02013R0612 — PL — 13.02.2020 — 003.001


Dokument ten służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie ma mocy prawnej. Unijne instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego treść. Autentyczne wersje odpowiednich aktów prawnych, włącznie z ich preambułami, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i są dostępne na stronie EUR-Lex. Bezpośredni dostęp do tekstów urzędowych można uzyskać za pośrednictwem linków zawartych w dokumencie

►B

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 612/2013

z dnia 25 czerwca 2013 r.

dotyczące funkcjonowania rejestru podmiotów gospodarczych i składów podatkowych, powiązanych danych statystycznych i sprawozdawczości zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych

(Dz.U. L 173 z 26.6.2013, s. 9)

zmienione przez:

 

 

Dziennik Urzędowy

  nr

strona

data

►M1

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/272 z dnia 19 lutego 2015 r.

  L 47

10

20.2.2015

►M2

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/504 z dnia 7 marca 2018 r.

  L 86

32

28.3.2018

►M3

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/2221 z dnia 12 grudnia 2019 r.

  L 333

47

27.12.2019




▼B

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 612/2013

z dnia 25 czerwca 2013 r.

dotyczące funkcjonowania rejestru podmiotów gospodarczych i składów podatkowych, powiązanych danych statystycznych i sprawozdawczości zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych



Artykuł 1

Komunikaty wymieniane za pośrednictwem systemu komputerowego, dotyczące rejestrów krajowych i rejestru centralnego

1.  Struktura i treść komunikatów dotyczących rejestracji podmiotów gospodarczych i składów podatkowych w rejestrach krajowych i w rejestrze centralnym muszą być zgodne z załącznikiem I.

Wspomniane komunikaty wymienia się za pośrednictwem systemu komputerowego.

2.  Komunikaty, o których mowa w ust. 1, wymienia się w następujących celach:

a) 

powiadomienia o zmianach w rejestrach krajowych wysłanych przez centralne akcyzowe biura łącznikowe i łącznikowe organy administracyjne do rejestru centralnego;

b) 

powiadomienia o zmianach w rejestrze centralnym wysłanych do rejestrów krajowych;

c) 

wniosków składanych przez centralne akcyzowe biura łącznikowe i łącznikowe organy administracyjne w celu uzyskania szczegółowych informacji o zmianach w rejestrze centralnym;

d) 

wniosków składanych przez centralne akcyzowe biura łącznikowe i łącznikowe organy administracyjne w celu uzyskania wyciągu informacji statystycznych z rejestru centralnego;

e) 

przesłania przez Komisję do wnioskujących państw członkowskich wyciągu informacji statystycznych z rejestru centralnego.

3.  Jeśli do wypełnienia niektórych pól danych w komunikatach, o których mowa w ust. 1, niezbędne są kody, wykorzystuje się kody wymienione w załączniku II do niniejszego rozporządzenia lub w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1) 

„wpis” oznacza wpis w rejestrze krajowym lub rejestrze centralnym, o którym mowa w art. 19 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 389/2012;

2) 

„zmiana” oznacza utworzenie, aktualizację lub unieważnienie wpisu;

3) 

„data aktywacji” oznacza datę we wpisie określoną przez właściwe państwo członkowskie, od której możliwe jest wykorzystywanie danego wpisu w celu elektronicznej weryfikacji we wszystkich państwach członkowskich oraz od której wyciąg danych z danego wpisu może być przeglądany przez podmioty gospodarcze.

Artykuł 3

Przekazywanie zmian do rejestru centralnego przez centralne akcyzowe biura łącznikowe i łącznikowe organy administracyjne

1.  Każde centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny wyznaczony zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) nr 389/2012 jest odpowiedzialny za przekazywanie zmian w swoim rejestrze krajowym do rejestru centralnego oraz za wprowadzanie do swojego rejestru krajowego zmian, które zostały nadesłane z rejestru centralnego lub które zostały pozyskane z rejestru centralnego, lub obu tych rodzajów zmian.

2.  Komisja ustanawia i prowadzi wykaz właściwych centralnych akcyzowych biur łącznikowych lub łącznikowych organów administracyjnych na podstawie informacji przekazywanych przez państwa członkowskie i udostępnia ten wykaz państwom członkowskim.

3.  Każde centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny przekazuje powiadomienia o każdej zmianie w swoim rejestrze krajowym do rejestru centralnego najpóźniej w dniu określonym jako data aktywacji zmiany. W przypadku zmiany w rejestrach krajowych należy użyć komunikatu „Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych” określonego w tabeli 2 w załączniku I.

Artykuł 4

Prowadzenie rejestru centralnego i przekazywanie wprowadzonych zmian do rejestrów krajowych

1.  Otrzymując komunikat „Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych” z centralnego akcyzowego biura łącznikowego lub łącznikowego organu administracyjnego zawierające powiadomienie o zmianach w rejestrze krajowym, Komisja sprawdza, czy struktura i treść komunikatu jest zgodna z tabelą 2 w załączniku I.

2.  W przypadku gdy struktura i treść komunikatu, o którym mowa w ust. 1, są zgodne z tabelą 2 w załączniku I, przeprowadza się następujące działania:

a) 

Komisja bezzwłocznie rejestruje zmiany w rejestrze centralnym;

b) 

przesyła się powiadomienie do każdego państwa członkowskiego, którego centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny jest zarejestrowany do otrzymywania powiadomień o zmianach, za pomocą komunikatu „Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych” określonego w tabeli 2 w załączniku I.

3.  W przypadku gdy struktura lub treść komunikatu „Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych”, o którym mowa w ust. 1, nie są zgodne z tabelą 2 w załączniku I Komisja odsyła zgłoszenie do centralnego akcyzowego biura łącznikowego lub łącznikowego organu administracyjnego, który nadesłał zgłoszenie, wykorzystując komunikat „Odmowa aktualizacji podmiotów gospodarczych” określonego w tabeli 3 w załączniku I i podając kod przyczyny określający powód odrzucenia.

4.  Po otrzymaniu komunikatu „Odmowa aktualizacji podmiotów gospodarczych” centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny przeprowadza niezwłocznie wszelkie niezbędne korekty i ponownie składa powiadomienie.

5.  Centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny każdego państwa członkowskiego, który nie jest zarejestrowany do otrzymywania od Komisji powiadomień o zmianach, występuje z wnioskiem o wyciąg zmian wprowadzonych w rejestrze centralnym co najmniej dwa razy dziennie, wykorzystując komunikat „Wspólny wniosek” określony w tabeli 1 w załączniku I.

Artykuł 5

Wprowadzanie przyjętych zmian do rejestrów krajowych

1.  Co najmniej dwa razy dziennie centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny każdego państwa członkowskiego wprowadza do swojego rejestru krajowego zmiany, które zostały otrzymane z rejestru centralnego.

2.  Zmiany, o których mowa w ust. 1, muszą być udostępnione do wglądu przez centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny niezwłocznie po ich wprowadzeniu do rejestru krajowego i są dostępne do użytku przy weryfikacji elektronicznej począwszy od daty aktywacji zmiany.

Artykuł 6

Przeglądanie rejestru centralnego przez podmioty gospodarcze

1.  Co najmniej dwa razy dziennie Komisja sporządza wyciąg wszystkich aktywnych wpisów z rejestru centralnego. Sporządzając ten wyciąg, Komisja usuwa wszelkie wpisy, które nie są dostępne do publicznego wglądu. Komisja usuwa również z wszystkich pozostałych wpisów wszelkie szczegółowe dane dotyczące każdego rodzaju podmiotu gospodarczego lub miejsca, które to dane nie są zgodne z opisem szczegółowych danych zawartych w wyciągach, określonym w ust. 3 lit. a), b) i c).

2.  Podmioty gospodarcze mogą zwrócić się do Komisji o wyciąg danych szczegółowych z określonego wpisu, przedkładając niepowtarzalny numer akcyzowy, o którym mowa w art. 19 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 389/2012.

3.  Jeśli przedłożony niepowtarzalny numer akcyzowy odpowiada numerowi akcyzowemu znajdującemu się w wyciągu z rejestru centralnego, właściwy wyciąg danych szczegółowych jest przekazywany podmiotowi gospodarczemu, który wystąpił z wnioskiem, w następujących przypadkach:

a) 

jeśli przedłożony niepowtarzalny numer akcyzowy odpowiada wpisowi dla uprawnionego prowadzącego skład podatkowy, zarejestrowanego odbiorcy lub zarejestrowanego wysyłającego, wyciąg zawiera jedną z następujących informacji:

(i) 

opis tekstowy kodu rodzaju operatora (grupa danych 2 e określona w tabeli 2 w załączniku I);

(ii) 

co najmniej jeden kod kategorii wyrobu akcyzowego (grupa danych 2.4 w komunikacie „Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych”) lub co najmniej jeden kod wyrobu akcyzowego (grupa danych 2.5 a określona w tabeli 2 w załączniku I);

(iii) 

połączenie grupy danych 2.4 a i 2.5 a, zgodnie z zasadami zawartymi w opisie określonym w tabeli 2 w załączniku I;

▼M1

(iv) 

informacje na temat kodu roli podmiotu wskazujące, czy zarejestrowany odbiorca lub uprawniony prowadzący skład podatkowy uzyskał na mocy art. 17 ust. 2 dyrektywy 2008/118/WE zezwolenie na to, by wyroby akcyzowe były przemieszczane do miejsca dostawy bezpośredniej (grupa danych 2.3 określona w tabeli 2 w załączniku I);

▼B

b) 

jeśli przedłożony niepowtarzalny numer akcyzowy odpowiada wpisowi dla składu podatkowego, wyciąg zawiera jedną z poniższych informacji:

(i) 

co najmniej jeden kod kategorii wyrobu akcyzowego (grupa danych 3.4 a określona w tabeli 2 w załączniku I);

(ii) 

co najmniej jeden kod wyrobu akcyzowego (grupa danych 3.5 a określona w tabeli 2 w załączniku I);

(iii) 

połączenie grupy danych 3.4 a i 3.5 a, zgodnie z zasadami zawartymi w opisie określonym w tabeli 2 w załączniku I;

c) 

jeśli przedłożony niepowtarzalny numer akcyzowy odpowiada zarejestrowanemu odbiorcy określonemu w art. 19 ust. 2 lit h) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, wyciąg oprócz danych określonych w lit. a) zawiera następujące informacje:

(i) 

datę wygaśnięcia zezwolenia (grupa danych 4 c określona w tabeli 2 w załączniku I);

(ii) 

czy zezwolenie może być wykorzystywane do więcej niż jednego przemieszczenia (grupa danych 4 d w tabeli 2 w załączniku I);

(iii) 

co najmniej jeden zestaw danych dotyczących zezwolenia tymczasowego (grupa danych 4.3 określona w tabeli 2 w załączniku I).

4.  W przypadku braku zgodności między przedłożonym niepowtarzalnym numerem akcyzowym a wyciągiem z rejestru centralnego podmiot gospodarczy, który złożył wniosek, zostaje o tym poinformowany.

5.  Jeśli podmiot gospodarczy twierdzi, że brakuje wpisu dotyczącego jego zezwolenia lub wpis ten jest nieprawidłowy, Komisja, na wniosek, informuje go, w jaki sposób może złożyć wniosek o dokonanie korekty tego wpisu oraz podaje dane kontaktowe centralnego akcyzowego biura łącznikowego lub łącznikowego organu administracyjnego właściwego państwa członkowskiego.

Artykuł 7

Informacje statystyczne i sprawozdania

1.  Następujące informacje mogą być zawarte w wyciągach z rejestru centralnego sporządzanych przez Komisję zgodnie z art. 34 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 389/2012:

a) 

liczba aktywnych i nieaktywnych wpisów podmiotów gospodarczych;

b) 

liczba zbliżających się wygaśnięć zezwoleń, będąca łączną liczbą zezwoleń, które wygasną w kolejnym miesiącu lub w kolejnym kwartale;

c) 

rodzaje podmiotów gospodarczych, liczba podmiotów gospodarczych, według rodzajów, oraz liczba składów podatkowych;

d) 

liczba upoważnionych podmiotów gospodarczych według wyrobów i według kategorii wyrobów;

e) 

liczba zmian w zezwoleniach akcyzowych.

Na podstawie informacji statystycznych, o których mowa w akapicie pierwszym, Komisja przygotowuje miesięczne sprawozdanie dla państw członkowskich.

2.  Dowolne centralne akcyzowe biuro łącznikowe lub łącznikowy organ administracyjny mogą zwrócić się do Komisji o sporządzenie specjalnego sprawozdania statystycznego dotyczącego rejestru centralnego. Wniosek taki musi zostać sporządzony za pomocą komunikatu „Wspólny wniosek” określonego w tabeli 1 w załączniku I. Komisja udziela odpowiedzi za pomocą komunikatu „Statystyki SEED” określonego w tabeli 4 w załączniku I.

Artykuł 8

Termin przetwarzania powiadomień o zmianach w rejestrze krajowym oraz wspólnych wniosków

1.  W ciągu dwóch godzin od otrzymania powiadomienia o zmianie w rejestrze krajowym Komisja przetwarza tę zmianę zgodnie z art. 4.

2.  W ciągu dwóch godzin od otrzymania komunikatu „Wspólny wniosek” określonego w tabeli 1 w załączniku I, Komisja przekazuje żądane informacje centralnemu akcyzowemu biuru łącznikowemu lub łącznikowemu organowi administracyjnemu, które złożyły wniosek.

Artykuł 9

Dostępność

Rejestr centralny i rejestry krajowe są dostępne nieprzerwanie.

Artykuł 10

Ograniczenia obowiązków świadczenia usług

Obowiązki świadczenia usług przez Komisję i państwa członkowskie, określone w art. 8 i 9, nie mają zastosowania w następujących należycie uzasadnionych okolicznościach:

a) 

rejestr centralny lub rejestr krajowy są niedostępne z powodu awarii sprzętu lub urządzeń telekomunikacyjnych;

b) 

występują problemy z siecią, które nie podlegają bezpośredniej kontroli Komisji ani właściwego państwa członkowskiego;

c) 

siła wyższa;

d) 

zaplanowane prace konserwacyjne zgłoszone co najmniej 48 godzin przed planowanym rozpoczęciem okresu konserwacji.

Artykuł 11

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuły 8, 9 i 10 stosuje się od dnia 1 stycznia 2015 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.




ZAŁĄCZNIK I

NOTY WYJAŚNIAJĄCE DO KOMUNIKATÓW ELEKTRONICZNYCH WYKORZYSTYWANYCH DO PROWADZENIA REJESTRU PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH

1. Elementy danych zawartych w komunikatach elektronicznych wykorzystywanych do celów systemu komputerowego tworzą grupy danych i w stosownych przypadkach podgrupy danych. Szczegóły dotyczące elementów danych i ich wykorzystywania są przedstawione w tabelach niniejszego załącznika, w których:

a) 

w kolumnie A podaje się kod numeryczny (numer) przypisany do każdej grupy i podgrupy danych; każdej podgrupie nadaje się numer porządkowy zgodny z (pod)grupą danych, której stanowi część (na przykład: jeśli numer grupy danych to 1, pierwsza podgrupa danych tej grupy będzie mieć numer 1.1, a pierwsza podgrupa danych tej podgrupy - numer 1.1.1);

b) 

w kolumnie B podaje się kod alfabetyczny (literę) przypisany do każdego elementu (pod)grupy danych;

c) 

kolumna C określa (pod)grupę danych lub element danych;

d) 

w kolumnie D podaje się każdą (pod)grupę danych lub element danych wraz z wartością wskazującą, czy wprowadzenie odpowiednich danych jest:

(i) 

„R” (required – obowiązkowe), co oznacza, że dane muszą być wprowadzone. Jeśli (pod)grupa danych jest oznaczona jako „O” (optional – fakultatywna) lub „C” (conditional – warunkowa), wprowadzenie elementów danych z tej grupy nadal może być „R” (required – obowiązkowe), jeśli właściwe organy państwa członkowskiego zdecydowały, że dane z tej (pod)grupy muszą zostać wypełnione lub jeśli dany warunek ma zastosowanie;

(ii) 

„O” (optional – fakultatywne), co oznacza, że wprowadzenie danych jest fakultatywne dla osoby, która przekazuje komunikat (wysyłający lub odbiorca), z wyjątkiem sytuacji, w której państwo członkowskie określiło, że dane są obowiązkowe zgodnie z opcją podaną w kolumnie E dla niektórych fakultatywnych (pod)grup danych lub elementów danych;

(iii) 

„C” (conditional – warunkowe), co oznacza, że użycie (pod)grupy danych lub elementu danych zależy od innych (pod)grup danych lub elementów danych zawartych w tym samym komunikacie;

(iv) 

„D” (dependent – zależne), co oznacza, że zastosowanie (pod)grupy danych lub elementu danych zależy od warunku, którego nie może sprawdzić system komputerowy, jak przewidziano w kolumnach E i F.

e) 

w kolumnie E podaje się warunek (warunki) w odniesieniu do danych, których wprowadzenie jest warunkowe, określa się zastosowanie w stosownych przypadkach danych fakultatywnych lub zależnych oraz wskazuje się, jakie dane muszą być podane przez właściwe organy;

f) 

w kolumnie F w stosownych przypadkach podaje się wyjaśnienia dotyczące wypełnienia komunikatu;

g) 

w kolumnie G podaje się:

(i) 

w odniesieniu do niektórych (pod)grup danych – liczbę poprzedzającą znak „x” wskazującą, ile razy (pod)grupę danych można powtórzyć w komunikacie (wartość domyślna – 1);

(ii) 

w odniesieniu do wszystkich elementów danych, poza elementami danych wskazującymi czas lub datę, cechy określające rodzaj i długość danych. Kody rodzajów danych są następujące:

— 
„a” alfabetyczny,
— 
„n” numeryczny,
— 
„an” alfanumeryczny.

Cyfra następująca po kodzie wskazuje dopuszczalną długość danego elementu danych. Fakultatywne dwie kropki przed wskaźnikiem długości oznaczają, że dane nie mają ustalonej długości, ale mogą zawierać maksymalnie liczbę cyfr określoną wskaźnikiem długości. Przecinek w długości danych oznacza, że dane mogą zawierać liczby dziesiętne, cyfra przed przecinkiem oznacza całkowitą długość atrybutu, a cyfra po przecinku oznacza maksymalną liczbę cyfr dziesiętnych po przecinku.

(iii) 

w odniesieniu do danych wskazujących czas lub datę, dopisek „data”, „czas” lub „dataCzas” oznaczający, że data, czas lub data i czas muszą być podane zgodnie z normą ISO 8601 określającą zapisywanie daty i czasu.

2. W tabelach niniejszego załącznika wykorzystywane są następujące skróty:

a)

e-AD : elektroniczny dokument administracyjny;

b)

ARC : administracyjny kod referencyjny;

c)

SEED : System Wymiany Danych dotyczących akcyzy (elektroniczna baza danych, o której mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 389/2012);

d)

Kod CN : kod Nomenklatury scalonej.

3. W tabelach niniejszego załącznika wykorzystywane są następujące definicje:

a) 

„data początkowa” oznacza „datę początkową zezwolenia” lub „datę początkową ważności”;

b) 

„data końcowa” oznacza „datę końcową zezwolenia” lub „datę końcową ważności”;

c) 

„data początkowa zezwolenia” oznacza datę, od której podmiot gospodarczy jest upoważniony przez właściwe państwo członkowskie do produkcji, składowania wysyłania lub odbioru wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;

d) 

„data końcowa zezwolenia” oznacza datę, od której podmiot gospodarczy przestaje być upoważniony przez właściwe państwo członkowskie;

e) 

„data początkowa ważności” oznacza datę, od której siedziba podmiotu gospodarczego została uznana przez właściwe państwo członkowskie za ważne jako miejsce wykorzystywane do produkcji, wysyłki lub odbioru wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;

f) 

„data końcowa ważności” oznacza datę, od której siedziby podmiotu gospodarczego tracą ważność.

▼M3



Tabela 1

Wspólny wniosek

A

B

C

D

E

F

G

1

ATRYBUTY

R

 

 

 

 

a

Rodzaj wniosku

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = (zarezerwowany)

2 = wniosek o dane referencyjne

3 = (zarezerwowany)

4 = (zarezerwowany)

5 = wniosek o ponowną synchronizację rejestru podmiotów gospodarczych

6 = wniosek o wyszukanie wykazu dokumentów e-AD

7 = wniosek dotyczący statystyk SEED

n1

 

b

Nazwa komunikatu wniosku

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „2”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

(zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

Możliwe wartości są następujące:

„C_COD_DAT” = Wspólny wykaz kodów

„C_PAR_DAT” = Wspólne parametry systemowe

„ALL” = Dla kompletnej struktury

a..9

 

c

Urząd składający wniosek

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an8

 

d

Identyfikator korelacji wniosku

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „2”, „5”, „6” lub „7”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

Wartość <Identyfikatora korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego państwa członkowskiego.

an..44

 

e

Data początkowa

C

Dla 1 e i f:

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „2” lub „5”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

data

 

f

Data końcowa

C

 

data

 

g

Pojedyncza data

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „2” lub „5”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

data

2

WNIOSEK DOTYCZĄCY WYKAZU DOKUMENTÓW E-AD

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „6”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

 

 

a

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

2.1

RA_KRYTERIUM PIERWOTNE

R

 

 

99x

 

a

Kod rodzaju kryterium pierwotnego

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = ARC

2 = marka produktu

3 = kategorie wyrobów akcyzowych przemieszczenia

4 = (zarezerwowany)

5 = (zarezerwowany)

6 = (zarezerwowany)

7 = (zarezerwowany)

8 = miasto odbiorcy

9 = miasto wysyłającego

10 = miasto gwaranta

11 = (zarezerwowany)

12 = miasto miejsca dostawy

13 = miasto składu podatkowego wysyłki

14 = miasto przewoźnika

15 = kod CN wyrobu

16 = data faktury

17 = numer akcyzowy odbiorcy

18 = numer akcyzowy wysyłającego

19 = numer akcyzowy gwaranta

20 = (zarezerwowany)

21 = (zarezerwowany)

22 = numer akcyzowy składu podatkowego przeznaczenia

23 = numer akcyzowy składu podatkowego wysyłki

24 = (zarezerwowany)

25 = kod wyrobu akcyzowego

26 = czas przewozu

27 = państwo członkowskie przeznaczenia

28 = państwo członkowskie wysyłki

29 = nazwa odbiorcy

30 = nazwa wysyłającego

31 = nazwa gwaranta

32 = (zarezerwowany)

33 = nazwa miejsca dostawy

34 = nazwa składu podatkowego wysyłki

35 = nazwa przewoźnika

36 = numer faktury

37 = kod pocztowy odbiorcy

38 = kod pocztowy wysyłającego

39 = kod pocztowy gwaranta

40 = (zarezerwowany)

41 = kod pocztowy miejsca dostawy

42 = kod pocztowy składu podatkowego wysyłki

43 = kod pocztowy przewoźnika

44 = ilość wyrobów (w treści dokumentu e-AD)

45 = lokalny numer referencyjny, będący numerem seryjnym nadanym przez wysyłającego

46 = rodzaj transportu

47 = (zarezerwowany)

48 = (zarezerwowany)

49 = numer VAT odbiorcy

50 = (zarezerwowany)

51 = numer VAT przewoźnika

52 = zmiana przeznaczenia (numer porządkowy ≥ 2)

n..2

2.1.1

RA_WARTOŚĆ PIERWOTNA

O

 

 

99x

 

a

Wartość

R

 

Jeżeli <Kod rodzaju kryterium pierwotnego> wynosi „46” (Rodzaj transportu), stosuje się istniejący <Kod rodzaju transportu> w wykazie <RODZAJE TRANSPORTU>.

an..255

3

STA_WNIOSEK

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „7”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

 

 

a

Rodzaj statystyczny

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = aktywne i nieaktywne podmioty gospodarcze

2 = zbliżające się wygaśnięcia

3 = podmioty gospodarcze według rodzaju i składy podatkowe

4 = działalność akcyzowa

5 = zmiany w zezwoleniach akcyzowych

n1

3.1

Kod WYKAZU PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

R

 

 

99x

 

a

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

4

STA_OKRES

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „7”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

 

 

a

Rok

R

 

 

n4

 

b

Półrocze

C

Dla 4 b, c i d:

trzy następujące pola danych są fakultatywne i wykluczają się wzajemnie:

— <półrocze>

— <kwartał>

— <miesiąc>

— tj. jeśli podane jest jedno z tych pól danych, nie stosuje się dwóch pozostałych.

Możliwe wartości są następujące:

1 = pierwsze półrocze

2 = drugie półrocze

n1

 

c

Kwartał

C

Możliwe wartości są następujące:

1 = pierwszy kwartał

2 = drugi kwartał

3 = trzeci kwartał

4 = czwarty kwartał

n1

 

d

Miesiąc

C

Możliwe wartości są następujące:

1 = styczeń

2 = luty

3 = marzec

4 = kwiecień

5 = maj

6 = czerwiec

7 = lipiec

8 = sierpień

9 = wrzesień

10 = październik

11 = listopad

12 = grudzień

n..2

5

REF_WNIOSEK

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje „2”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

— (zob. rodzaj wniosku w polu 1a)

 

 

 

a

Znacznik kryteriów wspólnej oceny ryzyka

O

 

Możliwe wartości są następujące:

0 = brak lub fałszywe

1 = tak lub prawdziwe

n1

5.1

Kod WYKAZU KODÓW

O

 

 

99x

 

a

Wykaz kodów, o które wnioskuje się

O

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = jednostki miary

2 = rodzaje zdarzeń

3 = rodzaje dowodów

4 = (zarezerwowany)

5 = (zarezerwowany)

6 = kody języków

7 = państwa członkowskie

8 = kody krajów

9 = kody opakowań

10 = przyczyny odbioru z zastrzeżeniami lub raportu z kontroli z zastrzeżeniami

11 = przyczyny przerwania

12 = (zarezerwowany)

13 = rodzaje transportu

14 = jednostki transportu

15 = strefy uprawy winorośli

16 = kody czynności związanych z winem

17 = kategorie wyrobów akcyzowych

18 = wyroby akcyzowe

19 = kody CN

20 = powiązanie kod CN – wyrób akcyzowy

21 = przyczyny anulowania

22 = przyczyny ostrzeżenia lub odrzucenia e-AD

23 = wyjaśnienia zwłoki

24 = (zarezerwowany)

25 = osoby zgłaszające zdarzenie

26 = przyczyny odmowy

27 = przyczyny opóźnienia przekazania wyniku

28 = Wniosek o działanie

29 = Przyczyny wniosku

30 = (zarezerwowany)

31 = (zarezerwowany)

32 = (zarezerwowany)

33 = (zarezerwowany)

34 = przyczyny braku możliwości działań w ramach współpracy administracyjnej

35 = (zarezerwowany)

36 = rodzaj dokumentu

37 = (zarezerwowany)

38 = (zarezerwowany)

39 = przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego

40 = przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego

n..2

▼M2



Tabela 2

Operacje w rejestrze podmiotów gospodarczych

(o których mowa w art. 3 ust. 3, art. 4 ust. 2 i 3 oraz art. 6 ust. 3)

A

B

C

D

E

F

G

1

ATRYBUTY

R

 

 

 

 

a

Rodzaj komunikatu

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = aktualizacja podmiotów gospodarczych (powiadomienie o zmianach w CD/RD)

2 = rozpowszechnianie uaktualnień podmiotów gospodarczych

3 = wyszukiwanie podmiotów gospodarczych

4 = wyciąg podmiotów gospodarczych

n1

 

b

Identyfikator korelacji wniosku

C

— „R”, jeżeli w polu <Rodzaj komunikatu> występuje „3” lub „4”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

(zob. rodzaj komunikatu w polu 1a)

Wartość <Identyfikatora korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego państwa członkowskiego

an..44

2

ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU

O

 

 

999999x

 

a

Numer akcyzowy podmiotu

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II)

<Numer akcyzowy podmiotu> musi być niepowtarzalny w wykazie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>.

an13

 

b

Numer VAT

O

 

 

an..14

 

c

Data początkowa zezwolenia

R

 

 

data

 

d

Data końcowa zezwolenia

O

 

 

data

 

e

Kod rodzaju podmiotu

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = uprawniony prowadzący skład podatkowy

2 = zarejestrowany odbiorca

3 = zarejestrowany wysyłający

Po utworzeniu ZEZWOLENIA DLA PODMIOTU nie można zmieniać wartości pozycji danych <Kod rodzaju podmiotu>

n1

 

f

Numer referencyjny urzędu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an8

2.1

DZIAŁANIE

R

 

 

 

 

a

Operacja

R

 

Możliwe wartości są następujące:

C = utworzenie

U = aktualizacja

I = unieważnienie

a1

 

b

Data aktywacji

C

— „R”, jeżeli w polu <Operacja> występuje „C” lub „U”

— w przeciwnym razie „O”

(zob. Operacja w polu 2.1a)

Jeśli <Data aktywacji> nie została wpisana, za Datę aktywacji operacji Unieważnienie uznaje się datę wprowadzenia operacji Unieważnienie do rejestru centralnego.

data

 

c

Właściwy administrator danych

O

 

 

an..35

2.2

NAZWA I ADRES

R

 

 

99x

 

a

Nazwa

R

 

 

an..182

 

b

NAD_LNG

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

2.2.1

ADRES

R

 

 

 

 

a

Ulica

R

 

 

an..65

 

b

Numer domu

O

 

 

an..11

 

c

Kod pocztowy

R

 

 

an..10

 

d

Miasto

R

 

 

an..50

 

e

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

2.3

Kod ROLI PODMIOTU

O

 

 

9x

 

a

Kod roli podmiotu

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = możliwość dokonywania dostawy bezpośredniej

2 = dopuszczono możliwość niewypełniania pól miejsca przeznaczenia zgodnie z art. 22 dyrektywy 2008/118/WE

Powiązania <Rodzaj podmiotu / Kod roli podmiotu> są następujące:



RODZAJ PODMIOTU / ROLA PODMIOTU

UPOWAŻNIONY PROWADZĄCY SKŁAD PODATKOWY

ZAREJESTROWANY ODBIORCA

ZAREJESTROWANY WYSYŁAJĄCY

Możliwość wykonywania dostawy bezpośredniej

X

X

 

Dopuszczono możliwość niewypełniania pól miejsca przeznaczenia zgodnie z art. 22 dyrektywy 2008/118/WE

X

 

X

n1

2.4

Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH

C

Musi być wprowadzona co najmniej jedna z grup danych <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <Kod WYROBU AKCYZOWEGO>

 

999x

 

a

Kod kategorii wyrobów akcyzowych

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II)

Wartość <Kod kategorii wyrobów akcyzowych> musi być niepowtarzalna w wykazie <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <SKŁAD PODATKOWY>

a1

2.5

Kod WYROBU AKCYZOWEGO

C

Musi być wprowadzona co najmniej jedna z grup danych <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <Kod WYROBU AKCYZOWEGO>

 

999x

 

a

Kod wyrobu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

Wartość <Kod kategorii wyrobów akcyzowych> dla <Kod wyrobu akcyzowego> nie może istnieć w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <SKŁAD PODATKOWY>

Wartość <Kod wyrobu akcyzowego> musi być niepowtarzalna w wykazie <Kod WYROBU AKCYZOWEGO> w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>, <SKŁAD PODATKOWY> lub <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>

an..4

2.6

(Z WYKORZYSTANIEM) SKŁADU PODATKOWEGO

C

— „R”, jeżeli w polu <Kod rodzaju podmiotu> występuje „Uprawniony prowadzący skład podatkowy”

— w przeciwnym razie nie ma zastosowania

(zob. kod rodzaju podmiotu w polu 2e)

 

99x

 

a

Numer składu podatkowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II)

„Numer składu podatkowego” jest jedną z wartości <SKŁAD PODATKOWY. Numer składu podatkowego> tak, że istnieje co najmniej jedna aktywna wersja, której Przedział ważności pokrywa się z przedziałem ważności dla <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>, po dacie aktywacji tego drugiego, o co najmniej jeden dzień.

<Numer składu podatkowego> musi być niepowtarzalny w wykazie <SKŁAD PODATKOWY>.

an13

3

SKŁAD PODATKOWY

O

 

 

999999x

 

a

Numer składu podatkowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II)

<Numer składu podatkowego> musi być niepowtarzalny w wykazie <SKŁAD PODATKOWY>.

„Numer składu podatkowego” musi być taki sam jak jedna z wartości <(Z WYKORZYSTANIEM) SKŁADU PODATKOWEGO. Numer składu podatkowego> w ramach jednej lub większej liczby grup danych <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> dla rodzaju „Uprawniony prowadzący skład podatkowy”, spełniający również zasadę 204

an13

 

b

Data początkowa ważności

R

 

 

data

 

c

Data zakończenia ważności

O

 

 

data

 

d

Numer referencyjny urzędu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an8

3.1

DZIAŁANIE

R

 

 

 

 

a

Operacja

R

 

Możliwe wartości są następujące:

C = utworzenie

U = aktualizacja

I = unieważnienie

a1

 

b

Data aktywacji

C

— „R”, jeżeli w polu <Operacja> występuje „C” lub „U”

— w przeciwnym razie „O”

(zob. Operacja w polu 3.1 a)

Jeśli <Data aktywacji> nie została wpisana, za Datę aktywacji operacji Unieważnienie uznaje się datę wprowadzenia operacji Unieważnienie do rejestru centralnego.

data

 

c

Właściwy administrator danych

O

 

 

an..35

3.2

NAZWA I ADRES

R

 

 

99x

 

a

Nazwa

R

 

 

an..182

 

b

NAD_LNG

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

3.2.1

ADRES

R

 

 

 

 

a

Ulica

R

 

 

an..65

 

b

Numer domu

O

 

 

an..11

 

c

Kod pocztowy

R

 

 

an..10

 

d

Miasto

R

 

 

an..50

 

e

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

3.4

Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH

C

Musi być wprowadzona co najmniej jedna z grup danych <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <Kod WYROBU AKCYZOWEGO>

 

999x

 

a

Kod kategorii wyrobów akcyzowych

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II)

Wartość <Kod kategorii wyrobów akcyzowych> musi być niepowtarzalna w wykazie <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <SKŁAD PODATKOWY>

an1

3.5

Kod WYROBU AKCYZOWEGO

C

Musi być wprowadzona co najmniej jedna z grup danych <Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <Kod WYROBU AKCYZOWEGO>

 

999x

 

a

Kod wyrobu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

Wartość <Kod kategorii wyrobów akcyzowych> dla <Kod wyrobu akcyzowego> nie może istnieć w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <SKŁAD PODATKOWY>

Wartość <Kod wyrobu akcyzowego> musi być niepowtarzalna w wykazie <Kod WYROBU AKCYZOWEGO> w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>, <SKŁAD PODATKOWY> lub <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>

an..4

4

ZEZWOLENIE TYMCZASOWE

O

 

 

999999x

 

a

Numer zezwolenia tymczasowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II)

an13

 

b

Numer referencyjny urzędu wydania

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an8

 

c

Data wygaśnięcia

R

 

 

data

 

d

Znacznik zezwolenia tymczasowego z możliwością ponownego wykorzystania

R

 

Możliwe wartości są następujące:

0 = brak lub fałszywe

1 = tak lub prawdziwe

n1

 

e

Numer VAT

O

 

 

an..14

 

f

Data początkowa zezwolenia

R

 

 

data

 

g

Znacznik małego producenta wina

O

 

Możliwe wartości są następujące:

0 = brak lub fałszywe

1 = tak lub prawdziwe

n1

4.1

DZIAŁANIE

R

 

 

 

 

a

Operacja

R

 

Możliwe wartości są następujące:

C = utworzenie

U = aktualizacja

I = unieważnienie

a1

 

b

Data aktywacji

C

— „R”, jeżeli w polu <Operacja> występuje „C” lub „U”

— w przeciwnym razie „O”

(zob. Operacja w polu 4.1 a)

Jeśli <Data aktywacji> nie została wpisana, za Datę aktywacji operacji Unieważnienie uznaje się datę wprowadzenia operacji Unieważnienie do rejestru centralnego.

data

 

c

Właściwy administrator danych

O

 

 

an..35

4.2

PODMIOT wysyłający

R

 

 

 

 

a

Numer akcyzowy podmiotu

C

— „R”, jeśli wartość <Zezwolenie tymczasowe – znacznik małego producenta wina> nie występuje lub jest Fałszywy

— w przeciwnym razie „O”

Dla wartości PODMIOT Wysyłający

Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>;

<Kod rodzaju podmiotu> dotyczący pozycji <PODMIOT> musi brzmieć:

— „Uprawniony prowadzący skład podatkowy”; LUB

— „Zarejestrowany wysyłający”

an13

 

b

Nazwa podmiotu

R

 

 

an..182

 

c

Ulica

R

 

 

an..65

 

d

Numer domu

O

 

 

an..11

 

e

Kod pocztowy

R

 

 

an..10

 

f

Miasto

R

 

 

an..50

 

g

NAD_LNG

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

4.3

SZCZEGÓŁY ZEZWOLENIA TYMCZASOWEGO

R

 

 

999x

 

a

Kod wyrobu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

Wartość <Kod wyrobu akcyzowego> musi być niepowtarzalna w wykazie <Kod WYROBU AKCYZOWEGO> w ramach tej samej wartości <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>, <SKŁAD PODATKOWY> lub <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>

Jeśli <Zezwolenie tymczasowe – mały producent wina> występuje i ma wartość Prawdziwe, WTEDY

wartość <Kod wyrobu akcyzowego> musi wynosić:

— „W200”; LUB

— „W300”

an..4

 

b

Ilość

R

 

 

n..15,3

4.4

NAZWA I ADRES

R

 

 

99x

 

a

Nazwa

R

 

 

an..182

 

b

NAD_LNG

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

4.4.1

ADRES

R

 

 

 

 

a

Ulica

R

 

 

an..65

 

b

Numer domu

O

 

 

an..11

 

c

Kod pocztowy

R

 

 

an..10

 

d

Miasto

R

 

 

an..50

 

e

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

▼B



Tabela 3

Odmowa aktualizacji podmiotów gospodarczych

(o której mowa w art. 4)

A

B

C

D

E

F

G

1

Przekazanie komunikatu o operacjach w rejestrze podmiotów gospodarczych

R

 

(zob. szczegółowe informacje w tabeli 2)

 

2

ODRZUCENIE

R

 

 

9999x

 

a

Data i godzina odrzucenia

R

 

 

data Czas

 

b

Kod przyczyny odrzucenia

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = brak operacji

2 = nieznana operacja

3 = niewłaściwy format numeru akcyzowego podmiotu gospodarczego

4 = niewłaściwy format numeru składu podatkowego

5 = niewłaściwy format zezwolenia tymczasowego

6 = niewłaściwy format numeru referencyjnego urzędu

7 = brak nazwy

8 = podmiot gospodarczy już istnieje (utworzenie)

9 = skład podatkowy już istnieje (utworzenie)

10 = tymczasowe zezwolenie już istnieje (utworzenie)

11 = nie znaleziono podmiotu gospodarczego (aktualizacja/usunięcie)

12 = nie znaleziono składu podatkowego (aktualizacja/usunięcie)

13 = nie znaleziono zezwolenia tymczasowego (aktualizacja/usunięcie)

14 = nieznany podmiot gospodarczy

18 = brak rodzaju podmiotu

19 = nieznany rodzaj podmiotu

20 = brak roli podmiotu

21 = nieznana rola podmiotu

22 = niespójność między rodzajem operatora i rolą operatora

23 = brakujący lub niewłaściwy format daty początkowej zezwolenia

24 = niewłaściwy format daty końcowej zezwolenia

25 = brakujący lub niewłaściwy format daty wygaśnięcia

26 = brakujący lub nieznany numer referencyjny urzędu

27 = niespójności między numerem akcyzowym i urzędem akcyzowym

28 = skład podatkowy nie może należeć do więcej niż jednego uprawnionego prowadzącego skład podatkowy

29 = numer akcyzowy uprawnionego prowadzącego skład podatkowy nie może być taki sam jak numer akcyzowy podmiotu gospodarczego, chyba że ten drugi jest swoim własnym uprawnionym prowadzącym skład podatkowy

30 = brak kategorii wyrobu akcyzowego

31 = nieznana kategoria wyrobu akcyzowego

32 = brak wyrobu akcyzowego

33 = nieznany wyrób akcyzowy

34 = niepełny adres

35 = brak kodu języka

36 = nieznany kod języka

37 = należy podać co najmniej numer telefonu, numer faksu lub adres e-mail

38 = brak właściciela/kierownika składu podatkowego

39 = nieznany właściciel/kierownik składu podatkowego

40 = właściciel/kierownik składu podatkowego musi być prowadzącym skład podatkowy

41 = tylko prowadzący skład podatkowy może być uprawniony do korzystania ze składu podatkowego

42 = niewłaściwy numer składu podatkowego (naruszenie zasady 204)

43 = brak uprawnionego prowadzącego skład podatkowy z odniesieniem do składu podatkowego (naruszenie zasady 205)

44 = brak wartości <numer akcyzowy podmiotu> (naruszenie warunku 157)

45 = niewłaściwa wartość <kod wyrobu akcyzowego> (zasada 212)

n..2

▼M2



Tabela 4

Statystyki SEED

(o których mowa w art. 7 ust. 2)

A

B

C

D

E

F

G

1

ATRYBUTY

R

 

 

 

 

a

Identyfikator korelacji wniosku

R

 

Wartość <Identyfikatora korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego państwa członkowskiego

an..44

2

STA_OKRES

R

 

 

 

 

a

Rok

R

 

 

n4

 

b

Półrocze

C

Dla 2 b, c i d:

trzy następujące pola danych są fakultatywne i wykluczają się wzajemnie:

— <półrocze>

— <kwartał>

— <miesiąc>

tj. jeśli podane jest jedno z tych pól danych, nie stosuje się dwóch pozostałych.

Możliwe wartości są następujące:

1 = pierwsze półrocze

2 = drugie półrocze

n1

 

c

Kwartał

C

Możliwe wartości są następujące:

1 = pierwszy kwartał

2 = drugi kwartał

3 = trzeci kwartał

4 = czwarty kwartał

n1

 

d

Miesiąc

C

Możliwe wartości są następujące:

1 = styczeń

2 = luty

3 = marzec

4 = kwiecień

5 = maj

6 = czerwiec

7 = lipiec

8 = sierpień

9 = wrzesień

10 = październik

11 = listopad

12 = grudzień

n..2

3

STATYSTYKI WEDŁUG PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

O

 

 

99x

 

a

Kod państwa członkowskiego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

a2

 

b

Liczba aktywnych podmiotów gospodarczych

O

 

 

n..15

 

c

Liczba nieaktywnych podmiotów gospodarczych

O

 

 

n..15

 

d

Liczba zbliżających się wygaśnięć

O

 

 

n..15

 

e

Liczba składów podatkowych

O

 

 

n..15

 

f

Liczba zmian w zezwoleniu akcyzowym

O

 

 

n..15

3.1

RODZAJ PODMIOTU

O

 

 

9x

 

a

Kod rodzaju podmiotu

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = uprawniony prowadzący skład podatkowy

2 = zarejestrowany odbiorca

3 = zarejestrowany wysyłający

n1

 

b

Liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

3.2

CZYNNOŚĆ DOTYCZĄCA KATEGORII WYROBU AKCYZOWEGO

O

 

 

9x

 

a

Kod kategorii wyrobów akcyzowych

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II)

a1

 

b

Liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

3.3

CZYNNOŚCI DOTYCZĄCE WYROBU AKCYZOWEGO

O

 

 

9999x

 

a

Kod wyrobu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an..4

 

b

Liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

4

STATYSTYKI WSZYSTKICH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

O

 

 

 

 

a

Łączna liczba aktywnych podmiotów gospodarczych

O

 

 

n..15

 

b

Łączna liczba nieaktywnych podmiotów gospodarczych

O

 

 

n..15

 

c

Łączna liczba zbliżających się wygaśnięć

O

 

 

n..15

 

d

Łączna liczba składów podatkowych

O

 

 

n..15

 

e

Łączna liczba zmian w zezwoleniach akcyzowych

O

 

 

n..15

4.1

RODZAJ PODMIOTU WSZYSTKIE PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

O

 

 

9x

 

a

Kod rodzaju podmiotu

R

 

Możliwe wartości są następujące:

1 = uprawniony prowadzący skład podatkowy

2 = zarejestrowany odbiorca

3 = zarejestrowany wysyłający

n1

 

b

Łączna liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

4.2

KATEGORIA WYROBU AKCYZOWEGO CZYNNOŚCI DOTYCZĄCE WSZYSTKICH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

O

 

 

9x

 

a

Kod kategorii wyrobów akcyzowych

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II)

a1

 

b

Łączna liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

4.3

WYRÓB AKCYZOWY CZYNNOŚCI DOTYCZĄCE WSZYSTKICH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

O

 

 

9999x

 

a

Kod wyrobu akcyzowego

R

 

(zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009)

an..4

 

b

Łączna liczba podmiotów gospodarczych

R

 

 

n..15

▼B




ZAŁĄCZNIK II

WYKAZ KODÓW



Wykaz kodów w pkt 1: Numer akcyzowy podmiotu/Numer składu podatkowego

Pole

Treść

Rodzaj pola

Przykłady

1

Identyfikator państwa członkowskiego, w którym podmiot gospodarczy lub skład podatkowy jest zarejestrowany

Alfabetyczne 2

PL

2

Niepowtarzalny kod nadany na szczeblu krajowym

Alfanumeryczne 11

2005764CL78

Pole 1 pochodzi z wykazu <PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE> (wykaz kodów w pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009).

W polu 2 należy wprowadzić niepowtarzalny identyfikator zarejestrowanego podmiotu akcyzowego (uprawniony prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca i zarejestrowany wysyłający) lub składu podatkowego. Sposób przypisywania tej wartości należy do kompetencji władz państw członkowskich, jednak każdy zarejestrowany podmiot akcyzowy (uprawniony prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca i zarejestrowany wysyłający) oraz każdy skład podatkowy muszą posiadać niepowtarzalny numer akcyzowy.



Wykaz kodów w pkt 2: Numer zezwolenia tymczasowego

Pole

Treść

Rodzaj pola

Przykłady

1

Identyfikator państwa członkowskiego, w którym podmiot gospodarczy lub skład podatkowy jest zarejestrowany

Alfabetyczne 2

PL

2

Niepowtarzalny kod nadany na szczeblu krajowym

Alfanumeryczne 11

2005764CL78

Numer zezwolenia tymczasowego ma taką samą strukturę jak numer akcyzowy podmiotu/numer składu podatkowego.

Pole 1 pochodzi z wykazu <PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE> (wykaz kodów w pkt 3 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009).

W polu 2 należy wprowadzić niepowtarzalny identyfikator zarejestrowanego podmiotu akcyzowego (uprawniony prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca i zarejestrowany wysyłający) lub składu podatkowego. Sposób przypisywania tej wartości należy do kompetencji władz państw członkowskich, jednak każdy zarejestrowany podmiot akcyzowy (uprawniony prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca i zarejestrowany wysyłający) oraz każdy skład podatkowy muszą posiadać niepowtarzalny numer akcyzowy.



Wykaz kodów w pkt 3: Kategorie wyrobów akcyzowych

Kod kategorii wyrobów akcyzowych

Opis

T

Przetworzone wyroby tytoniowe

B

Piwo

W

Wino i napoje fermentowane inne niż wino i piwo

I

Produkty pośrednie

S

Alkohol etylowy i napoje spirytusowe

E

Wyroby energetyczne