23.11.2007 |
PL |
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej |
L 305/24 |
DECYZJA RADY STOWARZYSZENIA UE-TUNEZJA NR 1/2007
z dnia 9 listopada 2007 r.
w sprawie ustanowienia podkomitetu „Prawa człowieka i demokracja”
(2007/754/WE)
RADA STOWARZYSZENIA UE-TUNEZJA,
uwzględniając Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tunezyjską, z drugiej strony (zwany dalej „Układem o stowarzyszeniu”),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) |
Poszanowanie zasad demokratycznych, praw człowieka i podstawowych wolności stanowi nieodłączną część i istotny aspekt ram, które regulują stosunki między Unią Europejską (UE) a jej partnerami w regionie Morza Śródziemnego. |
(2) |
Zagadnienia te stanowią istotny element Układu o stowarzyszeniu. Tematy te będą z należytą uwagą omawiane na forum różnych przewidzianych w nim organów. |
(3) |
Polityka sąsiedztwa określa ambitne cele, oparte na uznawanym przez obie strony przywiązaniu do wspólnych wartości, do których należą m.in. demokracja, praworządność, poszanowanie i propagowanie praw człowieka w pełnym zakresie, w tym prawa do rozwoju. |
(4) |
W stosunkach UE z państwami południowego wybrzeża Morza Śródziemnego obserwuje się rosnące ożywienie, związane z wprowadzaniem w życie układów eurośródziemnomorskich, planów działania w ramach polityki sąsiedztwa, a także realizacji partnerstwa eurośródziemnomorskiego. Realizacja priorytetów partnerstwa eurośródziemnomorskiego z poszczególnymi państwami oraz zbliżanie przepisów tych państw dotyczących tych dziedzin priorytetowych powinny być regularnie monitorowane. |
(5) |
Rozwój stosunków i współpracy z państwami regionu Morza Śródziemnego powinien przebiegać z uwzględnieniem kompetencji UE, spójności i równowagi całego procesu barcelońskiego, a także szczególnych cech i potrzeb poszczególnych państw regionu Morza Śródziemnego. |
(6) |
W celu stworzenia odpowiednich ram instytucjonalnych dla realizacji i zacieśniania współpracy Rada Stowarzyszenia UE-Tunezja podjęła już decyzję o powołaniu podkomitetów Komitetu Stowarzyszenia. |
(7) |
Artykuł 84 Układu o stowarzyszeniu przewiduje utworzenie grup roboczych lub organów niezbędnych do jego wdrożenia, |
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Artykuł 1
1. Niniejszym przy Komitecie Stowarzyszenia UE-Tunezja (zwanym dalej „Komitetem stowarzyszenia”) ustanawia się podkomitet „Prawa człowieka i demokracja”.
Przyjęty zostaje jego regulamin wewnętrzny zawarty w załączniku 1.
2. Zagadnienia objęte mandatem podkomitetu mogą być również poruszane podczas spotkań wyższego szczebla w ramach dialogu politycznego między Unią Europejską a Tunezją.
3. Komitet Stowarzyszenia proponuje Radzie Stowarzyszenia wszelkie inne środki konieczne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przedmiotowego podkomitetu.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Brukseli, dnia 9 listopada 2007 r.
W imieniu Rady Stowarzyszenia UE-Tunezja
L. AMADO
ZAŁĄCZNIK
Regulamin wewnętrznypodkomitetu „Prawa człowieka i demokracja”
1. Skład i przewodniczący
Podkomitet „Prawa człowieka i demokracja” (zwany dalej „podkomitetem”) składa się z przedstawicieli Komisji i państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Republiki Tunezyjskiej. Przewodniczą mu na zmianę przedstawiciele obu stron.
2. Rola
Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia UE-Tunezja (zwanego dalej „Komitetem Stowarzyszenia”), któremu składa sprawozdanie z każdego posiedzenia. Podkomitet nie posiada uprawnień do podejmowania decyzji. Może jednak przedstawiać Komitetowi Stowarzyszenia propozycje.
3. Zagadnienia
Podkomitet omawia realizację układu o stowarzyszeniu UE-Tunezja w wymienionych poniżej dziedzinach. Stanowi on również główny mechanizm technicznego nadzoru realizacji działań w dziedzinie praw człowieka i demokracji prowadzonych na podstawie planu działania UE-Tunezja w ramach polityki sąsiedztwa. Podkomitet analizuje postępy w zakresie zbliżania i stosowania przepisów. W stosownych przypadkach zgodnie z planem działania w ramach polityki sąsiedztwa analizie może podlegać współpraca między administracjami publicznymi. Podkomitet analizuje osiągnięte postępy i sugeruje działania, jakie należy ewentualnie podjąć w następujących dziedzinach:
a) |
praworządność i demokracja, w tym umacnianie demokracji i praworządności oraz niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, poprawa dostępu do wymiaru sprawiedliwości i jego modernizacja; |
b) |
wprowadzanie w życie głównych międzynarodowych konwencji w dziedzinie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym badanie możliwości przystąpienia do protokołów dodatkowych do tych konwencji; |
c) |
wzmacnianie zdolności administracyjnych oraz instytucji krajowych. |
Lista ta nie jest wyczerpująca i za zgodą Stron Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne zagadnienia.
Na posiedzeniu podkomitet może podejmować dyskusję nad zagadnieniami z zakresu jednego, kilku lub wszystkich wyżej wymienionych sektorów.
4. Sekretariat
Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Republiki Tunezyjskiej pełnią wspólnie funkcję stałych sekretarzy podkomitetu i będą odpowiadać za przygotowanie jego posiedzeń.
5. Posiedzenia
Posiedzenia podkomitetu odbywają się przynajmniej raz w roku. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek jednej ze Stron. Stały sekretarz strony żądającej zwołania posiedzenia przekazuje wniosek drugiej stronie. Stały sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.
Posiedzenia podkomitetu odbywają się w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.
W przypadku każdej ze stron posiedzenie zwołuje, w porozumieniu z przewodniczącym, stały sekretarz. Przewodniczący jest informowany przed każdym posiedzeniem o składzie delegacji każdej ze stron.
Jeśli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zlecić ekspertyzy w celu uzyskania konkretnych informacji dotyczących uprzednio ustalonych zagadnień.
6. Porządek obrad
Wszystkie propozycje punktów, które Strony chciałyby umieścić w porządku obrad podkomitetu, są przekazywane stałym sekretarzom podkomitetu.
Wstępny porządek obrad zawiera punkty, w odniesieniu do których wnioski o włączenie do porządku obrad wpłynęły do sekretarzy co najmniej piętnaście dni przed rozpoczęciem posiedzenia.
Wstępny porządek każdego posiedzenia jest opracowywany przez przewodniczącego w porozumieniu z drugą Stroną, nie później niż na dziesięć dni przed posiedzeniem.
Strony powinny otrzymać dokumenty robocze co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. O ile wyrażą na to zgodę obie strony, termin ten może ulec skróceniu.
Porządek obrad jest przyjmowany przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.
7. Protokół
Protokół jest sporządzany i zatwierdzany przez obu stałych sekretarzy po zakończeniu każdego posiedzenia. Stali sekretarze podkomitetu przekazują egzemplarz protokołu sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.
8. Jawność
Posiedzenia podkomitetu nie są publicznie dostępne, a protokoły posiedzeń są poufne.