2006R1365 — PL — 07.12.2016 — 002.001


Dokument ten służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie ma mocy prawnej. Unijne instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego treść. Autentyczne wersje odpowiednich aktów prawnych, włącznie z ich preambułami, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i są dostępne na stronie EUR-Lex. Bezpośredni dostęp do tekstów urzędowych można uzyskać za pośrednictwem linków zawartych w dokumencie

►B

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1365/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

z dnia 6 września 2006 r.

w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi i uchylające dyrektywę Rady 80/1119/EWG

(Dz.U. L 264 z 25.9.2006, s. 1)

zmienione przez:

 

 

Dziennik Urzędowy

  nr

strona

data

►M1

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 425/2007 z dnia 19 kwietnia 2007 r.

  L 103

26

20.4.2007

►M2

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1304/2007 z dnia 7 listopada 2007 r.

  L 290

14

8.11.2007

►M3

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/1954 z dnia 26 października 2016 r.

  L 311

20

17.11.2016




▼B

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1365/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

z dnia 6 września 2006 r.

w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi i uchylające dyrektywę Rady 80/1119/EWG



Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie określa wspólne zasady tworzenia wspólnotowych statystyk dotyczących transportu wodami śródlądowymi.

Artykuł 2

Zakres stosowania

1.  Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) statystyki dotyczące transportu wodami śródlądowymi na ich terytorium.

2.  Państwa członkowskie, w których całkowity wolumen towarów transportowanych rocznie wodami śródlądowymi w ramach transportu krajowego, międzynarodowego lub tranzytu przekracza milion ton, przekazują statystyki, o których mowa w art. 4 ust. 1.

3.  W drodze odstępstwa od ust. 2 państwa członkowskie, w których nie występuje międzynarodowy lub tranzytowy transport wodami śródlądowymi, ale w których całkowity wolumen towarów transportowanych rocznie wodami śródlądowymi w ramach transportu krajowego przekracza milion ton, przekazują statystyki wymagane na mocy art. 4 ust. 2.

4.  Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

a) przewozu towarów statkami o nośności poniżej 50 ton;

b) statków wykorzystywanych głównie do przewozu pasażerów;

c) statków wykorzystywanych do przepraw promowych;

d) statków wykorzystywanych wyłącznie w celach niekomercyjnych przez administracje portowe oraz organy publiczne;

e) statków wykorzystywanych wyłącznie do bunkrowania lub magazynowania;

f) statków niewykorzystywanych do przewozu towarów, takich jak statki rybackie, pogłębiarki, okręty szkoleniowe, łodzie mieszkalne i jednostki rekreacyjne.

▼M3

5.  Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 9, dotyczących zmiany ust. 2 niniejszego artykułu, celem podwyższenia progu dla objęcia statystykami transportu wodami śródlądowymi, o którym to progu mowa w tym ustępie, w celu uwzględnienia zmian gospodarczych i postępu technicznego. Wykonując to uprawnienie, Komisja zapewnia, aby akty delegowane nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie ani na respondentów. Ponadto Komisja należycie uzasadnia działania statystyczne przewidziane w tych aktach delegowanych, wykorzystując, w stosownych przypadkach, analizę opłacalności, w tym ocenę obciążenia respondentów i kosztów związanych z tworzeniem statystyk, o której mowa w art. 14 ust. 3 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 ( 1 ).

▼M1

Artykuł 3

Definicje

Dla celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a) „śródlądowe żeglowne drogi wodne” oznaczają szlaki wodne niebędące częścią wód morskich, które w wyniku swoich cech naturalnych lub przetworzenia przez człowieka nadają się do żeglugi, głównie prowadzonej przez statki żeglugi śródlądowej;

b) „statek żeglugi śródlądowej” oznacza jednostkę pływającą zaprojektowaną w celu przewożenia towarów lub transportu publicznego pasażerów, poruszającą się głównie po śródlądowych żeglownych drogach wodnych bądź w obrębie lub bezpośrednim sąsiedztwie wód chronionych lub obszarów, gdzie stosuje się przepisy portowe;

c) „przynależność państwowa statku” odnosi się do kraju, w którym statek jest zarejestrowany;

d) „śródlądowy transport wodny” oznacza wszelki przewóz towarów i/lub pasażerów statkami żeglugi śródlądowej, odbywający się w całości lub częściowo po śródlądowych żeglownych drogach wodnych;

e) „krajowy śródlądowy transport wodny” oznacza transport śródlądowymi drogami wodnymi pomiędzy dwoma portami znajdującymi się na terytorium jednego kraju, niezależnie od przynależności państwowej statku;

f) „międzynarodowy śródlądowy transport wodny” oznacza transport śródlądowymi drogami wodnymi pomiędzy dwoma portami znajdującymi się na terytoriach różnych krajów;

g) „tranzytowy śródlądowy transport wodny” oznacza transport śródlądowymi drogami wodnymi poprzez terytorium danego kraju pomiędzy dwoma portami, z których oba znajdują się na terytorium innego kraju lub innych krajów, o ile na całej trasie wewnątrz terytorium danego kraju nie następuje przeładunek;

h) „żegluga śródlądowa” oznacza wszelkie przemieszczanie się statku po danej śródlądowej żeglownej drodze wodnej.

▼M3

Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 9, dotyczących zmiany niniejszego artykułu celem dostosowania definicji w nim zawartych lub ustanowienia nowych definicji w celu uwzględnienia odpowiednich definicji zmienionych lub przyjętych na szczeblu międzynarodowym.

Wykonując to uprawnienie, Komisja zapewnia, aby akty delegowane nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie ani na respondentów. Ponadto Komisja należycie uzasadnia działania statystyczne przewidziane w tych aktach delegowanych, wykorzystując, w stosownych przypadkach, analizę opłacalności, w tym ocenę obciążenia respondentów i kosztów związanych z tworzeniem statystyk, o której mowa w art. 14 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

▼B

Artykuł 4

Gromadzenie danych

1.  Dane są gromadzone zgodnie z tabelami zamieszczonymi w załącznikach A–D.

2.  W przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 3, dane są gromadzone zgodnie z tabelą zamieszczoną w załączniku E.

3.  Dla celów niniejszego rozporządzenia towary klasyfikuje się zgodnie z załącznikiem F.

▼M3

4.  Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 9, dotyczących zmian załączników w celu uwzględnienia zmian kodowania i nomenklatury na szczeblu międzynarodowym lub w odnośnych aktach ustawodawczych Unii. Wykonując to uprawnienie, Komisja zapewnia, aby akty delegowane nie nakładały znaczącego dodatkowego obciążenia na państwa członkowskie ani na respondentów. Ponadto Komisja należycie uzasadnia działania statystyczne przewidziane w tych aktach delegowanych, wykorzystując, w stosownych przypadkach, analizę opłacalności, w tym ocenę obciążenia respondentów i kosztów związanych z tworzeniem statystyk, o której mowa w art. 14 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

Artykuł 4a

Badania pilotażowe

1.  W terminie do dnia 8 grudnia 2018 r. Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, opracowuje odpowiednią metodykę sporządzania statystyk dotyczących przewozu osób śródlądowymi drogami wodnymi, w tym w ramach usług przewozu transgranicznego.

2.  W terminie do dnia 8 grudnia 2019 r. Komisja inicjuje dobrowolne badania pilotażowe, które zostaną przeprowadzone przez państwa członkowskie, które dostarczą dane objęte zakresem niniejszego rozporządzenia odnośnie do dostępności danych statystycznych dotyczących przewozu osób śródlądowymi drogami wodnymi, w tym w ramach usług przewozu transgranicznego. Te badania pilotażowe mają na celu ocenę wykonalności tego nowego gromadzenia danych, kosztów odnośnego gromadzenia danych i zakładanej jakości statystycznej.

3.  W terminie do dnia 8 grudnia 2020 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie na temat wyników takich badań pilotażowych. W zależności od wyników tego sprawozdania Komisja przedstawi, w odpowiednich przypadkach oraz w rozsądnym terminie, wniosek ustawodawczy Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w sprawie zmiany niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do statystyk dotyczących przewozu osób śródlądowymi drogami wodnymi, w tym w ramach usług przewozu transgranicznego.

4.  Budżet ogólny Unii, w stosownych przypadkach i z uwzględnieniem unijnej wartości dodanej, zapewnia wkład w finansowanie tych badań pilotażowych.

▼B

Artykuł 5

Przekazywanie danych

1.  Pierwszy okres obserwacji rozpoczyna się w dniu 1 stycznia 2007 r. Przekazywanie danych odbywa się niezwłocznie i nie później niż pięć miesięcy po zakończeniu stosownego okresu obserwacji.

▼M3

2.  Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające uzgodnienia w sprawie przekazywania danych Komisji (Eurostatowi), obejmujące standardy dotyczące wymiany danych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 10 ust. 2.

▼B

Artykuł 6

Rozpowszechnianie danych

Statystyki wspólnotowe oparte na danych, o których mowa w art. 4, są rozpowszechniane z częstotliwością podobną do wyznaczonej na przekazywanie danych przez państwa członkowskie.

▼M3

Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające uzgodnienia dotyczące rozpowszechniania wyników. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 10 ust. 2.

▼B

Artykuł 7

Jakość danych

▼M3

1.  Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające wymogi oraz kryteria metodologiczne ustanowione w celu zapewnienia jakości wytwarzanych danych. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 10 ust. 2.

▼B

2.  Państwa członkowskie podejmują wszelkie konieczne środki w celu zapewnienia jakości przekazywanych danych.

3.  Komisja (Eurostat) dokonuje oceny jakości przekazywanych danych. państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) sprawozdanie zawierające informacje i dane, których Komisja może wymagać w celu zweryfikowania jakości przekazywanych danych.

▼M3

4.  Do celów niniejszego rozporządzenia kryteriami jakości stosowanymi w odniesieniu do przekazywanych danych są kryteria, o których mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

5.  Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające szczegółowe rozwiązania, strukturę, okresowość i elementy zapewniające porównywalność sprawozdań na temat jakości. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 10 ust. 2.

▼M3

Artykuł 8

Sprawozdania dotyczące wdrożenia

Do dnia 31 grudnia 2020 r., a następnie co pięć lat, Komisja, po konsultacji z Komitetem ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wykonania niniejszego rozporządzenia oraz z rozwoju sytuacji.

W sprawozdaniu tym Komisja uwzględnia stosowne informacje przekazane przez państwa członkowskie na temat możliwych ulepszeń oraz potrzeb użytkowników. Sprawozdanie to zawiera w szczególności:

a) ocenę korzyści odniesionych dzięki tworzonym statystykom przez Unię, państwa członkowskie oraz dostawców i użytkowników informacji statystycznych w porównaniu z ich kosztami;

b) ocenę jakości przekazywanych danych oraz wykorzystywanych metod gromadzenia danych.

Artykuł 9

Wykonywanie przekazanych uprawnień

1.  Powierzenie Komisji uprawnień do przyjęcia aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.

2.  Uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych, o których mowa w art. 2 ust. 5, art. 3 i art. 4 ust. 4, powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia 7 grudnia 2016 r. Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż trzy miesiące przed końcem każdego okresu.

3.  Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 2 ust. 5, art. 3 i art. 4 ust. 4, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna od następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym w tej decyzji późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność jakichkolwiek już obowiązujących aktów delegowanych.

4.  Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa ( 2 ).

5.  Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

6.  Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 2 ust. 5, art. 3 lub art. 4 ust. 4 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.

Artykuł 10

Procedura komitetowa

1.  Komisję wspomaga Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, ustanowiony na mocy rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 ( 3 ).

2.  W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

▼B

Artykuł 11

Przepisy przejściowe i uchylenie

1.  Państwa członkowskie przekazują dane statystyczne za rok 2006 zgodnie z dyrektywą 80/1119/EWG.

2.  Dyrektywa 80/1119/EWG traci moc z dniem 1 stycznia 2007 r.

Artykuł 12

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

▼M1




ZAŁĄCZNIK A



Tabela A1.  Transport towarów ze względu na rodzaj towarów (dane roczne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Table

2-alfanumeryczne

„A1”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Kraj/region załadunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Kraj/region rozładunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Rodzaj towaru

2-cyfrowe

NST 2000 (2)

 

Rodzaj opakowania

1-cyfrowe

1 = Towary w kontenerach

2 = Towary nie w kontenerach i puste kontenery

 

Przetransportowane tony

 

 

Tony

Tony-km

 

 

Tony-km

(*1)   Jeśli kod regionalny jest nieznany lub niedostępny, stosuje się następujący sposób kodowania:
— „NUTS0 + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego istnieje kod NUTS,
— „kod ISO + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego nie istnieje kod NUTS,
— „ZZZZ”, jeśli kraj partnerski jest zupełnie nieznany.

(*2)   Wyłącznie dla roku odniesienia 2007 można do zgłaszania typów towarów stosować klasyfikację NST/R, zgodnie z wyjaśnieniem w załączniku F.




ZAŁĄCZNIK B



Tabela B1.  Transport ze względu na przynależność państwową i rodzaj statku (dane roczne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„B1”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Kraj/region załadunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Kraj/region rozładunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Rodzaj statku

1-cyfrowe

1 = Barka z własnym napędem

2 = Barka bez własnego napędu

3 = Barka tankowiec z własnym napędem

4 = Barka tankowiec bez własnego napędu

5 = Inny statek transportowy

6 = Statek pełnomorski

 

Przynależność państwowa statku

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy) (2)

 

Przetransportowane tony

 

 

Tony

Tony-km

 

 

Tony-km

(*1)   Jeśli kod regionalny jest nieznany lub niedostępny, stosuje się następujący sposób kodowania:
— „NUTS0 + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego istnieje kod NUTS,
— „kod ISO + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego nie istnieje kod NUTS,
— „ZZZZ”, jeśli kraj partnerski jest zupełnie nieznany.

(*2)   Jeśli dla kraju, w którym zarejestrowany jest statek, nie istnieje kod NUTS, zgłasza się krajowy kod ISO. Jeśli przynależność państwowa statku jest nieznana, należy zastosować kod „ZZ”.



Tabela B2.  Ruch statków (dane roczne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„B2”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Liczba przemieszczeń załadowanych statków

 

 

Przemieszczenia statków

Liczba przemieszczeń pustych statków

 

 

Przemieszczenia statków

Statek-km (załadowane statki)

 

 

Statek-km

Statek-km (puste statki)

 

 

Statek-km

UWAGA: Przekazanie powyższej tabeli B2 nie jest obowiązkowe.




ZAŁĄCZNIK C



Tabela C1.  Transport kontenerowy ze względu na rodzaj towarów (dane roczne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„C1”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Kraj/region załadunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Kraj/region rozładunku

4-alfanumeryczne

NUTS2 (1)

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Rozmiar kontenerów

1-cyfrowe

1 = Kontenery 20 stóp

2 = Kontenery 40 stóp

3 = Kontenery > 20 stóp i < 40 stóp

4 = Kontenery > 40 stóp

 

Status załadowania

1-cyfrowe

1 = Załadowane kontenery

2 = Puste kontenery

 

Rodzaj towaru

2-cyfrowe

NST 2000 (2)

 

Przetransportowane tony

 

 

Tony

Tony-km

 

 

Tony-km

TEU

 

 

TEU

TEU-km

 

 

TEU-km

(*1)   Jeśli kod regionalny jest nieznany lub niedostępny, stosuje się następujący sposób kodowania:
— „NUTS0 + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego istnieje kod NUTS,
— „kod ISO + ZZ”, jeśli dla danego kraju partnerskiego nie istnieje kod NUTS,
— „ZZZZ”, jeśli kraj partnerski jest zupełnie nieznany.

(*2)   Wyłącznie dla roku odniesienia 2007 można do zgłaszania typów towarów stosować klasyfikację NST/R, zgodnie z wyjaśnieniem w załączniku F.




ZAŁĄCZNIK D



Tabela D1.  Transport ze względu na przynależność państwową statków (dane kwartalne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„D1”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Kwartał

2-cyfrowe

41 = Kwartał 1

42 = Kwartał 2

43 = Kwartał 3

44 = Kwartał 4

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Przynależność państwowa statku

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy) (1)

 

Przetransportowane tony

 

 

Tony

Tony-km

 

 

Tony-km

(*1)   Jeśli dla kraju, w którym zarejestrowany jest statek, nie istnieje kod NUTS, zgłasza się krajowy kod ISO. Jeśli przynależność państwowa statku jest nieznana, należy zastosować kod „ZZ”.



Tabela D2.  Transport kontenerowy ze względu na przynależność państwową statków (dane kwartalne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„D2”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Kwartał

2-cyfrowe

41 = Kwartał 1

42 = Kwartał 2

43 = Kwartał 3

44 = Kwartał 4

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Przynależność państwowa statku

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy) (1)

 

Status załadowania

1-cyfrowe

1 = Załadowane kontenery

2 = Puste kontenery

 

Przetransportowane tony

 

 

Tony

Tony-km

 

 

Tony-km

TEU

 

 

TEU

TEU-km

 

 

TEU-km

(*1)   Jeśli dla kraju, w którym zarejestrowany jest statek, nie istnieje kod NUTS, zgłasza się krajowy kod ISO. Jeśli przynależność państwowa statku jest nieznana, należy zastosować kod „ZZ”.




ZAŁĄCZNIK E



Tabela E1.  Transport towarów (dane roczne)

Elementy

Kodowanie

Nomenklatura

Jednostka

Tabela

2-alfanumeryczne

„E1”

 

Kraj zgłaszający

2-literowe

NUTS0 (kod krajowy)

 

Rok

4-cyfrowe

„rrrr”

 

Rodzaj transportu

1-cyfrowe

1 = Krajowy

2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)

3 = Tranzyt

 

Rodzaj towaru

2-cyfrowe

NST 2000 (1)

 

Przetransportowane tony ogółem

 

 

Tony

Tony-km ogółem

 

 

Tony-km

(*1)   Wyłącznie dla roku odniesienia 2007 można do zgłaszania typów towarów stosować klasyfikację NST/R, zgodnie z wyjaśnieniem w załączniku F.

▼M2




ZAŁĄCZNIK F



NST 2007

Sekcja

Opis

01

Produkty rolnictwa, łowiectwa i leśnictwa; ryby i pozostałe produkty rybołówstwa i rybactwa

02

Węgiel kamienny i brunatny; ropa naftowa i gaz ziemny

03

Rudy metali i inne produkty górnictwa i kopalnictwa; torf; uran i tor

04

Produkty spożywcze, napoje i tytoń

05

Wyroby włókiennicze i odzieżowe; skóra i produkty skórzane

06

Drewno i wyroby z drewna oraz z korka (z wyłączeniem mebli); artykuły ze słomy i z materiałów do wyplatania; masa włóknista, papier i wyroby z papieru; druki i zapisane nośniki informacji

07

Koks i produkty rafinacji ropy naftowej

08

Chemikalia, produkty chemiczne, włókna sztuczne; produkty z gumy i tworzyw sztucznych; paliwo jądrowe

09

Inne niemetaliczne wyroby mineralne

10

Metale podstawowe; wyroby metalowe gotowe, z wyłączeniem maszyn i wyposażenia

11

Maszyny i sprzęt gdzie indziej niesklasyfikowane; urządzenia biurowe i komputery; maszyny i urządzenia gdzie indziej niesklasyfikowane; sprzęt i urządzenia radiowe, telewizyjne i komunikacyjne; narzędzia medyczne, precyzyjne i optyczne; zegarki i zegary

12

Sprzęt transportowy

13

Meble; inne wyroby, gdzie indziej niesklasyfikowane

14

Surowce wtórne; odpady miejskie i inne odpady

15

Listy, paczki

16

Wyposażenie i materiały wykorzystywane w transporcie towarów

17

Towary przewożone w ramach przeprowadzek mieszkaniowych i biurowych; bagaż transportowany oddzielenie od pasażera; pojazdy silnikowe przewożone do naprawy; inne towary nierynkowe gdzie indziej niesklasyfikowane

18

Towary pogrupowane: zbiór różnych rodzajów towarów transportowanych razem

19

Towary, których nie można zdefiniować: towary, których z jakichkolwiek powodów nie można zdefiniować, a przez to przypisać do grup 01–16

20

Inne towary gdzie indziej niesklasyfikowane

▼M3 —————



( 1 ) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).

( 2 ) Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.

( 3 ) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).