynacji badań Wspólnoty

Artykuł 5

Rada, działając na wniosek Komisji, przyjmie, zgodnie z procedurą określoną w art. 43 Traktatu:

a) programy badawcze Wspólnoty na obszarach szczególnej wagi dla wspólnej polityki rybołówstwa;

b) programy koordynacji badań Wspólnoty opracowane w celu racjonalnego zorganizowania użytych zasobów, skutecznego zastosowania wyników oraz prowadzenia prac zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa.

Artykuł 6

1. Komisja ma zapewnić realizację programów badawczych Wspólnoty poprzez zawieranie umów z centrami badawczymi i instytutami o dzieleniu kosztów.

2. Komisja ma zapewnić, by programy koordynacji badań Wspólnoty były prowadzone, poprzez organizację seminariów, konferencji, podróży studyjnych, wymian naukowców i spotkań roboczych ekspertów naukowych oraz poprzez zestawienia, analizy i, jeśli to konieczne, publikację wyników.

3. Do celów zastosowania ust. 1 i 2 Komisja może powołać ekspertów wysokiego szczebla.

4. Decyzje dotyczące wykonania programów badawczych Wspólnoty, określonych w ust. 1, oraz programy koordynacji badań Wspólnoty mają być przyjęte przez Komisję zgodnie z procedurą określoną w art. 47 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4028/86.

TYTUŁ III

Postanowienia ogólne

Artykuł 7

Wspólnota bierze finansowy udział w prowadzeniu badań i programów koordynacji badań Wspólnoty. Spodziewane wymogi finansowe z tym związane są określane przez Radę zgodnie z procedurą, określoną w art. 5. Przeznaczenie niezbędnych środków dla każdego roku finansowego jest określane co roku w ogólnym budżecie Wspólnot Europejskich.

Artykuł 8

Rozpowszechnianie wyników programów badawczych i koordynacji badań Wspólnoty następuje zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2380/74 [5].

Artykuł 9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 19 października 1987 r.

W imieniu Rady

L. Tørnæs

Przewodniczący

[1] Dz.U. C 255 z 13.10.1986, str. 239.

[2] Dz.U. L 20 z 28.1.1976, str. 19.

[3] Dz.U. L 302 z 24.10.1987, str. 1.

[4] Dz.U. L 376 z 31.12.1986, str. 7.

[5] Dz.U. L 255 z 20.9.1974, str. 1.

--------------------------------------------------